Příbalový Leták

Nplate 250 Mikrogramů

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

PŘÍLOHA I

Nplate 250 mikrogramů prášek pro injekční roztok Nplate 500 mikrogramů prášek pro injekční roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Nplate 250 mikrogramů prášek pro injekční roztok

Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 250 ^g. Po rekonstituci obsahuje 0,5 ml připraveného roztoku romiplostimum 250 ^g (500 ^g/ml). Injekční lahvičky umožňují přeplnění, což zaručuje, že bude podáno romiplostimum 250 ^g.

Nplate 500 mikrogramů prášek pro injekční roztok

Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 500 ^g. Po rekonstituci obsahuje 1 ml připraveného roztoku romiplostimum 500 ^g (500 ^g/ml). Injekční lahvičky umožňují přeplnění, což zaručuje, že bude podáno romiplostimum 500 ^g.

Romiplostim produkují bakterie Escherichia coli (E. coli) pomocí rekombinantní DNA technologie. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro injekční roztok (prášek pro injekci) Prášek je bílý.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Nplate je určen pro dospělé pacienty s chronickou formou imunitní (idiopatické) trombocytopenické purpury (ITP), kteří jsou refrakterní k jiným způsobům léčby (jako např. kortikosteroidy, imunoglobuliny) (viz body 4.2 a 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčba má probíhat pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou hematologických onemocnění. Dávkování

Přípravek Nplate se podává jednou týdně ve formě subkutánní injekce.

Úvodní dávka

Úvodní dávka romiplostimu je 1 ^g/kg aktuální tělesné hmotnosti.

Úvodní nebo následná dávka, podávaná jednou týdně:

Tělesná hmotnost* v kg x dávka v hg/kg = individuální dávka pro pacienta

v hg

Objem určený k podání:

Dávka v hg x 1 ml

500 hg = objem určený k podání v ml

Příklad:

Pacient o hmotnosti 75 kg zahájí léčbu dávkou romiplostimu 1 hg/kg. Individuální dávka pro pacienta =

75 kg x 1 hg/kg = 75 hg

Odpovídající objem roztoku Nplate určený k podání =

75 hg x 1 ml = 0,15 ml 500 hg

*Při výpočtu dávky romiplostimu na počátku léčby je třeba vždy vycházet z aktuální tělesné hmotnosti pacienta. Další úpravy dávky jsou založeny pouze na změnách počtu krevních destiček a provádějí se postupně po 1 hg/kg (viz tabulka níže).

Úpravy dávky

Na počátku léčby se vychází při výpočtu dávky z aktuální tělesné hmotnosti pacienta. Dávka romiplostimu, podávaná jednou týdně, se zvyšuje postupně vždy o 1 Hg/kg, dokud počet krevních destiček pacienta nebude > 50 x 109/l. Počet krevních destiček má být vyšetřován každý týden až do dosažení stabilního počtu (> 50 x 109/l po dobu minimálně 4 týdnů bez úpravy dávky). Počet krevních destiček se pak má kontrolovat jednou za měsíc. Nemá být překročena maximální týdenní dávka 10 Hg/kg.

Dávku upravujte následujícím způsobem:

Počet krevních destiček (x 109/l)

Úprava

< 50

Zvyšte týdenní dávku (podávanou jednou týdně) o 1 Hg/kg

> 150 během dvou po sobě

následujících týdnů

Snižte týdenní dávku (podávanou jednou týdně) o 1 Hg/kg

> 250

Přípravek nepodávejte a pokračujte v kontrolách počtu destiček každý týden

Při poklesu počtu krevních destiček < 150 x 109/l pokračujte v týdenním podávání dávky snížené o 1 Hg/kg

Vlivem rozdílné interindividuální odezvy krevních destiček může po snížení dávky nebo vysazení léku u některých pacientů dojít k náhlému snížení počtu krevních destiček pod 50 x 109/l. V těchto případech je, v závislosti na klinickém stavu, vhodné zvážit zvýšení hladiny počtu krevních destiček pro snižování dávky (200 x 109/l) a pro vysazení léku (400 x 109/l).

Ztráta odpovědi na léčbu nebo selhání schopnosti udržet odpověď destiček při léčbě romiplostimem v doporučeném dávkování má být podnětem k pátrání po příčině tohoto stavu (viz bod 4.4 Ztráta odpovědi na léčbu romiplostimem).

Ukončení léčby

Léčba romiplostimem má být ukončena, pokud po 4 týdnech podávání romiplostimu v nejvyšší týdenní dávce 10 Hg/kg nedojde ke zvýšení počtu krevních destiček na hodnotu, která je dostatečná k zabránění klinicky významnému krvácení.

Pacienti mají být pravidelně klinicky kontrolováni a ošetřující lékař má na základě individuálního posouzení rozhodnout o pokračování léčby; pacienty bez splenektomie je třeba posoudit z hlediska splenektomie. Po ukončení léčby je opětovný výskyt trombocytopenie pravděpodobný (viz bod 4.4).

Pacienti v pokročilém věku (> 65 let)

U pacientů ve věku > 65 let nebyly pozorovány žádné celkové rozdíly v bezpečnosti a účinnosti přípravku při porovnání s pacienty ve věku < 65 let (viz bod 5.1). Na podkladě těchto údajů není nutno u starších pacientů upravovat dávkování, doporučuje se však opatrnost vzhledem k nízkému počtu pacientů v pokročilém věku, dosud zahrnutých do klinických hodnocení.

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost romiplostimu u dětí mladších 18 let nebyla dosud stanovena. Nejsou k dispozici žádné údaje.

Pacienti s poruchou funkce jater

Romiplostim nemá být podáván pacientům s mírným až závažným stupněm jaterní insuficience (skóre podle Childa a Pugha > 7). Výjimkou je situace, kdy očekávaný prospěch z podání léku převáží odhadované riziko portální venózní trombózy u pacientů s trombocytopenií spojenou s jaterní nedostatečností, léčených agonisty trombopoetinových (TPO) receptorů (viz část 4.4).

Je-li léčba romiplostimem nezbytná, je nutné pečlivě sledovat počet krevních destiček pro snížení rizika tromboembolických komplikací na minimum.

Pacienti s poruchou funkce ledvin

V těchto skupinách pacientů se neuskutečnila žádná formální klinická hodnocení. Nplate má být v těchto skupinách pacientů používán se zvýšenou opatrností.

Způsob podání

Subkutánní podání.

Po rekonstituci prášku se injekční roztok Nplate podává subkutánně. Objem určený k podání může být velmi malý. Výpočet dávky a rozpuštění ve správném objemu sterilní vody na injekci při přípravě Nplate je nutno provést pečlivě. Zvláštní pozornost je třeba věnovat natažení správného objemu Nplate z injekční lahvičky pro subkutánní aplikaci - je třeba použít injekční stříkačku se stupnicí po 0,01 ml.

Pokyny pro rekonstituci tohoto léčivého přípravku před podáním jsou uvedeny v bodě 6.6.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoliv pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 nebo na bílkoviny pocházející z E. coli.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Recidiva trombocytopenie a krvácení po vysazení léčby

Po ukončení léčby romiplostimem se trombocytopenie pravděpodobně objeví znovu. Podávání antikoagulancií nebo antiagregancií po ukončení léčby romiplostimem představuje zvýšené riziko krvácení. Pacienti mají být kvůli riziku případného poklesu počtu krevních destiček přísně sledováni, eventuelně léčeni, aby po ukončení léčby romiplostimem nedošlo ke krvácení. V případě ukončení léčby romiplostimem se doporučuje opět nasadit léčbu ITP podle aktuálních doporučených postupů.

Doplňková léčba může zahrnovat vysazení antikoagulancí a/nebo antiagregační léčby, podání antagonistů antikoagulancií nebo podání krevních destiček.

Zvýšení retikulinu kostní dřeně

Ke zvýšení retikulinu kostní dřeně dochází pravděpodobně následkem stimulace TPO receptorů, která vyvolává zvýšení počtu megakaryocytů v kostní dřeni, což pak může vést k uvolňování cytokinů. Zvýšení retikulinu mohou naznačovat morfologické změny v buňkách periferní krve a lze jej odhalit biopsií kostní dřeně. Doporučuje se proto před a v průběhu léčby romiplostimem vyšetřit kompletní krevní obraz a nátěr z periferní krve na přítomnost morfologických buněčných abnormalit. Informace o zvýšení retikulinu, pozorovaném při klinických hodnoceních romiplostimu, naleznete v bodě 4.8.

Pokud je u pacientů pozorována ztráta účinnosti a v nátěru periferní krve jsou přítomny abnormality, má být podávání romiplostimu zastaveno. Pacient má podstoupit lékařskou prohlídku a případně i biopsii kostní dřeně s příslušným barvením na retikulin. Výsledek biopsie kostní dřeně je vhodné porovnat s výsledky předchozích vyšetření, pokud byly provedeny. V případě, že účinnost přípravku je zachována, ale nátěr z periferní krve je abnormální, má lékař posoudit klinický stav pacienta, zvážit biopsii kostní dřeně, poměr rizika a přínosu léčby romiplostimem a znovu přehodnotit možnosti alternativní léčby ITP.

Trombotické a tromboembolické komplikace

Zvýšený počet krevních destiček představuje riziko trombotických/tromboembolických komplikací. Výskyt trombotických/tromboembolických příhod pozorovaných v průběhu klinických hodnocení byl 6,0 % u romiplostimu a 3,6 % u placeba. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát při podávání romiplostimu pacientům se známými rizikovými faktory tromboembolických komplikací jako jsou dědičné (t.j. Faktor V Leiden) nebo získané rizikové faktory (t.j. deficience ATIII, antifosfolipidový syndrom), pokročilý věk, dlouhodobá imobilizace, malignity, užívání kontraceptiv nebo hormonální substituční léčby, stav po operaci/úrazu, obezita a kouření.

U pacientů s chronickým jaterním onemocněním léčených romiplostimem byly hlášeny případy tromboembolických příhod včetně portální venózní trombózy. U těchto skupin pacientů je nutné užívat romiplostim se zvýšenou opatrností. Je třeba dodržovat směrnice pro úpravu dávky (viz bod 4.2).

Chyby medikace

U pacientů, kterým byl podáván Nplate, byly hlášeny chyby medikace zahrnující předávkování a poddávkování, je třeba provést výpočet dávky a dodržovat pokyny pro úpravu dávky (viz bod 4.2).

Předávkování může vést k nadměrnému zvýšení počtu krevních destiček provázenému trombotickými a tromboembolickými komplikacemi. Pokud je počet destiček nadměrně zvýšen, přerušte podávání Nplate a sledujte počet destiček. V léčbě Nplate pokračujte dle doporučení pro dávkování a podávání. Poddávkování může vést k nižšímu počtu krevních destiček, než se očekává a možnému krvácení. U pacientů léčených Nplate je třeba počet destiček sledovat (viz body 4.2, 4.4 a 4.9).

Progrese stávajících mvelodvsplastických syndromů (MDS)

Pozitivní poměr přínosu a rizika romiplostimu byl prokázán pouze u léčby trombocytopenie spojené s s chronickou ITP, romiplostim se nesmí používat u jiných klinických stavů spojených s trombocytopenií.

Diagnóza ITP u dospělých a starších pacientů má být potvrzena vyloučením ostatních známých příčin prezentujících se trombocytopenií, obzvlášť vyloučením MDS. Před zahájením léčby romiplostimem a v průběhu nemoci a léčby je třeba zvážit provedení punkce a biopsie kostní dřeně, zejména u pacientů starších 60 let, dále u pacientů se systémovými symptomy nebo abnormálními příznaky, jako je zvýšení počtu periferních blastů.

V    klinických hodnoceních romiplostimu u pacientů s myelodysplastickým syndromem byly pozorovány případy přechodného zvýšení počtu blastů a byly hlášeny případy progrese MDS do AML. V randomizované placebem kontrolované studii u MDS pacientů byla léčba romiplostimem předčasně ukončena z důvodu početního nárůstu progrese onemocnění do AML a zvýšení počtu blastů v oběhu o více než 10 % u pacientů léčených romiplostimem. V těchto případech byl přechod MDS do AML častěji pozorován u pacientů s klasifikací MDS RAEB - 1 než u pacientů s nízkým rizikem MDS.

Romiplostim se s výjimkou klinických studií nesmí používat k léčbě trombocytopenie způsobené MDS nebo trombocytopenie způsobené jinak než ITP.

Ztráta odpovědi na léčbu romiplostimem

Ztráta odpovědi na léčbu nebo selhání schopnosti udržet odpověď destiček při léčbě romiplostimem v doporučeném dávkování má být podnětem k pátrání po příčině tohoto stavu, včetně vyšetření imunogenicity (viz bod 4.8) a zvýšení retikulinu v kostní dřeni (viz výše).

Účinky romiplostimu na červené a bílé krvinky

V    neklinických toxikologických studiích (na potkanech a opicích), a rovněž u pacientů s ITP, byly pozorovány změny v počtu červených (snížení) a bílých (zvýšení) krvinek. U pacientů se mohou nezávisle na statusu splenektomie vyskytnout souběžně anémie a leukocytóza (v období 4-týdenního intervalu), častěji však byly pozorovány u pacientů po předchozí splenektomii. U pacientů léčených romiplostimem je třeba zvážit kontrolování těchto parametrů.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné studie interakcí. Potenciální interakce romiplostimu se souběžně podávanými léčivými přípravky, vzniklé v důsledku vazby na plazmatické proteiny, zůstávají neznámé.

K léčbě ITP v klinických hodnoceních byly, v kombinaci s romiplostimem, používány kortikosteroidy, danazol a/nebo azathioprin, intravenózní imunoglobulin (IVIG) a antiD imunoglobulin. Pokud je romiplostim podáván současně s jinými léky na léčbu ITP, je třeba sledovat počet krevních destiček, aby jejich množství nepřekročilo doporučená rozmezí (viz bod 4.2).

Dávka kortikosteroidů, danazolu a azathioprinu může být snížena nebo jejich podávání ukončeno, pokud jsou podávány v kombinaci s romiplostimem (viz bod 5.1). Snižujeme-li dávku nebo vysazujeme-li jiné léky na ITP, je třeba sledovat počet krevních destiček, aby jejich množství nekleslo pod doporučenou hodnotu (viz bod 4.2).

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Pro užití romiplostimu u těhotných žen nejsou k dispozici žádné údaje nebo jsou jen omezené údaje.

Studie na zvířatech prokázaly, že romiplostim prochází přes placentu a zvyšuje počet krevních destiček u plodů. Ve studiích na zvířatech byly také pozorovány postimplantační ztráty a mírný nárůst perinatální mortality mláďat (viz bod 5.3).

Není doporučeno podávat romiplostim v těhotenství a ženám, které neužívají antikoncepci a mohly by otěhotnět.

Není známo, zda se romiplostim/metabolity vylučují do lidského mateřského mléka. Riziko pro novorozence/kojence nelze vyloučit. Musí být rozhodnuto, zda ukončit kojení nebo ukončit/pozastavit léčbu romiplostimem posouzením přínosu kojení pro dítě a přínosu léčby pro matku.

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje o fertilitě.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nplate mírně ovlivňuje schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. V průběhu klinických hodnocení pociťovali někteří pacienti lehké až středně závažné přechodné záchvaty závratí.

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Na základě analýzy všech dospělých pacientů s ITP, kteří dostávali romiplostim ve čtyřech kontrolovaných a pěti nekontrolovaných klinických hodnoceních, byl celkový výskyt nežádoucích účinků u romiplostimem léčených pacientů 91,5 % (248/271). Průměrná délka expozice romiplostimu v této studijní populaci byla 50 týdnů.

Nejzávažnější nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout během léčby přípravkem Nplate, zahrnují: recidivu trombocytopenie a krvácení po ukončení léčby, zvýšení retikulinu kostní dřeně, trombotické/tromboembolické komplikace, chyby medikace a progresi stávajícího MDS do AML. Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky zahrnují hypersenzitivní reakce (včetně případů vyrážky, kopřivky a angioedému) a bolest hlavy.

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

Frekvence byly definovány následujícím způsobem: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100), vzácné (> 1/10000 až < 1/1000), velmi vzácné (< 1/10000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé třídě orgánových systémů podle MedDRA jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající incidence.

Třídy orgánových systémů podle MedDRA

Velmi časté

Časté

Méně časté

Infekce a infestace

Infekce horních cest dýchacích

Gastroenteritida

Chřipka

Lokalizovaná infekce Zánět nosohltanu

Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysty a polypy)

Mnohočetný myelom Myelofibróza

Poruchy krve a lymfatického systému

Poruchy kostní dřeně*

T rombocytopenie * Anémie

Aplastická anémie

Selhání kostní dřeně

Leukocytóza

Splenomegalie

Thrombocytémie

Zvýšený počet krevních

destiček

Abnormální počet krevních destiček

Třídy orgánových systémů podle MedDRA

Velmi časté

Časté

Méně časté

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivita* *

Angioedém

Poruchy metabolismu

a výživy

Intolerance alkoholu Anorexie

Snížená chuť k jídlu

Dehydratace

Dna

Psychiatrické poruchy

Nespavost

Deprese Neobvyklé sny

Poruchy nervového systému

Bolesti hlavy

Závratě

Migréna

Parestézie

Klonus

Poruchy chuti

Hypoestezie

Hypogeuzie

Periferní neuropatie

Trombóza transverzálního sinu

Poruchy oka

Krvácení do spojivek Porucha akomodace Slepota Oční poruchy Svědění očí Zvýšené slzení Otok papily Poruchy vidění

Poruchy ucha a labyrintu

Závrať

Srdeční poruchy

Palpitace

Infarkt myokardu Zrychlená srdeční frekvence

Cévní poruchy

Zrudnutí

Hluboká žilní trombóza Hypotenze Periferní embólie Periferní ischémie Zánět žil

Zánět povrchových žil

Trombóza

Erytromelalgie

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Plicní embólie*

Kašel

Vodnatý výtok z nosu Suchost hrdla Dyspnoe Překrvení nosu Bolestivé dýchání

Gastrointestinální

poruchy

Nauzea Průjem Bolesti břicha Zácpa Dyspepsie

Zvracení Rektální krvácení Zápach z úst Dysfagie

Gastroezofageální reflux Jasně červená krev ve stolici Krvácení v ústech Žaludeční dyskomfort Stomatitida Změna barvy zubů

Poruchy jater a žlučových cest

Trombóza vrátnicové žíly Zvýšená hladina transaminázy

Třídy orgánových systémů podle MedDRA

Velmi časté

Časté

Méně časté

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Pruritus

Ekchymóza

Vyrážka

Alopecie

Přecitlivělost na světlo Akné

Kontaktní dermatitida Suchost kůže Ekzém Erytém

Odlupování kůže Nadměrný růst vlasů Prurigo Purpura

Pupínková vyrážka Svědivá vyrážka Kožní uzlíky Neobvyklý zápach kůže Kopřivka

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Artralgie Myalgie Svalové křeče Bolesti končetin Bolesti zad Bolesti kostí

Svalové napětí Svalová slabost Bolest ramen Svalové záškuby

Poruchy ledvin a močových cest

Bílkovina v moči

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Vaginální krvácení

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Únava

Periferní edém

Onemocnění podobné

chřipce

Bolest

Astenie

Horečka

Zimnice

Reakce v místě

vpichu

Krvácení v místě vpichu

Bolest na hrudi

Podrážděnost

Nevolnost

Otok obličeje

Pocit horka

Pocit paniky

Vyšetření

Zvýšený krevní tlak Zvýšená hladina laktátdehydrogenázy v krvi Zvýšená tělesná teplota Snížená tělesná hmotnost Zvýšená tělesná hmotnost

Poranění, otravy a

procedurální

komplikace

Zhmoždění

* viz bod 4.4

** Hypersenzitivní reakce včetně vyrážky, kopřivky a angioedému

Popis vybraných nežádoucích účinků

Níže uvedené účinky byly dále přisuzovány léčbě romiplostimem.

Trombocytóza

Na základě analýzy všech dospělých pacientů s ITP, kteří dostávali romiplostim ve čtyřech kontrolovaných a pěti nekontrolovaných klinických hodnoceních, byly hlášeny 3 případy trombocytózy, n = 271. U žádného z těchto tří pacientů nebyly hlášeny žádné klinické následky v souvislosti se zvýšeným počtem krevních destiček.

Trombocytopenie po ukončení léčby

Na základě analýzy všech dospělých pacientů s ITP, kteří dostávali romiplostim ve čtyřech kontrolovaných a pěti nekontrolovaných klinických hodnoceních, byly hlášeny 4 případy trombocytopenie po ukončení léčby, n = 271 (viz bod 4.4).

Progrese stávajících myelodysplastických syndromů (MDS)

V    randomizovaném placebem kontrolovaném hodnocení u pacientů s MDS byla léčba romiplostimem předčasně ukončena z důvodu početního nárůstu progrese onemocnění do AML a přechodného nárůstu počtu blastů u pacientů léčených romiplostimem v porovnání s placebem. V těchto případech byl pozorován přechod MDS do AML častěji u pacientů s klasifikací MDS RAEB - 1 (viz bod 4.4). Celkové přežití bylo stejné v porovnání s placebem.

Zvýšení retikulinu kostní dřeně

Léčba romiplostimem v klinických hodnoceních byla u 4 z 271 pacientů ukončena kvůli hromadění retikulinu v kostní dřeni. U 6 dalších pacientů byl retikulin nalezen v punktátu kostní dřeně (viz bod 4.4).

Imunogenicita

V    klinických hodnoceních se u dospělých pacientů s ITP zjišťovaly protilátky romiplostimu.

U 5,8 %, respektive 3,9 % hodnocených pacientů byla prokázána přítomnost protilátek vázajících se na romiplostim, respektive TPO. Pouze ve 2 případech (0,4 %) byly prokázány neutralizační protilátky proti romiplostimu, ale tyto protilátky nereagovaly zkříženě s endogenním TPO. U obou případů byl průkaz neutralizačních protilátek proti romiplostimu v odstupu 4 měsíců po ukončení podávání léku negativní. Výskyt preexistujících protilátek proti romiplostimu a TPO byl 8,0 %, respektive 5,4 %.

Stejně jako u všech terapeutických proteinů, i zde existuje možnost imunogenicity. Při podezření na tvorbu neutralizujících protilátek kontaktujte místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci (viz bod 6 příbalové informace) kvůli vyšetření protilátek.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

U potkanů, kterým byla podána jednorázová dávka 1000 ^g/kg (100násobek maximální klinické dávky 10 ^g/kg), ani u opic po opakovaném podání romiplostimu v dávce 500 ^g/kg (50násobek maximální klinické dávky 10 ^g/kg) nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky.

Při předávkování se může počet krevních destiček výrazně zvýšit a způsobit trombotické/tromboembolické komplikace. Pokud došlo k výraznému zvýšení počtu krevních destiček, Nplate vysaďte a kontrolujte počet krevních destiček. Při znovunasazení léčby Nplate se řiďte doporučeními pro dávkování a podání (viz body 4.2 a 4.4).

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Hemostyptika, jiná systémová hemostatika; ATC kód: B02BX04 Mechanismus účinku

Romiplostim je Fc-peptidový fúzní protein (peptilátka), který signalizuje a aktivuje intracelulární transkripční dráhy prostřednictvím TPO receptoru (označovaného také jako cMpl), čímž zvyšuje tvorbu krevních destiček. Peptilátková (peptibody) molekula se skládá z Fc oblasti (domény) lidského imunoglobulinu IgG1, jehož každá jednořetězcová podjednotka se kovalentně váže C-koncem na peptidový řetězec obsahující 2 domény, které se vážou na TPO receptor (TPO receptor-binding domain).

Romiplostim nemá žádnou sekvenci aminokyselin shodnou s endogenním TPO. V předklinických a klinických hodnoceních nereagovaly žádné anti-romiplostimové protilátky zkříženě s endogenním TPO.

Klinická účinnost a bezpečnost

Bezpečnost a účinnost romiplostimu byla hodnocena za období až 3 let kontinuální léčby. V klinických hodnoceních vedla léčba romiplostimem ke zvýšení počtu krevních destiček, které záviselo na dávce. Dosažení maximálního účinku na počet krevních destiček trvá přibližně 10 - 14 dní a nezávisí na velikosti dávky. Po jednorázové subkutánní dávce romiplostimu 1 až 10 ^g/kg, podané pacientům s ITP, byl nejvyšší počet krevních destiček v průběhu 2 až 3 týdnů 1,3 až 14,9krát vyšší než počáteční počet krevních destiček a odpověď na léčbu byla u pacientů rozdílná. Počty krevních destiček u pacientů s ITP, kteří dostali 6 týdenních dávek romiplostimu 1 nebo 3 ^g/kg, byly u většiny pacientů v rozmezí od 50 do 45 0 x 109/l. Z 271 pacientů, kteří dostali romiplostim v klinických hodnoceních léčby ITP, bylo 55 pacientů (20 %) ve věku 65 let a více a 27 pacientů (10 %) ve věku 75 let a více. V placebem-kontrolovaných studiích nebyly pozorovány žádné celkové rozdíly v bezpečnosti a účinnosti přípravku mezi mladšími a staršími pacienty.

Výsledky hlavních (pivotních) placebem-kontrolovaných studií

Bezpečnost a účinnost romiplostimu byla hodnocena ve dvou placebem-kontrolovaných a dvojitě zaslepených studiích u dospělých pacientů s ITP, kteří před vstupem do studie absolvovali nejméně jednu léčbu a kteří reprezentovali celé spektrum těchto pacientů s ITP.

Studie S1 (212) hodnotila pacienty, kteří nepodstoupili splenektomii a nedostatečně reagovali nebo netolerovali předchozí léčbu. Pacienti měli v době vstupu do studie stanovenu diagnózu ITP přibližně 2 roky. Pacienti před vstupem do studie absolvovali 3 ( = medián; rozmezí od 1 do 7) terapie ITP. Předcházející léčebné postupy zahrnovaly použití kortikosteroidů (90 % všech pacientů), imunoglobulinů (76 %), rituximabu (29 %), cytotoxických přípravků (21 %), danazolu (11 %) a azathioprinu (5 %). Medián počtu krevních destiček při vstupu do studie byl 19 x 109/l.

Studie S2 (105) hodnotila pacienty po splenektomii s pokračující trombocytopenií. Pacienti měli v době vstupu do studie stanovenu diagnózu ITP přibližně 8 let. Kromě splenektomie absolvovali před vstupem do studie 6 ( = medián; rozmezí od 3 do 10) terapií ITP. Předcházející léčebné postupy zahrnovaly použití kortikosteroidů (98 % všech pacientů), imunoglobulinů (97 %), rituximabu (71 %), danazolu (37 %), cytotoxických přípravků (68 %) a azathioprinu (24 %). Medián počtu krevních destiček při vstupu do studie byl 14 x 109/l.

Uspořádání obou studií bylo podobné. Pacienti (ve věku > 18 let) byli randomizováni v poměru 2 : 1 pro užívání úvodní dávky romiplostimu 1 ^g/kg nebo placeba. Pacienti dostávali jednu subkutánní injekci týdně po dobu 24 týdnů. Dávky byly upravovány tak, aby udržely počet krevních destiček v požadovaném rozmezí (50 až 200 x 109/l). V obou studiích byla účinnost přípravku stanovena podle zvýšení podílu pacientů, u kterých bylo dosaženo trvalé odpovědi krevních destiček. Medián průměrné týdenní dávky přípravku činil 3 ^g/kg u splenektomovaných pacientů a 2 ^g/kg u pacientů bez splenektomie.

Trvalé odpovědi krevních destiček dosáhl v obou studiích signifikantně větší podíl pacientů léčených romiplostimem (v porovnání s pacienty léčenými placebem). Po prvních 4 týdnech placebem kontrolovaných studií udržoval romiplostim (během šestiměsíčního období léčby) počet krevních destiček > 50 x 109/l u 50 % až 70 % pacientů. Ve skupině léčené placebem dosáhlo odpovědi krevních destiček během 6 měsíců léčby 0 % až 7 % pacientů. Souhrn hlavních cílových ukazatelů účinnosti je uveden níže.

Souhrn hlavních cílových ukazatelů účinnosti v placebem-kontrolovaných studiích

Studie 1 Pacienti bez splenektomie

Studie 2 Pacienti po splenektomii

Kombinace studií 1 & 2

romiplostim (n = 41)

Placebo (n = 21)

romiplostim (n = 42)

Placebo (n = 21)

romiplostim (n = 83)

Placebo (n = 42)

Počet (%) pacientů s trvalou odpovědí krevních destiček3

25 (61 %)

1 (5 %)

16 (38 %)

0 (0 %)

41 (50 %)

1 (2 %)

(95% CI)

(45 %, 76 %)

(0 %, 24 %)

(24 %, 54 %)

(0 %, 16 %)

(38 %, 61 %)

(0 %, 13 %)

p-hodnota

< 0,0001

0,00

13

< 0,0001

Počet (%) pacientů s celkovou odpovědí krevních destičekb

36 (88 %)

3 (14 %)

33 (79 %)

0 (0 %)

69 (83%)

3 (7 %)

(95% CI)

(74 %, 96 %)

(3 %, 36 %)

(63 %, 90 %)

(0 %, 16 %)

(73 %, 91 %)

(2 %, 20 %)

p-hodnota

< 0,0001

< 0,0001

< 0,0001

Průměrný počet týdnů s odpovědí krevních destičekc

15

1

12

0

14

1

(SD)

3,5

7,5

7,9

0,5

7,8

2,5

p-hodnota

< 0,0001

< 0,0001

< 0,0001

Počet (%) pacientů vyžadujících záchrannou léčbud

8 (20 %)

13

(62 %)

11(26%)

12

(57 %)

19(23 %)

25

(60 %)

(95% CI)

(9 %, 35 %)

(38 %, 82 %)

(14 %, 42 %)

(34 %, 78 %)

(14 %, 33 %)

(43 %, 74 %)

p-hodnota

0,001

0,0175

< 0,0001

Počet (%) pacientů s trvalou odpovědí krevních destiček při stabilní dávcee

21 (51 %)

0 (0 %)

13 (31 %)

0 (0 %)

34 (41%)

0 (0 %)

(95% CI)

(35 %, 67 %)

(0 %, 16 %)

(18 %, 47 %)

(0 %, 16 %)

(30 %, 52 %)

(0 %, 8 %)

p-hodnota

0,0001

0,0046

< 0,0001

Studie 1 Pacienti bez splenektomie

Studie 2 Pacienti po splenektomii

Kombinace studií 1 & 2

romiplostim (n = 41)

Placebo (n = 21)

romiplostim (n = 42)

Placebo (n = 21)

romiplostim (n = 83)

Placebo (n = 42)

a Trvalá odpověď krevních destiček by dosažený 6krát nebo vícekrát během 18 jednou podána záchranná léčba. b Celková odpověď krevních destiček j léčbu. Přechodná odpověď krevních de > 50 x 109/l 4krát nebo vícekrát v průb Pacient nemusí mít týdenní odpověď b c Počet týdnů odpovědi krevních destič v průběhu 2. - 25. týdne studie. Paciern jakýchkoliv záchranných léků. d Záchranná léčba je definována jako ja Pacienti, kteří potřebují záchranné léky léčba povolená v této studii: IVIG, tran kortikosteroidy.

e Stabilní dávka je definována jako dáv

a definována jako týdenní počet krevních destiček > 50 x 109/l . - 25. týdne studie, přičemž v průběhu léčby nebyla ani

e definována jako dosažení trvalé nebo přechodné odpovědi na stiček byla definována jako týdenní počet krevních destiček ;hu 2. - 25. týdne studie bez trvalé odpovědi krevních destiček. ěhem 8 týdnů po podání jakýchkoliv záchranných léků. sk je definován jako počet týdnů s počtem destiček > 50 x 109/l nemusí mít týdenní odpověď během 8 týdnů po podání

kákoliv léčba podávaná pro zvýšení počtu krevních destiček.

, nebyli považováni za pacienty s trvalou odpovědí. Záchranná sfúze krevních destiček, antiD imunoglobulin a

ka udržovaná ± 1 ^g/kg v průběhu posledních 8 týdnů léčby.

Výsledky studií srovnávajících standardní péči (SP) u pacientů bez splenektomie

Studie S3 (131) byla otevřená randomizovaná 52 týdenní studie u pacientů, kteří dostávali romiplostim nebo standardní léčbu (SP). Tato studie hodnotila pacienty bez splenektomie s ITP a počtem krevních destiček < 50 x 109/l. Romiplostim byl podáván 157 subjektům subkutánní (s.c.) injekcí jednou týdně s počáteční dávkou 3 ^g/kg a upravenou v průběhu studie na rozmezí 1-10 ^g/kg, aby byl udržen počet krevních destiček mezi 50 až 200 x 109/l, 77 subjektů dostávalo SP podle standardní praxe zdravotnického zařízení nebo léčebných doporučení.

Celková míra výskytu splenektomie byla 8,9 % (14 ze 157 subjektů) ve skupině s romiplostimem ve srovnání s 36,4 % (28 ze 77 subjektů) ve skupině se SP, s pravděpodobností (romiplostim vs SP)

0,17 (95% CI : 0,08; 0,35).

Celkový výskyt selhání léčby byl 11,5 % (18 ze 157 subjektů) ve skupině s romiplostimem v porovnání s 29,9 % (23 z 77 subjektů) ve skupině s SP, s pravděpodobností (romiplostim vs SP) 0,31 (95% CI : 0,15; 0,61).

Ze 157 subjektů randomizovaných do skupiny s romiplostimem tři pacienti nedostávali romiplostim.

U 154 pacientů, kteří dostávali romiplostim, byl celkový medián expozice romiplostimu 52,0 týdnů a pohyboval se od 2 do 53 týdnů. Nejčastěji používaná týdenní dávka byla mezi 3-5 ^g/kg (25. až 75. percentil v uvedeném pořadí; medián 3 ^g/kg).

Ze 77 subjektů randomizovaných do skupiny se SP, dva pacienti nedostávali žádnou SP. U 75 pacientů, kteří dostali alespoň jednu dávku SP, byl celkový medián expozice SP 51 týdnů a pohyboval se v rozmezí od 0,4 do 52 týdnů.

Omezení povolených souběžných způsobů léčby ITP

V obou placebem-kontrolovaných a dvojitě zaslepených studiích bylo pacientům, kteří již užívali léky na ITP v konstantním dávkování, umožněno užívat tyto léky i v průběhu studie (kortikosteroidy, danazol a/nebo azathioprin). Dvacet jedna pacientů bez splenektomie a 18 pacientů po splenektomii užívalo již v době vstupu do studie léky na ITP (zejména kortikosteroidy). Všichni (100 %) splenektomovaní pacienti, kteří dostávali romiplostim, byli schopni na konci léčebného období studie snížit dávku o více než 25 % nebo vysadit souběžnou léčbu (v porovnání se 17 % pacientů léčených placebem). Sedmdesát tři procent pacientů bez splenektomie, léčených romiplostimem, bylo schopno na konci studie snížit dávku o více než 25 % nebo vysadit souběžnou léčbu ITP - v porovnání s 50 % pacientů léčených placebem (viz bod 4.5).

Krvácivé příhody

V průběhu celého klinického programu léčby ITP byl pozorován inverzní poměr mezi krvácivými příhodami a počtem krevních destiček. Všechny klinicky signifikantní (> 3. stupeň) krvácivé příhody se vyskytly u pacientů s počtem krevních destiček < 30 x 109/l. Všechny krvácivé příhody 2. nebo vyššího stupně se vyskytly při počtu krevních destiček < 50 x 109/l._Mezi pacienty léčenými přípravkem Nplate a pacienty léčenými placebem nebyl nalezen statisticky významný rozdíl v celkovém výskytu krvácivých příhod.

Ve dvou placebem-kontrolovaných studiích byla u 9 pacientů hlášena krvácivá příhoda, která byla považována za závažnou (5 [6,0 %] romiplostim, 4 [9,8 %] placebo; Odds Ratio [romiplostim/placebo] = 0.59; 95% CI = (0.15, 2.31)). Krvácivé příhody 2. nebo vyššího stupně byly hlášeny u 15 % pacientů léčených romiplostimem a u 34 % pacientů léčených placebem (Odds Ratio; [romiplostim/placebo] = 0.35; 95% CI = (0.14, 0.85)).

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Nplate u jedné nebo více podskupin pediatrické populace v léčbě imunitní trombocytopenie (idiopatické trombocytopenické purpury) (viz bod 4.2 informace o použití u dětí).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetika romiplostimu měla dispozici označovanou jako „target mediated’, která je pravděpodobně zprostředkována TPO receptory na krevních destičkách a dalších buňkách trombopoetické vývojové řady, jako jsou např. megakaryocyty.

Absorpce

Po subkutánním podání romiplostimu v dávce 3 až 15 ^g/kg byly maximální sérové hladiny u pacientů s ITP dosaženy za 7 až 50 hodin (medián 14 hodin). Sérové koncentrace se u jednotlivých pacientů lišily a nekorelovaly s podanou dávkou přípravku. Sérové hladiny romiplostimu jsou zřejmě v inverzním vztahu k počtu krevních destiček.

Distribuce

Distribuční objem romiplostimu po intravenózním podání romiplostimu zdravým subjektům klesal nelineárně ze 122, 78,8 resp. 48,2 ml/kg při intravenózních dávkách 0,3, 1,0 resp. 10 ^g/kg. Tento nelineární pokles distribučního objemu je ve shodě s „target-mediated” vazbou romiplostimu (na megakaryocyty a krevní destičky), která se může při podávání vyšších dávek saturovat.

Eliminace

Eliminační poločas romiplostimu se u pacientů s ITP pohyboval od 1 do 34 dní (medián 3,5 dne). Eliminace sérového romiplostimu je zčásti závislá na TPO receptorech na krevních destičkách. Po podané dávce byly u pacientů s vysokým počtem krevních destiček zjištěny nízké sérové koncentrace a naopak. V jiném klinickém hodnocení léčby ITP nebyla po 6 týdenních dávkách romiplostimu (3 ^g/kg) pozorována žádná kumulace sérových koncentrací.

Zvláštní skupiny

Farmakokinetika romiplostimu u pacientů s poruchou funkce ledvin a jater nebyla studována. Farmakokinetika romiplostimu není pravděpodobně klinicky významně ovlivněna věkem, tělesnou hmotností ani pohlavím.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxikologické studie vícenásobné dávky romiplostimu probíhaly u potkanů po dobu 4 týdnů a u opic po dobu až 6 měsíců. Účinky pozorované v průběhu těchto studií se obecně týkaly trombopoetické aktivity romiplostimu a byly obdobné bez ohledu na délku trvání studie. Reakce v místě vpichu injekce rovněž souvisely s podáním romiplostimu. Myelofibróza kostní dřeně byla pozorována u potkanů při všech testovaných dávkách. Při těchto studiích nebyla myelofibróza za 4 týdny po ukončení léčby u zvířat pozorována, což poukazuje na reverzibilitu.

Při toxikologických studiích na potkanech a opicích, které probíhaly po dobu 1 měsíce, byl pozorován lehký pokles počtu červených krvinek, hematokritu a hemoglobinu. Byl zjištěn také stimulační účinek na tvorbu leukocytů, neboť došlo k lehkému vzestupu počtu neutrofilů, lymfocytů, monocytů a eosinofilů. V déletrvající chronické studii na opicích s podáváním romiplostimu po dobu 6 měsíců nebyl pozorován vliv na erytroidní či leukocytární řadu, přičemž frekvence podávání romiplostimu třikrát týdně byla snížena na podání jednou týdně. Navíc, ve fázi 3 pivotálních studií, romiplostim při porovnání se subjekty léčenými placebem neovlivňoval červenou a bílou krevní řadu.

V důsledku vytváření neutralizujících protilátek docházelo často u potkanů při dlouhodobém podávání k poklesu farmakodynamických účinků. Toxikokinetické studie nevykázaly žádnou interakci protilátek s měřenými koncentracemi. Přestože byly vysoké dávky testovány ve studiích na zvířatech, nelze, vzhledem k rozdílům mezi laboratorními zvířaty a lidmi (pokud jde o citlivost vůči farmakodynamickému účinku romiplostimu a účinku neutralizujících protilátek), spolehlivě stanovit hranice bezpečnosti přípravku.

Kancerogeneze

Kancerogenní potenciál romiplostimu nebyl hodnocen. Riziko potenciální kancerogenity romiplostimu pro člověka zůstává proto neznámé.

Reprodukční toxikologie

Ve všech vývojových studiích se vytvářely neutralizující protilátky, které mohou inhibovat účinky romiplostimu. Ve studiích embryofetálního vývoje u myší a potkanů bylo pozorováno snížení mateřské tělesné hmotnosti pouze u myší. U myší byly prokázány zvýšené postimplantační ztráty. V prenatálních a postnatálních vývojových studiích u potkanů bylo zjištěno prodloužení doby gestace a lehký vzestup výskytu perinatální úmrtnosti mláďat. O romiplostimu je známo, že proniká placentární bariérou u potkanů a může být přenášen z matky na vyvíjející se plod a stimulovat fetální tvorbu krevních destiček. Nebyl pozorován žádný účinek romiplostimu na fertilitu potkanů.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Mannitol (E421)

Sacharóza

Histidin

Kyselina chlorovodíková (k úpravě pH)

Polysorbát 20

6.2    Inkompatibility

Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.

6.3 Doba použitelnosti

5 let.

Po rekonstituci: chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla prokázána na dobu

24 hodin při 25 °C a na dobu 24 hodin při 2 °C - 8 °C, pokud byl přípravek chráněn před světlem a uchováván v původní injekční lahvičce.

Z mikrobiologického hlediska má být léčivý přípravek použit okamžitě. Pokud není použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou odpovědností uživatele a tato doba normálně nemá být delší než 24 hodin při pokojové teplotě (25 °C) nebo 24 hodin v chladničce (2 °C - 8 °C), pokud byl přípravek chráněn před světlem.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Může být vyndán z chladničky na přechodnou dobu maximálně 24 hodin při pokojové teplotě (do

25    °C).

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci jsou uvedeny v bodě 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Injekční lahvička (čiré sklo I. typu) o objemu 5 ml s pryžovou zátkou (chlorobutylová pryž), s hliníkovým pertlem a odtrhovacím (flip-off) víčkem (polypropylen).

Krabička obsahující 1 nebo 4 injekční lahvičky s romiplostimem.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Nplate je sterilní léčivý přípravek, neobsahuje však žádný konzervační prostředek a je určen k jednorázovému použití. Při rekonstituci přípravku Nplate dodržujte správné zásady asepse.

Nplate 250 mikrogramů prášek pro injekční roztok

Nplate 250 mikrogramů prášek pro injekční roztok se rekonstituuje v 0,72 ml sterilní vody na injekci, čímž se získá aplikovatelný objem 0,5 ml. Injekční lahvičky umožňují přeplnění, což zaručuje, že může být podáno 250 ug romiplostimu (viz tabulka obsah injekční lahvičky níže).

Nplate 500 mikrogramů prášek pro injekční roztok

Nplate 500 mikrogramů prášek pro injekční roztok se rekonstituuje v 1,2 ml sterilní vody na injekci, čímž se získá aplikovatelný objem 1 ml. Injekční lahvičky umožňují přeplnění, což zaručuje, že může být podáno 500 ug romiplostimu (viz tabulka obsah injekční lahvičky níže).

Obsah injekční lahvičky:

Nplate injekční lahvička k jednorázovému použití

Celkový obsah romiplostimu v injekční lahvičce

Objem sterilní vody na injekci

Aplikovatelné množství přípravku a objem

Výsledná

koncentrace

250 ug

375 ug

+

0,72 ml

=

250 ug v 0,5 ml

500 ug/ml

500 ug

625 ug

+

1,2 ml

=

500 ug v 1 ml

500 ug/ml

Při rekonstituci tohoto léku by se neměly používat roztoky chloridu sodného nebo bakteriostatická voda.

Vodu na injekci je třeba vstříknout do injekční lahvičky. Obsah injekční lahvičky lze rozpustit jemným kroužením a převracením. Injekční lahvičkou silně netřepejte ani prudce nemíchejte. Rozpuštění přípravku Nplate netrvá obvykle déle než 2 minuty. Před podáním roztok vizuálně zkontrolujte, zda neobsahuje pevné částice nebo zda nezměnil zbarvení. Rekonstituovaný roztok má být čirý a bezbarvý a nemá být podán, pokud obsahuje pevné částice a/nebo pokud změnil zbarvení.

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci jsou uvedeny v bodě 6.3.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Amgen Europe B.V.

Minervum 7061 4817 ZK Breda Nizozemsko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/08/497/001

EU/1/08/497/003

EU/1/08/497/002

EU/1/08/497/004

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 4. února 2009

Datum posledního prodloužení registrace: 20. prosince 2013

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

1.


Nplate 250 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok Nplate 500 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Nplate 250 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok

Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 250 pg. Po rekonstituci obsahuje 0,5 ml připraveného roztoku romiplostimum 250 pg (500 pg/ml). Injekční lahvičky umožňují přeplnění, což zaručuje, že bude podáno romiplostimum 250 pg.

Nplate 500 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok

Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 500 pg. Po rekonstituci obsahuje 1 ml připraveného roztoku romiplostimum 500 pg (500 pg/ml). Injekční lahvičky umožňují přeplnění, což zaručuje, že bude podáno romiplostimum 500 pg.

Romiplostim produkují bakterie Escherichia coli (E. coli) pomocí rekombinantní DNA technologie. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok (prášek pro injekci) Prášek je bílý.

Rozpouštědlo je čirá bezbarvá tekutina.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Nplate je určen pro dospělé pacienty s chronickou formou imunitní (idiopatické) trombocytopenické purpury (ITP), kteří jsou refrakterní k jiným způsobům léčby (jako např. kortikosteroidy, imunoglobuliny) (viz body 4.2 a 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčba má probíhat pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou hematologických onemocnění. Dávkování

Přípravek Nplate se podává jednou týdně ve formě subkutánní injekce.

Úvodní dávka

Úvodní dávka romiplostimu je 1 pg/kg aktuální tělesné hmotnosti.

Úvodní nebo následná dávka, podávaná jednou týdně:

Tělesná hmotnost* v kg x dávka v hg/kg = individuální dávka pro pacienta v hg

Objem určený k podání:

Dávka v hg x 1 ml

500 hg = objem určený k podání v ml

Příklad:

Pacient o hmotnosti 75 kg zahájí léčbu dávkou romiplostimu 1 hg/kg. Individuální dávka pro pacienta =

75 kg x 1 hg/kg = 75 hg

Odpovídající objem roztoku Nplate určený k podání =

75 hg x 1 ml = 0,15 ml 500 hg

*Při výpočtu dávky romiplostimu na počátku léčby je třeba vždy vycházet z aktuální tělesné hmotnosti pacienta. Další úpravy dávky jsou založeny pouze na změnách počtu krevních destiček a provádějí se postupně po 1 hg/kg (viz tabulka níže).

Úpravy dávky

Na počátku léčby se vychází při výpočtu dávky z aktuální tělesné hmotnosti pacienta. Dávka romiplostimu, podávaná jednou týdně, se zvyšuje postupně vždy o 1 Hg/kg, dokud počet krevních destiček pacienta nebude > 50 x 109/l. Počet krevních destiček má být vyšetřován každý týden až do dosažení stabilního počtu (> 50 x 109/l po dobu minimálně 4 týdnů bez úpravy dávky). Počet krevních destiček se pak má kontrolovat jednou za měsíc. Nemá být překročena maximální týdenní dávka 10 Hg/kg.

Dávku upravujte následujícím způsobem:

Počet krevních destiček (x 109/l)

Úprava

< 50

Zvyšte týdenní dávku (podávanou jednou týdně) o 1 Hg/kg

> 150 během dvou po sobě

následujících týdnů

Snižte týdenní dávku (podávanou jednou týdně) o 1 Hg/kg

> 250

Přípravek nepodávejte a pokračujte v kontrolách počtu destiček každý týden

Při poklesu počtu krevních destiček < 150 x 109/l pokračujte v týdenním podávání dávky snížené o 1 Hg/kg

Vlivem rozdílné interindividuální odezvy krevních destiček může po snížení dávky nebo vysazení léku u některých pacientů dojít k náhlému snížení počtu krevních destiček pod 50 x 109/l. V těchto případech je, v závislosti na klinickém stavu, vhodné zvážit zvýšení hladiny počtu krevních destiček pro snižování dávky (200 x 109/l) a pro vysazení léku (400 x 109/l).

Ztráta odpovědi na léčbu nebo selhání schopnosti udržet odpověď destiček při léčbě romiplostimem v doporučeném dávkování má být podnětem k pátrání po příčině tohoto stavu (viz bod 4.4 Ztráta odpovědi na léčbu romiplostimem).

Ukončení léčby

Léčba romiplostimem má být ukončena, pokud po 4 týdnech podávání romiplostimu v nejvyšší týdenní dávce 10 Hg/kg nedojde ke zvýšení počtu krevních destiček na hodnotu, která je dostatečná k zabránění klinicky významnému krvácení.

Pacienti mají být pravidelně klinicky kontrolováni a ošetřující lékař má na základě individuálního posouzení rozhodnout o pokračování léčby, pacienty bez splenektomie je třeba posoudit z hlediska splenektomie. Po ukončení léčby je opětovný výskyt trombocytopenie pravděpodobný (viz bod 4.4).

Pacienti v pokročilém věku (> 65 let)

U pacientů ve věku > 65 let nebyly pozorovány žádné celkové rozdíly v bezpečnosti a účinnosti přípravku při porovnání s pacienty ve věku < 65 let (viz bod 5.1). Na podkladě těchto údajů není nutno u starších pacientů upravovat dávkování, doporučuje se však opatrnost vzhledem k nízkému počtu pacientů v pokročilém věku, dosud zahrnutých do klinických hodnocení.

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost romiplostimu u dětí mladších 18 let nebyla dosud stanovena. Nejsou k dispozici žádné údaje.

Pacienti s poruchou funkce jater

Romiplostim nemá být podáván pacientům s mírným až závažným stupněm jaterní insuficience (skóre podle Childa a Pugha > 7). Výjimkou je situace, kdy očekávaný prospěch z podání léku převáží odhadované riziko portální venózní trombózy u pacientů s trombocytopenií spojenou s jaterní nedostatečností, léčených agonisty trombopoetinových (TPO) receptorů (viz část 4.4).

Je-li léčba romiplostimem nezbytná, je nutné pečlivě sledovat počet krevních destiček pro snížení rizika tromboembolických komplikací na minimum.

Pacienti s poruchou funkce ledvin

V těchto skupinách pacientů se neuskutečnila žádná formální klinická hodnocení. Nplate má být v těchto skupinách pacientů používán se zvýšenou opatrností.

Způsob podání

Subkutánní podání.

Po rekonstituci prášku se injekční roztok Nplate podává subkutánně. Objem určený k podání může být velmi malý. Výpočet dávky a rozpuštění ve správném objemu sterilní vody na injekci při přípravě Nplate je nutno provést pečlivě. Zvláštní pozornost je třeba věnovat natažení správného objemu Nplate z injekční lahvičky pro subkutánní aplikaci - je třeba použít injekční stříkačku se stupnicí po 0,01 ml.

Pacienti se stabilním počtem krevních destiček > 50 x 109/l po dobu alespoň 4 týdnů bez úpravy dávky si mohou po uvážení lékaře podávat Nplate injekční roztok sami. Pacienti způsobilí podávat si Nplate sami mají být na tyto postupy školeni.

Po prvních 4 týdnech svépomocného podávání má být pacient při rekonstituci a podávání Nplate opět pod dohledem. Pouze pacienti, kteří prokážou schopnost sami si rozpustit a podat Nplate, mohou ve svépomocném podávání pokračovat.

Pokyny pro rekonstituci tohoto léčivého přípravku před podáním jsou uvedeny v bodě 6.6.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoliv pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 nebo na bílkoviny pocházející z E. coli.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Recidiva trombocvtopenie a krvácení po vysazení léčby

Po ukončení léčby romiplostimem se trombocytopenie pravděpodobně objeví znovu. Podávání antikoagulancií nebo antiagregancií po ukončení léčby romiplostimem představuje zvýšené riziko krvácení. Pacienti mají být kvůli riziku případného poklesu počtu krevních destiček přísně sledováni, eventuelně léčeni, aby po ukončení léčby romiplostimem nedošlo ke krvácení. V případě ukončení léčby romiplostimem se doporučuje opět nasadit léčbu ITP podle aktuálních doporučených postupů. Doplňková léčba může zahrnovat vysazení antikoagulancí a/nebo antiagregační léčby, podání antagonistů antikoagulancií nebo podání krevních destiček.

Zvýšení retikulinu kostní dřeně

Ke zvýšení retikulinu kostní dřeně dochází pravděpodobně následkem stimulace TPO receptorů, která vyvolává zvýšení počtu megakaryocytů v kostní dřeni, což pak může vést k uvolňování cytokinů. Zvýšení retikulinu mohou naznačovat morfologické změny v buňkách periferní krve a lze jej odhalit biopsií kostní dřeně. Doporučuje se proto před a v průběhu léčby romiplostimem vyšetřit kompletní krevní obraz a nátěr z periferní krve na přítomnost morfologických buněčných abnormalit. Informace o zvýšení retikulinu, pozorovaném při klinických hodnoceních romiplostimu, naleznete v bodě 4.8.

Pokud je u pacientů pozorována ztráta účinnosti a v nátěru periferní krve jsou přítomny abnormality, má být podávání romiplostimu zastaveno. Pacient má podstoupit lékařskou prohlídku a případně i biopsii kostní dřeně s příslušným barvením na retikulin. Výsledek biopsie kostní dřeně je vhodné porovnat s výsledky předchozích vyšetření, pokud byly provedeny. V případě, že účinnost přípravku je zachována, ale nátěr z periferní krve je abnormální, má lékař posoudit klinický stav pacienta, zvážit biopsii kostní dřeně, poměr rizika a přínosu léčby romiplostimem a znovu přehodnotit možnosti alternativní léčby ITP.

Trombotické a tromboembolické komplikace

Zvýšený počet krevních destiček představuje riziko trombotických/tromboembolických komplikací. Výskyt trombotických/tromboembolických příhod pozorovaných v průběhu klinických hodnocení byl 6,0 % u romiplostimu a 3,6 % u placeba. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát při podávání romiplostimu pacientům se známými rizikovými faktory tromboembolických komplikací jako jsou dědičné (t.j. Faktor V Leiden) nebo získané rizikové faktory (t.j. deficience ATIII, antifosfolipidový syndrom), pokročilý věk, dlouhodobá imobilizace, malignity, užívání kontraceptiv nebo hormonální substituční léčby, stav po operaci/úrazu, obezita a kouření.

U pacientů s chronickým jaterním onemocněním léčených romiplostimem byly hlášeny případy tromboembolických příhod včetně portální venózní trombózy. U těchto skupin pacientů je nutné užívat romiplostim se zvýšenou opatrností. Je třeba dodržovat směrnice pro úpravu dávky (viz bod 4.2).

Chyby medikace

U pacientů, kterým byl podáván Nplate, byly hlášeny chyby medikace zahrnující předávkování a poddávkování, je třeba provést výpočet dávky a dodržovat pokyny pro úpravu dávky (viz bod 4.2).

Předávkování může vést k nadměrnému zvýšení počtu krevních destiček provázenému trombotickými a tromboembolickými komplikacemi. Pokud je počet destiček nadměrně zvýšen, přerušte podávání Nplate a sledujte počet destiček. V léčbě Nplate pokračujte dle doporučení pro dávkování a podávání. Poddávkování může vést k nižšímu počtu krevních destiček, než se očekává a možnému krvácení. U pacientů léčených Nplate je třeba počet destiček sledovat (viz body 4.2, 4.4 a 4.9).

Pozitivní poměr přínosu a rizika romiplostimu byl prokázán pouze u léčby trombocytopenie spojené s s chronickou ITP, romiplostim se nesmí používat u jiných klinických stavů spojených s trombocytopenií.

Diagnóza ITP u dospělých a starších pacientů má být potvrzena vyloučením ostatních známých příčin prezentujících se trombocytopenií, obzvlášť vyloučením MDS. Před zahájením léčby romiplostimem a v průběhu nemoci a léčby je třeba zvážit provedení punkce a biopsie kostní dřeně, zejména u pacientů starších 60 let, dále u pacientů se systémovými symptomy nebo abnormálními příznaky, jako je zvýšení počtu periferních blastů.

V    klinických hodnoceních romiplostimu u pacientů s myelodysplastickým syndromem byly pozorovány případy přechodného zvýšení počtu blastů a byly hlášeny případy progrese MDS do AML. V randomizované placebem kontrolované studii u MDS pacientů byla léčba romiplostimem předčasně ukončena z důvodu početního nárůstu progrese onemocnění do AML a zvýšením počtu blastů v oběhu o více než 10 % u pacientů léčených romiplostimem. V těchto případech byl přechod MDS do AML častěji pozorován u pacientů s klasifikací MDS RAEB - 1 než u pacientů s nízkým rizikem MDS.

Romiplostim se s výjimkou klinických studií nesmí používat k léčbě trombocytopenie způsobené MDS nebo trombocytopenie způsobené jinak než ITP.

Ztráta odpovědi na léčbu romiplostimem

Ztráta odpovědi na léčbu nebo selhání schopnosti udržet odpověď destiček při léčbě romiplostimem v doporučeném dávkování má být podnětem k pátrání po příčině tohoto stavu, včetně vyšetření imunogenicity (viz bod 4.8) a zvýšení retikulinu v kostní dřeni (viz výše).

Účinky romiplostimu na červené a bílé krvinky

V    neklinických toxikologických studiích (na potkanech a opicích), a rovněž u pacientů s ITP, byly pozorovány změny v počtu červených (snížení) a bílých (zvýšení) krvinek. U pacientů se mohou nezávisle na statusu splenektomie vyskytnout souběžně anémie a leukocytóza (v období 4-týdenního intervalu), častěji však byly pozorovány u pacientů po předchozí splenektomii. U pacientů léčených romiplostimem je třeba zvážit kontrolování těchto parametrů.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné studie interakcí. Potenciální interakce romiplostimu se souběžně podávanými léčivými přípravky, vzniklé v důsledku vazby na plazmatické proteiny, zůstávají neznámé.

K léčbě ITP v klinických hodnoceních byly, v kombinaci s romiplostimem, používány kortikosteroidy, danazol a/nebo azathioprin, intravenózní imunoglobulin (IVIG) a antiD imunoglobulin. Pokud je romiplostim podáván současně s jinými léky na léčbu ITP, je třeba sledovat počet krevních destiček, aby jejich množství nepřekročilo doporučená rozmezí (viz bod 4.2).

Dávka kortikosteroidů, danazolu a azathioprinu může být snížena nebo jejich podávání ukončeno, pokud jsou podávány v kombinaci s romiplostimem (viz bod 5.1). Snižujeme-li dávku nebo vysazujeme-li jiné léky na ITP, je třeba sledovat počet krevních destiček, aby jejich množství nekleslo pod doporučenou hodnotu (viz bod 4.2).

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Pro užití romiplostimu u těhotných žen nejsou k dispozici žádné údaje nebo jsou jen omezené údaje.

Studie na zvířatech prokázaly, že romiplostim prochází přes placentu a zvyšuje počet krevních destiček u plodů. Ve studiích na zvířatech byly také pozorovány postimplantační ztráty a mírný nárůst perinatální mortality mláďat (viz bod 5.3).

Není doporučeno podávat romiplostim v těhotenství a ženám, které neužívají antikoncepci a mohly by otěhotnět.

Kojení

Není známo, zda se romiplostim/metabolity vylučují do lidského mateřského mléka. Riziko pro novorozence/kojence nelze vyloučit. Musí být rozhodnuto, zda ukončit kojení nebo ukončit/pozastavit léčbu romiplostimem posouzením přínosu kojení pro dítě a přínosu léčby pro matku.

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje o fertilitě.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nplate mírně ovlivňuje schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. V průběhu klinických hodnocení pociťovali někteří pacienti lehké až středně závažné přechodné záchvaty závratí.

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Na základě analýzy všech dospělých pacientů s ITP, kteří dostávali romiplostim ve čtyřech kontrolovaných a pěti nekontrolovaných klinických hodnoceních, byl celkový výskyt nežádoucích účinků u romiplostimem léčených pacientů 91,5 % (248/271). Průměrná délka expozice romiplostimu v této studijní populaci byla 50 týdnů.

Nejzávažnější nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout během léčby přípravkem Nplate, zahrnují: recidivu trombocytopenie a krvácení po ukončení léčby, zvýšení retikulinu kostní dřeně, trombotické/tromboembolické komplikace, chyby medikace a progresi stávajícího MDS do AML. Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky zahrnují hypersenzitivní reakce (včetně případů vyrážky, kopřivky a angioedému) a bolest hlavy.

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

Frekvence byly definovány následujícím způsobem: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100), vzácné (> 1/10000 až < 1/1000), velmi vzácné (< 1/10000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé třídě orgánových systémů podle MedDRA jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající incidence.

Třídy orgánových systémů podle MedDRA

Velmi časté

Časté

Méně časté

Infekce a infestace

Infekce horních cest dýchacích

Gastroenteritida

Chřipka

Lokalizovaná infekce Zánět nosohltanu

Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysty a polypy)

Mnohočetný myelom Myelofibróza

Třídy orgánových systémů podle MedDRA

Velmi časté

Časté

Méně časté

Poruchy krve a lymfatického systému

Poruchy kostní dřeně*

T rombocytopenie * Anémie

Aplastická anémie

Selhání kostní dřeně

Leukocytóza

Splenomegalie

Thrombocytémie

Zvýšený počet krevních

destiček

Abnormální počet krevních destiček

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivita* *

Angioedém

Poruchy metabolismu

a výživy

Intolerance alkoholu Anorexie

Snížená chuť k jídlu

Dehydratace

Dna

Psychiatrické poruchy

Nespavost

Deprese Neobvyklé sny

Poruchy nervového systému

Bolesti hlavy

Závratě

Migréna

Parestézie

Klonus

Poruchy chuti

Hypoestezie

Hypogeuzie

Periferní neuropatie

Trombóza transverzálního sinu

Poruchy oka

Krvácení do spojivek Porucha akomodace Slepota Oční poruchy Svědění očí Zvýšené slzení Otok papily Poruchy vidění

Poruchy ucha a labyrintu

Závrať

Srdeční poruchy

Palpitace

Infarkt myokardu Zrychlená srdeční frekvence

Cévní poruchy

Zrudnutí

Hluboká žilní trombóza Hypotenze Periferní embólie Periferní ischémie Zánět žil

Zánět povrchových žil

Trombóza

Erytromelalgie

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Plicní embólie*

Kašel

Vodnatý výtok z nosu Suchost hrdla Dyspnoe Překrvení nosu Bolestivé dýchání

Třídy orgánových systémů podle MedDRA

Velmi časté

Časté

Méně časté

Gastrointestinální

poruchy

Nauzea Průjem Bolesti břicha Zácpa Dyspepsie

Zvracení Rektální krvácení Zápach z úst Dysfagie

Gastroezofageální reflux Jasně červená krev ve stolici Krvácení v ústech Žaludeční dyskomfort Stomatitida Změna barvy zubů

Poruchy jater a žlučových cest

Trombóza vrátnicové žíly Zvýšená hladina transaminázy

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Pruritus

Ekchymóza

Vyrážka

Alopecie

Přecitlivělost na světlo Akné

Kontaktní dermatitida Suchost kůže Ekzém Erytém

Odlupování kůže Nadměrný růst vlasů Prurigo Purpura

Pupínková vyrážka Svědivá vyrážka Kožní uzlíky Neobvyklý zápach kůže Kopřivka

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Artralgie Myalgie Svalové křeče Bolesti končetin Bolesti zad Bolesti kostí

Svalové napětí Svalová slabost Bolest ramen Svalové záškuby

Poruchy ledvin a močových cest

Bílkovina v moči

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Vaginální krvácení

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Únava

Periferní edém

Onemocnění podobné

chřipce

Bolest

Astenie

Horečka

Zimnice

Reakce v místě

vpichu

Krvácení v místě vpichu

Bolest na hrudi

Podrážděnost

Nevolnost

Otok obličeje

Pocit horka

Pocit paniky

Třídy orgánových systémů podle MedDRA

Velmi časté

Časté

Méně časté

Vyšetření

Zvýšený krevní tlak Zvýšená hladina laktátdehydrogenázy v krvi Zvýšená tělesná teplota Snížená tělesná hmotnost Zvýšená tělesná hmotnost

Poranění, otravy a

procedurální

komplikace

Zhmoždění

* viz bod 4.4

** Hypersenzitivní reakce včetně vyrážky, kopřivky a angioedému

Popis vybraných nežádoucích účinků

Níže uvedené účinky byly dále přisuzovány léčbě romiplostimem.

Trombocytóza

Na základě analýzy všech dospělých pacientů s ITP, kteří dostávali romiplostim ve čtyřech kontrolovaných a pěti nekontrolovaných klinických hodnoceních, byly hlášeny 3 případy trombocytózy, n = 271. U žádného z těchto tří pacientů nebyly hlášeny žádné klinické následky v souvislosti se zvýšeným počtem krevních destiček.

Trombocytopenie po ukončení léčby

Na základě analýzy všech dospělých pacientů s ITP, kteří dostávali romiplostim ve čtyřech kontrolovaných a pěti nekontrolovaných klinických hodnoceních, byly hlášeny 4 případy trombocytopenie po ukončení léčby, n = 271 (viz bod 4.4).

Progrese stávajících myelodysplastických syndromů (MDS)

V    randomizovaném placebem kontrolovaném hodnocení u pacientů s MDS byla léčba romiplostimem předčasně ukončena z důvodu početního nárůstu progrese onemocnění do AML a přechodného nárůstu počtu blastů u pacientů léčených romiplostimem v porovnání s placebem. V těchto případech byl pozorován přechod MDS do AML častěji u pacientů s klasifikací MDS RAEB - 1 (viz bod 4.4). Celkové přežití bylo stejné v porovnání s placebem.

Zvýšení retikulinu kostní dřeně

Léčba romiplostimem v klinických studiích byla u 4 z 271 pacientů ukončena kvůli hromadění retikulinu v kostní dřeni. U 6 dalších pacientů byl retikulin nalezen v punktátu kostní dřeně (viz bod 4.4).

Imunogenicita

V    klinických hodnoceních se u dospělých pacientů s ITP zjišťovaly protilátky romiplostimu.

U 5,8 %, respektive 3,9 % hodnocených pacientů byla prokázána přítomnost protilátek vázajících se na romiplostim, respektive TPO. Pouze ve 2 případech (0,4 %) byly prokázány neutralizační protilátky proti romiplostimu, ale tyto protilátky nereagovaly zkříženě s endogenním TPO. U obou případů byl průkaz neutralizačních protilátek proti romiplostimu v odstupu 4 měsíců po ukončení podávání léku negativní. Výskyt preexistujících protilátek proti romiplostimu a TPO byl 8,0 %, respektive 5,4 %.

Stejně jako u všech terapeutických proteinů, i zde existuje možnost imunogenicity. Při podezření na tvorbu neutralizujících protilátek kontaktujte místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci (viz bod 6 příbalové informace) kvůli vyšetření protilátek.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

U potkanů, kterým byla podána jednorázová dávka 1000 ^g/kg (100násobek maximální klinické dávky 10 ^g/kg), ani u opic po opakovaném podání romiplostimu v dávce 500 ^g/kg (50násobek maximální klinické dávky 10 ^g/kg) nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky.

Při předávkování se může počet krevních destiček výrazně zvýšit a způsobit trombotické/tromboembolické komplikace. Pokud došlo k výraznému zvýšení počtu krevních destiček, Nplate vysaďte a kontrolujte počet krevních destiček. Při znovunasazení léčby Nplate se řiďte doporučeními pro dávkování a podání (viz body 4.2 a 4.4).

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Hemostyptika, jiná systémová hemostatika; ATC kód: B02BX04 Mechanismus účinku

Romiplostim je Fc-peptidový fúzní protein (peptilátka), který signalizuje a aktivuje intracelulární transkripční dráhy prostřednictvím TPO receptoru (označovaného také jako cMpl), čímž zvyšuje tvorbu krevních destiček. Peptilátková (peptibody) molekula se skládá z Fc oblasti (domény) lidského imunoglobulinu IgG1, jehož každá jednořetězcová podjednotka se kovalentně váže C-koncem na peptidový řetězec obsahující 2 domény, které se vážou na TPO receptor (TPO receptor-binding domain).

Romiplostim nemá žádnou sekvenci aminokyselin shodnou s endogenním TPO. V předklinických a klinických hodnoceních nereagovaly žádné anti-romiplostimové protilátky zkříženě s endogenním TPO.

Klinická účinnost a bezpečnost

Bezpečnost a účinnost romiplostimu byla hodnocena za období až 3 let kontinuální léčby. V klinických hodnoceních vedla léčba romiplostimem ke zvýšení počtu krevních destiček, které záviselo na dávce. Dosažení maximálního účinku na počet krevních destiček trvá přibližně 10 - 14 dní a nezávisí na velikosti dávky. Po jednorázové subkutánní dávce romiplostimu 1 až 10 ^g/kg, podané pacientům s ITP, byl nejvyšší počet krevních destiček v průběhu 2 až 3 týdnů 1,3 až 14,9krát vyšší než počáteční počet krevních destiček a odpověď na léčbu byla u pacientů rozdílná. Počty krevních destiček u pacientů s ITP, kteří dostali 6 týdenních dávek romiplostimu 1 nebo 3 ^g/kg, byly u většiny pacientů v rozmezí od 50 do 450 x 109/l. Z 271 pacientů, kteří dostali romiplostim v klinických hodnoceních léčby ITP, bylo 55 pacientů (20 %) ve věku 65 let a více a 27 pacientů (10 %) ve věku 75 let a více. V placebem-kontrolovaných studiích nebyly pozorovány žádné celkové rozdíly v bezpečnosti a účinnosti přípravku mezi mladšími a staršími pacienty.

Bezpečnost a účinnost romiplostimu byla hodnocena ve dvou placebem-kontrolovaných a dvojitě zaslepených studiích u dospělých pacientů s ITP, kteří před vstupem do studie absolvovali nejméně jednu léčbu a kteří reprezentovali celé spektrum těchto pacientů s ITP.

Studie S1 (212) hodnotila pacienty, kteří nepodstoupili splenektomii a nedostatečně reagovali nebo netolerovali předchozí léčbu. Pacienti měli v době vstupu do studie stanovenu diagnózu ITP přibližně 2 roky. Pacienti před vstupem do studie absolvovali 3 ( = medián; rozmezí od 1 do 7) terapie ITP. Předcházející léčebné postupy zahrnovaly použití kortikosteroidů (90 % všech pacientů), imunoglobulinů (76 %), rituximabu (29 %), cytotoxických přípravků (21 %), danazolu (11 %) a azathioprinu (5 %). Medián počtu krevních destiček při vstupu do studie byl 19 x 109/l.

Studie S2 (105) hodnotila pacienty po splenektomii s pokračující trombocytopenií. Pacienti měli v době vstupu do studie stanovenu diagnózu ITP přibližně 8 let. Kromě splenektomie absolvovali před vstupem do studie 6 ( = medián; rozmezí od 3 do 10) terapií ITP. Předcházející léčebné postupy zahrnovaly použití kortikosteroidů (98 % všech pacientů), imunoglobulinů (97 %), rituximabu (71 %), danazolu (37 %), cytotoxických přípravků (68 %) a azathioprinu (24 %). Medián počtu krevních destiček při vstupu do studie byl 14 x 109/l.

Uspořádání obou studií bylo podobné. Pacienti (ve věku > 18 let) byli randomizováni v poměru 2 : 1 pro užívání úvodní dávky romiplostimu 1 ^g/kg nebo placeba. Pacienti dostávali jednu subkutánní injekci týdně po dobu 24 týdnů. Dávky byly upravovány tak, aby udržely počet krevních destiček v požadovaném rozmezí (50 až 200 x 109/l). V obou studiích byla účinnost přípravku stanovena podle zvýšení podílu pacientů, u kterých bylo dosaženo trvalé odpovědi krevních destiček. Medián průměrné týdenní dávky přípravku činil 3 ^g/kg u splenektomovaných pacientů a 2 ^g/kg u pacientů bez splenektomie.

Trvalé odpovědi krevních destiček dosáhl v obou studiích signifikantně větší podíl pacientů léčených romiplostimem (v porovnání s pacienty léčenými placebem). Po prvních 4 týdnech placebem kontrolovaných studií udržoval romiplostim (během šestiměsíčního období léčby) počet krevních destiček > 50 x 109/l u 50 % až 70 % pacientů. Ve skupině léčené placebem dosáhlo odpovědi krevních destiček během 6 měsíců léčby 0 % až 7 % pacientů. Souhrn hlavních cílových ukazatelů účinnosti je uveden níže.

Souhrn hlavních cílových ukazatelů účinnosti v placebem-kontrolovaných studiích

Studie 1 Pacienti bez splenektomie

Studie 2 Pacienti po splenektomii

Kombinace studií 1 & 2

romiplostim (n = 41)

Placebo (n = 21)

romiplostim (n = 42)

Placebo (n = 21)

romiplostim (n = 83)

Placebo (n = 42)

Počet (%) pacientů s trvalou odpovědí krevních destiček3

25 (61 %)

1 (5 %)

16 (38 %)

0 (0 %)

41 (50 %)

1 (2 %)

(95% CI)

(45 %, 76 %)

(0 %, 24 %)

(24 %, 54 %)

(0 %, 16 %)

(38 %, 61 %)

(0 %, 13 %)

p-hodnota

< 0,0001

0,00

13

< 0,0001

Počet (%) pacientů s celkovou odpovědí krevních destičekb

36 (88 %)

3 (14 %)

33 (79 %)

0 (0 %)

69 (83%)

3 (7 %)

(95% CI)

(74 %, 96 %)

(3 %, 36 %)

(63 %, 90 %)

(0 %, 16 %)

(73 %, 91 %)

(2 %, 20 %)

p-hodnota

< 0,0001

< 0,0001

< 0,0001

Průměrný počet týdnů s odpovědí krevních destičekc

15

1

12

0

14

1

Studie 1 Pacienti bez splenektomie

Studie 2 Pacienti po splenektomii

Kombinace studií 1 & 2

romiplostim (n = 41)

Placebo (n = 21)

romiplostim (n = 42)

Placebo (n = 21)

romiplostim (n = 83)

Placebo (n = 42)

(SD)

3,5

7,5

7,9

0,5

7,8

2,5

p-hodnota

< 0,0001

< 0,0001

< 0,0001

Počet (%) pacientů vyžadujících záchrannou léčbud

8 (20 %)

13

(62 %)

11(26%)

12

(57 %)

19(23 %)

25

(60 %)

(95% CI)

(9 %, 35 %)

(38 %, 82 %)

(14 %, 42 %)

(34 %, 78 %)

(14 %, 33 %)

(43 %, 74 %)

p-hodnota

0,001

0,0175

< 0,0001

Počet (%) pacientů s trvalou odpovědí krevních destiček při stabilní dávcee

21 (51 %)

0 (0 %)

13 (31 %)

0 (0 %)

34 (41%)

0 (0 %)

(95% CI)

(35 %, 67 %)

(0 %, 16 %)

(18 %, 47 %)

(0 %, 16 %)

(30 %, 52 %)

(0 %, 8 %)

p-hodnota

0,0001

0,0046

< 0,0001

a Trvalá odpověď krevních destiček byla definována jako týdenní počet krevních destiček > 50 x 109/l dosažený 6krát nebo vícekrát během 18. - 25. týdne studie, přičemž v průběhu léčby nebyla ani jednou podána záchranná léčba.

b Celková odpověď krevních destiček je definována jako dosažení trvalé nebo přechodné odpovědi na léčbu. Přechodná odpověď krevních destiček byla definována jako týdenní počet krevních destiček > 50 x 109/l 4krát nebo vícekrát v průběhu 2.-25. týdne studie bez trvalé odpovědi krevních destiček. Pacient nemusí mít týdenní odpověď během 8 týdnů po podání jakýchkoliv záchranných léků. c Počet týdnů odpovědi krevních destiček je definován jako počet týdnů s počtem destiček > 50 x 109/l v průběhu 2. - 25. týdne studie. Pacient nemusí mít týdenní odpověď během 8 týdnů po podání jakýchkoliv záchranných léků.

d Záchranná léčba je definována jako jakákoliv léčba podávaná pro zvýšení počtu krevních destiček. Pacienti, kteří potřebují záchranné léky, nebyli považováni za pacienty s trvalou odpovědí. Záchranná léčba povolená v této studii: IVIG, transfúze krevních destiček, antiD imunoglobulin a kortikosteroidy.

e Stabilní dávka je definována jako dávka udržovaná ± 1 ^g/kg v průběhu posledních 8 týdnů léčby.

Výsledky studií srovnávajících standardní péči (SP) u pacientů bez splenektomie

Studie S3 (131) byla otevřená randomizovaná 52 týdenní studie u pacientů, kteří dostávali romiplostim nebo standardní léčbu (SP). Tato studie hodnotila pacienty bez splenektomie s ITP a počtem krevních destiček < 50 x 109/l. Romiplostim byl podáván 157 subjektům subkutánní (s.c.) injekcí jednou týdně s počáteční dávkou 3 ^g/kg a upravenou v průběhu studie na rozmezí 1-10 ^g/kg, aby byl udržen počet krevních destiček mezi 50 až 200 x 109/l, 77 subjektů dostávalo SP podle standardní praxe zdravotnického zařízení nebo léčebných doporučení.

Celková míra výskytu splenektomie byla 8,9 % (14 ze 157 subjektů) ve skupině s romiplostimem ve srovnání s 36,4 % (28 ze 77 subjektů) ve skupině se SP, s pravděpodobností (romiplostim vs SP)

0,17 (95% CI : 0,08; 0,35).

Celkový výskyt selhání léčby byl 11,5 % (18 ze 157 subjektů) ve skupině s romiplostimem v porovnání s 29,9 % (23 z 77 subjektů) ve skupině s SP, s pravděpodobností (romiplostim vs SP)

0,31 (95% CI : 0,15; 0,61).

Ze 157 subjektů randomizovaných do skupiny s romiplostimem tři pacienti nedostávali romiplostim.

U 154 pacientů, kteří dostávali romiplostim, byl celkový medián expozice romiplostimu 52,0 týdnů a pohyboval se od 2 do 53 týdnů. Nejčastěji používaná týdenní dávka byla mezi 3-5 ^g/kg (25. až 75. percentil v uvedeném pořadí; medián 3 ^g/kg).

Ze 77 subjektů randomizovaných do skupiny se SP, dva pacienti nedostávali žádnou SP. U 75 pacientů, kteří dostali alespoň jednu dávku SP, byl celkový medián expozice SP 51 týdnů a pohyboval se v rozmezí od 0,4 do 52 týdnů.

Omezení povolených souběžných způsobů léčby ITP

V    obou placebem-kontrolovaných a dvojitě zaslepených studiích bylo pacientům, kteří již užívali léky na ITP v konstantním dávkování, umožněno užívat tyto léky i v průběhu studie (kortikosteroidy, danazol a/nebo azathioprin). Dvacet jedna pacientů bez splenektomie a 18 pacientů po splenektomii užívalo již v době vstupu do studie léky na ITP (zejména kortikosteroidy). Všichni (100 %) splenektomovaní pacienti, kteří dostávali romiplostim, byli schopni na konci léčebného období studie snížit dávku o více než 25 % nebo vysadit souběžnou léčbu (v porovnání se 17 % pacientů léčených placebem). Sedmdesát tři procent pacientů bez splenektomie, léčených romiplostimem, bylo schopno na konci studie snížit dávku o více než 25 % nebo vysadit souběžnou léčbu ITP - v porovnání s 50 % pacientů léčených placebem (viz bod 4.5).

Krvácivé příhody

V    průběhu celého klinického programu léčby ITP byl pozorován inverzní poměr mezi krvácivými příhodami a počtem krevních destiček. Všechny klinicky signifikantní (> 3. stupeň) krvácivé příhody se vyskytly u pacientů s počtem krevních destiček < 30 x 109/l. Všechny krvácivé příhody 2. nebo vyššího stupně se vyskytly při počtu krevních destiček < 50 x 109/l. Mezi pacienty léčenými přípravkem Nplate a pacienty léčenými placebem nebyl nalezen statisticky významný rozdíl

v celkovém výskytu krvácivých příhod.

Ve dvou placebem-kontrolovaných studiích byla u 9 pacientů hlášena krvácivá příhoda, která byla považována za závažnou (5 [6,0 %] romiplostim, 4 [9,8 %] placebo; Odds Ratio [romiplostim/placebo] = 0.59; 95% CI = (0.15, 2.31)). Krvácivé příhody 2. nebo vyššího stupně byly hlášeny u 15 % pacientů léčených romiplostimem a u 34 % pacientů léčených placebem (Odds Ratio; [romiplostim/placebo] = 0.35; 95% CI = (0.14, 0.85)).

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Nplate u jedné nebo více podskupin pediatrické populace v léčbě imunitní trombocytopenie (idiopatické trombocytopenické purpury) (viz bod 4.2 informace o použití u dětí).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetika romiplostimu měla dispozici označovanou jako „target mediated’, která je pravděpodobně zprostředkována TPO receptory na krevních destičkách a dalších buňkách trombopoetické vývojové řady, jako jsou např. megakaryocyty.

Absorpce

Po subkutánním podání romiplostimu v dávce 3 až 15 ^g/kg byly maximální sérové hladiny u pacientů s ITP dosaženy za 7 až 50 hodin (medián 14 hodin). Sérové koncentrace se u jednotlivých pacientů lišily a nekorelovaly s podanou dávkou přípravku. Sérové hladiny romiplostimu jsou zřejmě v inverzním vztahu k počtu krevních destiček.

Distribuce

Distribuční objem romiplostimu po intravenózním podání romiplostimu zdravým subjektům klesal nelineárně ze 122, 78,8 resp. 48,2 ml/kg při intravenózních dávkách 0,3, 1,0 resp. 10 ^g/kg. Tento nelineární pokles distribučního objemu je ve shodě s „target-mediated” vazbou romiplostimu (na megakaryocyty a krevní destičky), která se může při podávání vyšších dávek saturovat.

Eliminační poločas romiplostimu se u pacientů s ITP pohyboval od 1 do 34 dní (medián 3,5 dne). Eliminace sérového romiplostimu je zčásti závislá na TPO receptorech na krevních destičkách. Po podané dávce byly u pacientů s vysokým počtem krevních destiček zjištěny nízké sérové koncentrace a naopak. V jiném klinickém hodnocení léčby ITP nebyla po 6 týdenních dávkách romiplostimu (3 ^g/kg) pozorována žádná kumulace sérových koncentrací.

Zvláštní skupiny

Farmakokinetika romiplostimu u pacientů s poruchou funkce ledvin a jater nebyla studována. Farmakokinetika romiplostimu není pravděpodobně klinicky významně ovlivněna věkem, tělesnou hmotností ani pohlavím.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxikologické studie vícenásobné dávky romiplostimu probíhaly u potkanů po dobu 4 týdnů a u opic po dobu až 6 měsíců. Účinky pozorované v průběhu těchto studií se obecně týkaly trombopoetické aktivity romiplostimu a byly obdobné bez ohledu na délku trvání studie. Reakce v místě vpichu injekce rovněž souvisely s podáním romiplostimu. Myelofibróza kostní dřeně byla pozorována u potkanů při všech testovaných dávkách. Při těchto studiích nebyla myelofibróza za 4 týdny po ukončení léčby u zvířat pozorována, což poukazuje na reverzibilitu.

Při toxikologických studiích na potkanech a opicích, které probíhaly po dobu 1 měsíce, byl pozorován lehký pokles počtu červených krvinek, hematokritu a hemoglobinu. Byl zjištěn také stimulační účinek na tvorbu leukocytů, neboť došlo k lehkému vzestupu počtu neutrofilů, lymfocytů, monocytů a eosinofilů. V déletrvající chronické studii na opicích s podáváním romiplostimu po dobu 6 měsíců nebyl pozorován vliv na erytroidní či leukocytární řadu, přičemž frekvence podávání romiplostimu třikrát týdně byla snížena na podání jednou týdně. Navíc, ve fázi 3 pivotálních studií, romiplostim při porovnání se subjekty léčenými placebem neovlivňoval červenou a bílou krevní řadu.

V důsledku vytváření neutralizujících protilátek docházelo často u potkanů při dlouhodobém podávání k poklesu farmakodynamických účinků. Toxikokinetické studie nevykázaly žádnou interakci protilátek s měřenými koncentracemi. Přestože byly vysoké dávky testovány ve studiích na zvířatech, nelze, vzhledem k rozdílům mezi laboratorními zvířaty a lidmi (pokud jde o citlivost vůči farmakodynamickému účinku romiplostimu a účinku neutralizujících protilátek), spolehlivě stanovit hranice bezpečnosti přípravku.

Kancerogeneze

Kancerogenní potenciál romiplostimu nebyl hodnocen. Riziko potenciální kancerogenity romiplostimu pro člověka zůstává proto neznámé.

Reprodukční toxikologie

Ve všech vývojových studiích se vytvářely neutralizující protilátky, které mohou inhibovat účinky romiplostimu. Ve studiích embryofetálního vývoje u myší a potkanů bylo pozorováno snížení mateřské tělesné hmotnosti pouze u myší. U myší byly prokázány zvýšené postimplantační ztráty. V prenatálních a postnatálních vývojových studiích u potkanů bylo zjištěno prodloužení doby gestace a lehký vzestup výskytu perinatální úmrtnosti mláďat. O romiplostimu je známo, že proniká placentární bariérou u potkanů a může být přenášen z matky na vyvíjející se plod a stimulovat fetální tvorbu krevních destiček. Nebyl pozorován žádný účinek romiplostimu na fertilitu potkanů.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Mannitol (E421)

Sacharóza

Histidin

Kyselina chlorovodíková (k úpravě pH)

Polysorbát 20

Rozpouštědlo:

Voda na injekci

6.2    Inkompatibility

Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

Po rekonstituci: chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla prokázána na dobu 24 hodin při 25 °C a na dobu 24 hodin při 2 °C - 8 °C, pokud byl přípravek chráněn před světlem a uchováván v původní injekční lahvičce.

Z mikrobiologického hlediska má být léčivý přípravek použit okamžitě. Pokud není použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou odpovědností uživatele a tato doba normálně nemá být delší než 24 hodin při pokojové teplotě (25 °C) nebo 24 hodin v chladničce (2 °C - 8 °C), pokud byl přípravek chráněn před světlem.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Může být vyndán z chladničky na přechodnou dobu maximálně 24 hodin při pokojové teplotě (do 25°C).

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci jsou uvedeny v bodě 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Prášek:

Injekční lahvička (čiré sklo I. typu) o objemu 5 ml s pryžovou zátkou (chlorobutylová pryž), s hliníkovým pertlem a odtrhovacím (flip-off) víčkem (polypropylen).

Rozpouštědlo:

Nplate 250 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok: Předplněná injekční stříkačka (sklo typu I) s pryžovou zátkou (bromobutylová pryž) obsahující 0,72 ml vody na injekce pro rekonstituci.

Nplate 500 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok: Předplněná injekční stříkačka (sklo typu I) s pryžovou zátkou (bromobutylová pryž) obsahující 1,2 ml vody na injekce pro rekonstituci.

Nplate 250 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok:

Nplate je dodáván v balení s 1 nebo 4 sadami. Každá sada obsahuje:

1 lahvičku s 250 mikrogramy romiplostimu.

1 předplněnou injekční stříkačku obsahující 0,72 ml vody na injekci pro rekonstituci.

1 táhlo pístu pro předplněnou injekční stříkačku.

1 sterilní adaptér na injekční lahvičku.

1 sterilní 1 ml injekční stříkačku s Luerovým konektorem.

1 sterilní bezpečnostní jehlu.

4 alkoholové tampóny.

Nplate 500 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok:

Nplate je dodáván v balení s 1 nebo 4 sadami. Každá sada obsahuje:

1 lahvičku s 500 mikrogramy romiplostimu.

1 předplněnou injekční stříkačku obsahující 1,2 ml vody na injekci pro rekonstituci.

1 táhlo pístu pro předplněnou injekční stříkačku.

1 sterilní adaptér na injekční lahvičku.

1 sterilní 1 ml injekční stříkačku s Luerovým konektorem.

1 sterilní bezpečnostní jehlu.

4 alkoholové tampóny.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Nplate je sterilní léčivý přípravek, neobsahuje však žádný konzervační prostředek a je určen k jednorázovému použití. Při rekonstituci přípravku Nplate dodržujte správné zásady asepse.

Nplate 250 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok

Nplate 250 mikrogramů prášek pro injekční roztok se rekonstituuje v 0,72 ml sterilní vody na injekci, čímž se získá aplikovatelný objem 0,5 ml. Injekční lahvičky umožňují přeplnění, což zaručuje, že může být podáno 250 ug romiplostimu (viz tabulka obsah injekční lahvičky níže).

Nplate 500 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok

Nplate 500 mikrogramů prášek pro injekční roztok se rekonstituuje v 1,2 ml sterilní vody na injekci, čímž se získá aplikovatelný objem 1 ml. Injekční lahvičky umožňují přeplnění, což zaručuje, že může být podáno 500 ug romiplostimu (viz tabulka obsah injekční lahvičky níže).

Obsah injekční lahvičky:

Nplate injekční lahvička k jednorázovému použití

Celkový obsah romiplostimu v injekční lahvičce

Objem sterilní vody na injekci

Aplikovatelné množství přípravku a objem

Výsledná

koncentrace

250 ug

375 ug

+

0,72 ml

=

250 ug v 0,5 ml

500 ug/ml

500 ug

625 ug

+

1,2 ml

=

500 ug v 1 ml

500 ug/ml

Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Pokud není použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou odpovědností uživatele a tato doba normálně nemá být delší než 24 hodin při 25 °C nebo 24 hodin v chladničce (2 °C - 8 °C), pokud byl přípravek chráněn před světlem.

1. Sejměte z injekční lahvičky s Nplate v prášku kryt z umělé hmoty a vyčistěte zátku alkoholovým tampónem, který je součástí sady.


2.


Odtrhněte z adaptéru na injekční lahvičky papírový kryt, přičemž nevyndávejte adaptér z obalu. Injekční lahvičku držte na stole a zatlačením nasaďte adaptér do středu zátky lahvičky až na doraz.

Pozn.: Abyste předešli možné kontaminaci přípravku, nedotýkejte se zátky injekční lahvičky ani špičky adaptéru.



3.


Odstraňte a zlikvidujte obal adaptéru.


4.


Nasaďte táhlo pístu na předplněnou injekční stříkačku s vodou na injekce otáčením po směru hodinových ručiček, dokud neucítíte slabý odpor.


5.


Držte předplněnou injekční stříkačku s vodou na injekce jednou rukou a druhou rukou ohněte špičku bílého uzávěru z plastické hmoty dolů. Tím se rozlomí spoj bílého plastikového uzávěru. Poté odtrhněte uzávěr a oddělte šedý pryžový uzávěr od bezbarvé plastikové špičky injekční stříkačky.



6.


Injekční lahvičku položte na stůl a nasaďte injekční stříkačku naplněnou vodou na injekce do adaptéru na lahvičky: držte vnější konec adaptéru jednou rukou a druhou rukou nasaďte špičku injekční stříkačky na adaptér a otáčejte jí po směru hodinových ručiček, dokud neucítíte slabý odpor.


7

I



7.


Velmi pomalu a opatrně vstříkněte všechnu vodu z injekční stříkačky do lahvičky s práškem. Voda má do prášku téct pomalu. LEHCE lahvičkou kružte, dokud se všechen prášek nerozpustí v tekutině a dokud není tekutina v lahvičce čirá a bezbarvá.


Injekční lahvičkou netřepejte.


Pozn.: Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit ihned po rekonstituci, Pokud rekonstituovaný přípravek není použit okamžitě, injekční stříkačka nemá být oddělena od adaptéru lahvičky, aby byla zachována mikrobiologická nezávadnost.


Pozn.: Může trvat až 2 minuty, než se prášek úplně rozpustí.


Než budete pokračovat:

Rekonstituovaný roztok prohlédněte, zda neobsahuje pevné částice nebo zda nezměnil zbarvení. Rekonstituovaný roztok má být čirý a bezbarvý a nemá být podán, pokud obsahuje pevné částice a/nebo pokud změnil zbarvení.

Před vyjmutím injekční stříkačky se ujistěte, že prášek je zcela rozpuštěn.

8. Prázdnou předplněnou injekční stříkačku vyjměte z adaptéru na lahvičky a vyhoďte.

9. Vyjměte 1 ml injekční stříkačku z obalu. Nasaďte ji do

adaptéru na lahvičky s rekonstituovaným přípravkem tak, že špičku injekční stříkačky našroubujete do adaptéru. Točte, dokud neucítíte slabý odpor.



10.


11.


Převraťte injekční stříkačku spojenou s injekční lahvičkou tak, aby byla injekční lahvička nad injekční stříkačkou. Natáhněte všechen roztok léčivého přípravku do injekční stříkačky k podání.

Dbejte na to, aby píst zůstal ve stříkačce.

Ujistěte se, že v injekční stříkačce pro podání přípravku je správné množství roztoku odpovídající pacientově dávce. Případný nadbytečný roztok vytlačte zpět do lahvičky.

Pozn.: Odstraňte z injekční stříkačky všechny vzduchové bubliny, aby bylo množství roztoku v injekční stříkačce přesné.


12.




Vyšroubujte injekční stříkačku z adaptéru na lahvičky.

Nasaďte bezpečnostní jehlu na naplněnou injekční stříkačku otáčením jehlou po směru hodinových ručiček tak, aby zapadla na hrot Luer konektoru.

Připravte si místo aplikace injekce novým alkoholovým tampónem. Tahem směřujícím k injekční stříkačce a od jehly odklopte růžový bezpečnostní kryt.

Uchopte injekční stříkačku do jedné ruky a druhou rukou opatrně přímým tahem z jehly sejměte průsvitný chránič.

14. Injekci podejte subkutánně podle místních pravidel a v souladu se správnou aseptickou metodou.

15. Po podání injekce nasaďte růžový bezpečnostní kryt.

Stejnou rukou jej tlačte k jehle, dokud neuslyšíte nebo neucítíte cvaknutí/zaklapnutí.

16. Injekční stříkačku a jehlu okamžitě vyhoďte do schválené nádoby na ostré předměty.

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rozpuštění jsou uvedeny v bodě 6.3.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Amgen Europe B.V.

Minervum 7061 4817 ZK Breda Nizozemsko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/08/497/005

EU/1/08/497/006

EU/1/08/497/007

EU/1/08/497/008

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 4. února 2009

Datum posledního prodloužení registrace: 20. prosince 2013

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu/.

A.    VÝROBCI BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY A VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

A. VÝROBCI BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY A VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

Název a adresa výrobců biologické léčivé látky

Amgen Inc

One Amgen Center Drive Thousand Oaks, CA 91320 USA

Amgen Manufacturing Limited State Road 31,

Km 24.6,

Juncos,

Puerto Rico 00777-4060 USA

Název a adresa výrobců odpovědných za propouštění šarží

Amgen Europe B.V.

Minervum 7061 NL- 4817 ZK Breda Nizozemsko

Amgen Technology Ireland (ADL)

Pottery Road Dun Laoghaire Co Dublin Irsko

V příbalové informaci k léčivému přípravku musí být uveden název a adresa výrobce odpovědného za propouštění dané šarže.

B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis s omezením (viz Příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2).

C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE • Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti

Držitel rozhodnutí o registraci předkládá pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek v souladu s požadavky uvedenými v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a zveřejněném na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.

D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

•    Plán řízení rizik (RMP)

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.

Aktualizovaný RMP je třeba předložit:

•    na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,

•    při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).

Pokud se shodují data předložení aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR) a aktualizovaného RMP, je možné je předložit současně.

•    Další opatření k minimalizaci rizik

Držitel rozhodnutí o registraci musí nechat schválit náležitosti následujících vzdělávacích pomůcek s autoritami příslušného členského státu a musí zavést tento program.

Kalkulátor dávky

•    Lékařům předepisujícím romiplostim je poskytnut kalkulátor dávky pro usnadnění výpočtu správné dávky a návod ke správné rekonstituci a způsobu aplikace.

Sada školicích materiálů pro svépomocné podávání

•    Lékařům, kteří vyjádří zájem zahájit svépomocné podávání u konkrétních pacientů, je pro tyto pacienty poskytnuta sada školicích materiálů pro svépomocné podávání. Sada školicích materiálů obsahuje materiály pro zdravotnické pracovníky, jak vybrat a školit pacienty o svépomocném podávání romiplostimu; a pro pacienty, aby jim pomohly s přípravou a svépomocným podáváním správné dávky romiplostimu.

OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE

A. OZNAČENÍ NA OBALU

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Nplate 250 mikrogramů prášek pro injekční roztok romiplostimum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 250 mikrogramů. Po rekonstituci obsahuje 0,5 ml připraveného roztoku romiplostimum 250 mikrogramů (500 mikrogramů/ml).


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Mannitol (E421), sacharóza, histidin, kyselina chlorovodíková (k úpravě pH) a polysorbát 20.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Prášek pro injekční roztok. 1 injekční lahvička.

4 injekční lahvičky.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Subkutánní podání.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP

Po rekonstituci: 24 hodin při 25 °C nebo v chladničce (2 °C - 8 °C), pokud je uchováván v původní injekční lahvičce a chráněn před světlem.


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Amgen Europe B.V. Minervum 7061 4817 ZK Breda Nizozemsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/08/497/001

EU/1/08/497/003


13. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Nplate 250


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Nplate 250 ^g prášek na injekci

romiplostim

s.c.


2.    ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4 ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5. OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


250 ^g


6. JINÉ


Amgen Europe B.V.


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Nplate 500 mikrogramů prášek pro injekční roztok romiplostimum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 500 mikrogramů. Po rekonstituci obsahuje 1 ml připraveného roztoku romiplostimum 500 mikrogramů (500 mikrogramů/ml).


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Mannitol (E421), sacharóza, histidin, kyselina chlorovodíková (k úpravě pH) a polysorbát 20.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Prášek pro injekční roztok. 1 injekční lahvička.

4 injekční lahvičky.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Subkutánní podání.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP

Po rekonstituci: 24 hodin při 25 °C nebo v chladničce (2 °C - 8 °C), pokud je uchováván v původní injekční lahvičce a chráněn před světlem.


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Amgen Europe B.V. Minervum 7061 4817 ZK Breda Nizozemsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/08/497/002

EU/1/08/497/004


13. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Nplate 500


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Nplate 500 ^g prášek na injekci

romiplostim

s.c.


2.    ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4 ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5. OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


500 ^g


6. JINÉ


Amgen Europe B.V.


SADA PRO REKONSTITUCI VLOŽENÁ PAPÍROVÁ SKLÁDAČKA BEZ BLUE BOXU


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Nplate 250 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok romiplostimum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 250 mikrogramů. Po rekonstituci obsahuje 0,5 ml připraveného roztoku romiplostimum 250 mikrogramů (500 mikrogramů/ml).


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Prášek: Mannitol (E421), sacharóza, histidin, kyselina chlorovodíková (k úpravě pH) a polysorbát 20. Rozpouštědlo: voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Součást sady, nelze prodávat jednotlivě.

1 sada obsahuje:

1 lahvičku prášku pro injekční roztok.

1 předplněnou injekční stříkačku obsahující 0,72 ml rozpouštědla. 1 táhlo pístu pro předplněnou injekční stříkačku.

1 sterilní adaptér na injekční lahvičky.

1 sterilní 1 ml injekční stříkačku s Luerovým konektorem.

1 sterilní bezpečnostní jehlu.

4 alkoholové tampóny.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Subkutánní podání.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


8. POUŽITELNOST


EXP

Po rekonstituci: 24 hodin při 25 °C nebo v chladničce (2 °C - 8 °C), pokud je uchováván v původní injekční lahvičce a chráněn před světlem.

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Amgen Europe B.V. Minervum 7061 4817 ZK Breda Nizozemsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

EU/1/08/497/006

- balení s 1 sadou

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Lot

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na

lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

SADA PRO REKONSTITUCI VNĚJŠÍ PAPÍROVÁ SKLÁDAČKA S BLUE BOXEM


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Nplate 250 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok romiplostimum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 250 mikrogramů. Po rekonstituci obsahuje 0,5 ml připraveného roztoku romiplostimum 250 mikrogramů (500 mikrogramů/ml).


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Prášek: Mannitol (E421), sacharóza, histidin, kyselina chlorovodíková (k úpravě pH) a polysorbát 20. Rozpouštědlo: voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


1 balení obsahuje:

Balení se 4 sadami.

Jedna sada obsahuje:

1 lahvičku prášku pro injekční roztok.

1 předplněnou injekční stříkačku obsahující 0,72 ml rozpouštědla. 1 táhlo pístu pro předplněnou injekční stříkačku.

1 sterilní adaptér na injekční lahvičky.

1 sterilní 1 ml injekční stříkačku s Luerovým konektorem.

1 sterilní bezpečnostní jehlu.

4 alkoholové tampóny.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Subkutánní podání.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


EXP

Po rekonstituci: 24 hodin při 25 °C nebo v chladničce (2 °C - 8 °C), pokud je uchováván v původní injekční lahvičce a chráněn před světlem.


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Amgen Europe B.V. Minervum 7061 4817 ZK Breda Nizozemsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/08/497/005 - balení s 1 sadou EU/1/08/497/006 - balení se 4 sadami


13. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


SADA PRO REKONSTITUCI VLOŽENÁ PAPÍROVÁ SKLÁDAČKA BEZ BLUE BOXU


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Nplate 500 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok romiplostimum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 500 mikrogramů. Po rekonstituci obsahuje 1 ml připraveného roztoku romiplostimum 500 mikrogramů (500 mikrogramů/ml).


3.    SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Prášek: Mannitol (E421), sacharóza, histidin, kyselina chlorovodíková (k úpravě pH) a polysorbát 20. Rozpouštědlo: voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Součást sady, nelze prodávat jednotlivě.

1 sada obsahuje:

1 lahvičku prášku pro injekční roztok.

1 předplněnou injekční stříkačku obsahující 1,2 ml rozpouštědla. 1 táhlo pístu pro předplněnou injekční stříkačku.

1 sterilní adaptér na injekční lahvičky.

1 sterilní 1 ml injekční stříkačku s Luerovým konektorem.

1 sterilní bezpečnostní jehlu.

4 alkoholové tampóny.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Subkutánní podání.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP


Po rekonstituci: 24 hodin při 25 °C nebo v chladničce (2 °C - 8 °C), pokud je uchováván v původní injekční lahvičce a chráněn před světlem.

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Amgen Europe B.V. Minervum 7061 4817 ZK Breda Nizozemsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

EU/1/08/497/008

- balení s 1 sadou

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Lot

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na

lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Nplate 500

SADA PRO REKONSTITUCI VNĚJŠÍ PAPÍROVÁ SKLÁDAČKA S BLUE BOXEM


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Nplate 500 mikrogramů prášek a rozpouštědlo pro injekční roztok romiplostimum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička obsahuje romiplostimum 500 mikrogramů. Po rekonstituci obsahuje 1 ml připraveného roztoku romiplostimum 500 mikrogramů (500 mikrogramů/ml).


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Prášek: Mannitol (E421), sacharóza, histidin, kyselina chlorovodíková (k úpravě pH) a polysorbát 20. Rozpouštědlo: voda na injekci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


1 balení obsahuje:

Balení se 4 sadami.

Jedna sada obsahuje:

1 lahvičku prášku pro injekční roztok.

1 předplněnou injekční stříkačku obsahující 1,2 ml rozpouštědla. 1 táhlo pístu pro předplněnou injekční stříkačku.

1 sterilní adaptér na injekční lahvičky.

1 sterilní 1 ml injekční stříkačku s Luerovým konektorem.

1 sterilní bezpečnostní jehlu.

4 alkoholové tampóny.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Subkutánní podání.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


EXP

Po rekonstituci: 24 hodin při 25 °C nebo v chladničce (2 °C - 8 °C), pokud je uchováván v původní injekční lahvičce a chráněn před světlem.


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce.

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Amgen Europe B.V. Minervum 7061 4817 ZK Breda Nizozemsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/08/497/007 - balení s 1 sadou EU/1/08/497/008 - balení se 4 sadami


13. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU VODA NA INJEKCI - ŠTÍTEK


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Rozpouštědlo pro Nplate Voda na injekci


2.    ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4 ČÍSLO ŠARŽE


Lot


5. OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


0,72 ml 1,2 ml


6. JINÉ


Pro sadu 250 ^g Pro sadu 500 ^g


B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE

Příbalová informace: informace pro uživatele

Nplate 250 mikrogramů prášek pro injekční roztok Nplate 500 mikrogramů prášek pro injekční roztok

Romiplostimum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoliv další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je přípravek Nplate a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Nplate používat

3.    Jak se přípravek Nplate používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Nplate uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Nplate a k čemu se používá

Léčivou látkou přípravku Nplate je romiplostim, bílkovina, která se používá k léčbě nízkého počtu krevních destiček u pacientů s imunní (idiopatickou) trombocytopenickou purpurou (zvanou ITP). ITP je onemocnění, při kterém imunitní systém Vašeho těla ničí svoje vlastní krevní destičky. Krevní destičky jsou buňky, které pomáhají uzavírat rány a vytvářet krevní sraženiny. Velmi nízký počet krevních destiček může být příčinou vzniku modřin a závažného krvácení.

Nplate se používá k léčbě dospělých pacientů (ve věku 18 let a více), kteří v minulosti mohli, ale nemuseli podstoupit odstranění sleziny z důvodu chronické ITP a dříve byli neúspěšně léčeni kortikosteroidy nebo imunoglobuliny.

Nplate stimuluje kostní dřeň (část kosti, která tvoří krevní buňky), aby tvořila více krevních destiček. To může pomoci zabránit vzniku modřin a krvácení souvisejícím s ITP.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Nplate používat

Neužívejte Nplate:

•    jestliže j ste alergický(á) na romiplostim nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

•    jestliže jste alergický(á) na jiné léky vyráběné DNA technologií pomocí bakterie Escherichia coli (E. coli).

Upozornění a opatření

•    pokud máte nízký počet krevních destiček (trombocytopenii). Tento stav se u Vás po skončení léčby přípravkem Nplate pravděpodobně opět objeví. Bude nutné sledovat Váš počet krevních destiček a Váš lékař s Vámi projedná vhodná preventivní opatření.

•    pokud Vám hrozí výskyt krevních sraženin nebo se krevní sraženiny běžně vyskytují ve Vaší rodině. Riziko výskytu krevních sraženin může být také zvýšeno pokud:

-    máte poruchu funkce jater;

-    jste starší (více než 65 let);

-    jste upoután(a) na lůžko;