Příbalový Leták

Meddex Vicks Pastilky Na Suchý Kašel S Medem

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls22953/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem

7,33 mg pastilky

dextromethorphanum

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna pastilka obsahuje dextromethorphanum 7,33 mg.

Pomocné látky: sacharosa 2,2 g, glukosa 1,1 g Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Pastilky.

Žluté, kulaté pastilky.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

K léčbě suchého, dráždivého, neproduktivního kašle.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dospělí a dospívající od 12 let: v případě potřeby 2 pastilky proti kašli (což odpovídá 14,66 mg dextrometorfanu) každých 4 - 6 hodin; maximální celková denní dávka je 12 pastilek (což odpovídá 88 mg dextrometorfanu).

Nepolykat. Pastilku důkladně vycucat.

Samoléčba je omezena na 3-5 dnů.

Pokud byl přípravek předepsán lékařem, měl by se užívat dle pokynů lékaře.

4.3    Kontraindikace

Známá hypersenzitivita na dextrometorfan, nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku. Bronchiální astma, chronická obstrukční plicní nemoc (chronická bronchitis a emfyzém), pneumonie, respirační selhání, respirační útlum.

Přípravek MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem není vhodný pro děti do 12 let.

Současné užívání s inhibitory MAO nebo během 2 týdnů po skončení léčby inhibitory MAO.

Závažné jaterní poškození.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravek MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem lze užívat pouze po velmi pečlivém zvážení poměru přínosu a rizika při poruše funkce jater.

V případě produktivního kašle s výraznou tvorbou hlenu by měla antitusická léčba přípravkem MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem probíhat se zvláštní opatrností a pouze po přísném vyhodnocení poměru přínosu a rizika.

Chronický kašel může být časným syndromem bronchiálního astmatu. Přípravek MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem není určen k tišení tohoto kašle, zvláště u dětí.

Dextrometorfan má nízký potenciál ke vzniku závislosti. Kromě toho, v případě výskytu akutních symptomů zneužití se při předávkování mohou vyskytnout i halucinace (viz bod 4.9.). Užití dextromethorfanu s alkoholem nebo jinými CNS depresory může zvýšit vliv na CNS a zapříčinit toxicitu v poměrně nízkých dávkách. Během déletrvajícího užívání se může vyvinout tolerance a jak duševní, tak fyzická závislost. Proto u pacientů se sklonem ke zneužívání léků nebo s lékovou závislostí by přípravek MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem měl být podáván pouze krátké období a pod velmi pečlivým lékařským dohledem. Navíc, příznaky a symptomy naznačující jakékoliv nesprávné použití či odchýlení u pacientů hledajících únik z reality, by u těchto pacientů měly být pečlivě monitorovány.

Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktosy, malabsorpcí glukosy a galaktosy nebo sacharoso-isomaltasovou deficiencí by neměli přípravek MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem užívat.

Jedna pastilka obsahuje 2,2 g sacharosy (cukru) a 1,1 g glukosy, což odpovídá přibližně 0,3 sacharidových jednotek (CU). To je nutné vzít v úvahu u pacientů s diabetes mellitus.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

U pacientů, kteří byli nebo jsou léčeni antidepresivy typu inhibitorů MAO, se může objevit serotoninový syndrom s následujícími příznaky: hypertermie, rigor a mentální alterace jako jsou stavy neklidu a zmatenosti, stejně jako alterace respiračních a oběhových funkcí. Podobné příznaky byly rovněž pozorovány při současném užívání antibiotika linezolidu.

Současné užívání s jinými léky, které mají sedativní účinky na centrální nervový systém může vést ke vzájemnému zesílení účinků.

Současné užívání léků, které inhibují enzymatický systém cytochromu P450 2D6 v játrech, a tím inhibují metabolismus dextrometorfanu (zvláště amiodaronu, chinidinu, fluoxetinu, haloperidolu, paroxetinu, propafenonu, thioridazinu, cimetidinu a ritonaviru), může vést ke zvýšení koncentrace dextrometorfanu.

Současné užívání přípravku MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem se sekretolytiky (léky na vykašlávání) může vést kvůli oslabení kašlacího reflexu k nebezpečnému hromadění sekretu.

Některé léčivé přípravky (např. určitá hypotenziva, zvaná ACE inhibitory) mohou kašel vyvolávat. Při užívání těchto přípravků, má být podle příbalové informace před začátkem užívání antitusik kozultován lékař .

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Výsledky epidemiologických studií u omezené populace neprokázaly dosud žádné známky zvýšené incidence malformací u dětí, prenatálně vystavených působení dextrometorfanu; ale časové souvislosti a délka užívání nebyly dostatečně dokumentovány.

Experimentální studie reprodukční toxicity u zvířat neprokázaly žádné potenciální riziko dextrometorfanu pro člověka.

Vysoké dávky dextrometorfanu mohou vyvolat respirační útlum u novorozenců, i když byly podávány pouze krátkou dobu.

Z toho důvodu je podávání léčivého přípravku během těhotenství možné jen po pečlivém zhodnocení přínosu a rizika a jen ve výjimečných případech, po poradě s lékařem.

Nebyly prováděny žádné studie o průchodu dextrometorfanu do mateřského mléka. Jelikož nelze u kojenců vyloučit tlumivý účinek na respiraci, je užívání dextrometorfanu během kojení možné pouze po pečlivém zvážení přínosu a rizika.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

I při použití podle návodu, může tento léčivý přípravek příležitostně vést k mírné únavě a tím měnit reakce do té míry, že naruší schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje. To platí ve zvýšené míře pro kombinaci s alkoholem nebo léky, které mohou reakce narušit samy o sobě.

4.8 Nežádoucí účinky

Četnost výskytu nežádoucích účinků je klasifikována takto:

Velmi časté: (>1/10)

Časté: (> 1/100 až < 1/10)

Méně časté: (> 1/1,000 až < 1/100)

Vzácné: (> 1/10,000 až < 1/1,000)

Velmi vzácné: (<1/10,000)

Není známo: (z dostupných údajů nelze určit).

Poruchy nervového systému Méně časté: mírná únava, závratě

Velmi vzácné: ospalost, halucinace; při zneužívání rozvoj závislosti Gastrointestinální poruchy

Méně časté: nauzea, gastrointestinální potíže, zvracení Poruchy imunitního systému

Méně časté: hypersensitivní reakce včetně anafylaktické reakce/šoku, dušnost a otok v orofaryngeální oblasti.

Poruchy kůže a podkoží:

Vzácně byly hlášeny ve spojitosti s dextromethofanem kožní vyrážky.

4.9 Předávkování

Předávkování může vést k následujícím příznakům: stavům excitace, závratím, respiračnímu útlumu, halucinacím, poruchám vědomí, poklesu krevního tlaku, tachykardii, zvýšenému svalovému napětí a ataxii.

Případy rekreačního zneužití byly hlášeny, zejména u dospívajících a mladých lidí a pacientů se zneužitím psychoaktivních léků v anamnéze (viz bod 4.4.).

Je-li to nezbytné, zahajuje se intenzivní lékařské sledování a symptomatická léčba. Jako antagonistu lze použít naloxon.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antitusika ATC kód: R05DA09

Dextrometorfan je 3-methoxy derivát levorfanolu. Má antitusický účinek, ale v terapeutických dávkách nepůsobí analgeticky, tlumivě na respiraci nebo psychomimeticky a má jen nízký potenciál ke vzniku závislosti.

Zcela syntetický D-isomer neobsahuje L-isomer, jež má opiodní účinek. Dextrometorfan netlumí v terapeutických dávkách činnost řasinek.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Dextrometorfan se po perorálním podání rychle absorbuje. Maximálních hladin v plazmě je dosaženo během dvou hodin. Dextrometorfan je metabolizován v játrech (first pass effect). Nejdůležitější fází je oxidativní O- a N-demethylace, následovaná konjugací. Hlavním aktivním metabolitem je dextrorfan. Navíc se vytvářejí také (+)-3-methoxymorfinan a (+)-3-hydroxymorfinan.

Dextrometorfan se nemetabolizuje na morfin, kodein nebo jiné opiáty, ani nedochází k in vitro nebo in vivo racemizaci na levotočivý levometorfan, který opiodní aktivitu má.

Genetický polymorfismus oxidativního metabolismu (debrisochinového typu) dosahuje 5-10%.

V    důsledku toho, se frakce vyloučená ledvinami během 48 hodin po perorálním podání pohybuje od 20% do 86% podané dávky. V moči jsou nalezeny volné nebo konjugované metabolity a pouze malá část léčivé látky je vyloučena nezměněna. Méně než 1% je nalezeno ve stolici. Plazmatický eliminační poločas je 1,2 - 2,2 hodiny, ale v případě abnormálního metabolismu (polymorfismus) může dosáhnout až 45 hodin.

Účinek po perorálním podání nastupuje během 15-30 minut a délka působení je asi 3-6 hodin.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Chronická/subchronická toxicita

Studie subchronické a chronické toxicity u psů a potkanů neposkytly žádné důkazy toxických účinků souvisejících s léčivou látkou.

Genotoxický a kancerogenní potenciál

In vitro testy (Amesův test a test chromozomálních aberací)

V    in vitro a in vivo studie se strukturálně podobnými léčivými látkami neprokázaly klinicky relevantní genotoxický potenciál. Formální dlohodobé studie kancerogenního potenciálu na zvířatech nejsou k dispozici. Studie na potkanech s podáváním přípravku obsahujícího 0,05% dextrometorfan hydrobromidu během 18 měsíců neprokázaly žádný kancerogenní účinek.

Reprodukční toxicita

Studie embryotoxicity, peri-/postnatální toxicity a fertility u potkanů byly negativní až do dávky 50 mg/kg/den.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

sacharosa tekutá glukosa levomenthol čištěný med tekuté medové aroma ochucovací aroma

vosk pro separaci (hydrogenovaný rostlinný olej, uhličitan vápenatý, lecithin, karnaubský vosk) mastek

simetikonová emulze 30%

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

6.5    Druh obalu a velikost balení

PVC/PVDC/Al blistr.

Blistrové balení obsahuje 12 nebo 18 pastilek.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Procter & Gamble GmbH,

Sulzbacher Str. 40-50,

65824 Schwalbach am Taunus,

Německo

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

36/450/11-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

7.7.2011

10.    DATUM REVIZE TEXTU

25.8.2012

11.    PODMÍNKY REGISTRACE

Léčivý přípravek lze vydávat bez lékařského předpisu.

5