Příbalový Leták

Nogrip 500 Mg/200 Mg/25 Mg

Sp.zn.sukls56828/2014


SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Nogrip 500 mg/200 mg/25 mg, granule pro perorální roztok v sáčku

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden sáček obsahuje paracetamolum 500 mg, acidum ascorbicum 200 mg a pheniramini maleas 25 mg.

Pomocné látky se známým účinkem: sacharóza, ethanol.

Jeden sáček obsahuje 11,555 g sacharosy a méně než 15,2 mg ethanolu.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Granule pro perorální roztok v sáčku

Bílý až světle žlutý prášek s charakteristickým citronovo-rumovým aroma .

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

K úlevě od příznaků spojených s nachlazením, chřipkou a infekcí horních cest dýchacích. Nogrip je určený pro dospělé a dospívající od 15 let.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí a dospívající od 15 let

Doporučená dávka je jeden sáček 2 nebo 3krát denně.

Interval mezi jednotlivými dávkami má být alespoň 4 hodiny.

Při příznacích chřipky je doporučeno rozpustit Nogrip v teplé vodě a vypít ve večerních hodinách. Maximální doba léčby bez porady s lékařem je 5 dnů.

Renální insuficience

U pacientů se středně těžkou renální insuficiencí (clearance kreatininu 10-50 ml/min) má být interval mezi dvěma dávkami nejméně 6 hodin denně.

U pacientů s těžkou renální insuficiencí (clearance kreatininu <10 ml/min) má být interval mezi dvěma dávkami nejméně 8 hodin denně.

Způsob podání

Perorální podání.

Obsah sáčku má být rozpuštěn v dostatečném množství studené nebo teplé vody.

4.3    Kontraindikace

•    Hypersensitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1

•    Pacienti s jaterní insuficiencí

•    Pacienti s glaukomem s uzavřeným úhlem

•    Pacienti s rizikem retence moči v souvislosti s uretrální poruchou prostaty

•    Pacienti, kteří během posledních dvou týdnů užívali inhibitory monoaminooxidázy (IMAO)

•    děti do 15 let

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

V případě vysoké či přetrvávající horečky, nástupu příznaků superinfekce nebo příznaků přetrvávajících déle než 5 dní, je nutné léčbu přehodnotit.

Riziko psychické závislosti se objevuje v podstatě jen u vyšších než doporučených dávek a při dlouhodobém užívání.

Tento přípravek nemá být s ohledem na riziko předávkování kombinován s dalšími léčivými přípravky, které obsahují paracetamol. Maximální denní dávka paracetamolu je 4 g denně pro dospělé nad 50 kg (viz bod 4.9). U pacientů s onemocněním jater je riziko předávkování vyšší.

Paracetamol má být používán s opatrností u pacientů s poruchou funkce ledvin, akutní hepatitidou, s nedostatkem glukóza-6-fosfát dehydrogenázy a hemolytickou anemií. Riziko předávkování je vyšší u pacientů s necirhotickým onemocněním jater.

Paracetamol může být při dávkách nad 6-8 gramů denně hepatotoxický. Poškození jater se může vyvinout i při mnohem nižších dávkách při současném užívání s alkoholem, induktory jaterních enzymů nebo jinými hepatotoxickými léky, např. IMAO. Dlouhodobá konzumace alkoholu významně zvyšuje riziko hepatotoxicity paracetamolu. Paracetamol je kontraindikován u pacientů, kteří současně užívají IMAO nebo je užívali během posledních dvou týdnů z důvodu rizika hypertenzní krize.

Během léčby je třeba vyhnout se konzumaci alkoholu a léčivých přípravků obsahujících alkohol. Alkohol zvyšuje sedativní účinek H1 antihistaminik. To může mít vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Přípravek má být užíván s opatrností u pacientů s astmatem nebo chronickou obstrukční plicní nemocí, kardiovaskulárním onemocněním, hypertenzí, hypertyreózou a pyloroduodenální obstrukcí.

Během léčby je třeba se vyhnout podávání sedativ (zejména barbiturátů), které zesilují sedativní účinek antihistaminik.

Jeden sáček obsahuje 11,5 g sacharózy, to má být vzato v úvahu u denní diety pro diabetiky nebo při dietě s nízkým obsahem cukru ve stravě.

Jeden sáček obsahuje malé množství ethanolu (méně než 15,2 mg), toto množství není považováno za škodlivé.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Paracetamol

Induktory jaterních mikrozomálních enzymů, jako je alkohol, barbituráty, a antikonvulsiva, jako je fenytoin, fenobarbital, methylphenobarbital, primidon, rifampicin, a IMAO a tricyklická antidepresiva mohou zvyšovat hepatotoxicitu paracetamolu, zejména po předávkování.

Rychlost absorpce paracetamolu může být snížena anticholinergními látkami (např glykopyron, propanthelin) nebo při současné léčbě kolestyraminem a při současném užívání metoklopramidu nebo domperidonu.

Isoniazid snižuje clearance paracetamolu možným potencováním jeho účinku a/nebo toxicity inhibicí jeho metabolismu v játrech.

Dlouhodobé pravidelné denní užívání paracetamolu může zvýšit antikoagulační účinek warfarinu a jiných derivátů kumarinu. Riziko krvácení se může zvýšit; občasné dávky nemají zásadní vliv.

Probenecid snižuje clearance paracetamolu inhibicí vazby paracetamolu na kyselinu glukuronovou.

Pravidelné užívání paracetamolu může redukovat metabolismus zidovudinu (zvýšené riziko neutropenie).

Tyto interakce nejsou klinicky významné, pokud je přípravek užíván v souladu s doporučeným dávkováním a dobou léčby.

Feniramin

Současné užívání derivátů morfinu (analgetika, antitusika a substituční léčba), antipsychotik, barbiturátů, benzodiazepinů, anxiolytik jiných než benzodiazepiny (např meprobamát), hypnotik, sedativních antidepresiv (amitriptylin, doxepin, mianserin, mirtazapin, trimipramin), sedativních H1 antihistaminik, centrálních antihypertenziv, baklofenu a thalidomidu může zvýšit útlum centrálního nervového systému. Může být snížena schopnost řídit a obsluhovat stroje.

Současné užívání jiných derivátů atropinu jako tricyklická antidepresiva, většina atropinových H1 antihistaminik, anticholinergických látek proti Parkinsoně nemoci, antispazmodických atropinů, disopyramid, fenotiazinových neuroleptik a také klozapinu, mohou vyvolat atropinové nežádoucí účinky, jako je retence moči, zácpa, sucho v ústech.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství a fertilita

Studie na zvířatech s ohledem na reprodukční toxicitu jsou nedostatečné. Tento přípravek se nedoporučuje užívat během těhotenství.

Kojení

Paracetamol je vylučován do mateřského mléka, ale v klinicky nevýznamném množství. Nebyly zaznamenány žádné negativní účinky na kojence. Není známo, zda feniramin a jeho metabolity jsou vylučovány do mateřského mléka. Tento přípravek se nedoporučuje užívat během kojení.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Tento léčivý přípravek má významný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje vzhledem k možnému vedlejšímu účinku ospalosti, a to zejména na začátku léčby. Tento efekt může být zvýšen konzumací alkoholických nápojů, léků obsahujících alkohol a sedativ.

4.8 Nežádoucí účinky

Četnost nežádoucích účinků je klasifikována následovně: Velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až <1/10); méně časté (> 1/1 000 až <1/100); vzácné (> 1/10 000 až <1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Nežádoucí účinky spojené s feniraminem

Farmakologické vlastnosti účinné látky způsobují nežádoucí účinky závislé na dávce (viz bod 5.1):

•    Poruchy nervového systému

o útlum nebo ospalost, silněj ší na začátku léčby;

o anticholinergní účinky jako sucho v ústech, zácpa, rozmazané vidění, mydriáza, palpitace, riziko retence moči; o    ortostatická hypotenze;

o závratě, vertigo, poruchy paměti a koncentrace, častější u starších osob; o porucha motorické koordinace, třes; o    zmatenost, halucinace;

o    vzácněji exitační účinky jako neklid, nervozita, nespavost.

•    Poruchy imunitního systému (vzácné):

o hypersenzitivní reakce jako je zarudnutí, svědění, ekzém, kopřivka, purpura; o    otok, zřídka angioedém;

o    anafylaktický šok.

•    Poruchy krve a lymfatického systému:

o    leukopenie, neutropenie;

o    trombocytopenie;

o    hemolytická anemie.

Nežádoucí účinky spojené s paracetamolem

Byly hlášeny vzácné případy hypersenzitivní reakce jako anafylaxe, angioedém, vyrážka, kopřivka a kožní vyrážky. V případě těchto reakcí je nutné užívání přípravku Nogrip okamžitě přerušit.

Ve velmi výjimečných případech byly hlášeny trombocytopenie, leukopenie a neutropenie.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na níže uvedenou adresu. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování Předávkování spojené s feniraminem

Předávkování může způsobit záchvaty (zejména u dětí), ztrátu vědomí a kóma.

Předávkování spojené s paracetamolem

Paracetamol může způsobit intoxikace, obzvláště u starších pacientů, malých dětí, pacientů s onemocněním jater, u chronických alkoholiků, pacientů s chronickou malnutricí a pacientů užívajících látky indukující jaterní enzymy. Předávkování může být v těchto případech fatální.

Příznaky

Příznaky předávkování paracetamolem, které se objevují v prvních 24 hodinách, jsou bledost, nauzea, zvracení, nechutenství a bolest břicha. Poškození jater se může projevit do 12 až 48 hodin po požití. Může dojít k poruchám metabolismu glukózy a metabolické acidóze. Při těžké otravě může selhání jater vyústit v encefalopatii, krvácení, hypoglykemii, edém mozku a smrt. I bez těžkého poškození jater se může objevit akutní renální selhání s akutní tubulární nekrózou projevující se silnými bolestmi v bederní oblasti, hematurií a proteinurií. Byly hlášeny srdeční arytmie a pankreatitida.

Léčba

V případě předávkování paracetamolem je nezbytná okamžitá léčba. I přes absenci výrazných časných příznaků předávkování, mají být pacienti neprodleně dopraveni do nemocnice k okamžité lékařské pomoci. Příznaky mohou být omezeny na nauzeu nebo zvracení a nemusí reflektovat závažnost předávkování nebo riziko orgánového poškození. Léčba má probíhat v souladu s postupy léčby předávkování.

Je třeba zvážit podání aktivního uhlí do 1 hodiny po předávkování. Doporučuje se měření plazmatické koncentrace paracetamolu po 4 hodinách a déle od předávkování (dříve změřené koncentrace jsou nespolehlivé). Léčba N-acetylcysteinem může být aplikována až do 24 hodin po požití paracetamolu, nicméně maximálního ochranného účinku je dosaženo do 8 hodin od předávkování. Účinnost antidota po uplynutí této doby prudce klesá. V případě potřeby lze podat pacientovi intravenózně N-acetylcystein v souladu se stanoveným dávkovacím režimem. Pokud nedochází ke zvracení, může být vhodnou alternativou perorální podání N-acetylcysteinu nebo methioninu zejména v odlehlých oblastech, mimo nemocnici. Léčba pacientů, kteří se dostanou do nemocnice se závažnou poruchou funkce jater po 24 hodinách od předávkování, se má projednat s toxikologickým centrem nebo hepatologickou jednotkou.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: paracetamol, kombinace kromě psycholeptik ATC skupina: N02BE51

Mechanismus účinku

Tento přípravek má tři farmakologické účinky:

-    Antihistaminový efekt, který snižuje sekreci z nosu a často související slzení a také snižuje spastické projevy, jako jsou záchvaty kýchání.

Feniramin je antagonista H1 receptoru, brání účinku histaminu, jako je uvolnění chemických mediátorů a výsledná zánětlivá reakce.

-    Antipyretický a analgetický účinek snižující horečku a bolest (bolest hlavy, svalů).

Paracetamol inhibuje cyklooxygenázu, enzym důležitý pro syntézu prostaglandinů. Cyklooxygenáza centrálního nervového systému je citlivější na paracetamol než periferní cyklooxygenáza což vysvětluje, proč paracetamol působí antipyreticky a analgeticky bez viditelného periferního protizánětlivého účinku.

-    Kompenzace kyseliny askorbové v lidském těle.

Kyselina askorbová je ve vodě rozpustný vitamin a silný antioxidant. Je to kofaktor v mnoha biologických procesech, jako je například metabolismus kyseliny listové, oxidace aminokyselin a absorpce a transport železa. Také je potřebná pro tvorbu, údržbu a opravu mezibuněčného stavebního materiálu. Kyselina askorbová je důležitá v obraně proti infekci, pro normální funkci T-lymfocytů a pro účinnou fagocytární aktivitu leukocytů. Také chrání buňky před oxidačním poškozením základních molekul.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Paracetamol

Absorpce

Po perorálním podání je paracetamol rychle a téměř úplně absorbován. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo za 30 minut až 2 hodiny.

Distribuce

Paracetamol je distribuován rychle do všech tkání. Koncentrace v krvi, slinách a plazmě jsou srovnatelné. V terapeutických dávkách je vazba na proteiny zanedbatelná.

Biotransformace

Paracetamol je metabolizován v játrech. Dvě hlavní metabolické cesty jsou glukuronidace a sulfatace. Druhá cesta je při dávkách vyšších než terapeutických rychle saturována. Minoritní cesta katalyzovaná cytochromem P450 vede k tvorbě reaktivního meziproduktu (N-acetyl-p-benzochinoniminu), který je za normálních podmínek užívání paracetamolu rychle detoxikován glutathionem a po konjugaci s cysteinem a kyselinou merkapturovou vylučován močí.

Eliminace

K eliminaci paracetamolu dochází zásadně močí. Během 24 hodin se vylučuje ledvinami 90 % požité dávky, převážně jako glukuronidové (60-80 %) a sulfátové (20-30 %) konjugáty. Méně než 5 % se vylučuje v nezměněné formě. Eliminační poločas je přibližně 2 hodiny.

V případě insuficience ledvin nebo jater, po předávkování a u novorozenců je eliminační poločas paracetamolu prodloužen. Maximální účinek je ekvivalentní koncentracím v plazmě. U starších pacientů není kapacita konjugace změněna.

Feniramin-maleinát

Absorpce

Feniramin-maleinát se dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu. Jeho plazmatický poločas je 1-1,5 hodiny.

Eliminace

Má vysokou afinitu k tkáním a je vylučován především ledvinami.

Vitamin C

Kyselina askorbová je rychle absorbována z gastrointestinálního traktu a je distribuována do všech tělesných tkání. Kyselina askorbová se reverzibilně oxiduje na kyselinu dehydroaskorbovou, část se metabolizuje na askorbát-2-sulfát, který je neaktivní, a na kyselinu šťavelovou, které jsou vylučovány močí.

5.3    Předklinické údaje vztahující se    k bezpečnosti

Neuplatňuje se.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Sacharóza

Citronovo-rumové aroma Bezvodá kyselina citronová Arabská klovatina usušená rozprášením Sodná sůl sacharinu (E954)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

21 měsíců

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

6.5    Druh obalu a velikost balení

(papír/Al/PE) sáčky

Velikost balení: 2, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20 sáčků.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Dr. Max Pharma Limited First Floor Roxburghe House 273 - 287 Regent Street W1B 2HA Londýn Velká Británie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

07/285/15-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 17.6.2015

10. DATUM REVIZE TEXTU

17.6.2015

7/7