Minirin 0,2 Mg Tablety
sp. zn. sukls59870/2013 a sukls59871/2013
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1 NÁZEV PŘÍPRAVKU Minirin 0,1 mg tablety
Minirin 0,2 mg tablety
2 KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Minirin 0,1 mg tablety:
Jedna tableta obsahuje desmopressini acetas 0,1 mg ekvivalentní desmopresinum 0,089 mg. Minirin 0,2 mg tablety:
Jedna tableta obsahuje desmopressini acetas 0,2 mg ekvivalentní desmopresinum 0,178 mg.
Pomocné látky se známým účinkem:
Minirin 0,1 mg tablety, Minirin 0,2 mg tablety:
1 tableta obsahuje 123,7 mg monohydrátu laktosy Úplný seznam pomocných látek viz 6.1.
3 LÉKOVÁ FORMA
Minirin 0,1 mg tablety:
Bílé, oválné a vypouklé tablety s půlící rýhou na jedné straně a s označením 0,1 na druhé straně.
Minirin 0,2 mg tablety:
Bílé, kulaté a vypouklé tablety s půlící rýhou na jedné straně a s označením 0,2 na druhé straně.
Půlící rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.
4 KLINICKÉ ÚDAJE
4. 1 Terapeutické indikace.
Tablety MINIRIN jsou indikovány:
-k léčbě centrálního diabetu insipidu
-k léčbě primárního nočního pomočování u dětí starších pěti let s normální koncentrační schopností ledvin.
- k symptomatické léčbě nykturie dospělých spojené s noční polyurií, tj. noční tvorbou moči překračující kapacitu močového měchýře.
4. 2 Dávkování a způsob podání
Příjem potravy může redukovat intenzitu a délku antidiuretického účinku v nízkých dávkách desmopressinu (viz bod 4.5).
V případě známek nebo příznaků retence vody a/nebo hyponatrémie (bolest hlavy, nevolnost/zvracení, přírůstek hmotnosti a v závažných případech i křeče) je třeba léčbu přerušit dokud se pacient plně nezotaví. Při obnovení léčby by se měla zajistit přísná restrikce příjmu tekutin (viz bod 4.4).
Jestliže se nedosáhne léčebného efektu v průběhu 4 týdnů po odpovídající titraci dávky, je nutno medikaci ukončit.
Centrální diabetes insipidus:
Optimální dávku je vždy třeba stanovit individuálně. Podle dosavadních klinických zkušeností se denní dávka pohybuje v rozmezí 0,2 mg až 1,2 mg. Vhodná počínající dávka pro děti a dospělé je 0,1 mg třikrát denně. Dávka se potom přizpůsobuje podle reakce pacienta. Pro většinu pacientů je 0,1 - 0,2 mg třikrát denně optimální dávkový režim.
V případě příznaků retence vody nebo hyponatrémie má být léčba přerušena a dávka upravena. Primární enuresis nocturna:
Vhodná počáteční dávka je 0,2 mg před spaním. Dávku je možné zvýšit na 0,4 mg v případě, že nižší dávkování nemá dostatečný efekt. Při léčbě je třeba dodržovat omezení příjmu tekutin na noc (viz 4.4).
Pokud se objeví příznaky retence vody a/nebo hyponatrémie (bolest hlavy, nausea a zvracení, přírůstek hmotnosti a, ve vážných případech křeče), je třeba léčbu přerušit až do úplné úpravy stavu. Při obnovení léčby je třeba striktně dodržovat restrikci příjmu tekutin.
V indikaci primární noční enurezy je možné přípravek aplikovat bez přerušení až po dobu 3 měsíců. Potřeba pokračovat v léčbě se musí znovu posoudit po uplynutí nejméně jednoho týdne bez aplikace tablet MINIRIN.
Nvkturia:
U pacientů s nykturií je nutno minimálně 2 dny před zahájením léčby sledovat četnost močení a měřit objem moče. Jestliže tvorba moče v noci převyšuje funkční kapacitu měchýře nebo 1/3 čtyřiadvacetihodinové tvorby, je to považováno za noční polyurii.
Doporučovaná počáteční dávka je 0,1 mg před spaním. Pokud tato dávka není dostatečně účinná po jednom týdnu, může být zvýšena na 0,2 mg a následně až na 0,4 mg při postupném zvyšování dávky vždy v týdenních intervalech až do žádoucího účinku. Při léčbě je třeba dodržovat omezení příjmu tekutin na noc (viz 4.4).
Specifické skupiny pacientů
Starší pacienti:
Nedoporučuje se zahajovat léčbu u osob starších 65 let. Jestliže se lékař u takového pacienta rozhodne uskutečnit léčbu desmopresinem, musí před zahájením této léčby u něj změřit hladinu sodíku v séru a 3 dny po jejím zahájení či po zvýšení dávky měření zopakovat a provádět je také během léčby, kdykoliv to bude považovat za nutné.
Pacienti se sníženou funkcí ledvin viz bod 4.3.
Pacienti se sníženou funkcí jater viz bod 4.5.
Pediatrická populace:
Přípravek je indikován u léčby centrálního diabetes insipidu a primární noční enurézy (viz bod 5.1. a 4.2.výše). Dávkování je stejné jako pro dospělé.
4. 3 Kontraindikace
Tablety MINIRIN jsou kontraindikovány v těchto případech:
• habituální nebo psychogenní polydipsie (v jejímž důsledku dochází k vyšší tvorbě moči než 40 ml/kg/24 hodiny);
• anamnéza známé srdeční insuficience nebo podezření na její existenci a jiné stavy vyžadující léčbu diuretiky;
• střední a těžká renální insuficience (clearance kreatininu nižší než 50 ml/min);
• opakovaná hyponatrémie;
• syndrom nepřiměřené sekrece ADH;
přecitlivělost na desmopresin nebo na jakoukoliv pomocnou látku tablet MINIRIN.
4. 4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Při léčbě nočního pomočování a nocturie je třeba omezit příjem tekutin na minimum, a to 1 hodinu před podáním tablet MINIRIN až do následujícího rána ( nejméně 8 hodin). Celkový příjem tekutin za tuto dobu by neměl přesáhnout 0,2 l. Léčba bez současného omezení příjmu tekutin může vést k retenci tekutin a hyponatrémii spojené s možnými příznaky jako bolest hlavy, nausea a zvracení, zvýšení tělesné hmotnosti a ve vážných případech křeče.
Všichni pacienti a, je-li to potřeba, i jejich zákonní zástupci, by měli být pečlivě poučeni o dodržování restrikce příjmu tekutin.
Přípravek obsahuje laktózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, Lappovým nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.
Upozornění:
Před zahájením léčby je nutno vyloučit těžkou dysfunkci močového měchýře a neprůchodnost močových cest.
U pacientů starších 65 let je zvýšené riziko hyponatrémie.
Léčbu desmopresinem je nutno přerušit při akutních onemocněních, pro něž je charakteristická dysbalance tekutin/elektrolytů (např.systémové infekce, horečnatá onemocnění a gastroenteritida).
Opatrnosti je třeba u pacientů s rizikem zvýšeného intrakraniálního tlaku.
Desmopressin by měl být užit s opatrností u pacientů s možnou nerovnováhou tekutin a/nebo elektrolytů.
Při souběžné léčbě léky, o nichž je známo, že stimulují vylučování ADH z neurohypofýzy, například tricyklická antidepresiva, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), chlorpromazin a karbamazepin a při souběžné léčbě nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) , je zvýšené riziko hyponatremie, proto je nutné důkladně omezit příjem tekutin a častější kontrolovat hladinu sodíku v séru.
4. 5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Látky, o nichž je známo, že že stimulují vylučování ADH z neurohypofýzy, například tricyklická antidepresiva, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, chlorpromazin a karbamazepin, stejně tak jako antidiabetika skupiny derivátů sulfonylurey např. chlorpropamide mohou vyvolávat doplňkový antidiuretický účinek vedoucí ke zvýšení nebezpečí retence vody nebo hyponatrémie (viz 4.4).
Nesteroidní protizánětlivé léky zvyšují pravděpodobnost retence vody a hyponatrémie (viz 4.4).
Souběžná léčba loperamidem může mít za následek trojnásobné zvýšení koncentrace desmopresinu v séru, což může vést ke zvýšenému nebezpečí retence vody či hyponatrémie. Ačkoliv to nebylo zkoumáno, stejný účinek by mohla mít jiná léčiva zpomalující intestinální peristaltiku.
Interakce desmopresinu s léky působícími na látkovou přeměnu v játrech je nepravděpodobná, jak vyplývá ze studií in vitro s lidskými mikrozómy - bylo prokázáno, že se desmopresin látkové přeměny v játrech významně neúčastní. Formální interakční studie in vivo však nebyly provedeny.
Současné požití s jídlem zvýší rychlost a prodlouží absorpci přípravku MINIRIN tablety o 40%. Co se týče farmakodynamiky (tvorba moče a osmolalita), nebyl pozorován žádný významný vliv.
Příjem potravy může omezit intenzitu a délku antidiuretického účinku orálně aplikovaného desmopresinu.
4. 6 Těhotenství a kojení
Limitované údaje o počtu (n = 53) těhotných žen s diabetem insipidem, stejně tak jako údaje o limitovaném počtu (n=53) těhotných žen s von Willebrandovou chorobou, neprokazují žádný nepříznivý účinek desmopresinu na těhotenství nebo na zdraví plodu či novorozence. Zatím nejsou k dispozici žádné jiné relevantní epidemiologické údaje. Pokusy na zvířatech neprokázaly přímý ani nepřímý vliv na těhotenství, na vývoj embrya či plodu, na porod, ani na vývoj po narození. Při předepisování desmopresinu těhotným ženám je nutná opatrnost.
Studie fertility nebyly provedeny. In vitro analýza modelu kotyledonu prokázala, že při podání terapeutické koncentrace odpovídající doporučené dávce, desmopressin neprochází skrz placentu
Kojení:
Výsledky analýz mléka kojících matek, které užívaly vysoké dávky desmopresinu (300 pg intranasálně) ukazují, že množství desmopresinu vyloučeného do mateřského mléka je značně nižší, než je potřebné k ovlivnění diurézy.
4. 7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje
4. 8 Nežádoucí účinky
Souhrn bezpečnostního profilu:
Nejzávažnější nežádoucí účinek u desmopressinu je hyponatrémie, která může způsobit bolest hlavy, bolest břicha, nevolnost, zvracení, přírůstek hmotnosti, závratě, zmatenost, malátnost, poruchy paměti, vertigo, pád a v závažných případech křeče a kóma.
U většiny dospělých pacientů, léčených na nykturii u kterých se vyskytla hyponatrémie, byly pozorovány nízké hladiny sodíku po 3 dnech podávání přípravku.
Generová analýza ukázala, že u žen se riziko hyponatrémie zvyšuje se zvyšující se dávkou.
U dospělých byl nejčastější hlášený nežádoucí účinek bolest hlavy (12%). Časté nežádoucí účinky byly hyponatrémie (6%), závratě(3%), hypertenze (2%) a gastrointestinální poruchy (nevolnost (4%), zvracení (1%), bolest břicha (3%), průjem (2%) a zácpa (1%)). Méně časté nežádoucí účinky jsou ovlivnění kvality spánku např. insomnie, somnolence nebo astenie.Anafylaktické reakce nebyly v rámci klinického hodnocení pozorovány, ale byly hlášeny spontánně.
U dětí byl nejčastější hlášený nežádoucí účinek bolest hlavy (1%), méně časté byly psychické poruchy (ovlivnění lability, agrese, úzkost, výkyvy nálad, noční můry ), které většinou po přerušení léčby zmizí a gastrointestinální poruchy (bolest břicha, nevolnost, zvracení a průjmy).
Anafylaktické reakce nebyly v rámci klinického hodnocení pozorovány, ale byly hlášeny spontánně.
Tabulka :
Dospělí:
Frekvence nežádoucích účinků podle klinických studií provedených s orálně podaným desmopressinem u dospělých pacientů při léčbě nykturie (N=1557) kombinovaných
s postmarketingovým sledováním všech indikací pro dospělé pacienty (vč.CDI) a zpráv z postmarketingového sledování (reakce pozorované pouze v post marketingovém sledování jsou ve sloupci „Není známo“):
Vyjadřování frekvence podle MedDRA |
Velmi časté (>1/10) |
Časté (>1/100 až <1/10 |
Méně časté (> 1/1000 až <1/100) |
Vzácné (> 1/10000 až <1/1000 |
Není známo |
Poruchy imunitního sytému |
Anafylaktické reakce | ||||
Poruchy metabolismu a výživy |
Hyponatremie* |
Dehydratace,** Hypernatremie** | |||
Psychiatrické poruchy |
Insomnie |
Stavy zmatenosti * | |||
Poruchy nervového systému |
Závrať * |
Somnolence, Parestezie |
Křeče, * Astenie, ** Kóma* | ||
Poruchy oka |
Poruchy vidění | ||||
Poruchy ucha a labyrintu |
Vertigo * | ||||
Srdeční poruchy |
Palpitace | ||||
Cévní poruchy |
Hypertenze |
Ortostatická | |||
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy | |||||
Gastrointestinální poruchy |
Nevolnost,* Bolest břicha,* Průjem, Zácpa, Zvracení* |
Dyspepsie, (HLT) Nadýmání, flatulence a distenze | |||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Pocení , Pruritus Vyrážka Kopřivka |
Alergický zánět kůže | |||
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně |
Křeče svalů Myalgie | ||||
Poruchy ledvin a močových cest |
(HLT) syndrom močového měchýře a uretrální syndrom | ||||
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
Otoky, Únava |
Malátnost, * Bolest na hrudi, Chřipce podobné onemocnění | |||
vyšetření |
Zvýšení |
hmotnosti* Zvýšení jaterních enzymů, Hypokalemie |
*Hyponatremie může způsobit bolest hlavy, bolest břicha, nevolnost, zvracení, přírůstek hmotnosti, závratě, zmatenost, malátnost, poruchy paměti, vertigo, pády a v závažných případech křeče a kóma. ** bylo pozorováno pouze u CDI indikace.
Děti a mladiství:Frekvence nežádoucích účinků podle klinických studií provedených s orálně podaným desmopressinem u dětí a mladistvých při léčbě primární noční enurézy nykturie (N=1923). Reakce, které byly pozorovány pouze v rámci post-marketingového hodnocení byly přidány do sloupce s označením „není známo“
Vyjadřování frekvence podle MedDRA |
Velmi časté (>1/10) |
Časté (>1/100 až <1/10 |
Méně časté (> 1/1000 až <1/100) |
Vzácné (> 1/10000 až <1/1000 |
Není známo |
Poruchy imunitního sytému |
Anafylaktické reakce | ||||
Poruchy metabolismu a výživy |
Hyponatremie* | ||||
Psychiatrické poruchy |
Ovlivnění lability ** Agrese *** |
Úzkost Noční můry* Výkyvy nálad **** |
Netypické chování Emoční poruchy Deprese Halucinace Insomnie | ||
Poruchy nervového systému |
Parestezie |
Somnolence |
Poruchy pozornosti Psychomotorická hyperaktivita Křeče, * | ||
Cévní poruchy |
Hypertenze | ||||
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy |
Epistaxe | ||||
Gastrointestinální poruchy |
Bolest břicha,* Zvracení* | ||||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Alergický zánět kůže Pocení Kopřivka | ||||
Poruchy ledvin a močových cest |
(HLT) syndrom močového měchýře a uretrální syndrom |
Celkové poruchy a |
Periférní | ||||
reakce v místě |
otoky | ||||
aplikace |
Únava |
*Hyponatremie může způsobit bolest hlavy, bolest břicha, nevolnost, zvracení, přírůstek hmotnosti,
závratě, zmatenost, malátnost, poruchy paměti, vertigo, pády a v závažných případech křeče a kóma.
** Post-marketingová hlášení byla stejně u dětí a mladistvých (<18 let)
* * * Post-markct i ligová hlášení téměř výlučně u dětí a mladistvých (<18 let)
**** Post marketingová hlášení primárně u dětí (<12 let)
Specifické skupiny pacientů:
U starších pacientů a pacientů, u nich je hladina sodíku v séru ve spodní hladině normálu, se může vyskytovat zvýšené riziko hyponatrémie.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Srobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek 4.9 Předávkování
Předávkování tabletami MINIRIN vede k prodlouženému působení a zvýšenému nebezpečí retence tekutin či hyponatremie.
Léčení
Ačkoliv by léčení hyponatremie mělo být individuální, lze doporučit přerušení aplikace desmopresinu, omezení příjmu tekutin a v případě potřeby symptomatickou léčbu.
5 FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5. 1 Farmakodynamické vlastnosti
ATC skupina : hormony - vazopresin a analogy - H01B A02
Tablety MINIRIN obsahují desmopresin, strukturální analog endogenního lidského hormonu zadního laloku hypofýzy, arginin vazopresinu. Rozdíl spočívá v dezaminaci cysteinu a v nahrazení L-argininu D-argininem. To má za následek podstatně delší působení a naprostou absenci presorického účinku při klinicky používaných dávkách. Desmopresin je velmi účinná látka s EC50 hodnotou pro antidiuretický účinek 1.6 pg/ml. Po orální aplikaci lze očekávat účinek trvající od 6 do 14 nebo více hodin.
Klinické zkoušky tablet desmopresinu při léčbě nokturie ukázaly toto:
• Minimálně 50 % snížení průměrného počtu močení během noci bylo dosaženo u 39 % pacientů užívajících desmopresin ve srovnání s 5 % pacientů užívajících placebo (p<0.0001).
• Průměrný počet močení za noc se snížil o 44 % u pacientů užívajících desmopresin ve srovnání s 15 % u pacientů užívajících placebo (p<0.0001).
• Průměrné délka první etapy nerušeného spánku se při užívání desmopresinu zvýšila o 64 %, zatímco pn užívání placeba o 20 % (p<0.0001).
• Průměrná délka prvního intervalu nerušeného spánku se při užívání desmopresinu zvýšila
o 2 hodiny ve srovnání s 31 min. při užívání placeba (p<0.0001).
Výsledek léčby s orální aplikací individuálních dávek 0,1 mg až 0,4 mg desmopresinu trvající 3 týdny ve srovnání s aplikací placeba (získané údaje)
Desmopresin |
Placebo |
Statistická váha versus placebo | |||
Proměnná |
Průměrná základní hodnota |
Průměrná hodnota během 3 týdnů léčby |
Průměrná základní hodnota |
Průměrná hodnota během 3 týdnů léčby | |
Počet močení v průběhu noci |
2.97 (0.84) |
1.68 (0.86) |
3.03 (1.10) |
2.54 (1.05) |
p<0.0001 |
Intenzita noční diurézy (ml/min.) |
1,51 (0.55) |
0.87 (0.34) |
1.55 (0.57) |
1.44 (0.57) |
p<0.0001 |
Délka prvního intervalu nerušeného spánku (min.) |
152 (51) |
270 (95) |
147 (54) |
178 (70) |
p<0.0001 |
Ve fázi titrace dávky přerušilo léčbu 8 % pacientů pro vedlejší účinky a 2 % pacientů ji přerušila v následující dvojitě slepé fázi (0,63 % osob užívajících desmopresin a 1,45 % osob užívajících placebo).
5. 2 Farmakokinetické vlastnosti
Absolutní biologická dostupnost orálně aplikovaného desmopresinu se pohybuje v rozsahu 0,08 % až 0,16 %. Maximální koncentrace v plazmě se dosahuje během 2 hodin. Souběžný příjem potravy snižuje rychlost a rozsah absorpce o 40 %.
Distribuční objem činí 0,2 až 0,3 l/kg. Desmopresin neprochází hematoencefalickou bariérou. Biologický poločas po perorální aplikaci se pohybuje v rozsahu 2,0 až 3,21 hod.. Desmopresin vykazuje mírnou až vysokou proměnlivost biologické dostupnosti v rámci jednoho subjektu i mezi subjekty.
Po orální aplikaci jednotlivé dávky 2 x 200 pg Minirin tablety zdravým dobrovolníkům, přibližně 50% dobrovolníků mělo koncentraci desmopresinu v plazmě vyšší než 1 pg/ml po dobu nejméně 14 hodin po podání.
Studie in-vitro s mikrozómy lidských jater prokázaly, že se nemetabolizuje významné množství desmopresinu, takže látková přeměna v játrech in vivo p není pravděpodobná.
Po intravenózní injekci lze 45 % množství desmopresinu do 24 hodin izolovat v moči.
5. 3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Bez zvláštních informací.
6 FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6. 1 Seznam pomocných látek
Monohydrát laktosy, bramborový škrob, povidon, magnesium-stearát.
6. 2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6. 3 Doba použitelnosti
3 roky 6. 4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25°C. Uchovávejte v dobře uzavřeném vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkem. Neodstraňujte tobolky pohlcující vlhkost z uzávěru.
6. 5 Druh obalu a velikost balení
Dětský bezpečnostní šroubovací PP uzávěr s kroužkem originality a HDPE vložkou obsahující silikagel,
Velikost balení: Minirin 0,1mg tablety 15, 30 a 90 tablet v lahvičce Minirin 0,2mg tablety 15, 30 a 90 tablet v lahvičce
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7 DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Ferring - Léčiva a.s., Jesenice u Prahy, Česká republika
8 REGISTRAČNÍ ČÍSLO
56/353/98-C Minirin 0,1 mg tablety
56/354/98-C Minirin 0,2 mg tablety
9 DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
23.12.1998 / 25.7.2012
10 DATUM REVIZE TEXTU
18.12.2013
9/9