Příbalový Leták

Parlodel

sp.zn. sukls130631/2013 a sp.zn. sukls229095/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

PARLODEL

tablety

Bromocriptini mesilas

Přečtěte si pozorně tuto příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

V příbalové informaci naleznete:

1.    Co je Parlodel a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Parlodel užívat

3.    Jak se Parlodel užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak Parlodel uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Parlodel a k čemu se používá

Bromokriptin patří do skupiny léků známých jako námelové alkaloidy a je odvozen od jednoho typu plísní.

Parlodel tlumí vyměšování prolaktinu, hormonu přední části hypofýzy, aniž by ovlivňoval normální hladiny ostatních hypofyzárních hormonů. Po narození dítěte nebo po přerušení těhotenství je normálně hladina prolaktinu v krvi matky zvýšena, což je příčinou produkce mléka v prsní žláze a možnosti kojení.

Parlodel může být podáván k úpravě následujících zdravotních stavů:

•    K léčbě Parkinsonovy choroby

•    U pacientů s nezhoubnými nádory, které produkují prolaktin (prolaktinemie)

•    U stavů, kde tělo produkuje příliš mnoho růstového hormonu (akromegalie)

•    U mužů, u nichž j sou zvýšené hladiny prolaktinu příčinou potlačení funkce pohlavních žláz a tím i neplodnosti (oligospermie, ztráta libida, impotence)

•    Ukončení laktace pouze ze zdravotních důvodů, pokud se Vy nebo Váš lékař rozhodnete, že je to nezbytně nutné.

•    Při nepravidelné nebo chybějící menstruaci (vyvolané nadměrným vylučováním prolaktinu)

•    Infertilita (nemožnost otěhotnění) u žen, která je vyvolána zvýšenými hladinami prolaktinu, syndrom polycystických ovarií nebo cykly bez ovulace.

Bromokriptin by se neměl rutinně používat k potlačení laktace. Bromokriptin se nedoporučuje pro úlevu od příznaků poporodní bolesti a překrvení prsů, které mohou být léčeny nefarmakologickou intervencí (jako je zpevnění prsou, aplikace ledu) a / nebo běžnými analgetiky.

Pokud máte dotazy jak Parlodel účinkuje nebo proč byl tento lék předepsán právě Vám, zeptejte se ošetřujícího lékaře.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Parlodel užívat

Výdej léčivého přípravku Parlodel je vázán pouze na lékařský předpis, a proto pečlivě

dodržujte pokyny lékaře.

Neužívejte Parlodel

•    jestliže jste alergický(á) bromokriptin, nebo na kteroukoliv další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6),

•    jestliže jste alergický(á) na léky obsahující ergotaminové alkaloidy,

•    jestliže si myslíte, že byste mohl(a) být alergický(á), oznamte to ošetřujícímu lékaři,

•    jestliže máte vysoký krevní tlak,

•    jestliže máte problémy s krevním tlakem během těhotenství nebo po něm, jako je eklampsie, pre- eklampsie, hypertenze vzniklé během těhotenství, vysoký krevní tlak po porodu,

•    j estliže máte nebo jste někdy měli srdeční onemocnění nebo jiné závažné onemocnění

cév,

•    j estliže máte příznaky nebo jste někdy měl vážné psychické onemocnění,

•    jestliže budete dlouhodobě léčen(a) přípravkem Parlodel a projevují se či projevily se u Vás fibrózní reakce (jizvy), které mají vliv na Vaše srdce.

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Parlodel se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

•    Pokud se u Vás objeví černá stolice nebo máte žaludeční vředy

•    Pokud se u vás objeví nadměrná ospalost nebo pokud neočekávaně usínáte.

•    Jestliže se u Vás projevují nebo projevily fibrózní reakce (jizvy), které mají vliv na Vaše srdce, plíce či břicho. V případě, že budete přípravkem Parlodel léčen(a) dlouhodobě, Váš lékař před zahájením léčby zkontroluje, zda jsou Vaše srdce, plíce a ledviny v dobrém stavu. Před zahájením léčby rovněž nechá provést echokardiogram (ultrazvukové vyšetření srdce). V průběhu léčby bude Váš lékař věnovat zvláštní pozornost veškerým příznakům, jež by mohly být spojeny s fibrózními reakcemi. Bude-li třeba, nechá provést echokardiogram. Dojde-li k fibrózním reakcím, bude nutné léčbu přerušit.

•    Pokud jste právě porodila, můžete být za určitých podmínek více ohrožena. Ve vzácných případech se může objevit vysoký krevní tlak, akutní infarkt myokardu, křeče, cévní mozková příhoda nebo psychické problémy. Během několika prvních dnů léčby by měl Váš lékař pečlivě sledovat Váš krevní tlak. Vyskytne-li se hypertenze, bolest na hrudi nebo neobvyklá či neustupující bolest hlavy (s nebo bez poruch zraku), kontaktujte okamžitě svého lékaře.

Pokud se Vás cokoliv z následujících upozornění týká, okamžitě informujte svého lékaře:

•    Jestliže sám(a) zjistíte náhlé upadání do spánku.

•    Jestliže máte nevysvětlitelné zkrácení dechu a potíže při dýchání.

•    Jestliže máte závažné bolesti na hrudi.

•    Jestliže máte bolesti v dolní části zad, oteklé nohy a bolest při močení

•    Jestliže Vy nebo Vaši rodinní příslušníci nebo ošetřovatelé zaznamenáte, že se u Vás objevuje nutkání nebo touha chovat se neobvyklým způsobem, či nemůžete odolat nutkání, popudu či pokušení provádět některé činnosti, kterými byste mohl(a) poškodit sebe nebo své okolí. Tyto projevy jsou nazývány impulzivními poruchami a může mezi ně patřit návykové hráčství, nadměrná konzumace jídla nebo nadměrné utrácení, abnormálně vysoký zájem o sex nebo nárůst sexuálních myšlenek a pocitů. Pokud se tyto projevy objeví, Váš lékař Vám možná bude muset snížit dávku nebo přípravek vysadit. .

•    Upozornění pro ženy po porodu nebo po přerušení těhotenství: Jestliže se objeví těžká, vzrůstající nebo trvalá bolest hlavy, a případně také poruchy vidění (jako např. rozmazané vidění).

•    Upozornění pro pacienty s prolaktinemií: Jestliže se u Vás objeví náhlý vodnatý výtok z nosu. Váš lékař může také pravidelně kontrolovat účinek zmenšení tumoru.

Starší pacienti

U starších pacientů nejsou nutná žádná zvláštní opatření.

Děti a dospívající

Děti a dospívající (7 až 17 let)

Prolaktinomy: Pediatrická populace od 7 let: 1,25 mg (půl tablety) 2 nebo 3krát denně; pak se dávka postupně zvyšuje na několik tablet denně. Maximální denní dávka doporučovaná u dětí od 7 do 12 let je 5 mg. Maximální denní dávka doporučovaná u dospívajících pacientů (13 -17 let) je 20 mg.

Gigantismus: Pediatrická populace od 7 let: Zpočátku 1,25 mg (půl tablety) 2 nebo 3krát denně; podle klinické odpovědi a nežádoucích účinků se dávka postupně zvyšuje na 10 - 20 mg denně podle klinické odpovědi a nežádoucích účinků. Maximální denní dávka doporučovaná u dětí od 7 do 12 let je 10 mg. Maximální denní dávka doporučovaná u dospívajících pacientů (13 - 17 let) je 20 mg.

Další léčivé přípravky a Parlodel

Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Je zejména důležité, aby Váš lékař věděl, pokud užíváte některé z následujících léků:

•    Makrolidová antibiotika jako např. erythromycin, josamycin, která se užívají k léčbě infekcí.

•    Oktreotid (lék, který se užívá k léčbě poruchy růstu).

•    Inhibitory proteázy jako např. ritonavir, nelfinavir, indinavir, delavirdin, které se užívají k léčbě HIV/AIDS.

•    Léky, které se užívají k léčbě plísňových infekcí jako např. ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol.

•    Tak zvané antagonisty dopaminu (jako např. fenothiaziny, butyrofenony, thioxantheny, metoklopramid a domperidon), které mohou snižovat účinek Parlodelu.

Upozornění pro ženy po porodu nebo přerušení těhotenství: léky, které zužují cévy po porodu včetně těch, které obsahují ergotaminové alkaloidy jako např. ergotamin. Jejich užívání současně s Parlodelem se nedoporučuje.

Přípravek Parlodel s jídlem, pitím a alkoholem

Parlodel by se měl užívat obvykle s jídlem.

Pokud užíváte Parlodel, neměl(a) byste pít alkoholické nápoje, protože mohou zvyšovat riziko výskytu nežádoucích účinků.

Těhotenství, kojení a plodnost

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Těhotenství

Váš lékař s Vámi prodiskutuje potenciální riziko užívání Parlodelu během těhotenství.

Kojení

Parlodel neužívejte, pokud kojíte.

U žen, které užívají Parlodel po porodu nebo přerušení těhotenství, se mohou objevit některé vzácné nežádoucí účinky: vysoký krevní tlak, mozková cévní příhoda, srdeční záchvaty, psychické poruchy.

Řízení motorových vozidel a obsluha strojů

Parlodel u Vás může snížit krevní tlak, což může způsobit pocit mírného točení hlavy nebo závratě. Buďte obzvláště opatrný(á), pokud řídíte nebo obsluhujete stroje.

Parlodel může způsobit pocit ospalosti nebo vyvolat případně náhlé, neočekávané usnutí.

Z těchto důvodů nesmíte po dobu, dokud se u Vás vyskytují tyto příznaky, řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje, protože snížení pozornosti může Vás nebo ostatní vystavit riziku poškození nebo smrti.

Parlodel obsahuje monohydrát laktosy.

Pokud víte, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívatVzájemné působení s dalšími léčivými přípravky

Informujte svého lékaře nebo lékárníka to tom, jaké léky ještě užíváte, nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to včetně léků, které jste si volně koupil(a) v lékárně bez předpisu.

Je zejména důležité, aby Váš lékař věděl, pokud užíváte některé z následujících léků:

•    Makrolidová antibiotika jako např. erythromycin, josamycin, která se užívají k léčbě infekcí.

•    Oktreotid (lék, který se užívá k léčbě poruchy růstu).

•    Inhibitory proteázy jako např. ritonavir, nelfinavir, indinavir, delavirdin, které se užívají k léčbě HIV/AIDS.

•    Léky, které se užívají k léčbě plísňových infekcí jako např. ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol.

•    Tak zvané antagonisty dopaminu (jako např. fenothiaziny, butyrofenony, thioxantheny, metoklopramid a domperidon), které mohou snižovat účinek Parlodelu.

Upozornění pro ženy po porodu nebo přerušení těhotenství: léky, které zužují cévy po porodu včetně těch, které obsahují ergotaminové alkaloidy jako např. ergotamin. Jejich užívání současně s Parlodelem se nedoporučuje.

3. Jak se Parlodel užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Parlodel tablety je možné půlit.

Nikdy nepřekračujte doporučené dávkování.

Nejvyšší dávka je 30 mg denně.

Kdy a jak užívat Parlodel

Léčba se zahajuje obvykle dávkou 1,25 mg (% tablety) s jídlem ráno nebo večer. Dále se pokračuje dávkou 1 tableta 2krát denně po dobu 14 dnů. Poté může Váš lékař přizpůsobit dávkování v závislosti na Vaší odpovědi.

Váš lékař Vám přesně řekne, kolik tablet Parlodelu máte užívat.

V závislosti na Vaší odpovědi na léčbu, Váš lékař může navrhnout vyšší nebo nižší dávkování. Jak dlouho máte užívat Parlodel

Pokračujte v užívání Parlodelu tak dlouho, jak Vám řekl Váš lékař.

Jestliže jste užil(a) více Parlodelu, než jste měl(a)

Jestliže jste nešťastnou náhodou užil(a) víc tablet Parlodelu, než jste měl(a), oznamte to neprodleně lékaře. Můžete potřebovat lékařské ošetření.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Parlodel

Užijte lék okamžitě, jak si vzpomenete, ale nikdy jej neužívejte později než 4 hodiny před další dávkou.

Lék užívejte vždy s jídlem.

Jestliže jste přestala(a) užívat přípravek Parlodel

Nepřerušujte léčbu Parlodelem, dokud Vám to lékař sám neřekne. Náhlé přerušení léčby může mít za následek neočekávané nežádoucí účinky, včetně velmi vzácné reakce nazývané neuroleptický maligní syndrom s příznaky jako např. svalová ztuhlost, agitace, velmi vysoká horečka, rychlé bušení srdce, extrémní kolísání krevního tlaku.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

T-W r    V r    Vil    r r v» 1

Závažné nežádoucí účinky:

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z těchto nežádoucích účinků, kontaktujte lékaře ihned:

•    Pálení žáhy, opakující se bolesti žaludku nebo černá stolice

•    Náhlé usnutí

•    Nevysvětlitelné zkrácení dechu a potíže s dechem

•    Těžké bolesti na hrudi

•    Bolesti v dolní části zad, oteklé nohy a bolest při močení

•    Těžké, vzrůstající nebo trvalé bolesti hlavy, a případně také poruchy vidění (jako např. rozmazané vidění)

•    Příznaky jako např. svalová ztuhlost, agitace, velmi vysoká horečka, rychlé bušení srdce a extrémní kolísání krevního tlaku

Další nežádoucí účinky

Časté (méně než 1 pacient z 10, ale více než 1 pacient ze 100) : bolesti hlavy, ospalost, závratě, ucpaný nos, nevolnost, zácpa, zvracení.

Méně časté (méně než 1 pacient ze 100 ale více než 1 pacient z 1000): alergické kožní reakce, ztráta vlasů, zmatenost, psychomotorická podrážděnost, halucinace (vidění, slyšení, cítění nebo vědomí věcí, které nejsou), sucho v ústech, dyskinéze (porucha volních pohybů), únava, nízký krevní tlak zejména, pokud stojíte, což může občas vést k mdlobě, křeče dolních končetin.

Vzácné (méně než 1 pacient z 1000): průjem, bolesti žaludku / břicha, otoky paží nebo nohou, rychlý puls, pomalý puls, nepravidelný tep, zkrácení dechu nebo potíže při dýchání, psychotické / psychické potíže, poruchy spánku (nespavost), ospalost, brnění nebo znecitlivění rukou nebo nohou (parestézie), zvonění v uších.

Velmi vzácné (méně než 1 pacient z 10.000): nadměrná spavost během dne, bledé prsty na rukou a nohou, pokud jsou vystaveny v chladu, zánět srdeční chlopně a k němu přidružená onemocnění (perikarditis, zánět osrdečníku), případně tvorba tekutiny v osrdečníku (perikardiální výpotek). Časnými příznaky mohou být: obtížné dýchání, dušnost, bolest na plicích nebo v kříži a otoky nohou. Pokud zaznamenáte jeden nebo více z těchto projevů, okamžitě informujte svého lékaře.

U žen po porodu nebo přerušení těhotenství byly hlášeny vzácné případy hypertenze, infarktu myokardu, záchvatu, mozkové cévní příhody, nebo psychické poruchy. Příčinný vztah těchto účinků k Parlodelu však není jistý.

Můžete zaznamenat následující nežádoucí účinky:

Neschopnost odolat nutkání, popudu či pokušení provádět činnost, která by mohla poškodit Vás, nebo ostatní. Mezi tyto činnosti mohou patřit:

•    Silné nutkání k nadměrnému hazardu i přes riziko vážných rodinných nebo osobních následků.

•    Změněný nebo zvýšený zájem o sex a chování, které ve Vás nebo ve Vašem okolí budí zvýšené obavy, např. zvýšený sexuální apetit.

•    Nekontrolovatelné nadměrné nakupování nebo utrácení.

•    Záchvatovité přejídání (příjem velkého množství potravy za krátkou dobu) nebo nutkavé přejídání (příjem většího množství jídla, než je obvyklé a než je nutné pro zahnání hladu).

Informujte, prosím, svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z těchto nežádoucích účinků. Váš lékař s Vámi probere možnosti, jak tyto nežádoucí účinky zvládat či je omezit.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

webové stránky: http:Hwww.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5.    Jak Parlodel uchovávat

Neužívejte přípravek po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Přípravek uchovávejte při teplotě do 25 °C, v původním obalu a v krabičce, aby byly tablety chráněny před světlem.

Přípravek uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

6.    Obsah balení a další informace Co Parlodel obsahuje

-    Léčivou látkou je bromocriptin. Jedna tableta obsahuje bromocriptini mesilas 2,87 mg, což odpovídá 2,5 mg bromocriptinum.

-    Pomocnými látkami jsou: Dihydrát edetanu disodného, magnesium-stearát, kyselina maleinová, kukuřičný škrob, koloidní bezvodý oxid křemičitý, monohydrát laktosy.

Jak Parlodel vypadá a co obsahuje toto balení

Kulaté, ploché bělavé tablety, s půlící rýhou a vyraženým kódem 2,5 mg na vrchní straně. Tabletu lze dělit na dvě stejné dávky.

Tablety jsou dostupné v lahvičkách obsahujících 30 tablet.

Držitel rozhodnutí o registraci

MEDA Pharma s.r.o., Praha, Česká republika Výrobce

MEDA Manufacturing GmbH, Cologne, Německo

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 3.2.2016

7/7