Příbalový Leták

Maxitrol

Informace pro variantu: Oční Mast (3,5gm,), zobrazit další variantu

sp.zn.sukls50336/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

MAXITROL, oční kapky, suspenze MAXITROL, oční mast

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

MAXITROL, oční kapky, suspenze

Neomycini sulfas 3500 m.j., polymyxini B sulfas 6000 m.j., dexamethasonum 1 mg (0,1%) v 1 ml sterilních očních kapek, suspenze.

Pomocná látka se známým účinkem: benzalkonium-chlorid 1 ml přípravku obsahuje průměrně 23 kapek.

MAXITROL, oční mast

Neomycini sulfas 3500 m.j., polymyxini B sulfas 6000 m.j., dexamethasonum 1 mg (0,1%) v 1 g sterilní oční masti.

Pomocné látky se známým účinkem: methylparaben, propylparaben, tekutý vosk z ovčí vlny (lanolin)

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Oční kapky, suspenze.

Oční mast.

Popis přípravku:

MAXITROL, oční kapky, suspenze: matná homogenní suspenze bez aglomerátů, bílé až světle žluté barvy

MAXITROL, oční mast: mastná, průsvitná až matná homogenní mast bez aglomerátů, bílé až světle žluté barvy

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Záněty oka citlivé na glukokortikoidy, které jsou provázeny bakteriální infekcí, nebo u nich existuje riziko bakteriální infekce oka.

Oční glukokortikoidy jsou indikovány u zánětů spojivky víček nebo očního bulbu, zánětů rohovky a předního segmentu oka, kde riziko užití glukokortikoidů u některých infekčních konjunktivitid je přijatelné pro větší význam zmírnění edému a zánětu těmito látkami. Oční glukokortikoidy jsou rovněž indikovány u chronické přední uveitidy a u poškození rohovky, které bylo vyvoláno chemickým, radiačním nebo tepelným popálením nebo penetrací cizího tělíska.

Použití kombinace glukokortikoidů s antiinfekční komponentou je indikováno při vysokém riziku infekce oka nebo při předpokladu přítomnosti potenciálně nebezpečného počtu bakterií v oku.

Přípravek se používá především při léčbě dospělých nemocných. Nebyly provedeny žádné klinické studie bezpečnosti a účinnosti přípravku u dětí. Používání přípravku u dětí do 2 let se nedoporučuje. U dětí od dvou let je možné přípravek používat jen tehdy, je-li to naprosto nezbytné.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dávkování je stejné u dospělých i u dětí.

MAXITROL, oční kapky, suspenze

1-2 kapky vkápnout do spojivkového vaku oka nebo obou očí.

U těžkých onemocnění může být přípravek vkapáván v jednohodinových intervalech se snižováním dávky až do vysazení při vymizení zánětu.

U mírných onemocnění se přípravek vkapává 4-6krát denně.

MAXITROL, oční mast

Malé množství masti (proužek dlouhý cca 15 mm) se nanese do spojivkového vaku až 3-4krát denně, nebo se nanese před spaním při používání suspenze přes den.

Obvyklá délka léčby je 7-8 dnů.

Způsob podání Oční podání.

MAXITROL, oční kapky, suspenze

Pokud je po sejmutí víčka bezpečnostní kroužek uvolněný, je třeba jej před použitím přípravku odstranit.

4.3    Kontraindikace

•    Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku (uvedenou v bodě 6.1).

•    Použití u novorozenců.

•    Použití přípravku je rovněž kontraindikováno po nekomplikovaném odstranění cizího tělíska z oka.

•    Keratitida způsobená virem herpes    simplex.

•    Infekce virem vaccinia, varicella a jiná virová infekce rohovky nebo spojivky.

•    Plísňová onemocnění očních struktur.

•    Mykobakteriální infekce oka.

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Úvodní i opakovaná preskripce (používání) (nad 20 ml nebo 8 g) přípravku mají být provedeny pouze po vyšetření pacienta biomikroskopií pomocí štěrbinové lampy, případně při obarvení fluoresceinem.

Použití glukokortikoidů po operaci katarakty může zpomalit hojení.

• U některých pacientů může dojít k hypersenzitivitě na topicky podané aminoglykosidy, jako je neomycin. Pokud při použití tohoto léku dojde k rozvoji hypersenzitivity, musí být léčba ukončena.

•    Topické podání neomycinu může také vést k senzibilizaci kůže.

•    Může dojít ke zkřížené hypersenzitivitě na jiné aminoglykosidy, a je rovněž nutno zvážit možnost, že pacienti, kteří jsou senzibilizováni na topický neomycin, mohou být také citliví na jiné topické nebo systémové aminoglykosidy.

•    U pacientů léčených systémovým neomycinem nebo při topické aplikaci do otevřených ran či poraněné kůže došlo k závažným nežádoucím účinkům včetně neurotoxicity, ototoxicity a nefrotoxicity. K nefrotoxickým a neurotoxickým reakcím došlo také u systémového podání polymyxinu B. Přestože tyto účinky nebyly hlášeny po topickém očním podání tohoto přípravku, doporučuje se opatrnost při současném použití se systémovou léčbou aminoglykosidy nebo polymyxinem B.

•    Déletrvající používání očních kortikosteroidů může mít za následek oční hypertenzi a/nebo glaukom s poškozením očního nervu, sníženou zrakovou ostrostí a s defekty zorného pole a vznik zadní subkapsulární katarakty. U pacientů léčených po delší dobu očními kortikosteroidy musí být pravidelně a často kontrolován nitrooční tlak. To je důležité zejména u pediatrických pacientů, protože riziko oční hypertenze vyvolané kortikosteroidy může být větší u dětí a může k němu dojít dříve než u dospělých.

Riziko zvýšení nitroočního tlaku a/nebo tvorby katarakty vyvolané kortikosteroidy je zvýšené u predisponovaných pacientů (např. diabetes mellitus).

•    Kortikosteroidy mohou snižovat odolnost vůči infekcím způsobeným rezistentními bakteriemi, plísněmi a viry, anebo napomáhat jejich vzniku, a zastřít klinické známky infekce.

•    U pacientů s přetrvávající ulcerací rohovky je nutno myslet na plísňovou infekci. Dojde-li k plísňové infekci, musí být léčba kortikosteroidy ukončena.

•    Jako u ostatních protiinfekčních přípravků může mít déletrvající podávání antibiotik, jako je např. neomycin a polymyxin, za následek přerůstání rezistentních organismů včetně plísní. Dojde-li k superinfekci, ukončete podávání a zaveďte alternativní léčbu.

•    Topicky podávané kortikosteroidy mohou zpomalit hojení poranění rohovky. Je také známo, že topické nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou zpomalovat nebo zpožďovat hojení. Současné podávání topických NSAID a topických steroidů může zvýšit možnost komplikací při procesu hojení. (Viz bod 4.5).

•    U onemocnění způsobujících ztenčení rohovky nebo skléry bylo pozorováno, že po použití topických kortikosteroidů došlo k perforaci.

•    Během léčby očního zánětu nebo infekce se nedoporučuje používání kontaktních čoček.

•    Přípravek MAXITROL, oční kapky, suspenze obsahuje benzalkonium-chlorid, který může způsobit podráždění očí, a je známo, že zabarvuje měkké kontaktní čočky. Zabraňte styku s měkkými kontaktními čočkami. Pokud je pacientům povoleno nošení kontaktních čoček, musí být poučeni, aby si před aplikací očních kapek MAXITROL vyjmuli kontaktní čočky a před jejich opětovným zavedením vyčkali nejméně 15 minut.

•    Přípravek MAXITROL, oční mast obsahuje methylparaben a propylparaben, které mohou způsobit alergické reakce (pravděpodobně zpožděné).

•    Přípravek MAXITROL, oční mast obsahuje tekutý vosk z ovčí vlny (lanolin), který může způsobit místní kožní reakce.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné studie interakcí.

Současné podávání topických steroidů a topických NSAID může zvýšit možnost komplikací pří procesu hojení.

Pokud se používá více než jeden oční lokální léčivý přípravek, je nutno léky podávat s odstupem nejméně 5 minut. Oční masti je třeba aplikovat jako poslední.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Fertilita

Nejsou k dispozici žádné údaje o ovlivnění mužské či ženské fertility při použití tohoto léku. Těhotenství

Údaje o podávání dexamethasonu, neomycinu či polymyxinu B těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici. Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Podávání přípravků MAXITROL, oční kapky, suspenze/ MAXITROL, oční mast se v těhotenství nedoporučuje.

Kojení

Není známo, zda se topicky podaný oční dexamethason, neomycin nebo polymyxin B vylučují do lidského mateřského mléka. Protože však systémově podávané kortikosteroidy a aminoglykosidy mohou být vylučovány do mateřského mléka, nelze vyloučit riziko pro kojené novorozence/děti. Na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti léčby pro matku je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo ukončit/přerušit podávání přípravků MAXITROL, oční kapky, suspenze/ MAXITROL, oční mast.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Těsné po aplikaci přípravku může dojít ke krátkodobému rozmazané vidění, které by mohlo snížit schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Pro jistotu nemají být tyto činnosti vykonávány dříve, než se vidění projasní. Poté, co se vidění opět projasní, nemá přípravek MAXITROL žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

V klinických hodnoceních přípravků MAXITROL, oční kapky, suspenze/ MAXITROL, oční mast byly nej častějšími nežádoucími účinky oční diskomfort, keratitida a podráždění očí, a docházelo k nim u 0,7 % až 0,9 % pacientů.

Tabulkový seznam nežádoucích účinků

Nežádoucí účinky jsou řazeny podle tohoto schématu: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1 000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000), velmi vzácné (< 1/10 000) nebo není známo (z dostupných údajů nelze stanovit). V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky uvedeny podle klesající závažnosti. Následující nežádoucí účinky uvedené v tabulce níže byly pozorovány v klinických studiích či po uvedení přípravku na trh.

Třídy orgánových systémů

Frekvence

Preferované termíny MedDRA (v. 13.1)

Poruchy imunitního systému

Méně časté

hypersenzitivita

Poruchy oka

Méně časté

keratitida, zvýšený nitrooční tlak, rozmazané vidění, fotofobie, mydriáza, ptóza víček, bolest oka, otok oka, svědění oka, oční diskomfort, pocit cizího tělíska v očích, podráždění oka, oční hyperemie, zvýšené slzení

Popis vybraných nežádoucích účinků

U některých pacientů může dojít k hypersenzitivitě na topicky podané aminoglykosidy. Topické podávání neomycinu může dále vést k senzibilizaci kůže (viz bod 4.4).

Déletrvající topické používání očních kortikosteroidů může mít za následek zvýšený nitrooční tlak s poškozením očního nervu, sníženou zrakovou ostrost, defekty zorného pole, vznik zadní subkapsulární katarakty a opožděné hojení poranění (viz bod 4.4).

Po použití kombinace přípravků obsahujících kortikosteroidy a antimikrobiální látky došlo k rozvoji sekundární infekce (viz bod 4.4).

Vzhledem ke kortikosteroidní složce je u onemocnění způsobujících ztenčení rohovky nebo skléry vyšší riziko perforace (viz bod 4.4).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Vzhledem k vlastnostem tohoto přípravku určeného k topickému použití se neočekávají žádné toxické účinky po podání do oka, ani při doporučeném dávkování, ani v případě náhodného požití obsahu balení.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, kortikosteroidy a antiinfektiva v kombinaci ATC kód: S01CA01

Mechanismus účinku

Přípravek MAXITROL má dvojí účinek: potlačení příznaků zánětu kortikosteroidní složkou, dexamethasonem, a protiinfekční účinek vzhledem k přítomnosti dvou antibiotik, polymyxinu B a neomycinu.

Dexamethason je syntetický glukokortikoid se silnou protizánětlivou účinností. Polymyxin B je cyklický lipopeptid, který prostupuje buněčnou stěnou gramnegativních bakterií a destabilizuje cytoplazmatickou membránu. Obvykle je méně účinný proti grampozitivním bakteriím. Neomycin je aminoglykosidové antibiotikum, které účinkuje hlavně na bakteriální buňky inhibicí polypetidového řetězce a syntézou na ribozomu.

Mechanismus rezistence

Bakteriální rezistence na polymyxin B je chromozomálního původu a je méně častá. Zdá se, že určitou roli hraje změna fosfolipidů cytoplazmatické membrány.

Rezistence na neomycin vzniká několika různými mechanismy včetně (1) změn ribozomálních podjednotek v bakteriální buňce; (2) interference s transportem neomycinu do buňky a (3) inaktivace řadou adenylačních, fosforylačních a acetylačních enzymů. Genetická informace pro produkci inaktivačních enzymů může být přenášena na bakteriálním chromozomu nebo na plazmidech.

Hraniční hodnoty

Jeden ml/ přípravku MAXITROL, oční kapky, suspenze / jeden gram přípravku MAXITROL, oční mast obsahuje 6000 m.j. polymyxin B sulfátu a 3500 m.j. neomycin-sulfátu. Hraniční hodnoty a spektrum in vitro uvedené níže vycházejí z dvojí účinnosti buď polymyxinu B, nebo neomycinu. Hraniční hodnoty zde uvedené vycházejí ze získané rezistence ke specifickým druhům bakterií nalezeným v očních infekcích a z poměru mezinárodních jednotek polymyxinu B a neomycinu v přípravku MAXITROL:

Hraniční hodnoty rezistence: > 5; 2,5 až > 40; 20 podle bakteriálního druhu

Citlivost

Informace uvedené níže jsou vodítkem pro přibližnou pravděpodobnost citlivosti mikroorganismů na polymyxin B nebo na neomycin v přípravku MAXITROL. Níže je uveden seznam bakteriálních druhů získaných ze zevních očních infekcí.

Prevalence získané rezistence na vybrané druhy se může geograficky a v čase lišit a jsou tedy žádoucí místní informace o rezistenci, zvláště při léčbě závažných infekcí. Je-li to nutné, požádejte o radu odborníka, pokud je místní prevalence rezistence taková, že využití kombinace polymyxinu B a neomycinu jako v přípravku MAXITROL je alespoň u některých typů infekcí sporná.

OBVYKLE CITLIVÉ DRUHY Aerobní grampozitivní mikroorganismy

Bacillus cereus

Bacillus megaterium

Bacillus pumilus

Bacillus simplex

Corynebacterium accolens

Corynebacterium bovis

Corynebacterium macginleyi

Corynebacterium propinquum

Corynebacterium pseudodiphtheriticum

Staphylococcus aureus (citlivý na methicilin - MSSA)

Staphylococcus capitis

Staphylococcus epidermidis (citlivý na methicilin - MSSE)

Staphylococcus pasteuri Staphylococcus warneri Streptococcus mutans

Aerobní gramnegativní mikroorganismy

Haemophilus influenzae Klebsiella pneumoniae Moraxella catarrhalis Moraxella lacunata

Pseudomonas aeruginosa_

DRUHY, U NICHŽ MŮŽE BÝT PROBLÉM SE ZÍSKANOU REZISTENCÍ_

Staphylococcus epidermidis (rezistentní na methicilin - MRSE) Staphylococcus hominis Staphylococcus lugdunensis


ORGANISMY S VROZENOU REZISTENCÍ Aerobní grampozitivní mikroorganismy

Enterococci faecalis

Staphylococcus aureus (rezistentní na methicilin - MRSA) Streptococcus mitis Streptococcus pneumoniae

Aerobní gramnegativní mikroorganismy Rod Serratia Anaerobní bakterie

Propionibacterium acnes_


Dexamethason je středně silný kortikosteroid s dobrou penetrací do oční tkáně. Kortikosteroidy mají protizánětlivý i vazokonstrikční účinek. Potlačují zánětlivou odpověď a příznaky u různých onemocnění, aniž by tato onemocnění léčily.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Místní absorpce Dexamethason

Po místní aplikaci do spojivkového vaku přechází dexamethason do komorové vody. O rozsahu lokální absorpce intaktní nebo zánětlivou rohovkou, stejně jako o rozdělení a době setrvání látky v oku, nejsou žádné údaje.

Neomycín/polymyxín B

Po místní aplikaci do spojivkového vaku může při poškození oční tkáně neomycin i polymyxin B pronikat do komorové vody a do tkání oka.

Systémová absorpce

O rozsahu systémové absorpce dexamethasonu po aplikaci přípravku do spojivkového vaku nejsou údaje.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Mutagenita a karcinogenita

Studie genotoxicity provedené s neomycinem a polymyxinem B, s metabolickou aktivací a bez metabolické aktivace, byly u bakteriálních (Amesův test) a savčích buněk (test chromozomové aberace na CHO buňkách) negativní. Dexamethason měl klastogenní účinky v mikronukleárním testu u myší ín vívo v dávkách přesahujících dávky po topickém podání. Konvenční dlouhodobé studie karcinogenity s přípravkem MAXITROL ani s jeho léčivými látkami nebyly provedeny.

Teratogenita

Březí potkani léčení denně vysokými dávkami neomycinu měli potomky, kteří vykazovali významnou ototoxicitu. Teratogenní dávka je mnohem vyšší (> 10 000násobně), než je klinická denní expozice u přípravku MAXITROL. Bylo zjištěno, že dexamethason je na zvířecích modelech teratogenní. Dexamethason způsobil abnormality vývoje plodu včetně rozštěpu patra, retardace intrauterinního růstu a účinků na růst a vývoj mozku.

Lokální tolerance a systémové účinky

Systémová expozice dexamethasonu je spojena s jeho farmakologickými účinky jakožto silného glukokortikoidu. Déletrvající expozice steroidům může mít za následek změnu hladiny glukokortikoidů.

Studie bezpečnosti topického očního podání dexamethasonu u králíků prokázaly systémové účinky po 1 měsíci léčby. U králíků byl prokázán minimální iritační potenciál přípravku MAXITROL po podání do kontrolního i do podrážděného oka.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

MAXITROL, oční kapky, suspenze

Chlorid sodný, polysorbát 20, benzalkonium-chlorid, hypromelosa, kyselina chlorovodíková a/nebo hydroxid sodný (k úpravě pH), čištěná voda.

MAXITROL, oční mast

Methylparaben, propylparaben, tekutý vosk z ovčí vlny (lanolin), bílá vazelína.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

MAXITROL, oční kapky, suspenze 2 roky.

Po prvním otevření kapací lahvičky: 4 týdny.

MAXITROL, oční mast 4 roky.

Po prvním otevření tuby: 4 týdny.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

MAXITROL, oční kapky, suspenze

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

MAXITROL, oční mast Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

6.5    Druh obalu a velikost balení

MAXITROL, oční kapky, suspenze

Bílá LDPE lahvička s kapacím zařízením a šroubovacím uzávěrem (Drop-Tainer), krabička.

Velikost balení: 5 ml

MAXITROL, oční mast

Hliníková tuba, PE uzávěr, krabička.

Velikost balení: 3,5 g

6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním

Oční suspenzi je nutné před použitím dobře protřepat.

Po otevření tuby nebo lahvičky s kapacím zařízením nesmí být přípravek používán déle než 4 týdny. Po každém použití musí být tuba nebo lahvička s kapacím zařízením dobře uzavřena.

Aby nedošlo ke kontaminaci obsahu tuby nebo lahvičky s kapacím zařízením nesmí jejich ústí přijít do kontaktu s povrchem oka nebo jinou tkání či předměty.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Alcon-Couvreur n.v. Rijksweg 14, B-2870 Puurs, Belgie.

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

MAXITROL, oční kapky, suspenze 64/631/70-C MAXITROL, oční mast 64/630/70-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

27.7.1971 / 19.2.2014

10.    DATUM REVIZE TEXTU

23.5.2014

9/9