Pentomer Retard 400 Mg
sp.zn.sukls188553/2014
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
PENTOMER RETARD 400 mg PENTOMER RETARD 600 mg
tablety s prodlouženým uvolňováním.
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tableta s prodlouženým uvolňováním obsahuje pentoxifyllinum 400 mg nebo 600 mg. PENTOMER RETARD 600 mg
Pomocná látka se známým účinkem: monohydrát laktosy.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tableta s prodlouženým uvolňováním.
Popis přípravku
PENTOMER RETARD 400 mg
Bílé, oválné, podlouhlé, potahované tablety s rýhou na obou stranách, délka 18,4 mm, šířka 7,8 mm, uvnitř bílé jádro. Půlicí rýha není určena k rozlomení tablety.
PENTOMER RETARD 600 mg
Bílé, oválné, podlouhlé, potahované tablety s rýhou na obou stranách, délka 20 mm, šířka 9,5 mm, uvnitř bílé jádro. Půlicí rýha není určena k rozlomení tablety.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Léčba ischemické choroby dolních končetin (na podkladě obliterující aterosklerózy, diabetu, vaskulitidy) ve stadiu klaudikací i trofických poruch. Léčba angioneuropatií (Raynaudova choroba, akrocyanóza). Léčba poruch prokrvení CNS.
Přípravek se podává dospělým a dospívajících s tělesnou hmotností nad 50 kg.
4.2. Dávkování a způsob podání
Dávkování
Doporučené dávky pro dospělé a dospívající s tělesnou hmotností přes 50 kg:
1200 mg pentoxifylinu na den rozděleně do 2-3 dílčích dávek, což odpovídá 1 tabletě přípravku PENTOMER RETARD 400 mg 3krát denně nebo 1 tabletě přípravku PENTOMER RETARD 600 mg 2krát denně.
U pacientů se současně zřetelně sníženou funkcí ledvin (clearance kreatininu pod 0,167 ml/min.) je nutno dávkování upravit (na 50-70% normální dávky). U pacientů s hypotenzí a oběhově labilních pacientů by mělo být plné dávky dosaženo velmi pozvolně (možný pokles TK, stenokardie).
Délka léčby závisí na stavu pacienta.
Způsob podání
Přípravek je určen k perorálnímu podání.
Tablety se polykají nerozkousané po jídle a zapíjejí se sklenicí vody.
4.3. Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo jiné metylxantiny nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
Čerstvý infarkt myokardu, masivní krvácení.
4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Pentoxifylin by neměl být podáván při těžké koronární a cerebrální skleróze a při těžké srdeční arytmii. Při léčbě ischemické choroby dolních končetin by měl být pentoxifylin podáván pouze tehdy, jestliže jiná terapie, jako např. trénink chůze anebo opatření ke zvýšení průsvitu cév, není možná.
Zvlášť pečlivou lékařskou péči vyžadují pacienti se značně sníženou funkcí ledvin.
Vyskytne-li se při léčbě pentoxifylinem krvácení do sítnice musí být léčba přerušena. Po absorpci účinné látky může dojít k vyloučení kostry tablety stolicí. Uvolňování účinné látky tím není ovlivněno.
PENTOMER RETARD 600 mg
Vzhledem k přítomnosti monohydrátu laktosy by pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Pentoxifylin může zesilovat účinek antikoagulancií a hypotenziv. U diabetiků léčených inzulínem nebo perorálními antidiabetiky může dojít ke zvýšení jejich hypoglykemizujícího účinku (hypoglykemická reakce).
4.6. Těhotenství a kojení
Dostatečné zkušenosti s použitím pentoxifylinu v těhotenství nejsou k dispozici. Pokusy na zvířatech neukázaly žádnou embryotoxicitu ani teratogenitu.
Pentoxifylin a jeho metabolity přestupují do mateřského mléka. Poškození kojence zatím nebylo pozorováno. Až do získání dalších poznatků by pentoxifylin neměl být během těhotenství a kojení podáván.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8. Nežádoucí účinky Gastrointestinální poruchy:
Při léčbě pentoxifylinem se mohou často vyskytnout nežádoucí účinky v oblasti GIT (např. nevolnost, zvracení, pocit plnosti, tlak v žaludku, průjem).
Poruchy nervového systému:
Příležitostně se mohou vyskytnout závratě a bolesti hlavy.
Srdeční poruchy:
Zřídka dochází k poklesu krevního tlaku, angině pectoris, srdečním arytmiím a návalům
Poruchy imunitního systému:
Zřídka dochází k alergickým reakcím, jako je svědění, zarudnutí kůže a kopřivka. Ojediněle byly pozorovány velmi těžké alergické reakce vyskytující se několik minut po podání (angioneurotický edém, spazmus bronchů, anafylaktický šok).
Při prvních náznacích alergické reakce je nutno okamžitě léčbu přerušit.
Poruchy jater a žlučových cest:
Ojediněle může dojít k městnání žluči (intrahepatální cholestáza) a k vzestupu jaterních enzymů (transamináz a alkalických fosfatáz).
Poruchy krve a lymfatického systému:
Ojediněle byl pozorován výskyt krvácení (kůže, sliznice, žaludek, střevo). Ojediněle byla také pozorována trombocytopénie a aplastická anémie. Proto by měl být pravidelně kontrolován krevní obraz.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
4.9. Předávkování
Příznaky:
Závratě, nauzea, hypotenze, tachykardie, návaly, bezvědomí, horečka, agitovanost, areflexie, tonicko-klonické křeče, zvracení se zvratky v podobě kávové sedliny a arytmie.
Léčba:
Léčba je symptomatická. Nejdůležitější je kontrola krevního tlaku a dýchání. Při křečích je možno podávat diazepam.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Periferní vazodilatancia, deriváty purinu ATC kód: C04AD03.
Pentoxifylin zlepšuje reologické vlastnosti krve, snížením její viskozity. Toto se vysvětluje zvýšením flexibility erytrocytů inhibicí fosfodiesterázy s následným vzestupem intracelulárního ATP, potlačením agregace erytrocytů jako důsledku vzestupu intracelulárního ATP a snížení plazmatického fibrinogenu, potlačením agregace trombocytů.
U parenterálně podaného pentoxifylinu jsou popisovány vazodilatační účinky.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Pentoxifylin je po perorálním podání rychle a takřka úplně absorbován. Pentoxifylin podléhá výraznému first pass metabolismu, takže systémová dostupnost je pouze 20-30%. Po perorálním podání neretardovaných lékových forem se dosahuje maximální hladiny v plazmě po méně než 1 hodině. Pentoxifylin se v játrech prakticky úplně metabolizuje. Aktivní hlavní metabolit I je v plazmě v daleko vyšší koncentraci (2:1) než mateřská látka. Plazmatický poločas pentoxifylinu je 0,4-0,8 hodiny, poločas metabolitů 1-1,6 hodin.
Pentoxifylin se z největší části vylučuje močí, pouze ze 4% stolicí. Nezměněný pentoxifylin se vylučuje pouze stopově.
Farmakokinetické parametry pentoxifylinu po podání 1 tablety PENTOMERu RETARD 600 mg:
Cmax: 156,96 ± 88,21 ng/ml; Tmax: 1,82 ± 1,15 hod.; AUC: 758,8 ± 546,4 hod. x ng/ml.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Akutní toxicita
Dávky ve výši od 80 mg/kg vyvolávají u člověka příznaky uvedené v odstavci 4.8 Nežádoucí účinky. LD50 u myší jsou 195 mg/kg tělesné hmotnosti po intravenózní aplikaci a 1385 mg/kg tělesné
hmotnosti po perorální aplikaci a u potkanů 230 mg/kg tělesné hmotnosti po intravenózní aplikaci a 1770 mg/kg tělesné hmotnosti po perorální aplikaci. To znamená, že toxicita pentoxifylinu je nízká.
Chronická toxicita
Při podávání pentoxifylinu v potravě po dobu 1 roku potkanům v dávkách až denně 1000 mg/kg tělesné hmotnosti a psům až při denní dávce 100 mg/kg tělesné hmotnosti nebyla prokázána žádná toxická poškození orgánů. Při podávání po dobu 1 roku v denních dávkách 300 mg/kg tělesné hmotnosti nebo vyšších byly u jednotlivých psů zjištěny inkoordinace, oběhové selhání, hemoragie, plicní otoky nebo obří buňky ve varlatech.
Mutagenita
Podrobné studie nebyly prováděny, proto mutagenní účinky nelze s dostatečnou jistotou vyloučit. Kancerogenita
Při podávání perorálních dávek pentoxifylinu až do 450 mg/kg tělesné hmotnosti denně myším po dobu 18 měsíců nebyly pozorovány kancerogenní účinky.
U potkaních samic dostávajících perorálně pentoxifylin v dávkách až 450 mg/kg tělesné hmotnosti po dobu 18 měsíců byl pozorován zvýšený výskyt benigních fibroadenomů prsní žlázy. Benigní fibroadenom prsní žlázy se však často spontánně vyskytuje u starších potkanů.
Reprodukční toxicita
U potkanů byl po extrémně vysokých dávkách pozorován zvýšený počet intrauterinních úmrtí.
Je třeba uvést, že v reprodukčních studiích u myší, potkanů, králíků a psů nebyl získán důkaz teratogenity, embryotoxicity, poruch fertility nebo perinatálního vývoje.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1. Seznam pomocných látek
PENTOMER RETARD 400 mg:
Povidon 360, granulovaný methakrylátový kopolymer RS, mikrokrystalická celulosa, mastek, magnesuim-stearát, koloidní bezvodý oxid křemičitý, hypromelosa, makrogol 6000, polyakrylátová disperze 30%, oxid titaničitý (E171).
PENTOMER RETARD 600 mg:
Mikrokrystalická celulosa, hypromelosa, monohydrát laktosy, magnesium-stearát, koloidní bezvodý oxid křemičitý, makrogol 6000, polyakrylátová disperze 30%, ftalát hypromelosy, oxid titaničitý (E171).
6.2. Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti
5 let.
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Pentomer retard 400 mg:
Uchovávejte při teplotě do 30°C.
Pentomer retard 600 mg:
Uchovávejte při teplotě do 30°C.
6.5. Druh obalu a obsah balení
Bílý PVC/Al blistr, krabička.
Velikost balení:
PENTOMER RETARD 400 mg i PENTOMER RETARD 600 mg 20, 50 nebo 100 tablet s prodlouženým uvolňováním.
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky na likvidaci.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
ratiopharm GmbH, Ulm, Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
PENTOMER RETARD 400 mg
83/359/98-C
PENTOMER RETERD 600 mg
83/360/98-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
23.12. 1998 / 16.2. 2011
10. DATUM REVIZE TEXTU
16.12.2014
5/5