Příbalový Leták

Nasic

Informace pro variantu: Nosní Sprej, Roztok (1x10ml I,1mg/50mg/Ml), zobrazit další variantu

sp.zn. sukls276845/2012

Souhrn údajů o přípravku

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU Nasic

nosní sprej, roztok

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

10 gramů roztoku obsahuje xylometazolini hydrochloridum 10 mg a dexpanthenolum 500 mg.

Jedna dávka 0,1 ml roztoku (odpovídá 0,10 g), obsahuje xylometazolini hydrochloridum 0,1 mg a dexpanthenolum 5,0 mg.

Pomocné látky se známým účinkem: Benzalkonium chlorid Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Nosní sprej, roztok Čirý, bezbarvý roztok

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

K dekongesci nosní sliznice při rýmě a k podpoře hojení slizničních a kožních lézí, k úlevě při vasomotorické rýmě (rhinitis vasomotorica) a k léčbě zhoršeného nosního dýchání po operacích nosu.

Nasic je určen pro dospělé a děti od 6 let.

4.2    Dávkování a způsob podání

Nosní podání.

Dospělí a děti si aplikují jednu dávku (jeden vstřik) do každé nosní dírky dle potřeby až 3x denně. Délka léčby závisí na individuální citlivosti a na klinické odezvě, ale neměla by překročit 7 dní, protože pro delší užití není dostatečná zkušenost.

Způsob podání

Před prvním použitím nosního spreje je třeba aplikátor několikrát stisknout, dokud se nezačne rozprašovat jemný aerosol.

Lahvička s přípravkem Nasic při aplikaci spreje musí být přímo u nosní dírky a pacient by se měl během aplikace lehce nadechovat nosem.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku(y) nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 Dále tento léčivý přípravek nesmí užívat:

-    pacienti se suchým zánětem nosní sliznice (rhinitis sicca)

-    děti do 6 let věku.

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Tento léčivý přípravek může být užíván až po pečlivém zvážení přínosu - rizika u:

-    pacientů, kteří užívají inhibitory monoaminových oxidáz (MAO inhibitory) nebo jiné léčivé přípravky, které mají schopnost zvyšovat krevní tlak

-    pacientů se zvýšeným intraokulárním tlakem, zvláště s glaukomem s uzavřeným úhlem

-    pacientů s vážným kardiovaskulárním onemocněním (např. koronárním srdečním onemocněním, hypertenzí)

-    pacientů s feochromocytomem

-    pacientů s metabolickými onemocněními (např. hypertyreózou, diabetem)

Zvláštní opatrnosti je zapotřebí při užívání přípravku u pacientů s hypertrofií prostaty.

Sympatomimetika s dekongescenčními účinky mohou, obzvláště když jsou užívána po delší dobu, nebo v případě předávkování, mít za následek reaktivní překrvení nosní sliznice. Tento efekt má zpětně za následek zúžení dýchacích cest, který nutí pacienta opakovaně užívat lék, což má za následek chronické užívání. To způsobuje chronický otok (rhinitis medicamentosa) s následkem atrofie nosní sliznice (ozaena).

V méně závažných případech může být vhodné přestat aplikovat sympatomimetický léčivý přípravek nejdříve do jedné nosní dírky a aplikovat jej na druhou stranu, dokud symptomy nevymizí, aby bylo alespoň částečně zachováno nosní dýchání.

Konzervační látka benzalkonium chlorid obsažená v přípravku Nasic může způsobit otok nosní sliznice, zvláště během dlouhodobého užívání. Pokud je podezření na tento nežádoucí účinek (perzistentní nosní kongesce), měl by být aplikován přípravek bez konzervačních látek. Pokud přípravek k nosní aplikaci bez konzervačních látek není k dispozici, je nutné zvážit jinou formu podání.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Xylometazolini hydrochloridum:

Současné užívání inhibitorů monoaminových oxidáz tranylcyprominového typu nebo tricyklických antidepresiv může mít za následek zvýšení krevního tlaku následkem působení těchto léčivých látek na kardiovaskulární systém.

Dexpanthenolum:

Není známo.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Nasic by neměly užívat kojící matky, protože nejsou dostupné žádné studie, jestli se xylometazolin-hydrochlorid vylučuje do mateřského mléka.

Není dostatečná zkušenost s užitím tohoto léčivého přípravku u těhotných a kojících matek. Studie na 207 těhotných ženách, které mohly být během prvních 3 měsíců exponovány, neprokázala nárůst poměru malformací (5/207).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Při dlouhodobém užívání přípravku Nasic nebo při užívání vysokých dávek přípravku Nasic nelze vyloučit systémové nežádoucí účinky, včetně nežádoucích účinků na CNS a kardiovaskulární systém.

V těchto případech může být schopnost řídit a obsluhovat stroje snížena.

4.8    Nežádoucí účinky

Pro vyjádření výskytu četnosti nežádoucích účinků je použito následující dělení:

Velmi časté (>1/10)

Časté (>1/100 až <1/10)

Méně časté (>1/1 000 až <1/100)

Vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)

Velmi vzácné (<1/10 000) včetně jednotlivých případů Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Xylometazolini hydrochloridum:

Respirační, hrudní a mediastinálníporuchy:

Velmi vzácné:

Nasic může způsobit přechodné mírné podráždění (pálení nebo vysušení nosní sliznice), obzvláště u citlivých pacientů.

Velmi vzácné nebo jednotlivé případy:

U pacientů se může dostavit pocit ucpaného nosu poté, co účinek léčivého přípravku odezní (reaktivní hyperémie).

Dlouhodobé používání nebo používání vyšších dávek xylometazolin-hydrochloridu může mít za následek intranasální pálení nebo suchost nosní sliznice a reaktivní kongesci se vznikem rhinitis medicamentosa. Tento efekt se může vyvinout již po 5 dnech léčby a při kontinuálním užívání má za následek trvalé poškození nosní sliznice se strupy (rhinitis sicca).

Poruchy nervového systému:

Vzácné nebo velmi vzácné:

Byly zaznamenány bolest hlavy, nespavost, únava.

Srdeční poruchy:

Vzácné nebo méně časté:

Místní intranasální podání může být spojeno se systémovými sympatomimetickými účinky, jako jsou palpitace, tachykardie a vzestup krevního tlaku.

Dexpanthenolum:

Velmi vzácné:

Může mít za následek reakci z přecitlivělosti.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování Xylometazolini hydrochloridum:

Předávkování nebo náhodné perorální podání přípravku může vést k následujícím příznakům: mydriáza, nauzea, zvracení, cyanóza, horečka, křeče, tachykardie, srdeční arytmie, oběhové selhání, srdeční zástava, hypertenze, plicní edém, dýchací potíže, psychické poruchy.

U pacientů může také dojít k útlumu CNS spojeného s ospalostí, poklesu tělesné teploty, bradykardii, hypotenzi jako při šoku, apnoi komatu.

Léčba předávkování:

Podávání živočišného uhlí, výplach žaludku, inhalace kyslíku. Ke snížení krevního tlaku se podá 5 mg fentolaminu ve fyziologickém roztoku cestou pomalé i.v., nebo 100 mg fentolaminu perorálně. Vasopresory jsou kontraindikovány. V případě potřeby se snižuje horečka a aplikuje se antikonvulsivní terapie.

Dexpanthenolum:

Kyselina pantothenová a její deriváty, včetně dexpanthenolu, mají velmi nízkou toxicitu. Pro předávkování nejsou třeba žádná speciální opatření.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Dekongesční a jiná nosní léčiva k lokální aplikaci, ATC skupina: R01AB06

Rinologický přípravek, obsahující kombinaci alfa - sympatomimetika a vitamínového analogu určený k cílenému ošetření nosní sliznice. Xylometazolin má vasokonstrikční účinky a tím snižuje otok výstelky sliznic. Dexpanthenol je derivátem kyseliny panthotenové, vitamínu, který podporuje hojení ran a chrání sliznice.

Xylometazolini hydrochloridum:

Xylometazolin, imidazolový derivát, je sympatomimetikum s alfa-adrenergním působením. Má vasokonstrikční účinky a tím snižuje otok sliznic. Nástup účinku se obvykle dostaví za 5 -10 minut a projeví se usnadněním nosního dýchání následkem dekongesce a zlepšením odtoku sekretu.

Dexpanthenolum:

Dexpanthenol (D-(+)-pantothenyl alkohol) je alkoholovým derivátem kyseliny panthotenové, který je zodpovědný za jeho intermediární vlastnosti, má stejnou biologickou aktivitu jako kyselina panthotenová, ale pouze jeho pravotočivý D optický isomer je biologicky aktivní. Kyselina panthotenová a její soli jsou ve vodě rozpustné vitamíny, které se jako koenzym A podílejí na mnoha metabolických procesech, jako jsou degradace proteinů, syntéza kortikoidů a sterolů a porfyrinů. Navíc je koenzym A účasten na syntéze mastných kyselin, také má protektivní funkci při acetylaci aminocukrů, které jsou základními stavebními prvky pro mnohé mukopolysacharidy. Koenzym A participuje v modifikaci proteinů, např. acetylaci aminokyselin a alkylaci mastných kyselin a tak ovlivňuje lokalizaci, stabilitu a aktivitu proteinů.

Dexpanthenol chrání vnitřní vrstvy výstelky a podporuje hojení poranění.

U dexpanthenol-deficientních potkanů měl dexpanthenol vyživovací efekt na kůži.

Jestliže je dexpanthenol/panthenol aplikován zevně, může napomoci kompenzovat zvýšenou potřebu kyseliny pantothenové u narušené pokožky nebo sliznic.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti Xylometazolini hydrochloridum:

Při intranasálním podání, může být příležitostně vstřebané množství dostatečné k tomu, aby působilo systémové účinky, např. na centrální nervový systém nebo na kardiovaskulární systém.

Údaje z farmakokinetických studií u lidí nejsou k dispozici.

Dexpanthenolum:

Dexpanthenol je absorbován kůží, následně se pak jak v těle, tak v kůži enzymaticky oxiduje na panthotenovou kyselinu. V plazmě se váže na proteiny a je v této formě transportován. Kyselina panthotenová je významnou komponentou koenzymu A, jež se účastní procesů v celém těle. Detailní studie jeho metabolizmu probíhajícího v kůži a sliznicích nejsou dostupné. 60 až 70% perorálně podané dávky se vylučuje močí a 30 až 40% se vylučuje stolicí.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

a)    Akutní toxicita Xylometazolini hydrochloridum:

Studie akutní toxicity byly prováděny u různých živočišných druhů při různých formách aplikace. Zaznamenány byly především symptomy arytmie, tremor, neklid, tonicko-klonické křeče, hyperreflexie, dyspnoe a ataxie.

Dexpanthenolum:

Kyselina pantothenová a její deriváty, včetně dexpanthenolu, mají velmi nízkou toxicitu. Akutní toxicita (LD50) perorálně podávaného dexpanthenolu/panthenolu byla 6,25 g/kg u myší a 3,0 g/kg u králíků.

b)    Subchronická a chronická toxicita Xylometazolini hydrochloridum:

Studie s opakovaným perorálním podáváním byly prováděny u potkanů (6, 20 a 60 mg/kg/den) a u psů (1,3 a 10 mg/kg/ den) po dobu 3 měsíců. U potkanů bylo ve všech dávkových skupinách pozorováno zvýšení mortality, pokles příjmu potravy a snížení tělesné hmotnosti. Ve skupině potkanů léčených dávkami 60 mg/kg/den bylo pozorováno mírné snížení hladiny glukózy v krvi. Pozorované patologické změny indikovaly hypertenzi a ztrátu elasticity cévní intimy. U přeživších zvířat nebyly pozorovány žádné patologické změny pouze ve skupině, která dostávala dávku 6 mg/kg/den)

U psů byly ve všech dávkových skupinách pozorovány změny v klinicko-chemických hodnotách (ALT, CK, LDH) a na EKG, při dávce 3 mg/kg/den a vyšší byla také pozorována mortalita a snížení tělesné hmotnosti. V nejvyšší dávkovací skupině byly pozorovány patologické změny na srdci, ledvinách, játrech a gastrointestinálním traktu. Předpokládá se, že pozorované funkční a morfologické změny byly zapříčiněny především vasokonstrikcí.

Benzalkonium chlorid:

V preklinických studiích bylo demonstrováno, že látka benzalkonium chlorid má v závislosti na použité dávce a době podávání toxický efekt na řasinky nosní sliznice, zahrnující ireverzibilní ztrátu mobility. Tento efekt byl pozorován in vivo u potkanů a v experimentech in vitro. Benzalkonium chlorid indukuje rovněž vznik histopatologických změn v nosní sliznici.

Údaje o chronické toxicitě xylometazolin hydrochloridu ze studií na zvířatech nejsou dostupné.

c)    Mutagenní a kancerogenní potenciál Xylometazolini hydrochloridum:

Mutagenní studie pomocí Amesova testu a mikronukleového testu u myší vykázaly negativní výsledky.

Výsledky dlouhodobých studií kancerogenity xylometazolin-hydrochloridu prováděných na zvířatech, nejsou dostupné.

Dexpanthenolum:

Není známo, že by dexpanthenol měl mutagenní nebo kancerogenní účinky.

d)    Reprodukční toxicita Xylometazolini hydrochloridum:

Potenciální reprodukční toxicita xylometazolin-hydrochloridu nebyla dostatečně studována. Potkani, kteří byli v průběhu organogeneze exponováni, vykazovali sníženou fetální hmotnost (retardaci nitroděložního růstu). Ve studiích na zvířatech byly po intravenózním podání u morčat a potkanů zaznamenány kontrakce děložního svalstva.

Dexpanthenolum:

Teratogenní účinek zaznamenán nebyl.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

roztok benzalkonium-chloridu, dihydrogenfosforečnan draselný, dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného, čištěná voda

6.2    Inkompatibility

Nejsou známy.

6.3    Doba použitelnosti

Doba použitelnosti je 3 roky.

Doba použitelnosti po prvním otevření: 12 týdnů.

Nepoužívat po uplynutí doby použitelnosti.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání Žádné speciální požadavky.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Tento lék je k dispozici ve dvou variantách balení.

a)    Skleněná lahvička jantarové barvy s PP šroubovacím uzávěrem, k lahvičce je přiložen mechanický rozprašovač s ochranným víčkem na pipetě. Papírová krabička.

U varianty s přiloženým rozprašovačem je nutno před prvním použitím rozprašovač přišroubovat na skleněnou lahvičku.

b)    Skleněná lahvička jantarové barvy s rozprašovačem a ochranným krytem na pipetě. Papírová krabička.

Balení obsahuje 10 ml čirého bezbarvého roztoku

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ    O REGISTRACI

Cassella-med Gereonsmuhlengasse 1

D-50670 KolnGmbH & Co. KG, Kolín nad Rýnem Německo

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

69/322/09-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 1.4.2009

Datum posledního prodloužení registrace: 3.9.2014

10. DATUM REVIZE TEXTU 3.9.2014

8/8