Příbalový Leták

Magne B6

sp.zn. sukls27036/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Magne B6

470 mg, 5 mg obalené tablety

2. KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje magnesii lactas dihydricus 470 mg (odp. 48 mg Mg2+ tj. 3,94 mEq, 1,97 mmol), pyridoxini hydrochloridum (vitamin B6) 5 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: sacharóza.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Obalená tableta.

Popis přípravku: oválné, bílé, obalené tablety.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Nedostatek hořčíku, izolovaný nebo ve spojení s nedostatkem jiných látek. Kombinace níže uvedených příznaků může signalizovat nedostatek hořčíku:

-    nervozita, podrážděnost, mírná úzkost, přechodná vyčerpanost, lehčí poruchy spánku;

-    známky úzkosti jako např. křeče trávicího traktu nebo bušení srdce (bez srdečních poruch);

-    svalové křeče; mravenčení.

Doplňování hořčíku může tyto příznaky zlepšovat.

Nedojde-li ke zlepšení po jednom měsíci, není prospěšné v léčbě pokračovat.

4.2 Dávkování a způsob podání

Určeno pro dospělé a děti starší 6 let. Perorální podání.

Dospělí

Přibližně 300 mg nebo 12 mmol hořčíku denně, tj. 6 tablet denně rozděleně do 2 nebo 3 dávek během jídla. Tato denní dávka obsahuje 30 mg vitaminu B6.

Pediatrická populace

od 6 let věku (20 kg tělesné hmotnosti): 10 - 30 mg/kg/den (0,4 - 1,2 mmol/kg/den) hořčíku, což odpovídá 4 - 6 tabletám denně u dítěte o hmotnosti 20 kg. Tato denní dávka obsahuje 20 - 30 mg vitaminu B6.

V těhotenství by denní dávka vitaminu B6 neměla přesáhnout 10 mg, tomu odpovídají 2 tablety přípravku.

Při ledvinové nedostatečnosti středního stupně je třeba provést úpravu dávky na základě vyšetření hladiny hořčíku v plazmě.

Léčba by měla být přerušena, jakmile se sérové hladiny hořčíku vrátí do normálu.

Způsob podání

Denní dávku je vhodné rozdělit do 2 - 3 dílčích dávek a ty užívat ráno, v poledne a večer, nejlépe během jídla. Tablety je třeba vždy zapít velkou sklenicí vody.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Těžká ledvinová nedostatečnost s clearance kreatininu nižší než 30 ml/min.

Současné užívání s levodopou bez podávání periferních inhibitorů dopa-dekarboxylázy, protože je přítomen pyridoxin (viz bod 4.5).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

V případě současného nedostatku vápníku je třeba nejdříve korigovat deficit hořčíku a pak teprve podávat vápník.

U nedostatečnosti ledvin středního stupně je třeba přípravek podávat opatrně vzhledem k riziku hypermagnezémie.

Přípravek Magne B6 obsahuje sacharózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukózy a galaktózy nebo sacharózo-izomaltázové deficienci by tento přípravek neměli užívat.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Pyridoxin (vitamin B6) od dávek vyšších než 5 mg/den znatelně snižuje účinnost levodopy, pokud není podávána spolu s periferními inhibitory dopa-dekarboxylázy. U pacientů užívaj ících samotnou levodopu (tj. bez periferních inhibitorů dopa-dekarboxylázy) je podávání přípravku Magne Bkontraindikováno.

Je vhodné vyhnout se současnému podávání tohoto přípravku a léků na bázi solí fosforu a vápníku, neboť tyto sloučeniny inhibují střevní absorpci hořčíku.

Pokud se přípravek Magne B6 užívá zároveň s perorálními tetracykliny, měl by se užít alespoň 3 hodiny po podání tetracyklinu.

Kombinace s chinidinovými preparáty se nedoporučuje, neboť vede ke zvýšení plazmatických chinidinů a riziku předávkování (pokles vylučování chinidinů ledvinami v důsledku alkalizace moči).

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Klinické zkušenosti s podáváním přípravku dostatečnému počtu těhotných žen neprokázaly žádné malformační nebo fetotoxické účinky.

Přípravek by se nicméně měl v období těhotenství podávat jen v nutných případech. Vitamin B6 prochází placentou. Vzhledem k nedostatečným údaj ům o maximálních denních dávkách vitaminu B6 v těhotenství se doporučuje podávat nižší dávkování přípravku (viz bod 4.2).

Kojení

Jednotlivé složky přípravku (vitamin B6 a magnesium) jsou považovány za slučitelné s kojením. Vzhledem k nedostatečným údajům o maximálních denních dávkách vitaminu B6 během kojení se však doporučuje podávat kojícím matkám maximálně 20 mg vitamínu B6/den, což odpovídá nejvýše 4 tabletám přípravku Magne B6 za den.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Magne B6 nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Mohou se vyskytnout kožní reakce, výjimečně průjem nebo bolesti břicha. Velmi zřídka byly hlášeny alergické reakce.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9    Předávkování

Při normální funkci ledvin nemůže perorálně podávaný hořčík způsobit toxickou reakci. Otrava hořčíkem se může vyvinout u nedostatečnosti ledvin. Toxické účinky jsou závislé na hladině hořčíku v séru, příznaky jsou následující: pokles krevního tlaku, nausea, zvracení, útlum CNS, oslabené reflexy, abnormality na EKG, nástup respiračního útlumu, kóma, srdeční zástava a respirační paralýza, riziko anurie.

Hlavním projevem předávkování pyridoxinem je senzorická axonální neuropatie, k níž může doj ít při dlouhodobém užívání pyridoxinu (užívání v řádu několika měsíců či v řádu několika let). Příznaky zahrnují: znecitlivění a poruchu vnímání polohy, vibrace dolních končetin a progredující senzorickou ataxii (problémy s koordinací). Porucha odezní po ukončení expozice.

Léčba: Rehydratace, forsírovaná diuréza. V případě nedostatečnosti ledvin je třeba použít hemodialýzu nebo peritoneální dialýzu.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: minerální látky - hořčík, ATC kód: A12CC.

Hořčík je esenciální prvek. Hořčík se v organismu vyskytuje převážně intracelulárně.

Snižuje excitabilitu neuronů a neuromuskulární přenos. Účastní se také mnoha enzymatických reakcí.

Pyridoxin (vitamin B6) se jako koenzym podílí na mnoha metabolických procesech a rovněž zvyšuje intestinální absorpci hořčíku a jeho průnik do buňky.

Pokud jde o sérové hladiny hořčíku, při mírném deficitu dosahují hodnot 12 - 17 mg/l (1-1,4 mEq/l nebo 0,5 - 0,7 mmol/l), při těžkém deficitu hodnot nižších než 12 mg/l (1 mEq/l nebo 0,5 mmol/l). Deficit hořčíku může být primární, způsobený vrozenou abnormalitou hořčíkového metabolismu, nebo sekundární při nedostatečném přívodu (těžká podvýživa, alkoholismus, plná parenterální výživa), malabsorpci (průjmy, píštěl gastrointestinálního traktu, hypoparathyreoidismus) nebo nadměrných ztrátách ledvinami (poškození tubulů, polyurie, pyelonefritis, primární hyperaldosteronismus, léčba cisplatinou nebo diuretiky).

Při stavech s deficitem magnézia se mohou vyskytovat následující nespecifické klinické příznaky: tremor, svalová slabost, záchvaty tetanie, ataxie, hyperreflexie, psychické poruchy s iritabilitou nebo nespavostí, poruchy srdečního rytmu s extrasystolami a tachykardií, gastrointestinální poruchy s průjmem.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Hořčík se selektivně vstřebává sliznicí tenkého střeva. Absorpce inverzně závisí na příjmu a je také hormonálně řízena. Při běžné dietě se vstřebá asi 40 - 50 % požitého množství. Zhruba polovina z celkového množství hořčíku v těle je přítomna v kostech, významné množství se nachází intracelulárně ve svalech a v měkkých tkáních. V krevním séru se nachází 0,3% celkového množství hořčíku v těle, z toho 33% je vázáno na krevní bílkoviny.

Hořčík se primárně vylučuje ledvinami. Asi 70 % plazmatického hořčíku projde glomerulární filtrací, z 95 - 97 % je pak zpětně resorbován v renálním tubulu. Močí se vyloučí přibližně 1/3 hořčíku přijatého per os.

Pyridoxin je při perorálním užití rychle absorbován pasivní difuzí v jejunu trávicího traktu. Poté je konvertován na aktivní formy pyridoxal fosfát a pyridoxamin fosfát, které se ukládají převážně ve svalech a v játrech, kde dochází k oxidaci na kyselinu 4-pyridoxinovou a další inaktivní metabolity, které jsou vylučovány močí. Při zvyšování dávky se proporcionálně zvyšuje množství pyridoxinu vyloučeného močí v nezměněné formě. Pyridoxal přechází do mateřského mléka (viz bod 4.6).

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Perorální toxicita solí hořčíku po jednorázovém podání je velmi nízká. U myší nezpůsobí ani dávka 3,5 g magnézium laktátu na kg tělesné hmotnosti žádné změny v chování. U magnesium pidolátu dosahuje LD přibližně 12 g / kg tělesné hmotnosti.

Hodnoty LD po jednorázovém podání pyridoxinu byly následující: 5,5 g/kg u myší a 4 g/kg u potkanů.

Chronická toxicita přípravku byla testována na potkanech při denní dávce 1,6 g/kg podávané perorálně po dobu 10 týdnů. Nebyly nalezeny žádné změny hmotnosti zvířat ani žádné mikroskopické změny na jejich orgánech.

Studie s dlouhodobým podáváním pyridoxinu neprokázaly toxicitu při následujících dávkách: potkan 25 mg/kg (100 dnů), pes 20 mg/kg (80 dnů), opice 10 mg/kg (39 dnů). V jiné studii při dávce 200 mg/kg byl u psů pozorován úbytek hmotnosti, ataxie a svalová slabost.

Při podávání pyridoxinu gravidním potkanům nebyly zaznamenány žádné rozdíly v účinku na graviditu nebo plod ve srovnání s kontrolní skupinou.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

Sacharóza, kaolín, arabská klovatina, karbomer 934, mastek, magnesium-stearát, karnaubský vosk, oxid titaničitý.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro    uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

6.5    Druh obalu a obsah    balení

PVC/Al blistr, krabička, 50 obalených tablet.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky na likvidaci.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

sanofi-aventis, s. r. o.,

Praha

Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

39/024/91-S/C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 24. 7. 1991

Datum posledního prodloužení registrace: 15. 10. 2014

10.    DATUM REVIZE TEXTU

23.2.2015

5