Moventig 12,5 Mg
PŘÍLOHA I
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Moventig 12,5 mg potahované tablety Moventig 25 mg potahované tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Moventig 12,5 mg potahované tablety
Jedna potahovaná tableta obsahuje naloxegoli oxalas odpovídající naloxegolum 12,5 mg. Moventig 25 mg potahované tablety
Jedna potahovaná tableta obsahuje naloxegoli oxalas odpovídající naloxegolum 25 mg. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Moventig 12,5 mg potahovaná tableta (tableta).
Oválná fialová tableta o rozměrech 10,5 x 5,5 mm.
Moventig 25 mg potahovaná tableta (tableta)
Oválná fialová tableta o rozměrech 13x7 mm.
Tablety s vyraženým „nGL“ na jedné straně a sílou tablety na straně druhé.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Přípravek Moventig je indikován k léčbě opioidy indukované zácpy (OIC) u dospělých pacientů, u kterých byla odpověď na laxativum(a) nedostatečná.
Definice nedostatečné odpovědi na laxativum(a) viz bod 5.1.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Doporučená dávka přípravku Moventig je 25 mg jednou denně.
Po zahájení terapie přípravkem Moventig se doporučuje přerušit veškerou dosavadní terapii laxativy až do té doby, než bude posouzen klinický účinek naloxegolu.
Zvláštní skupiny pacientů Starší pacienti
Není doporučena žádná úprava dávkování v závislosti na věku (viz bod 5.2).
Porucha funkce ledvin
Počáteční dávka u pacientů se středně těžkou nebo těžkou renální insuficiencí je 12,5 mg. Při výskytu nežádoucích účinků s dopadem na snášenlivost by měla být léčba naloxegolem přerušena. Dávka může být zvýšena na 25 mg, pokud je dávka 12,5 mg pacientem dobře tolerována (viz bod 5.2).
U pacientů s mírnou renální insuficiencí není nutná žádná úprava dávkování.
Porucha funkce jater
U pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou funkce jater není nutná žádná úprava dávkování.
U pacientů s těžkou poruchou funkce jater nebyla stanovena bezpečnost a účinnost přípravku (viz bod 5.2). Použití přípravku u pacientů s těžkou poruchou funkce jater se nedoporučuje.
Inhibitory CYP3A4
Počáteční dávka u pacientů užívajících středně silné inhibitory CYP3A4 (např. diltiazem, verapamil) je 12,5 mg jednou denně. Dávka může být zvýšena na 25 mg, pokud je dávka 12,5 mg pacientem dobře tolerována (viz bod 4.5).
U pacientů užívajících slabé inhibitory CYP3A4 (např. alprazolam, atorvastatin) není nutná žádná úprava dávkování (viz bod 4.5).
Pacienti s nádorovou bolestí
U pacientů s nádorovou bolestí není nutná žádná úprava dávkování (viz body 4.3 a 4.4).
Pediatrická populace
Bezpečnost a účinnost naloxegolu u dětí ve věku < 18 let nebyla dosud stanovena.
Způsob podání Perorální podání
Z důvodu pacientova pohodlí se doporučuje užívat přípravek Moventig ráno, aby se předešlo nutkání na stolici uprostřed noci.
Přípravek Moventig se má užívat nalačno nejméně 30 minut před prvním jídlem dne nebo 2 hodiny po prvním jídle dne.
Pacienti, kteří nejsou schopni spolknout celou tabletu, mohou tabletu přípravku Moventig rozdrtit na prášek a prášek rozmíchat ve sklenici naplněné do poloviny vodou (120 ml) a ihned vypít. Sklenice se má vypláchnout další vodou (120 ml) a obsah se znovu vypije. Vzniklou směs lze též podat přes nasogastrickou sondu (CH8 a větší). Po podání směsi sondou je důležité sondu propláchnout vodou.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 nebo na jakýkoli z dalších opioidních antagonistů.
Obstrukce gastrointestinálního traktu
U pacientů se známou nebo suspektní obstrukcí gastrointestinálního (GI) traktu nebo u pacientů se zvýšeným rizikem rekurentní obstrukce z důvodu možnosti vzniku gastrointestinální perforace (viz bod 4.4).
Podmínky u pacientů s nádorovou bolestí
• Pacienti s nádory, u kterých hrozí zvýšené riziko perforace gastrointestinálního traktu, jako jsou:
• malignity gastrointestinálního traktu nebo peritonea
• rekurentní nebo pokročilý ovariální karcinom
léčba inhibitorem vaskulámího endoteliálního růstového faktoru (VEGF).
Silné inhibitory CYP3A4
Současné užívání se silnými inhibitory CYP3A4 (např. klarithromycin, ketokonazol, itrakonazol nebo telithromycin; inhibitory proteáz jako je ritonavir, indinavir nebo saquinavir; grapefruitová šťáva, pokud je přijímána ve velkém množství), viz bod 4.5.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Stavy se zvýšeným rizikem vzniku gastrointestinální perforace
Po uvedení periferně působících antagonistů ^-opioidních receptorů na trh byly hlášeny vzácné případy vzniku gastrointestinální perforace při užívání těchto přípravků pacienty s pokročilým onemocněním. U pacientů, jejichž onemocnění může vést k porušení integrity stěny gastrointestinálního traktu (např. závažná vředová choroba, Crohnova choroba, aktivní nebo rekurentní divertikulitida, infiltrativní malignity gastrointestinálního traktu nebo peritoneální metastázy), by mělo být při užívání naloxegolu postupováno opatrně s ohledem na poměr celkového prospěchu a rizika pro konkrétního pacienta. Dojde-li k rozvoji neobvykle silné nebo přetrvávající bolesti břicha, pacienti by měli přerušit terapii naloxegolem a neprodleně upozornit svého lékaře.
Klinicky významné porušení hematoencefalické bariéry
Naloxegol je periferně působící antagonista ^-opioidních receptorů s omezeným přestupem do centrálního nervového systému (CNS). Pro minimalizaci přestupu naloxegolu do CNS je důležitá integrita hematoencefalické bariéry. Pacienti s klinicky významným porušením hematoencefalické bariéry (např. primární mozkové malignity, metastázy do CNS nebo jiné zánětlivé stavy, aktivní roztroušená skleróza, pokročilá Alzheimerova choroba atd.) nebyli zahrnuti do klinických studií a může u nich hrozit riziko přestupu naloxegolu do CNS. Naloxegol by měl být těmto pacientům předepisován s opatrností, s ohledem na individuální poměr prospěchu a rizika. Dále by u těchto pacientů měly být sledovány možné účinky na CNS, jako jsou příznaky syndromu z odnětí opioidů a/nebo zvrat analgetického účinku. Pacienti by měli být poučeni, aby v případě zvratu analgetického účinku nebo při rozvoji syndromu z odnětí opioidů přerušili užívání přípravku Moventig a kontaktovali svého lékaře.
Současné užívání methadonu
U pacientů užívajících methadon k primární terapii bolestivého stavu byla v klinických studiích pozorována vyšší frekvence výskytu gastrointestinálních nežádoucích účinků (jako je bolest břicha a průjem) než u pacientů, kteří methadon neužívali. V několika případech byly u pacientů užívajících methadon pro bolestivý stav po užití naloxegolu 25 mg pozorovány příznaky syndromu z odnětí opioidů. Pacienti, kteří užívají methadon k léčbě návyku na opioidy, nebyli zařazeni v klinickém programu vývoje naloxegolu a použití u těchto pacientů je nutno zvažovat s opatrností.
Gastrointestinální nežádoucí účinky
V klinických studiích s dávkou 25 mg byly pozorovány případy silné bolesti břicha a průjmu objevující se typicky krátce po začátku terapie. U pacientů užívajících dávku 25 mg byla oproti pacientům užívajícím placebo vyšší incidence přerušení léčby z důvodu průjmu (0,7 % u pacientů užívajících placebo vs 3,1 % u pacientů užívajících naloxegol 25 mg) a bolesti břicha (0,2 % vs 2,9 %). Pacienti by měli být poučeni, aby okamžitě hlásili těžké, přetrvávající nebo zhoršující se příznaky svému lékaři. U pacientů, u nichž se vyskytly závažné gastrointestinální nežádoucí účinky, by mělo být zváženo snížení dávky na 12,5 mg v závislosti na odpovědi a snášenlivosti přípravku jednotlivými pacienty.
Syndrom z odnětí opioidů
V klinickém programu (DSM-5) s naloxegolem byly hlášeny případy syndromu z odnětí opioidů. Syndrom z odnětí opioidů je souborem tří nebo více následujících projevů nebo symptomů: dysforická nálada, nucení na zvracení nebo zvracení, svalové křeče, lakrimace nebo rinorhea, dilatace zornice nebo piloerekce nebo pocení, průjem, zívání, horečka nebo insomnie. Syndrom z odnětí opioidů se typicky vyvíjí v průběhu několika minut až několika dnů po podání antagonisty opioidů. Pokud existuje podezření na syndrom z odnětí opioidů, pacient by měl přerušit léčbu přípravkem Moventig a kontaktovat svého lékaře.
Pacienti s kardiovaskulárními problémy
V klinickém programu nebyl naloxegol studován u pacientů s anamnézou infarktu myokardu v posledních 6 měsících, symptomatickým městnavým srdečním selháním, zjevným kardiovaskulárním (CV) onemocněním nebo u pacientů s QT intervalem > 500 ms. U těchto pacientů se musí přípravek Moventig používat opatrně. Studie QTc provedená s naloxegolem u zdravých dobrovolníků nenaznačuje jakékoli prodloužení QT intervalu.
Induktory CYP3A4
Nedoporučuje se podávat naloxegol pacientům, kteří užívají silné induktory CYP3A4 (např. karbamazepin, rifampin, třezalka tečkovaná) (viz bod 4.5).
Informace o souběžném podávání CYP3A4 inhibitorů viz body 4.2, 4.3 a 4.5.
Porucha funkce ledvin
Počáteční dávka pro pacienty se středně těžkou až těžkou renální insuficiencí je 12,5 mg. Při výskytu nežádoucích účinků ovlivňujících snášenlivost by mělo být užívání naloxegolu přerušeno. Dávka může být zvýšena na 25 mg, pokud je dávka 12,5 mg pacientem dobře tolerována (viz bod 5.2).
Těžká porucha funkce jater
U pacientů s těžkou poruchou funkce jater nebyl naloxegol testován. Použití naloxegolu u těchto pacientů se nedoporučuje.
Nádorová bolest
Klinické zkušenosti s použitím naloxegolu při OIC u pacientů s nádorovou bolestí jsou omezené. Proto by těmto pacientům měl být naloxegol předepisován s opatrností (viz bod 4.3).
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Interakce s inhibitory a induktory CYP3A4
Interakce se silnými inhibitory CYP3A4
V otevřené nerandomizované zkřížené studii s fixními sekvencemi 3 period a 3 léčebných ramen hodnotící účinek opakovaných dávek ketokonazolu na farmakokinetiku jednorázové dávky naloxegolu, vedlo souběžné podávání ketokonazolu a naloxegolu k 12,9násobnému (90% CI: 11,3-14,6) zvýšení AUC naloxegolu a 9,6násobnému zvýšení Cmax naloxegolu (90% CI: 8,1-11,3) ve srovnání s podáním samotného naloxegolu. Z tohoto důvodu je souběžné podání se silnými inhibitory CYP3A4 kontraindikováno (viz bod 4.3). Grapefruitová šťáva je klasifikována jako silný inhibitor CYP3A4, pokud je konzumována ve velkém množství. Nejsou dostupné údaje o souběžném užití naloxegolu s grapefruitovou šťávou. Souběžná konzumace grapefruitové šťávy při užívání naloxegolu by měla být obecně vyloučena a její konzumace může být zvážena pouze po konzultaci se zdravotnickým pracovníkem (viz bod 4.3).
Interakce se středně silnými inhibitory CYP3A4
V otevřené nerandomizované zkřížené studii s fixními sekvencemi 3 period a 3 léčebných ramen hodnotící účinek opakovaných dávek diltiazemu na farmakokinetiku jednorázové dávky naloxegolu, vedlo souběžné podávání diltiazemu a naloxegolu k 3,4násobnému (90% CI: 3,2-3,7) zvýšení AUC naloxegolu a 2,9násobnému zvýšení Cmax naloxegolu (90% CI: 2,6-3,1) ve srovnání s podáním samotného naloxegolu. Z tohoto důvodu se doporučuje úprava dávkování naloxegolu, pokud je souběžně podáván s diltiazemem nebo středně silnými inhibitory CYP3A4 (viz bod 4.2). Počáteční dávka pro pacienty, kteří užívají středně silné inhibitory CYP3A4, je 12,5 mg jednou denně. Dávka může být zvýšena na 25 mg, pokud je dávka 12,5 mg pacientem dobře tolerována (viz bod 4.2).
U pacientů, kteří užívají slabé inhibitory CYP3A4, není nutná úprava dávkování.
Interakce se silnými induktory CYP3A4
V otevřené nerandomizované zkřížené studii s fixními sekvencemi 3 period a 3 léčebných ramen hodnotící účinek opakovaných dávek rifampinu na farmakokinetiku jednorázové dávky naloxegolu, vedlo souběžné podávání rifampinu a naloxegolu k 89% (90% CI: 88 %-90 %) snížení AUC naloxegolu a 76% snížení Cmax naloxegolu (90% CI: 69 %-80 %) ve srovnání s podáním samotného naloxegolu. Z tohoto důvodu se nedoporučuje podávat přípravek Moventig pacientům, kteří užívají silné induktory CYP3A4 (viz bod 4.4).
Interakce s inhibitory P-gp
Ve dvojitě zaslepené randomizované jednocentrové zkřížené studii sestávající ze dvou částí byl hodnocen vliv chinidinu na farmakokinetiku naloxegolu a vliv souběžného podávání naloxegolu a chinidinu na miózu indukovanou morfinem u zdravých dobrovolníků. Souběžné podávání P-gp inhibitoru chinidinu vedlo k 1,4násobnému zvýšení AUC (90% CI: 1,3-1,5) a 2,4násobnému zvýšení Cmax (90% CI: 2,2-2,8) naloxegolu ve srovnání s podáním samotného naloxegolu. Souběžné podávání naloxegolu a chinidinu neantagonizuje morfinem navozenou miózu, což předpokládá, že inhibice P-gp zásadně nemění schopnost naloxegolu přestupovat v terapeutických dávkách přes hematoencefalickou bariéru.
Vzhledem k tomu, že vliv P-gp inhibitorů na farmakokinetiku naloxegolu byl ve srovnání s vlivem inhibitorů CYP3A4 malý, mělo by být doporučení pro dávkování přípravku Moventig, pokud je podáván souběžně s přípravky vyvolávající inhibici P-gp i CYP3A4 založeno na síle inhibitoru CYP3A4 - silný, středně silný nebo slabý (viz body 4.2, 4.3 a 4.5).
Pediatrická populace
Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Informace o užívání naloxegolu těhotnými ženami jsou omezené.
Studie u zvířat prokázaly reprodukční toxicitu v případech, kdy byla systémová expozice několikanásobně vyšší než hladina terapeutické expozice (viz bod 5.3).
Existuje teoretická možnost vzniku syndromu z odnětí opioidů u plodu matky, která užívá antagonistu opioidních receptorů a současně je léčena opioidem. Z tohoto důvodu se užívání naloxegolu během těhotenství nedoporučuje.
Kojení
Není známo, zda je naloxegol vylučován do lidského mateřského mléka. Dostupná toxikologická data prokázala vylučování naloxegolu do mateřského mléka u laboratorních potkanů (viz bod 5.3).
Při užívání terapeutické dávky dochází u většiny opioidů (např. morfin, meperidin, methadon) k minimálnímu vylučování do mateřského mléka. Existuje teoretická možnost, že by naloxegol mohl způsobit syndrom z odnětí opioidů u kojeného dítěte, pokud kojící matka užívá agonistu opioidních receptorů. Z toho důvodu se užívání naloxegolu kojícím matkami nedoporučuje.
Fertilita
Vliv naloxegolu na fertilitu u lidí nebyl testován. U samců a samic laboratorních potkanů na perorálních dávkách naloxegolu až 1000 mg/kg denně (více než 1000krát vyšší dávka, než je terapeutická expozice (AUC) u člověka při doporučeném dávkování 25 mg/den) nebyl pozorován žádný vliv na fertilitu.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek Moventig nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Souhrn bezpečnostního profilu
V celkových údajích z klinického hodnocení byly nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky naloxegolu (> 5 %): bolest břicha, průjem, nauzea, bolest hlavy a flatulence. Většina gastrointestinálních nežádoucích účinků byla mírných až středně závažných, objevila se na počátku léčby a s postupující léčbou ustoupila. Často byly hlášeny spolu s diskomfortem v důsledku křečí.
Tabulkový přehled nežádoucích účinků
Nežádoucí účinky jsou klasifikovány podle četnosti a podle tříd orgánových systémů. Skupiny četnosti jsou definovány podle následujících ustanovení: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1000) a velmi vzácné (< 1/10 000).
Tabulka 1 Nežádoucí účinky podle tříd orgánových systémů (SOC) a četnosti
Třídy orgánových systémů |
Velmi časté |
Časté |
Méně časté Vzácné |
Infekce a infestace Poruchy nervového |
Nazofaryngitida Bolest hlavy |
Syndrom | |
systému Gastrointestinální |
Flatulence, nauzea, |
z odnětí opioidů | |
poruchy | |||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Hyperhidróza |
Poznámka: Výběr nežádoucích účinků a jejich četnosti při dávce 25 mg a Odpovídá preferenčním termínům podle MedDRA: „bolest břicha“, „bolest horního poloviny břicha“, „bolest dolní poloviny břicha“ a „gastrointestinální bolest“.
Popis vybraných nežádoucích účinků
Syndrom z odnětí opioidů
Naloxegol v terapeutických dávkách minimálně přestupuje přes hematoencefalickou bariéru.
U některých pacientů však byly hlášeny příznaky, které se podobají syndromu centrálního odnětí opioidů. Většina těchto hlášení byla pozorována krátce po zahájení léčby léčivým přípravkem a byla mírné až střední intenzity.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.
4.9 Předávkování
V klinických studiích byly zdravým dobrovolníkům podávány dávky až 1000 mg naloxegolu. Možný účinek na CNS (zvrat opioidy indukované miózy měřené pupilometrií) byl pozorován u jednoho dobrovolníka ve skupině užívající 250 mg a u jednoho dobrovolníka ve skupině užívající 1000 mg.
V klinické studii s pacienty trpícími OIC byla denní dávka 50 mg spojena se zvýšeným výskytem nesnesitelných gastrointestinálních účinků (zejména s bolestí břicha).
Není známo žádné antidotum naloxegolu a v klinické studii s pacienty s renálním selháním bylo zjištěno, že dialýza není jako způsob eliminace účinná.
Pokud pacient na opioidní terapii užije nadměrnou dávku naloxegolu, měl by být pečlivě sledován pro případ, že by se u něj rozvinuly příznaky syndromu z odnětí opioidů nebo zvrat centrálního
analgetického účinku. V případech potvrzeného nebo suspektního předávkování naloxegolem by měla být zahájena symptomatická léčba a monitorování životních funkcí.
Pediatrická populace
Použití naloxegolu u pediatrické populace nebylo testováno.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Léčiva proti zácpě, periferní antagonisté opioidních receptorů, ATC kód: A06AH03
Mechanismus účinku a farmakodynamické účinky
Naloxegol je pegylovaným derivátem antagonisty p-opioidního receptoru naloxonu. Pegylace snižuje pasivní prostupnost naloxegolu a také se díky ní sloučenina stává substrátem pro P-glykoproteinový transportér. Díky nižší prostupnosti a zvýšenému efluxu naloxegolu přes hematoencefalickou bariéru, který je způsoben vlastnostmi substrátu pro P-gp, je penetrace naloxegolu do CNS minimální.
V in vitro studiích bylo prokázáno, že naloxegol je úplným neutrálním antagonistou p-opioidního receptoru. Vazbou na p-opioidní receptory v gastrointestinálním traktu působí naloxegol na příčiny způsobující OIC (např. snížená motilita GIT, hypertonicita a zvýšená absorpce tekutin způsobené dlouhodobou léčbou opioidy).
Díky tomu snižuje naloxegol, jakožto periferně působící antagonista p-opioidních receptorů v gastrointestinálním traktu, obstipační účinky opioidů bez ovlivnění jejich analgetického účinku na centrální nervový systém.
Klinická účinnost a bezpečnost
Účinnost a bezpečnost naloxegolu byla stanovena u pacientů trpících OIC a nenádorovou bolestí ve dvou opakovaných dvojitě zaslepených placebem kontrolovaných studiích (Kodiac 4 a Kodiac 5). Do studií byli zařazeni pacienti, kteří užívali opioidy v dávce minimálně 30 jednotek ekvivalentu morfinu (meu) denně nejméně 4 týdny před zařazením do studie a udávali výskyt OIC. OIC byla potvrzena během dvoutýdenního vstupního období a byla definována jako v průměru méně než 3 spontánní vyprázdnění (SBM) za týden se symptomy zácpy spojenými alespoň s 25% vyprázdněním. Pacientům bylo zakázáno užívat jiná laxativa než nouzové laxativum bisacodyl, pokud u nich nedošlo k vyprázdnění během posledních 72 hodin. SBM bylo definováno jako vyprázdnění bez užití nouzového laxativa během posledních 24 hodin. Pacienti s průměrným hodnocením bolesti 7 a více na číselné hodnotící škále (NRS) nebyli do studií zařazeni z důvodu rizika zkreslení hodnocení účinnosti v důsledku nekontrolované bolesti. Pacienti, jejichž QTcF interval byl při screeningu delší než 500 ms, během 6 měsíců před randomizací prodělali infarkt myokardu, trpěli symptomatickým městnavým srdečním selháním nebo jinou kardiovaskulární chorobou, byli z těchto klinických studií vyřazeni.
V podrobné QT/QTc studii podle definice v doporučení ICH E14 nebyly pozorovány klinicky významné změny intervalů HR, RR, QT, PR nebo QRS nebo morfologii vlny T. V této studii nebyly dále identifikovány žádné bezpečnostní problémy nebo problémy se snášenlivostí až do nejvyšší podávané dávky (150 mg). Podle doporučení ICH E14 se považuje definitivně za negativní podle QT/QTc studie. Pacienti se středně těžkou nebo těžkou jaterní insuficiencí (Child-Pugh třída B nebo C) byli ze studií fáze III (Kodiac 4 a 5) vyřazeni. Z toho důvodu nebyl naloxegol testován u pacientů se středně těžkou nebo těžkou poruchou funkce jater trpících OIC. Obě studie byly navrženy a stratifikovány tak, že nejméně 50 % pacientů randomizovaných do jednotlivých léčebných ramen splňovalo základní kritéria pro zařazení do kategorie pacientů s nedostatečnou odpovědí na laxativa (LIR).
Definice pacienta s nedostatečnou odpovědí na laxativa
Aby mohli být pacienti zařazeni do kategorie LIR, museli během dvou týdnů předcházejících první návštěvě v rámci studie udat symptomy OIC o minimálně střední intenzitě, které přetrvávaly i při užívání přípravku alespoň z jedné třídy laxativ po dobu nejméně 4 dnů během období před začátkem studie.
Účinnost u populace pacientů, na kterou je cílen tento SmPC
Odpověď v průběhu 12 týdnů ve skupině LIR
Účinnost a trvání účinku přípravku byly hodnoceny v primárním cílovém ukazateli, kterým byla odpověď na 12týdenní léčbu naloxegolem definovaná jako > 3 SBM za týden a změna oproti výchozímu stavu o > 1 SBM za týden po dobu nejméně 9 z 12 studijních týdnů, z toho po dobu 3 z posledních 4 týdnů. Prvním ze tří proti multiplicitě chráněných sekundárních cílových ukazatelů byla odezva na léčbu v podskupině pacientů z kategorie LIR během 12 týdnů.
V odezvě na léčbu u podskupiny pacientů z kategorie LIR byl při užívání dávky 25 mg statisticky významný rozdíl oproti placebu ve studii Kodiac 4 (p = 0,002) i Kodiac 5 (p = 0,014). Za podmínek testování multiplicity byl v podskupině pacientů z kategorie LIR užívajících dávku 12,5 mg statisticky významný rozdíl oproti placebu ve studii Kodiac 4 (p = 0,028), avšak ne ve studii Kodiac 5 (p = 0,074). Ve studii Kodiac 4 byly odezvy na léčbu placebem, dávkou 12,5 mg a dávkou 25 mg u podskupiny pacientů z kategorie LIR 28,8 %, 42,6 % a 48,7 %, zatímco ve studii Kodiac 5 byly odpovídající odezvy na léčbu 31,4 %, 42,4 % a 46,8 %. Podle souhrnných údajů získaných ze studií Kodiac 4 a Kodiac 5 byla u podskupiny pacientů z kategorie LIR odezva na léčbu placebem 30,1 %, na léčbu dávkou 12,5 mg 42,5 % a na léčbu dávkou 25 mg 47,7 %. Relativní riziko (95% CI) pro účinnost léčby oproti placebu bylo 1,410 (1,106; 1,797), resp. 1,584 (1,253; 2,001) pro skupiny léčené dávkami 12,5 mg, resp. 25 mg.
Odpověď na 12týdenní léčbu u pacientů s neadekvátní odpovědí na nejméně 2 třídy laxativ Odpověď na podávání naloxegolu v průběhu 12 týdnů byla testována v podskupině pacientů s neadekvátní odpovědí na nejméně 2 třídy laxativ, přibližně 20 % randomizovaných pacientů.
V souhrnné analýze studií Kodiac 4 a Kodiac 5 (90, 88, resp 99 pacientů ve skupině na placebu, 12,5 mg, resp. 25 mg) byla v této populaci pozorována vyšší četnost odpovědi na dávku 25 mg ve srovnání s placebem (p = 0,040). Četnost odpovědi v této populaci byla uplaceba 30,0 %, u 12,5 mg 44,3% a u 25 mg 44,4%.
Doba do prvního spontánního vyprázdnění
Doba do prvního SBM po užití první dávky byla v podskupině pacientů z kategorie LIR kratší při užívání dávky 25 mg ve srovnání s placebem jak ve studii Kodiac 4 (p < 0,001), tak ve studii Kodiac 5 (p = 0,002). Po užití dávky 12,5 mg podskupinou pacientů z kategorie LIR také došlo ke zkrácení doby do prvního SBM po užití dávky ve srovnání s placebem jak ve studii Kodiac 4 (p = 0,002), tak ve studii Kodiac 5 (p < 0,001). Ve studii Kodiac 4 byl medián doby do prvního SBM po užití dávky 43,4 hodin pro placebo, 20,6 hodin pro dávku 12,5 mg, resp. 5,4 hodin pro dávku 25 mg. Ve studii Kodiac 5 byly odpovídající doby do prvního SBM po užití dávky 38,2 hodin, 12,8 hodin, resp.
18,1 hodin.
Průměrný počet dnů za týden s alespoň jedním vyprázdněním (SBM)
Ve studiích Kodiac 4 a Kodiac 5 došlo u podskupiny pacientů z kategorie LIR užívajících dávku 25 mg ke zvýšení průměrného počtu dní v týdnu, ve kterých byl přítomen alespoň jeden SBM (p < 0,001 v obou studiích). K nárůstu došlo i při užívání dávky 12,5 mg (p = 0,006 v obou studiích).
Zlepšení příznaků OIC
V podskupině pacientů z kategorie LIR užívajících dávku 25 mg došlo ke zlepšení bolesti konečníku v důsledku obtížného vyprazdňování (Kodiac 4 p = 0,043; Kodiac 5 p < 0,001). Ve studii Kodiac 5 došlo ke zlepšení konzistence stolice měřené Bristolskou škálou typů stolice v podskupině pacientů z kategorie LIR ve srovnání s placebem (p < 0,001), nikoli však ve studii Kodiac 4 (p = 0,156).
V obou studiích došlo v podskupině pacientů z kategorie LIR užívajících dávku 25 mg ke zvýšení průměrného počtu dní v týdnu, ve kterých bylo přítomno alespoň 1 úplné spontánní vyprázdnění (CSBM) ve srovnání s placebem (Kodiac 4 p = 0,002, Kodiac 5 p < 0,001).
Cílový parametr definující „respondéra“
Definice „respondéra“ zahrnovala splnění kritérií pro odezvu na léčbu během 12 týdnů a současné zlepšení dříve specifikovaných projevů OIC bez zhoršení symptomů. V podskupině pacientů z kategorie LIR zvýšila dávka 25 mg četnost odezvy na léčbu ve srovnání s placebem v obou studiích (ve studii Kodiac 4 p = 0,001, ve studii Kodiac 5 p = 0,005). Ve studii Kodiac 4 byla četnost odezvy na podávání placeba 24,6 %, na léčbu dávkou 12,5 mg 36,5 % a na léčbu dávkou 25 mg 45,3 %. Četnosti odezvy na léčbu ve studii Kodiac 5 byly 25,6 %, 33,6 % a 42,7 %.
Dotazník pacienta pro hodnocení symptomů zácpy (PAC-SYM)
Podávání naloxegolu v dávce 25 mg po dobu 12 týdnů podskupině pacientů z kategorie LIR vedlo v obou studiích ve srovnání s placebem k významnému zlepšení (změně oproti původnímu stavu) celkového hodnocení symptomů zácpy pacientem (PAC-SYM) (ve studii Kodiac 4 p = 0,023, ve studii Kodiac 5 p = 0,002). Podávání dávky 12,5 mg podskupině pacientů z kategorie LIR vedlo ve srovnání s placebem v obou studiích také k významnému zlepšení skóre PAC-SYM ve 12. týdnu (p = 0,020, resp. P = 0,001). Podávání naloxegolu v dávce 25 mg vedlo ve srovnání s placebem v obou studiích také k významnému zlepšení (změně oproti původnímu stavu) skóre PAC-SYM hodnocenému ve 12. týdnu, konkrétně pak části věnované rektálním symptomům (ve studii Kodiac 4 p = 0,004 a ve studii Kodiac 5 p < 0,001) a části věnované stolici ve studii Kodiac 4 (p = 0,031) a Kodiac 5 (p < 0,001). Ani v jedné ze studií neměl přípravek významný vliv na abdominální symptomy (ve studii Kodiac 4 p = 0,256 a ve studii Kodiac 5 p = 0,916).
Potenciál pro interferenci s analgezií vyvolanou ipioidy
Mezi skupinami užívajícími naloxegol v dávce 12,5 mg, naloxegol v dávce 25 mg a placebo nebyly během 12týdenní studie pozorovány klinicky významné změny skóre hodnotícího průměrnou intenzitu bolesti, denní dávku opioidů a syndrom z odnětí opioidů.
Ve 12týdenních studiích (Kodiac 4 a 5) byla frekvence nežádoucích příhod u naloxegolu 25 mg 4,3 % vs 2,0 % u placeba a frekvence nežádoucích příhod bolesti končetin byla u naloxegolu 25 mg 2,2 % vs 0,7 % u placeba. V dlouhodobé studii bezpečnosti (Kodiac 8) byla frekvence hlášení nežádoucích příhod bolesti zad u naloxegolu 25 mg 8,9 % vs 8,8 % při běžné péči. Frekvence hlášení bolesti končetin u naloxegolu 25 mg byla 3,5 % vs 3,3 % při běžné péči.
Bezpečnost a snášenlivost přípravku během prodlouženého 12týdenního období Studie bezpečnosti Kodiac 7 byla 12týdenním prodloužením studie Kodiac 4 umožňující pokračovat ve stejné zaslepené léčbě jako v původní studii Kodiac 4 dalších 12 týdnů (placebo, naloxegol 12,5 mg nebo 25 mg denně). Primárním cílem bylo srovnání bezpečnosti a snášenlivosti přípravku mezi třemi léčebnými skupinami během dalších 12 týdnů (nad rámec pozorování ve studii Kodiac 4) pomocí deskriptivní statistiky. V této studii bylo užívání naloxegolu v dávce 12,5 mg a 25 mg k léčbě pacientů s nenádorovou bolestí trpících OIC ve srovnání s placebem všeobecně bezpečné a dobře tolerované.
Ve všech léčebných skupinách včetně placeba přetrvávalo u pacientů ve studii Kodiac 7 zlepšení parametrů skóre PAC-SYM a PAC-QOL pozorované již ve studii Kodiac 4.
Dlouhodobá bezpečnost a snášenlivost přípravku
Studie Kodiac 8 byla studie fáze III, 52týdenní multicentrická otevřená randomizovaná v paralelních skupinách probíhající studie bezpečnosti a snášenlivosti naloxegolu ve srovnání s běžnou léčbou OIC u pacientů s nenádorovou bolestí. Primárním cílem studie bylo zhodnocení dlouhodobé bezpečnosti a snášenlivosti naloxegolu 25 mg a jeho srovnání s běžnou léčbou pomocí deskriptivní statistiky.
Vhodní pacienti byli randomizováni k léčbě naloxegolem 25 mg denně (qd) nebo běžnými přípravky k léčbě OIC po dobu 52 týdnů v poměru 2:1. Pacienti zařazení do skupiny podstupující běžnou léčbu byli léčeni některým z režimů k léčbě OIC pomocí laxativa s výjimkou periferních antagonistů ^-opioidních receptorů určené řešitelem na podkladě nejlepšího klinického úsudku.
Z celkového počtu 844 randomizovaných pacientů dokončilo studii 61,1% (dokončení studie je definováno jako absolvování kontroly s odstupem 2 týdnů po 52týdenním léčebném období). V této studii bylo celkem 393, resp. 317 pacientů vystaveno působení naloxegolu 25 mg po dobu minimálně 6, resp. 12 měsíců, čímž byly splněny stanovené expoziční požadavky.
Dlouhodobá expozice naloxegolu 25 mg po dobu až 52 týdnů byla při léčbě OIC pacientů s nenádorovou bolestí všeobecně bezpečná a byla dobře tolerována. Během 52týdenního léčebného období nebyly pozorovány žádné významné neočekávané rozdíly v bezpečnosti a snášenlivosti mezi léčebnou skupinou užívající naloxegol 25 mg a léčebnou skupinou užívající běžnou léčbu.
Pediatrická populace
Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií léčby zácpy vyvolané opioidy u dětí a dospívajících od 6 měsíců do 18 let přípravkem Moventig v souladu s Plánem pediatrického výzkumu (PIP) (informace o použití v pediatrii viz bod 4.2).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Po perorálním podání je naloxegol rychle absorbován a maximální plazmatické koncentrace (Cmax) je dosaženo za méně než 2 hodiny. U většiny pacientů byla pozorována sekundární maximální plazmatická koncentrace naloxegolu přibližně 0,4 až 3 hodiny po prvním maximu. Vysvětlením by mohl být enterohepatální oběh, neboť u laboratorních potkanů byla pozorována značná biliární exkrece.
Vliv potravy: Požití velmi tučného jídla zvýšilo míru a rychlost absorpce naloxegolu. Cmax a plocha pod křivkou plazmatické koncentrace v čase (AUC) vzrostly přibližně o 30 %, resp. o 45 %.
Naloxegol podaný perorálně nebo přes nasogastrickou sondu do žaludku ve formě rozdrcené tablety smísené s vodou je bioekvivalentní intaktní tabletě s mediánem t^ax 0,75; resp. 1,50 hodin (rozmezí 0,23 až 5,02 hodin) pro rozdrcenou tabletu podanou perorálně, resp. rozdrcenou tabletu podanou přes nasogastrickou sondu.
Distribuce
Střední zdánlivý distribuční objem se u zdravých dobrovolníků během terminální fáze (Vz/F) pohyboval od 968 do 2140 l napříč studiemi a skupinami s různým dávkováním. Z výsledků studie QWBA (kvantitativní celotělová autoradiografie) u laboratorních potkanů a z absence antagonismu opiátového účinku u člověka při dávkách naloxegolu nižších než 250 mg vyplývá, že dochází pouze k minimální distribuci naloxegolu do CNS. Množství naloxegolu vázaného na plazmatické proteiny bylo u člověka nízké a množství volné frakce se pohybovalo od 80 % do 100 %.
Biotransformace
Ve studii hmotnostní bilance u člověka bylo v plazmě, moči a stolici detekováno 6 metabolitů. Tyto metabolity představovaly více než 32 % podané dávky a byly tvořeny N-dealkylací, O-demetylací, oxidací a částečnou ztrátou řetězce PEG. Žádný z metabolitů nebyl přítomen v množství > 10 % plazmatické koncentrace mateřské látky nebo mateřské látky a metabolitů celkem.
Eliminace
Po perorálním podání radioaktivně značeného naloxegolu bylo 68 % z celkové podané dávky vyloučeno stolicí a 16 % močí. Méně než 6 % celkové podané dávky bylo vyloučeno do moči jako naloxegol. Z toho vyplývá, že renální exkrece je minoritní cestou vylučování naloxegolu. V klinických farmakologických studiích bylo zjištěno, že plazmatický poločas naloxegolu se v rozmezí terapeutických dávek pohybuje od 6 do 11 hodin.
Linearita/nelinearita
Se stoupající dávkou se maximální plazmatická koncentrace a AUC zvyšují proporcionálně nebo přibližně proporcionálně v závislosti na dávce.
Zvláštní skupiny pacientů
Věk a pohlaví
Věk má malý vliv na farmakokinetiku naloxegolu (přibližně 0,7% nárůst AUC s každým přibývajícím rokem věku). U starších pacientů se nedoporučuje žádná úprava dávkování. Ve studiích fáze III byli zastoupeni pacienti nad 65 let věku. V klinických studiích s naloxegolem nebyl zastoupen dostatečný počet pacientů od 75 let výše, aby mohlo být určeno, zda odpovídají na léčbu odlišně od mladších pacientů. Vzhledem k mechanismu účinku léčivé látky však neexistují žádné teoretické důvody pro úpravu dávkování u této věkové skupiny. Doporučené dávkování u pacientů se středně těžkou až těžkou renální insuficiencí viz bod 4.2. Pohlaví neovlivňuje farmakokinetiku naloxegolu.
Rasa
Rasová příslušnost má malý vliv na farmakokinetiku naloxegolu (přibližně 20% pokles AUC naloxegolu při srovnání ostatních skupin s bílou rasou) a úprava dávkování proto není nutná.
Tělesná hmotnost
Bylo zjištěno, že expozice naloxegolu stoupá se stoupající tělesnou hmotností. Rozdíly v expozici však nebyly považovány za klinicky významné.
Porucha funkce ledvin
Vzhledem k tomu, že renální clearance je minoritní cestou eliminace, měla porucha funkce ledvin bez ohledu na její závažnost (např. středně těžké, těžké a konečné stádium renálního selhání) u většiny pacientů jen minimální vliv na farmakokinetiku naloxegolu. U 2 z 8 pacientů (jak ve skupině středně těžké, tak ve skupině těžké poruchy funkce ledvin, nikoli však ve skupině konečného stádia renálního selhání) však bylo pozorováno až 10násobné zvýšení expozice naloxegolu. U těchto pacientů může poškození ledvin nepříznivě ovlivnit ostatní cesty eliminace (metabolismus léčiva v játrech/střevě atd.) vedoucí k vyšší expozici. Počáteční dávka pro pacienty se středně těžkou nebo těžkou renální insuficiencí je 12,5 mg. Pokud dojde k rozvoji nežádoucích účinků ovlivňujících snášenlivost, měla by být léčba naloxegolem přerušena. Dávka může být zvýšena na 25 mg, pokud je dávka 12,5 mg pacientem dobře tolerována (viz bod 4.2). Expozice naloxegolu u pacientů v konečném stádiu renálního selhání (ESRD) podstupujících hemodialýzu byla podobná jako u zdravých dobrovolníků s normální funkcí ledvin.
Porucha funkce jater
U pacientů s mírnou a středně těžkou poruchou funkce jater (Child-Pugh třída A a B) byl pozorován méně než 20% pokles AUC a 10% pokles Cmax. Vliv těžké poruchy funkce jater (Child-Pugh třída C) na farmakokinetiku naloxegolu nebyl hodnocen. Užití přípravku pacienty s těžkou poruchou funkce jater se nedoporučuje.
Pediatrická populace
Farmakokinetika naloxegolu nebyla v pediatrické populaci testována.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity a reprodukční a vývojové toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.
Studie embryo-fetálního vývoje byly provedeny na laboratorních potkanech a králících. Ve studii embryo-fetálního vývoje u laboratorních potkanů byla při podávání nejvyšší testované dávky pozorována potenciálně na léčbě závislá zvýšená incidence skeletálních vad, jako je bipartitní osifikace obratlového těla a jeden případ anorchie. Ve studii embryo-fetálního vývoje u králíků byl při podávání nejvyšší testované dávky pozorován výskyt fetální skeletální malformace typu fuze obratlových oblouků, která mohla být způsobena léčbou. Toxicita pro matku nebyla pozorována.
V samostatné studii pre- a postnatálního vývoje u laboratorních potkanů byla tělesná hmotnost samčích mláďat nižší, pokud byl březím samicím podáván naloxegol ve vysokých dávkách. Všechny tyto účinky byly pozorovány pouze při podávání dávek považovaných za dostatečně převyšující maximální expozice u člověka, a tedy mající malou relevanci pro klinické použití.
Studie kancerogenity naloxegolu byly provedeny na laboratorních potkanech a myších. U samců laboratorních potkanů byl pozorován nárůst výskytu adenomu z Leydigových buněk a hyperplazie intersticiálních buněk v závislosti na dávce. Dávky byly považovány za dostatečně převyšující maximální expozice u člověka. Pozorované neoplastické změny jsou dobře známými hormonálně a centrálně zprostředkovanými účinky u laboratorních potkanů, které nejsou relevantní pro člověka.
Ve studiích na laboratorních potkanech v období sání bylo zjištěno, že je naloxegol vylučován do mateřského mléka.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Jádro tablety mannitol (E421)
mikrokrystalická celulóza (E460) sodná sůl kroskarmelózy (E468) magnesium-stearát (E470b) propylgalát (E310)
Potahová vrstva tablety hypromelóza (E464) oxid titaničitý (E171) makrogol (E1521) červený oxid železitý (E172) černý oxid železitý (E172)
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
2 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5 Druh obalu a obsah balení Al/Al blistr.
12.5 mg potahované tablety
Balení obsahující 30 a 90 potahovaných tablet v neperforovaných blistrech.
Balení obsahující 90 x 1 potahovanou tabletu v perforovaných jednodávkových blistrech.
25 mg potahované tablety
Balení obsahující 10, 30 a 90 potahovaných tablet v neperforovaných blistrech.
Balení obsahující 90 x 1 potahovanou tabletu v perforovaných jednodávkových blistrech.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky na likvidaci.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
AstraZeneca AB SE-151 85 Sodertálje Švédsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
EU/1/14/962/001
EU/1/14/962/002
EU/1/14/962/003
EU/1/14/962/004
EU/1/14/962/005
EU/1/14/962/006
EU/1/14/962/007
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 8. prosince 2014 Datum prodloužení registrace:
10. DATUM REVIZE TEXTU
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.
PŘÍLOHA II
A. VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ
C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE
D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
A. VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
Název a adresa výrobců odpovědných za propouštění šarží
AstraZeneca AB
Gartunavagen
SE-151 85 Sodertalje
Švédsko
AstraZeneca UK Limited Silk Road Business Park Macclesfield SK10 2NA Velká Británie
V příbalové informaci k léčivému přípravku musí být uveden název a adresa výrobce odpovědného za propouštění dané šarže.
B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ
Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis.
C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE
• Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti
Požadavky pro předkládání pravidelně aktualizovaných zpráv o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek jsou uvedeny v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a jakékoli následné změny jsou zveřejněny na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.
D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
• Plán řízení rizik (RMP)
Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.
Aktualizovaný RMP je třeba předložit:
• na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky;
• při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).
Pokud se shodují data předložení aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR) a aktualizovaného RMP, je možné je předložit současně.
PŘÍLOHA III
OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE
A. OZNAČENÍ NA OBALU
1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Moventig 12,5 mg potahované tablety naloxegolum
2 OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna potahovaná tableta obsahuje naloxegolum 12,5 mg (jako naloxegoli oxalas). 3 SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ
30 potahovaných tablet 90 potahovaných tablet 90x1 potahovaná tableta
5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
Perorální podání
6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ZE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN
MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
8. POUŽITELNOST
EXP
9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH
PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ_
11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
AstraZeneca AB SE-151 85 Sodertálje Švédsko
12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
EU/1/14/962/001 30 potahovaných tablet EU/1/14/962/002 90 potahovaných tablet
EU/1/14/962/003 90 x 1 potahovaná tableta (jednodávkový blistr)
13. ČÍSLO SARZE
Lot
14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15 NÁVOD K POUŽITÍ
16. INFORMACE V BRAILLOVE PÍSMU
moventig 12,5 mg
1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Moventig 25 mg potahované tablety naloxegolum
3 OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna potahovaná tableta obsahuje naloxegolum 25 mg (jako naloxegoli oxalas). 3 SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ
10 potahovaných tablet 30 potahovaných tablet 90 potahovaných tablet 90x1 potahovaná tableta
5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
Perorální podání
6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ZE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN
MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
8. POUŽITELNOST
EXP
9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH
PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ_
11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
AstraZeneca AB SE-151 85 Sodertálje Švédsko
12. REGISTRAČNÍ CÍSLO/CÍSLA
EU/1/14/962/004 10 potahovaných tablet EU/1/14/962/005 30 potahovaných tablet EU/1/14/962/006 90 potahovaných tablet
EU/1/14/962/007 90 x 1 potahovaná tableta (jednodávkový blistr)
13. ČÍSLO SARZE
Lot
14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15. NÁVOD K POUŽITÍ
16. INFORMACE V BRAILLOVE PÍSMU
moventig 25 mg
Perforovaný jednodávkový blistr
Neperforovaný blistr_
1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Moventig 12,5 mg tablety naloxegolum
2 NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
AstraZeneca AB
3. POUŽITELNOST
EXP
4 ČÍSLO ŠARŽE
Lot
5. JINÉ
Perforovaný jednodávkový blistr
Neperforovaný blistr_
1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Moventig 25 mg tablety naloxegolum
2 NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
AstraZeneca AB
3. POUŽITELNOST
EXP
4 ČÍSLO ŠARŽE
Lot
5. JINÉ
B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE
Příbalová informace: informace pro pacienta
Moventig 12,5 mg potahované tablety Moventig 25 mg potahované tablety
naloxegolum
'VTento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.
- Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
Co naleznete v této příbalové informaci
1. Co je přípravek Moventig a k čemu se používá
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Moventig užívat
3. Jak se přípravek Moventig užívá
4. Možné nežádoucí účinky
5 Jak přípravek Moventig uchovávat
6. Obsah balení a další informace
1. Co je přípravek Moventig a k čemu se používá
Moventig obsahuje léčivou látku naloxegol. Léčivý přípravek se používá u dospělých k léčbě zácpy způsobené pravidelným užíváním léků proti bolesti zvaných opioidy (např. morfin, oxykodon, fentanyl, tramadol, kodein). Užívá se v případech, kdy užívání projímadel k léčbě zácpy nebylo dostatečně účinné.
Zácpa způsobená opioidy může vést k příznakům, jako jsou:
• bolest břicha
• bolest v oblasti konečníku způsobená zvýšeným úsilím při vyprazdňování (pro vytlačení stolice z konečníku je nutné zatlačit velmi silně, což může způsobit bolest v oblasti řitního svěrače při tlačení)
• tvrdá stolice (stolice tvrdá „jako kámen“)
• neúplné vyprázdnění konečníku (po vyprázdnění přetrvává pocit nucení na stolici)
U pacientů, kteří užívali opiody a měli zácpu a kteří užívali alespoň jedno projímadlo a nedošlo k úplnému odstranění zácpy, zvýšil Moventig v klinických studiích počet vyprázdnění konečníku a zlepšil příznaky zácpy způsobené opiody.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Moventig užívat Neužívejte přípravek Moventig:
• jestliže jste alergický(á) na naloxegol nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
• pokud jsou, nebo mohou být, Vaše střeva neprůchodná (střevní obstrukce) nebo pokud jste byl(a) varován(a), že by u Vás mohlo k neprůchodnosti střev dojít.
• pokud trpíte rakovinou střeva nebo pobřišnice (blána, která vystýlá břišní dutinu), pokročilou nebo vracející se rakovinou vaječníků nebo pokud užíváte léky k léčbě rakoviny zvané „inhibitory VEGF“ (např. bevacizumab).
• pokud užíváte některé jiné léky, jako např. ketokonazol nebo itrakonazol (k léčbě plísňových infekcí), klarithromycin nebo telithromycin (antibiotika) nebo ritonavir, indinavir nebo saquinavir (k léčbě HIV).
Pokud se na Vás vztahuje některý z bodů uvedených výše, přípravek Moventig neužívejte. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou dříve, než začnete přípravek Moventig užívat.
Upozornění a opatření
Před užitím přípravku Moventig se poraďte se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou:
• pokud máte žaludeční vředy, Crohnovu chorobu (zánětlivé onemocnění střeva), divertikulitidu (jiné zánětlivé onemocnění střeva), rakovinu střeva nebo pobřišnice (blána, která vystýlá břišní dutinu) nebo jakékoli jiné potíže, při kterých by mohlo dojít k poškození střevní stěny.
• pokud v současné době trpíte neobvykle silnou, vytrvalou nebo zhoršující se bolestí břicha.
• pokud je přirozená ochranná bariéra mezi krevními cévami a mozkovou tkání ve Vašem mozku poškozena, jako tomu je např. při nádorech mozku nebo centrálního nervového systému, nebo při onemocnění centrálního nervového systému, jako je roztroušená skleróza nebo Alzheimerova nemoc - v případě, že zaznamenáte nedostatečný účinek opioidního léčivého přípravku, který užíváte, nebo se u Vás rozvinou abstinenční příznaky, kontaktujte neprodleně svého lékaře (viz bod 4).
• pokud užíváte methadon (viz bod níže „Další léčivé přípravky a přípravek Moventig“).
• pokud jste měl(a) v posledních 6 měsících infarkt myokardu, máte selhávající srdce doprovázené denní dušností nebo jiné závažné problémy se srdcem projevující se denními obtížemi.
• pokud máte problémy s ledvinami - lékař Vám může poradit, abyste užíval(a) jinou dávku (viz níže „Jak se přípravek Moventig užívá“).
• pokud máte závažné onemocnění jater.
• pokud máte bolesti nádorového původu.
Pokud se na Vás vztahuje některý z bodů uvedených výše nebo si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou dříve, než začnete přípravek Moventig užívat.
Poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou i v případě, že u Vás během užívání přípravku Moventig:
• dojde k rozvoji silné, přetrvávající nebo zhoršujícíse bolesti břicha. Může se jednat o projevy poškozené střevní stěny. Neprodleně upozorněte svého lékaře. Je možné, že bude nutné snížit dávku nebo úplně přestat přípravek Moventig užívat.
• bude nutné přerušit užívání opioidního léčivého přípravku na více než 24 hodin.
• zaznamenáte příznaky syndromu z odnětí opioidů (viz bod níže „Možné nežádoucí účinky“. Informujte o tom lékaře, přerušení léčby přípravkem Moventig může být potřebné.
Děti a dospívající
Přípravek Moventig není určen pro použití u dětí a dospívajících, neboť v těchto věkových skupinách nebyl testován.
Další léčivé přípravky a přípravek Moventig
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Sdělte svému lékaři také, který opioidní přípravek k léčbě bolesti užíváte a v jaké dávce.
Neužívejte přípravek Moventig v případě, že užíváte některý z následujících léků (viz bod „Neužívejte přípravek Moventig“):
• ketokonazol nebo itrakonazol - k léčbě plísňových infekcí
• klarithromycin nebo telithromycin - antibiotika
• ritonavir, indinavir nebo saquinavir - k léčbě HIV
Pokud se na Vás vztahuje některý z bodů uvedených výše, přípravek Moventig neužívejte.
Informujte svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestru, pokud užíváte následující léky:
• jiné léky proti zácpě (kterékoli laxativum)
• methadon
• diltiazem nebo verapamil (k léčbě vysokému krevního tlaku nebo anginy pectoris). Je možné, že u Vás bude nutné snížit dávku přípravku Moventig.
• rifampin (antibiotikum), karbamazepin (k léčbě epilepsie) nebo rostlinný léčivý přípravek třezalka tečkovaná (k léčbě deprese). Je možné, že bude nutné přestat přípravek Moventig užívat.
Pokud se na Vás vztahuje některý z bodů uvedených výše nebo si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou dříve, než začnete přípravek Moventig užívat.
Přípravek Moventig s pitím
Během užívání přípravku Moventig byste neměl(a) pít velké množství grapepfruitové šťávy, protože grapepfruitová šťáva může ovlivnit množství naloxegolu, které se dostane do těla.
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou dříve, než začnete tento přípravek užívat. Užívání přípravku Moventig během těhotenství se nedoporučuje.
Neužívejte přípravek Moventig během kojení.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Nepředpokládá se, že by přípravek Moventig ovlivňoval Vaši schopnost řídit automobil nebo používat jakékoli nástroje nebo obsluhovat stroje.
3. Jak se přípravek Moventig užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Doporučená dávka přípravku je jedna tableta 25 mg denně.
Užívejte přípravek Moventig ráno, abyste předešel(la) nutkání na stolici uprostřed noci. Přípravek Moventig byste měl(a) užívat nalačno nejméně 30 minut před prvním jídlem dne nebo 2 hodiny po prvním jídle.
Po zahájení léčby přípravkem Moventig byste měl(a) přestat užívat všechna projímadla, která v současné době užíváte, až do té doby, než Vám Váš lékař sdělí, že je můžete znovu užívat.
Váš lékař Vám může doporučit užívat nižší dávku 12,5 mg
• jestliže máte problémy s ledvinami
• jestliže užíváte diltiazem nebo verapamil (k léčbě vysokého krevního tlaku nebo anginy pectoris)
Lékař Vám může zvýšit dávku na 25 mg v závislosti na tom, jaká bude Vaše reakce na podání přípravku.
Jestliže máte potíže s polykáním tablety
Jestliže máte potíže s polykáním tablety, můžete ji rozdrtit a smísit s vodou takto:
• rozdrťte tabetu na prášek
• nasypte prášek do sklenice naplněné do poloviny vodou (120 ml)
• zamíchejte a ihned vypijte
• znovu naplňte sklenici do poloviny vodou (120 ml) a obsah vypijte, aby ve sklenici nezůstaly zbytky léčivé látky
Jestliže jste užil(a) více přípravku Moventig, než jste měl(a)
Jestliže jste užil(a) více přípravku Moventig, než jste měl(a), poraďte se s lékařem nebo jděte do nemocnice.
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Moventig
• Jestliže jste zapomněl(a) užít dávku přípravku Moventig, užijte ji hned, jakmile si vzpomenete. Pokud však do následující dávky zbývá méně než 12 hodin, zapomenutou dávku vynechejte.
• Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
U tohoto přípravku se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky:
Velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 lidí):
• bolest břicha
• průjem (časté vyprazdňování tekuté stolice)
Časté (mohou postihnout až 1 z 10 lidí):
• odchod plynů
• nevolnost (pocit na zvracení)
• zvracení
• zánět nosohltanu (rýma nebo ucpaný nos)
• bolest hlavy
• zvýšené pocení
Méně časté (mohou postihnout až 1 ze 100 lidí):
• abstinenční příznaky z odnětí opioidů (jestliže máte kombinaci 3 a více následujících příznaků: pocit deprese, pocit na zvracení, zvracení, průjem, nadměrné pocení, bolest svalů, zvýšené slzení, nespavost, zívání, horečka), které se obvykle objevují v průběhu několika prvních dnů po zahájení léčby naloxegolem.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Moventig uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace
Co přípravek Moventig obsahuje
• Léčivou látkou je naloxegolum.
- Jedna potahovaná tableta (tableta) Moventig 12,5 mg obsahuje naloxegolum 12,5 mg ve formě naloxegol-oxalátu.
- Jedna potahovaná tableta (tableta) Moventig 25 mg obsahuje naloxegolum 25 mg ve formě naloxegol-oxalátu.
• Dalšími složkami jsou:
- jádro tablety: mannitol (E421), mikrokrystalická celulóza (E460), sodná sůl kroskarmelózy (E468), magnesium-stearát (E470b), propylgalát (E310)
- potahová vrstva: hypromelóza (E464), oxid titaničitý (E171), makrogol (E1521), červený oxid železitý (E172), černý oxid železitý (E172).
Jak přípravek Moventig vypadá a co obsahuje toto balení
Moventig 12,5 mg je fialově zbarvená oválná potahovaná tableta o rozměrech 10,5 x 5,5 mm, označená nápisem „nGL“ na jedné straně a „12.5“ na straně druhé.
Moventig 25 mg je fialově zbarvená oválná potahovaná tableta o rozměrech 13 x 7 mm, označená nápisem „nGL“ na jedné straně a „25“ na straně druhé.
Tablety Moventig 12,5 mg jsou baleny v hliníkových blistrech v balení po 30 nebo 90 potahovaných tabletách v neperforovaných blistrech a v balení obsahujícím 90 x 1 potahovanou tabletu v perforovaných jednodávkových blistrech.
Tablety Moventig 25 mg jsou baleny v hliníkových blistrech v balení po 10, 30 nebo 90 potahovaných tabletách v neperforovaných blistrech a v balení obsahujícím 90 x 1 potahovanou tabletu v perforovaných jednodávkových blistrech.
Na trhu ve Vaší zemi nemusí být všechny velikosti balení.
Držitel rozhodnutí o registraci
AstraZeneca AB SE-151 85 Sodertálje Švédsko
Výrobce
AstraZeneca AB Gártunavágen SE-151 85 Sodertálje Švédsko
AstraZeneca UK Limited Silk Road Business Park Macclesfield SK10 2NA Velká Británie
Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:
Btarapna Acrpa3eHeKa Etarapna EOOfl Tea.: +359 (2) 44 55 000 |
Luxembourg/Luxemburg AstraZeneca S.A./N.V. Tél/Tel: +32 2 370 48 11 |
Česká republika AstraZeneca Czech Republic s.r.o. Tel: +420 222 807 111 |
Magyarország AstraZeneca Kft. Tel.: +36 1 883 6500 |
Danmark AstraZeneca A/S Tlf: +45 43 66 64 62 |
Malta Associated Drug Co. Ltd Tel: +356 2277 8000 |
Deutschland AstraZeneca GmbH Tel: +49 41 03 7080 |
Nederland AstraZeneca BV Tel: +31 79 363 2222 |
Eesti AstraZeneca Tel: +372 6549 600 |
Norge AstraZeneca AS Tlf: +47 21 00 64 00 |
EXXáSa AstraZeneca A.E. Tn^: +302 106871500 |
Osterreich AstraZeneca Osterreich GmbH Tel: +43 1 711 31 0 |
Espaňa AstraZeneca Farmacéutica Spain, S.A. Tel: +34 91 301 91 00 |
Polska AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o. Tel.: +48 22 874 35 00 |
France AstraZeneca Tél: +33 1 41 29 40 00 |
Portugal AstraZeneca Produtos Farmaceuticos, Lda. Tel: +351 21 434 61 00 |
Hrvatska AstraZeneca d.o.o. Tel: +385 1 4628 000 |
Románia AstraZeneca Pharma SRL Tel: +40 21 317 60 41 |
Ireland AstraZeneca Pharmaceuticals (Ireland) Ltd Tel: +353 1609 7100 |
Slovenija AstraZeneca UK Limited Tel: +386 1 51 35 600 |
Ísland Vistor hf. Sími: +354 535 7000 |
Slovenská republika AstraZeneca AB, o.z. Tel: +421 2 5737 7777 |
Italia AstraZeneca S.p.A. Tel: +39 02 9801 1 |
Suomi/Finland AstraZeneca Oy Puh/Tel: +358 10 23 010 |
Kúnpoq A^skt^p Oap^aKeuxiKq AtS Tn^: +357 22490305 |
Sverige AstraZeneca AB Tel: +46 8 553 26 000 |
Tato příbalová informace byla naposledy revidována
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.
32