Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Levothyroxine Teva 50 Mikrogramů

zastaralé informace, vyhledat novější

sp. zn. sukls32145/2013

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Levothyroxine Teva 50 mikrogramů Levothyroxine Teva 75 mikrogramů Levothyroxine Teva 100 mikrogramů Levothyroxine Teva 125 mikrogramů Levothyroxine Teva 150 mikrogramů tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ 1 tableta přípravku Levothyroxine Teva 50 mikrogramů obsahuje levothyroxinum natricum 50 mikrogramů.

1 tableta přípravku Levothyroxine Teva 75 mikrogramů obsahuje levothyroxinum natricum 75 mikrogramů.

1 tableta přípravku Levothyroxine Teva 100 mikrogramů obsahuje levothyroxinum natricum 100 mikrogramů.

1 tableta přípravku Levothyroxine Teva 125 mikrogramů obsahuje levothyroxinum natricum 125 mikrogramů.

1 tableta přípravku Levothyroxine Teva 150 mikrogramů obsahuje levothyroxinum natricum 150 mikrogramů.

Pomocné látky: Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tablety.

50 mikrogramů:

Bílé až téměř bílé, kulaté, ploché tablety o průměru 8 mm, s půlicí rýhou ve tvaru kříže na jedné straně a vyraženým označením „L2“ na druhé straně.

75 mikrogramů:

Bílé až téměř bílé, kulaté, ploché tablety o průměru 8 mm, s půlicí rýhou ve tvaru kříže na jedné straně a vyraženým označením „L3“ na druhé straně.

100 mikrogramů:

Bílé až téměř bílé, kulaté, ploché tablety o průměru 8 mm, s půlicí rýhou ve tvaru kříže na jedné straně a vyraženým označením „L4“ na druhé straně.

125 mikrogramů:

Bílé až téměř bílé, kulaté, ploché tablety o průměru 8 mm, s půlicí rýhou ve tvaru kříže na jedné straně a vyraženým označením „L5“ na druhé straně.

150 mikrogramů:

Bílé až téměř bílé, kulaté, ploché tablety o průměru 8 mm, s půlicí rýhou ve tvaru kříže na jedné straně a vyraženým označením „L6“ na druhé straně.

Tabletu lze dělit na stejné poloviny nebo čtvrtiny.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

-    hypotyreóza

-    profylaxe recidivy strumy po strumektomii při normální funkci štítné žlázy

-    benigní struma při normální funkci štítné žlázy

-    supresivní a substituční léčba při maligním nádorovém onemocnění štítné žlázy, zejména po tyroidektomii 50 mikrogramů

-    adjuvantní léčba k léčbě hypertyreózy tyreostatiky po dosažení normální funkce štítné žlázy 75 mikrogramů

-    adjuvantní léčba k léčbě hypertyreózy tyreostatiky po dosažení normální funkce štítné žlázy 100 mikrogramů

-    adjuvantní léčba k léčbě hypertyreózy tyreostatiky po dosažení normální funkce štítné žlázy

-    test suprese štítné žlázy

150 mikrogramů

-    test suprese štítné žlázy

4.2 Dávkování a způsob podání

Léčba hormony štítné žlázy/nahrazení Dávkování

Uvedené dávkovací schéma je třeba považovat za doporučení. Denní dávka pro každého pacienta má být stanovena individuálně podle výsledků laboratorních diagnostických testů a klinických vyšetření.

U pacientů s ještě zachovanou zbylou funkcí štítné žlázy mohou dostačovat nižší substituční dávky.

U starších pacientů, u pacientů s koronárním srdečním onemocněním a u pacientů se závažnou nebo chronickou hypotyreózou musí být léčba hormony štítné žlázy zahájena s mimořádnou opatrností, tzn. musí být zvolena nízká počáteční dávka, která je poté pomalu a v delších intervalech zvyšována. Současně je třeba často sledovat hladinu hormonů štítné žlázy. Zkušenosti prokázaly, že nižší dávka je rovněž dostatečná u pacientů s nízkou tělesnou hmotností a také u pacientů s velkou strumou. Protože tablety lze dělit na stejné poloviny nebo čtvrtiny, může být použita počáteční dávka 12,5 mikrogramů.

Protože u některých pacientů mohou být zvýšeny hladiny T4 nebo fT4, je pro sledování léčby vhodnější monitorovat sérovou koncentraci TSH.

Pediatrická populace

Udržovací dávka je obvykle 100 až 150 mikrogramů/m2 tělesného povrchu denně. Pro novorozence a kojence s kongenitální hypotyreózou, kdy je důležité rychlé nahrazení hormonů, je doporučená počáteční dávka 10 až 15 mikrogramů/kg tělesné hmotnosti denně první 3 měsíce. Poté by dávka měla být upravena individuálně podle klinického nálezu a hladiny hormonů štítné žlázy a TSH.

U dětí se získanou hypotyreózou je doporučená počáteční dávka 12,5-50 mikrogramů denně. Dávka má být zvyšována postupně každé 2 až 4 týdny podle klinického nálezu a hladin hormonů štítné žlázy a TSH, dokud není dosažena plně nahrazující dávka.

Kojencům má být celá denní dávka podána nejméně půl hodiny před prvním denním jídlem.

Způsob podání

Celá denní dávka se polyká ráno nalačno, alespoň půl hodiny před snídaní. Tablety se polykají celé, bez kousání, a zapíjí se tekutinou.

Kojencům se podává celá denní dávka nejméně půl hodiny před prvním denním jídlem. Tablety mohou být rozpuštěny ve vodě (10-15 ml) a vzniklá jemná disperze (čerstvě připravená pro každou dávku) se dále zředí tekutinou (5-10 ml).

Indikace

Dávka (mikrogramy natrium-levothyroxinu/den)

Hypotyreóza:

Dospělí

-    počáteční dávka

-    následná dávka

(zvyšuje se postupně v intervalu 2 až 4 týdny po 25-50 mikrogramech)

25-50

100-200

Profylaxe recidivy strumy

75-200

Benigní struma při normální funkci štítné žlázy

75-200

Adjuvantní léčba k léčbě hypertyreózy tyreostatiky

50-100

Po tyroidektomii při maligním onemocnění štítné žlázy

150-300

Scintigrafie suprese štítné žlázy

Levothyroxine Teva 100 mikrogramů tablety

200 mikrogramů (2 tablety/den) po dobu 14 dnů, dokud není scintigrafie provedena

Levothyroxine Teva 150 mikrogramů tablety

150 mikrogramů (1 tableta/den) po dobu 14 dnů, dokud není scintigrafie provedena

Délka léčby

Při hypotyreóze a tyroidektomii kvůli malignímu nádoru štítné žlázy je léčba ve většině případů obvykle celoživotní. U eufunkční strumy a profylaxe recidivy strumy léčba trvá několik měsíců nebo let až celoživotně. Při adjuvantní léčbě k léčbě hypertyreózy se délka léčby řídí délkou podávání tyreostatik.

U eufunkční strumy je nutná délka léčby minimálně 6 měsíců až 2 roky. V případě, že během této doby není léčba přípravkem Levothyroxine Teva dostatečně účinná, je nutné zvážit další možné léčebné možnosti.

Supresní test štítné žlázy

Při provedení supresního testu štítné žlázy se podává 150-200 mikrogramů/den po dobu 14 dní.

Starší pacienti

V individuálních případech, např. v přítomnosti srdečních problémů, by u starších pacientů měla být upřednostněna pomalá titrace dávky společně s pravidelným sledováním hladiny TSH.

4.3    Kontraindikace

-    přecitlivělost na léčivou látku nebo na některou z pomocných látek přípravku

-    neléčená hypertyreóza

-    neléčená insuficience kůry nadledvinek

-    neléčená insuficience hypofýzy

-    akutní infarkt myokardu

-    akutní myokarditida

-    akutní pankarditida

Současné užívání levothyroxinu a tyreostatika je kontraindikováno v těhotenství. Bližší informace o podávání v těhotenství a při kojení jsou uvedeny v bodě 4.6.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Před zahájením léčby hormony štítné žlázy musí být vyloučena následující onemocnění nebo zahájena jejich léčba:

-    koronární srdeční onemocnění

-    angina pectoris

-    hypertenze

-    hypofyzární a/nebo adrenokortikální    insuficience

-    autonomní onemocnění štítné žlázy

Před provedením supresního testu štítné žlázy musí být tato onemocnění vyloučena nebo léčena, s výjimkou autonomního onemocnění štítné žlázy, které může být důvodem pro provedení testu.

U pacientů s koronárním srdečním onemocněním, srdečním selháním, tachyarytmiemi, chronickou hypotyreózou nebo u pacientů s infarktem myokardu v anamnéze je nutné za každých okolností zabránit vzniku i mírné farmakologicky indukované hypertyreózy. Při terapii hormony štítné žlázy musí být u těchto pacientů prováděno častější sledování hodnot hormonů štítné žlázy (viz bod 4.2).

U pacientů se sekundární hypotyreózou je nutné stanovit, zda není současně přítomna insuficience kůry nadledvinek. Pokud tomu tak je, musí být nejdříve provedena substituce na této úrovni (hydrokortizonem).

Při podezření na autoimunní onemocnění štítné žlázy je doporučeno provést TRH test nebo supresní scintigrafii.

Při podávání levothyroxinu postmenopauzálním ženám, které jsou ve zvýšené míře ohrožené osteoporózou, je nutné častěji sledovat funkce štítné žlázy, aby se zabránilo navození suprafyziologických hladin levothyroxinu v krvi.

Substituční podávání hormonů štítné žlázy může být příčinou nutnosti zvýšit dávku insulinu nebo antidiabetik. Opatrnost je potřeba u pacientů s diabetem mellitem a diabetem insipidem.

Rodiče dětí, které užívají hormony štítné žlázy, je potřeba upozornit, že během několika prvních měsíců léčby může dojít k částečné ztrátě vlasů. Tento účinek je obvykle přechodný a vlasy znovu dorostou.

Při podávání levothyroxinu pacientům s epilepsií je potřeba opatrnost. Vzácně byly na počátku léčby levothyroxinem hlášeny záchvaty, které mohou být způsobeny vlivem hormonů štítné žlázy na záchvatový práh.

Hormony štítné žlázy nesmí být podávány ke snížení hmotnosti. U pacientů s normální funkcí štítné žlázy nevede podávání normálních dávek ke snížení hmotnosti. Vyšší dávky mohou zapříčinit vážné nebo život ohrožující nežádoucí účinky, jako je hypotyreóza a/nebo snížená kontrola hypotyreózy, zvláště v kombinaci s určitými přípravky používanými ke snížení hmotnosti, jako je např. orlistat. To může být způsobeno snížením absorpce jodovaných solí a/nebo levothyroxinu.

Jestliže je pacient užívající levothyroxin převáděn na jiný přípravek, je doporučeno, aby dávka byla stanovena na základě pacientovy klinické odpovědi a laboratorních hodnot.

Bližší informace o podávání pacientům s diabetem a pacientům užívajícím antikoagulancia jsou uvedeny v bodě 4.5.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Antidiabetika

Levothyroxin může snižovat hypoglykemický účinek antidiabetik. U diabetiků je proto nutné pravidelně kontrolovat hladinu glukózy v krvi, a to zejména na začátku léčby hormony štítné žlázy, a v případě potřeby upravit dávkování antidiabetik.

Deriváty kumarinu

Účinek léčby deriváty kumarinu může být zvýšen, protože levothyroxin vytěsňuje antikoagulancia z vazby na plasmatické bílkoviny. Při souběžné léčbě je proto nutné provádět pravidelné kontroly krevní srážlivosti a v případě potřeby musí být upraveno dávkování antikoagulancia (snížení dávky).

lontoměničové pryskyřice

Iontoměničové pryskyřice, jako např. kolestyramin, kolestipol, vápenná a sodná sůl polystyrenu sulfonové kyseliny inhibují absorpci levothyroxinu, a nemají se proto podávat dříve než za 4 - 5 hodin po užití přípravku Levothyroxine Teva.

Látky s obsahem hliníku vážící žaludeční kyselinu, léky obsahující železo, uhličitan vápenatý Absorpce levothyroxinu se může snížit při současném podání látek s obsahem hliníku vážících žaludeční kyselinu (antacida, sukralfát), léčiv obsahujících železo a uhličitan vápenatý. Proto má být přípravek Levothyroxine Teva podán nejméně 2 hodiny před výše uvedenými přípravky.

Propylthiouracil, glukokortikoidy, beta-blokátory Tyto látky inhibují přeměnu T4 na T3.

Amiodaron a kontrastní látky s obsahem jodu

Vzhledem k vysokému obsahu jodu mohou tyto látky vyvolat jak hypertyreózu, tak hypotyreózu. U pacientů s nodulární strumou a možným nezjištěným autonomním původem onemocnění je proto nutná určitá opatrnost. Vzhledem k tomuto účinku může být potřeba upravit dávku přípravku Levothyroxine Teva.

Salicyláty, dikumarol, furosemid, klofibrát, fenytoin

Salicyláty, dikumarol, vysoké dávky furosemidu (250 mg), klofibrát, fenytoin a další látky mohou vytěsňovat levothyroxin z vazby na plasmatické bílkoviny. To vede ke zvýšení plasmatické hladiny volného thyroxinu (fT4).

Kontraceptiva obsahující estrogen, hormonální substituční terapie v menopauze

Při užívání kontraceptiv obsahujících estrogeny nebo při užívání hormonální substituční

terapie v menopauze může být zvýšena potřeba levothyroxinu.

Sertralin, chlorochin/proguanil

Tyto látky snižují účinnost levothyroxinu a zvyšují hladinu TSH v séru.

Tricyklická antidepresiva

Levothyroxin zvyšuje citlivost receptorů na katecholaminy a tím zvyšuje odpověď na tricyklická antidepresiva (např. amitriptylin, imipramin).

Imatinib

Plasmatická koncentrace levothyroxinu (thyroxinu) může být snížena imatinibem.

Léčivé přípravky obsahující digitalis

Při zahájení léčby levothyroxinem u pacientů užívajících digoxin může být potřeba upravit dávku digoxinu. U pacientů s hypertyreózou může být potřeba postupně zvyšovat dávku digoxinu, protože pacienti na počátku léčby jsou relativně citlivější k digoxinu.

Sympatomimetika

Účinek sympatomimetik (např. adrenalinu) je zvýšen.

Léky indukující jaterní enzymy:

Barbituráty, rifampicin, karbamazepin a další léky, které mohou indukovat jaterní enzymy, mohou zvyšovat jaterní clearance levothyroxinu.

Inhibitory proteázy

Při současném podání s lopinavirem/ritonavirem bylo hlášeno snížení terapeutického účinku levothyroxinu. U pacientů současně užívajících levothyroxin a inhibitory proteázy má být proto pečlivě sledována funkce štítné žlázy a klinické symptomy.

Výrobky obsahující sóju

Výrobky obsahující sóju mohou snižovat absorpci levothyroxinu ve střevech. U dětí, které byly léčeny levothyroxinem kvůli kongenitální hypotyreóze a dostávaly stravu s obsahem sóji, bylo hlášeno zvýšení sérové hladiny TSH. K dosažení normálních sérových hladin T4 a TSH mohou být potřebné neobvykle vysoké dávky levothyroxinu. Zejména na začátku a na konci sójové diety je nutné sledování sérových hladin T4 a TSH a může být potřebná úprava dávkování levothyroxinu.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Léčbu hormony štítné žlázy je třeba provádět trvale, a to zejména v těhotenství a při kojení. Přes rozsáhlé používání v těhotenství nejsou dosud známa rizika pro těhotenství nebo pro zdraví plodu/novorozence. Množství hormonů štítné žlázy, které se vylučuje do mateřského mléka při kojení, není natolik velké, aby vyvolalo rozvoj hypertyreózy nebo potlačení sekrece TSH u kojence, a to i při léčbě vysokými dávkami levothyroxinu.

V    těhotenství může v důsledku působení estrogenů dojít ke zvýšené potřebě levothyroxinu.

V    průběhu těhotenství a po jeho ukončení má být proto kontrolována funkce štítné žlázy a v případě potřeby i upravena substituční dávka.

V    těhotenství a při kojení se nesmí provádět supresní test štítné žlázy.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Studie hodnotící způsobilost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje nebyly provedeny. Protože levothyroxin je identický s přirozeně se vyskytujícím hormonem štítné žlázy, nepředpokládá se ovlivnění schopnosti řídit a obsluhovat stroje při užívání přípravku Levothyroxine Teva.

4.8    Nežádoucí účinky

Při správném užívání a sledování klinických nálezů a laboratorních biochemických hodnot se výskyt nežádoucích účinků při léčbě přípravkem Levothyroxine Teva nepředpokládá.

Pokud v ojedinělých případech pacient danou velikost dávky nesnáší nebo dojde k předávkování, pak se mohou vyskytnout příznaky hypertyreózy, a to zvláště pokud je na začátku léčby dávka zvyšována příliš rychle.

Tyto příznaky zahrnují:

Obecně

Není známo (frekvenci nelze stanovit z dostupných údajů): bolest hlavy, návaly horka, horečka a pocení

Poruchy imunitního systému

Není známo (frekvenci nelze stanovit z dostupných údajů): hypersenzitivní reakce zahrnující vyrážku, svědění a edém

Poruchy metabolismu:

Není známo (frekvenci nelze stanovit z dostupných údajů): úbytek hmotnosti

Poruchy nervového systému:

Není známo (frekvenci nelze stanovit z dostupných údajů): třes, neklid, excitabilita, nespavost Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000): benigní intrakraniální hypertenze u dětí

Srdeční a cévní poruchy:

Není známo (frekvenci nelze stanovit z dostupných údajů): anginózní bolest, srdeční arytmie, palpitace, tachykardie, hypertenze, srdeční selhání, infarkt myokardu

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:

Není známo (frekvenci nelze stanovit z dostupných údajů): dyspnoe

Gastrointestinální poruchy:

Není známo (frekvenci nelze stanovit z dostupných údajů): zvýšená chuť k jídlu, bolest břicha, nauzea, průjem, zvracení

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:

Není známo (frekvenci nelze stanovit z dostupných údajů): svalové křeče, svalová slabost, kraniostenóza u kojenců a předčasné uzavření epifýz u dětí

Poruchy reprodukčního systému:

Není známo (frekvenci nelze stanovit z dostupných údajů): nepravidelná menstruace

U dětí byla také hlášena nesnášenlivost tepla a přechodná ztráta vlasů.

Při přecitlivělosti na levothyroxin nebo na některou pomocnou látku tohoto přípravku se mohou vyskytnout alergické kožní a respirační reakce.

4.9 Předávkování

Příznaky

Spolehlivější známkou předávkování je zvýšení hladiny T3 než pokles hladin T4 a fT4.

Po předávkování a intoxikaci se objevují symptomy středně závažného až závažného vzestupu rychlosti metabolismu (viz bod 4.8). Doporučuje se přerušit léčbu a provést kontrolní vyšetření v závislosti na míře předávkování.

V    případech intoxikace (pokus o sebevraždu) u lidí byly bez komplikací tolerovány dávky až 10 mg levothyroxinu. Závažné komplikace, jako ohrožení vitálních funkcí (respiračních a oběhových), se nepředpokládají, pokud není přítomno koronární srdeční onemocnění. Nicméně byly hlášeny případy tyreotoxické krize, křečí, srdečního selhání a kómatu. Individuální případy náhlé srdeční smrti byly hlášeny u pacientů, kteří po mnoho let zneužívali levothyroxin.

Léčba

V    případě akutního předávkování lze gastrointestinální absorpci snížit podáním medicinálního uhlí. Léčba je převážně symptomatická a podpůrná. V případě výrazných beta-sympatomimetických účinků (např. tachykardie, úzkost, agitovanost a hyperkinéze) je možné zmírnit obtíže podáním beta-blokátoru. Tyreostatika nejsou vhodná, protože činnost štítné žlázy již byla zcela potlačena.

Po užití extrémně vysokých dávek (pokus o sebevraždu) může být prospěšné provedení plasmaferézy.

Předávkování levothyroxinem vyžaduje dlouhodobé monitorování. Počátek výskytu příznaků může být zpožděn až o 6 dnů vlivem postupné přeměny levothyroxinu na liothyronin.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Hormony štítné žlázy ATC kód: H03A A01

Účinek syntetického levothyroxinu, který je obsažen v přípravku Levothyroxine Teva, je totožný s účinkem přirozeně se vyskytujícího hormonu štítné žlázy, který se tvoří převážně ve štítné žláze. Tělo není schopno rozlišovat mezi endogenně vytvářeným a exogenním levothyroxinem.

Po částečné přeměně na liothyronin (T3), zejména v játrech a ledvinách, a po přestupu do buněk tkání lze pozorovat charakteristické účinky hormonů štítné žlázy na vývoj, růst a metabolismus zprostředkované aktivací T3 receptorů.

Nahrazení hormonů štítné žlázy vede k normalizaci metabolických procesů. Tak je např. významně snížen vzestup cholesterolu při hypotyreóze po podání levothyroxinu.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Při užití nalačno se perorálně podaný levothyroxin absorbuje až z 80 %, a to zejména v závislosti na charakteru galenické formy přípravku a především v tenkém střevě. Absorpce je významně snížena při užívání přípravku s jídlem. Maximálních hladin v plasmě je dosaženo přibližně za 2 až 3 hodiny po užití přípravku.

Po zahájení perorální léčby dochází k nástupu účinku přípravku obvykle za 3 až 5 dní. Distribuční objem činí asi 10 až 12 l. Přibližně 99,97 % levothyroxinu se váže na specifické transportní bílkoviny. Protože tato vazba není kovalentní, existuje konstantní a velmi rychlá přeměna mezi volným a vázaným hormonem.

Metabolická clearance levothyroxinu je přibližně 1,2 l plazmy/den. Je odbouráván převážně v játrech, ledvinách, mozku a ve svalech. Metabolity jsou vylučovány močí a stolicí.

Poločas levothyroxinu je asi 7 dní, ačkoliv je kratší u hypertyreózy (3 až 4 dny) a delší u hypotyreózy (asi 9 až 10 dnů).

Levothyroxin přechází přes placentu pouze v malých množstvích. Při normálním dávkování je do mateřského mléka vylučováno jenom malé množství levothyroxinu.

Vzhledem k vysoké vazbě na plasmatické bílkoviny není levothyroxin odstranitelný hemodialýzou nebo hemoperfúzí.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Nežádoucí účinky pozorované při jednorázové i opakované dávce ve studiích toxicity se vyskytly pouze při podávání vysokých dávek.

Akutní toxicita

Akutní toxicita levothyroxinu je velmi nízká.

Chronická toxicita

Chronická toxicita byla sledována u různých živočišných druhů (potkani, psi). U potkanů byla při vysokých dávkách prokázána hepatopatie, zvýšený výskyt spontánní nefrózy a změna hmotnosti orgánů. U psů nebyly pozorovány žádné významné nežádoucí účinky.

Mutagenicita

Nejsou dostupné žádné údaje o mutagenním potenciálu levothyroxinu. Dosud nebylo zjištěno žádné podezření nebo známka poškození potomků v důsledku změn genomu vyvolaných hormony štítné žlázy.

Levothyroxin nebyl mutagenní v mikronukleus testu na myších.

Karcinogenita

Dlouhodobé sledování kancerogenního potenciálu levothyroxinu u zvířat nebylo prováděno. Reprodukční toxicita

Placentou prochází jen velmi malá množství hormonů štítné žlázy.

Po podávání velmi vysokých dávek levothyroxinu potkanům během časné březosti se vyskytly nežádoucí účinky včetně úmrtí plodu a novorozených mláďat. Byl hlášen vliv na vývoj končetin u myší a vliv na vývoj centrálního nervového systému u činčil, ale studie teratogenity provedené na morčatech a králících neprokázaly zvýšení počtu kongenitálních malformací.

Nejsou k dispozici studie na zvířatech týkající se vlivu na fertilitu. Nejsou dostupné žádné údaje týkající se narušení plodnosti mužů a žen. Nejsou podezření ani důkazy, že kněmu může dojít.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Kukuřičný škrob Předbobtnalý kukuřičný škrob Mikrokrystalická celulosa

Koloidní bezvodý oxid křemičitý Magnesium-stearát

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky Lahve:

Spotřebujte do 12 měsíců po prvním otevření.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

PVC/PVDC bílé-Al blistry: Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Lahve:

Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

6.5 Druh obalu a velikost balení

50 mikrogramů: PVC/PVDC bílé-Al blistry 75 mikrogramů: PVC/PVDC bílé-Al blistry 100 mikrogramů: PVC/PVDC bílé-Al blistry 125 mikrogramů: PVC/PVDC bílé-Al blistry 150 mikrogramů: PVC/PVDC bílé-Al blistry

Velikost balení: 20, 28, 30, 50, 56, 60, 84, 90, 100, 112 a 250 tablet

PVC/PVDC bílé-Al perforované jednodávkové blistry Velikost balení: 50 tablet

PVC/PVDC bílé-Al kalendářní blistry Velikost balení: 98 tablet

Bílá HDPE lahev s polypropylenovým (PP) dětským bezpečnostním uzávěrem. Velikost balení: 28, 50, 56, 100, 112, 250, 500 a 1000 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., Praha, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLA

Levothyroxine Teva 50 mikrogramů: 56/004/13-C Levothyroxine Teva 75 mikrogramů: 56/005/13-C Levothyroxine Teva 100 mikrogramů: 56/006/13-C Levothyroxine Teva 125 mikrogramů: 56/007/13-C Levothyroxine Teva 150 mikrogramů: 56/008/13-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

9.1.2013

10.    DATUM REVIZE TEXTU

5.4.2013

11/11