Příbalový Leták

Parafizz 1000 Mg

Sp.zn.sukls223612/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Parafizz 1000 mg, šumivé tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna šumivá tableta obsahuje paracetamolum 1000 mg.

Pomocná látka se známými účinky:

Jedna šumivá tableta obsahuje 533,51 mg sodíku.

Jedna šumivá tableta obsahuje 10 mg aspartamu.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Šumivá tableta

Bílé až téměř bílé, kulaté, ploché tablety se zkosenými hranami, na obou stranách hladké, o průměru 25,20 mm.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Krátkodobá symptomatická léčba mírné až středně silné bolesti a/nebo horečky u dospělých a dospívajících ve věku 16 let a starších.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování:

Pediatrická populace

Dávka závisí na tělesné hmotnosti a věku; jednorázová dávka se pohybuje od 10 do 15 mg na kg tělesné hmotnosti s tím, že maximální celková denní dávka je 60 mg na kg tělesné hmotnosti.

•    Děti a dospívající ve věku do 16 let: Použití tohoto přípravku se u pacientů mladších 16 let nedoporučuje.

•    Dospívající ve věku 16 až18 let s tělesnou hmotností více než 50 kg: Dávkování je stejné jako u dospělých.

Dospělí

Obvyklá jednorázová dávka pro dospělé a dospívající ve věku 16 let a starší s tělesnou hmotností více než 50 kg je jedna tableta, která se v případě potřeby opakuje každých 6 hodin s tím, že maximální dávka jsou 4 tablety denně (4000 mg paracetamolu za 24 hodin).

1000mg tablety paracetamolu nejsou vhodné pro pacienty s tělesnou hmotností nižší než 50 kg. Na trhu jsou totiž pro takové pacienty k dispozici vhodnější přípravky (např. tablety o síle 500 mg).

Porucha funkce ledvin

U pacientů s poruchou funkce ledvin se má dávka snížit následujícím způsobem:

Rychlost glomerulární filtrace

Dávka

10-50 ml/min

500 mg každých 6 hodin

< 10 ml/min

500 mg každých 8 hodin

1000 mg tablety paracetamolu nejsou vhodné pro pacienty trpící ledvinovou nedostatečností, kdy je žádoucí snížené dávkování. Na trhu jsou totiž pro takové pacienty k dispozici vhodnější formy (např. 500 mg tablety).

Porucha funkce jater

U pacientů s poruchou funkce jater nebo s Gilbertovým syndromem se musí dávka snížit, nebo se musí prodloužit interval podávání. 1000mg tablety paracetamolu nejsou vhodné pro pacienty trpící jaterní nedostatečností, kdy je žádoucí snížené dávkování. Na trhu jsou totiž pro takové pacienty k dispozici vhodnější formy (např. 500 mg tablety).

Způsob podání

Perorální podání. Tablety se dají do sklenice s vodou a nechají se před užitím zcela rozpustit.

Po rozpuštění tablet vznikne lehce opalizující roztok.

4.3    Kontraindikace

• Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku uvedenou v bodě 6.1.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Nedoporučuje se dlouhodobé ani časté užívání. Pacienti mají být poučeni, aby současně neužívali další přípravky s obsahem paracetamolu. Užívání opakovaných denních dávek při jednom podání může vážně poškodit játra; k bezvědomí v takovém případě nedochází. Je však třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Dlouhodobé užívání bez lékařského dohledu může být škodlivé. U dospívajících osob léčených pomocí paracetamolu v denní dávce 60 mg na kg není opodstatněná kombinace s jiným antipyretikem, vyjma případu neúčinnosti.

Porucha funkce ledvin a jater

Při podávání paracetamolu pacientům se středně těžkou a těžkou poruchou funkce ledvin, lehkou až střední těžkou poruchou funkce jater (včetně Gilbertova syndromu), těžkou jaterní nedostatečností (Child-Pughovo skóre >9), akutní hepatitidou, souběžnou léčbou léčivými přípravky ovlivňujícími funkci jater, deficitem glukoso-6-fosfátdehydrogenázy, hemolytickou anémií, dehydratací, alkoholismem a dlouhodobou podvýživou (viz bod 4.2) se doporučuje opatrnost.

Alkoholismus

Nebezpečí předávkování je vyšší u alkoholiků s necirhotickým postižením jater. V případech chronického alkoholismu je třeba postupovat opatrně. Denní dávka v takovém případě nemá překročit 2000 mg. Během léčby paracetamolem se nemá konzultovat alkohol. Opatrnost se doporučuje u astmatiků citlivých na kyselinu acetylsalicylovou, neboť u necelých 5 testovaných pacientů byla po požití paracetamolu hlášena lehká reakce (zkřížená reakce) ve formě bronchospasmu.“

Další léčivé přípravky a vysazení léčby:

Náhlé vysazení dlouhodobě užívaných vysokých dávek analgetik neužívaných dle doporučení lékaře může vyvolat bolesti hlavy, únavu, svalovou bolest, nervozitu a vegetativní příznaky. Tyto příznaky z vysazení léčby ustupují do několika dní. Pacienti však mají být poučeni, aby se v případě přetrvávající bolesti hlavy obrátili na svého ošetřujícího lékaře.

Tento léčivý přípravek obsahuje 533,51 mg sodíku v jedné tabletě. Nutno vzít v úvahu u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku.

Tento léčivý přípravek obsahuje také aspartam, což je zdroj fenylalaninu. Může tedy být škodlivý pro pacienty s fenylketonurií.

Stanovená dávka se nemá překračovat.

V    případě přetrvávajících příznaků je nutné se poradit s lékařem.

V    případě podezření na předávkování se doporučuje léčba pomocí antidota

V případě předávkování je nutno vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, a to i v případě, že se pacient necítí špatně. Hrozí totiž nebezpečí pozdějšího závažného poškození jater.

Tento léčivý přípravek se nesmí bez lékařského předpisu užívat déle než po dobu 10 po sobě následujících dnů. Při dlouhodobém užívání nebo při užívání vysokých dávek (více než 2 gramy na den) totiž nelze vyloučit poškození jater a ledvin.

Pediatrická populace:

Parafizz 1000 mg se nemá podávat dětem a dospívajícím do 16 let věku a s tělesnou hmotnosti do 50 kg.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Farmakodynamické interakce:

Antikoagulační efekt warfarinu a jiných kumarinových přípravků se může zvýšit spolu se zvýšeným rizikem krvácení při dlouhodobém pravidelném denním užívání paracetamolu.

Tento efekt se může objevit po třech dnech již při denních dávkách 2000 mg. Občasné užívání nemá na krvácivost významný dopad. V průběhu použití takové kombinace i po jejím ukončení se má častěji provádět častější sledování hodnot INR.

Farmakokinetické interakce:

Použití látek, které indukují jaterní enzymy, jako jsou karbamazepin, fenytoin, fenobarbital, rifampicin a třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), může zvyšovat hepatotoxicitu paracetamolu v důsledku zvýšené a rychlejší tvorby toxických metabolitů. Proto je v případě souběžného použití látek indukujících jaterní enzymy nutná opatrnost.

Probenecid snižuje clearance paracetamolu téměř na polovinu tím, že inhibuje jeho konjugaci s kyselinou glukuronovou. Tato skutečnost pravděpodobně znamená, že dávku paracetamolu je možné při současném podání s probenecidem snížit o polovinu.

Souběžné užití přípravků, které zrychlují vyprazdňování žaludku, jako metoklopramid nebo domperidon zrychluje i absorpci a nástup účinku paracetamolu.

Kolestiramin snižuje vstřebávání paracetamolu . Máme-li dosáhnout maximálního analgetického účinku, kolestyramin se má podat až hodinu po podání paracetamolu.

Isoniazid ovlivňuje farmakokinetiku paracetamolu s potenciálním zvýšením jaterní toxicity.

Paracetamol může ovlivnit farmakokinetiku chloramfenikolu. Proto se v případě kombinace léčby s injekčním chloramfenikolem doporučuje provést stanovení chloramfenikolu v krevní plazmě.

Interference s laboratorními testy:

Paracetamol může ovlivnit testy stanovení kyseliny močové pomocí kyseliny wolframo-fosforečné a testy stanovení krevního cukru glukózooxidázou a peroxidázou.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Velké množství údajů získaných od těhotných žen nesvědčí ani o zvýšeném riziku malformací a ani toxicity pro plod či novorozence. Paracetamol se tedy může v průběhu těhotenství používat, jestliže je to z klinického hlediska třeba, avšak má se pokud možno užívat co nejnižší účinná dávka po co nejkratší dobu a v co nejdelších intervalech.

Kojení

Po perorálním podání paracetamol přechází do mateřského mléka jen v malém množství. Nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky na kojené děti. Proto mohou kojící ženy paracetamol užívat.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Paracetamol nemá žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Četnost výskytu nežádoucích účinků je definována jako: velmi časté (> 1/10); časté (>1/100 až < 1/10); méně časté (>1/1000 až < 1/100); vzácné (>1/10000 až < 1/1000); velmi vzácné (< 1/10000), není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Frekvence

Třída orgánových systémů

Nežádoucí účinky

Vzácné

Poruchy krve a

Poruchy trombocytů, poruchy kmenových

>1/10000 - < 1/1000

lymfatického systému

buněk, agranulocytóza, leukopenie, trombocytopenie, hemolytická anemie, pancytopenie, methemoglobinemie

Poruchy imunitního systému

Alergie (s výjimkou angioedému)

Psychiatrické poruchy

Deprese blíže neurčená, zmatenost, halucinace

Poruchy nervového systému

Tremor blíže neurčený, bolest hlavy blíže neurčená

Oční poruchy

Abnormality vidění

Srdeční poruchy

Edém

Gastrointestinální poruchy

Krvácení blíže neurčené, bolest břicha blíže neurčená, průjem blíže neurčený, nauzea,

zvracení

Poruchy jater a žlučových

Abnormální funkce jater, selhání jater, nekróza

cest

jater, žloutenka

Poruchy kůže a podkožní

Svědění, vyrážka, pocení, purpura, angioedém,

tkáně

kopřivka

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Závrať (s výjimkou vertiga), malátnost, horečka, sedace, lékové interakce blíže neurčené

Frekvence

Třída orgánových systémů

Nežádoucí účinky

Poranění a otravy a procedurální komplikace

Předávkování a otrava

Velmi vzácné (< 10,000)

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Bronchospasmus

Poruchy jater a žlučových cest

Hepatotoxicita

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Hypersenzitivní reakce (vyžadující přerušení léčby), závažné kožní reakce

Poruchy metabolizmu a výživy

Hypoglykemie

Poruchy ledvin a močových cest

Sterilní pyurie a ledvinové nežádoucí účinky

Po dlouhodobém užívání vysokých dávek byla nahodile hlášena intersticiální nefritida. Hlášeno bylo také několik případů epidermální nekrolýzy, Stevens-Johnsonova syndromu, erythema multiforme, otoku hltanu, anafylaktického šoku, anemie, jaterních změn a hepatitidy, postižení ledvin (těžké poškození funkce ledvin, hematurie, anuréza), gastrointestinálních účinků a vertiga.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Existuje nebezpečí otravy, a to zejména u starších pacientů, u mladých dospívajících, u pacientů s nemocněním jater, v případech chronického alkoholismu a u pacientů s dlouhodobou podvýživou. Předávkování může být smrtelné.

Poškození jater je možné u dospělých pacientů, kteří užívali 10 g paracetamolu a více. Užívání 5 g paracetamolu a více může vést k jaternímu poškození, jestliže daný pacient patří do skupiny pacientů s rizikovými faktory (viz níže).

Rizikové faktory

Jestliže pacient:

•    A) užívá dlouhodobě také karbamazepin, fenobarbiton, fenytoin, primidon,

rifampicin, třezalku tečkovanou nebo jiná léčiva, která indukují jaterní enzymy;

•    Nebo B) konzumuje pravidelně alkohol v množství vyšším než doporučovaném; nebo

•    Nebo C) je u něj pravděpodobnost nedostatku glutathionu, např. při poruchách příjmu

potravy, cystické fibróze, infekci HIV, hladovění nebo při kachexii.

Příznaky

Příznaky z předávkování paracetamolu se zpravidla objevují v průběhu prvních 24 hodin a zahrnují: bledost, nauzeu, zvracení, nechutenství a bolesti břicha.

Poškození jater se může projevit v průběhu 12 až 48 hodin po požití. Může docházet ke změnám metabolismu glukózy a k metabolické acidóze. V případech těžké otravy může jaterní selhání přejít až v encefalopatii, krvácení, hypoglykemii, otok mozku a smrt. I při absenci těžkého jaterního poškození se může objevit akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou projevující se silnou bolestí v bederní oblasti, hematurií a proteinurií. Hlášeny byly srdeční arytmie a pankreatitida. Současně jsou zaznamenávány zvýšené hladiny jaterní ch aminotransferáz (AST, ALT), laktát dehydrogenázy a bilirubinu společně se zvýšenými hladinami protrombinu, které se mohou objevit během 12 až 48 hodin po podání.

Léčba

Při léčbě předávkování paracetamolem jsou nejdůležitější léčebná okamžitá léčebná opatření I v případě absence výrazných časných příznaků je nutno pacienty odeslat okamžitě do nemocnice, kde budou pod lékařským dohledem. Příznaky se mohou projevovat pouze nauzeou nebo zvracením a nemusejí odpovídat závažnosti předávkování nebo nebezpečí orgánového postižení. Léčebná opatření mají probíhat v souladu se zavedenými léčebnými postupy.

Do jedné hodiny po předávkování se má zvážit podání aktivního uhlí. Čtyři hodiny po předávkování a později se má změřit koncentrace paracetamolu v plazmě. (dřívější měření koncentrace totiž není spolehlivé). Do 24 hodin po požití paracetamolu lze uplatnit léčbu pomocí acetylcysteinu, nicméně maximální ochranný účinek se dosahuje do 8 hodin po požití. Účinnost antidota po uplynutí této doby prudce klesá. V případě nutnosti má pacient dostat intravenózní acetylcystein v zavedeném dávkovacím režimu. Pokud pacient nezvrací, může být ústní podání methioninu vhodnou alternativou v odlehlých oblastech mimo nemocnici.

Vysoké dávky hydrogenuhličitanu sodného mohou vyvolat gastrointestinální příznaky včetně říhání a nauzey. Kromě toho mohou vysoké dávky hydrogenuhličitanu sodného vyvolat hypernatremii; mají se sledovat hladiny elektrolytů a podle nich se mají pacienti léčit.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: jiná analgetika a antipyretika; anilidy Kód ATC: N02BE01

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Vstřebávání paracetamolu perorální cestou je rychlé a úplné. Maximálních plasmatických koncentrací je dosaženo po 30-60 minutách od požití.

Distribuce

Paracetamol se rychle distribuuje do všech tkání. Koncentrace v krvi, slinách a plasmě jsou srovnatelné. Vazba na bílkoviny je nízká.

Metabolismus

Paracetamol se metabolizuje hlavně v játrech, a to dvěma hlavními metabolickými cestami: konjugací s kyselinou glukuronovou nebo kyselinou sírovou. Při konjugaci s kyselinou sírovou nastává při dávkách vyšších, než jsou dávky terapeutické, rychlejší saturace. Menší množství katalyzované cytochromem P450 na meziprodukt (N-acetyl-p-benzochinonimin) podléhá za normálních podmínek detoxikaci glutathionem a vylučuje se močí, a to po konjugaci s cysteinem a kyselinou merkaptopurinovou. Naopak při masivní intoxikaci se množství tohoto toxického metabolitu zvyšuje.

Eliminace

Vylučování probíhá hlavně močí. 90 % požité dávky se vyloučí ledvinami do 24 hodin, a to hlavně jako konjugáty glukuronidu (60-80 %) a sulfátu (20-30 %). Necelých 5 % se vyloučí v nezměněné formě.

Poločas eliminace je přibližně 2 hodiny.

Zvláštní skupiny pacientů

Porucha funkce ledvin : V případech závažné insuficience ledvin (clearance kreatininu nižší než 10 ml / min.) je vylučování paracetamolu a jeho metabolitů opožděno.

Starší pacienti: Kapacita konjugace se nemění.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Pro předepisujícího lékaře nejsou k dispozici žádné další relevantní předklinické údaje, které by již nebyly uvedeny v ostatních částech tohoto SPC.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Bezvodá kyselina citronová (E330) Povidon

Hydrogenuhličitan sodný (E500)

Sodná sůl sacharinu (E954)

Uhličitan sodný (E500)

Simetikon (E900)

Polysorbát 80 (E443)

Aspartam (E951)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

Po rozpuštění tablety je roztok stabilní po dobu 8 hodin při teplotě do 25 0C.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

Podmínky pro uchovávání po rozpuštění tohoto léčivého přípravku - viz bod 6.3.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Čtyřvrstvé laminované stripy - PPFP (pergamenový papír/PE/Al fólie/PE) nebo čtyřvrstvé laminované stripy - Surlyn (pergamenový papír/PE/Al fólie/Surlyn) v papírových krabičkách

Velikost balení ve stripech: 8, 10, 12, 16, 20, 32, 40, 50, 60 nebo 100 tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci a další zacházení

Po rozpuštění tablet vznikne mírně opalizující roztok.

Pro zacházení s přípravkem neexistují žádné zvláštní požadavky.

Veškerý nespotřebovaný přípravek nebo jeho odpadní materiál je třeba zlikvidovat v souladu s požadavky místních předpisů a nařízení.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Cipla Europe NV Uitbreidingstraat 80 2600 Antverpy Belgie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

07/525/15-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE 29.10.2015

10. DATUM REVIZE TEXTU 29.10.2015