Příbalový Leták

Monace Combi 20 Mg/12,5 Mg

sp. zn. sukls231398/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

MONACE COMBI 20 mg/12,5 mg

Tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje fosinoprilum natricum 20 mg a hydrochlorothiazidum 12,5 mg.

Pomocné látky se známým účinkem:

Jedna tableta obsahuje 222,1 mg monohydrátu laktosy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta

Kulatá, světle oranžová tableta, označená na jedné straně FH. Průměr 9,0 mm.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Léčba esenciální hypertenze.

Přípravek Monace Combi je indikován pro léčbu esenciální hypertenze u pacientů, kteří nereagovali odpovídajícím způsobem na monoterapii samotným fosinoprilem.

Fixní dávka může také nahradit kombinaci 20 mg fosinoprilu a 12,5 mg hydrochorothiazidu u pacientů, kteří se stabilizovali na podávání obou léčivých látek v těchto dávkách jako samostatné monokomponentní přípravky.

4.2    Dávkování a způsob podání

Perorální podání.

Dávkování

Obvyklá dávka je jedna tableta přípravku Monace Combi jednou denně. Dávka by měla být užívána přibližně ve stejnou denní dobu. Vstřebávání není ovlivněno současným příjmem potravy.

Individuální titrace dávky se doporučuje za použití samostatných monokomponentních přípravků. Ve vhodných klinických případech lze uvažovat o přímém přechodu z monoterapie na léčbu kombinací.

Předchozí diuretická léčba

Po první dávce přípravku Monace Combi se může objevit symptomatická hypotenze, která vzniká častěji u pacientů se sníženým příjmem tekutin nebo s deplecí soli po předchozí diuretické léčbě. Léčba diuretiky by měla být ukončena 2-3 dny před zahájením léčby přípravkem Monace Combi. Pokud to není možné, léčba by měla být zahájena podáváním fosinoprilu 5 mg v monoterapii.

Zhoršená funkce ledvin

U pacientů s mírným až středním postižením funkce ledvin (clearance kreatininu > 30 ml/min, sérový kreatinin zhruba < 3 mg/dl nebo 265 pmol/l) je doporučována obvyklá dávka fosinoprilu sodného/HCTZ. Nicméně, fosinopril sodný/HCTZ není doporučen u pacientů s těžkým postižením funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min), kde jsou preferována samotná diuretika před thiazidy.

Zhoršená funkce jater

Protože fosinoprilát je vylučován jak ledvinami, tak i játry, úprava obvyklého dávkování není nutná (viz bod 4.4).

Starší pacienti (>65 let)

U starších pacientů není nutná úprava dávkování.

Pediatrická populace

Přípravek Monace Combi není vhodný pro děti a dospívající z důvodu nedostatečných údajů o jeho bezpečnosti a účinnosti.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersenzitivita na léčivou látku fosinopril nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 nebo na jiné ACE inhibitory.

-    Hypersensitivita na léčivou látku hydrochlorothiazid nebo na deriváty sulfonamidů.

-    Těžké postižení funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min).

-    Druhý a třetí trimestr těhotenství (viz bod 4.4 a 4.6).

-    Současné užívání Monace Combi s přípravky obsahujícími aliskiren je kontraindikováno u pacientů s diabetes mellitus nebo s poruchou funkce ledvin (GFR < 60 ml/min/1,73 m2) (viz body 4.5 a 5.1)

Reakce z přecitlivělosti jsou pravděpodobnější u pacientů s alergií nebo bronchiálním astmatem v anamnéze.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Duální blokáda systému renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS)

Bylo prokázáno, že současné užívání inhibitorů ACE, blokátorů receptorů pro angiotenzin II nebo aliskirenu zvyšuje riziko hypotenze, hyperkalemie a snížení funkce ledvin (včetně akutního selhání ledvin). Duální blokáda RAAS pomocí kombinovaného užívání inhibitorů ACE, blokátorů receptorů pro angiotenzin II nebo aliskirenu se proto nedoporučuje (viz body 4.5 a 5.1).

Pokud je duální blokáda považována za naprosto nezbytnou, má k ní docházet pouze pod dohledem specializovaného lékaře a za častého pečlivého sledování funkce ledvin, elektrolytů a krevního tlaku.

Inhibitory ACE a blokátory receptorů pro angiotenzin II nemají být používány současně u pacientů s diabetickou nefropatií.

Hypotenze

Fosinopril může způsobovat symptomatickou hypotenzi; tato se vyskytuje vzácně, je pravděpodobnější v případě, že pacient má objemovou depleci a/nebo depleci solí jako důsledek diuretické léčby, neslané diety, po dialýze, průjmu nebo zvracení. Objemová deplece a/nebo deplece solí by měla být korigována před zahájením léčby fosinoprilem sodným/HCTZ.

U pacientů s městnavým srdečním selháním, s nebo bez poškození funkce ledvin, může léčba ACE inhibitory způsobit excesivní hypotenzi, která může být spojena s oligurií, azotémií, a vzácně s akutním renálním selháním a smrtí. U těchto pacientů by léčba fosinoprilem sodným/HCTZ měla být zahájena pod pečlivým lékařským dohledem. Pacienti by měli být sledováni během prvních dvou týdnů léčby a vždy při zvyšování dávky.

Thiazidy mohou potencovat působení ostatních hypertenziv. Navíc může být u pacientů po sympatektomii zvýšen antihypertensivní účinek thiazidových diuretik.

Poškození renálních funkcí

Fosinopril sodný/HCTZ by měl být užíván s opatrností u pacientů se závažným poškozením funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min/1,73 m2). U pacientů s poškozenou funkcí ledvin se může projevit kumulativní efekt HCTZ a precipitace azotémie spojené s HCTZ. Také se jako důsledek inhibice renin-angiotensin-aldosteronového systému fosinoprilem mohou vyskytnout změny funkce ledvin u citlivých jedinců.

U některých hypertenzivních pacientů se stenozou renální arterie u jedné nebo obou ledvin se mohou vyskytnout během léčby ACE inhibitory zvýšení hodnot dusíku krevní močoviny a sérového kreatininu. Tato zvýšení jsou obvykle reverzibilní po přerušení léčby. U těchto pacientů by měla být funkce ledvin monitorována během prvních několika týdnů léčby.

U některých pacientů s hypertenzí, u kterých nejsou patrné známky stávajícího renovaskulárního onemocnění, došlo, zvláště v případech, kdy byl fosinopril podáván souběžně s diuretikem, ke zvýšení hodnot dusíku krevní močoviny a sérového kreatininu, které bylo obvykle mírné nebo přechodné. Pravděpodobněji se tento nález vyskytuje u pacientů s poruchou funkce ledvin v anamnéze. Může být požadováno snížení dávek fosinoprilu sodného/HCTZ.

Hlava a krk/angioedém

Angioedém byl pozorován u pacientů léčených ACE inhibitory, včetně fosinoprilu sodného. Pokud angioedém zahrnuje jazyk, glotis nebo larynx, může se vyskytnout obstrukce dýchacích cest, která může být fatální. Okamžitě by měla být zahájena první pomoc. Otok omezený na obličej, sliznice úst, rty a končetiny se obvykle vyřeší po vysazení fosinoprilu; v některých případech vyžaduje lékařskou pomoc.

Intestinální angioedém

Intestinální angioedém byl u pacientů léčených ACE inhibitory hlášen vzácně. Tito pacienti vykazovali bolest břicha (s nebo bez nauzey nebo zvracení); v některých případech zde existovala předchozí zkušenost s angioedémem obličeje a hladiny C-1 esterázy byly normální. Angioedém byl diagnostikován metodami zahrnujícími CT břicha nebo ultrazvuk, nebo při chirurgickém zákroku, a symptomy vymizely po vysazení ACE inhibitoru. Intestinální angioedém by měl být zahrnut do diferenciální diagnózy pacientů léčených ACE inhibitory s bolestí břicha.

Anafylaktoidní reakce během expozice vysokoprůtokové dialýzy/aferézy lipoproteinů Anafylaktoidní reakce byly hlášeny u pacientů hemodialyzovaných za použití vysokoprůtotokových dialyzačních membrán léčených ACE inhibitory. Anafylaktoidní reakce byly také hlášeny u pacientů podstupujících nízkohustotní aferézu lipoproteinů s absorpcí dextran-sulfátu. Pro tyto pacienty je doporučeno používat jiné typy dialyzačních membrán nebo jiné skupiny medikace.

Anafylaktoidní reakce během desensibilizace

U dvou pacientů, kterým byly ACE inhibitory, enalapril, podávány v průběhu desenzibilizační léčby, život ohrožující anafylaktoidní reakce přetrvávaly. U stejných pacientů se těmto reakcím zabránilo dočasným vysazením ACE inhibitoru, ale tyto reakce se znovu objevily po opětovném nasazení. Proto je třeba pacientům podstupujícím takovou desensibilizační léčbu a léčeným ACE inhibitory věnovat pozornost.

Poškození funkce jater

Fosinopril sodný/HCTZ by měl být užíván s opatrností u pacientů s poškozenou funkcí jater nebo progresivním onemocněním jater, protože malé změny tekutin a elektrolytové rovnováhy mohou vyústit v jaterní koma. U pacientů s poškozenou funkcí jater může dojít k rozvoji zvýšené plazmatické hladiny fosinoprilu. Ve studii s pacienty s alkoholickou nebo jaterní cirhózou byla snížena zřejmá celková clearance fosinoprilátu a plazma AUC byla přibližně zdvojnásobena.

Selhání jater

ACE inhibitory jsou vzácně spojovány s výskytem syndromu, který začíná cholestatickou žloutenkou a progreduje do fulminantní nekrózy a někdy do smrti. Mechanizmus vzniku tohoto syndromu není znám. Pacienti léčení fosinoprilem, u nichž se objeví žloutenka nebo výrazné zvýšení hodnot jaterních enzymů, by měli fosinopril vysadit a měli by být odpovídajícím způsobem sledováni.

Neutropenie/agranulocytóza

Bylo hlášeno, že ACE inhibitory vzácně způsobují agranulocytózu a úbytek kostní dřeně; toto se vyskytuje častěji u pacientů s renálním poškozením, zejména u těch, kteří také trpí kolagenózami, jako např. systémový lupus erythematodes nebo sklerodermie. U těchto pacientů by měl být zvážen monitoring počtu bílých krvinek. Také bylo hlášeno, že thiazidová diuretika mohou vzácně způsobit agranulocytózu a úbytek kostní dřeně.

Kašel

Při léčbě ACE inhibitory, včetně fosinoprilu, byl hlášen kašel, který je charakterizován jako neproduktivní, přetrvávající a mizející po přerušení léčby. Kašel vyvolaný ACE inhibitory by měl být součástí diferenciální diagnózy kašle.

Operace/ anestézie

U pacientů podstupujících chirurgický zákrok nebo v průběhu anestézie s přípravky vyvolávajícími hypotenzi, může fosinopril zvýšit hypotenzní odpověď.

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost u dětí nebyla hodnocena.

Geriatrická _ populace

Mezi pacienty užívajícími fosinopril/HCTZ v klinických studiích bylo 20% ve věku 65 až 75 let. Rozdíly v účinnosti nebyly pozorovány u těchto a mladších pacientů; nicméně nelze vyloučit větší citlivost u některých starších jedinců.

Těhotenství

Podávání ACE inhibitorů nemá být v těhotenství zahajováno. Pokud je pokračování podávání ACE inhibitorů považováno za nezbytné, pacientky plánující otěhotnění by měly být převedeny na alternativní antihypertenzivní terapii, která má stanovený bezpečnostní profil pro podávání v těhotenství. Pokud je diagnostikováno těhotenství, léčba ACE inhibitory musí být okamžitě ukončena, a pokud je to nutné, nasazena alternativní terapie (viz bod 4.3 a 4.6).

Fetální/neonatální morbidita a mortalita

Pokud se ACE inhibitory užívají během těhotenství, mohou způsobit poškození a dokonce smrt vyvíjejícího se plodu.

Metabolické a endokrinní účinky

Může se vyskytnout hyperurikémie, a u něktrých pacientů, kteří dostávají léčbu thiazidem, může být vyvolán akutní zánět dny. U diabetických pacientů může být změněna potřeba inzulínu a během podávání thiazidu se může objevit latentní diabetes mellitus.

Diuretická léčba thiazidem může být spojena se zvýšenou hladinou cholesterolu a triglyceridů.

Bilance elektrolytů

Ve vhodných odstupech by měly být měřeny hladiny elektrolytů v séru, aby byla detekována možná elektrolytová nerovnováha.

Thiazidy včetně HCTZ mohou vést k nerovnováze tekutin a elektrolytů (hypokalémii, hyponatrémii a hypochloremické alkalóze). Pacienti by měli být pravidelně sledováni pro klinické známky nebo symptomy nerovnováhy tekutin a elektrolytů, jako je sucho v ústech, žízeň, slabost, letargie, ospalost, neklid, myalgie nebo křeče, svalová únava, hypotenze, oligurie, tachykardie, nevolnost a zvracení.

Ačkoliv se při použití thiazidových diuretik může vyvinout hypokalémie, zejména při diuréze nebo v přítomnosti těžké cirhózy, souběžné použití fosinoprilu ji zeslabuje. Samotný vliv fosinoprilu sodného/HCTZ může hladinu draslíku v krvi zvýšit, snížit, nebo ponechat beze změny.

Nedostatek chloridů je obecně mírný a obvykle nevyžaduje žádnou léčbu.

Vylučování vápníku močí je thiazidy snižováno.

U několika pacientů, kteří podstupovali prodlouženou léčbu thiazidy byly pozorovány patologické změny příštítných tělísek s hyperkalcémií a hypofosfatémií. Časté komplikace při hyperparathyroidismu, jako např. renální lithiáza, kostní resorpce a peptický vřed nebyly pozorovány. Thiazidy by měly být vysazeny před ověřením funkce příštítných tělísek. O thiazidech je známo, že zvyšují vylučování hořčíku ledvinami, což může vést k hypomagnezemii.

Systémový lupus erythematodes

Bylo hlášeno, že thiazidová diuretika způsobují zhoršení nebo aktivizaci systémového lupus erythematodes.

Laktóza

Pacienti se vzácným dědičným postižením intolerance galaktózy, vrozeným deficitem laktázy nebo se špatným vstřebáváním glukózy a galaktózy by Monace Combi užívat neměli.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Duální blokáda systému renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS)

Data z klinických studií ukázala, že duální blokáda systému renin-angiotenzin-aldosteron (RAAS) pomocí kombinovaného užívání inhibitorů ACE, blokátorů receptorů pro angiotenzin II nebo aliskirenu je spojena s vyšší frekvencí nežádoucích účinků, jako je hypotenze, hyperkalemie a snížená funkce ledvin (včetně akutního renálního selhání) ve srovnání s použitím jedné látky ovlivňující RAAS (viz body 4.3, 4.4 a 5.1).

Inhibitory endogenní syntézy prostaglandinu

U některých pacientů mohou tyto látky snižovat účinek diuretik. Bylo také hlášeno, že indomethacin snižuje antihypertenzní účinek jiných ACE inhibitorů, zejména v případech nízké reninové hypertenze. Jiné nesteroidní protizánětlivé látky (např. aspirin) mohou mít podobný účinek.

Jiná diuretická a antihypertenziva léčba

Thiazidová složka fosinoprilu sodného/HCTZ může zesilovat působení jiných antihypertenzních léčiv, zejména gangliových nebo periferních adrenergních blokátorů. HCTZ může působit s diazoxidem; měla by být sledována hladina glukózy, hladiny kyseliny močové v séru a tlak krve.

Antacida

Antacida (hydroxid hlinitý, hydroxid hořečnatý a simetikon) mohou snížit vstřebávání fosinoprilu sodného/HCTZ. Proto by tyto léčivé přípravky měly být užívány v dvouhodinovém odstupu.

Alkohol, barbituráty and narkotická analgetika

Může vzniknout orthostatická hypotenze vyvolaná thiazidovými diuretiky.

Antidiabetika (perorální látky a inzulín)

Thiazidy mohou zvyšovat hladiny glukózy v krvi; proto může být nutná úprava dávky antidiabetik (viz bod 4.4).

Soli vápníku

Thiazidová diuretika zvyšují sérové hladiny kalcia vyvolané nižším vylučováním. Musí-li být kalcium podáváno, měly by být monitorovány hladiny kalcia a případně upraveno dávkování kalcia.

Cholestyraminová pryskyřice a kolestipol

Mohou snižovat nebo zpomalovat absorpci HCTZ. Thiazidová diuretika by se měla užívat minimálně jednu hodinu před nebo čtyři až šest hodin po těchto lécích.

Protidnavé přípravky

Může být nutná úprava dávkování léků při onemocnění dnou, protože HCTZ může zvyšovat hladinu kyseliny močové. Může být nutné zvýšené dávkování probenecidu nebo sulfinpyrazonu.

Doplňky draslíku a draslík-šetřící diuretika

Draslík-šetřící diuretika (spironolakton, amilorid, triamteren a jiná), nebo doplňky draslíku mohou zvýšit riziko hyperkalémie. Je-li současné použití fosinoprilu sodného/HCTZ a těchto látek indikováno, musí být používána s opatrností a u pacienta musí být často monitorován draslík v séru (viz bod 4.4).

Lithium

Zvýšení sérových hladin lithia a riziko toxicity lithia byly zaznamenány u pacientů léčených ACE inhibitory a/nebo diuretiky současně s lithiem. Kombinace fosinoprilu sodného/HCTZ a lithia by měla být podávána s opatrností, a je doporučeno časté sledování hladin lithia v séru.

Přípravky užívané při chirurgickém zákroku

Účinek nedepolarizujících myorelaxans, preanestetik a anestetik používaných při chirurgickém zákroku (např. tubokurarin-chlorid a gallamin-triethjodid) může být zvýšen HCTZ; může být vyžadována úprava dávky. Měla by být monitorována nerovnováha tekutin a elektrolytů, a pokud je to vhodné, upravena před zákrokem. Pozornost by měla být věnována pacientům užívajícím fosinopril sodný/HCTZ a presorické látky (např. norepinefrin) a podstupujícím chirurgický zákrok. Preanestetika a anestetika by měla být podávána ve snížených dávkách, a pokud je to možné, léčba HCTZ by měla být přerušena jeden týden před zákrokem.

Interference se sérologickým testováním

Fosinopril sodný/HCTZ může způsobit falešně nízká měření hladin digoxinu v séru při použití testů využívajících metod absorpce aktivního uhlí. Místo toho mohou být použity testy využívající metody “antibody coated-tube”. Léčba fosinoprilem sodným/HCTZ by měla být přerušena několik dní před provedením testů na funkci příštítných tělísek.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Fosinopril_

Použití ACE inhibitorů není doporučeno během prvního trimestru těhotenství (viz bod 4.4). Použití ACE inhibitorů je kontraindikováno během druhého a třetího trimestru těhotenství (viz body 4.3 a 4.4)._

Epidemiologické studie neposkytly přesvědčivý důkaz teratogenního rizika ACE inhibitorů podávaných v prvním trimestru těhotenství, přesto nelze malé zvýšení rizika vyloučit. Pokud není podávání ACE inhibitorů považováno za zcela nezbytné, pak by měly být pacientky plánující těhotenství převedeny na alternativní antihypertenzivní léčbu, u které byl bezpečnostní profil pro podávání v těhotenství stanoven. Pokud je těhotenství diagnostikováno, pak má být léčba ACE inhibitory okamžitě přerušena, a pokud je to nutné, má být zahájena alternativní léčba.

Je známo, že podávání ACE inhibitorů ve druhém a třetím trimestru těhotenství způsobuje u člověka fetotoxicitu (snížení funkce ledvin, oligohydramnion, zpoždění osifikace lebečních kostí) a neonatální toxicitu (selhání ledvin, hypotenze, hyperkalémie) (viz bod 5.3).

Při expozici ACE inhibitorům od druhého trimestru těhotenství se doporučuje kontrola renální funkce a lebky plodu ultrazvukem. Děti, jejichž matky užívaly ACE inhibitory, by měly být pečlivě pozorovány pro možnou hypotenzi (viz bod 4.3 a 4.4).

Hydrochlorothiazid

K dispozici jsou jen omezené zkušenosti s hydrochlorothiazidem v průběhu těhotenství, zejména během prvního trimestru. Studie na zvířatech jsou nedostatečné.

Hydrochlorothiazid prochází placentou. Na základě farmakologického mechanismu působení hydrochlorothiazidu jeho použití během druhého a třetího trimestru může ohrozit fetální-placentární perfuzi, a může způsobit fetální a neonatální účinky, jako je žloutenka, poruchy rovnováhy elektrolytu a trombocytopenii. Hydrochlorothiazid by neměl být používán pro léčbu gestačního edému, gestační hypertenze nebo praeeklampsie vzhledem k riziku snížení objemu plazmy a placentární hypoperfúze a bez příznivého vlivu na průběh těchto onemocnění.

Hydrochlorothiazid by neměl být používán pro léčbu esenciální hypertenze u těhotných žen s výjimkou vzácných situací, kdy žádná jiná léčba není vhodná.

Kojení

Fosinopril

Z důvodu velmi omezených informací týkajících se používání fosinoprilu během kojení není Monace Combi doporučeno a během kojení je preferována alternativní léčba s lépe určeným bezpečnostním profilem, zejména při kojení novorozence nebo předčasně narozeného dítěte.

Hydrochlorothiazid

Hydrochlorothiazid je v malém množství vylučován do mateřského mléka. Thiazidy ve vysokých dávkách způsobujících intenzivní diurézu mohou zpomalovat tvorbu mléka. Použití Monace Combi během kojení není doporučeno. Pokud je Monace Combi užíváno během kojení, dávky by měly být nastaveny na co nejnižší možné hodnoty.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyly provedeny žádné studie účinku na řízení a obsluhu strojů.

4.8    Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou uvedeny podle systému orgánové klasifikace MedDRA terminologie a frekvence výskytu, která je klasifikována následovně: velmi časté (>1/10), časté (>1/100, <1/10), méně časté (>1/1 000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1 000), velmi vzácné (<1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Třída orgánového systému

Frekvence výskytu

MedDRA terminologie

Infekce a infestace

Časté

Infekce horních dýchacích cest

Není známo

Faryngitida, rhinitida

Poruchy krve a lymfatického systému

Není známo

Lymfadenopatie, leukopenie, neutropenie, agranulocytóza, trombocytopénie, anémie (včetně aplastické anémie a hemolytické anémie)

Poruchy metabolismu a výživy

Není známo

Dna, hypokalémie, hyponatrémie a hypochloremická alkalóza

Psychiatrické poruchy

Není známo

Deprese, poruchy libida

Poruchy nervového systému

Časté

Bolesti hlavy, závratě

Není známo

Spavost, parestézie, hypestézie, synkopa, cerebrovaskulární příhoda

Poruchy oka

Není známo

Poruchy vidění

Poruchy ucha a labyrintu

Není známo

Ušní šelesty, závratě

Srdeční poruchy

Není známo

Arytmie, angina pectoris, infarkt myokardu

Cévní poruchy

Není známo

Hypotenze, ortostatická hypotenze, intermitentní klaudikace, nekrotizující vaskulitida, zrudnutí

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Časté

Kašel

Není známo

Ucpané dutiny, respirační tíseň, pneumonitida, plicní edém, bronchospasmus

Gastrointestinální poruchy

Není známo

Nauzea, zvracení, průjem, bolest břicha, dyspepsie, gastritida, esofagitida, pankreatitida, dysgeusie

Poruchy jater a žlučových cest

Není známo

Hepatitida, cholestatická žloutenka

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Není známo

Angioedém, vyrážka, Stevens-Johnsonův syndrom, purpura, pruritus, urtikaria, fotosenzitivní reakce

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Časté

Bolest kostí a svalů

Není známo

Myalgie, křeče svalů, artralgie

Poruchy ledvin a močových cest

Není známo

Polakiurie, dysurie, selhání ledvin

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Není známo

Sexuální dysfunkce

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Únava

Není známo

Edém, bolest na hrudi, asténie, pyrexie

Vícenásobná vyšetření

Není známo

Abnormální jaterní testy (zvýšení transamináz, zvýšení krevní laktát dehydrogenázy, zvýšení krevní alkalické fosfatázy a krevního bilirubinu), abnormální hladiny elektrolytů v krvi, abnormální kyselina močová v krvi, abnormální hladina glukózy v krvi, abnormální hladina hořčíku v krvi, abnormální hladina

cholesterolu v krvi, abnormální hladina triglyceridů v krvi, abnormální hladina vápníku v krvi


Během klinických studií s fosinoprilem sodným/HCTZ byl výskyt nežádoucích účinků u starších pacientů (>65 let) podobný jako byl pozorován u mladších pacientů.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Nejsou k dispozici žádné specifické informace týkající se léčby předávkování fosinoprilem sodným/HCTZ; léčba by měla být symptomatická a podpůrná. Léčba fosinoprilem sodným/HCTZ by měla být přerušena a pacient by měl být pečlivě monitorován. Navrhovaná opatření zahrnují vyvolání zvracení a/nebo výplach žaludku a úpravu dehydratace, nerovnováhy elektrolytů a hypotenze. Fosinoprilát je slabě odstranitelný z těla hemodialýzou nebo peritoneální dialýzou.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: ACE inhibitory a diuretika, ATC kód: C09BA09 Přípravek Monace Combi představuje fixní kombinaci ACE inhibitoru fosinoprilu a diuretika hydrochlorothiazidu. Současné podávání fosinoprilu a hydrochlorothiazidu vede k většímu snížení krevního tlaku než u monoterapie s některou z těchto látek. Fosinopril, stejně jako ostatní ACE inhibitory, může zabránit úbytku draslíku vyvolaného hydrochlorothiazidem.

Fosinopril

Mechanismus účinku

Sodná sůl fosinoprilu je proléčivo ve formě esteru dlouhodobě působícího ACE inhibitoru fosinoprilátu. Po perorálním podání je fosinopril rychle a úplně metabolizován na aktivní fosinoprilát. Sodná sůl fosinoprilu obsahuje fosfinovou skupinu schopnou se vázat na aktivní místo peptidyl dipeptidázy angiotensin-konvertujícího enzymu, čímž brání konverzi dekapeptidu angiotensinu I na oktapeptid- angiotensin II. Výsledné snížení hladin angiotensinu II vede ke snížení vazokonstrikce a snížení sekrece aldosteronu, což může vyvolat mírné zvýšení hladiny kalia v séru a ztrátu sodíku a tekutin. Obvykle nedochází ke změně průtoku krve ledvinami nebo rychlosti glomerulární filtrace.

ACE inhibice také brání odbourávání silného vasodepresoru- bradykininu, což přispívá k antihypertenzivnímu účinku; fosinopril vykazuje léčebný účinek u hypertenzních pacientů s nízkou hladinou reninu.

U pacientů se srdečním selháním se předpokládá, že příznivé účinky fosinoprilu jsou způsobeny hlavně potlačením renin-angiotensin-aldosteronového systému; inhibice ACE pak způsobí snížení preloadu a afterloadu.

Farmakodvnamické účinky

Podání fosinoprilu pacientům s hypertenzí vyvolává snížení krevního tlaku vleže i ve stoje bez významného zvýšení srdeční frekvence. U hypertoniků snižuje fosinopril krevní tlak během jedné hodiny po podání, maximum účinku je pozorováno do 3-6 hodin. Při obvyklém denním dávkování trvá antihypertenzivní účinek po dobu 24 hodin. U některých pacientů, kterým jsou podávány nízké dávky, může být účinek před koncem dávkového intervalu snížen. Ortostatické účinky a tachykardie se vyskytují vzácně, ale mohou být pozorovány u pacientů s deplecí solí a hypovolemií (viz bod 4.4). U některých pacientů vyžaduje optimální snížení krevního tlaku 3 až 4týdenní léčbu.

Účinky fosinoprilu a thiazidových diuretik jsou aditivní.

U pacientů se srdečním selháním zlepšuje fosinopril příznaky onemocnění a schopnost fyzické aktivity pacienta, snižuje závažnost a četnost hospitalizací z důvodu srdečního selhání. Ve studii 8 cirhotických pacientů neměl fosinopril podávaný v dávce 20 mg/den po dobu jednoho měsíce vliv na jaterní ( alanintransferáza, gama-glutamvl-transpeptidáza, clearance galaktosy a antipyrinu) ani na ledvinové funkce.

Ve dvou velkých randomizovaných, kontrolovaných studiích (ONTARGET (ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) a VA NEPHRON-D (The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes)) bylo hodnoceno podávání kombinace inhibitoru ACE s blokátorem receptorů pro angiotenzin II.

Studie ONTARGET byla vedena u pacientů s anamnézou kardiovaskulárního nebo cerebrovaskulárního onemocnění nebo u pacientů s diabetes mellitus 2. typu se známkami poškození cílových orgánů. Studie VA NEPHRON-D byla vedena u pacientů s diabetes mellitus 2. typu a diabetickou nefropatií.

V těchto studiích nebyl prokázán žádný významně příznivý účinek na renální a/nebo kardiovaskulární ukazatele a mortalitu, ale v porovnání s monoterapií bylo pozorováno zvýšené riziko hyperkalemie, akutního poškození ledvin a/nebo hypotenze. Vzhledem k podobnosti farmakodynamických vlastností jsou tyto výsledky relevantní rovněž pro další inhibitory ACE a blokátory receptorů pro angiotenzin II.

Inhibitory ACE a blokátory receptorů pro angiotensin II proto nesmí pacienti s diabetickou nefropatií užívat současně.

Studie ALTITUDE (Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints) byla navržena tak, aby zhodnotila přínos přidání aliskirenu k standardní terapii inhibitorem ACE nebo blokátorem receptorů pro angiotenzin II u pacientů s diabetes mellitus 2. typu a chronickým onemocněním ledvin, kardiovaskulárním onemocněním, nebo obojím. Studie byla předčasně ukončena z důvodu zvýšení rizika nežádoucích komplikací. Kardiovaskulární úmrtí a cévní mozková příhoda byly numericky častější ve skupině s aliskirenem než ve skupině s placebem a zároveň nežádoucí účinky a sledované závažné nežádoucí účinky (hyperkalemie, hypotenze a renální dysfunkce) byly častěji hlášeny ve skupině s aliskirenem oproti placebové skupině.

Hydrochlorothiazid je thiazidové diuretikum a antihypertenzní látka, která zvyšuje aktivitu reninu v plazmě. Hydrochlorothiazid snižuje reabsorpci elektrolytů v distálních kanálcích ledvin a zvyšuje vylučování sodíku, chloridu, draslíku, hořčíku, bikarbonátu a vody. Vylučování vápníku může být sníženo. Současné podávání fosinoprilu a hydrochlorothiazidu vyvolá větší snížení krevního tlaku než tyto látky podané samostatně v monoterapii.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Souběžné podání fosinoprilu s hydrochlorothiazidem nemá na farmakokinetické ukazatele samostatných látek téměř žádný nebo vůbec žádný vliv.

Fosinopril

Absorpce

Po perorálním podání se fosinopril vstřebává z asi 30 až 40 %. Celkový podíl absorbovaného množství není ovlivněn přítomností potravy v zažívacím traktu, avšak vstřebávání se může zpomalit.

Rychlá a kompletní hydrolýza na aktivní fosinoprilát probíhá ve sliznici zažívacího traktu a v játrech. Doba 3 hodin nutná k dosažení Cmax není závislá na dávce a je v souladu s maximální inhibicí presorické odpovědi angiotenzinu I 3 až 6 hodin po podání.

Po opakovaných nebo jednotlivých dávkách jsou farmakokinetické parametry (Cmax, AUC) přímo úměrné podané dávce fosinoprilu.

Distribuce

Fosinoprilát se z více než 95% váže na bílkoviny, jeho distribuční objem je poměrně malý a jeho vazba na buněčné složky krve je zanedbatelná.

Biotransformace

Hodinu po podání fosinoprilu je v plasmě méně než 1% nezměněné látky; 75% je přítomno ve formě aktivního fosinoprilátu, 15-20% ve formě inaktivního glukuronidu a zbytek (asi 5%) ve formě aktivního 4-hydroxy metabolitu.

Eliminace

Po i.v. podání se fosinopril eliminuje ve stejné intenzitě játry i ledvinami. U hypertoniků s normální funkcí jater a ledvin byl při opakovaném podávání fosinoprilu efektivní poločas pro akumulaci fosinoprilátu 11,5 hodin, u pacientů se srdečním selháním 14 hodin.

Zvláštní skupiny pacientů

U pacientů s renálním selháním (clearance kreatininu< 80 ml/min/1,73 m2) je celková clearance fosinoprilátu zhruba poloviční ve srovnání s pacienty s normální funkcí ledvin, ale nebyly u nich pozorovány žádné významné změny vstřebávání, biologické dostupnosti a vazby na proteiny. Clearance fosinoprilátu se nemění v závislosti na stupni renálního selhání; snížení vylučování ledvinami je kompenzováno zvýšením hepato-biliárního vylučování. Lehké zvýšení hodnot AUC (méně než dvojnásobek normálních hodnot) bylo pozorováno u pacientů s různým stupněm renálního selhání včetně terminálního renálního selhání (clearance kreatininu < 10 ml/min/1,73

m2).

U pacientů s jaterním selháním (alkoholismus, biliární cirhóza) není hydrolýza fosinoprilu významně snížena, ačkoliv rychlost hydrolýzy může být zpomalena; clearance celkového fosinoprilátu je téměř poloviční ve srovnání s clearance u pacientů s normální jaterní funkcí.

Hydrochlorothiazid:

Biologická dostupnost je 60 - 80%. Diuretický účinek se projeví do 2 hodin po podané dávce a je nejvyšší po cca 4 hodinách. Účinek přetrvává přibližně po dobu 6 - 12 hodin. Hydrochlorothiazid se vylučuje v nezměněné formě ledvinami. Jeho poločas v plazmě je 5 - 15 hodin.

Poločas hydrochlorothiazidu je prodloužen u pacientů s poruchou funkce ledvin.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Opakované studie farmakologické bezpečnosti, obecné toxicity, genotoxicity, kancerogenity a vlivu na reprodukci neprokázaly žádné zvláštní riziko u lidí.

Studie genotoxicity a kancerogenity provedené s kombinací fosinoprilu a hydrochlorothiazidu nebyly provedeny. Studie toxických účinků kombinace na reprodukci potkanů neukázaly žádné negativní účinky na plodnost nebo na reprodukční schopnosti ani teratogenitu. ACE inhibitory mohou být příčinou poškození plodu (poškození nebo úmrtí plodu), pokud je podáván během druhého a třetího trimestru.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Monohydrát laktosy, předbobtnalý kukuřičný škrob, sodná sůl kroskarmelosy, glycerol-dibehenát, oxid titaničitý (E 171), žlutý oxid železitý (E 172), červený oxid železitý (E 172).

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

6.5    Druh obalu a obsah balení Blistr (Al/Al).

Velikost balení: 10, 20, 28, 30, 50, 98 a 100 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

PharmaSwiss Česká republika s.r.o.

Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO 58/341/10-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 28.4.2010

Datum posledního prodloužení registrace: 1.6.2015

10. DATUM REVIZE TEXTU

27.1.2016

14/14