Lamprene
Tento dokument je odbornou informací k léčivému přípravku, který je předmětem specifického léčebného programu. Odborná informace byla předložena žadatelem o specifický léčebný program. Nejedná se o dokument schválený Státním ústavem pro kontrolu léčiv.__
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
i
LAMPRENE®
2. SLOŽENÍ KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ
3-(p-chloro-anilino)-10-(p-chlorofenyl)-2,10-dihydro-2-(isopropylimino)-fenazin ( =
clofazimin ). Každá tobolka obsahuje 50 mg nebo 100 mg mikronizovaného clofaziminu rozpuštěného v olejovo-voskovém základu.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tobolky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Indikace
Lamprene v kombinaci spolu s přípravkem Rimactane® ( rifampicin ) a dapsonem, slouží k léčbě multibaciliámi formy lepry, jako je leprózní (LL), tzv. "borderline" leprózní (BL) a tzv."mid-borderline" (BB) lepra a k léčbě leprózní erythema nodosum (ENL ).
Kombinovaná léčba ( multidrug therapy = MTD ) je nezbytná k prevenci výskytu rezistentních kmenů M.leprae. MDT kalendářový blistr balení lze zdarma obdržet od WHO.
4.2. Dávkování a způsob podání
K léčbě lepry doporučuje WHO následující režimy :
Dospěli : Lamprene 300 mg jednou měsíčně pod dohledem a 50 mg jednou denně
jako samoléčba a Rimactane® ( rifampicin ) 500 mg jednou měsíčně pod dohledem a dapson 100 mg jednou denně jako samoléčba.
.Děti ( 10-14 let) : Lamprene 150 mg jednou měsíčně pod dohledem a 50 mg jednou
denně jako samoléčba a Rimactane® ( rifampicin ) 450 mg jednou měsíčně pod dohledem a dapson 50 mg jednou denně jako samoléčba.
Děti í < 10 let) : Dávka musí být vhodně upravena, např. Lamprene 100 mg jednou
měsíčně pod dohledem a 50 mg dvakrát týdně jako samoléčba a Rimactane® ( rifampicin ) 300 mg jednou měsíčně pod dohledem a dapson 25 mg jednou denně jako samoléčba.
Tato trojkombinace se podává po dobu 12 měsíců. Dvanáctiměsíční dávky se mají dokončit maximálně během období 18 měsíců.
Erythema nodosum leprosum ( ENL )
Dospělí a děti : pokud se u nemocného rozvine ENL, léčba rifampicinem a dapsonem pokračuje jako předtím a dávka Lamprene se zvýší na 200-300 mg denně pod lékařským dohledem. Tyto vysoké dávky se nesmí podávat déle než 3 měsíce.
Způsob podávání
K zajištění maximální absorpce přípravku Lamprene je nezbytné užívat ho s jídlem nebo s mlékem.
4.3. Kontraindikace
Známá přecitlivělost k clofaziminu nebo k pomocným látkám přípravku Lamprene.
4.4. Zvláštní upozornění
Přípravek Lamprene se nikdy nesmí v léčbě lepry podávat samostatně. Kombinovaná terapie je nezbytná k prevenci objevení resistentních kmenů.
Upozornění
Po dlouhodobém podávání vysokých dávek se clofazimin může kumulovat v tkáních, např. ve stěně tenkého střeva, a precipitovat. Pokud se krystaly deponují v lamina propria sliznice jejuna a v mesenterických lymfatických uzlinách, může dojít k rozvoji enteropatie někdy vedoucí ke střevní obstrukci. Pokud se během léčby objeví gastrointestinální příznaky, dávka se má snížit nebo prodloužit interval mezi dvěma dávkami. Příznaky pomalu ustupují po vysazení léku.
V případě přetrvávajícího průjmu nebo zvracení je nemocného třeba hospitalizovat.
Opatření
Nemocní s leprou, kteří trpí opakovaně bolestmi břicha a průjmem, a nemocní s poškozením jater nebo ledvin, by neměli být léčeni přípravkem Lamprene, pokud to situace dovolí. Je-li léčba nezbytná, tito nemocní by měli být pod lékařským dohledem.
Denní dávky >100 mg Lamprene by měly být podávány co nejkratší dobu ( < 3 měsíce ) a pouze za přísného lékařského dohledu.
Lékaři by si měli být vědomi, že diskolorace kůže vyvolané přípravkem Lamprene mohou vyústit v deprese ( byly hlášeny dva případy deprese se sebevraždou ). Nemocní mají být upozorněni, že Lamprene může vyvolat diskoloraci spojivky, slz, potu, sputa, moči, stolice, nosního sekretu, semene, mléka a zarudnutí nebo až hnědočerné zabarvení kůže. Nemocní mají být upozorněni, že diskolorace kůže, přestože je reversibilní, může přetrvávat několik měsíců nebo let po dokončení léčby přípravkem Lamprene.
4.5. Interakce
Lamprene nemá významný vliv na farmakokinetiku dapsonu, ačkoliv u některých nemocných může dojít k přechodnému zvýšení vylučování dapsonu močí.
Předběžná data naznačující, že dapson inhibuje protizánětlivé účinky přípravku Lamprene, nebyla potvrzena. Pokud se rozvine u nemocných léčených dapsonem a Lamprene zánětlivá reakce, je vhodné pokračovat v léčbě oběma přípravky.
Clofazimin snižuje absorpci rifampicinu u nemocných leprou, což prodlužuje dobu vedoucí k dosažení maximálních sérových koncentrací a prodlužuje jeho poločas. Biologická dostupnost není ovlivněna, takže tato interakce není klinicky významná.
U pacientů léčených vysokými dávkami clofaziminu ( 300 mg denně ) a isoniazidu ( 300 mg denně ) byly pozorovány zvýšené hladiny clofaziminu v plasmě a v moči, ačkoliv stanovené kožní koncentrace byly nižší.
4.6. Těhotenství a laktace
AMES testem ani cytogenním testem nebyla u nemocných léčených přípravkem Lamprene prokázána jeho mutagenní aktivita. Teratogenní účinek nebyl pozorován u králíků a krys při podávání clofaziminu v dávkách 8x až 25krát vyšších než obvyklá humánní dávka. Při podáváni dávek 12-25krát vyšších než dávky podávané pacientům však bylo pozorováno zpomalení osifikace lebky plodu a u myší byla pozorována fetotoxicita.
Zkušenosti s přípravkem Lamprene v těhotenství jsou limitované. Clofazimin přestupuje placentou a u novorozenců byla pozorována kožní diskolorace. Lamprene se smí podávat v těhotenství pouze převýší-li potenciální zisk riziko pro plod. Vzhledem k tomu, že lepra, se v těhotenství zhoršuje, WHO doporučuje pokračovat v léčbě přípravkem Lamprene i v těhotenství.
Clofazimin přestupuje do mateřského mléka a může dojít k diskoloraci kůže dítěte. Lamprene se smí podávat kojícím ženám jen je-li jasně indikován.
4.7. Možnost snížení pozornosti při řízení motorových vozidel a obsluze strojů
Při léčbě přípravkem Lamprene bylo pozorováno nejasné vidění, únava a bolesti hlavy. Nemocní s těmito nežádoucími účinky by neměli řídit motorová vozidla a ovládat stroje. O vykonávání těchto činností rozhoduje lékař individuálně.
4.8. Nežádoucí účinky
Frekvence se stanovuje : časté > 10 %, příležitostné 1-10 %, vzácné 0,001 - 1%, ojedinělé případy < 0,001 %.
Kůže a kožní adnexa
Časté : zarudnutí až hnědočerné zabarvení kůže.a leprózní léze, zejména u
nemocných se světlou pokožkou na místech vystavených světlu, diskolorace vlasů ( u 75-100 % nemocných ). Diskolorace je reversibilní, ačkoliv v případě kůže může přetrvávat několik měsíců po dokončení léčby. Ichytyosa a suchá kůže.
Příležitostné : vyrážka, svědění
Vzácné : fotosensitivita, akneformní kožní výsevy
Zažívací trakt
Časté : nausea, zvracení, bolesti břicha, průjem ( u 40-50 % nemocných )
Vzácné : anorexie, eosinoíilní enteropatie
Ojedinělé případy : střevní obstrukce
Oči
Časté : diskolorace spojivky, rohovky a slz
Příležitostné : suchost a podrážděnost očí, zhoršené vidění
Vzácné : pigmentace makuly, subepiteliální hnědavé pigmentové linie rohovky
dané deposicí krystalů, reversibilní při přerušení léčby
Centrální nervový systém
Časté : bolesti hlavy, únava
Ojedinělé případy : deprese z diskolorace kůže
Laboratorní hodnoty
Vzácné : zvýšená hladina krevního cukru
Ostatní
Časté : diskolorace tělních tekutin a sekretu, např. potu, sputa, moči, stolice
Příležitostné : úbytek hmotnosti
Ojedinělé případy : infarkt sleziny,lymfadenopatie
4.9. Předávkování
Nejsou dostupné konkrétní údaje o léčbě předávkování přípravkem Lamprene. V případech akutního předávkování je třeba vyprázdnit žaludek vyvoláním zvracení nebo výplachem a podle potřeby se má zahájit symptomatická léčba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina : antileprotikum
Clofazimin má u lidí bakteriostatický a slabě baktericidní účinek na Mycobacterium leprae ( M.leprae, Hansenův bacil ). Přesný mechanismus účinku proti mykobakteriím je třeba objasnit. Clofazimin se pravděpodobně přednostně váže na mykobakteriální DNA a inhibuje mykobakteriální replikaci a růst.
S dapsonem a rifampicinem nedochází ke zkřížené rezistenci, pravděpodobně protože clofazimin má jiný mechanismus účinku. M.leprae resistentní k clofaziminu bylo popsáno pouze v ojedinělých případech.
Minimální inhibiční koncentrace clofaziminu for M.leprae v myších tkáních byla stanovena na hodnoty mezi 0,1 a 1 pg/g. Nerovnoměrná tkáňová distribuce neumožňuje přesnější stanovení. U nemocných s leprózní formou lepry je celkový antibakteriální účinek Lamprene srovnatelný s účinkem dapsonu. Nástup antimikrobiální aktivity Lamprene je pomalý a může být prokázán až po 50 dnech léčby.
Clofazimin má také protizánětlivý účinek, který může přispívat k účinku Lamprene při kontrole ENL reakcí.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti Absorpce a plasmatická koncentrace
Clofazimin se absorbuje relativně pomalu. Biologická dostupnost mikroionizované suspenze v olejovo-voskové bázi je až 70 % po dávce 100 mg a snižuje se se zvýšením dávky. Maximální plasmatické koncentrace nezměněné aktivní substance je dosaženo během 8-12 hodin po jednorázovém perorálním podání. Podávání léku s jídlem zvyšuje jeho biologickou dostupnost ve smyslu AUC o přibližně 60 % a má tendenci urychlovat absorpci. Po perorálním podání jedné dávky 200 mg clofaziminu k snídani byla u zdravých dobrovolníků naměřena průměrná maximální plasmatická koncentrace 861 ( ± 289 ) pmol/g. Při podávání clofaziminu nalačno je jeho plasmatická hladina přibližně o 20 % nižší.
Po opakovaném podávání clofaziminu v denních dávkách 50 mg a 100 mg leprózním nemocným byla naměřena po 42 dnech průměrná ranní trough koncentrace 580 pmol/g a 910 pmol/g. Koncentrace v ustáleném stavu nebyly v tomto časovém období dosaženy.
Distribuce
Clofazimin je silně lipofílní a hromadí se především v tukové tkáni a v makrofágách retikuoendoteliálního systému. Po dlouhodobé terapii byl clofazimin detekován v následujících orgánech, tkáních a tělesných tekutinách : podkožní tuk, mesenterické lymfatické uzliny, žluč a žlučník, nadledviny, slezina, tenké střevo, játra, svaly, kosti, kůže. Nikdy nebyl detekován v mozku. Zdá se, že clofazimin nepřekračuje hematoencefalickou barieru.
Clofazimin prostupuje placentou a přechází do mléka v dostatečném množství, aby zbarvil mléko.
Biotransformace
Informace o metabolisaci clofaziminu jsou omezené. Tři metabolity, dva glukuronidy, byly detekovány v moči.
Eliminace
Clofazimin se z plasmy vylučuje pomalu. Průměrný eliminační poločas nezměněné látky po jednorázovém podání dávky 200 mg zdravým dobrovolníků je 10,6 (±4.0) dní. Po opakovaném podávání dávky 50 mg a 100 mg leprózním nemocným je eliminační poločas odhadnut ze závislosti koncentrace na čase na 25 dní.
Nezměněný clofazimin se vylučuje žlučí především do stolice. Během 3 dní je detekováno v průměru 35 % dávky. Ne více než 0,4 % dávky je nalezeno po 24 hodinách v moči ve formě nezměněného clofaziminu. Močové metabolity činí asi 0,6 % denní dávky.
Nejsou dostupné údaje o vlivu renální či hepatální nedostatečnosti na farmakokinetiku' clofaziminu.
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku
Dlouhodobé studie karcinogenity u zvířat nebyly s clofaziminem provedeny. Mutagenní aktivita nebyla AMES testem detekována. Primární teratogenní účinek byl pozorován u potomků krys a králíků léčených v těhotenství clofaziminem v dávkách až 50 mg/kg/den a 15 mg/kg/den. Nebyly důkazy o fetotoxicitě u myší v dávkách 50 mg/kg/den , osifikace lebky plodu byla poněkud zpomalena.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1. Seznam všech pomocných látek
Butylovaný hydroxytoluen ( E 321 ), etyl hydroxybenzoát sodný ( E 215 ), propyl hydroxybenzoát sodný ( E 217 ), p-metoxy acetofenon, propylénglykol, řepkový olej, sojový lecitin, hydrogenovaný sojový olej, částečně hydrogenované rostlinné oleje, včelí vosk, želatina, glycerol, kyselina citrónová, etylvanilín, černý oxid železa, červený oxid železa ( E 1721 ).
6.2. Inkompatibility
Nejsou známy
6.3. Doba použitelnosti
5 let.
6.4. Uchovávání
Chraňte před vlhkem, uchovávejte při teplotě do 25 st. C. Přípravek skladujte mimo dosah dětí.
6.5. Druh obalu a velikost balení
xxxxxx
Chybí:
6.6. Návod k použití
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
9. DATUM REGISTRACE A DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
10. DATUM POSLEDNÍ REVIZE TEXTU