Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Perindopril Js Partner 4 Mg

zastaralé informace, vyhledat novější
Informace pro variantu: Perindopril Js Partner 4 Mg, zobrazit další variantu

sp.zn.sukls170831/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Perindopril JS Partner 4 mg tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje perindoprilum erbuminum 4 mg, což odpovídá perindoprilum 3,338 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: monohydrát laktosy Perindopril JS Partner 4 mg: 72,28 mg/tableta

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta.

Perindopril JS Partner 4 mg: bílé, podlouhlé, bikonvexní tablety se zkosenými hranami a s půlicí rýhou na jedné straně.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Hypertenze:

Léčba hypertenze.

Srdeční selhání:

Léčba symptomatického srdečního selhání.

Stabilní ischemická choroba srdeční:

Snížení rizika srdečních příhod u pacientů s infarktem myokardu a/nebo revaskularizací v anamnéze.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dávkování by mělo být předepsáno individuálně pro každého pacienta (viz bod 4.4) a na základě odpovědí krevního tlaku.

Hypertenze:

Perindopril se může užívat samostatně nebo v kombinaci s další antihypertenzní terapií (viz body 4.3, 4.4, 4.5 a 5.1).

Doporučená počáteční dávka je 4 mg jednou denně ráno.

U pacientů se silně aktivovaným renin-angiotenzin-aldosteronovým systémem (především s renovaskulární hypertenzí, deplecí soli a/nebo objemu, srdeční dekompenzací nebo závažnou hypertenzí) může dojít k výraznému poklesu krevního tlaku, který následuje po první dávce. U těchto pacientů je doporučována počáteční dávka 2 mg a zahájení léčby by mělo probíhat pod dohledem lékaře.

Po měsíci léčby může být dávkování zvýšeno na 8 mg jednou denně.

Na počátku léčby perindoprilem se může objevit symptomatická hypotenze; ta je pravděpodobnější u pacientů současně užívajících diuretika.

Proto se doporučuje dbát opatrnosti u těchto pacientů, neboť mohou mít objemovou depleci nebo depleci solí.

Je-li to možné, doporučuje se vysadit diuretikum 2 až 3 dny před zahájením léčby perindoprilem (viz bod 4.4).

Doporučená počáteční dávka u pacientů s renovaskulární hypertenzí, u kterých nelze přerušit léčbu diuretiky, je 2 mg jednou denně. Je třeba sledovat renální funkce a hladiny draslíku v séru. V případě nutnosti může být dávkování později upraveno podle odpovědi krevního tlaku. Pokud je třeba, může se v léčbě diuretiky pokračovat.

Léčba starších pacientů by měla být zahájena dávkou 2 mg, která může být v případě potřeby postupně zvýšena na 4 mg. Je-li to nezbytné, může se v závislosti na renálních funkcích po jednom měsíci léčby dávkování postupně zvýšit až na 8 mg (viz tabulka níže).

Srdeční selhání:

Vzhledem k tomu, že je perindopril často podáván jako přídatná terapie ke kalium-nešetřícím diuretikům a/nebo digoxinu a/nebo beta-blokátorům, doporučuje se zahájit léčbu pod pečlivým lékařským dohledem. Doporučená počáteční dávka je 2 mg ráno. Pokud pacient léčbu dobře snáší, může se po 2 týdnech léčby dávka zvýšit na 4 mg jednou denně.

Dávkování by mělo být vždy upraveno individuálně podle klinické odpovědi pacienta.

U pacientů se závažným srdečním selháním a u ostatních rizikových skupin (pacienti s poruchou funkce ledvin a sklonem k nerovnováze elektrolytů a pacienti užívající současně diuretika a/nebo vazodilatancia) by léčba měla být zahájena pod pečlivým lékařským sledováním (viz bod 4.4).

Z důvodu zvýšeného rizika vzniku symptomatické hypotenze (např. deplece solí s nebo bez hyponatrémie, u hypovolemie nebo během intenzivní diuretické léčby) by měly být před zahájením léčby perindoprilem upraveny dysbalance tekutin a elektrolytů. Před zahájením a během léčby perindoprilem je nutné pečlivě sledovat krevní tlak, renální funkce a hodnoty kalia v krvi (viz bod 4.4).

Stabilní ischemická choroba srdeční:

Léčba perindoprilem se zahajuje dávkou 4 mg jednou denně po 2 týdny. Následně se může dávka zvýšit na 8 mg jednou denně, v závislosti na renálních funkcích a pokud je dávka 4 mg dobře tolerována.

Starší pacienti by měli, v závislosti na renálních funkcích, užívat první týden 2 mg denně, následující týden 4 mg jednou denně před navýšením dávky na 8 mg jednou denně (viz tabulka 1 „Úprava dávkování při poškození funkce ledvin“). Dávka může být navýšena jen tehdy, pokud je předchozí nižší dávka dobře tolerována.

Úprava dávkování při poruše funkce ledvin:

U pacientů s poruchou funkce ledvin by dávkování perindoprilu mělo být upraveno podle clearance kreatininu (viz Tabulka 1).

abulka 1: Doporučené dávkování u pacientů s poruchou funkce ledvin

Clearance kreatininu (ml/min)

Doporučená dávka

ClCr > 60

4 mg denně

30 < ClCr < 60

2 mg denně

15 < ClCr < 30

2 mg obden

Hemodialyzovaní pacienti*, ClCr < 15

2 mg v den dialýzy

*Clearance perindoprilátu při dialýze je 70 ml/min. Pacienti podstupující hemodialýzu by měli užít perindopril po jejím skončení.

Úprava dávkování při poruše funkce jater:

U pacientů s poruchou funkce jater není třeba úpravy dávkování (viz body 4.4 a 5.2).

Pediatrická populace

Účinnost a bezpečnost užití u dětí a dospívajících nebyla stanovena, proto se podávání perindoprilu dětem a dospívajícím nedoporučuje.

Způsob podání

Doporučuje se užívat perindopril jednou denně ráno před jídlem.

4.3    Kontraindikace

•    Hypersenzitivita na perindopril nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1, nebo na další ACE inhibitory;

•    Anamnéza angioedému souvisejícího s předchozí terapií inhibitory ACE;

•    Dědičný nebo idiopatický angioedém;

•    Druhý a třetí trimestr těhotenství (viz bod 4.4 a 4.6);

•    Současné užívání přípravku Perindopril JS Partner 4 mg s přípravky obsahujícími aliskiren je kontraindikováno u pacientů s diabetes mellitus nebo s poruchou funkce ledvin

(GFR < 60 ml/min/1,73 m2) (viz body 4.5 a 5.1).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Stabilní ischemická choroba srdeční:

Pokud se nestabilní angina pectoris objeví během prvního měsíce léčby perindoprilem, je třeba před pokračováním léčby pečlivě zhodnotit poměr risk/benefit.

Hypotenze:

ACE inhibitory mohou vyvolat pokles krevního tlaku. Symptomatická hypotenze je u pacientů s nekomplikovanou hypertenzí vzácná a je pravděpodobnější u pacientů s hypovolémií v důsledku diuretické léčby, neslané diety, dialýzy, průjmu nebo zvracení; stejně jako u pacientů se závažnou renin-dependentní hypertenzí (viz bod 4.5 a 4.8). Klinická hypotenze byla pozorována rovněž u pacientů se závažným srdečním selháním s nebo bez současně se vyskytující nedostatečnosti ledvin. Hypotenze je pravděpodobnější u pacientů s pokročilým srdečním selháním užívajících vysoké dávky kličkových diuretik nebo s hyponatrémií či poruchou funkce ledvin. U pacientů s rizikem vzniku klinické hypotenze je doporučováno zahájit léčbu a přidávání dávky pod pečlivým lékařským dohledem (viz body 4.2 a 4.8). Tatáž opatření jsou nutná u pacientů s ischemickou chorobou srdeční nebo cerebrovaskulárním onemocněním, u kterých by nadměrná hypotenze mohla vyvolat infarkt myokardu nebo mozkovou příhodu.

Při výskytu hypotenze by pacient měl být uložen do polohy vleže na zádech a je-li to zapotřebí doplnit objem tekutin intravenózní infuzí fyziologického roztoku. Přechodný výskyt hypotenze není překážkou pro pokračování v léčbě (která často následně probíhá bez obtíží) kdy se krevní tlak po objemové expanzi vrátí k normálním hodnotám.

U normotenzních nebo hypotenzních pacientů se srdečním selháním může perindopril dále snižovat systémový krevní tlak. Tento účinek by se měl předvídat a jeho výskyt by neměl vést k přerušení léčby. Pokud se hypotenze stává symptomatickou, je třeba v případě nutnosti dávku perindoprilu snížit nebo přípravek vysadit.

Duální blokáda systému renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS)

Bylo prokázáno, že současné užívání inhibitorů ACE, blokátorů receptorů pro angiotenzin II nebo aliskirenu zvyšuje riziko hypotenze, hyperkalemie a snížení funkce ledvin (včetně akutního selhání ledvin). Duální blokáda RAAS pomocí kombinovaného užívání inhibitorů ACE, blokátorů receptorů pro angiotenzin II nebo aliskirenu se proto nedoporučuje (viz body 4.5 a 5.1).

Pokud je duální blokáda považována za naprosto nezbytnou, má k ní docházet pouze pod dohledem specializovaného lékaře a za častého pečlivého sledování funkce ledvin, elektrolytů a krevního tlaku. Inhibitory ACE a blokátory receptorů pro angiotenzin II nemají být používány současně u pacientů s diabetickou nefropatií.

Stenóza aortální a mitrální chlopně, hypertrofická kardiomyopatie:

Stejně jako další ACE inhibitory může být perindopril použit s opatrností u pacientů se stenózou mitrální chlopně nebo obstrukcí výtokové části levé komory (jako je aortální stenóza nebo hypertrofická kardiomyopatie).

Porucha funkce ledvin:

Počáteční dávka perindoprilu u pacientů s poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu < 60ml/min) by měla být stanovena na základě clearance kreatininu (viz bod 4.2) a následně podle terapeutické odpovědi. Léčba takových pacientů by měla zahrnovat pravidelné monitorování hodnot kalia a kreatininu v séru (viz bod 4.8).

U symptomatického srdečního selhání může hypotenze, spojovaná se zahájením terapie ACE inhibitory, dále zhoršit funkci ledvin. V takových případech bylo hlášeno akutní renální selhání, které je obvykle reverzibilní.

V průběhu léčby ACE inhibitory mohou, u pacientů s bilaterální stenózou renální arterie (nebo stenózy arterie solitární ledviny), vzrůst hodnoty hladin urey v krvi a hodnoty kreatininu v séru; avšak tyto změny jsou po ukončení léčby obvykle reverzibilní. Změny v těchto laboratorních testech se vyskytují u preexistující renální insuficience . Renovaskulární hypertenze je spojována se zvýšeným rizikem závažné hypotenze a renální insuficience. Léčba takových pacientů by měla být zahájena nižšími dávkami a pod pečlivým lékařským sledováním; je třeba také s opatrností sledovat zvyšování dávky. Léčba diuretiky je potenciální faktor těchto abnormalit a proto je třeba, v počátečních týdnech léčby, léčbu diuretiky přerušit a sledovat renální funkce.

Příležitostně bylo u hypertenzních pacientů bez zjevné preexistující renální vaskulární choroby pozorováno malé a přechodné zvýšení urey v krvi a hodnot kreatininu v séru, zvláště v průběhu současného užití perindoprilu s diuretiky. To je pravděpodobnější u pacientů s preexistující poruchou funkce ledvin, kdy je třeba snížení dávky a/nebo přerušení diuretika a/nebo perindoprilu.

Hemodialyzovaní pacienti:

U pacientů dialyzovaných přes vysoce propustné membrány a zároveň léčených ACE inhibitory byly hlášeny anafylaktoidní reakce. U těchto pacientů je třeba zvážit použití dialyzační membrány jiného typu nebo přípravek z jiné skupiny antihypertenziv.

Transplantace ledviny:

Dosud nejsou žádné zkušenosti s podáváním perindoprilu pacientům, kteří nedávno podstoupili transplantaci ledviny.

Hypersenzitivita/ angioedém:

U pacientů léčených ACE inhibitory včetně perindoprilu byl vzácně pozorován angioedém obličeje, končetin, rtů, sliznice, jazyka, glottis a/nebo hrtanu (viz bod 4.8). Angioedém se může vyskytnout kdykoli během léčby. V takovém případě musí být léčba perindoprilem přerušena, a pacient musí být sledován až do odeznění symptomů. Otoky obličeje a rtů odezní zpravidla bez léčby, přesto jsou antihistaminika vhodná jako lék k úlevě od těchto symptomů.

Angioedém hrtanu může být pro pacienta fatální. Pokud otok jazyka, glottis, nebo hrtanu zapříčiní ucpání dýchacích cest, je nutná neodkladná péče. Péče zahrnuje podání adrenalinu a/nebo opatření uvolňující dýchací cesty. Pacient musí být sledován až do úplného odeznění symptomů.

Angioedém indukovaný ACE inhibitory převažuje mezi pacienty s černou pletí než u jiných ras. Rizikovou skupinou pro vznik angioedému po podání ACE inhibitorů mohou být také pacienti, kteří trpěli angioedémem nesouvisejícím s ACE inhibitory (viz bod 4.3).

U pacientů léčených inhibitory ACE byl vzácně zaznamenán intestinální angioedém. U těchto pacientů se vyskytla bolest břicha (s nevolností a zvracením nebo bez těchto projevů); v některých případech nedošlo k prvotnímu angioedému obličeje a hladiny C-1 esterázy byly normální. Angioedém byl diagnostikován pomocí vyšetřovacích metod zahrnujících CT vyšetření břicha, ultrazvuk nebo při chirurgickém zákroku a symptomy ustoupily po vysazení inhibitoru ACE. Intestinální angioedém by měl být součástí diferenciální diagnostiky u pacientů, kteří užívají inhibitory ACE a mají bolesti břicha.

Anafylaktoidní reakce při LDL-aferéze:

Vzácně se může u pacientů léčených ACE inhibitory v průběhu LDL aferézy natrium-dextran-sulfátem vyvinout život ohrožující anafylaktoidní reakce. Těmto reakcím lze zabránit dočasným vysazením ACE inhibitorů před každou aferézou.

Anafylaktoidní reakce v průběhu desenzibilizace:

U pacientů, kteří užívají ACE inhibitory a podstupují desenzibilizaci (např. proti hmyzímu jedu) se může vyskytnout anafylaktoidní reakce. Přestože se těmto reakcím dá zabránit dočasným vysazením ACE inhibitoru, mohou se nečekaně znovu objevit.

Porucha funkce jater:

ACE inhibitory jsou vzácně spojovány se syndromem začínající cholestatické žloutenky s progresí k fulminantní hepatické nekróze a (někdy) úmrtí. Mechanizmus vzniku tohoto syndromu je neznámý. Jakmile se objeví žloutenka nebo významné zvýšení jaterních enzymů, musí být přerušeno podávání ACE inhibitoru a pacient musí být sledován (viz bod 4.8).

Neutropenie/agranulocvtóza/trombocvtopenie/anémie:

Neutropenie/agranulocytóza, trombocytopenie a anémie byly pozorovány u pacientů léčených ACE inhibitory. Neutropenie je vzácná u pacientů s normálními renálními funkcemi bez dalších komplikujících faktorů. Perindopril musí být podáván s velkou opatrností u pacientů s kolagenovým vaskulárním onemocněním nebo u pacientů podstupujících léčbu imunosupresivy, allopurinolem nebo prokainamidem - stejně jako při kombinaci těchto komplikujících faktorů, zvláště při existujícím poškození funkce ledvin. Někteří z těchto pacientů trpí závažnými infekcemi, které v několika případech, neodpovídají na intenzivní léčbu antibiotiky. Je-li perindopril podáván těmto pacientům, je doporučeno pravidelně sledovat počet bílých krvinek a pacienti mají být instruováni, aby hlásili jakýkoli příznak infekce (např. bolest v krku, horečka). Sporadický výskyt hemolytické anemie byl pozorován u pacientů s vrozenou G6-PD nedostatečností.

Rasa:

Angioedém indukovaný ACE inhibitory je častější u pacientů s černou pletí než u jiných ras. Stejně jako u jiných ACE inhibitorů je perindopril méně účinný při snižování krevního tlaku černých pacientů než jiných ras, pravděpodobně v důsledku vyšší prevalence nízkých hladin reninu v populaci černošských hypertoniků.

Kašel:

Při léčbě ACE inhibitory se může vyskytnout kašel. Kašel je neproduktivní, perzistující a mizí po skončení léčby. Kašel indukovaný ACE inhibitory by měl být zvážen při různých diagnózách kašle.

Chirurgický zákrok/Celková anestezie:

U pacientů podstupujících velký chirurgický zákrok nebo celkovou anestezii s přípravkem způsobujícím hypotenzi, může perindopril sekundárně blokovat vznik angiotenzinu II, aby kompenzoval vyloučení reninu. Proto musí být podávání perindoprilu zastaveno jeden den před chirurgickým výkonem. Hypotenze vznikající tímto mechanizmem může být korigována navýšením objemu.

Hyperkalemie:

U některých pacientů léčených ACE inhibitory včetně perindoprilu bylo pozorováno zvýšení hodnot kalia v séru. Následující faktory zvyšují riziko hyperkalemie: renální selhání, zhoršující se funkce ledvin, věk (> 70 let), diabetes mellitus; komplikující jevy, zvláště dehydratace, akutní srdeční dekompenzace, metabolická acidóza a současné užití kalium šetřícího diuretika (např. spironolaktonu, eplerenonu, triamterenu nebo amiloridu), doplňků draslíku nebo doplňků draselných solí; současná léčba léky zvyšujícími hodnoty kalia v séru (např. heparin). Užití doplňků draslíku, kalium šetřících diuretik nebo doplňků draselných solí zvláště u pacientů s poruchou funkce ledvin může vést k významnému zvýšení hladin draslíku v séru. Hyperkalemie může způsobit vážné, někdy fatální arytmie. Pokud je podání výše uvedených přípravků nezbytné, je třeba je užívat s opatrností a doporučuje se pravidelně sledovat sérové hladiny kalia (viz bod 4.5).

Pacienti s diabetem:

U diabetiků léčených perorálními antidiabetiky nebo inzulinem, je třeba v průběhu prvních měsíců léčby ACE inhibitory pečlivě sledovat glykémii (viz bod 4.5, Antidiabetika).

Lithium:

Kombinace lithia a perindoprilu není obecně doporučována (viz bod 4.5).

Kalium šetřící diuretika, doplňky draslíku nebo náhražky draselných solí:

Kombinace perindoprilu a kalium šetřících diuretik, doplňků draslíku nebo náhražek draselných solí není obecně doporučována (viz bod 4.5).

Laktosa

Tablety přípravku Perindopril JS Partner obsahují laktosu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným deficitem laktasy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by neměli tento přípravek užívat.

Těhotenství

Podávání ACE inhibitorů by nemělo být zahájeno během těhotenství. S výjimkou pacientek, pro které je dlouhodobá léčba ACE inhibitory nezbytná, by všechny ostatní pacientky měly být v případě plánovaného těhotenství převedeny na jinou antihypertenzní léčbu s lépe ověřenou bezpečností pro těhotenství a plod. Pokud došlo k otěhotnění, je třeba ihned ukončit podávání ACE inhibitorů a v případě nutnosti další léčby zahájit jinou léčbu (viz bod 4.3 a 4.6).

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Diuretika:

U pacientů užívajících diuretika (především se sníženým objemem krve či nedostatku soli) se po zahájení léčby ACE inhibitorem může vyskytnout hypotenze. Riziko hypotenze lze snížit následujícími opatřeními: přerušení léčby diuretikem, zvýšení příjmu tekutin nebo solí před užitím léku nebo snížení počáteční dávky perindoprilu.

Kalium šetřící diuretika, doplňky draslíku nebo náhražky draselných solí:

Přestože se sérové hodnoty kalia pohybují v normálních hodnotách, může se u některých pacientů léčených perindoprilem objevit hyperkalemie. Kalium šetřící diuretika (např. spironolakton, triamteren nebo amilorid), doplňky draslíku nebo náhražky draselných solí mohou zvýšit sérové hladiny kalia. Proto se kombinace perindoprilu a těchto přípravků nedoporučuje (viz bod 4.4). Pokud je indikováno současné podávání těchto přípravků kvůli potvrzené hypokalémii, je třeba opatrnosti a pečlivého sledování hodnot kalia v séru.

Při současné léčbě ACE inhibitory a lithia došlo k reverzibilnímu zvýšení sérové hladiny lithia a jeho toxicity. Současné užití thiazidových diuretik může následně zvýšit riziko toxicity lithia a zhoršit riziko toxicity lithia s ACE inhibitory. Kombinace perindoprilu a lithia se nedoporučuje. Jestliže je ale kombinovaná léčba nezbytná, je třeba pečlivě sledovat sérové hodnoty lithia (viz bod 4.4).

Nesteroidní protizánětlivé přípravky (NSAID), včetně kyseliny acetvlsalicvlové > 3g/den:

Pokud jsou ACE inhibitory podávány současně s nesteroidními protizánětlivými přípravky (např. kyselina acetylsalicylová v režimu protizánětlivých dávek, inhibitory COX-2 a neselektivní NSAID) může se projevit zeslabení antihypertenzního účinku. Současné podání ACE inhibitorů a NSAID může vést ke zvýšenému riziku zhoršení renálních funkcí, včetně možného akutního renálního selhání a zvýšení hladin draslíku, zvláště u pacientů s preexistující oslabenou funkcí ledvin. Pacienti by měli být dostatečně hydratováni a po zahájení současné léčby a v periodických intervalech by se mělo zvážit monitorování renálních funkcí.

Antihypertenziva a vazodilatátory:

Současné užití těchto přípravků může zvýšit hypotenzní účinek perindoprilu. Současné podávání perindoprilu s nitroglycerinem a dalšími nitráty nebo vazodilatátory může snížit krevní tlak.

Data z klinických studií ukázala, že duální blokáda systému renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS) pomocí kombinovaného užívání inhibitorů ACE, blokátorů receptorů pro angiotenzin II nebo aliskirenu je spojena s vyšší frekvencí nežádoucích účinků, jako je hypotenze, hyperkalemie a snížená funkce ledvin (včetně akutního renálního selhání) ve srovnání s použitím jedné látky ovlivňující RAAS (viz body 4.3, 4.4 a 5.1).

Antidiabetika:

Zkušenosti z epidemiologických studií ukázaly, že při současném podání ACE inhibitoru a antidiabetika (inzulin, perorální hypoglykemika) může dojít ke zvýšení účinku snižování hladin glukosy v krvi a ke vzniku hypoglykemie. Tato interakce se pravděpodobněji objevuje v prvních týdnech léčby touto kombinací a u pacientů s poruchou funkce ledvin.

Kyselina acetylsalicylová. trombolytika, beta-blokátory, nitráty:

Perindopril může být užíván v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou (užívanou jako trombolytikum), trombolytiky, beta-blokátory a/nebo nitráty.

Tricyklická antidepresiva/antipsychotika/anestetika:

Současné užití některých anestetik, tricyklických antidepresiv a antipsychotik může zvýšit účinek ACE inhibitoru na snížení krevního tlaku (viz bod 4.4).

Sympatomimetika:

Tyto látky zmírňují antihypertenzní účinek ACE inhibitorů.

Zlato:

Nitritoidní reakce (se symptomy jako zčervenání v obličeji, nevolnost, zvracení a hypotenze) byly vzácně zaznamenány u pacientů léčených injekcemi zlata (natrium-aurothiomalát) a současně inhibitorem ACE včetně perindoprilu.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství:_

Podávání ACE inhibitorů během prvního trimestru těhotenství není doporučeno (viz bod 4.4).

Podávání ACE inhibitorů v druhém a třetím trimestru těhotenství je kontraindikováno (viz bod 4.3, 4.4).

Epidemiologické údaje o riziku teratogenity po podávání ACE inhibitorů během prvního trimestru těhotenství nejsou konzistentní, avšak mírně zvýšené riziko nelze vyloučit. Pokud není další léčba ACE inhibitory pro pacientku nezbytná, měly by být všechny ženy, které plánují těhotenství, převedeny na jinou antihypertenzivní léčbu s lépe ověřenou bezpečností pro těhotenství. Je-li zjištěno těhotenství, je nutno ihned ukončit podávání ACE inhibitorů a v případě potřeby je nahradit jinou léčbou.

Jsou-li ACE inhibitory podávány během druhého a třetího trimestru těhotenství, působí fetotoxicitu (snížení renálních funkcí, oligohydramnion, opoždění osifikace lebky) a neonatální toxicitu (renální selhání, hypotenzi, hyperkalémii) (viz bod 5.3). Pokud došlo k expozici ACE inhibitorům po druhém trimestru těhotenství, doporučuje se ultrazvukové vyšetření ledvin a lebky. Děti matek, které užívaly v těhotenství ACE inhibitory, musí být sledovány pro možnou hypotenzi (viz bod 4.3 a 4.4).

Kojení:

Podávání přípravku Perindopril JS Partner během kojení se nedoporučuje, protože nejsou dostupné žádné údaje. Je vhodnější používat jinou léčbu, která má lépe doložený bezpečnostní profil během kojení, obzvláště u matek kojících novorozence nebo nedonošené děti.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Perindopril JS Partner přímo neovlivňuje schopnost řídit a obsluhovat stroje, ale u některých pacientů se mohou vyskytnout individuální reakce spojené se snížením krevního tlaku, především na počátku léčby nebo během kombinovaného užívání s jinými antihypertenzivy. V důsledku toho může být schopnost řídit a obsluhovat stroje snížena.

4.8    Nežádoucí účinky

Tyto nežádoucí účinky byly v průběhu léčby perindoprilem pozorovány s následující frekvencí:

Velmi časté (> 1/10);

Časté (> 1/100, < 1/10);

Méně časté (>1/1 000), < 1/100);

Vzácné (> 1/10 000 , < 1/1 000);

Velmi vzácné (<1/10 000),

Není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Poruchy krve a lymfatického systému:

Velmi vzácně byl hlášen pokles hemoglobinu a hematokritu, trombocytopenie, leukopenie/neutropenie a případy agranulocytózy nebo pancytopenie. U pacientů s vrozeným deficitem glukosa-6-fosfát dehydrogenázy, byly hlášeny vzácné případy hemolytické anemie (viz bod 4.4).

Poruchy metabolismu a výživy:

Není známo: hypoglykemie (viz bod 4.4 a 4.5)

Psychiatrické poruchy:

Méně časté: poruchy nálady nebo spánku

Poruchy nervového systému:

Časté: bolest hlavy, závratě, vertigo a parestezie Velmi vzácné: zmatenost

Poruchy oka:

Časté: poruchy zraku

Poruchy ucha a labyrintu: Časté: hučení v uších

Srdeční poruchy:

Velmi vzácné: arytmie, angina pectoris, infarkt myokardu, pravděpodobně v důsledku nadměrného snížení krevního tlaku u vysoce rizikových pacientů (viz bod 4.4)

Cévní poruchy:

Časté: hypotenze a účinky související s hypotenzí

Velmi vzácné: cerebrovaskulární příhoda, pravděpodobně v důsledku nadměrného snížení krevního tlaku u vysoce rizikových pacientů (viz bod 4.4)

Není známo: vaskulitida

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:

Časté: kašel, dyspnoe

Méně časté: bronchospasmus

Velmi vzácné: eozinofilní pneumonie, rinitida

Gastrointestinální poruchy:

Časté: nevolnost, zvracení, bolesti břicha, poruchy chuti, dyspepsie, průjem a zácpa Méně časté: sucho v ústech Velmi vzácné: pankreatitida

Poruchy jater a žlučových cest:

Velmi vzácné: cytolytická nebo cholestatická hepatitida (viz bod 4.4)

Poruchy kůže a podkožní tkáně:

Časté: vyrážka, svědění

Méně časté: angioneurotický edém obličeje, končetin, rtů, sliznic, jazyka, glottis a/nebo laryngu, urtikárie (viz bod 4.4)

Velmi vzácné: erythema multiforme

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:

Časté: svalové křeče

Poruchy ledvin a močových cest:

Méně časté: renální nedostatečnost Velmi vzácné: akutní selhání ledvin

Poruchy reprodukčního systému a prsu:

Méně časté: impotence

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace:

Časté: slabost Méně časté: pocení

Vyšetření:

Zvýšené hladiny urey v krvi a hladin kreatininu a (reverzibilní) hyperkalemie se mohou vyskytnout, zvláště u pacientů s renální nedostatečností, závažným srdečním selháním a renovaskulární hypertenzí. Vzácně byla pozorována zvýšená aktivita jaterních enzymů a hladiny bilirubinu v séru.

Klinické studie

V průběhu randomizované studie EUROPA byly hlášeny pouze závažné nežádoucí příhody. Někteří pacienti měli závažné nežádoucí příhody: 16 (0,3 %) z 6 122 pacientů na perindoprilu a 12 (0,2 %) z 6 107 pacientů s placebem. U pacientů léčených perindoprilem byla hypotenze hlášena u 6 pacientů, angioedém u 3 pacientů a náhlá srdeční zástava u jednoho pacienta. Více pacientů ukončilo léčbu v důsledku kašle, hypotenze nebo další intolerance u perindoprilu než u placeba, 6 % (n=366) oproti

2,1 % (n=129).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http: //www .sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Příznaky

Jsou k dispozici pouze omezená data o předávkování u lidí. Potenciální symptomy spojované s předávkováním ACE inhibitory zahrnují hypotenzi, oběhový šok, poruchy rovnováhy elektrolytů, renální selhání, hyperventilaci, tachykardii, palpitaci, bradykardii, závratě, úzkost a kašel.

Léčba

Doporučená léčba předávkování je intravenózní infúze fyziologického roztoku. Dojde-li k hypotenzi, měl by být pacient umístěn do polohy vleže na zádech s podloženými horními končetinami. Mělo by být také zváženo, zda je vhodná léčba angiotenzinem II a/nebo intravenózními katecholaminy. Perindopril může být ze systémového oběhu odstraněn hemodialýzou (viz bod 4.4). Kardiostimulátor je indikován pro léčbu přetrvávající bradykardie. Průběžně by měly být sledovány vitální funkce, elektrolyty v séru a koncentrace kreatininu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: ACE inhibitory, samotné, ATC kód: C09AA04 Mechanismus účinku

Perindopril je inhibitor enzymu, který přeměňuje angiotenzin I na angiotenzin II (angiotenzin konvertující enzym - ACE). Konvertující enzym neboli kináza, je exopeptidáza, která umožňuje přeměnu angiotenzinu I na vazokonstrikční angiotenzin II a také rozpad vazodilatátoru bradykininu na neaktivní heptapeptid. Inhibice ACE vede ke snížení koncentrace angiotenzinu II v plazmě, což vede ke zvýšené plazmatické aktivitě reninu (inhibice negativní zpětné vazby uvolňování reninu) a snížení sekrece aldosteronu. Jelikož ACE inaktivuje bradykinin, jeho inhibice vede také ke zvýšené aktivitě systému kalikrein-kinin (a tím také k aktivaci prostaglandinů). Je možné, že tento mechanismus přispívá k antihypertenznímu účinku ACE inhibitorů a že je částečně zodpovědný za některé nežádoucí účinky těchto léčiv (např. kašel).

Perindopril působí prostřednictvím svého aktivního metabolitu, perindoprilátu. Ostatní metabolity perindoprilu nevykazují inhibici aktivity ACE in vitro.

Farmakodynamické účinky

Hypertenze

Perindopril je účinný při všech stupních hypertenze (lehké, střední, závažné). Dochází ke snížení jak systolického tak diastolického tlaku, měřeného vleže i ve stoje. Perindopril snižuje periferní odpor cév, což vede ke snížení systémového krevního tlaku. Následně zvyšuje periferní průtok krve bez účinku na srdeční frekvenci.

Průtok krve ledvinami se zvyšuje obvykle beze změny rychlosti glomerulární filtrace.

Antihypertenzní účinek dosahuje maxima po 4-6ti hodinách po podání jednotlivé dávky a přetrvává po dobu minimálně 24 hodin; účinek odpovídá cca 87-100 % nejvyššího účinku.

Ke snížení krevního tlaku dochází rychle. U pacientů s dobrou odpovědí na léčivo je normalizace krevního tlaku dosažena během jednoho měsíce a je udržována bez výskytu tachyfylaxe.

S přerušením léčby není spojen žádný „rebound fenomén“.

Perindopril zmírňuje hypertrofii levé komory.

Perindopril působí u člověka jako vazodilatans. Zlepšuje elasticitu velkých tepen, snižuje poměr „media/lumen“ malých tepen.

V    kombinaci s thiazidovými diuretiky má aditivní účinek. Kombinace ACE inhibitoru a thiazidového diuretika také snižuje riziko hypokalemie jako výsledek diuretické léčby.

Srdeční selhání

Perindopril snižuje srdeční práci snížením pre- a afterloadu.

Studie u pacientů se srdečním selháním ukázaly:

-    snižování levostranného a pravostranného komorového plnicího tlaku,

-    snižování celkové periferní vaskulární rezistence,

-    zvyšování srdečního výdeje a zlepšování srdečního indexu.

Na základě zkušeností z placebem kontrolovaných komparativních studií s ACE inhibitory, nesnížila první dávka 2 mg perindoprilu v porovnání s placebem statisticky významně krevní tlak u pacientů s mírným až středně závažným srdečním selháním.

Klinická účinnost a bezpečnost

Pacienti se stabilní ischemickou chorobou srdeční

EUROPA byla multicentrická, mezinárodní, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie trvající 4 roky.

12 218 pacientů starších 18 let bylo náhodně rozděleno do skupin užívajících 8 mg perindoprilu (n=6 110) nebo placebo (n=6 108).

Pacienti zahrnutí do studie měli onemocnění koronárních arterií bez klinických znaků srdečního selhání. 90 % pacientů mělo infarkt myokardu a/nebo koronární revaskularizaci. Většina pacientů byla léčena konvenční terapií včetně inhibitorů krevních destiček, hypolipidemik a beta-blokátorů. Hlavním kritériem účinnosti byl výskyt kardiovaskulární mortality, nefatální infarktu myokardu a/nebo srdeční zástavy s úspěšnou resuscitací. Léčba 8 mg perindoprilu denně vedla k absolutnímu snížení primárního sledovaného parametru o 1,9 % (relativní snížení rizika o 20 %, 95% CI (9,4; 28,6)-

p<0,001).

U pacientů s anamnézou infarktu myokardu a/nebo revaskularizace bylo absolutní snížení o 2,2 %, což odpovídá RRR 22,4 % (95% CI (12,0; 31,6)-p<0,001) primárního sledovaného parametru v porovnání s placebem.

Ve dvou velkých randomizovaných, kontrolovaných studiích (ONTARGET (ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) a VA NEPHRON-D (The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes)) bylo hodnoceno podávání kombinace inhibitoru ACE s blokátorem receptorů pro angiotenzin II.

Studie ONTARGET byla vedena u pacientů s anamnézou kardiovaskulárního nebo cerebrovaskulárního onemocnění nebo u pacientů s diabetes mellitus 2. typu se známkami poškození cílových orgánů. Studie VA NEPHRON-D byla vedena u pacientů s diabetes mellitus 2. typu a diabetickou nefropatií.

V    těchto studiích nebyl prokázán žádný významně příznivý účinek na renální a/nebo kardiovaskulární ukazatele a mortalitu, ale v porovnání s monoterapií bylo pozorováno zvýšené riziko hyperkalemie, akutního poškození ledvin a/nebo hypotenze. Vzhledem k podobnosti farmakodynamických vlastností jsou tyto výsledky relevantní rovněž pro další inhibitory ACE a blokátory receptorů pro angiotenzin II. Inhibitory ACE a blokátory receptorů pro angiotenzin II proto nesmí pacienti s diabetickou nefropatií užívat současně.

Studie ALTITUDE (Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints) byla navržena tak, aby zhodnotila přínos přidání aliskirenu k standardní terapii inhibitorem ACE nebo blokátorem receptorů pro angiotenzin II u pacientů s diabetes mellitus 2. typu a chronickým onemocněním ledvin, kardiovaskulárním onemocnění, nebo obojím. Studie byla předčasně ukončena z důvodu zvýšení rizika nežádoucích komplikací. Kardiovaskulární úmrtí a cévní mozková příhoda byly numericky častější ve skupině s aliskirenem než ve skupině s placebem a zároveň nežádoucí účinky a sledované závažné nežádoucí účinky (hyperkalemie, hypotenze a renální dysfunkce) byly častěji hlášeny ve skupině s aliskirenem oproti placebové skupině.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Po perorálním podání je perindopril rychle absorbován a maximální koncentrace v plazmě je dosaženo během jedné hodiny. Biologická dostupnost je 65-70 %.

Biotransformace

Asi 20 % celkového množství absorbovaného perindoprilu je přeměněno na perindoprilát, což je aktivní metabolit. Kromě aktivního perindoprilátu se tvoří ještě pět inaktivních metabolitů. Plazmatický poločas perindoprilu je 1 hodina. Maximální plazmatické koncentrace perindoprilátu je dosaženo po 3 až 4 hodinách.

Protože příjem potravy snižuje přeměnu perindoprilu na perindoprilát a tudíž i biologickou dostupnost perindoprilu, musí být přípravek Perindopril JS Partner užíván perorálně v jedné denní dávce před snídaní.

Distribuce

Distribuční objem volného perindoprilátu je přibližně 0,2 l/kg. Vazba na bílkoviny je nízká (vazba perindoprilátu na angiotenzin konvertující enzym je menší než 3 %), ale závislá na koncentraci.

Eliminace

Perindoprilát je eliminován z organismu močí a poločas volné frakce je přibližně 3 až 5 hodin. Disociace perindoprilátu vázaného na angiotenzin konvertující enzym vede k „efektivní“ eliminaci s poločasem 25 hodin. Při opakované dávce je rovnovážného stavu dosaženo během 4 dní.

Ani při opakovaném podání nedochází k akumulaci perindoprilu v organismu.

Starší osoby a pacienti s poruchou funkce ledvin

Eliminace perindoprilátu z organismu je pomalejší u starších pacientů a pacientů se srdečním nebo renálním selháním. U pacientů s renální nedostatečností se doporučuje upravit dávkování v závislosti na stupni poruchy (clearance kreatininu).

Perindoprilát je odstraněn z oběhu dialýzou; jeho clearance je 70 ml/min.

Porucha funkce jater

Kinetika perindoprilu je pozměněna u pacientů s jaterní cirhózou; jaterní clearance původní molekuly je u nich snížena o polovinu. Množství vytvořeného perindoprilátu je však nezměněno a tudíž není nutná žádná úprava dávkování.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Studie chronické perorální toxicity provedené na potkanech a opicích ukázaly, že jsou ledviny cílovým orgánem s reverzibilním poškozením.

V in vitro ani in vivo studiích nebyla pozorována mutagenita.

Studie reprodukční toxicity (na potkanech, myších, králících a opicích) neukázaly žádné znaky embryotoxicity ani teratogenity. Ukázalo se, že ACE inhibitory jako skupina, indukují nežádoucí účinky v pozdním stádiu fetálního vývoje. U hlodavců a králíků tyto účinky způsobily smrt plodu a vrozené abnormality (renální léze) stejně jako nárůst peri- a postnatální mortality.

Při dlouhodobých studiích na potkanech a myších nebyl pozorován žádný kancerogenní účinek.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Monohydrát laktosy Mikrokrystalická celulosa Hydrogenuhličitan sodný Koloidní bezvodý oxid křemičitý Magnesium-stearát

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30 °C. Uchovávejte v původním obalu.

6.5    Druh obalu a obsah balení

PVC/PE/PVDC/Al blistr, krabička.

Velikost balení: 7, 14, 28, 30, 50, 60, 90 nebo 100 tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky na likvidaci.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

JS Partner s.r.o., Upolínová 280/7, 150 00 Praha 5, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

58/127/06-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

5.4.2006/ 9.12.2010

10.    DATUM REVIZE TEXTU

21.11.2014

13