Příbalový Leták

Oltrola 75 Mg

Sp.zn.sukls274042/2012 a k sp.zn.sukls274043/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Oltrola 75 mg Oltrola 100 mg Enterosolventní tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna enterosolventní tableta obsahuje acidum acetylsalicylicum 75 mg nebo 100 mg. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Enterosolventní tableta

75 mg: Růžová enterosolventní bikonvexní neznačená tableta ve tvaru srdce. 100 mg: Bílá enterosolventní bikonvexní neznačená tableta ve tvaru srdce.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

-    Sekundární prevence infarktu myokardu, tranzitorních ischemických atak a ischemické cévní mozkové příhody.

-    Prevence kardiovaskulární morbidity u pacientů se stabilní anginou pectoris.

-    Prevence kardiovaskulární morbidity u pacientů s anamnézou nestabilní anginy pectoris s výjimkou akutní fáze.

-    Prevence okluze cévního štěpu po aortokoronárním bypassu (CABG) nebo po infrainguinálním bypassu.

-    Koronární angioplastika s výjimkou akutní fáze.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dospělí

Sekundární prevence infarktu myokardu: Doporučená dávka je 75 až 150 mg jednou denně.

Prevence kardiovaskulární morbidity u pacientů se stabilní anginou pectoris: Doporučená dávka je 75 až 150 mg jednou denně.

Prevence kardiovaskulární morbidity u pacientů s anamnézou nestabilní anginy pectoris s výjimkou akutní fáze: Doporučená dávka je 75 až 150 mg jednou denně.

Prevence okluze cévního štěpu po aortokoronárním bypassu (CABG) nebo po infrainguinálním bypassu: Doporučená dávka je 75 až 150 mg jednou denně.

Koronární angioplastika s výjimkou akutní fáze: Doporučená dávka je 75 až 150 mg jednou denně.

Sekundární prevence tranzitorních ischemických atak (TIA) a ischemické cévní mozkové příhody: Doporučená dávka je 75 až 300 mg jednou denně.

Starší pacienti

Obecně by měla být kyselina acetylsalicylová používána u starších pacientů s opatrností, protože starší pacienti jsou náchylnější k výskytu nežádoucích účinků. Pokud pacient nemá závažnou insuficienci ledvin nebo jater (viz body 4.3 a 4.4), doporučuje se užívat obvyklou dávku pro dospělého pacienta. Léčba by měla být kontrolována v pravidelných intervalech.

Pediatrická populace

Kyselina acetylsalicylová nesmí být podávána dětem a dospívajícím mladším 16 let s výjimkou případů doporučených lékařem, kdy výhody léčby převáží rizika (viz bod 4.4).

Způsob podání Perorální podání.

Tablety se polykají celé a zapíjejí dostatečným množstvím tekutiny (půl sklenice vody). Tablety jsou opatřeny potahem odolným vůči žaludečnímu prostředí a nesmí být drceny, lámány ani žvýkány, protože povlak chrání před podrážděním trávící soustavy. Tablety nesmí být užívány společně s antacidy, protože ta zvyšují hodnotu pH v žaludku a tím naruší ochranný povlak tablety.

Protože použitá léková forma zpomaluje vstřebávání, není přípravek Oltrola indikován u pacientů s akutním infarktem myokardu. V nouzi však lze tablety rozdrtit nebo rozžvýkat, a tím urychlit vstřebávání kyseliny acetylsalicylové.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na složky kyseliny salicylové nebo inhibitory syntézy prostaglandinů (např. u některých pacientů s astmatem, kterým může přípravek způsobit záchvat nebo mdloby) nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Aktivní nebo rekurentní peptický vřed v anamnéze a/nebo krvácení do zažívacího ústrojí nebo jiné druhy krvácení, například cerebrovaskulární krvácení.

-    Hemoragická diatéza a poruchy srážlivosti krve, jako je hemofilie a trombocytopenie.

-    Závažná porucha funkce j ater.

-    Závažná porucha funkce ledvin.

-    Vyšší dávky než 100 mg denně během třetího trimestru těhotenství (viz bod 4.6).

-    Methotrexát užívaný v dávkách vyšších než 15 mg týdně (viz bod 4.5).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Enterosolventní tablety přípravku Oltrola 75 mg a 100 mg není vhodné používat jako protizánětlivý lék, analgetikum nebo antipyretikum.

Pediatrická populace

Doporučeno pro použití u dospělých a dospívajících starších 16 let. Tento léčivý přípravek není doporučen pro použití u dospívajících a dětí mladších 16 let s výjimkou případů, kdy lze očekávat, že výhody převáží rizika. Kyselina acetylsalicylová může u některých dětí přispívat ke vzniku Reyeova syndromu.

Existuje zvýšené riziko krvácení, zejména během operačních zákroků a po nich (dokonce i při drobných zákrocích, jako je extrakce zubu). Před chirurgickou operací včetně extrakce zubů používejte přípravek s opatrností. Může být nezbytné dočasné přerušení léčby.

Enterosolventní tablety přípravku Oltrola 75 mg a 100 mg nejsou doporučeny při menoragii, protože mohou zvýšit menstruační krvácení.

Enterosolventní tablety přípravku Oltrola 75 mg a 100 mg se musí používat opatrně u pacientů s vysokým krevním tlakem a pacientů s předchozím výskytem žaludečních nebo dvanácterníkových vředů či krvácivých příhod nebo pacientů užívajících antikoagulancia.

Pacienti by měli jakékoli neobvyklé krvácivé příznaky sdělit svému lékaři. Při výskytu krvácení do zažívacího traktu nebo tvorbě vředů musí být léčba ukončena.

Enterosolventní tablety přípravku Oltrola 75 mg a 100 mg by měly být používány s opatrností u pacientů s mírnou poruchou funkce ledvin nebo jater (v případě závažné poruchy funkce jsou kontraindikovány) nebo dehydratovaných pacientů, protože užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSA) může zhoršit funkci ledvin. U pacientů s mírnou nebo středně závažnou insuficiencí jater by měly být pravidelně prováděny jaterní testy.

Kyselina acetylsalicylová může způsobit vznik bronchospasmu a astmatických záchvatů nebo jiných hypersenzitivních reakcí. Mezi rizikové faktory patří astma, senná rýma, nosní polypy nebo chronické nemoci dýchacích cest. Totéž platí pro pacienty s výskytem alergických reakcí na jiné látky (např. kožní reakce, svědění nebo kopřivka).

V souvislosti s užíváním kyseliny acetylsalicylové byly zaznamenány pouze vzácné případy závažných kožních reakcí včetně Stevens-Johnsonova syndromu (viz bod 4.8). Užívání enterosolventních tablet přípravku Oltrola 75 mg a 100 mg by mělo být ukončeno při prvním výskytu kožní vyrážky, slizničních lézí nebo jiných známek hypersenzitivity.

Starší pacienti jsou obzvlášť náchylní k výskytu nežádoucích účinků nesteroidních protizánětlivých léků (NSA) včetně kyseliny acetylsalicylové, zejména na výskyt krvácení do zažívacího ústrojí a perforaci zažívacího ústrojí, které mohou mít fatální následky (viz bod 4.2). Pacienti, u kterých je požadována dlouhodobá léčba, musí být pravidelně kontrolováni.

Užívání enterosolventních tablet přípravku Oltrola 75 mg a 100 mg souběžně s jinými léky ovlivňujícími hemostázu (tj. antikoagulancia, jako je warfarin, trombolytické léky a antiagregancia, protizánětlivé léky a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) se nedoporučuje, není-li přísně indikováno, protože může zvýšit riziko krvácení (viz bod 4.5). Pokud se kombinaci léků nelze vyhnout, doporučuje se důsledné sledování příznaků krvácení.

Zvýšené opatrnosti je třeba dbát u pacientů užívajících souběžně další léky, které by mohly zvýšit riziko vzniku vředů, jako jsou kortikosteroidy, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a deferasirox (viz bod 4.5).

Kyselina acetylsalicylová v malých dávkách snižuje vylučování kyseliny močové. U pacientů, kteří mají tendenci ke sníženému vylučováním kyseliny močové, se z tohoto důvodu mohou vyskytnout dnavé záchvaty (viz bod 4.5).

Enterosolventní tablety přípravku Oltrola 75 mg a 100 mg mohou zvyšovat riziko hypoglykemického účinku s deriváty sulfonylurey a inzulíny (viz bod 4.5).

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

3

Farmakodvnamické interakce

Antikoagulancia, trombolytické léky, další inhibitory agregace krevních destiček

Salicyláty inhibují funkci krevních destiček, a tím zintenzivňují účinek antikoagulancií. Z důvodu zvýšeného rizika krvácení je třeba dbát zvýšené opatrnosti při kombinované léčbě. Doporučuje se sledování koagulace.

Cyklosporin, takrolimus

Souběžné podávání nesteroidních protizánětlivých léků (NSA) a cyklosporinu nebo takrolimu může zvýšit nefrotoxický účinek cyklosporinu a takrolimu.

Při souběžném užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSA) s některými níže uvedenými léky by měla být sledována funkce ledvin.

Diuretika a antihypertenziva

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) mohou snižovat účinek diuretik a antihypertenziv. Podobně jako u jiných nesteroidních protizánětlivých léků (NSA) se může zvýšit riziko akutní insuficience ledvin v případech, kdy jsou podávány inhibitory ACE v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou.

Kortikosteroidy a další nesteroidní protizánětlivé léky (NSA)

Kombinace kyseliny acetylsalicylové s kortikosteroidy nebo jinými nesteroidními protizánětlivými léky (NSA) může zvýšit riziko krvácení do zažívacího ústrojí.

Léky zvyšující vylučování kyseliny močové

Salicyláty působí proti účinku probenecidu, a proto je třeba se této kombinaci vyhnout.

Ibuprofen

Experimentální data naznačují, že ibuprofen může potlačovat účinek malých dávek aspirinu na agregaci krevních destiček, pokud jsou tyto dva léky podávány souběžně. Omezení těchto dat a nejistoty v extrapolaci dat ex vivo na klinickou situaci naznačují, že nelze učinit žádné závěry ohledně pravidelného užívání ibuprofenu a že je nepravděpodobné, že by příležitostné užívání ibuprofenu mělo klinicky relevantní účinek (viz bod 5.1).

Farmakokinetické interakce

Methotrexát

Kyselina acetylsalicylová a další nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) inhibují tubulární sekreci methotrexátu. Kombinovaná léčba bude mít proto za následek vyšší plazmatické koncentrace methotrexátu. Tato skutečnost zvyšuje riziko nežádoucích účinků methotrexátu, které jsou závažné zejména po vysokých (onkologických) dávkách. Z tohoto důvodu je třeba vyhnout se kombinované léčbě s vysokými dávkami methotrexátu. Studie s kyselinou acetylsalicylovou a nízkými dávkami methotrexátu ukazují, že kyselina acetylsalicylová významně zvyšuje plazmatickou koncentraci potenciálně cytotoxického metabolitu 7-OH-methotrexátu.

Digoxin a lithium

Kyselina acetylsalicylová inhibuje vylučování digoxinu a lithia ledvinami, což má za následek zvýšenou plazmatickou koncentraci těchto látek. Při zahájení nebo přerušení léčby kyselinou acetylsalicylovou se doporučuje provést odhad plazmatických koncentrací digoxinu a lithia. Může být nutné upravit dávkování.

Kyselina valproová

Bylo zaznamenáno, že kyselina acetylsalicylová snižuje vazbu valproátu na sérový albumin, a tím zvyšuje hodnoty jeho volné plazmatické koncentrace v ustáleném stavu.

4

Fenytoin

Salicylát snižuje vazbu fenytoinu na plazmatický albumin, což může zvýšit volný podíl fenytoinu a vést ke zvýšené clearance celkového fenytoinu. Interakce mezi vytěsňováním léku vázaného na albumin a zvýšenou clearance má za následek čisté snížení plazmatických koncentrací celkového fenytoinu. Nezdá se však, že by měla tato skutečnost významný vliv na plazmatickou koncentraci nevázaného fenytoinu, a tudíž na léčebný účinek.

Deriváty sulfonylurey

Salicyláty jsou považovány za léky, které mohou zesilovat hypoglykemický účinek derivátů sulfonylurey. Tuto skutečnost naznačuje mnoho případových studií. Mechanizmus není znám, avšak může zahrnovat sníženou vazbu derivátů sulfonylurey na sérový albumin. Bylo však pozorováno, že po souběžném podávání s kyselinou acetylsalicylovou se celková koncentrace glibenklamidu v séru sníží a perorální clearance se zvýší.

Kyselina nikotinová

V experimentální studii bylo pozorováno výrazné zvýšení plazmatických hladin kyseliny nikotinové po podání 1 gramu kyseliny acetylsalicylové. Pravděpodobným mechanizmem je kompetitivní inhibice glycinové konjugace kyseliny nikotinové.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Nízké dávky (do 100 mg za den)

Klinické studie ukazují, že dávky do 100 mg za den v prvních šesti měsících těhotenství, které vyžadují specializované monitorování, jsou pravděpodobně bezpečné.

Dávky 100 až 300 mg za den

S užíváním dávek vyšších než 100 mg za den v těhotenství není dostatek klinických zkušeností. Inhibice syntézy prostaglandinů může mít nežádoucí účinek na těhotenství. Data z epidemiologických studií naznačují zvýšené riziko spontánního potratu po použití inhibitorů syntézy prostaglandinů v raném stadiu těhotenství. U zvířat vedlo podávání inhibitorů syntézy prostaglandinů ke zvýšení pre- a post-implantačních ztrát.

Během třetího trimestru těhotenství mohou všechny inhibitory syntézy prostaglandinu vystavovat plod riziku kardiopulmonární toxicity (s předčasným uzavřením ductus arteriosus Botalli a plicní hypertenzí) a dysfunkce ledvin, která se může rozvinout v selhání ledvin s oligohydramnionem.

Na konci těhotenství mohou všechny inhibitory syntézy prostaglandinu vystavit matku a novorozence riziku možného prodloužení doby krvácení, antiagregačnímu účinku, ke kterému může dojít i při velmi nízkých dávkách, potlačení děložních stahů způsobujícího opoždění nebo prodloužení porodu.

Z uvedených důvodů se na tento rozsah dávkování vztahují následující doporučení.

•    Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) by neměly být užívány v prvních dvou trimestrech těhotenství nebo během porodu, pokud možné výhody pro pacientku nepřeváží možná rizika pro plod.

•    Dávky kyseliny acetylsalicylové vyšší než 100 mg za den jsou kontraindikovány ve třetím trimestru těhotenství.

Kojení

Malá množství salicylátů a jejich metabolitů jsou vylučována do mateřského mléka. Protože nežádoucí účinky pro dítě dosud nebyly zaznamenány, není třeba při krátkodobém užívání doporučené dávky

přerušovat kojení. V případě dlouhodobého užívání nebo podávání vyšších dávek by mělo být kojení ukončeno.

Fertilita

Použití přípravku Oltrola může ovlivnit plodnost žen a není doporučováno u žen, které usilují o otěhotnění. U žen, které mají potíže otěhotnět nebo které podstupují zákroky k vyšetření plodnosti, by se mělo zvážit vysazení přípravku Oltrola.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Studie hodnotící účinky přípravku Oltrola na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje nebyly provedeny.

Přípravek Oltrola nemá žádný nebo má jen malý vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Při léčbě přípravkem Oltrola se mohou vyskytnout nežádoucí účinky, jako jsou závratě. V případě výskytu těchto účinků by pacienti neměli řídit ani obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou seskupeny na základě třídy orgánových systémů v následujícím tabulkovém seznamu nežádoucích účinků. Každá třída orgánových systémů má četnosti výskytu nežádoucích účinků definované takto: velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1000 až <1/100); vzácné (>1/10 000 až <1/1000); velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Četnost hlášených výskytů podle preferované terminologie MedDRA

Časté

Méně

časté

Vzácné

Není známo

Poruchy krve a

lymfatického

systému

Hemoragická

diatéza

T rombocytopenie, granulocytóza, aplastická anémie

Hematemeza1, meléna1, epistaxe2, krvácení dásní2

Poruchy imunitního systému

Anafýlaktická reakce3, hypersenzitivita, angioedém, alergický edém

Poruchy metabolismu a

výživy

Hyperurikemie

Poruchy nervového systému

Nitrolební krvácení

Vertigo, bolest hlavy

Poruchy ucha a labyrintu

Hypakusis, tinnitus

Cévní poruchy

Hemoragická vaskulitida

Respirační, hrudní a

mediastinální

poruchy

Dusnost,

rinitida

Astma, bronchospasmus

Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů

Menoragie

Gastrointestinální

poruchy

Dyspepsie

Krvácení do zažívacího ústrojí, zvracení, nauzea

Perforace žaludečního vředu, perforace dvanácterníkového vředu

Třída orgánových systémů podle databáze MedDRA

Četnost hlášených výskytů podle preferované terminologie MedDRA

Časté

Méně

časté

Vzácné

Není známo

Poruchy jater a žlučových cest

Jaterní selhání

Poruchy kůže a

podkožní

onemocnění

Kopřivka

Toxická epidermální nekrolýza, Stevens-Johnsonův syndrom, erythema multiforme, purpura, erythema nodosum

Poruchy ledvin a močových cest

Porucha funkce ledvin

1 Zjevné (hematemeza, meléna) nebo okultní krvácení do zažívacího ústrojí, které může vést k anémii z nedostatku železa (častější u vyšších dávek)

2    Případy dlouhodobějšího krvácení, jako je epistaxe, krvácení dásní. Příznaky mohou trvat 4 až 8 dní po ukončení léčby kyselinou acetylsalicylovou. Výsledkem může být zvýšené riziko krvácení při chirurgických zákrocích.

3    Včetně šoku.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Za toxickou dávku se považuje přibližně 200 mg/kg u dospělých a 100 mg/kg u dětí. Letální dávka kyseliny acetylsalicylové je 25 až 30 gramů. Koncentrace salicylátů v krevní plazmě vyšší než 300 mg/l ukazují na intoxikaci. Koncentrace v krevní plazmě vyšší než 500 mg/l u dospělých a 300 mg/l u dětí mohou obecně způsobit závažnou toxicitu.

Předávkování může být zvláště škodlivé u starších pacientů a malých dětí (předávkování při léčbě nebo časté náhodné intoxikace mohou být fatální).

Příznaky středně závažné intoxikace

Tinnitus, poruchy sluchu, bolest hlavy, vertigo, zmatenost a gastrointestinální příznaky (nauzea, zvracení a bolest břicha).

Příznaky závažné intoxikace

Příznaky se týkají závažného narušení acidobazické rovnováhy. Zpočátku dojde k hyperventilaci, která má za následek respirační alkalózu. Následuje respirační acidóza v důsledku suprese respiračního centra. Kromě toho dojde v důsledku přítomnosti salicylátu k metabolické acidóze.

Protože u mladších dětí je intoxikace často zpozorována až v pozdním stadiu, jsou mladší děti obvykle ve stadiu acidózy.

Kromě uvedeného se mohou vyskytnout také následující příznaky: hypertermie a pocení s následnou dehydratací, pocity neklidu, křeče, halucinace a hypoglykemie. Útlum činnosti nervového systému může mít za následek kóma, kardiovaskulární kolaps nebo zástavu dechu.

Léčba při předávkování

Malá množství salicylátů a jejich metabolitů jsou vylučována do mateřského mléka. Protože nežádoucí účinky pro dítě dosud nebyly zaznamenány, není třeba při krátkodobém užívání doporučené dávky přerušovat kojení. V případě dlouhodobého užívání nebo podávání vyšších dávek by mělo být kojení ukončeno.

Pokud uvedený postup selže, lze během první hodiny po požití značného množství léku provést výplach žaludku. Poté se podá aktivní uhlí (adsorbent) a síran sodný (projímadlo).

Aktivní uhlí lze podat jako jednotlivou dávku (50 g u dospělého, 1 g/kg tělesné hmotnosti u dětí do 12 let).

Alkalizace moči (250 mmol NaHCO3 po dobu tří hodin) při současné kontrole hodnot pH moči.

V případě závažné intoxikace je preferována hemodialýza.

Ostatní příznaky musí být léčeny symptomaticky.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antiagregancia kromě heparinu, kód ATC: B01AC06.

Mechanismus účinku

Kyselina acetylsalicylová působí prospěšně na onemocnění srdce a cerebrovaskulární choroby tím, že inhibuje aktivaci krevních destiček. Kyselina acetylsalicylová inhibuje aktivaci krevních destiček ireverzibilní vazbou na cyklooxygenázu a inhibicí produkce thromboxanu A2. Tato inhibice pokračuje v průběhu životnosti krevní destičky, protože nedochází k další syntéze cyklooxygenázy. Analgetické a antipyretické účinky kyseliny acetylsalicylové a také mnohé její problematické účinky jsou také realizovány prostřednictvím inhibice cyklooxygenázy.

Experimentální data naznačují, že ibuprofen může potlačovat účinek malých dávek kyseliny acetylsalicylové na agregaci krevních destiček, pokud jsou tyto dva léky podávány souběžně.

V jedné studii, ve které byla užita jedna dávka ibuprofenu 400 mg v průběhu 8 hodin před podáním kyseliny acetylsalicylové s okamžitým uvolňováním (81 mg) nebo do 30 minut po něm, došlo ke sníženému účinku kyseliny acetylsalicylové na tvorbu thromboxanu nebo agregaci krevních destiček. Omezení těchto dat a nejistoty v extrapolaci dat ex vivo na klinickou situaci naznačují, že nelze učinit žádné zřejmé závěry ohledně pravidelného užívání ibuprofenu a že je nepravděpodobné, že by příležitostné užívání ibuprofenu mělo klinicky relevantní účinek.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Z důvodu enterosolventního potahu přípravku Oltrola je kyselina acetylsalicylová uvolněna z tablety až v zásaditých podmínkách tenkého střeva. Protože ke vstřebávání dochází po vyprázdnění žaludku, je výskyt nejvyšších koncentrací přípravku Oltrola v krevní plazmě zpožděn.

8

Po perorálním podání je kyselina acetylsalicylová rychle a zcela vstřebána ze zažívacího ústrojí. Hlavním místem vstřebání je proximální část tenkého střeva. Významná část dávky je však již hydrolyzována na kyselinu salicylovou ve střevní stěně během procesu vstřebávání. Stupeň hydrolýzy závisí na rychlosti vstřebávání.

Jídlo zpomaluje vyprazdňování žaludku. Pokud jsou tablety přípravku Oltrola užívány s jídlem, je maximální koncentrace léku v krevní plazmě dosažena později než při podání nalačno.

Distribuce

Kyselina acetylsalicylová a hlavní metabolit, kyselina salicylová, mají silnou vazbu na plazmatické proteiny, především albumin, a jsou rychle distribuovány do všech částí těla. Stupeň vazby kyseliny salicylové na proteiny silně závisí na koncentraci kyseliny salicylové a koncentraci albuminu. Distribuční objem kyseliny acetylsalicylové je přibližně 0,16 l/kg tělesné hmotnosti. Kyselina salicylová pomalu difunduje do synoviální tekutiny, prochází placentární bariérou a přestupuje do mateřského mléka.

Biotransformace

Kyselina acetylsalicylová je rychle metabolizována na kyselinu salicylovou s poločasem 15 až 30 minut. Kyselina salicylová je následně konvertována převážně na konjugáty glycinu a kyseliny glukuronové a stopy kyseliny gentisové.

Kinetika eliminace kyseliny salicylové závisí na velikosti dávky, protože metabolizmus je omezen enzymatickou kapacitou jater. Z tohoto důvodu se poločas eliminace mění a je 2 až 3 hodiny po malých dávkách, 12 hodin po běžných analgetických dávkách a 15 až 30 hodin po vysokých léčebných dávkách nebo intoxikaci.

Eliminace

Kyselina salicylová a její metabolity se vylučují převážně ledvinami.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Ve studiích na potkanech byly pozorovány fetotoxické a teratogenní účinky maternotoxických dávek kyseliny acetylsalicylové. U potkanů užívajících dávky přibližně 3x vyšší (na základě plochy povrchu těla), než jsou maximální doporučené dávky v cílených kardiovaskulárních indikacích, byly pozorovány kosterní malformace.

Kyselina acetylsalicylová byla podrobně zkoumána s ohledem na mutagenní a kancerogenní účinky. Výsledky obecně nevykazují žádné relevantní známky mutagenních nebo kancerogenních účinků ve studiích na myších a potkanech.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Jádro tablety: mikrokrystalická celulóza kukuřičný škrob

koloidní bezvodý oxid křemičitý

mastek

želatina

těžký oxid hořečnatý

Potah tablety:

kopolymer MA/EA (typ A)

polysorbát 80

oxid titaničitý

natrium-lauryl-sulfát

koloidní bezvodý oxid křemičitý

kyselý uhličitan sodný

triethyl-citrát

mastek

červený oxid železitý (pouze síla 75 mg) černý oxid železitý (pouze síla 75 mg)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

Blistr: Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

Lahvička: Uchovávejte v dobře uzavřené lahvičce, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5    Druh obalu a obsah balení

75mg enterosolventní tablety 100mg enterosolventní tablety

Al/Al blistr obsahující vrstvu polyethylenu s vysoušedlem. Balení obsahuje 28 nebo 50 tablet.

HDPE lahvička se silikagelovým vysoušedlem a PP uzávěrem obsahující 30, 50, 60, 90 nebo 100 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Pfizer, spol. s r.o., Stroupežnického 17, 150 00 Praha 5, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLA

Oltrola 75 mg: 16/383/14-C

Oltrola 100 mg: 16/384/14-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

15.10.2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

15.10.2014

11