Příbalový Leták

Mysimba 8 Mg/90 Mg

PŘÍLOHA I

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Mysimba 8 mg/90 mg tablety s prodlouženým uvolňováním

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje naltrexoni hydrochloridum 8 mg, což odpovídá naltrexonum 7,2 mg a bupropioni hydrochloridum 90 mg, což odpovídá bupropionum 78 mg.

Pomocná látka se známým účinkem:

Jedna tableta s prodlouženým uvolňováním obsahuje 73,2 mg laktózy (viz bod 4.4).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta s prodlouženým uvolňováním.

Modrá, bikonvexní, kulatá tableta o průměru 11,9 mm s vyraženým nápisem „NB-890“ na jedné straně.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Mysimba je indikován jako doplněk k dietě se sníženými obsahem kalorií a při zvýšené fyzické aktivitě v rámci řízení tělesné hmotnosti u dospělých pacientů (>18 let) s počátečním indexem tělesné hmotnosti (Body Mass Index, BMI)

•    > 30 kg/m2 (obezita) nebo

•    > 27 kg/m2 až < 30 kg/m2 (nadváha) za přítomnosti jedné nebo více přidružených chorob souvisejících s hmotností (např. diabetes 2. typu, dyslipidemie nebo kontrolovaná hypertenze)

Léčba přípravkem Mysimba musí být přerušena po 16 týdnech, pokud pacienti neztratili alespoň 5 % své původní tělesné hmotnosti (viz bod 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí

Po zahájení léčby by dávka měla být zvyšována v průběhu 4 týdnů následovně:

•    Týden 1: Jedna tableta ráno

•    Týden 2: Jedna tableta ráno a jedna tableta večer

   Týden 3: Dvě tablety ráno a jedna tableta večer

•    Týden 4 a dále: Dvě tablety ráno a dvě tablety večer

Maximální doporučená denní dávka přípravku Mysimba jsou dvě tablety dvakrát denně v celkové dávce 32 mg naltrexon-hydrochloridu a 360 mg bupropion-hydrochloridu.

Potřeba další léčby by se měla přehodnotit po 16 týdnech (viz bod 4.1) a následně každý rok.

Pokud dojde k vynechání dávky, pacienti by neměli užívat další dávku, ale měli by užít další předepsanou dávku v obvyklém čase.

Zvláštní populace Starší pacienti (nad 65 let)

Naltrexon/bupropion by měl být s opatrností používán u pacientů nad 65 let a není doporučen u pacientů nad 75 let (viz body 4.4, 4.8 a 5.2).

Pacienti s poruchou funkce ledvin

Naltrexon/bupropion je kontraindikován u pacientů s terminálním selháním ledvin nebo závažnou poruchou funkce ledvin a podání není doporučeno u pacientů se středně těžkou poruchou funkce ledvin (viz body 4.3, 4.4, 4.8 a 5.2). Snížení dávky není nutné u pacientů s mírnou poruchou funkce ledvin. Pro jedince, kteří mají zvýšené riziko poruchy funkce ledvin, zejména u pacientů s diabetem nebo u starších jedinců, by se měla před zahjením léčby kombinací naltrexon/bupropion zhodnotit odhadovaná glomerulární filtrace (eGFR).

Pacienti s poruchou funkce jater

Naltrexon/bupropion je kontraindikován u pacientů se závažnou poruchou funkce jater (viz body 4.3, 4.4 a 5.2). Naltrexon/bupropion není doporučen u pacientů s mírnou nebo středně těžkou poruchou funkce jater.

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost kombinace naltrexon/bupropionu u dětí a dospívajících do 18 let nebyla dosud stanovena. Z tohoto důvodu by se neměla kombinace naltrexon/bupropion používat u dětí a dospívajících do 18 let.

Způsob podání

Perorální podání. Tablety se polykají celé s dostatečným množstvím vody. Tablety se přednostně užívají s jídlem (viz bod 5.2). Tablety se nesmí řezat, kousat ani drtit.

4.3    Kontraindikace

•    Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

•    Pacienti s nekontrolovanou hypertenzí (viz bod 4.4)

•    Pacienti s aktuálním záchvatovitým onemocněním nebo epileptickými záchvaty v anamnéze (viz bod 4.4)

•    Pacienti se známým nádorem centrální nervové soustavy

•    Pacienti podstupující akutní vysazení alkoholu nebo benzodiazepinů

•    Pacienti s anamnézou bipolární poruchy

•    Pacienti užívající souběžnou léčbu obsahující bupropion nebo naltrexon

•    Pacienti se současnou nebo předchozí diagnózou bulimie nebo anorexie nervosa

•    Pacienti v současné době závislí na chronicky podávaných opioidech (viz body 4.4 a 4.5) nebo opioidních agonistech (např. methadonu) nebo u pacientů s akutním vysazení opioidů

•    Pacienti užívající současně podávané inhibitory monoaminooxidázy (IMAO). Mezi vysazením IMAO a zahájením léčby kombinací naltrexon/bupropion by mělo uplynout minimálně 14 dnů (viz bod 4.5).

•    Pacienti s těžkou poruchou funkce j ater (viz bod 4.2 a 5.2).

•    Pacienti s terminálním selháním ledvin nebo těžkou poruchou funkce ledvin (viz bod 4.2 a 5.2).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Bezpečnost a tolerance kombinace naltrexon/bupropion by se měla hodnotit v pravidelných intervalech.

Léčba by se měla ukončit, pokud existují obavy o bezpečnost nebo toleranci probíhající léčby, včetně obav o zvýšený krevní tlak (viz bod 4.8).

Sebevražda a sebevražedné chování

Naltrexon/bupropion obsahuje bupropion, inhibitor zpětného vychytávání dopaminu a noradrenalinu, který je podobný určitým léčivým látkám používaným k léčbě deprese. Metaanalýza placebem kontrolovaných klinických studií s antidepresivy u dospělých pacientů s psychiatrickými poruchami ukázala zvýšené riziko sebevražedného chování při užívání antidepresiv ve srovnání s placebem u pacientů mladších než 25 let.

V placebem kontrolovaných klinických studií s kombinací naltrexon/bupropion při léčbě obezity u dospělých jedinců nebyly hlášeny žádné sebevraždy nebo sebevražedné pokusy až do 56 týdnů trvání studie s kombinací naltrexon/bupropion a sebevražedné myšlenky nebyly častěji hlášeny u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion ve srovnání s placebem.

Důkladné sledování pacientů a zejména mladých dospělých pacientů a pacientů s vysokým rizikem by mělo doprovázet léčbu kombinací naltrexon/bupropion především na začátku léčby a při změně dávkování. Pacienti (a jejich pečovatelé) by měli být upozorněni na potřebu monitorování jakéhokoliv klinického zhoršení, sebevražedného chování nebo myšlenek a neobvyklých změn v chování a měli by vyhledat lékařskou pomoc okamžitě, pokud se tyto příznaky vyskytnou.

Záchvaty

Bupropion je spojen s rizikem záchvatů úměrným velikosti dávky. U bupropionu s prodlouženým uvolňováním (SR) v dávce 300 mg je odhadovaný výskyt záchvatů 0,1 %. Plazmatické koncentrace bupropionu a metabolitů bupropionu po podání jedné dávky bupropionu 180 mg jako tablety kombinace naltrexon/bupropion jsou srovnatelné s koncentracemi pozorovanými po podání jedné dávky bupropionu SR 150 mg. Nebyla však provedena žádná studie tak, aby stanovila koncentraci bupropionu a metabolitů bupropionu po opakovaném podávání tablet kombinace naltrexon/bupropion ve srovnání s tabletami bupropion SR. Vzhledem k tomu, že není známo, zda je riziko záchvatu u bupropionu spojeno s bupropionem nebo metabolitem bupropionu, a že nejsou údaje prokazující srovnatelnost plazmatických koncentrací u opakovaného podání, existuje nejistota, zda opakované podání kombinace naltrexon/bupropionu může být pojeno s podobným výskytem záchvatů, jako u bupropionu SR 300 mg. Výskyt záchvatů u pacientů léčených kombinací naltrexon/bupropion v klinických studiích byl přibližně 0,06 % (2 z 3239 subjektů) oproti 0,0 % (0 z 1515 subjektů) u pacientů užívajících placebo. Tato incidence záchvatů, spolu s incidencí záchvatů u subjektů, které užívají naltrexon/bupropion v době průběžné analýzy ve velké probíhající studii kardiovaskulárních výsledků, není vyšší, než výskyt záchvatů u bupropionu jako jednotlivé látky ve schválených dávkách.

Riziko záchvatů také souvisí s faktory pacienta, klinickou situací a souběžně užívanými léčivými přípravky, což musí být zohledněno při výběru pacientů léčených kombinací naltrexon/bupropion. Podávání kombinace naltrexon/bupropion by se mělo ukončit a neměl by být znovu podáván pacientům, u nichž došlo v průběhu léčby tímto léčivým přípravkem k záchvatu. Je třeba zvýšené opatrnosti při předepisování kombinace naltrexon/bupropion u pacientů s predispozičními faktory, které mohou zvýšit riziko záchvatů, zahrnujících:

•    anamnézu poranění hlavy

•    nadměrnou konzumaci alkoholu nebo závislost na kokainu nebo stimulanciích

•    vzhledem k tomu, že léčba naltrexonem/bupropionem může mít za následek snížení hladiny glukózy u pacientů s diabetem, měla by se dávka inzulínu anebo perorálních antidiabetických léčivých přípravků posoudit, aby se minimalizovalo riziko hypoglykémie, což by mohlo predisponovat pacienty k záchvatu

•    současné podávání léčivých přípravků, které mohou snížit práh pro vznik záchvatu, které zahrnují antipsychotika, antidepresiva, antimalarika, tramadol, theofylin, systémové steroidy, chinolony a sedativní antihistaminika

Naltrexon/bupropion je kontraindikován u pacientů s nádory centrálního nervového systému, závažnou poruchou funkce jater, současnou nebo dřívější diagnózou bulímie nebo anorexia nervosa nebo vysazením sedativ (viz bod 4.3).

V    průběhu léčby kombinací naltrexon/bupropion by měla být minimalizována nebo zcela zamezena konzumace alkoholu.

Pacienti užívající opioidní analgetika

Naltrexon/bupropion nesmí být podáván pacientům podstupujícím chronickou léčbu opioidy (viz bod 4.3). Pokud je chronická opioidní léčba vyžadována, musí se léčba kombinací naltrexon/bupropion ukončit. U pacientů, kteří vyžadují občasnou léčbu opioidy, by se měla léčba kombinací naltrexon/bupropion dočasně přerušit a dávka opioidů by se neměla zvyšovat nad standardní dávku.

V    průběhu klinických studií s kombinací naltrexon/bupropion bylo vyloučeno souběžné užívání opioidů nebo opioidních léčivých přípravků, včetně analgetik a antitusik. Přibližně 12 % subjektů však užívalo souběžně opioidy nebo opioidní léčivé přípravky při náboru do klinických studií s kombinací naltrexon/bupropion, z nichž většina pokračovala hodnocenou léčbu bez přerušení dávky kombinace naltrexon/bupropion a bez nežádoucích důsledků.

Pokus o překonání blokády

Pokus o překonání blokády opioidů naltrexonem podáním velkého množství exogenních opioidů je velmi nebezpečný a může vést k fatálnímu předávkování nebo život ohrožující intoxikaci opioidy (např. zástava dechu, kolaps krevního oběhu). Pacienti by si měli být vědomi toho, že mohou být citlivější na nižší dávky opioidů po ukončení léčby kombinací naltrexon/bupropion.

Alergické reakce

V    klinických studiích s bupropionem byly hlášeny anafylaktoidní / anafylaktické reakce charakterizované příznaky jako je svědění, kopřivka, angioedém a dušnost vyžadující lékařské ošetření. Kromě toho byly po uvedení na trh zaznamenány vzácné spontánní zprávy o výskytu erythema multiforme, Stevens-Johnsonova syndromu a anafylaktického šoku v souvislosti

s bupropionem. Pacienti by měli přestat užívat kombinaci naltrexon/bupropion a poradit se s lékařem, pokud dochází v průběhu léčby k alergické nebo anafylaktoidní / anafylaktické reakci (např. kožní vyrážka, svědění, kopřivka, bolest na hrudi, otok a dušnost).

V    souvislosti s bupropionem byly hlášeny bolesti kloubů a svalů, horečka s vyrážkou a další příznaky připomínající opožděnou přecitlivělost. Tyto příznaky se mohou podobat sérové nemoci. Pacientům by mělo být doporučeno, aby informovali lékaře, který lék předepisuje, pokud se u nich tyto příznaky objeví. Pokud je podezření na sérovou nemoc, měla by se léčba kombinací naltrexon/bupropion přerušit.

Zvýšení krevního tlaku

V    klinických studiích s kombinací naltrexon/bupropion byly pozorovány časné a přechodné průměrné nárůsty až o 1 mmHg vůči výchozím hodnotám systolického a diastolického krevního tlaku.

V    klinické praxi s jinými přípravky obsahujícími bupropion byla hlášena hypertenze, v některých případech závažná a vyžadující akutní léčbu.

Krevní tlak a tep by se měly změřit před zahájením léčby kombinací naltrexon/bupropion a posuzovat v pravidelných intervalech v souladu s běžnou klinickou praxí. Pokud pacienti pociťují klinicky relevantní a trvalé zvýšení krevního tlaku nebo tepu v důsledku léčby kombinací naltrexon/bupropion, měla by být léčba přerušena.

Naltrexon/bupropion by měl být se zvýšenou opatrností podáván pacientům s kontrolovanou hypertenzí a nesmí být podáván pacientům s nekontrolovanou hypertenzí (viz bod 4.3).

Kardiovaskulární onemocnění

Nejsou k dispozici žádné klinické zkušenosti stanovující bezpečnost kombinace naltrexon/bupropion u pacientů s nedávno prodělaným infarktem myokardu, s nestabilním onemocněním srdce nebo městnavým srdečním selháním třídy NYHA III nebo IV. Naltrexon/bupropion by měl být s opatrností používán u pacientů s aktivním onemocněním koronárních tepen (např. probíhající anginou pectoris nebo nedávnou anamnézou infarktu myokardu) nebo s anamnézou cerebrovaskulárního onemocnění.

Hepatotoxicita

Naltrexon-hydrochlorid má schopnost způsobit hepatocelulární poškození, pokud je podáván v nadměrných dávkách (300 mg denně nebo přibližně jako 10násobek doporučené dávky kombinace naltrexon/bupropion).

V dokončených klinických studiích s kombinací naltrexon/bupropion, kde se denní dávky naltrexon-hydrochloridu pohybují v rozmezí od 16 mg do 48 mg, neexistují žádné případy zvýšené hladiny transamináz > 3x horní hranice normy společně se zvýšením hladiny bilirubinu > 2x horní hranice normy. Pacient s takovým zvýšením transamináz nebo bilirubinu by měl přestat užívat kombinaci naltrexon/bupropion a měl by informovat svého lékaře, který lék předepsal.

Starší pacienti

Klinické studie s naltrexonem/bupropionem nezahrnovaly dostatečný počet subjektů ve věku 65 let a více pro stanovení, zda reagují odlišně než mladší subjekty. Starší pacienti mohou být citlivější na nežádoucí účinky naltrexonu/bupropionu na centrální nervový systém. Je známo, že se naltrexon a bupropion podstatně vylučují ledvinami, a riziko nežádoucích účinků naltrexonu/bupropionu může být vyšší u pacientů s poruchou funkce ledvin, což je stav, který je častější u starších jedinců. Z těchto důvodů by se měl naltrexon/bupropion používat s opatrností u pacientů nad 65 let věku a nedoporučuje se u pacientů ve věku nad 75 let.

Porucha funkce ledvin

Naltrexon/bupropion nebyl rozsáhleji hodnocen u subjektů s renální insuficiencí. Naltrexon/bupropion je kontraindikován u pacientů s terminálním selháním ledvin nebo těžkou poruchou funkce ledvin a není doporučen u pacientů se středně těžkým poškozením ledvin v důsledku vyšších koncentrací a častějších nežádoucích lékových reakcí u osob s poruchou funkce ledvin (viz bod 4.2, 4.8 a 5.2). U jednotlivců se zvýšeným rizikem poruchy funkce ledvin, zejména osob s diabetem nebo starších osob, by se před zahájením léčby kombinací naltrexon/bupropion měla zhodnotit odhadovaná glomerulární filtrace (eGFR).

Porucha funkce jater

Naltrexon/bupropion nebyl hodnocen u subjektů s poruchou funkce jater. Naltrexon/bupropion je kontraindikován u pacientů s těžkou poruchou funkce jater a nedoporučuje se u pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou funkce jater (viz bod 4.2, 4.8 a 5.2).

Neuropsychiatrické příznaky a aktivace mánie

Případy aktivace mánie a hypománie byly hlášeny u pacientů s poruchami nálady, kteří byli léčeni jinými podobnými léčivými přípravky pro těžkou depresivní poruchu. Nebyla hlášena žádná aktivace mánie nebo hypománie v klinických studiích hodnotících účinky naltrexonu/bupropionu u obézních subjektů, z nichž se vyloučily subjekty užívající antidepresiva. Naltrexon/bupropion by se měl používat u pacientů s anamnézou mánie s opatrností.

Údaje u zvířat naznačují potenciál pro zneužívání bupropionu. Studie týkající se tendence ke zneužití u lidí a rozsáhlé klinické zkušenosti ukazují, že bupropion má nízký potenciál zneužívání.

Laktóza

Pacienti se vzácnými dědičnými poruchami intolerance galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO)

Vzhledem k tomu, že inhibitory monoaminooxidázy A a B také posilují katecholaminergní cesty jiným mechanismem než u bupropionu, nesmí se kombinace naltrexon/bupropion použít s IMAO (viz bod 4.3).

Opioidní analgetika

Naltrexon/bupropion je kontraindikován u pacientů v současnosti závislých na chronickém podávání opioidů nebo agonistů opioidů (např. methadonu) nebo u pacientů s akutním vysazením opioidů (viz bod 4.3). Vzhledem k antagonistickému účinku naltrexonu na opioidních receptorech nemusí být pro pacienty užívající naltrexon/bupropion léčba s opioidními léčivými přípravky, jako jsou přípravky na kašel a nachlazení, protiprůjmové přípravky a opioidní analgetika, zcela prospěšná. U pacientů, kteří vyžadují občasnou léčbu opioidy, má být léčba kombinací naltrexon/bupropion dočasně přerušena a dávka opioidů nemá být zvyšována nad standardní dávku (viz bod 4.4). Pokud je chronická opioidní léčba vyžadována, musí se léčba kombinací naltrexon/bupropion ukončit. Naltrexon/bupropion se mohou používat s opatrností po chronickém užívání opioidů, které bylo pozastaveno po dobu 7 až 10 dnů s cílem zabránit spuštění syndromu z vysazení.

Léky metabolizované enzymy cytochromu P450 (CYP)

Bupropion je metabolizován na svůj hlavní aktivní metabolit hydroxybupropion především cytochromem P450 CYP2B6; proto existuje potenciál pro interakce při současném podávání s léčivými přípravky, které indukují nebo inhibují CYP2B6. Přestože není metabolizován izoenzymem CYP2D6, bupropion a jeho hlavní metabolit hydroxybupropion inhibují CYP2D6 dráhu a existuje možnost ovlivnění léčivých přípravků metabolizovaných CYP2D6.

Substráty CYP2D6

V klinické studii byla kombinace naltrexon/bupropion (32 mg naltrexon-hydrochloridu / 360 mg bupropion-hydrochloridu denně) podáván současně s 50mg dávkou metoprololu (substrát CYP2D6). Naltrexon/bupropion zvýšil AUC a Cmax metoprololu přibližně o 2násobek, resp. 4násobek, vzhledem k samotnému metoprololu. Podobné klinické lékové interakce plynoucí ze zvýšené farmakokinetické expozice substrátů CYP2D6 byly pozorovány také u bupropionu jako jednotlivého léčivého přípravku s desipraminem a venlafaxinem.

Souběžné podávání bupropionu s léky, které jsou metabolizovány izoenzymem CYP2D6, mezi které patří určitá antidepresiva (SSRI a mnoho tricyklických antidepresiv, např. desipramin, imipramin, paroxetin), antipsychotika (např. haloperidol, risperidon a thioridazin), beta-blokátory (např. metoprolol) a antiarytmika typu 1C (např. propafenon a flekainid), se má provádět s opatrností a mělo by se zahájit na spodní hranici dávkového rozsahu souběžně podávaného léčivého přípravku. I když není citalopram primárně metabolizován prostřednictvím CYP2D6, v jedné studii bupropion zvyšoval Cmax a AUC citalopramu o 30 %, resp. 40 %. Léky, které vyžadují metabolickou aktivaci prostřednictvím CYP2D6, aby byly účinné (např. tamoxifen), mohou mít sníženou účinnost, pokud se podávají souběžně s inhibitory CYP2D6, jako je bupropion. Pokud se naltrexon/bupropion přidává k léčebnému režimu pacienta, který již dostává lék metabolizovaný prostřednictvím CYP2D6, je třeba zvážit snížení dávky původního léčivého přípravku, zejména u souběžných léčivých přípravků s úzkým terapeutickým indexem. Pokud je to vhodné, je třeba zvážit možnost terapeutického lékového monitorování u léčivých přípravků s úzkým terapeutickým indexem, jako jsou tricyklická antidepresiva.

Induktory, inhibitory a substráty CYP2B6

Bupropion se metabolizuje na hlavní účinný metabolit hydroxybupropion primárně prostřednictvím izoenzymu CYP2B6. Existuje potenciál lékové interakce mezi kombinací naltrexon/bupropion a léky, které indukují izoenzym CYP2B6 nebo jsou jeho substráty.

Vzhledem k tomu, že je bupropion rozsáhle metabolizován, doporučuje se opatrnost, pokud se naltrexon/bupropion podávají souběžně s léčivými přípravky, o nichž je známo, že indukují CYP2B6 (např. karbamazepin, fenytoin, ritonavir, efavirenz), jelikož mohou ovlivňovat klinickou účinnost kombinace naltrexon/bupropion. V sérii studií na zdravých dobrovolnících snižoval ritonavir (100 mg dvakrát denně nebo 600 mg dvakrát denně) nebo ritonavir 100 mg plus lopinavir 400 mg dvakrát denně expozici bupropionu a jeho hlavních metabolitů o 20 až 80 % způsobem závislým na dávce. Podobně efavirenz 600 mg jednou denně po dobu dvou týdnů snižoval u zdravých dobrovolníků expozici bupropionu asi o 55 %.

Souběžné podávání léčivých přípravků, které mohou inhibovat metabolismus bupropionu prostřednictvím izoenzymu CYP2B6 (např. substráty CYP2B6: cyklofosfamid, ifosfamid a inhibitory CYP2B6: orfenadrin, ticlopidin, klopidogrel), může vést ke zvýšeným plazmatickým hladinám bupropionu a nižším hladinám účinného metabolitu hydroxybupropionu. Klinické důsledky inhibice metabolismu bupropionu prostřednictvím enzymu CYP2B6 a následné změny poměru bupropionu a hydroxybupropionu jsou v současnosti neznámé, ale mohly by potenciálně vést ke snížené účinnosti kombinace naltrexonu/bupropionu.

Substráty OCT2

Bupropion a jeho metabolity kompetitivně inhibují faktor OCT2 v bazolaterální membráně renálního tubulu, odpovědný za vylučování kreatininu, způsobem podobným substrátu OCT2, cimetidinu. Proto je mírné zvýšení kreatininu pozorované po dlouhodobé léčbě kombinací naltrexon/bupropion pravděpodobně důsledkem inhibice OCT2 a neindikuje změny clearance kreatininu. Použití kombinace naltrexon/bupropion s dalšími substráty OCT2 (např. metformin) v klinických studiích neindikovalo potřebu upravit dávky nebo další opatření.

Jiné interakce

Přesto, že klinické údaje neidentifikují farmakokinetické interakce mezi bupropionem a alkoholem, byly vzácně hlášeny nežádoucí neuropsychiatrické účinky nebo pokles tolerance alkoholu u pacientů konzumujících alkohol v průběhu léčby bupropionem. Nejsou známy žádné farmakokinetické interakce mezi naltrexonem a alkoholem. V průběhu léčby kombinací naltrexon/bupropion má být minimalizována nebo zcela zamezena konzumace alkoholu.

Je třeba zvýšené opatrnosti při předepisování kombinace naltrexon/bupropion u pacientů s predispozičními faktory, které mohou zvýšit riziko záchvatů, zahrnujících:

•    vzhledem k tomu, že léčba kombinací naltrexon/bupropion může mít za následek snížení hladiny glukózy u pacientů s diabetem, měla by se dávka inzulínu anebo perorálních antidiabetických léčivých přípravků posoudit, aby se minimalizovalo riziko hypoglykémie, což by mohlo predisponovat pacienty k záchvatu

•    současné podávání léčivých přípravků, které mohou snižovat práh pro vznik záchvatu a které zahrnují antipsychotika, antidepresiva, antimalarika, tramadol, theofylin, systémové steroidy, chinolony a sedativní antihistaminika

Naltrexon/bupropion je kontraindikován u pacientů, kteří užívají souběžnou léčbu inhibitory monoaminooxidázy, bupropionem nebo naltrexonem, u pacientů podstupujících akutní vysazení užívání alkoholu nebo benzodiazepinů, u pacientů v současnosti závislých na chronicky podávaných opioidech nebo opioidních agonistech (viz bod 4.3).

Podávání kombinace naltrexon/bupropion u pacientů léčených buď levodopou nebo amantadinem by mělo být prováděno s opatrností. Omezené klinické údaje naznačují vyšší výskyt nežádoucích účinků (např. nauzea, zvracení a neuropsychiatrické nežádoucí účinky - viz bod 4.8) u pacientů užívajících bupropion současně jak s levodopou, tak s amantadinem.

Podávání kombinace naltrexon/bupropion s inhibitory nebo induktory UGT 1A2 a 2B7 má být prováděno s opatrností, protože mohou ovlivnit expozici naltrexonu.

Naltrexon/bupropion nebyl hodnocen v kombinaci s alfa-adrenergními blokátory nebo klonidinem.

Vzhledem k tomu, že je bupropion extenzivně metabolizován, je zapotřebí opatrnosti při podávání kombinace naltrexon/bupropion společně s léčivými přípravky, o nichž je známo, že inhibují metabolismus (např. valproát), protože mohou mít vliv na jeho klinickou účinnost a bezpečnost.

Naltrexon/bupropion se má užívat s jídlem, protože je známo, že hodnoty plasmatické koncentrace naltrexonu a bupropionu se s jídlem zvyšují a údaje o bezpečnosti a účinnosti z klinických studiích jsou založeny na dávkování s jídlem.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Nejsou k dispozici žádné nebo omezené údaje o podávání kombinace naltrexon/bupropion u těhotných žen. Kombinace nebyla testována ve studiích reprodukční toxicity. Studie s naltrexonem na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3); studie s bupropionem na zvířatech nevykazují žádné jasné důkazy o reprodukčním poškození. Potenciální riziko pro člověka není známo.

Naltrexon / bupropion by neměl být užíván během těhotenství nebo u žen, které se v současnosti pokoušejí otěhotnět.

Kojení

Naltrexon, bupropion a jejich metabolity jsou vylučovány do mateřského mléka.

Vzhledem k tomu, že jsou k dispozici omezené informace o systémové expozici naltrexonu a bupropionu u kojených kojenců a novorozenců, riziko u novorozenců a kojenců nelze vyloučit. Naltrexon / bupropion by neměl být používán během kojení.

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje týkající se fertility při kombinovaném použití naltrexonu a bupropionu. Ve studiích reprodukční toxicity bupropionu nebyl pozorován žádný vlivy na fertilitu. Naltrexon podávaný perorálně potkanům způsobil významný nárůst falešné březosti a snížení počtu gravidit při dávce naltrexonu asi 30krát vyšší, než je dávka přítomná v kombinaci naltrexon/bupropion. Význam těchto pozorování pro lidskou fertilitu není znám (viz bod 5.3).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Naltrexon / bupropion má malý vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Při řízení dopravních prostředků nebo obsluze strojů je třeba brát v úvahu, že se během léčby mohou objevit závratě (viz bod 4.8).

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Naltrexon / bupropion byl hodnocen z hlediska bezpečnosti v pěti dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studiích u 4754 subjektů s nadváhou nebo obezitou (3239 subjektů léčených přípravkem naltrexon / bupropion a 1515 subjektů léčených placebem) po dobu až 56 týdnů.

V klinických studiích přerušilo léčbu v důsledku nežádoucího účinku 23,8 % subjektů užívajících naltrexon/bupropion a 11,9 % subjektů užívajících placebo. Nejčastějšími nežádoucími účinky kombinace naltrexon/bupropion jsou nauzea, zácpa, zvracení, závrať a sucho v ústech. Nejčastějšími nežádoucími účinky, které vedly k přerušení léčby kombinací naltrexon/bupropion, byly nauzea, bolest hlavy, závratě a zvracení.

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

Nežádoucí účinky zaznamenané v kombinaci s fixní dávkou

Bezpečnostní profil kombinace naltrexon/bupropion (NB) uvedený níže je založen na klinických studiích provedených s kombinací fixní dávky (nežádoucí účinky s četností nejméně 0,1 % a dvakrát větší než u placeba). Níže uvedený seznam poskytuje také informace o nežádoucích účincích jednotlivých složek naltrexonu (N) a bupropionu (B) uvedených v příslušném schváleném souhrnu údajů o přípravku.

Frekvence nežádoucích účinků je hodnocena dle následujících pravidel: Velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100); vzácné (> 1/10000 až < 1/1000); velmi vzácné (< 1/10000); není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Tabulka 1.

Nežádoucí účinky hlášené u subjektů, které dostávaly kombinaci naltrexon/bupropion, naltrexon nebo bupropion,_

Třída orgánových systémů

Výskyt

Nežádoucí účinek (léčivý přípravek*)

Infekce a infestace

Méně časté

Orální herpes (N), tinea pedis (N)

Poruchy krve a lymfatického systému

Časté

Snížený počet lymfocytů (NB)

Méně časté

Lymfadenopatie (N)

Vzácné

Idiopatická trombocytopenická purpura (N)

Poruchy imunitního systému**

Časté

Hypersenzitivní reakce, jako je kopřivka (B)

Velmi vzácné

Závažnější hypersenzitivní reakce zahrnující angioedém, dušnost/bronchospasmus a anafylaktický šok.

Ve spojení s vyrážkou a dalšími příznaky byly hlášeny také artralgie, myalgie a horečka, což připomíná opožděnou hypersenzitivitu. Tyto příznaky se mohou podobat sérové nemoci. (B)

Poruchy metabolismu a výživy

Časté

Snížená chuť k jídlu (N)

Méně časté

Dehydratace (NB), anorexie (B)

Vzácné

Poruchy hladiny krevního cukru (B)

Psychiatrické poruchy

Velmi časté

Úzkost (N), nespavost (N, B)

Časté

Podrážděnost (N), afektivní poruchy (N), deprese (B), anxieta (B)

Méně časté

Abnormální sny (NB,N)a, nervozita (NB, N)a, disociace (nadpozemský pocit) (NB), tenze (NB), agitovanost (NB, N, B)a, výkyvy nálady (NB), stav zmatenosti (N), deprese (N), halucinace (N), paranoia (N), dezorientace (N), noční můry (N), poruchy libida (N), konfuze (B)

Vzácné

Iritabilita (B), sebevražedné představy (N), pokus o sebevraždu (N), hostilita (B), halucinace (B), depersonalizace (B), abnormální sny včetně nočních můr (B)

Velmi vzácné

Bludy (B), paranoidní představy (B), neklid (B), agresivita (B)

Neznámé

Sebevražedné představy a sebevražedné chování (B)****, psychóza (B)

Poruchy nervového systému

Velmi časté

Bolest hlavy (N), neklid (N)

Časté

Závratě (NB, N, B)a, třes (NB, N, B)a, dysgeusie (NB), poruchy pozornosti (NB), letargie (NB), poruchy koncentrace (B), bolest hlavy (B), poruchy chuti (B)

Méně časté

Intenční třes (NB), porucha rovnováhy (NB), amnézie (NB), mentální porucha (NB), presynkopa (NB), somnolence (N)

Vzácné

Dystonie (B), ataxie (B), parkinsonismus (B), porucha koordinace (B), porucha paměti (B), parestézie (B), synkopa (B), záchvaty (B)***

Poruchy oka

Časté

Zvýšené slzení (N)

Méně časté

Rozmazané vidění (N), podráždění oka (N), otok oka (N), bolest oka nebo astenopie (N), fotofobie (N), poruchy zraku (B)

Poruchy ucha a labyrintu

Časté

Tinitus (NB, N, B)a, vertigo (NB, N)a

Méně časté

Kinetóza (NB), bolest ucha (N), ušní diskomfort (N)

Srdeční poruchy

Časté

Palpitace (NB,N,B)a, změny elektrokardiogramu (N)

Méně časté

Tachykardie (NB, N, B)a

Cévní poruchy

Časté

Návaly horka (NB)

N = naltrexon; B = bupropion; NB = naltrexon/bupropion

Třída orgánových systémů

Výskyt

Nežádoucí účinek (léčivý přípravek*)

Méně časté

Fluktuace krevního tlaku (N), zvýšení krevního tlaku (někdy závažné) (B), zrudnutí (N,B)

Vzácné

Vasodilatace (B), posturální hypotenze (B)

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Časté

Bolest na hrudi (N)

Méně časté

Nosní kongesce (N), nosní diskomfort (N), rýma (N), kýchání (N), orofaryngeální bolesti (N), zvýšená produkce sputa (N), poruchy dutin (N), dušnost (N), dysfonie (N), kašel (N), zívání (N)

Gastrointestinální poruchy

Velmi časté

Bolest břicha (N), nauzea (NB, N)a, zácpa (NB, N, B)a, zvracení (NB, N)a

Časté

Sucho v ústech (NB, N, B)a, bolest zubů (NB)b, bolest horní části břicha (NB), průjem (N), gastrointestinální poruchy zahrnující nauzeu a zvracení (B), bolest břicha (B)

Méně časté

Bolest dolní části břicha (NB), říhání (NB), otok rtů (NB), zubní kaz (NB)b, hematochezie (NB), hernie (NB), flatulence (N), hemoroidy (N), vřed (N)

Poruchy jater a žlučových cest

Méně časté

Cholecystitida (NB), poruchy jater (N), zvýšení hladiny bilirubinu (N), hepatitida (N)

Vzácné

Zvýšení jaterních enzymů (B), žloutenka (B), hepatitida (B)

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté

Hyperhidróza (NB), pruritus (NB, N, B)a, alopecie (NB, N)a, vyrážka (N, B), pocení (B)

Méně časté

Akné (N), seborea (N)

Vzácné

Erythema multiforme a Stevens-Johnsonův syndrom (B), eExacerbace psoriázy (B)

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Velmi časté

Artralgie (N), myalgie (N)

Méně časté

Protruze intervertebrálního disku (NB), bolest čelisti (NB), bolest třísel (N)

Vzácné

Záškuby (B)

Velmi vzácné

Rhabdomyolýza (N)

Poruchy ledvin a močových cest

Méně časté

Nucení na močení (NB), polakisurie (N), dysurie (N)

Vzácné

Časté močení anebo retence (B)

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Časté

Oddálená ejakulace (N)

Méně časté

Nepravidelná menstruace (NB), vaginální krvácení (NB), erektilní dysfunkce (NB,N)a, vulvovaginální suchost (NB)

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Pocit nervozity (NB), zvýšení energie (N), zimnice (N), horečka (B), hyperhydróza (N)

Méně časté

Abnormální pocit (NB), astenie (NB, N, B)a, žízeň (NB, N)a, pocit horka (NB, N)a, zvýšení chuti k jídlu (N), zvýšení tělesné hmotnosti (N), pyrexie (N), chladná akra končetin (N), bolest (N), bolest na hrudi (B)

Vyšetření

Méně časté

Zvýšení kreatininu v krvi (NB), zvýšení jaterních enzymů (NB), snížení hematokritu (NB)

*

**


Hypersenzitivita se může projevit jako kožní reakce. Viz „Poruchy imunitního systému“ a „Poruchy kůže a podkožní tkáně“.

***

****

a


Výskyt epileptických záchvatů je přibližně 0,1 % (1/1000). Nejčastějším typem záchvatů jsou generalizované tonicko-klonické záchvaty, typ záchvatu, který může vést v některých případech v post-iktální zmatenost nebo zhoršení paměti (viz bod 4.4).

Případy sebevražedných myšlenek a sebevražedného chování byly hlášeny během léčby bupropionem (viz bod 4.4).

Nežádoucí účinky byly uvedeny v kategorii frekvence NB, pokud byly pozorovány u NB a u jedné nebo obou samostatných složek.

B Bolest zubů a zubní kaz a současně nesplnění kritérií pro zařazení v této tabulce jsou uvedeny na základě podskupiny subjektů léčených NB oproti placebu, kteří trpěli suchostí úst, a u nichž byla pozorována vyšší incidence bolesti zubů a zubního kazu.

Popis vybraných nežádoucích účinků

Záchvaty (křečí): Výskyt záchvatů u naltrexonu / bupropionu v průběhu klinického programu byl 0,06 % (2 ze 3239 subjektů). Ve skupině subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion došlo ke dvěma případům záchvatů, které byly oba považovány za závažné a vedly k přerušení léčby (viz bod 4.4). Nebyly zjištěny žádné případy záchvatů ve skupině s placebem.

Gastrointestinální nežádoucí účinky: Převážná většina subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion, u kterých došlo k nauzee, ji zaznamenala do 4 týdnů od zahájení léčby. Nežádoucí účinky většinou samy ustoupily. Většina nežádoucích účinků ustoupila během 4 týdnů a téměř všechny během 24 týdnů. Podobně většina případů zácpy u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion byla zaznamenána v průběhu fáze zvyšování dávky. Doba do vymizení příznaků zácpy byla podobná u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion a u subjektů užívajících placebo. Přibližně polovina subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion, u kterých došlo ke zvracení, poprvé zaznamenala příhodu během fáze zvyšování dávky. Doba do vymizení zvracení byla zpravidla rychlá (do jednoho týdne) a téměř všechny příznaky vymizely během 4 týdnů. Incidence těchto těchto častých nežádoucích účinků u kombinace naltrexon/bupropion versus placebo byla následující: nauzea (31,8 % vs. 6,7 %), zácpa (18,1 % vs. 7,2 %) a zvracení (9,9 % vs. 2,9 %). Incidence těžké nauzey, těžké zácpy a těžkého zvracení byla nízká, ale byla vyšší u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion v porovnání se subjekty léčenými placebem (těžká nauzea: naltrexon/bupropion 1,9 %, placebo <0,1 %; těžká zácpa: naltrexon/bupropion 0,6 %, placebo 0,1 %; těžké zvracení: naltrexon/bupropion 0,7 %, placebo 0,3 %;). Žádné případy nauzey, zácpy nebo zvracení nebyly považovány za závažné.

Jiné časté nežádoucí účinky: Většina subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion, která udávala závratě, bolest hlavy, nespavost nebo sucho v ústech, hlásila poprvé tyto příznaky během fáze zvyšování dávky. Sucho v ústech může být spojeno s bolestí zubů a zubním kazem. U podskupiny pacientů s výskytem sucha v ústech byl vyšší výskyt bolesti zubů a zubního kazu pozorován u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion v porovnání se subjekty léčenými placebem. Incidence těžké bolesti hlavy, těžkých závratí a těžké nespavosti byla nízká, ale byla vyšší u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion ve srovnání se subjekty léčenými placebem (těžká bolest hlavy: naltrexon / bupropion 1,1 %, placebo 0,3 %; těžké závratě: naltrexon / bupropion 0,6 %, placebo 0,2 %; těžká nespavost: naltrexon / bupropion 0,4 %, placebo <0,1 %). Žádné případy závratě, sucha v ústech, bolesti hlavy nebo nespavosti u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion nebyly považovány za závažné.

Starší pacienti

Starší pacienti mohou být citlivější na některé nežádoucí účinky kombinace naltrexon/bupropion na centrální nervový systém (především závratě a třes). Existuje zvýšený výskyt gastrointestinálních poruch u vyšších věkových kategorií. Časté nežádoucí účinky vedoucí k ukončení léčby u starších pacientů byly nauzea, zvracení, závratě, zácpa.

Diabetes 2. typu

U pacientů s diabetem 2. typu léčených kombinací naltrexon/bupropion byl prokázán vyšší výskyt gastrointestinálních nežádoucích účinků, především nauzey, zvracení a průjem, než u osob bez diabetu. Pacienti s diabetem 2. typu mohou být náchylnější na tyto nežádoucí účinky v důsledku souběžného podávání léčivého přípravku (např. metformin) nebo mohou mít větší pravděpodobnost výskytu nějaké základní gastrontestinální poruchy (např. gastroparézy) predisponující k gastrointestinálním příznakům.

Porucha funkce ledvin

Pacienti se středně závažnou poruchou funkce ledvin měli vyšší výskyt nežádoucích účinků z gastrointestinálního a centrálního nervového systému, a proto mají tito pacienti obvykle nižší snášenlivost kombinace naltrexon/bupropion. Tyto druhy účinků z hlediska snášenlivosti byly podobné nežádoucím účinkům pozorovaným u pacientů s normální funkcí ledvin (viz bod 4.2, 4.4 a 5.2).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

Zkušenosti s předávkováním u člověka

Neexistují žádné klinické zkušenosti s předávkováním při kombinovaném použití bupropionu a naltrexonu. Maximální denní dávka při kombinovaném použití bupropionu a naltrexonu podávaná v klinických studiích obsahovala 50 mg naltrexon-hydrochloridu a 400 mg bupropion-hydrochloridu. Nejzávažnější klinické důsledky předávkování při kombinovaném použití bupropionu a naltrexonu pravděpodobně souvisí s bupropionem.

Bupropion

Bylo hlášeno akutní požití dávek přesahující 10násobek maximální terapeutické dávky bupropionu (odpovídá přibližně více než 8násobku doporučené denní dávky kombinace naltrexon / bupropion). Záchvaty byly hlášeny přibližně u třetiny z těchto případů předávkování. Další závažné účinky hlášené při předávkování samotným bupropionem zahrnovaly halucinace, ztrátu vědomí, sinusovou tachykardii a změny EKG, jako jsou poruchy vedení (včetně prodloužení QRS) nebo arytmie.

Horečka, svalová ztuhlost, rhabdomyolýza, hypotenze, stupor, koma a respirační selhání byly hlášeny hlavně v případech, kdy byl bupropion součástí předávkování více léky.

Přestože se většina subjektů zotavila bez následků, úmrtí spojená s předávkováním samotným bupropionem byla hlášena u subjektů, které požily velké dávky léku.

Naltrexon

U člověka existují pouze omezené zkušenosti s předávkováním samotným naltrexonem. V jedné studii dostávaly subjekty 800 mg naltrexon-hydrochloridu denně (odpovídá 25násobku doporučené denní dávky kombinace naltrexon / bupropion) po dobu jednoho týdne bez známky toxicity.

Léčba předávkování

Měly by se adekvátně zajistit dýchací cesty, okysličování a ventilace. Měl by se monitorovat srdeční rytmus a vitální funkce. Také se prvních 48 hodin po požití doporučuje monitorování EEG. Dále se doporučují všeobecná podpůrná a symptomatická opatření. Nedoporučuje se vyvolání zvracení.

Mělo by se podávat živočišné uhlí. Nejsou žádné zkušenosti s používáním forsírované diurézy, dialýzy, hemoperfuze nebo výměnné transfuze při léčbě předávkování při kombinovaném požití bupropionu a naltrexonu. Žádná specifická antidota při kombinovaném požití bupropionu a naltrexonu nejsou známá.

Z důvodu rizika vzniku záchvatů v závislosti na dávce bupropionu by se při podezření na předávkování kombinací naltrexon / bupropion měla zvážit hospitalizace. Na základě studií na zvířatech se doporučuje léčba záchvatů intravenózním podáním benzodiazepinů a, podle vhodnosti, jinými podpůrnými opatřeními.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: A08AA Centrálně působící léčiva k terapii obezity,

ATC kód: A081162 bupropion a naltrexon Mechanizmus účinku a farmakodvnamické účinky

Přesné neurochemické účinky kombinace naltrexon/bupropion potlačující chuť k jídlu nebyly zcela objasněny. Léčivý přípravek má dvě složky: naltrexon, ^-opioidní antagonista, a bupropion, slabý inhibitor neuronálního zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu. Tyto složky ovlivňují dvě hlavní oblasti mozku, konkrétně nucleus arcuatus hypotalamu a dopaminergní mezolimbický systém odměny.

Bupropion stimuluje v nucleus arcuatus hypothalamu neurony pro-opiomelanokortinu (POMC), které uvolňují hormon stimulující alfa melanocyty (a-MSH), který se váže a stimuluje receptory melanokortinu 4 (MC4 R). Pokud se uvolní a-MSH, neurony POMC zároveň uvolňují P-endorfin, endogenního agonistu ^-opioidních receptorů. Vazba P-endorfinu na ^-opioidní receptory v neuronech POMC zprostředkovává negativní zpětnovazební smyčku k neuronům POMC, což vede k poklesu uvolňování a-MSH. Blokování této inhibiční zpětnovazební smyčky naltrexonem je navrženo k usnadnění silnější a déle trvající aktivace neuronů POMC a tím zvýšení účinků bupropionu na energetickou rovnováhu. Předklinické údaje naznačují, že naltrexon a bupropion mohou mít při souběžném podání v této oblasti více než aditivní účinky na snížení příjmu potravy.

Klinická účinnost a bezpečnost

Účinky kombinace naltrexon/bupropion na pokles hmotnosti, udržování hmotnosti, obvod pasu, stavbu těla, na markery kardiovaskulárních a metabolických parametrů, souvisejících s obezitou, a pacientem hlášená hodnocení byly zkoumány ve dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii obezity fáze 2 a fáze 3 (rozmezí BMI 27 - 45 kg/m2), s délkou studie 16 až 56 týdnů, randomizované do skupin s naltrexon- hydrochloridem (16 až 50 mg/den) anebo bupropion-hydrochloridem (300 až 400 mg/den) nebo s placebem.

Účinek na pokles hmotnosti a udržování hmotnosti

Byly provedeny čtyři multicentrické, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie obezity fáze 3 (NB-301, NB-302, NB-303 a NB-304) za účelem vyhodnocení účinku kombinace naltrexon/bupropion ve spojení s úpravou životního stylu u 4536 subjektů randomizovaných do skupiny s kombinací naltrexon/bupropion nebo s placebem. Léčba byla zahájena obdobím zvyšování dávky. Tři z těchto studií (NB-301, NB-302 a NB-304) měly primární cílový parametr v 56 týdnech a jedna studie (NB-303) měla primární cílový parametr v 28 týdnech, ale s pokračováním do 56. týdne. Studie NB-301, NB-303 a NB-304 zahrnovaly pravidelné pokyny z hodnotících centrem pro snížení příjmu kalorií a zvýšení fyzické aktivity, zatímco studie NB-302 zahrnovala intenzivní program behaviorální modifikace, skládající se z 28 skupinových poradenských sezení v průběhu 56 týdnů, předepsané přísné diety a cvičebního režimu. Hodnocené subjekty ze studie NB-304 s diabetem 2. typu nedosáhly cílové glykemické hodnoty HbA1c < 7 % (53 mmol/mol) s perorálními antidiabetickými léky nebo samotnou dietou a cvičením. Studie NB-303 zahrnovala opakovanou randomizaci zaslepeným způsobem a přidání vyšší dávky naltrexonu (naltrexon-hydrochlorid 48 mg/bupropion-hydrochlorid 360 mg) v týdnu 28 u poloviny kohorty subjektů v rameni s účinnou léčbou, které nereagovaly adekvátně na léčbu a následně byl primární cílový parametr srovnávající změnu hmotnosti při 32 mg naltrexon-hydrochloridu / 360 mg bupropion-hydrochloridu proti placebu hodnocen v týdnu 28.

Z celkové populace 4536 subjektů ve studii fáze 3 s kombinací naltrexon/bupropion mělo při vstupu do studie 25 % hypertenzi, 33 % hladinu glukózy v krvi nalačno > 100 mg/dl (5,6 mmol/l), 54 % dyslipidemii a 11 % diabetes 2. typu.

V kombinovaných studiích fáze 3 byl průměrný věk 46 let, 83 % tvořily ženy, z toho 77 % byly bělošky, 18 % byly černošky a 5 % bylo jiné rasy. Výchozí střední hodnota BMI byla 36 kg/m2 a střední obvod pasu byl 110 cm. Dva ko-primární cílové parametry byly procentuální změna od výchozí tělesné hmotnosti a podíl subjektů, které dosáhly > 5% celkové snížení tělesné hmotnosti. Souhrny údajů pro střední změnu tělesné hmotnosti odrážejí populaci k léčbě (Intent-to-Treat, ITT), definované jako subjekty, kteří byli randomizováni, měli výchozí měření tělesné hmotnosti a měli alespoň jedno měření tělesné hmotnosti po výchozím stavu během definované léčebné fáze, s použitím analýzy posledního provedeného sledování (LOCF) a také analýzu subjektů, které studii dokončily.

Souhrnné údaje o podílu subjektů, které dosáhly > 5% nebo > 10% snížení tělesné hmotnosti, využívají analýzy základního provedeného sledování (BOCF) všech randomizovaných subjektů. Celkové dodržování bylo podobné mezi studiemi i mezi léčebnými skupinami. Stupeň dodržování léčby pro integrované studie fáze 3 byl: 67 % pro NB proti 74 % pro placebo v 16. týdnu, 63 % pro NB proti 65 % pro placebo ve 26. týdnu a 55 % pro NB proti 55 % pro placebo v 52. týdnu.

Jak ukazuje tabulka 2, subjekty ve studii NB-301 užívající kombinaci naltrexon/bupropion měly střední procentuální pokles tělesné hmotnosti -5,4 %, zatímco subjekty s placebem -1,3 %. Úbytek hmotnosti alespoň 5 % z počáteční tělesné hmotnosti byl pozorován častěji u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion (31 %) ve srovnání s placebem (12 %) (tabulka 3). Zřetelnější úbytek hmotnosti byl pozorován v kohortě subjektů, které dokončily 56 týdnů léčby kombinací naltrexon/bupropion (-8,1 %), ve srovnání s placebem (1,8 %). Srovnatelné výsledky byly zaznamenány ve studii NB-303, která měla podobný design. Významná ztráta hmotnosti byla zaznamenána u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion ve srovnání s placebem v primárním cílovém parametru ve 28. týdnu a tato byla zachována do 56. týdne od výchozího stavu (tabulka 3).

Naltrexon/bupropion byl ve studii NB-302 také hodnocen v kombinaci s intenzivním programem behaviorální modifikace. Odpovídajícím způsobem zde byl větší střední úbytek hmotnosti od výchozí hodnoty pří léčbě kombinací naltrexon/bupropion (-8,1 %) ve srovnání se studií NB-301 (-5,4 %) v 56. týdnu a pro placebo (-4,9 %) ve srovnání se studií NB-301 (-1,3 %).

Tyto léčebné účinky pozorované u obézních subjektů a u subjektů s nadváhou s diabetes mellitus 2. typu (studie NB-304) byly poněkud méně zřetelné než ty, které byly pozorovány v jiných studiích fáze 3. Léčba kombinací naltrexon/bupropion (-3,7 %) byla podstatně účinnější (p < 0,001) než léčba placebem (1,7 %) v této populaci.

Tabulka 2.

Střední ztráta hmotnosti (změna v %) od výchozího stavu do 56. týdne ve studii NB-301, NB-302 a NB-304 fáze 3 s kombinací naltrexon/bupropion a ve studii NB-303 fáze 3 od výchozího stavu do 28. týdne.___

Údaje v 56. týdnu

Údaje v 28. týdnu

NB-301

NB-302

NB-304

NB-303

NB

PBO

NB

PBO

NB

PBO

NB

PBO

Analýza subjektů s cílem léčit (ITT) +

N

538

536

565

196

321

166

943

474

Výchozí stav (kg)

99,8

99,5

100,3

101,8

104,2

105,3

100,4

99,4

Procentuální odchylka střední hodnoty nejmenších čtverců (95% IS) od výchozí úrovně

-5,4* (-6.0,-4.8)

-1,3

(-1.9, -0.7)

-8,1* (-8.8, -7.4)

-4,9

(-6.1, -3.7)

-3,7* (-4.3, -3.1)

-1,7

(-2.5, -0.9)

-5,7* (-6.1, -5.3)

-1,9

(-2.4, -1.4)

Analýza subjektů, které studii dokončily++

N

296

290

301

106

175

100

619

319

Výchozí stav (kg)

99,8

99,2

101,2

100,4

107,0

105,1

101,2

99,0

Procentuální odchylka střední hodnoty nejmenších čtverců (95% IS) od výchozí úrovně

-8,1

(-9.0,-7.2)

-1,8

(-2.7, -0.9)

-11,5 (-12.6, -10.4)

-7,3

(-9.0,-5.6)

-5,9

(-6.8, -5.0)

-2,2

(-3.4, -1.0)

-7,8

(-8.3,-7.3)

-2,4

(-3.0, -1.8)

IS, interval spolehlivosti, LS, nejmenší čtverce

95% interval spolehlivosti vypočtený jako průměr LS ± 1,96 x standardní chyba.

+ Subjekty, které byly randomizovány, měly výchozí měření tělesné hmotnosti a měly alespoň jedno měření tělesné hmotnosti po výchozím stavu během definované léčebné fáze. Výsledky jsou založeny na základě analýzy posledního provedeného sledování (last-observation-carried-forward, LOCF).

++ Subjekty, které mají výchozí a následné měření tělesné hmotnosti a dokončily 56 týdnů (studie NB-301, NB-302 a NB-304) nebo 28 týdnů (NB-303) léčby.

* Rozdíl od placeba, p<0,001

Studie NB-301, NB-302 a NB-303 byly provedeny u subjektů, které byly obézní nebo měly nadváhu nebo byly obézní s komorbiditami. Studie NB-302 měla intenzivnější behaviorální modifikační program, zatímco primární koncový parametr studie NB-303 byl v týdnu 28, aby byla umožněna opakovaná randomizace na odlišné dávky v pozdější části studie. Studie NB-304 byla provedena u subjektů, které měly nadváhu nebo byly obézní a měly diabetes mellitus 2. typu.

Procentuální podíl subjektů s > 5% nebo > 10% ztrátou tělesné hmotnosti od výchozího stavu byl vyšší u kombinace naltrexon/bupropion ve srovnání s placebem ve všech čtyřech studiích obezity fáze 3 (tabulka 3).

Tabulka 3.

Procento (%) subjektů s > 5% a > 10% ztrátou tělesné hmotnosti od začátku do 56. týdne ve studii NB-301, NB-302 a NB-304 fáze 3 a ve studii NB-303 fáze 3 od začátku do 28. týdne

Údaje v 56. týdnu

Údaje v 28. týdnu

NB-301

NB-302

NB-304

NB-303

NB

PBO

NB

PBO

NB

PBO

NB

PBO

Randomizovaná populace+

N

583

581

591

202

335

170

1001

495

>5% ztráta

tělesné

hmotnosti

31*

12

46**

34

28*

14

42*

14

>10% ztráta

tělesné

hmotnosti

17*

5

30*

17

13**

5

22*

6

Subjekty, které dokončily++

N

296

290

301

106

175

100

619

319

>5% ztráta

tělesné

hmotnosti

62

23

80

60

53

24

69

22

>10% ztráta

tělesné

hmotnosti

34

11

55

30

26

8

36

9

+ Se základním provedeným sledováním (BOCF)

++ Subjekty, které mají výchozí a následné měření tělesné hmotnosti a dokončily 56 týdnů (studie NB-301, NB-302 a NB-304) nebo 28 týdnů (NB-303) léčby.

* Rozdíl od placeba, p<0,001 ** Rozdíl od placeba, p<0,01

Studie NB-301, NB-302 a NB-303 byly provedeny u subjektů, které byly obézní nebo měly nadváhu nebo byly obézní s komorbiditami. Studie NB-302 měla intenzivnější behaviorální modifikační program, zatímco primární koncový bod studie NB-303 byl v týdnu 28, aby byla umožněna opakovaná randomizace na odlišné dávky v pozdější části studie. Studie NB-304 byla provedena u subjektů, které měly nadváhu nebo byly obézní a měly diabetes mellitus 2. typu.

Ze subjektů s údaji z 16. týdne zahrnutých do čtyř klinických studií fáze 3 ztratilo 50,8 % těch, které byly randomizovány pro příjem kombinace naltrexon/bupropion, > 5 % své počáteční tělesné hmotnosti ve srovnání s 19,3 % subjektů, které byly léčeny placebem (respondéři 16. týdne).

V jednom roce byl průměrný úbytek tělesné hmotnosti (použití metody LOCF) mezi těmito respondéry 16. týdne, kteří dostávali kombinaci naltrexon/bupropion, 11,3 %, z nichž u 55 % došlo ke ztrátě tělesné hmotnosti > 10 %. Kromě toho respondéři 16. týdne, kteří dostávali kombinaci naltrexon/bupropion, měli vysoký stupeň retence s 87% mírou dokončení 1 roku léčby. Prahová hodnota úbytku hmotnosti > 5 % v 16. týdnu měla 86,4% pozitivní prediktivní hodnotu a 84,8% negativní prediktivní hodnotu pro stanovení, zda by subjekt léčený kombinací naltrexon/bupropion mohl dosáhnout alespoň 5% úbytku hmotnosti v 56. týdnu. U pacientů, kteří nesplnili kritérium včasné odezvy, nebylo zjištěno, že by měli zvýšenou tolerabilitu nebo bezpečnostní problémy ve srovnání s pacienty, kteří měli příznivou včasnou reakci.

Účinek na kardiovaskulární a metabolické parametry

U subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion bylo pozorováno zlepšení u obvodu pasu (včetně subjektů s diabetem 2. typu), triglyceridů, HDL-C a poměru LDL-C/HDL-C v porovnání s placebem a to ve všech studiích fáze 3 (Tabulka 4). Zlepšení triglyceridů, HDL-C a poměru LDL-C/HDL-C bylo pozorováno u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion, u nichž byla diagnostikována na začátku dyslipidemie bez ohledu na léčbu dyslipidemie. Změny středního krevního tlaku jsou popsány v bodě 4.4. Kromě toho byl u subjektů, které neměly diabetes 2. typu, snížen inzulín nalačno a HOMA-IR, což je měřítko inzulinové resistence, u subjektů užívajících naltrexon/bupropion.

Účinky na kontrolu glykémie u obézních subjektů s diabetem 2. typu

Po 56 týdnech léčby u subjektů s diabetem 2. typu (NB-304) vykazoval naltrexon/bupropion zlepšení parametrů kontroly glykémie v porovnání s placebem (tabulka 4). Výraznější zlepšení HbA1c ve srovnání s placebem bylo pozorováno při prvním měření po výchozím měření (16. týden, p < 0,001).

Střední změna HbAlc od výchozí hodnoty v 56. týdnu byla -0,63 % u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion ve srovnání se subjekty užívajícími placebo -0,14 % (p < 0,001). U subjektů s výchozí hodnotou HbA1c > 8 % (64 mmol/mol) byly změny HbA1c v koncovém parametru -1,1 %, resp. -0,5 % pro naltrexon/bupropion ve srovnání s placebem. Zlepšení bylo pozorováno u glykémie nalačno, inzulínu nalačno, HOMA-IR a procentu subjektů vyžadující záchranné diabetické léčivé přípravky u subjektů léčených kombinací naltrexon/bupropion ve srovnání s placebem.

Tabulka 4.

Změna kardiovaskulárních a metabolických parametrů od výchozího stavu do 56. týdne ve studiích NB-301, NB-302 a NB-304 fáze 3 a ve studii NB-303 fáze 3 od začátku do 28. týdne

Údaje v 56. týdnu

Údaje v 28. týdnu

NB-301

NB-302

NB-304

NB-303

NB

PBO

NB

PBO

NB

PBO

NB

PBO

Sestava plné analýzy+

N

471

511

482

193

265

159

825

456

Obvod pasu, cm

-6,2*

-2,5

-10,0*

-6,8

-5,0*

-2,9

-6,2*

-2,7

Triglyceridy,

procentuální

změna

-12,7*

-3,1

-16,6*

-8,5

-11,2*

-0,8

-7,3*

-1,4

HDL-C,

mg/dl

3,4*

-0,1

4,1*

0,9

3,0*

-0,3

1,2*

-1,4

LDL-C/HDL-C

poměr

-0,21*

-0,05

-0,05*

0,12

-0,15*

0,04

-0,15*

0,07

HbA1c, %

Neuplatňuje se

-0,6*

-0,1

Neuplatňuje se

Glykémie nalačno (mg/dl)

-3,2*

-1,3

-2,4

-1,1

-11,9

-4,0

-2,1

-1,7

Inzulín nalačno,

procentuální

změna

-17,1*

-4,6

-28,0*

-15,5

-13,5

-10,4

-14,1*

-0,5

HOMA-IR,

procentuální

změna

-20,2*

-5,9

-29,9*

-16,6

-20,6

-14,7

-16,4*

-4,2

+ Na základě analýzy posledního provedeného sledování s lékem.

* P-hodnota <0,05 (nominální hodnoty) ve srovnání se skupinou s placebem.

Studie NB-301, NB-302 a NB-303 byly provedeny u subjektů, které byly obézní nebo měly nadváhu nebo byly obézní s komorbiditami. Studie NB-302 měla intenzivnější behaviorální modifikační program, zatímco primární cílový parametr studie NB-303 byl v týdnu 28, aby byla umožněna opakovaná randomizace na odlišné dávky v pozdější části studie. Studie NB-304 byla provedena u subjektů, které měly nadváhu nebo byly obézní a měly diabetes mellitus 2. typu.

Účinek na skladbu těla

V podskupině subjektů bylo měřeno složení těla pomocí duální rentgenové absorpciometrie (DEXA) (naltrexon/bupropion = 79 subjektů a placebo = 45 subjektů) a multislice počítačové tomografie (CT) (naltrexon/bupropion = 34 subjektů a placebo = 24 subjektů). Hodnocení DEXA ukázalo, že léčba kombinací naltrexon/bupropion byla spojena s větším snížením celkového tělesného tuku a viscerální tukové tkáně oproti počáteční hodnotě v porovnání s placebem. Podle očekávání měly subjekty léčené kombinací naltrexon/bupropion větší průměrný nárůst oproti počáteční hodnotě v porovnání se subjekty léčenými placebem v procentech čisté celkové tělesné hmotnosti. Tyto výsledky naznačují, že většina z celkové ztráty hmotnosti byla způsobena snížením množství tukové tkáně, včetně viscerální tukové tkáně.

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky odložila povinnost doložit výsledky studií s přípravkem Mysimba u jedné nebo více podskupin pediatrické populace s obezitou (viz bod 4.2, kde jsou informace o použití u dětí). Kombinace naltrexon/bupropion by neměla být používána u dětí a dospívajících.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Výsledky studie relativní biologické dostupnosti s jednorázovou dávkou u zdravých subjektů prokázaly, že tablety kombinace naltrexon/bupropion, po úpravě dávky, jsou bioekvivalentní na základě průměrného poměru AUCo-<» a 90% intervalu spolehlivosti s tabletami naltrexonu s okamžitým uvolňováním (IR) nebo bupropionu s prodlouženým uvolňováním (PR), podávanému jako samostatné látky.

Absorpce

V    návaznosti na jednorázové perorální podání tablet kombinace naltrexon/bupropion zdravým subjektům došlo k vrcholové koncentraci naltrexonu a bupropionu přibližně 2, resp. 3 hodiny po podání kombinace naltrexon/bupropion. Na základě měření AUC nebyly zjištěny žádné rozdíly

v biologické dostupnosti naltrexonu nebo bupropionu při podání v kombinaci ve srovnání s podáním každého samostatně. Avšak vzhledem k prodlouženému charakteru uvolňování léku u kombinace naltrexon/bupropion byla výrazně snížena hodnota Cmax pro naltrexon ve srovnání s 50 mg naltrexon-hydrochloridu IR podávaného samostatně (přibližně 2násobný rozdíl po úpravě dávky). Hodnota Cmax bupropionu z kombinace naltrexon/bupropion (180 mg bupropion-hydrochloridu) byla ekvivalentní hodnotě Cmax bupropionu PR (150 mg bupropion-hydrochloridu), což ukazuje, že hodnota Cmax bupropionu dosažená u kombinace naltrexon/bupropion (360 mg bupropion-hydrochloridu denně) je srovnatelná s hodnotou dosaženou za použití komerčně dostupného bupropionu PR (300 mg bupropion-hydrochloridu denně) podaného samostatně.

Naltrexon a bupropion jsou dobře absorbovány z gastrointestinálního traktu (absorbováno >90 %), avšak naltrexon má významný efekt prvního průchodu a tím omezenou systémovou biologickou dostupnost s pouze 5-6 % dosahujícími do systémové cirkulace.

Účinek stravy

Když byla kombinace naltrexon/bupropion podávána s vysoce tučným jídlem, hodnoty AUC a Cmax pro naltrexon se zvýšily 2,1-, resp. 3,7-násobně, a hodnoty AUC a Cmax pro bupropion se zvýšily 1,4-, resp. 1,8-násobně. V ustáleném stavu měl vliv stravy za následek zvýšení hodnoty AUC a Cmax 1,7-, resp. 1,9-násobně u naltrexonu a 1,1-, resp. 1,3-násobně u bupropionu. Klinická zkušenost zahrnovala různé prandiální podmínky a podporuje užívání tablet naltrexon/bupropion s jídlem.

Distribuce

Průměrný distribuční objem v ustáleném stavu Vss/F perorálního naltrexonu a bupropionu podaného jako kombinace naltrexon/bupropion byl 5697 resp. 880 litrů.

Vazba na plazmatické bílkoviny není pro naltrexon (21 %) nebo pro bupropion (84 %) rozsáhlá, což ukazuje nízký potenciál pro lékové interakce při vytěsňování.

Biotransformace a eliminace

V    návaznosti na jednorázové perorální podání tablet kombinace naltrexon/bupropion zdravým subjektům byl průměrný eliminační poločas T/ přibližně 5 hodin pro naltrexon a 21 hodin pro bupropion.

Naltrexon

Hlavní metabolit naltrexonu je 6-beta-naltrexol. Ačkoliv je méně účinný než naltrexon, eliminuje se 6-beta-naltrexol pomaleji, a proto cirkuluje v mnohem vyšších koncentracích než naltrexon. Naltrexon a 6-beta-naltrexol nejsou metabolizovány enzymy cytochromu P450 a studie in vitro ukazují, že neexistuje žádná možná inhibice nebo indukce důležitých izoenzymů. Naltrexon je primárně metabolizován na 6-beta-naltrexol pomocí dihydrodiol dehydrogenáz (DD1, DD2 a DD4). Dalšími hlavními metabolickými cestami jsou tvorba metabolitů 2-hydroxy-3-O-methyl-naltrexonu a 2-hydroxy-3-O-methyl-6-beta-naltrexolu, a je pravděpodobně zprostředkován katechol-O-methyl transferázami (COMT) a glukuronidací, a asi UGT1A1 a UGT2B7.

Naltrexon a jeho metabolity jsou vylučovány především ledvinami (37 až 60 % dávky). Odvozená hodnota pro renální exkreci naltrexonu po perorálním podání upravená pro vazbu plazmatické bílkoviny je 89 ml/min. Enzym odpovědný za hlavní cestu eliminace není znám. Vylučování stolicí je vedlejší eliminační cestou.

Bupropion

Bupropion je z velké části metabolizován na tři aktivní metabolity: hydroxybupropion, threohydroxybupropion a erythrohydroxybupropion. Tyto metabolity mají delší eliminační poločasy než bupropion a akumulují se ve větší míře. Nálezy in vitro naznačují, že CYP2B6 je hlavní izoenzym podílející se na tvorbě hydroxybupropionu, zatímco CYP1A2, 2A6, 2C9, 3A4 a 2E1 se podílejí méně. Naproti tomu tvorba threohydroxybupropionu byla popsána v odborné literatuře tak, že je zprostředkována 11-beta-hydroxysteroid dehydrogenázou 1. Metabolická cesta odpovědná za vznik erythrohydrobupropionu není známá.

Bupropion a jeho metabolity inhibují CYP2D6. Vazba hydroxybupropionu na plazmatické bílkoviny je podobná jako u bupropionu (84 %), zatímco další dva metabolity mají přibližně poloviční vazbu.

V návaznosti na perorální podání 200 mg 14C-bupropion-hydrochloridu u lidí bylo v moči a ve stolici nalezeno 87 %, resp. 10 % radioaktivní dávky. Podíl perorální dávky bupropionu vyloučené v nezměněné podobě byl 0,5 %, což je nález v souladu s rozsáhlým metabolismem bupropionu.

Akumulace:

Při podávání kombinace naltrexon/bupropion dvakrát denně se naltrexon nehromadí, zatímco 6-beta-naltrexol se s časem akumuluje. Na základě jeho poločasu se odhaduje, že 6-beta-naltrexol dosahuje koncentrace v ustáleném stavu za asi 3 dny. Metabolity bupropionu (a v menší míře metabolicky nezměněného bupropionu) se hromadí a dosáhnou ustáleného stavu koncentrace přibližně za jeden týden. Nebyly provedeny žádné studie porovnávající AUC nebo Cmax kombinace naltrexon/bupropion v tabletách s prodlouženým uvolňováním s bupropionem PR nebo naltrexonem IR podaným jako samostatná látka s více dávkami (tj. za podmínek ustáleného stavu).

Zvláštní populace

Pohlaví a rasa: Údaje ze souhrnné analýzy kombinace naltrexon/bupropion neodhalily žádné významné rozdíly související s pohlavím a rasou ve farmakokinetických parametrech bupropionu nebo naltrexonu. V podstatné míře však byly zkoumány pouze subjekty z bělošské a černošské populace. Není nutná žádná úprava dávkování podle pohlaví nebo rasy.

Starší lidé: Farmakokinetika kombinace naltrexon/bupropion nebyla u starší populace hodnocena. Vzhledem k tomu, že se naltrexon a metabolické produkty bupropionu vylučují močí a starší lidé mají větší pravděpodobnost snížené funkce ledvin, je třeba dávat pozor při volbě dávky a může být užitečné sledovat renální funkce. Naltrexon/bupropion se nedoporučuje u pacientů nad 75 let věku.

Kuřáci: Údaje ze souhrnné analýzy kombinace naltrexon/bupropion neukázaly žádné významné rozdíly v plazmatických koncentracích bupropionu nebo naltrexonu u kuřáků ve srovnání s nekuřáky. Účinky kouření cigaret na farmakokinetiku bupropionu byly sledovány u 34 zdravých dobrovolníků mužského a ženského pohlaví; 17 bylo chronických kuřáků a 17 bylo nekuřáků. Po perorálním podání jedné dávky 150 mg bupropion-hydrochloridu nebyl žádný statisticky významný rozdíl v hodnotách Cmax, poločasu, Tmax, AUC nebo clearance bupropionu nebo jeho účinných metabolitů mezi kuřáky a nekuřáky.

Porucha jater: Farmakokinetické údaje pro kombinaci naltrexon/bupropion u pacientů s poruchou funkce jater nejsou k dispozici. Na základě informací dostupných v publikované literatuře a existujících označení přípravků pro jednotlivé složky je systémová expozice významně vyšší u bupropionu a metabolitů (dvoj - až trojnásobně) a naltrexonu (až 10násobně vyšší) u pacientů s cirhózou vykazujících středně těžké až těžké poškození jater. Naltrexon/bupropion je kontraindikován u pacientů s těžkou poruchou funkce jater a nedoporučuje se u pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou funkce jater.

Porucha funkce ledvin: Vyhrazená farmakokinetická studie nebyla u subjektů s poruchou funkce ledvin pro kombinaci naltrexon/bupropion provedena. Na základě informací dostupných z publikované literatury a existujících označení přípravků pro jednotlivé složky je systémová expozice významně vyšší u bupropionu a jeho metabolitů (dvoj- až trojnásobně) a natrexonu a jeho metabolitů u pacientů se středně těžkým až těžkým poškozením ledvin. Naltrexon/bupropion je kontraindikován u pacientů s terminálním selháním ledvin nebo těžkou poruchou funkce ledvin, a není doporučen u pacientů se středně těžkým poškozením ledvin.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Účinky použití kombinovaného bupropionu a naltrexonu nebyly studovány na zvířatech.

Neklinické údaje o jednotlivých složkách získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, farmakologie, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity a kancerogenního potenciálu neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. Případné účinky v neklinických studiích byly pozorovány pouze po expozicích považovaných za dostatečně převyšující maximální expozici u člověka, což znamená malý význam pro klinické použití. Existuje však určitý důkaz o hepatotoxicitě se zvyšující se dávkou, protože bylo nalezeno reverzibilní zvýšení jaterních enzymů u člověka při terapeutických a vyšších dávkách (viz bod 4.4 a 4.8). Jaterní změny jsou viditelné ve studiích na zvířatech s bupropionem, ale tyto odrážejí působení induktorů jaterních enzymů. V doporučených dávkách u člověka neindukuje bupropion svůj vlastní metabolismus. To naznačuje, že jaterní nálezy u laboratorních zvířat mají jen omezený význam v hodnocení a posuzování rizik bupropionu.

Reprodukční toxicita:

Naltrexon (100 mg/kg denně, přibližně 30násobek dávky naltrexonu v kombinaci naltrexon/bupropion na základě mg/m2) způsobil významné zvýšení pseudogravidity u potkanů. Došlo také k poklesu četnosti březostí samic potkanů. Na této úrovni dávky nedošlo k žádnému vlivu na plodnost samců. Význam těchto pozorování pro lidskou fertilitu není znám.

Bylo prokázáno, že naltrexon má embryocidní účinek u potkanů, kterým byl podáván v dávce 100 mg/kg denně (30násobná dávka kombinace naltrexon/bupropion) před a v průběhu celé březosti a u králíků léčených naltrexonem v dávce 60 mg/kg denně (36násobná dávka kombinace naltrexon/bupropion) během období organogeneze.

Studie fertility bupropionu u potkanů v dávkách až 300 mg/kg denně neboli 8násobku dávky bupropionu poskytované kombinací naltrexon/bupropion neodhalily žádné důkazy o narušení fertility.

Genotoxicita:

Naltrexon byl negativní v následujících studiích genotoxicity in vitro: bakteriální test reverzní mutace (Amesův test), test dědičné translokace, test výměny sesterských chromatid v buňkách CHO a test genové mutace v myším lymfomu. Naltrexon byl také negativní v in vivo mikrojaderném testu u myší. Naproti tomu naltrexon byl pozitivní v následujících testech: test frekvence recesivní letální mutace vázané na pohlaví na octomilce (Drosophila), testy reparace nespecifického poškození DNA v E.coli a v buňkách WI-38 a analýza moči na přítomnost methylovaných histidinových zbytků. Klinický význam těchto nejednoznačných nálezů není znám.

Údaje o genotoxicitě ukazují, že bupropion je slabý mutagen u bakterií, ale ne u savců, a proto se ho není třeba obávat jako genotoxické látky u člověka. Studie na myších a potkanech potvrzují nepřítomnost kancerogenity u těchto druhů.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

Tabletové jádro:

Cystein-hydrochlorid Mikrokrystalická celulóza Hyprolóza Magnesium-stearát Laktóza

Monohydrát laktózy

Krospovidon typ A

Hlinitý lak indigokarmínu E 132

Hypromelóza

Dinatrium-edetát

Koloidní bezvodý oxid křemičitý

Potah tablety:

Polyvinylalkohol Oxid titaničitý (E171)

Makrogol 3350 Mastek

Hlinitý lak indigokarmínu E 132

6.2    Inkompatibility Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

6.5    Druh obalu a obsah balení

PVC/PCTFE/Al blistry.

Velikost balení: 112 tablet

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Orexigen Therapeutics Ireland Limited 2nd Floor

Palmerston House, Fenian Street

Dublin 2

Irsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU//1/14/988/001

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 26 března 2015

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

A.    VÝROBCE ODPOVĚDNÝ/VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

A. VÝROBCE ODPOVĚDNÝ /VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

Název a adresa výrobce odpovědného/výrobců odpovědných za propouštění šarží

Central Pharma Contract Packaging Ltd.

Caxton Road, Bedford, Bedfordshire, MK41 0XZ Velká Británie

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis.

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

   Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti

Držitel rozhodnutí o registraci předloží první pravidelně aktualizovanou zprávu o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek do 6 měsíců od jeho registrace. Držitel rozhodnutí o registraci dále předkládá pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek v souladu s požadavky uvedenými v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl.

107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a zveřejněném na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

   Plán řízení rizik (RMP)

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.

Aktualizovaný RMP je třeba předložit:

•    na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,

•    při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).

Pokud se shodují data předložení aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR) a aktualizovaného RMP, je možné je předložit současně.

   Další opatření k minimalizaci rizik

Držitel rozhodnutí o registraci zajistí v každém členském státě, kde je přípravek Mysimba na trhu, že všichni zdravotničtí pracovníci, kteří budou předepisovat přípravek Mysimba, obdrží preskripční pokyny. Před uvedením přípravku Mysimba na trh v každém členském státě musí držitel rozhodnutí o registraci (MAH) odsouhlasit obsah a formát preskripčních pokynů národním kompetentním úřadem. Preskripční pokyny musí obsahovat následující klíčové části:

-    připomínku indikace a potřebu ukončení léčby, pokud existují obavy o bezpečnost nebo

toleranci probíhající léčby nebo pokud po 16 týdnech ztratili pacienti méně než 5 % jejich celkové tělesné hmotnosti.

-    připomínku kontraindikací, varování a bezpečnostních upozornění a také charakteristik

pacienta, které vystavují pacienty vyššímu riziku nežádoucích účinků při užívání přípravku Mysimba, aby se usnadnila odpovídající volba pacientů.

• Povinnost uskutečnit poregistrační opatření

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční v daném termínu níže uvedená opatření:

Popis

Termín splnění

Bezpečnostní studie po rozhodnutí o registraci:

Držitel rozhodnutí o registraci provede a předloží výsledky multicentrické randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie fáze 4 hodnotící účinnost naltrexonu s prodlouženým uvolňováním (ER) / bupropionu ER na výskyt závažných nežádoucích kardiovaskulárních příhod (MACE) u pacientů s nadváhou a obezních pacientů. Studie bude pravidelně sledována komisí pro sledování dat (Data Monitoring Committee, DMC). Protokol studie včetně klíčových aspektů stanov DMC musí být odsouhlaseny před zahájením studie.

Předložení konečné zprávy ke studii do 31. března 2022

Předložení protokolu do 31. března 2015

OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE

A. OZNAČENÍ NA OBALU

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Mysimba™ 8 mg/90 mg tablety s prodlouženým uvolňováním naltrexoni hydrochloridum/bupropioni hydrochloridum


2.    OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna tableta obsahuje naltrexoni hydrochloridum 8 mg, což odpovídá naltrexonum 7,2 mg a bupropioni hydrochloridum 90 mg, což odpovídá bupropionum 78 mg.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Obsahuje laktózu. Další údaje naleznete v příbalové informaci.


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


112 tablet s prodlouženým uvolňováním


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Perorální podání.

Neřezejte, nekousejte ani nedrťte.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


Použitelné do:


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Orexigen Therapeutics Ireland Limited 2nd Floor

Palmerston House, Fenian Street

Dublin 2

Irsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/14/988/001


13. ČÍSLO ŠARŽE


Č. šarže


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


mysimba 8 mg / 90 mg


MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH BLISTRY


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Mysimba™ 8 mg/90 mg tablety s prodlouženým uvolňováním naltrexoni hydrochloridum/bupropioni hydrochloridum


2. NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Orexigen


3. POUŽITELNOST


Použitelné do:


4. ČÍSLO ŠARŽE


Č. šarže


5. JINÉ


B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE

Mysimba 8 mg/90 mg tablety s prodlouženým uvolňováním

naltrexoni hydrochloridum/bupropioni hydrochloridum

'VTento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je přípravek Mysimba a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Mysimba užívat

3.    Jak se přípravek Mysimba užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Mysimba uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Mysimba a k čemu se používá

Přípravek Mysimba obsahuje 2 léčivé látky: naltrexon-hydrochlorid a bupropion-hydrochlorid a používá se u obézních dospělých nebo u dospělých s nadváhou ke kontrole hmotnosti společně s kaloricky redukovanou dietou a fyzickým cvičením. Tento lék působí na oblasti mozku, které jsou zapojené do kontroly příjmu potravy a výdeje energie.

Obezita u dospělých nad 18 let je definována jako index tělesné hmotnosti (body mass index) větší nebo rovný 30 a nadváha u dospělých nad 18 let je definována jako index tělesné hmotnosti větší nebo rovný 27 a menší než 30. Index tělesné hmotnosti se vypočítá jako naměřená tělesná hmotnost (kg), dělená naměřenou výškou na druhou (m1).

Přípravek Mysimba je schválený pro použití u pacientů s počátečním indexem tělesné hmotnosti 30 nebo větším. Může se také podávat pacientům s indexem tělesné hmotnosti mezi 27 a 30, pokud mají další stavy související s hmotností, jako je kontrolovaný vysoký krevní tlak (hypertenze), diabetes (cukrovku) 2. typu nebo vysokou hladinu lipidů (tuků) v krvi.

Podávání přípravku Mysimba může ukončit Váš lékař po 16 týdnech, pokud jste nedosáhl(a) alespoň 5procentní ztráty původní tělesné hmotnosti. Váš lékař může také doporučit ukončení léčby, pokud existují obavy o zvýšený krevní tlak nebo jiné obavy týkající se bezpečnosti nebo tolerance tohoto léku.

-    jestliže máte abnormálně vysoký krevní tlak (hypertenzi), který není kontrolovaný pomocí léčivého přípravku.

-    jestliže trpíte onemocněním, které způsobuje epileptické záchvaty (křeče) nebo jste je měl(a) v minulosti.

-    jestliže máte nádor mozku.

-    jestliže obvykle pijete hodně alkoholu a právě jste přestal(a) pít alkohol nebo se chystáte přestat pouze v průběhu užívání přípravku Mysimba.

-    jestliže jste v nedávné době přestal(a) užívat sedativa (uklidňující přípravky) nebo léky k léčbě úzkosti (zejména benzodiazepiny) nebo jestliže se chystáte přestat pouze v průběhu užívání přípravku Mysimba.

-    jestliže máte bipolární poruchu (extrémní výkyvy nálad).

-    jestliže užíváte jiné léky, které obsahují bupropion nebo naltrexon.

-    jestliže máte poruchu příjmu potravy nebo jste ji měl(a) někdy v minulosti (např. bulimie nebo anorexia nervosa);

-    jestliže jste v současné době chronicky závislý(á) na opiátech (opioidech) nebo opiátových agonistech (např. methadonu) nebo podstupujete akutní vysazení opiátů (abstinenční syndrom).

-    jestliže užíváte léky k léčbě deprese nebo Parkinsonovy nemoci nazývané inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) nebo jste tyto léky užíval(a) v posledních 14 dnech.

-    jestliže máte závažné onemocnění jater.

-    jestliže máte závažné onemocnění ledvin nebo onemocnění ledvin v konečném stádiu. Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Mysimba se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

To je důležité, protože některé stavy mohou zvýšit pravděpodobnost, že se u Vás mohou vyskytnout nežádoucí účinky (viz také bod 4).

Pokud máte depresi, uvažujete o sebevraždě, v minulosti jste se pokusil(a) o sebevraždu nebo máte jiné duševní zdravotní problémy, měl(a) byste před užitím tohoto léku informovat svého lékaře.

Záchvaty (křeče)

Bylo prokázáno, že přípravek Mysimba způsobuje epileptické záchvaty (křeče) až u 1 z 1000 pacientů (viz také bod 4). Měl(a) byste informovat svého lékaře předtím, než začnete tento lék užívat:

   jestliže jste měl(a) závažné poranění hlavy nebo úraz hlavy.

   jestliže pravidelně pijete alkohol (viz „Přípravek Mysimba s alkoholem“);

   jestliže pravidelně užíváte léky, které Vám pomáhají spát (sedativa).

   jestliže jste v současné době závislý(á) na kokainu nebo na jiných stimulačních látkách.

   jestliže máte cukrovku, při které používáte inzulín nebo užíváte jiné perorální léky (léky užívané ústy), které mohou způsobit nízkou hladinu cukru v krvi (hypoglykémie); nebo

   jestliže užíváte léky, které mohou zvýšit riziko záchvatů (viz „Další léčivé přípravky a přípravek Mysimba“).

Jestliže máte záchvaty (křeče), měl(a) byste přestat užívat přípravek Mysimba a ihned se poradit se svým lékařem.

Měl(a) byste okamžitě přestat užívat přípravek Mysimba a poradit se se svým lékařem, pokud jste se po užití tohoto léku setkal(a) s nějakým příznakem alergické reakce, jako je otok krku, jazyka, rtů nebo obličeje, potíže s polykáním nebo dýcháním, závratě, horečka, vyrážka, bolest v kloubech nebo svalech, svědění nebo kopřivka (viz také bod 4).

Poraďte se se svým lékařem, zejména pokud:

   máte vysoký krevní tlak, než začnete užívat přípravek Mysimba, protože se může ještě zhoršit. Váš krevní tlak a srdeční frekvence budou změřeny předtím, než začnete užívat přípravek Mysimba, a v průběhu doby, kdy ho budete užívat. Pokud budou Váš krevní tlak nebo srdeční frekvence významně zvýšené, je možné, že budete muset přestat užívat přípravek Mysimba.

   máte nekontrolovanou ischemickou chorobu srdeční (onemocnění srdce způsobené špatným průtokem krve v srdečních krevních cévách) s příznaky jako je angina pectoris (charakterizovaná bolestí na hrudi) nebo nedávno prodělaný srdeční záchvat (infarkt).

•    již máte nebo jste měl(a) onemocnění, které postihuje cirkulaci krve v mozku (cévní mozkové onemocnění).

•    máte před zahájením léčby přípravkem Mysimba nějaký problém s játry.

•    máte před zahájením léčby přípravkem Mysimba nějaký problém s ledvinami.

•    máte v anamnéze mánii (pocit povznesené nálady nebo nadměrné nadšenosti, způsobující neobvyklé chování).

Starší osoby

Dávejte pozor při užívání přípravku Mysimba, pokud je vám 65 let nebo víc. Přípravek Mysimba se nedoporučuje, pokud je vám více než 75 let.

Děti a dospívající

Nebyly provedeny žádné studie u dětí a dospívajících mladších 18 let. Proto by přípravek Mysimba neměl být používán u dětí a dospívajících mladších 18 let.

Další léčivé přípravky a přípravek Mysimba

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Neužívejte přípravek Mysimba s:

   Inhibitory monoaminooxidázy (léky k léčbě deprese nebo Parkinsonovy choroby) jako je fenelzin, selegilin nebo rasagilin. Je nutné přestat užívat tyto léky nejméně 14 dnů před začátkem užívání přípravku Mysimba (viz „Neužívejte přípravek Mysimba“).

   Opiáty a léky obsahující opiáty například k léčbě kašle a nachlazení (např. směsi obsahující dextromethorfan nebo kodein), závislosti na opiátech (např. methadon), bolesti (např. morfin a kodein), průjmu (např. paregorik). Musíte přestat užívat všechny opiátové léčivé přípravky nejméně 7-10 dnů před začátkem užívání přípravku Mysimba. Váš lékař může před začátkem léčby provést krevní testy, aby se ujistil, že se tyto léky dostaly z Vašeho těla. Naltrexon blokuje účinky opiátů; pokud užíváte vyšší dávku opiátů na překonání těchto účinků naltrexonu, můžete trpět akutní intoxikací opiáty, která může být život ohrožující. Po ukončení léčby přípravkem Mysimba můžete být citlivější na nízké dávky opiátů (viz „Neužívejte přípravek Mysimba“).

Informujte svého lékaře, pokud užíváte některý z následujících léků, protože Váš lékař bude u Vás pečlivě sledovat výskyt nežádoucích účinků:

•    Léky, které mohou zvyšovat riziko záchvatů, pokud j sou užívány samostatně nebo v kombinaci s přípravkem naltrexon / bupropion, jsou:

•    léky na depresi a další duševní onemocnění;

•    steroidy (s výjimkou kapek, krémů, vod pro oční a kožní onemocnění nebo inhalátorů při poruchách dýchání, jako je astma);

•    léky užívané k prevenci malárie;

•    chinolony (antibiotika, jako je ciprofloxacin, k léčbě infekcí);

•    tramadol (lék proti bolesti, který patří do skupiny opiátů);

•    theofylin (používá se k léčbě astmatu);

•    antihistaminika (léky k léčbě senné rýmy, svědění a jiné alergické reakce), která způsobují ospalost (např. chlorfenamin); léky ke snížení hladiny cukru v krvi (např. inzulín, sulfonylmočovinové přípravky, jako je glyburid nebo glibenklamid, a meglitinidy, jako je nateglinid a repaglinid);

•    léky, které pomáhaj í usnout (sedativa, j ako j e diazepam).

•    Léky k léčbě deprese (jako je desipramin, venlafaxin, imipramin, paroxetin, citalopram) nebo jiných psychických zdravotních problémů (jako je risperidon, haloperidol, thioridazin);

•    Některé léky užívané k léčbě vysokého krevního tlaku (beta-blokátory, jako je metoprolol a klonidin, a centrálně působící antihypertenziva);

•    Některé léky používané k léčbě nepravidelného srdečního rytmu (jako je propafenon, flekainid);

•    Některé léky používané k léčbě rakoviny (jako je cyklofosfamid, ifosfamid, tamoxifen);

•    Některé léky k léčbě Parkinsonovy choroby (jako je levodopa, amantadin nebo orfenadrin);

•    Tiklopidin nebo klopidogrel, které se používají zejména k léčbě onemocnění srdce nebo cévní mozkové příhody;

•    Léky používané pří léčbě infekce HIV a AIDS, jako je efavirenz a ritonavir;

•    Léky používané k léčbě epilepsie, jako je valproát, karbamazepin, fenytoin nebo fenobarbital.

Váš lékař bude pečlivě sledovat nežádoucí účinky anebo může upravit dávku ostatních přípravků nebo přípravku Mysimba.

Přípravek Mysimba s alkoholem

Nadměrné užívání alkoholu během léčby přípravkem Mysimba může zvyšovat riziko záchvatů (křečí), duševní poruchy nebo může snížit toleranci alkoholu. Váš lékař může při užívání přípravku Mysimba doporučit úplnou abstinenci nebo snížení pití alkoholu na minimum. Pokud nyní hodně pijete, nepřestávejte najednou, protože to může vést k riziku záchvatu.

Těhotenství a kojení

Přípravek Mysimba se nesmí užívat během těhotenství nebo při kojení.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek Mysimba může vyvolat pocit závratě, což může oslabit Vaši schopnost soustředit se a reagovat.

Pokud máte pocit závratě, neřiďte ani neobsluhujte stroje.

Mysimba obsahuje laktózu (druh cukru)

Pokud vám bylo dříve řečeno, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

3. Jak se přípravek Mysimba užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynu svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Počáteční dávka je obvykle jedna tableta (8 mg naltrexon-hydrochloridu/90 mg bupropion-hydrochloridu) jednou denně ráno. Dávka se bude postupně upravovat následovně:

•    Týden 1: Jedna tableta jednou denně ráno.

•    Týden 2: Jedna tableta dvakrát denně, j edna tableta ráno a j edna tableta večer.

•    Týden 3: Tři tablety každý den, dvě tablety ráno a jedna tableta večer.

•    Týden 4 a dále: Dvě tablety dvakrát denně, dvě tablety ráno a dvě tablety večer.

Maximální doporučená denní dávka přípravku Mysimba jsou dvě tablety dvakrát denně.

Po 16 týdnech a každý rok po zahájení vaší léčby provede lékař zhodnocení, zda máte pokračovat v užívání přípravku Mysimba.

Pokud máte problémy s játry nebo ledvinami nebo pokud jste starší než 65 let, může Váš lékař, v závislosti na závažnosti Vašich problémů, pečlivě zvážit, jestli je tento přípravek pro Vás vhodný, a pečlivě kontrolovat Váš stav vzhledem k případným nežádoucím účinkům. Váš lékař může provést vyšetření vaší krve před zahájením léčby přípravkem Mysimba, pokud máte vysokou hladinu cukru v krvi (diabetes) nebo pokud jste starší než 65 let, aby mohl rozhodnout, zda máte tento lék užívat.

Tento přípravek je určen k perorálnímu podání (užití ústy). Tablety se polykají celé. Tablety nekrájejte, nekousejte a nedrťte. Tablety se přednostně užívají s jídlem.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Mysimba, než jste měl(a)

Jestliže jste užil(a) příliš mnoho tablet, je větší pravděpodobnost výskytu záchvatu nebo jiných nežádoucích účinků podobných těm, které jsou uvedeny v bodě 4 níže. Neváhejte a kontaktujte ihned svého lékaře nebo nejbližší nemocniční pohotovost.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Mysimba

Vynechejte zapomenutou dávku a vezměte si další dávku v následující obvyklou dobu. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Mysimba

Možná budete muset užívat přípravek Mysimba po dobu alespoň 16 týdnů pro dosažení jeho plného účinku. Nepřestávejte užívat přípravek Mysimba bez předchozího informování svého lékaře.

Máte-li nějaké další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Závažné nežádoucí účinky

Okamžitě informujte svého lékaře, pokud si všimnete jakéhokoliv z následujících závažných nežádoucích účinků:

-    Záchvaty (křeče):

Vzácné - mohou postihovat až 1 z 1000 osob užívajících přípravek Mysimba s rizikem výskytu záchvatů.

Příznaky záchvatu zahrnují křeče a obvykle ztrátu vědomí. Osoba, která právě prodělala záchvat, může být následně zmatená a nemusí si pamatovat, co se stalo. Záchvaty jsou pravděpodobnější, pokud užijete příliš mnoho léku anebo pokud zároveň užijete nějaké jiné léky anebo pokud máte vyšší riziko vzniku záchvatů, než je obvyklé (viz bod 2).

Další nežádoucí účinky zahrnují:

Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihovat více než 1 osobu z 10):

-    Nevolnost (pocit na zvracení), zvracení.

-    Bolest břicha

-    Zácpa

-    Bolest hlavy

-    Potíže se spánkem (ujistěte se, že neužíváte přípravek Mysimba těsně před spaním)

-    Úzkost, neklid

-    Bolest svalů a kloubů

Časté nežádoucí účinky (mohou postihovat až 1 osobu z 10):

-    Nízký počet určitých bílých krvinek (pokles počtu lymfocytů)

-    Závrať, pocit závratě nebo „motání“ (vertigo)

-    Pocit třesu (tremor)

-    Zvýšení energie, podrážděnost

-    Pocit deprese, poruchy nálady

-    Zimnice, horečka

-    Pokles chuti k jídlu, průjem

-    Změny chuti k jídlu (dysgeusie), sucho v ústech, bolest zubů

-    Potíže s koncentrací

-    Pocit únavy, ospalosti nebo nedostatku energie (letargie)

-    Zvonění v uších (tinnitus)

-    Rychlá nebo nepravidelná srdeční akce

-    Návaly horka

-    Slzení očí

-    Bolest v horní části břicha

-    Opožděná ejakulace

-    Bolest na hrudi, změna na elektrokardiogramu (záznam elektrické aktivity srdce)

-    Nadměrné pocení (hyperhidróza)

-    Vyrážka, kopřivka, svědění (pruritus)

-    Ztráta vlasů (alopecie)

Méně časté nežádoucí účinky (může postihovat až 1 osobu ze 100):

-    Opary (orální herpes)

-    Svědění, puchýřky, praskání a šupinatění kůže mezi prsty (plíseň nohou neboli tinea pedis)

-    Zvětšené uzliny na krku, podpaží nebo tříslech (lymfadenopatie)

-    Nadměrná ztráta tělesné tekutiny (dehydratace)

-    Ztráta chuti k j ídlu (anorexie)

-    Zvýšená chuť k j ídlu, zvýšení hmotnosti

-    Abnormální sny, noční můry.

-    Návaly

-    Pocit nervozity, pocit omámení, napětí, neklid, výkyvy nálady, halucinace, zmatenost, výrazná podezíravost (paranoia), desorientace

-    Ztráta chuti na sex

-    Třes hlavy nebo končetiny, který se zvyšuje při pokusu provádět určitou funkci (intenční třes)

-    Porucha rovnováhy

-    Ztráta paměti (amnézie), duševní porucha

-    Stav před omdlením (presynkopa)

-    Kinetóza (nevolnost z cestování)

-    Bolest ucha, nepříj emný pocit v uchu

-    Poruchy zraku, rozmazané vidění, podráždění očí, otok nebo bolest, zvýšená citlivost na světlo (fotofobie)

-    Nepříjemné pocity v nose, překrvená nosní sliznice (ucpaný nos), výtok z nosu, kýchání, onemocnění dutin

-    Bolest v krku, zvýšení množství hlenů, které se vykašlávají, potíže s dýcháním, porucha hlasu, kašel, zívání

-    Kolísání nebo zvýšení krevního tlaku (někdy závažné)

-    Bolesti v dolní části břicha

-    Říhání

-    Otok rtů

-    Odchod čerstvé krve z konečníku, obvykle ve stolici nebo se stolicí (hematochéza)

-    Výhřez orgánu nebo tkáně obklopující orgán přes stěnu dutiny, v níž se normálně nachází (kýla)

-    Odchod větrů (flatulence), hemoroidy, vřed, zubní kaz

-    Zánět žlučníku (cholecystitida)

-    Problém s páteří, kde dojde k vyčnívání podpůrného disku mezi kostmi (obratel) (protruze intervertebrálního disku)

-    Bolest čelisti a třísla

-    Porucha charakterizovaná náhlým výrazným nucením na močení (urgence k močení), abnormálně časté močení, bolestivé močení

-    Nepravidelný menstruační cyklus, vaginální krvácení, suchost ženské vulvy a pochvy

-    Potíže s dosažením nebo udržením erekce

-    Pocit abnormality, slabosti (astenie)

-    Žízeň, pocit horka

-    Studené končetiny (ruce, nohy)

-    Zvýšené hladiny kreatininu v krvi (znamenají ztrátu funkce ledvin)

-    Zvýšené j aterní enzymy a hladiny bilirubinu, poruchy j ater, zánět j ater

-    Snížený hematokrit (znamená ztrátu objemu červených krvinek)

-    Akné, mastná kůže

Vzácné nežádoucí účinky (mohou postihovat až 1 osobu z 1000):

-    Neobvyklé krvácení nebo modřiny pod kůží

-    Změny hladin krevního cukru

-    Pocit podrážděnosti nebo nepřátelství

-    Sebevražedné myšlenky, pokusy o sebevraždu, pocit sledování sebe sama z vněj šku svého těla nebo pocit nereality okolí (depersonalizace)

-    Svalová ztuhlost, nekontrolované pohyby, problémy s chůzí nebo koordinací

-    Porucha paměti

-    Omdlévání

-    Pocit necitlivosti a brnění v rukách nebo nohách

-    Rozšíření krevních cév, nízký krevní tlak při postavení z polohy v sedu nebo lehu (posturální hypotenze)

-    Změna barvy kůže nebo bělma vašich očí do žluta (žloutenka)

-    Erythema multiforme (závažný stav kůže, který může postihovat ústa a jiné části těla,

s červenými a často svědivými skvrnami počínajícími na končetinách), Stevens-Johnsonův syndrom (vzácné kožní onemocnění se závažnými puchýřky a krvácením na rtech, očích, ústech, nose a genitálu)

-    Zhoršení lupénky    (ztluštělé šupiny červené    kůže)

-    Svalové záškuby

-    Močová retence

Velmi vzácné nežádoucí účinky (mohou postihovat až 1 z 10000 osob):

-    Otok víček, tváře, rtů, jazyka nebo hrdla, což může způsobovat velké potíže s dýcháním (angioedém), náhlá, život ohrožující alergická reakce (anafylaktický šok)

-    Podvědomé iracionální myšlenky (bludy), agresivita

-    Abnormální svalový rozpad, který může vést k problémům s ledvinami (rhabdomyolýza)

Nežádoucí účinky, jejichž frekvence není známa (frekvenci není možné z dostupných údajů určit):

-    Psychóza

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Mysimba uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na blistru a krabičce za „Použitelné do:“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace Co přípravek Mysimba obsahuje

- Léčivými látkami jsou naltrexoni hydrochloridum a bupropioni hydrochloridum. Jedna tableta obsahuje 8 miligramů naltrexon-hydrochloridu, což odpovídá 7,2 miligramům naltrexonu, a 90 miligramů bupropion-hydrochloridu, což odpovídá 78 miligramům bupropionu.

- Dalšími pomocnými látkami jsou:

Jádro tablety: Mikrokrystalická celulóza, hyprolóza, laktóza, monohydrát laktózy (viz bod 2 „Mysimba obsahuje laktózu“), cystein-hydrochlorid, krospovidon, magnesium-stearát, hypromelóza, dinatrium-edetát, koloidní bezvodý oxid křemičitý a hlinitý lak indigokarmínu (E132).

Potah tablety: polyvinylalkohol, oxid titaničitý (E171), makrogol 3350, mastek a hlinitý lak indigokarmínu (E132).

Jak přípravek Mysimba vypadá a co obsahuje toto balení

Přípravek Mysimba, tablety s prodlouženým uvolňováním jsou modré, bikonvexní, kulaté tablety s vyraženým „NB-890“ na jedné straně. Přípravek Mysimba je k dispozici v baleních obsahujících 112 tablet.

Držitel rozhodnutí o registraci

Orexigen Therapeutics Ireland Limited 2nd Floor

Palmerston House, Fenian Street

Dublin 2

Irsko

Výrobce

Central Pharma Contract Packaging Ltd.

Caxton Road, Bedford, Bedfordshire, MK41 0XZ Velká Británie

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:

Belgique/Belgie/Belgien

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel. +0800-261-93

Eunrapnu

PharmaSwiss EOOD

Ten.: + 359 2 89 52 110

Česká republika

PharmaSwiss Česká republika s.r.o.

Tel: + 420 234 719 600 Danmark

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel. +8082-6813

Deutschland

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel. +0800-181-8179

Eesti

PharmaSwiss Eesti OU Tel: + 372 6827403 EkXúSa

Pharmaswiss Hellas A.E.

Tr|k: +30 210 8108 460 Espaňa

Laboratorios Farmacéuticos ROVI, S.A.

Tel.: + 34 913756230

France

Orexigen Therapeutics Ireland Limited Tel. +0800-914826


Lietuva

UAB „PharmaSwiss“

Tel. +370 5 2790 762

Luxembourg/Luxemburg

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel. +800-2-7969

Magyarország

Valeant Pharma Magyarország Kft.

Tel: +36 1 345 5900

Malta

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel. +800-62351

Nederland

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel. +0-800-022-8663

Norge

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel. +800-19-657

Osterreich

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel. +0800-802084

Polska

Valeant sp. z o.o. sp. j.

Tel.: +48 17 865 51 00 Portugal

Orexigen Therapeutics Ireland Limited Tel. +800-180-089


Hrvatska

Románia

PharmaSwiss d.o.o.

Valeant Pharma SRL

Tel: +385 1 6311 833

Tel: +40 374 102 600

Ireland

Slovenija

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

PharmaSwiss d.o.o.

Tel. +1-800-550-113

Tel: + 386 1 2364 700

Ísland

Slovenská republika

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Valeant Slovakia s.r.o.

Tel. +800-7543

Tel: +421 2 3233 4900

Italia

Suomi/Finland

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel. +800-872-990

Tel. +0800-917-623

Kúnpoq

Sverige

M.S. Jacovides & Co Ltd

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel: +357 22 0056200

Tel. +020-791-792

Latvija

United Kingdom

SIA PharmaSwiss Latvia

Orexigen Therapeutics Ireland Limited

Tel: + 371 67502185

Tel. +0-808-189-3174

Liechtenstein

Orexigen Therapeutics Ireland Limited Tel. +0800-564-113

Tato příbalová informace byla naposledy revidována {měsíc RRRR}.

Další zdroje informací

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky: http://www.ema.europa.eu

41

1

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Mysimba užívat Neužívejte přípravek Mysimba:

- jestliže j ste alergický(á) na naltrexon, na bupropion nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).