Paracetamol Angelini 1000 Mg
zastaralé informace, vyhledat novějšíSp.zn.sukls171080/2014
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Paracetamol Angelini 1000 mg tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 tableta obsahuje paracetamolum 1 000 mg.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tablety
Bílé až světle žluté podlouhlé tablety s hladkým povrchem a půlicí rýhou na obou stranách. Tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Symptomatická léčba mírné až středně silné bolesti (jako je bolest hlavy, migréna, bolest zubů, bolest v krku, bolest zad a svalů, revmatická bolest, menstruační bolest) a/nebo horečky.
Přípravek Paracetamol Angelini je určen pro dospělé a dospívající od 16 let s tělesnou hmotností nad 50 kg.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dávkování závisí na tělesné hmotnosti a věku, přičemž celková denní dávka je maximálně 60 mg/kg a neměla by být překročena dávka 4 000 mg za den.
Dospělí a dospívající od 16 let a s tělesnou hmotností nad 50 kg 1 tableta 4* denně dle potřeby
Přípravek Paracetamol Angelini by neměl být podáván častěji než každé 4 - 6 hodin a ne více než 4 dávky (4 000 mg) během 24 hodin.
Není určeno k podávání dětem do 16 let.
Renální insuficience
V případě renální insuficience by měla být dávka snížena:
Hodnota glomerulární filtrace |
Dávka |
10-50 ml/min |
500 mg každých 6 hodin |
<10 ml/min |
500 mg každých 8 hodin |
Hepatální insuficience
U pacientů s porušenou funkcí jater nebo s Gilbertovým syndromem musí být snížena dávka nebo prodloužen dávkovací interval.
Účinná denní dávka by neměla přesáhnout 2 000 mg/den při následujících stavech:
• mírná až středně závažná jatemí nedostatečnost, Gilbertův syndrom (familiární nehemolytická žloutenka),
• dehydratace,
• chronická podvýživa,
• chronický alkoholismus.
Přípravek Paracetamol Angelini je vhodný pro pacienty s renální a hepatální insuficiencí, u nichž je nutné snížení dávky, neboť tabletu lze rozdělit na dvě stejné dávky.
Užití paracetamolu s jídlem a nápoji neovlivňuje účinnost léčivého přípravku.
Způsob podání
Přípravek Paracetamol Angelini je určen pouze pro perorální podání. Tablety je třeba spolknout a zapít sklenicí vody.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na paracetamol nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku uvedenou v bodě 6.1.
• Děti mladší 16 let.
• Dospělí a dospívající s tělesnou hmotností pod 50 kg.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Pacienty je třeba poučit, aby současně neužívali další přípravky obsahující paracetamol.
Opatrnosti je třeba při podávání paracetamolu pacientům se středně závažnou až závažnou renální insuficiencí, s mírnou až středně závažnou hepatální insuficiencí (včetně Gilbertova syndromu), závažnou hepatální insuficiencí (Child-Pugh > 9), akutní hepatitidou, při souběžné léčbě přípravky ovlivňujícími jaterní funkce, při glukoso-6-fosfát dehydrogenázové nedostatečnosti, hemolytické anémii, dehydrataci způsobené zneužíváním alkoholu a při chronické podvýživě (viz bod 4.2).
Riziko předávkování je větší u osob s onemocněním jater, které je jiného než cirhoticko-alkoholického původu.
Opatrnost je nutná v případě chronického alkoholismu, kdy by denní dávka neměla překročit 2 000 mg.
Během léčby paracetamolem se nesmí požívat alkohol.
Nepřekračujte uvedené dávkování.
Přípravek se užívá pouze, pokud je to opravdu nutné.
Pokud symptomy onemocnění přetrvávají, pacient by se měl poradit se svým lékařem.
Přípravek by měl být uchováván mimo dosah dětí.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Rychlost absorpce paracetamolu závisí na míře rychlosti vyprazdňování žaludku. Ta může být pozměněna současným užívání jiných léčivých přípravků, jako jsou anticholinergika nebo opioidy (např. metoklopramid, domperidon nebo kodein), které zvyšují absorpci paracetamolu.
Současné užívání cholestyraminu absorpci paracetamolu snižuje.
Antikoagulační účinek warfarinu a jiných kumarinových derivátů může být posílen (mohou se projevit mírné změny hodnot INR) při současné déle trvající léčbě paracetamolem (4 g denně alespoň po 4 dny). To může zvýšit riziko krvácení, a proto je třeba pečlivý monitoring.
Extrémní opatrnost a lékařský dohled jsou doporučené při dlouhodobém užívání léků/látek, které indukují hepatické monooxygenázy (např. cimetidin, zidovudin, rifampicin, isoniazid a antiepileptické léky glutethimid, fenobarbital a karbamazepin).
Současné podávání paracetamolu a chloramfenikolu může prodloužit poločas chloramfenikolu a zvýšit jeho toxické účinky.
Probenecid téměř dvojnásobně snižuje clearance paracetamolu inhibicí jeho konjugace s glukuronovou kyselinou. Pokud má být paracetamol podáván současné s probenecidem, je zapotřebí zvážit snížení dávky paracetamolu.
Salicylamid může prodloužit poločas eliminace paracetamolu.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Epidemiologické studie během těhotenství neprokázaly žádné škodlivé účinky paracetamolu při doporučeném dávkování, nicméně pacientky by měly při užívání paracetamolu dodržovat instrukce lékaře. Paracetamol přechází do mateřského mléka, ale v klinicky nevýznamném množství. Kojení není kontraindikováno v dostupných publikovaných údajích.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek Paracetamol Angelini nemá žádný známý účinek na schopnost řídit a obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky paracetamolu z dostupných klinických studií nejsou časté a pocházejí z malé expozice pacientů. Vzhledem k omezenému množství dat z klinických studií je frekvence výskytu nežádoucích účinků stanovena jako není známo (z dostupných údajů nelze určit), avšak údaje z postmarketingového sledování ukazují, že nežádoucí účinky paracetamolu jsou vzácné a závažné nežádoucí účinky jsou velmi vzácné.
Na základě rozsáhlých postmarketingových zkušeností lze uvést následující nežádoucí účinky:
Orgánový systém |
Nežádoucí účinek |
Poruchy krve a lymfatického systému |
T rombocytopenie Agranulocytóza |
Poruchy imunitního systému |
Anafylaxe Kožní reakce přecitlivělosti včetně vyrážek, angioedému a Stevens-Johnsonova syndromu/toxické epidermální nekrolýzy |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy |
Bronchospasmus* |
Poruchy jater a žlučových cest |
Hepatická dysfunkce |
*Byly popsány případy bronchospasmu při podávání paracetamolu, tyto případy jsou však pravděpodobnější u astmatiků citlivých na aspirin nebo jiná NSAID.
4.9 Předávkování
Poškození jater se může objevit u dospělých pacientů, kteří užili 10 g paracetamolu nebo více. Požití 5 a více gramů paracetamolu může způsobit poškození jater u pacientů s rizikovými faktory (viz níže).
Rizikové faktory:
• Pokud je pacient dlouhodobě léčený karbamazepinem, fenobarbitolem, fenytoinem, primidonem, rifampicinem, třezalkou tečkovanou nebo jinými přípravky, které indukují jaterní enzymy.
Nebo:
• Pacient pravidelně požívá alkohol v nadměrném množství.
Nebo:
• Pacienti s pravděpodobnou deplecí glutathionu, například při poruchách příjmu potravy, cystické fibróze, infekci HIV, hladovění, kachexii.
Příznaky
Příznaky předávkování paracetamolem během prvních 24 hodin jsou pobledlost, nausea, zvracení, anorexie a bolest břicha. Poškození jater se může projevit po 12 - 48 hodinách od požití. Mohou se objevit abnormality metabolismu glukosy a metabolická acidóza. V případě těžké otravy může poškození jater progredovat do encefalopatie, hemoragie, hypoglykemie, cerebrálního edému a smrti. Dále se může rozvinout, i bez závažného poškození jater, akutní renální selhání s akutní tubulární nekrózou doprovázené bolestí v podbřišku, hematurií a proteinurií. Byla hlášena srdeční arytmie a pankreatitida.
Léčba
Ke zvládnutí předávkování paracetamolem je nezbytná okamžitá léčba. Pacienti by měli být odesláni k urgentnímu ošetření do nemocnice, i když počáteční symptomy předávkování nejsou závažné. Příznaky se mohou omezit na nevolnost nebo zvracení a nemusí odpovídat závažnosti předávkování nebo riziku poškození orgánů. Léčba by měla probíhat dle zavedených postupů.
Aktivní uhlí je možné použít k léčbě do 1 hodiny od předávkování. Plasmatické koncentrace paracetamolu by měly být měřeny až po 4 hodinách nebo později po požití (dřívější plasmatické koncentrace nejsou spolehlivé). Léčbu N-acetylcysteinem lze aplikovat do 24 hodin po požití paracetamolu, nicméně maximální ochranný účinek je dosažen do 8 hodin po požití. Pak účinnost antidota rapidně klesá. Pokud je to nutné, může být aplikován N-acetylcystein intravenózně dle stanoveného dávkovacího režimu. V případě absence zvracení a nemožnosti dopravit pacienta do nemocnice lze alternativně podat perorálně methionin. Léčba pacientů s vážnou hepatální dysfunkcí po více než 24 hodinách po požití by měla být konzultována se specializovanou jednotkou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: jiná analgetika a antipyretika, anilidy ATC kód: N02BE01
Analgetický účinek paracetamolu lze připsat jeho přímému účinku na centrální nervový systém pravděpodobně zprostředkovanému opioidním a serotonergním systémem a inhibici syntézy prostaglandinů na centrální úrovni. Paracetamol má také význačný antipyretický účinek.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Po perorálním podání je paracetamol rychle a téměř kompletně absorbován z trávicího traktu. Maximálních plasmatických koncentrací je dosaženo během 30 - 60 minut. Plasmatický poločas je 1 -4 hodiny.
Distribuce v organismu
Paracetamol je distribuován do většiny tkání. Srovnatelných koncentrací je dosaženo v krvi, slinách a plasmě. Vazba na plasmatické proteiny se různí, 20 - 30 % může být navázáno v koncentracích jako u akutní intoxikace.
Biotransformace
Paracetamol je metabolizován především v játrech a to dvěma hlavními metabolickými cestami: konjugací s kyselinou glukuronovou nebo kyselinou sírovou. Při procesu konjugace s kyselinou sírovou dochází k rychlejší saturaci při dávkách vyšších, než jsou dávky terapeutické. Minoritní cesta katalýzou cytochromem P450 (zejména CYP2E1) vede k vytvoření intermediální sloučeniny, N-acetyl-p-benzochinoniminu, který je za normálních podmínek rychle detoxikován glutathionem a vyloučen močí po konjugaci s cysteinem a kyselinou merkaptopurinovou. Při masivní intoxikaci se naopak množství tohoto toxického metabolitu zvyšuje.
Eliminace z organismu
Eliminace probíhá převážně močí. 90 % požité dávky je vyloučeno ledvinami během 24 hodin převážně ve formě glukuronidu (60 až 80 %) a síranových konjugátů (20 až 30 %). Méně než 5 % je vyloučeno v nezměněné formě. Eliminační poločas je kolem 2 hodin.
Renální insuficience: v případech těžké renální insuficience (clearance kreatininu méně než 10 ml/min) je vylučování metabolitů paracetamolu opožděno.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
K dispozici nejsou žádné další relevantní preklinické údaje vyjma údajů již uvedených v SPC.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Mikrokrystalická celulosa Sodná sůl kroskarmelosy Povidon K30 Povidon 360 (K90)
Magnesium-stearát Oxid křemičitý
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
4 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5 Druh obalu a obsah balení Balení s 6 tabletami s půlicí rýhou:
1 neprůhledný PVC (polyvinylchlorid) / Al blistr, blistr obsahuje 6 tablet.
Balení s 8 tabletami s půlicí rýhou:
1 neprůhledný PVC (polyvinylchlorid) / Al blistr, blistr obsahuje 8 tablet.
Balení s 12 tabletami s půlicí rýhou:
2 neprůhledné PVC (polyvinylchlorid) / Al blistry, každý blistr obsahuje 6 tablet.
Balení s 16 tabletami s půlicí rýhou:
2 neprůhledné PVC (polyvinylchlorid) / Al blistry, každý blistr obsahuje 8 tablet.
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Medicom International s.r.o.
Páteřní 7, 635 00 Brno, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO 07/097/13-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 6.3.2013
10. DATUM REVIZE TEXTU
20.2.2015
6/6