Příbalový Leták

Nicorette Inhalátor 15 Mg

sp. zn. sukls65599/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Nicorette inhalátor 15 mg

tekutina k inhalaci

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Nicotinum 15 mg v jedné náplni (aplikovaná dávka 7 mg) Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tekutina k inhalaci.

Popis přípravku: bílý až téměř bílý porézní váleček obsahující léčivou a pomocnou látku.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Přípravek je určen k léčbě závislosti na tabáku, ke zmírnění touhy po kouření (nikotinu) a ke zmírnění abstinenčních příznaků tím, že

•    umožňuje snadnější odvykání kouření kuřákům motivovaným přestat kouřit,

•    pomáhá kuřákům k dočasné abstinenci kouření,

•    umožňuje redukci kouření kuřákům neschopných ukončit kouření nebo kuřákům, kteří nechtějí kouření ukončit.

4.2.    Dávkování a způsob podání

Děti a mladiství

Osoby do 18 let mohou používat přípravek Nicorette inhalátor 15 mg pouze na základě doporučení lékaře. S léčbou mladistvých do 18 let přípravkem Nicorette inhalátor 15 mg není dostatek zkušeností.

Dospělí (včetně starších osob)

Inhalací pomocí náplně je nikotin uvolňován a absorbován sliznicí dutiny ústní.

Nicorette inhalátor 15 mg se používá v okamžiku, kdy se dostaví touha zakouřit si. Čím častěji je pacient schopen nahradit cigaretu inhalátorem, tím snazší bude pro něj přestat kouřit. Nicorette inhalátor 15 mg nahrazuje kuřácký návyk - pohyb ruky k ústům - a používá se stejným způsobem jako cigareta. Vzhledem k tomu, že množství nikotinu vdechovaného inhalátorem je mnohem nižší než u cigarety, je k odpovídajícímu stupni substituce zapotřebí vdechovat 8-10 krát vice vdechů než při kouření cigaret. Vdechování by mělo trvat 10-20 minut. Pokud není touha po kouření zmírněna dostatečně, zvyšuje se frekvence a/nebo počet vdechů. Jedna náplň nahrazuje přibližně sedm cigaret. K docílení nejlepších výsledků by mělo být používáno 3-6 náplní denně. Používání méně než 3 náplní denně může vést k selhání léčby touhy po kouření. Viz bod 5.2. pro více informací.

Hladina nikotinu při použití inhalátoru je závislá na teplotě. K docílení stejného účinku při nižších teplotách musí být inhalátor používán déle.

Pravidelné používání inhalátoru déle než 12 měsíců se všeobecně nedoporučuje. Někteří bývalí kuřáci mohou pociťovat potřebu delší léčby pomocí inhalátoru, aby se vyvarovali návratu ke kouření. Pro případ, že se dostaví náhlá touha po kouření, má mít pacient po ruce zásobu náplní. Rada a podpora okolí obvykle zvyšují úspěšnost léčby.

Ukončení kouření

Je velice důležité, aby délka léčby byla dostačující. Úvodní fáze léčby trvá obvykle 3 měsíce.

Poté má pacient v průběhu 6-8 týdnů postupně počet náplní snižovat až do úplného odvyknutí.

Redukce kouření

Nicorette inhalátor 15 mg se používá mezi jednotlivými epizodami kouření vždy, když se dostaví naléhavá potřeba kouřit, aby byl co nejvíce prodloužen interval bez kouření a úmyslně tak redukováno kouření na nejnižší možnou míru. Pokud nedojde po 6 týdnech ke snížení počtu vykouřených cigaret, pacient má vyhledat odbornou radu.

Pokus o úplné zanechání kouření se má uskutečnit, jakmile se pacient cítí být připraven, ne však později než 6 měsíců od zahájení léčby. Pokud se pacientovi nepodaří definitivně přestat kouřit do 9 měsíců od zahájení léčby, má vyhledat odbornou radu.

Dočasná abstinenční fáze

Inhalátor se používá v situacích, kdy není umožněno kouření, například v místech se zákazem kouření nebo v jiných případech, kdy kuřák pociťuje potřebu si zapálit.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo pomocnou látku tohoto přípravku.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Nicorette inhalátor 15 mg má být používán pouze po poradě s lékařem u skupiny pacientů s kardiovaskulárními chorobami: pacienti se závažnou kardiovaskulární příhodou v anamnéze, nebo pacienti, kteří byli v posledních 4 týdnech hospitalizováni z důvodu kardiovaskulárních obtíží (k nim patří např. cévní mozková příhoda, infarkt myokardu, nestabilní angina pectoris, srdeční arytmie, transplantace koronárního arteriálního bypassu a angioplastika) nebo pacienti s nekontrolovatelnou hypertenzí.

Nicorette inhalátor 15 mg je zapotřebí používat s opatrností u pacientů se závažným/středně závažným jaterním onemocněním, závažným ledvinovým onemocněním, u pacientů s aktivními duodenálními a žaludečními vředy, chronickými chorobami hrdla a bronchospastickými chorobami. Riziko náhradní nikotinové léčby je zapotřebí posuzovat oproti riziku souvisejícího s nepřetržitým kouřením.

Nikotin absorbovaný v rámci náhradní nikotinové léčby i kouření vyvolávají uvolňování katecholaminů z dřeně nadledvin. Nicorette inhalátor 15 mg se proto musí používat s opatrností také u pacientů s nekontrolovatelnou hypertyreózou nebo s feochromocytomem.

Pacienti s diabetes mellitus mohou mít v důsledku zanechání kouření snížené požadavky na dávkování inzulínu.

Někteří pacienti mohou pokračovat v používání přípravku Nicorette inhalátor 15 mg po doporučené době léčby; možné riziko dlouhodobého používání je mnohem nižší než riziko spojené s opětným kouřením.

Pokud dítě polkne, žvýká nebo vdechne nikotinovou náplň (použitou i nepoužitou), existuje riziko intoxikace dítěte.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Kouření (nikoli však nikotin) je spojeno se zvýšením aktivity enzymu CYP1A2. Po zanechání kouření může dojít ke snížení clearance substrátů tohoto enzymu. To může vést ke zvýšení plazmatických koncentrací některých léčiv s možným klinickým významem u některých léčiv s podobnou terapeutickou šíří (např. theofylinu, takrinu, klozapinu a ropinirolu).

Plazmatické koncentrace ostatních léčiv částečně metabolizovaných CYP1A2 např. imipraminu, olanzapinu, klomipraminu a fluvoxaminu mohou být v období po zanechání kouření také zvýšeny. Prozatím však neexistující data, která by tento předpoklad potvrzovala a pravděpodobný klinický význam tohoto účinku pro tato léčiva není znám.

Na základě omezeného množství dat lze usuzovat o možnosti metabolické indukce flekainidu a pentazocinu kouřením.

4.6    Těhotenství a kojení

Těhotenství

Nikotin proniká placentární bariérou a působí na dechovou a srdeční frekvenci plodu. Účinek na srdeční frekvenci závisí na výši podané dávky. Kouření může velmi vážně poškodit plod nebo dítě, a matka (nastávající matka) by tedy měla co nejdříve přestat kouřit. Nastávající matka by měla přestat kouřit pokud možno bez použití náhradní nikotinové léčby. Těhotné ženy by však měly Nicorette inhalátor 15 mg používat pouze po poradě s lékařem. Riziko pro plod, plynoucí z používání Nicorette inhalátor 15 mg během těhotenství, není zatím zcela objasněno. Prospěch náhradní nikotinové léčby u těhotných žen, které nejsou schopny přestat kouřit bez této léčby, však převyšuje riziko plynoucí z nepřetržitého kouření.

Kojení

Nikotin proniká do mateřského mléka v malých množstvích, která mohou působit na kojence i v případě terapeutických dávek. Ke snížení expozice na dítě by Nicorette inhalátor 15 mg měl být používán ihned po kojení. Nedokáže-li kojící žena přestat kouřit bez použití náhradní nikotinové léčby, je nutné náhradní nikotinovou léčbu zahájit pouze po poradě s lékařem.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nicorette inhalátor 15 mg nemá žádný nebo má pouze zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Nicorette inhalátor 15 mg může být příčinou vzniku nežádoucích účinků obdobných těm, které jsou pozorovány při dodávání nikotinu jiným způsobem, jako je např. kouření. Tyto nežádoucí účinky jsou závislé především na výši dávky.

Asi u 40 % pacientů byly pozorovány místní nežádoucí účinky mírného stupně, jako je kašel a podráždění sliznice dutiny ústní a jícnu. Většina nežádoucích účinků se vyskytla během prvních týdnů po zahájení léčby.

Některé příznaky, jako jsou závratě, bolesti hlavy a poruchy spánku, mohou být proj evem abstinenčních příznaků souvisejících s abstinencí kouření. V souvislosti s ukončením kouření mohou vznikat aftózní ulcerace nejasné kauzality.

Incidence nežádoucích účinků

Velmi časté (>1/10), časté (>1/100, <1/10), méně časté (>1/1000, <1/100), vzácné (>1/10 000, <1/1 000), velmi vzácné <1/10 000), včetně samostatných hlášení.

Poruchy nervového systému: Velmi časté:

Časté:

Srdeční poruchy:    Méně časté:

Velmi vzácné:

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:

Velmi časté:

Gastrointestinální poruchy:    Časté:

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Velmi časté: Časté:


bolesti hlavy závratě

palpitace

reverzibilní síňová fibrilace


kašel

gastrointestinální diskomfort, škytavka, nauzea, zvracení

podráždění sliznice dutiny ústní a jícnu překrvení nosní sliznice


4.9 Předávkování

Nadměrný příjem nikotinu přípravky náhradní nikotinové léčby a /nebo kouřením může způsobovat projevy předávkování.

Příznaky předávkování jsou srovnatelné s těmi, které vznikají při akutní otravě nikotinem a patří k nim: nauzea, slinění, bolesti břicha, průjmy, pocení, bolesti hlavy, závratě, poruchy sluchu a výrazná slabost. Ve vysokých dávkách může po těchto příznacích následovat hypotenze, slabost a nepravidelný tep, dýchací obtíže, sklíčenost, selhání oběhu, kolaps a celkové křeče.

Dávky nikotinu, které jsou dospělými kuřáky během léčby tolerovány, mohou vyvolat závažné příznaky otravy u malých dětí s fatálními následky.

Léčba _ předávkování

Okamžité ukončení podávání nikotinu a zahájení symptomatické léčby.

V případě požití nedopatřením, perorální podání aktivního uhlí snižuje gastrointestinální absorpci nikotinu.

Akutní minimální letální dávka nikotinu u člověka činí 40 - 60 mg.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Přípravek pro odvykání kouření ATC kód: N07B A01

Farmakologické účinky nikotinu jsou dobře dokumentovány. Hlavním farmakologickým účinkem jsou centrální stimulace a/nebo útlum, přechodné hyperpnoe, periferní vazokonstrikce (vedoucí ke zvýšenému systolickému tlaku), snížení chuti k jídlu a stimulace peristaltiky.

Náhlé přerušení používání tabákových výrobků po dlouhém období každodenního dodávání nikotinu může vyvolat vznik čtyř nebo více charakteristických abstinenčních příznaků, k nimž patří: dysforie nebo depresivní nálada; nespavost; podrážděnost, frustrace nebo agresivita; úzkost; zhoršená koncentrace, neklid nebo netrpělivost; snížení srdeční frekvence; a zvýšená chuť k jídlu nebo přibývání tělesné hmotnosti. Touha po nikotinu, považovaná za klinický významný příznak, je také důležitou součástí nikotinového odvykání.

Klinické studie prokazují, že přípravky obsahující nikotin pomáhají při odvykání kouření zmírněním abstinenčních příznaků.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti Absorpce

Větší část nikotinu uvolňovaná z přípravku Nicorette inhalátor 15 mg je absorbována sliznicí dutiny ústní.

Přibližně 50 % uvolněného nikotinu je systémově biologicky dostupné. Vstřebávání nikotinu bukální sliznicí je pomalé a nevede k vysokým a rychlým plazmatickým koncentracím nikotinu jako při kouření cigaret. Faktory, které ovlivňují množství nikotinu uvolněného z inhalátoru, jsou objem vzduchu procházející náplní a teplota vzduchu. Objem inhalace se liší mezi jednotlivci také v laboratorních podmínkách s definovaným návodem k použití. Intenzivní používání (80 hlubokých inhalací nebo 600 mělkých vdechů) během 20 minut má podle toho za následek široké rozmezí dávek nikotinu. V průměru jsou 2 mg nikotinu uvolňovány během 20 minut intenzivního používání. Maximálních plazmatických koncentrací je dosaženo do 15 minut po ukončení inhalace.

Rovnovážného stavu přibližně 20 ng/ml je dosaženo při trvalé rychlé inhalaci během 20 minut každou hodinu (viz. popis výše), jedné nové náplně každou hodinu, za 11 hodin v laboratorních podmínkách při běžné teplotě místnosti, tj. podobné jako po kouření každou hodinu. Podání dle vlastních potřeb (ad lib. v klinickém používání) vede obvykle k plazmatickým hladinám nikotinu 6-8 ng/ml, což představuje 1/3 hladin dosažených při kouření cigaret.

Při používání inhalátoru jako cigarety, ale vdechováním 8 krát více vdechů ve srovnání s kouřením, dodává inhalátor přibližně 1 mg nikotinu. Při tomto způsobu používání dodává 15 mg náplň shodné množství nikotinu (přibližně 1 mg) po sedm následných použití, což výsledně představuje přibližně 50 % náhradu hladiny nikotinu ve srovnání s hodinovým kouřením.

Uvolňování nikotinu z přípravku Nicorette inhalátor 15 mg je závislé na teplotě. Biologická dostupnost roste se zvyšující se teplotou. Odpovídající plazmatické hladiny ve 30 °C a 40 °C jsou vyšší ve srovnání s dávkou dostupnou při 25 °C a odpovídají přibližně 25 a 30 ng/ml.

Distribuce

Distribuční objem po intravenózní aplikaci nikotinu činí přibližně 2-3 l/kg a eliminační poločas činí přibližně 2 hodiny.

Biotransformace

Hlavním orgánem vylučování jsou játra, a průměrná plazmatická clearance činí přibližně 70 l/hod. Nikotin je metabolizován rovněž v ledvinách a plicích. Bylo identifikováno více než 20 metabolitů, které jsou méně účinné než nikotin.

Vazba nikotinu na plazmatické proteiny je nižší než 5 %. Významný účinek na jeho kinetiku při současném užívání léků nebo změnách plazmatických bílkovin způsobených onemocněním se proto nepředpokládá.

Hlavním metabolitem nikotinu je kotinin s eliminačním poločasem 15-20 hodin, který dosahuje koncentrací 10 x převyšujících koncentrace nikotinu.

Eliminace

Primárním močovým metabolitem je kotinin (15 % dávky) a trans-3-hydroxykotinin (45 % dávky). Přibližně 10 % nikotinu je vyloučeno nezměněno močí. Více než 30 % může být vyloučeno při zvýšeném průtoku a acidifikaci nižší než pH 5.

Těžší renální postižení pravděpodobně působí snížení celkové clearance nikotinu. Farmakokinetika nikotinu není ovlivněna u cirhotických pacientů s mírným jaterním postižením (Child-Pugh skóre 5) a je snížena u cirhotických pacientů se středním jaterním poškozením (Child-Pugh skóre 7).

U kuřáků v dialyzačním programu byly zjištěny zvýšené plazmatické hladiny nikotinu.

Mírné snížení celkové clearance nikotinu bylo shledáno u zdravých starších pacientů, avšak bez nutnosti úpravy dávkování.

U mužů a žen není rozdíl ve farmakokinetice nikotinu.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Data o bezpečnosti přípravku Nicorette inhalátor 15 mg nebyla ověřována v předklinických studiích.

Toxicita nikotinu jako jedné ze složek tabáku je velmi dobře známa. Typickými příznaky akutní otravy jsou slabost a nepravidelný puls, dýchací obtíže a celkové křeče.

Nebylo potvrzeno, že by měl nikotin mutagenní nebo genotoxické účinky.

Neexistují žádné jasné důkazy o genotoxicitě nebo mutagenitě nikotinu. Dobře známá karcinogenita způsobená kouřením tabáku je připisována látkám vznikajícím procesem pyrolýzy tabáku. Žádná z těchto látek se nevyskytuje v přípravku Nicorette inhalátor.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek Levomenthol

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3.    Doba použitelnosti

3    roky

Přípravek lze použít do 48 hodin po otevření pouzdra s porézním válečkem.

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5.    Druh obalu a velikost balení

Porézní váleček je umístěn v polyethylenovém průhledném pouzdru zataveném po obou stranách hliníkovou fólií s potiskem „NICORETTE“ a číslem šarže; blistr; bílá dvoudílná kuřácká špička s hroty uvnitř; krabička.

Velikost balení:

4    náplně v blistru + 1 kuřácká špička + příbalová informace 20 náplní v blistru + 1 kuřácká špička + příbalová informace Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6.    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky. Způsob zacházení

Náplň se vloží do špičky podle návodu. Pacient vdechuje prostřednictvím špičky ústy: je však zapotřebí vyvinout většího úsilí než při kouření cigarety. Uvolňující se nikotin se vstřebává sliznicí dutiny ústní, jen malé množství se dostává do plic. Přibližně po 20 minutách intenzivního používání se dosahuje nejvyšší dávky; ve stejné době dochází ke snižování množství uvolněného nikotinu z náplně, takže pacient inhalátor odkládá.

Náplň se vloží do špičky podle uvedeného návodu:

1. Vyjměte z obalu špičku.

Nastavte značky proti sobě a otevřete špičku tahem od sebe.

2. Vyjměte z blistru jednu nikotinovou náplň, vložte náplň do špičky a zatlačte ji do konce špičky, až prorazíte hliníkovou fólii čelního uzávěru náplně.

Nasaďte vrchní část špičky.


3. Nastavte značky proti sobě, uzavřete špičku a pootočte jí.

Po uzavření je náplň proražena na obou stranách a je připravena k použití.



Sevřete špičku ústy a vdechujte jejím prostřednictvím: je však zapotřebí vyvinout většího úsilí než při kouření cigarety.

Doba, po kterou je náplň účinná, závisí na intenzitě jejího používání.

Čištění špičky

Prázdnou špičku v průběhu týdne několikrát propláchněte vodou.

Nicorette inhalátor 15 mg se používá v době, kdy má pacient chuť na cigaretu anebo má pocity související s odvykáním, ne však více než 6 náplní denně.

Přípravek působí nejlépe při pokojové teplotě. Nižší teplota (pod 15 °C) vede ke sníženému uvolňování nikotinu, zatímco vyšší teplota (nad 25 °C) vede ke zvýšení uvolňování nikotinu a inhalace má být méně četná k zamezení předávkování.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

McNeil AB, Helsingborg, Švédsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

87/852/11 -C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

28.12. 2011

10. DATUM REVIZE TEXTU

19.6.2013

8/8