Příbalový Leták

Pentasa 1 G

sp.zn. sukls195019/2009

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

PENTASA 1 g rektální suspenze

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna lahvička obsahuje mesalazinum 1 g ve 100 ml rektální suspenze.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

rektální suspenze

Bílá až světle žlutá suspenze.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Přípravek je indikován k léčbě ulcerózní kolitidy v oblasti rekta a sigmatu v dospělém věku.

4.2.    Dávkování a způsob podání

Rektální podání.

Akutní fáze onemocnění a prevence relapsu:

Dospělí:

Obvykle 1 lahvička večer před spaním.

Starší pacienti

Není nutné redukovat dávku, je však třeba věnovat zvýšenou pozornost kontrole renálních funkcí. Pediatrická populace:

Dostupná dokumentace a zkušenosti s podáváním přípravku dětem a dospívajícím jsou omezené. Pacienti se sníženou funkcí ledvin a/nebo jater viz bod 4.3 a 4.4

Před podáním rektální suspense by si měl pacient dojít na toaletu - podrobné informace o způsobu podání jsou uvedeny v příbalové informaci. Před použitím je třeba lahvičku s rektální suspenzí dobře protřepat. Rektální suspenze je chráněna vakem z hliníkové fólie a měla by se použít ihned po otevření.

4. 3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na mesalazin, salicyláty nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Závažná insuficience jater a/nebo ledvin.

4. 4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Pacienti s anamnézou výskytu alergické reakce po přípravcích s obsahem sulfasalazinu by měli být při zahájení léčby přípravkem Pentasa pod přísným lékařským dohledem (nebezpečí alergie na salicyláty). Při výskytu akutních projevů nesnášenlivosti jako jsou křeče v břiše nebo akutní bolest břicha, horečka, silná bolest hlavy nebo kožní vyrážka je třeba léčbu ihned přerušit.

Opatrnosti je třeba u pacientů se sníženou funkcí jater. Jaterní enzymy jako ALT nebo AST by měly být vyšetřeny ošetřujícím lékařem před zahájením léčby a v průběhu léčby.

Během terapie tímto přípravkem je nutno pravidelně kontrolovat funkci ledvin (tj. hladinu urey a kreatininu v séru, močový sediment), především v počáteční fázi léčby. Doporučuje se po 14 dnech od zahájení léčby provést kontrolní vyšetření a dále pak ještě 2-3krát ve čtyřtýdenních intervalech. Při normálních hodnotách se následující kontrolní vyšetření provádějí jedenkrát za tři měsíce, při potížích ihned.

Nedoporučuje se podávat přípravek pacientům se sníženou funkcí ledvin. Pokud dojde během léčby ke zhoršení renální funkce, může být příčinou nefrotoxicita mesalazinu. Jsou-li současně podávány jiné známé nefrotoxické látky je třeba zvýšit frekvenci sledování ledvinných funkcí.

U pacientů s plicním onemocněním, obzvláště u astmatu, je třeba při léčbě přípravkem průběžně sledovat klinický stav pacienta.

Vzácně byly hlášeny mesalazinem vyvolané reakce kardiální hypersenzitivity (myokarditida a perikarditida).

Velmi vzácně byly hlášeny vážné poruchy ve složení krve (krevní dyskrazie). Doporučuje se, dle zvážení ošetřující lékaře, před zahájením léčby a v jejím průběhu sledovat diferenciální krevní obraz. Jak je uvedeno v bodě 4.5 (interakce) u pacientů léčených azathioprinem nebo 6-merkaptopurinem nebo thioguaninem může současná léčba mesalazinem riziko krevní dyskrazie zvyšovat. Dojde-li k této reakci nebo existuje-li podezření na vznik takové reakce, musí se léčba okamžitě přerušit.

4.5.    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Současné podávání jiných známých nefrotoxických látek jako jsou NSAID a azathioprin, může zvyšovat riziko renálních nežádoucích účinků.

V    několika studiích bylo prokázáno, že současné podávání mesalazinu s azathioprinem nebo 6-merkaptopurinem nebo thioguaninem může zvyšovat riziko myelosuprese , nicméně mechanismus interakce není zcela znám. Doporučuje se pravidelné sledování počtu leukocytů a podle toho je nutno upravit dávkovací schéma thiopurinů.

Mesalazin by mohl oslabovat antikoagulační působení warfarinu, ale důkaz je slabý.

4.6.    Fertilita, těhotenství a kojení

V    těhotenství a době kojení je třeba přípravek Pentasa užívat opatrně a pouze v případech, kdy podle názoru lékaře potenciální přínos léčby převáží možná rizika.

Těhotenství

Dostupné údaje o použití přípravku u gravidních žen nejsou dostatečné, nicméně u omezeného počtu gravidních žen, které byly léčeny mesalazinem, nebyly pozorovány žádné negativní účinky na těhotenství nebo na zdraví plodu a novorozence. Žádná další epidemiologická data nejsou k dispozici.

O mesalazinu je známo, že prochází placentámí bariérou a jeho koncentrace v pupečníkové plazmě je 1/10 koncentrace v mateřské plazmě. Metabolit acetyl-mesalazinu byl nalezen ve stejné koncentraci v pupečníkové i v mateřské plazmě. V několika observačních studiích nebylo hlášeno žádné teratogenní působení a neexistuje ani žádný důkaz o závažném riziku při použití u lidí. Ve studiích na zvířatech provedených s orálně podávaným mesalazinem nebyl pozorován přímý nebo nepřímý škodlivý vliv ve vztahu k těhotenství, embryonálnímu/fetálnímu vývoji, porodu nebo postnatálnímu vývoji.

U novorozenců matek, které byly léčeny přípravkem Pentasa, byly pozorovány poruchy krvetvorby ( leukopenie, trombocytopenie, anémie).

Byl zaznamenán jeden izolovaný případ renálního selhání u novorozence matky, která v těhotenství dlouhodobě užívala vysoké dávky mesalazinu (2-4 g denně per os).

Kojení

Mesalazin se vylučuje do mateřského mléka. Jeho koncentrace je v mateřském mléce nižší než v krvi matky, zatímco koncentrace jeho metabolitu acetyl-mesalazinu se zdá být stejná nebo vyšší.

Neexistuje dostatek zkušeností s použitím mesalazinu u kojících žen. S přípravkem Pentasa nebyly provedeny žádné kontrolované studie v průběhu kojení. U kojenců nelze vyloučit alergické reakce jako třeba průjem. Pokud se u kojenců vyskytne průjem, je třeba kojení přerušit.

4. 7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Pentasa nemá žádný vliv na schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje.

4. 8 Nežádoucí účinky

V klinických studiích byly nejčastějšími nežádoucími reakcemi: průjem, nauzea, bolest břicha, bolest hlavy, zvracení a vyrážka. Příležitostně se mohou vyskytnout alergické reakce a horečka.

Po rektálním použití se mohou objevit některé lokální reakce, jako je svědění, nepříjemný pocit v konečníku a pocit nucení na stolici.

Frekvence nežádoucích účinků na základě klinických studií a hlášení na základě stálých sledování:

Vyjadřování frekvence podle MedDRA

Časté (>1/100 až <1/10

Vzácné

(>1/10000 až < 1/1000

Velmi vzácné (<1/10000

není známo

(z dostupných údajů nelze určit)

Poruchy krve a

lymfatického

systému

Eosinofilie (jako součást alergické reakce), změny krevního obrazu (anémie, aplastická anémie, leukopenie (včetně

granulocytopenie a neutropenie)) , trombocytopenie, agranulocytóza, pancytopenie

Poruchy

imunitního

systému

Pancolitis

Reakce

hypersenzitivity

Poruchy

nervového

systému

Bolest hlavy

Závrať

Periferní neuropatie

Srdeční poruchy

Myokarditida* a perikarditida*

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Alergické reakce, plicní fibróza (včetně dušnosti, kašle,

bronchospasmu, alergické alveolitidy, plicní eosinofilie, intersticiálního plicního

onemocnění, plicní

infiltrace,

pneumonitidy)

Gastrointestinální

poruchy

Průjem, bolest břicha, nauzea, zvracení

Zvýšená amyláza, akutní

pankreatitida*

Poruchy jater a žlučových cest

Zvýšení hladin jaterních enzymů, cholestatických hodnot a bilirubinu, hepatotoxické reakce (včetně hepatitidy*, cholestatické hepatitidy, cirhózy, jaterního selhání)

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vyrážka (včetně kopřivky a erytematózní vyrážky)

Reverzibilní alopecie

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Bolesti svalů a kloubů,

ojedinělá hlášení reakce podobné systémovému lupus erytematodes

Poruchy ledvin a močových cest

Zhoršení renálních funkcí (včetně akutní a chronické intersticiální nefritidy*, nefrotického syndromu, selhání ledvin) změna barvy moči

Poruchy

Oligospermie

reprodukčního

systému

(vratná)

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Poléková horečka

*) Mechanismus mesalazinem vyvolané myokarditidy, perikarditidy, pankreatitidy, nefritidy a hepatitidy není znám, mohl by však být alergického původu. Je nutno vzít v úvahu, že některé z těchto nemocí mohou být ve spojitosti se samotným zánětlivým střevním onemocněním.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Srobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Akutní případy u zvířat: jednorázová perorální aplikace až 5 g mesalazinu na 1 kg tělesné hmotnosti u prasat nebo jednorázová intravenózní aplikace 920 mg mesalazinu na 1 kg tělesné hmotnosti u potkanů nebyly letální.

Zkušenosti u lidí: Klinické zkušenosti s předávkováním přípravkem Pentasa jsou omezené a nenaznačují renální či hepatální toxicitu. Neexistuje žádná specifická protilátka, léčba je symptomatická a podpůrná. Existují zprávy o pacientech, kteří užívali denní dávku 8 g po dobu jednoho měsíce a nebyl u nich zaznamenán žádný nežádoucí účinek.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5. 1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: střevní protizánětlivá léčiva ATC kód: A07 EC02.

Mechanismus působení a farmakodynamický efekt: mesalazin je aktivní složkou sulfasalazinu, který se používá k léčení ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci.

Klinické výsledky ukazují, že podstatou terapeutického efektu mesalazinu používaného perorálně a rektálně je spíše jeho lokální působení na zánětem postiženou střevní tkáň, než jeho působení systémové.

U pacientů se zánětlivým střevním onemocněním dochází ke zvýšené migraci leukocytů, abnormální produkci cytokinů, zvýšené produkci metabolitů arachidonové kyseliny, především leukotrienu B4 a zvýšené tvorbě volných radikálů v zánětem postižené střevní tkáni. Mesalazin projevuje in-vitro a in-vivo farmakologický účinek, který inhibuje chemotaxi leukocytů, snižuje produkci cytokinu a leukotrienů a vede k odstranění volných radikálů. Zatím není známo, který z těchto mechanismů, pokud vůbec některý, hraje hlavní roli v klinickém působení mesalazinu.

5. 2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Rektální suspenze Pentasa slouží k zajištění vysoké koncentrace mesalazinu a nízké systémové absorpce v distální části střevního traktu. Rektální suspenze pokryje po podání oblast sestupného tračníku.

Absorpce je po rektální aplikaci nízká, ale závisí na dávce a rozsahu rozptýlení. Při měření obsahu mesalazinu v moči zdravých dobrovolníků za ustáleného stavu při dávce 2 g denně (2x 1 g) přípravku Pentasa se po podání vstřebávalo přibližně 15-20%.

Biotransformace

Mesalazin je metabolizován jak presystémově střevní sliznicí, tak systémově v játrech na N-acetyl-mesalazin (acetylmesalazin). K určité acelytaci dochází také působením bakterií tračníku. Acetylace se jeví jako nezávislá na fenotypu pacienta jako acetylátora.

Acetylmesalazin je považován za klinicky a toxikologicky neaktivní, avšak tento údaj nebyl s konečnou platností potvrzen.

Distribuce

Vazba mesalazinu na bílkoviny činí přibližně 50%, zatímco acetylmesalazin se váže asi z 80%. Eliminace

plazmatický poločas čistého mesalazinu činí průměrně 40 minut a acetylmesalazinu asi 70 minut.

Obě látky se vylučují močí a stolicí. Močí se vylučuje především acetylmesalazin.

Ukázalo se, že systémová absorpce po aplikaci rektální suspenze Pentasa se výrazně snižuje u pacientů s ulcerózní kolitidou v akutní fázi onemocnění v porovnání s pacienty s dočasným vymizením příznaků nemoci.

U pacientů s porušenou funkcí jater a ledvin může výsledné snížení rychlosti eliminace a zvýšení systémové koncentrace mesalazinu zvýšit nebezpečí nefrotoxických nežádoucích reakcí.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxický efekt na ledviny byl prokázán na všech druzích živočichů. Obecně toxické dávky převyšovaly několikanásobně dávky terapeutické (5-10krát).

Ve studiích na zvířatech nebyla pozorována žádná toxicita na zažívací ústrojí, játra nebo krvetvorbu.

Testy in-vitro ani studie in-vivo neprokázaly žádný mutagenní efekt. Testy na potkanech neprokázaly žádný kancerogenní efekt.

Ve studiích na potkanech s orálním podáváním přípravku nebyly pozorovány nežádoucí účinky na plodnost dospělých jedinců nebo prenatální a postnatální vývoj potomstva při dávkování, které je 6 -12 násobně vyšší než dávky podány lidem rektálně. Studie s orálním podáváním přípravku potkanům rovněž neprokázaly fetotoxicitu nebo embryotoxicitu při dávkách 15 - 50 násobně vyšší než dávkách podávaných lidem rektálně.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6. 1    Seznam pomocných látek

Dihydrát dinatrium-edetátu Disiřičitan sodný (E 223)

Trihydrát octanu sodného

Kyselina chlorovodíková 35 % (k úpravě pH)

Čištěná voda

6. 2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6. 3 Doba použitelnosti

3 roky

6. 4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25° C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před chladem nebo mrazem.

6. 5 Druh obalu a velikost balení

Bezbarvá tvarovaná PE lahvička s aplikátorem vložená do zataveného aluminiového sáčku plněného N2, ochranný bezbarvý PE sáček s potiskem demonstrujícím použití přípravku, krabička

Velikost balení: 7 lahviček + 7 PE sáčků.

6. 6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Vlastní balení přípravku je chráněno sáčkem z hliníkové fólie a musí být použito bezprostředně po otevření.

Před zavedením rektální suspenze by se měl pacient vyprázdnit.

7 DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Ferring- Léčiva,a.s, K Rybníku 475, 252 42 Jesenice u Prahy, Česká republika

8    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

29/183/00-C

9    DATUM PRVNÍ REGISTRACE /PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

29. 3. 2000 / 29.10.2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

29.10.2014

7/7