Příbalový Leták

Paracetamol/Caffeine Galpharm 500 Mg/65 Mg Tablets

Sp.zn.sukls174831/2016

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Paracetamol/Caffeine Galpharm 500 mg/65 mg tablets tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje paracetamolum 500 mg a coffeinum 65 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tablety

Bílé tablety ve tvaru tobolky.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Symptomatická léčba mírné až středně silné bolesti a/nebo horečky u dospělých a dospívajícíchve věku 15 let nebo starších.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí (včetně starších osob) a dospívající ve věku 15-18 let s hmotností větší než 50 kg:

1-2 tablety podle potřeby až 4x denně (maximálně však 6 tablet denně).

Jednotlivá dávka 1 tableta je vhodná pro osoby s tělesnou hmotností nižší než 60 kg, zatímco jednotlivá dávka 2 tablety je vhodná pouze pro osoby s tělesnou hmotností 60 kg a více. Nejvyšší jednotlivá dávka je 1g paracetamolu (2 tablety), maximální denní dávka je 3 g paracetamolu (6 tablet).

Konkrétní interval mezi dávkami závisí na symptomech a maximální denní dávce. Při opětovném výskytu příznaků (horečka a / nebo bolest) je možné opakované podání. Interval by pokud možno neměl klesnout pod 6 hodin a v žádném případě nesmí být kratší, než 4 hodiny.

Pokud bolest přetrvává déle než 5 dní nebo pokud horečka trvá více než 3 dny nebo se zhorší nebo se objeví další symptomy, pacient by měl přerušit léčbu a poradit se s lékařem.

Pediatrická populace:

Dospívající mezi 15 - 18 lety s hmotností vyšší než 50 kg: dávkování je stejné jako u dospělých.

U dospívajícíh je zásadní respektovat dávkování stanovené na základě tělesné hmotnosti, tedy použít odpovídající doporučení. Přibližný věk v závislosti na tělesné hmotnosti je zde uveden pro informaci.

Přípravek není vhodný pro děti mladší než 15 let.

Pacienti s renální insuficiencí

Při renální insuficienci je nutné dávkování upravit.

Glomerulární filtrace

Dávka

50-10 ml/min

1 tableta každých 6 hodin

< 10 ml/min

1 tableta každých 8 hodin

Pacienti se hepatální insuficiencí

U pacientů s hepatální insuficiencí nebo s Gilbertovým syndromem musí být dávka snížena nebo prodloužen interval mezi dávkami.

U následujících stavů by denní účinná dávka paracetamolu neměla přesáhnout 60 mg/kg/den (do maximální dávky 2 g paracetamolu /den):

•    Dospělí a dospívající vážící méně než 50 kg

•    Mírná až středně těžká hepatální insuficience, Gilbertův syndrom (familiální nehemolytická žloutenka)

•    Dehydratace

•    Chronická malnutrice

•    Chronický alkoholismus

Způsob podání

Způsob podání: Perorální podání

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na paracetamol, kofein nebo další složky přípravku uvedené v bodě 6.1.

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

V případě předávkování je nezbytná okamžitá lékařská pomoc, i pokud se pacient cítí dobře, protože existuje riziko opožděného vážného poškození jater.

Dlouhodobé nebo časté užívání se nedoporučuje. Pacienti by měli být upozorněni, aby souběžně neužívali jiné přípravky obsahující paracetamol. Jednorázové užití několika denních dávek může závažně poškodit játra; v takovém případě nedochází ke ztrátě vědomí.

Přesto by měla být okamžitě vyhledána lékařská pomoc. Dlouhodobé užívání, pokud neprobíhá pod lékařským dohledem, může být zdraví škodlivé.

U dospívajících užívajících paracetamol v denní dávce 60mg/kg není kombinace s jinými antipyretiky odůvodněná s výjimkou případů, kdy léčba není efektivní.

Opatrnosti je třeba, pokud je paracetamol podáván pacientům se závažnou renální insuficiencí, mírnou až středně závažnou hepatocelulární insuficiencí (včetně Gilbertova

syndromu), závažnou hepatální insuficiencí (Child-Plugh>9), akutní hepatitidou, současně léčeným léčivými přípravky ovlivňujícími jaterní funkce, deficiencí glukózo-6-fosfátdehydrogenázy, hemolytickou anémií, dehydratovaným, zneužívajícím alkohol a s chronickou malnutricí (viz bod 4.2).

Nebezpečí předávkování je vyšší u pacientů s necirhotickým alkoholickým poškozením jater.

S opatrností by mělo být postupováno v případech chronického alkoholismu.

Denní dávka by v takových případech neměla překročit 2 g.

Po dobu léčby paracetamolem se nesmí pít alkohol.

Opatrnosti je třeba u astmatiků citlivých na kyselinu acetylosalicylovou neboť, u méně než 5% sledovaných pacientů byl v souvislosti s léčbou paracetamolem hlášen mírný bronchospasmus (zkřížená reakce).

Paracetamol/Caffeine Galpharm musí být podáván s opatrností pacientům se dnou, hypertyreózou a arytmií.

Pacient by měl při užívání přípravku Paracetamol/Caffeine Galpharm omezit užívání přípravků s obsahem kofeinu, protože nadměrné množství kofeinu může způsobit nervozitu, podrážděnost, nespavost a občas zrychlený srdeční tep.

Protože se kofein přirozeně vyskytuje v čaji, kávě a čokoládě, a v některých sycených nápojích existuje možnost, že pacient požije větší množství kofeinu, než je doporučených 390 mg (6 tablet) za den. Pacienti by měli brát v úvahu zdroje kofeinu v jídle a jiných léčivých přípravcích a ujistit se, že nepřekročí stanovenou dávku.

Typické množství kofeinu dostupné z potravinových zdrojů je Vařená káva; 50-100mg/100ml *

Instantní káva a čaj: 20-73mg/100ml *

Sycené nápoje (kola) 9-19mg/100ml *

Čokoláda 5-20mg/100ml

(* 100ml je ekvivalentní asi 1 malému šálku tekutiny)

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Paracetamol

Hepatotoxické látky mohou zvýšit pravděpodobnost kumulace paracetamolu a předávkování. Riziko hepatotoxicity paracetamolu může být zvýšeno v důsledku užívání léků, které indukují jaterní mikrosomální enzymy jako např. barbituráty, tricyklická antidepresiva a alkohol.

Probenecid způsobuje téměř dvojnásobné snížení clearance paracetamolu inhibicí jeho konjugace s kyselinou glukuronovou. Při současné léčbě probenecidem by mělo být zváženo snížení dávky paracetamolu.

Salicylamid může prodloužit eliminační poločas paracetamolu.

Metoklopramid a domperidon urychlují absorpci paracetamolu.

Cholestyramin snižuje absorpci paracetamolu.

Současné užívání paracetamolu (4 g denně po dobu alespoň 4 dnů) s perorálními antikoagulancii může vést k mírným změnám hodnot INR. V takovém případě by mělo být prováděno častější monitorování hodnot INR v průběhu současného podávání a po jeho skončení.

Isoniazid snižuje clearance paracetamolu o 20%, s možností potenciace jeho účinku a/nebo toxicity inhibicí jeho metabolismu v játrech. Klinická relevance není známa.

Paracetamol snižuje biologickou dostupnost lamotriginu s možným snížením jeho účinku v důsledku možné indukce jeho metabolismu v játrech.

Současné podávání paracetamolu s zidovudinu může mít za následek neutropenii nebo hepatotoxicitu. Nicméně, tyto účinky nebyly konsistentně hlášeny.

Chronickénu/opakovanému podávání paracetamolu je třeba se vyhnout u pacientů léčených zidovudinem. Pokud mají být paracetamol a zidovudin dlouhodobě podávány současně měly by být monitorovány hodnoty bílých krvinek a jaterní funkce, zejména u podvyživených pacientů.

Paracetamol může ovlivnit farmakokinetiku chloramfenikolu. Doporučuje se monitorování plazmatické hladiny chloramfenikolu při podávání kombinace paracetamolu s injekční léčbou chloramfenikolem.

Interference s laboratorními testy: Paracetamol může ovlivnit testy na kyselinu močovou pomocí kyseliny fosfowolframové a testy na hladinu cukrů v krvi glukoso-oxidázo-peroxidázou.

Kofein

Fenylpropanolamin zvyšuje plazmatické koncentrace kofeinu čtyřnásobně. Je zde nebezpečí přídatných nežádoucích účinků na CNS. Ojedinělá hlášení popisují vývoj akutní psychózy, když byl kofein podáván s fenylpropanolaminem.

Fluvoxamin, silný inhibitor CYP 1 A2, výrazně snižuje clearance kofeinu.

Současné podávání může vést k intoxikaci kofeinem.

Ciprofloxacin snižuje metabolismus kofeinu, což vede k dvojnásobnému zvýšení koncentrace kofeinu v plazmě.

Kofein, CNS stimulant, má antagonistický účinek na působení sedativ a trankvilizérů.

Kofein může zvýšit tachykardizující účinek fenylpropanolaminu a jiných sympatomimetických léků.

Kofein může zvýšit krevní tlak a působí proti hypotenznímu účinku beta-blokátorů, jako je atenolol, metoprolol, oxprenolol a propranolol. Tento přípravek by neměl být používán současně s beta-blokátory.

Disulfiram snižuje clearance kofeinu až o 50%. Současnému užívání disulfiramu a přípravku Paracetamol/Caffeine Galpharm je třeba se vyhnout.

Dipyridamol: injekční dipyridamol: kofein snižuje vazodilatační účinek dipyridamolu.

Léčba s kofeinem by měla být ukončena nejméně 5 dní před myokardiální perfúzí.

Kávě, čaji a čokoládě je třeba se vyhnout 24 hodin před testem. Je třeba užívat s opatrností.

Enoxacin: zvýšení plazmatické koncentrace kofeinu způsobené útlumem jeho jaterního metabolismu, což může vést ke vzrušení nebo halucinacím. Současné podávání se proto nedoporučuje.

Mexiletin: zvýšení plazmatické koncentrace kofeinu v důsledku inhibice jeho jaterního metabolismu mexiletinem. Je třeba vzít v úvahu.

Norfloxacin: zvýšení plazmatické koncentrace kofeinu způsobené inhibicí jeho jaterního metabolismu norfloxacinem. Je třeba vzít v úvahu.

Stiripentol: možné zvýšení plazmatické koncentrace kofeinu s rizikem předávkování, způsobené inhibicí jeho jaterního metabolismu. Užívejte s opatrností.

Kofein vykazuje kompetitivní inhibici metabolismu klozapinu. Proto se klozapin a kofein nesmí užívat současně.

Užití uhličitanu lithného a kofeinu může způsobit malý pokles hladiny sérového lithia. Proto je třeba se současnému užívání s kofeinem vyhnout. V případě současného užívání hrozí při náhlém vynechání kofeinu riziko nárůstu hladiny lithia v séru. Je třeba to vzít v úvahu.

Inhibitory monoaminooxidázy mohou zvýšit stimulační účinky kofeinu.

Methoxsalen snižuje clearance kofeinu a může zvýšit účinky kofeinu.

Fenytoin dvojnásobí clearance kofeinu, ale kofein nemá vliv na metabolismus fenytoinu.

Kyselina pipemidová snižuje clearance kofeinu, což vede k zesílení účinků kofeinu.

Teofylin a kofein sdílejí stejnou metabolickou cestu, což vede k několikanásobnému snížení clearance pro teofylin při užití současně s kofeinem. Současnému podávání je třeba se vyhnout.

Levothyroxin může, stejně jako kofein, zvýšit krevní tlak a proto by tyto dvě léčivé látky neměly být užívány současně.

Efedrin a kofein spolu interagují a vyvolávají významné účinky na kardiovaskulární systém. Proto j e třeba vyhýbat se kofeinu, pokud je užíván efedrin.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Epidemiologické studie prováděné během těhotenství neprokázaly škodlivé účinky paracetamolu užívaného v doporučených dávkách, ale pacienti by se měli řídit radami svého lékaře týkajícími se jeho užívání.

Užívání kofeinu během těhotenství je spojeno se zvýšeným rizikem nižší porodní váhy a spontánního potratu.

Kojení

Paracetamol je vylučován do mateřského mléka v množstvích, která nejsou klinicky signifikantní.

Dostupná publikovaná data nekontraindikují kojení.

Kofein v mateřském mléce může mít stimulující vliv na kojence. Byla hlášena podrážděnost a poruchy spánku u kojenců.

Fertilita

Není k dispozici dostatek údajů o vlivu paracetamolu a kofeinu na lidskou plodnost.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Paracetamol/Caffeine Galpharm nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky z historických klinických studií jsou zároveň málo časté a zároveň provedené na minimálním počtu pacientů.

Proto jsou níže uvedeny nežádoucí účinky hlášené z rozsáhlých post-marketingových studií při terapeutické/deklarované dávce podle třídy orgánových systémů a četnosti.

Frekvence výskytu jsou definovány jako: velmi časté (>1/10); časté (>1/100, <1/10); méně časté (>1/1000, <1/100); vzácné (>1/10000, <1/1000); velmi vzácné (<1/10000 včetně izolovaných hlášení), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi vzácné: trombocytopenie, agranulocytóza

Poruchy imunitního systému

Vzácné: anafylaktická reakce, alergická dermatitida, vyrážka, angioedém, Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza

Psychiatrické poruchy:

Časté: nespavost, neklid, úzkost

Poruchy nervového systému Časté: nervozita, závratě, bolest hlavy

Srdeční poruchy

Není známo: palpitace, tachykardie

Respirační, hrudní a mediastinálníporuchy Velmi vzácné: bronchospasmus

Gastrointestinální poruchy Časté: gastrointestinální poruchy

Poruchy jater a žlučových cest

Velmi vzácné: abnormální jaterní funkce, zvýšení transamináz

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Není známo: podrážděnost

Pokud je doporučené dávkování kombinováno s příjmem kofeinu potravou, výsledná vyšší dávka kofeinu může zvýšit potenciál pro nežádoucí účinky kofeinu, jako je nervozita, závratě, nespavost, neklid, úzkost, podrážděnost, bolesti hlavy, gastrointestinální poruchy a palpitace.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Paracetamol

K poškození jater u dospělých osob může dojít po požití dávky 10 g paracetamolu nebo dávce vyšší. Požití paracetamolu v dávce 5 g a více může vést k poškození jater, pokud je pacient v rizikové skupině (viz níže).

Rizikové faktory

Jestliže pacient

a)    je na dlouhodobé léčbě karbamazepinem, fenobarbitoninem, phenytoinem, primidonem, rifampicinem, třezalkou tečkovanou nebo jinými léky, které indukují jaterní enzymy.

b)    pravidelně konzumuje alkohol v nepřiměřeném množství.

c)    má depleci glutathionu např. poruchy příjmu potravy, cystická fibróza, HIV infekce, hladovění, kachexie.

Symptomy

Příznaky z předávkování paracetamolem v prvních 24 hodinách jsou bledost, nauzea, zvracení, anorexie a abdominální bolest. Poškození jater může být zřejmé za 12 až 48 hodin po podání. Mohou se objevit abnormality v metabolismu glukózy a metabolická acidóza. Při závažné otravě se může jaterní selhání vyvinout v encefalopatii, hemoragii, hypoglykemii, edém mozku, a smrt. Může se rozvinout akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou, projevující se bolestí ledvin, hematurií a proteinurií, a to dokonce i v případě absence závažného poškození jater. Byly hlášeny srdeční arytmie a pankreatitida.

Péče

Při předávkování paracetamolem j e nutná okamžitá léčba. I pokud chybí časné příznaky předávkování, musí být pacient převezen do nemocnice k okamžité lékařské pomoci. Příznaky mohou být omezeny na nauzeu a zvracení a nemusí odrážet závažnost předávkování nebo riziko orgánového poškození. Péče o pacinty, kteří vykazují vážnou hepatální dysfunkci by měla být v souladu se zavedenými terapeutickými doporučeními, informace podá Toxikologické informační středisko při 1. LF UK.

Může být použito aktivní uhlí, pokud ho lze podat do 1 hodiny po předávkování. Koncentrace paracetamolu se musí měřit 4 hodiny po jeho požití nebo později (dřívější měření nejsou spolehlivá).

N-acetylcystein se může podat do 24 hodin po požití paracetamolu, ale maximální ochranný efekt se projeví je-li podán do 8 hodin po užití paracetamolu. Účinnost antidota prudce klesá po uplynutí této doby. Jestliže je to nutné, pacientovi by měl být podán N-acetylcystein intravenózně, v souladu s jeho doporučeným dávkováním. Jestliže pacient nezvrací, je možno podávat metionin perorálně. Toto je vhodná alternativa mimo nemocnici.

Péče o pacienty, kteří mají závažnou dysfunkci jater po 24 hodinách od užití, musí být konzultována s Toxikologickým informačním centrem při 1. LF UK.

Kofein

Příznaky

Běžné příznaky zahrnují úzkost, nervozitu, nespavost, svalové záškuby, zmatenost, konvulze. Kvůli zvýšené konzumaci kofeinu se může objevit také hyperglykémie. Srdeční příznaky zahrnují tachykardii a srdeční arytmii.

Je třeba poznamenat, že klinicky významné symptomy předávkování kofeinem v souvislosti s tímto přípravkem by byly spojeny se závažnou toxicitou paracetamolu.

Péče

Příznaky předávkování kofeinem jsou kontrolovány snížením, nebo přerušením konzumace kofeinu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Analgetika, jiná analgetika a antipyretika; anilidy, paracetamol, kombinace s výjimkou psycholeptik.

ATC kód: N02BE51

Paracetamol

Analgetický účinek

Mechanismus analgetického účinku není přesně znám. Paracetamol může působit převážně inhibicí syntézy prostaglandinu v centrálním nervovém systému (CNS), v menší míře periferně tím, že blokuje přenos impulsů bolesti. Periferní akce může být také důsledkem inhibice syntézy prostaglandinů nebo inhibice syntézy či účinku jiných látek, které sensitizují receptory bolesti na mechanické nebo chemické stimulace.

Antipyretický účinek:

Paracetamol pravděpodobně působí antipyreticky centrálním působením na hypothalamické tepelně regulační centrum a vyvolává periferní vasodilataci vedoucí ke zvýšení průtoku krve v kůži, pocení, a tepelným ztrátám. Centrální účinek pravděpodobně zahrnuje inhibici syntézy prostaglandinů v hypothalamu.

Kofein

Stimulace centrálního nervového systému:

Kofein stimuluje všechny úrovně CNS, i když jeho kortikální účinky jsou mímější a mají kratší dobu trvání než u amfetaminů.

Podpůrná analgezie

Kofein stahuje mozkové cévy s doprovodným snížením průtoku krve mozkem a tenze kyslíku v mozku. Předpokládá se, že kofein pomáhá zmírnit bolesti hlavy tím, že zrychlí nástup účinku a/nebo zlepší úlevu od bolesti při nižších dávkách analgetik.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti Paracetamol

Absorpce a další osud

Paracetamol je rychle absorbován z gastrointestinálního traktu s maximální plazmatickou koncentrací dosaženou asi 30 minut až 2 hodiny po užití. Je metabolizován v játrech a vylučován do moči převážně jako glukuronidové a sulfátové konjugáty. Méně než 5% se vylučuje jako nezměněný paracetamol. Eliminační poločas se pohybuje od asi 1 do 4 hodin. Vazba na plazmatické bílkoviny je zanedbatelná v obvyklých terapeutických koncentracích, ale zvyšuje se s rostoucí koncentrací. Minoritní hydroxylovaný metabolit, který je obvykle tvořen pouze ve velmi malých množstvích směsnými oxidázami v játrech a který je obvykle detoxikován konjugací s jaterním glutathionem se může hromadit po předávkování paracetamolem a způsobit poškození jater.

Fyziopatologické varianty: Renální insuficience: V případech vážné renální insuficience (kreatinin clearance nižší než 10 ml/min) je eliminace paracetamolu a jeho metabolitů zpožděna.

Kofein

Absorpce a další osud:

Kofein se po perorálním podání velmi dobře vstřebává a je distribuován v celém těle. Kofein je metabolizován téměř kompletně oxidací, demethylací, a acetylací a je vylučován močí jako 1-methyl močová kysenina, 1-methylxantin, 7-methylxantin, 1,7-dimethylxantin (paraxanthin), 5-acetylamino-6-formylamino-3-methyluracil (AFMU) a další metabolity s pouze asi 1% beze změny.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Nejsou k dispozici žádné další preklinické údaje relevantní pro předepisujícího lékaře, kromě těch, které jsou již zahrnuty v jiných částech SPC.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Kukuřičný škrob Předbobtnalý kukuřičný škrob Povidon 25 Kyselina stearová Mastek

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

30 měsíců

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte blistr v krabičce, aby byl léčivý přípravek chráněn před světlem.

6.5    Druh obalu a velikost balení

(PVC / Al) blistr v papírové krabičce.

Velikost balení: 10, 12, 20, 24 nebo 30 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI"

Galpharm Healthcare Limited, Wrafton, Braunton, Devon, Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

04/479/13-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

4.12.2013

10.    DATUM REVIZE TEXTU

18.5.2016

10