Kengrexal 50 Mg
PŘÍLOHA I
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Kengrexal 50 mg prášek pro koncentrát pro injekční / infuzní roztok.
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna lahvička obsahuje cangrelorum tetrasodium, což odpovídá cangrelorum 50 mg. Po rekonstituci obsahuje 1 ml koncentrátu cangrelorum 10 mg. Po naředění obsahuje 1 ml koncentrátu cangrelorum 200 mikrogramů.
Pomocné látky se známým účinkem Jedna lahvička obsahuje 52,2 mg sorbitolu.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Prášek pro koncentrát pro injekční/infuzní roztok. Bílý až téměř bílý lyofilizovaný prášek.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Kengrexal, souběžně podávaný s kyselinou acetylsalicylovou (ASA), je indikován ke snížení výskytu kardiovaskulárních trombotických příhod u dospělých pacientů s ischemickou chorobou srdeční, kteří podstupují perkutánní koronární intervenci (PCI) a kteří nebyli léčeni perorálně podávaným inhibitorem P2Y12 před provedením PCI a u kterých není léčba perorálně podávaným inhibitorem P2Y12 možná nebo vhodná.
4.2 Dávkování a způsob podání
Kengrexal by měl podávat lékař, který má zkušenostmi buď s postupy akutní koronární péče nebo s koronárními zákroky, a je určen pro specializované použití v akutních případech a nemocničním prostředí.
Dávkování
Doporučená dávka přípravku Kengrexal u pacientů, kteří podstupují PCI, je intravenózní bolus v dávce 30 mikrogramů/kg, bezprostředně následovaný intravenózní infuzí v dávce 4 mikrogramy/kg/min. Bolusovou injekci a infuzi je třeba podat před provedením zákroku a pokračovat v ní po dobu nejméně dvou hodin nebo po dobu trvání zákroku, podle toho, co bude trvat déle. Dle rozhodnutí lékaře lze v infuzi pokračovat po dobu celkem čtyř hodin, viz bod 5.1.
Pacienti by měli přejít na dlouhodobou perorální léčbu P2Y12. Při přechodu na dlouhodobou léčbu by jim měla být podána zahajovací dávka perorálního P2Y12 (klopidogrel, tikagrelor nebo prasugrel) bezprostředně po přerušení infuze kangreloru. Popřípadě lze podat zahajovací dávku tikagreloru nebo prasugrelu, s výjimkou klopidogrelu, 30 minut před ukončením infuze, viz bod 4.5.
Použití s jinými antikoagulačními léčivy
U pacientů, kteří podstupují PCI, musí být nasazena standardní procedurální adjuvantní léčba (viz bod 5.1).
Starší pacienti
U starších (> 75 let) pacientů není nutné dávky nijak upravovat.
Porucha funkce ledvin
U pacientů s mírnou, středně závažnou nebo závažnou poruchou funkce ledvin není nutné dávky nijak upravovat (viz bod 4.4 a bod 5.2).
Porucha funkce jater
Není nutná žádná úprava dávky (viz bod 5.2).
Pediatrická populace
Bezpečnost a účinnost kangreloru u dětí mladších 18 let nebyla dosud stanovena. Nejsou dostupné žádné údaje.
Způsob podání
Kengrexal je určen k intravenóznímu podání pouze po rekonstituci a naředění.
Kengrexal je třeba podat intravenózní infuzí. Bolusová dávka naředěného roztoku ve vaku se aplikuje rychlým vstříknutím do žíly (< 1 minutu) nebo infuzní pumpou. Před provedením PCI se ujistěte, že byla podána celá bolusová dávka. Začněte podávat infuzi bezprostředně po podání bolusové dávky.
Návod k rekonstituci a naředění tohoto léčivého přípravku před jeho podáním je uveden v bodě 6.6.
4.3 Kontraindikace
• Aktivní krvácení nebo zvýšené riziko krvácení z důvodu poruchy hemostázy a/nebo ireverzibilních poruch koagulace nebo v důsledku nedávné velké operace/traumatu nebo nekontrolovatelné závažné hypertenze.
• Jakákoli anamnéza cévní mozkové příhody nebo tranzitorní ischemické ataky (TIA) .
• Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Riziko krvácení
Během léčby přípravkem Kengrexal může dojít ke zvýšení rizika krvácení.
V pivotních studiích GUSTO (Global Use of Strategies to Open Occluded Arteries) prováděných u pacientů, kteří podstupují PCI, došlo k častějšímu výskytu středně závažných až mírných krvácivých příhod u pacientů léčených kangrelorem v porovnání s pacienty léčenými klopidogrelem viz bod 4.8.
I když v souvislosti s podáním kangreloru dochází ke krvácení nejčastěji v místě tepenné punkce, může ke krvácení dojít i v jiném kterémkoli místě. Jakýkoli neočekávaný pokles krevního tlaku či hematokritu může vést ke krvácivé příhodě, a proto je třeba v takovém případě zvážit ukončení léčby kangrelorem. U pacientů s onemocněními spojenými se zvýšeným rizikem krvácení a pacientů, kteří užívají léky, které mohou zvýšit riziko krvácení, je třeba při podávání kangreloru postupovat opatrně.
Poločas rozpadu kangreloru činí tři až šest minut. K obnovení funkce krevních destiček dochází během 60 minut po ukončení infuze.
Nitrolebeční krvácení
Léčba přípravkem Kengrexal může zvýšit riziko vzniku nitrolebečního krvácení. V pivotních studiích prováděných u pacientů, kteří podstupují PCI, došlo k častějšímu výskytu nitrolebečního krvácení v souvislosti s podáváním kangreloru za 30 dní (0,07 %) v porovnání s klopidogrelem (0,02 %), přičemž 4 příhody krvácení v souvislosti s kangrelorem a 1 příhoda krvácení v souvislosti s klopidogrelem byly smrtelné. Kangrelor je kontraindikován u pacientů s jakoukoli anamnézou CMP/TIA (viz bod 4.3 a bod 4.8).
Srdeční tamponáda
Léčba přípravkem Kengrexal může zvýšit riziko vzniku srdeční tamponády. V pivotních studiích prováděných u pacientů, kteří podstupují PCI, došlo k častějšímu výskytu srdečních tamponád v souvislosti s podáváním kangreloru za 30 dní (0,12 %) v porovnání s klopidogrelem (0,02 %) (viz bod 4.8).
Účinky na funkci ledvin
V pivotních studiích prováděných u pacientů, kteří podstupují PCI, byly hlášeny případy akutního selhání funkce ledvin (0,1 %), selhání funkce ledvin (0,1 %) a zvýšené hladiny kreatininu v séru (0,2 %) v souvislosti s léčbou kangrelorem v klinických hodnoceních. Viz bod 4.8. U pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu 15 - 30 ml/min) byla hlášena vyšší míra zhoršení funkce ledvin (3,2 %) u skupiny s kangrelorem oproti klopidogrelu (1,4 %). Navíc byla hlášena vyšší míra středně závažného krvácení podle škály GUSTO u skupiny užívající kangrelor (6,7 %) oproti skupině s klopidogrelem (1,4 %). U těchto pacientů je proto třeba při léčbě kangrelorem postupovat opatrně.
Hypersenzitivita
Po léčbě přípravkem Kengrexal může dojít ke vzniku hypersenzitivních reakcí. V souvislosti s léčbou kangrelorem byla zaznamenána vyšší míra (0,05 %) závažných případů hypersenzitivity v porovnání s kontrolní skupinou (0,007 %). Patří sem případy anafylaktických reakcí/šoku a angioedému (viz bod 4.8).
Riziko dusnosti
V souvislosti s léčbou přípravkem Kengrexal může dojít k riziku vzniku dušnosti. V pivotních studiích prováděných u pacientů, kteří podstupují PCI, došlo k častějšímu výskytu dušnosti (včetně zátěžové dušnosti) u pacientů léčených kangrelorem (1,3 %) oproti klopidogrelu (0,4 %). Ve většině případů se jednalo o mírnou až středně závažnou dušnost a střední doba trvání dušnosti u pacientů dostávajících kangrelor činila dvě hodiny (viz bod 4.8).
Intolerance fruktózy
Tento léčivý přípravek obsahuje sorbitol. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy by tento přípravek neměli užívat.
Sodík
Kengrexal obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné lahvičce tj. v podstatě je „bez sodíku”.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých.
Perorálně podávané inhibitory P2Y1Z (klopidogrel, prasugrel, tikagrelor)
Když je klopidogrel podáván během infuze kangreloru, nedochází k očekávanému inhibičnímu účinku klopidogrelu na krevní destičky. Podání 600 mg klopidogrelu bezprostředně po ukončení infuze kangreloru má za následek očekávaný úplný farmakodynamický účinek. Ve studiích fáze III nebylo pozorováno žádné klinicky významné ovlivnění inhibice P2Y12, když byl klopidogrel v dávce 600 mg podán bezprostředně po ukončení infuze kangreloru.
U kangreloru a prasugrelu byla provedena studie farmakodynamické interakce, která vykázala, že kangrelor a prasugrel mohou být podávány souběžně. Pacienty lze převést z kangreloru na prasugrel, pokud je prasugrel podán bezprostředně po přerušení infuze kangreloru nebo až jednu hodinu před jejím přerušením, nejlépe 30 minut před ukončením infuze kangreloru, aby se zamezilo obnově reaktivity krevních destiček.
U kangreloru a tikagreloru byla provedena také studie farmakodynamické interakce. Interakce s kangrelorem nebyla pozorována. Pacienty je možné převést z kangreloru na tikagrelor bez ovlivnění protidestičkového účinku.
Farmakodvnamické účinky
Kangrelor vykazuje inhibici aktivace a agregace krevních destiček, prokázanou agregometrií (optickou a impendanční) a testy POCT (ultrarychlá diagnostika), jako je test VerifyNow P2Y12™, VASP-P a průtoková cytometrie.
Po podání bolu v dávce 30 mikrogramů/kg, bezpřostředně následovaným infuzí v dávce 4 mikrogramy/kg/min (dávka před PCI) lze pozorovat inhibici krevních destiček během dvou minut. Farmakokinetický/farmakodynamický (FK/FD) účinek kangreloru je stále zachován po celou dobu trvání infuze.
Bez ohledu na dávku dochází po ukončení infuze k poklesu hladiny kangreloru v krvi a funkce krevních destiček se obnovuje do jedné hodiny.
Kyselina acetvlsalicvlová (ASA), heparin, nitroglycerin
Během interakční studie s aspirinem, heparinem a nitroglycerinem nebyl pozorován žádný farmakokinetický nebo farmakodynamický účinek.
Bivalirudin, nízkomolekulární heparin, fondaparinux a. inhibitory GP TTb/TTTa.
V klinických studiích byl kangrelor podáván s bivalirudinem, nízkomolekulárním heparinem, fondaparinuxem a inhibitory GP Tib/TTTa (abciximab, eptifibatid, tirofiban), ale nevykazoval žádný patrný účinek na farmakokinetiku nebo farmakodynamiku kangreloru.
Cytochrom P450 (CYP)
Metabolismus kangreloru není závislý na CYP a terapeutické koncentrace kangreloru nebo jeho hlavní metabolity neinhibují izoenzymy CYP.
Protein rezistentní vůči karcinomu prsu (BCRP)
Byla pozorována inhibice BCRP in vitro prostřednictvím metabolitu ARC-69712XX při klinicky významných koncentracích. Možné důsledky z hlediska situace in vivo nebyly zkoumány, ale při kombinaci kangreloru se substrátem BCRP je třeba postupovat opatrně.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Údaje o podávání kangreloru těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici. Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3).
Podávání přípravku Kengrexal v těhotenství se nedoporučuje.
Kojení
Není známo, zda se přípravek Kengrexal vylučuje do mateřského mléka. Riziko pro kojence nelze vyloučit.
Fertilita
Během studií na zvířatech nebyl pozorován žádný účinek přípravku Kengrexal na ženskou plodnost. U samců potkanů léčených přípravkem Kengrexal byl pozorován reverzibilní účinek na plodnost. Viz bod 5.3.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek Kengrexal nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Souhrn bezpečnostního profilu
Bezpečnost kangreloru byla hodnocena u více než 12700 léčených pacientů, kteří podstupují PCI.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky kangreloru patří mírné až středně těžké krvácení a dušnost. Závažné
nežádoucí účinky spojené s podáváním kangreloru u pacientů s onemocněním koronárních tepen zahrnují těžké / život ohrožující krvácení a hypersenzitivitu.
Tabulkový přehled nežádoucích účinků
V Tabulka č. 1 jsou uvedeny nežádoucí účinky, které byly identifikovány na základě sloučených údajů získaných ze všech studií CHAMPION. Nežádoucí účinky jsou uvedeny podle frekvence výskytu a třídy orgánového systému. Frekvence výskytu jsou definovány podle následující konvence: velmi časté: (> 1/10); časté: (> 1/100 až < 1/10); méně časté: (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné: (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné: (< 1/10 000); není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Tabulka č. 1: Nežádoucí účinky kangreloru hlášené v poolovaných studiích
CHAMPION během 48 hodin
Třída orgánového systému |
Časté (> 1/100 až < 1/10) |
Méně časté (> 1/1000 a < 1/100) |
Vzácné > 1/10000 až < 1/1000 |
Velmi vzácné < 1/10000) |
Infekce a infestace |
Infekce hematomu | |||
Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysty a pdypy) |
Krvácející kožní novotvar | |||
Poruchy krve a lymfatického systému |
trombocytopen ie | |||
Poruchy imunitního systému |
Anafylaktická reakce (anafylaktický šok), hypersenzitivit a | |||
Poruchy nervového systému |
Intrakraniální krvácení d * | |||
Poruchy oka |
Oční krvácení | |||
Poruchy ucha a labyrintu |
Krvácení z ucha | |||
Srdeční poruchy |
Srdeční tamponáda (perikardiální krvácení) | |||
Cévní poruchy |
Hematom < 5 cm, krvácení |
Hemodynamická instabilita |
Krvácení z rány, cévní pseudoaneurys ma | |
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy |
Dyspnoe (zátěžová dyspnoe) |
Epistaxe, hemoptýza, |
Plicní krvácení | |
Gastrointestinální poruchy |
Retroperitoneální krvácení,* peritoneální hematom, gastrointestinální krvácení a | |||
Poruchy kůže a |
Ekchymóza |
Angioedém |
Třída orgánového systému |
Časté (> 1/100 až < 1/10) |
Méně časté (> 1/1000 a < 1/100) |
Vzácné > 1/10000 až < 1/1000 |
Velmi vzácné < 1/10000) |
podkožní tkáně |
(petechie, purpura) |
kopřivka f | ||
Poruchy ledvin a močových cest |
Krvácení z močových cest e, akutní renální selhání (renální selhání) | |||
Poruchy reprodukčního systému a prsu |
Pánevní krvácení |
Menoragie, krvácení z penisu | ||
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
Výtok z místa vpichu do cévy |
Hematom v místě vpichu do cévy b | ||
Vyšetření |
Snížená hladina hematokritu, snížená hladina hemoglobinu ** |
Zvýšená hladina kreatininu v krvi |
Snížená hladina počtu krevních destiček, snížená hladina počtu krvinek, zvýšený mezinárodní normalizovaný poměr c | |
Poranění, otravy a procedurální komplikace |
Hematom > 5 cm |
Kontuze |
Periorbitální hematom, podkožní hematom |
Názvy několika souvisejících nežádoucích účinků byly seskupeny do tabulky a zahrnují lékařské názvy popsané níže:
a. krvácení do horního gastrointestinálního traktu, krvácení v ústech, krvácení z dásní, krvácení z jícnu, krvácení z duodenálního vředu, hemateméza, krvácení do dolního gastrointestinálního traktu, krvácení z konečníku, hemoroidální krvácení, hematochezie
b. krvácení z místa aplikace, krvácení nebo hematomy v místě zavedení katétru, krvácení nebo podlitiny v místě podání infuze
c. abnormální koagulační čas, prodloužení protrombinového času
d. krvácení do mozku, cévní mozková příhoda
e. Hematurie, přítomnost krve v moči, uretrální krvácení
f. Erytém, erytematózní vyrážka, svědivá vyrážka * včetně příhod vedoucích k úmrtí
** transfuze byla méně častá 101/12 565 (0,8 %)
Popis vybraných nežádoucích účinků
Krvácení podle škály GUSTO bylo měřeno v klinických hodnoceních CHAMPION (PHOENIX, PLATFORM a PCI). Analýza krvácení nesouvisejícího s CABG je uvedena v Tabulka č. 2.
Při podání v rámci PCI vykazoval kangrelor v porovnání s klopidogrelem vyšší incidenci mírného krvácení podle škály GUSTO. Další analýza mírného krvácení podle škály GUSTO odhalila, že velké procento příhod mírného krvácení zahrnovalo ekchymózu, mokvání a hematomy o velikosti < 5 cm. Míra transfuzí a těžkého / život ohrožujícího krvácení byla podobná. V poolované bezpečnostní populaci v rámci klinických hodnocení CHAMPION byl výskyt smrtelného krvácení během 30 dní od podání dávky nízký a srovnatelný s výskytem u pacientů, kteří obdrželi kangrelor, v porovnání s klopidogrelom (8 [0,1 %] oproti 9 [0,1 %]).
Na relativní riziko vzniku krvácení v souvislosti s podáním kangreloru neměl vliv žádný demografický faktor.
Tabulka č. 2: Krvácení nesouvisející s CABG
Krvácení podle škály GUSTO, n (%) | ||
Poolované údaje ze studie CHAMPION |
Kangrelor (N = 12565) |
Klopidogrel (N = 12542) |
Jakékoli krvácení podle škály GUSTO |
2196 (17,5) |
1696 (13,5) |
Těžké / život ohrožující |
28 (0,2) |
23 (0,2) |
Středně těžké |
76 (0,6) |
56 (0,4) |
Mírné a |
2109 (16,8) |
1627 (13,0) |
Mírné bez ekchymózy, výtok a hematom < 5 cm |
707 (5,6) |
515 (4,1) |
Pacienti s jakoukoli transfuzí |
90 (0,7) |
70 (0,6) |
CHAMPION PHOENIX |
Kangrelor (N = 5529) |
Klopidogrel (N = 5527) |
Jakékoli krvácení podle škály GUSTO |
178 (3,2) |
107 (1,9) |
Těžké / život ohrožující |
9 (0,2) |
6 (0,1) |
Středně těžké |
22 (0,4) |
13 (0,2) |
Mírné b |
150 (2,7) |
88 (1,6) |
Mírné bez ekchymózy, výtok a hematom < 5 cm |
98 (1,8) |
51 (0,9) |
Pacienti s jakoukoli transfuzí |
25 (0,5) |
16 (0,3) |
CABG: koronární arteriální bypass; GUSTO: (Globální využití strategií k otevření okludovaných koronárních arterií [Global Use of Strategies to Open Coronary Arteries])
a V analýze poolovaných studií CHAMPION bylo mírné krvácení podle škály GUSTO definováno jako jiné krvácení, které nevyžaduje transfuzi krve nebo nezpůsobuje hemodynamický kompromis. b Ve studii CHAMPION PHOENIX bylo mírné krvácení podle škály GUSTO definováno jako jiné krvácení, které vyžaduje intervenci nebo transfuzi krve nebo způsobuje hemodynamický kompromis.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.
4.9 Předávkování
V klinických studiích obdrželi zdraví dobrovolníci až dvakrát vyšší dávku, než je doporučená denní dávka. V klinických hodnoceních byla nejvyšší dávka při neúmyslném předávkování až desetkrát vyšší (bolus) nebo 3,5krát vyšší než běžně podávaná dávka během infuze a nejčastějším pozorovaným nežádoucím účinkem bylo krvácení.
Krvácení je nejpravděpodobnější farmakologický účinek předávkování. V případě krvácení je třeba podniknout příslušná podpůrná opatření, která mohou zahrnovat vysazení léčivého přípravku za účelem obnovy funkce krevních destiček.
Neexistuje žádné známé antidotum přípravku Kengrexal, ale farmakokinetický poločas přípravku Kengrexal činí tři až šest minut. K obnově funkce krevních destiček dochází během 60 minut po ukončení infuze.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antiagregancia kromě heparinu, ATC kód: B01AC25.
Mechanismus účinku
Kengrexal obsahuje kangrelor, což je přímý antagonista destičkových receptorů P2Y12, který blokuje aktivaci a agregaci krevních destiček navozenou adenosindifosfátem (ADP) in vitro a ex vivo. Kangrelor se váže selektivně a reverzibilně na receptor P2Y12, čímž zabraňuje dalšímu přenosu signálů a aktivaci destiček.
Farmakodynamické účinky
Kangrelor vykazuje inhibici aktivace a agregace krevních destiček, prokázanou agregometrií (optickou a impendanční) a testy POCT (ultrarychlá diagnostika), jako je test VerifyNow P2Y12™, VASP-P a průtoková cytometrie. K inhibici P2Y12 dochází okamžitě po podání kangreloru.
Po podání bolu v dávce 30 mikrogramů/kg, následovaným infuzí v dávce 4 mikrogramy/kg/min lze pozorovat inhibici krevních destiček během dvou minut. Farmakokinetický/farmakodynamický (FK/FD) účinek kangreloru je stále zachován po celou dobu trvání infuze.
Bez ohledu na dávku dochází po ukončení infuze k poklesu hladiny kangreloru v krvi a funkce krevních destiček se obnovuje do jedné hodiny.
Klinická účinnost a bezpečnost
Primární klinické prokázání účinnosti kangreloru vychází z randomizované, dvojitě zaslepené studie CHAMPION PHOENIX, která porovnávala kangrelor (n = 5472) s klopidogrelem (n = 5470), přičemž Oba přípravky byly podávány v kombinaci s aspirinem a jinou standardní léčbou, včetně nefrakciovaného heparinu (78 %), bivaluridinu (23 %), LMWH (14 %) nebo fondaparinuxu (2,7 %). Střední doba trvání infuze kangreloru byla 129 minut. Inhibitory GPIIb/IIIa bylo možné podat pouze jako záchrannou léčbu a tato léčiva byla použita u 2,9 % pacientů. Do studie byli zapojeni pacienti s koronární aterosklerózou, kteří vyžadovali PCI v důsledku stabilní anginy pectoris (58 %), akutního koronárního syndromu bez elevací úseku ST (NSTE-ACS) (26 %) nebo infarktu myokardu s elevacemi ST úseku (STEMI) (16 %).
Klinická bezpečnost je doložena na základě údajů z poolované populace více než 25 000 pacientů vyžadujících PCI v rámci studie CHAMPION.
Ve studii CHAMPION PHOENIX kangrelor významně snížil (snížení relativního rizika o 22 %; snížení absolutního rizika o 1,2 %) primární kompozitní cílový parametr mortality ze všech příčin, IM, IDR a ST v porovnání s klopidogrelem za 48 hodin (tabulka č. 3).
Tabulka č. 3: Trombotické příhody po 48 hodinách v rámci studie CHAMPION PHOENIX
(populace m |
TT) | |||
Kangrelor oproti klopidogrelu | ||||
n (%) |
Kangrelor N = 5470 |
Klopidogrel N = 5469 |
OR (95% IS) |
p-Hodnota a |
Primární cílový parametr Úmrtí/IM/IDR/STa |
257 (4,7) |
322 (5,9) |
0,78 (0,66; 0,93) |
0,005 |
Klíčový sekundární cílový parametr | ||||
Trombóza stentu |
46 (0,8) |
74 (1,4) |
0,62 (0,43; 0,90) |
0,010 |
Úmrtí |
18 (0,3) |
18 (0,3) |
1,00 (0,52; 1,92) |
> 0,999 |
IM |
207 (3,8) |
255 (4,7) |
0,80 (0,67; 0,97) |
0,022 |
IDR |
28 (0,5) |
38 (0,7) |
0,74 (0,45; 1,20) |
0,217 |
a Primární cílový parametr z logistické regrese upravené podle zahajovací dávky a stavu pacienta; p-hodnoty pro sekundární cílové parametry, které vycházejí z chí-kvadrátového testu;
OR = odds ratio (podíly pravděpodobnosti); IS = interval spolehlivosti; IDR = ischemií indukovaná revaskularizace; IM = infarkt myokardu; mITT = modifikovaná populace se záměrem léčení; ST = trombóza stentu.
Významného snížení úmrtnosti/IM/IDR/ST a ST pozorované ve skupině dostávající kangrelor za 48 hodin bylo dosaženo i po 30 dnech (tabulka č. 4).
Tabulka č. 4: Trombotické příhody po 48 hodinách v rámci studie CHAMPION PHOENIX
(populace m |
TT) | |||
Kangrelor oproti Klopidogrelu | ||||
n (%) |
Kangrelor N = 5462 |
Klopidogrel N = 5457 |
OR (95% IS) |
p-Hodnota a |
Primární cílový parametr Úmrtí/IM/IDR/ST |
326 (6,0) |
380 (7,0) |
0,85 (0,7; 0,99) |
0,035 |
Klíčový sekundární cílový parametr | ||||
Trombóza stentu |
71 (1,3) |
104 (1,9) |
0,68 (0,50; 0,92) |
0,012 |
Úmrtí |
60 (1,1) |
55 (1,0) |
1,09 (0,76; 1,58) |
0,643 |
IM |
225 (4,1) |
272 (5,0) |
0,82 (0,68; 0,98) |
0,030 |
IDR |
56 (1,0) |
66 (1,2) |
0,85 (0,59; 1,21) |
0,360 |
a p-Hodnoty, které vycházejí z chi-kvadrátového testu;
OR = podíly pravděpodobnosti; IS = interval spolehlivosti; IDR = ischemií indukovaná revaskularizace; IM = infarkt myokardu; mITT = modifikovaná populace se záměrem léčení; ST = trombóza stentu.
Pediatrická populace
Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s přípravkem Kengrexal u jedné nebo více podskupin pediatrické populace v prevenci nespecifikované embolie a trombózy a v léčbě trombózy u pediatrických pacientů, kteří podstupují diagnostický a/nebo léčebný perkutánní vaskulární zákrok (informace o použití u dětí viz bod 4.2).
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Biologická dostupnost kangreloru je kompletní a okamžitá. Kangrelor je rychle distribuován a dosahuje Cmax do dvou minut po podání intravenózní bolusové injekce následované infuzí. Střední koncentrace kangreloru v rovnovážném stavu při konstantní intravenózní infuzi je 4 mikrogramy/kg/min je 488 pg/ml.
Distribuce
Objem distribuce kangreloru je 3,9 l. Kangrelor se váže na plazmatické proteiny z 97 - 98 %. Biotransformace
Kangrelor se rychle deaktivuje v plazmě prostřednictvím defosforylace , kde se vytváří jeho hlavní metabolit nukleosid. Metabolismus kangreloru je nezávislý na funkci orgánů a neovlivňuje ostatní léčiva, která jsou metabolizována jaterními enzymy.
Eliminace
Poločas přípravku Kengrexal bez ohledu na dávku je tři až šest minut. Po intravenózním podání infuze [3H] kangreloru v dávce 2 mikrogramy/kg/min zdravým dobrovolníkům je obnova celkové radioaktivity 93 %, z toho bylo 58 % vyloučeno močí a zbývajících 35 % bylo vyloučeno stolicí, pravděpodobně žlučí. Počáteční vyloučení bylo rychlé, neboť 50 % podané radioaktivity bylo vyloučeno během prvních 24 hodin, a 75 % bylo vyloučeno během 48 hodin. Průměrná clearance byla přibližně 43,2 l/kg.
Linearita/nelinearita
Byly posouzeny farmakokinetické vlastnosti kangreloru, které jsou u pacientů a zdravých dobrovolníků lineární.
Zvláštní populace
Pohlaví, věk nebo stav funkce ledvin a jater nemají na farmakokinetiku kangreloru žádný vliv. Úprava dávky u těchto populací není nutná.
Pediatrická populace
Kangrelor nebyl zkoumán u pediatrické populace (viz bod 4.2 a bod 5.1).
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje získané na základě studií bezpečnosti, mutagenicity a klastogenního potenciálu neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.
Studie hodnocení kancerogenního potenciálu nebyly provedeny.
U potkanů a psů se hlavní nežádoucí účinky vyskytly v horních močových cestách a zahrnovaly poškození ledvinných tubulů, ledvinné pánvičky a močovodu. Anatomické změny korelovaly se zvýšenou hladinou kreatininu a močoviny v plazmě a zvýšenou hladinou albuminu a krvinek v moči. Poškození močových cest bylo reverzibilní po ukončení léčby v rámci investigativní studie s potkany.
Reprodukční toxicita
Kangrelor zapříčinil opožděný vývoj plodu v souvislosti s dávkou, které bylo charakterizováno zvýšeným výskytem nedokončené osifikace a neosifikací metatarzů zadních končetin u potkanů. U králíků se kangrelor pojil se zvýšeným výskytem potratů a nitroděložních úmrtí plodu, jakož i opožděným vývojem plodu při vyšších dávkách, který mohl vyplývat z mateřské toxicity. Ve studiích reprodukční toxicity nezpůsobil kangrelor malformace ani u potkanů ani u králíků.
Porucha plodnosti
Během studie fertility byly u samců potkanů, kterým byl podáván kangrelor v dávkách určených pro člověka, které odpovídaly 1,8násobku doporučené dávky PCI, pozorovány účinky na plodnost, schopnost oplodnit samici, morfologii a motilitu spermií. Tyto účinky nebyly patrné při nižších dávkách a byly reverzibilní po ukončení léčby. V této studii byla po 8 týdnech trvalé léčby provedena analýza semene.
Na samičí plodnost nemělo vliv žádné množství dávky.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Mannitol
Sorbitol
Hydroxid sodný (pro úpravu pH)
6.2 Inkompatibility
Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto nesmí být tento léčivý přípravek mísen s jinými léčivými přípravky.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky.
Prášek je třeba před naředěním a použitím ihned rekonstituovat. Chraňte před chladem.
Z mikrobiologického hlediska, pokud způsob rekonstituce/ředění nevyloučí riziko mikrobiologické kontaminace, má být přípravek použit okamžitě. Pokud není použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci a naředění jsou uvedeny v bodě 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Prášek ve skleněných lahvičkách o objemu 10 ml (typ 1), které jsou uzavřeny pryžovou butylovou zátkou s ochrannou vrstvou fluorotec a hliníkovým uzávěrem.
Kengrexal je k dispozici v baleních obsahujících 10 lahviček.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Návod k přípravě
Přípravu přípravku Kegrexal je třeba provádět v aseptických podmínkách.
Prášek v lahvičce je třeba před naředěním a použitím ihned rekonstituovat. Přidejte 5 ml sterilní vody na injekci do jedné lahvičky obsahující 50 mg prášku. Jemně otáčejte, dokud se všechen prášek zcela nerozpustí. Vyvarujte se prudkému míchání. Pokud roztok zpění, nechte jej vypěnit. Ujistěte se, že je obsah lahvičky zcela rozpuštěn a rekonstituovaný prášek čirý a bezbarvý až světle žlutý roztok.
Nepoužívejte bez naředění. Před podáním je třeba všechny lahvičky s rekonstituovaným roztokem dále naředit 250 ml injekčního roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) nebo injekčním roztokem (5%) glukózy.
Léčivý přípraveky je nutno po rekonstituci zkontrolovat, zda neobsahuje drobné částice.
Kengrexal se podává v rámci režimu upraveného podle hmotnosti, který se skládá ze zahajovací bolusové dávky, následované intravenózní infuzí. Bolus a infuzi je třeba podat z infuzního roztoku.
Z lahvičky s rekonstituovaným roztokem odeberte 5 ml rekonstituovaného roztoku a dále nařeďte přidáním 250 ml injekčního roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) nebo injekčního roztoku glukózy (5%). Infuzní vak řádně promíchejte. Tímto naředěním získáte koncentraci 200 mikrogramů/ml. Toto množství by mělo být dostatečné pro infuzi trvající nejméně dvě hodiny dle potřeby. U pacientů vážících 100 kg a více budou zapotřebí nejméně dva infuzní vaky.
Likvidace
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Via Palermo, 26/A 43122 Parma Itálie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
EU/1/15/994/001
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 23. března 2015
10. DATUM REVIZE TEXTU
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.
A. VÝROBCE ODPOVĚDNÝ /VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ
C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE
D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
A. VÝROBCE ODPOVĚDNÝ/VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
Název a adresa výrobce odpovědného/výrobců odpovědných za propouštění šarží
Halsa Pharma GmbH, Nikolaus-Durkopp-Str. 4a, 33602 Bielefeld, NĚMECKO
V příbalové informaci k léčivému přípravku musí být uveden název a adresa výrobce odpovědného za propouštění dané šarže.
B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ
Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis s omezením (viz příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2).
C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE • Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti
Požadavky pro předkládání pravidelně aktualizovaných zpráv o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek jsou uvedeny v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl.
107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a jakékoli následné změny jsou zveřejněny na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.
Držitel rozhodnutí o registraci předloží první pravidelně aktualizovanou zprávu o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek do 6 měsíců od jeho registrace.
D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
• Plán řízení rizik (RMP)
Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.
Aktualizovaný RMP je třeba předložit:
• na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,
• při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).
Kengrexal 50 mg prášek pro koncentrát pro injekční/infuzní roztok cangrelorum
Jedna lahvička obsahuje cangrelorum tetrasodium, což odpovídá cangrelorum 50 mg. Po rekonstituci obsahuje 1 ml rekonstituovaného roztoku cangrelorum 10 mg.
Po naředění obsahuje 1 ml naředěného roztoku cangrelorum 200 mikrogramů.
Mannitol
Sorbitol
Hydroxid sodný
Více informací naleznete v příbalové informaci.
Prášek pro koncentrát pro injekční / infuzní roztok. 10 lahviček.
Intravenózní podání po rekonstituci a naředění Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
EXP
Prášek je třeba rekonstituovat ihned před naředěním a použitím. Chraňte před chladem. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele.
10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ
EU/1/15/994/001
Lot
Nevyžaduje se - odůvodnění přijato
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU LAHVIČKA
1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Kengrexal 50 mg prášek pro koncentrát
cangrelorum
Intravenózní podání
2. ZPŮSOB PODÁNÍ
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
3. POUŽITELNOST
EXP
4. ČÍSLO ŠARŽE
Lot
5. OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET
50 mg
6. JINÉ
B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE
Kengrexal 50 mg prášek pro koncentrát pro injekční / infuzní roztok.
cangrelorum
'V Tento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře.
- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
Co naleznete v této příbalové informaci
1. Co je Kengrexal a k čemu se používá
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Kengrexal používat
3. Jak se Kengrexal používá
4. Možné nežádoucí účinky
5. Jak Kengrexal uchovávat
6. Obsah balení a další informace
1. Co je Kengrexal a k čemu se používá
Kengrexal je protidestičkový lék, který obsahuje účinnou látku kangrelor.
Krevní destičky jsou velmi drobné buňky v krvi, které se shlukují k sobě, čímž podporují srážení krve. Někdy se v poškozené cévě, například v srdeční tepně, může vytvořit krevní sraženina, která může být nebezpečná, neboť může dojít k přerušení průtoku krve (trombotická příhoda), což může způsobit srdeční záchvat (infarkt myokardu).
Kengrexal zabraňuje srážení krevních destiček, čímž snižuje pravděpodobnost vzniku krevní sraženiny.
Přípravek Kengrexal Vám byl předepsán, protože máte ucpané cévy v srdci (onemocnění koronárních tepen) a musíte podstoupit zákrok (zvaný perkutánní koronární intervence - PCI) k provedení opravy těchto ucpaných cév. Během tohoto zákroku Vám může být do cévy zaveden stent k jejímu otevření. Použití přípravku Kengrexal snižuje riziko tvorby sraženin a ucpání cév spojených s tímto zákrokem.
Kengrexal je určen pro použití pouze u dospělých.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Kengrexal používat
Nepoužívejte Kengrexal:
- jestliže jste alergický(á) na kangrelor nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
- jestliže máte nebo jste v poslední době prodělal(a) krvácení do žaludku nebo střev nebo jestliže trpíte onemocněním, které u Vás způsobuje nekontrolovatelné krvácení (porucha hemostázy nebo ireverzibilní poruchy koagulace).
- jestliže jste v nedávné době podstoupil(a) větší chirurgický zákrok nebo utrpěl(a) jakékoli závažné fyzické trauma, například zlomeninu kosti nebo autonehodu.
- jestliže máte nekontrolovaný velmi vysoký krevní tlak.
- jestliže j ste někdy utrpěl(a) cévní mozkovou příhodu nebo měl(a) krátkodobou funkční poruchu mozku (známá také jako tranzitorní ischemická ataka, TIA) způsobenou dočasným přerušením přísunu krve do mozku.
Upozornění a opatření
Před použitím přípravku Kengrexal se poraďte se svým lékařem:
• jestliže Vám hrozí nebo může hrozit zvýšené riziko krvácení. Jestliže například trpíte onemocněním, které ovlivňuje srážení krve, nebo v důsledku stavu, který může zvýšit riziko krvácení, jako například nedávno prodělaný vážný úraz, jakýkoli nedávno podstoupený chirurgický zákrok, anamnéza cévní mozkové příhody nebo tranzitorní ischemická ataka (TIA) nebo nedávné krvácení do žaludku nebo střev.
• jestliže trpíte poruchou funkce ledvin nebo vyžadujete dialýzu.
• jestliže j ste měl(a) alergickou reakci na Kengrexal nebo kteroukoli další složku tohoto přípravku.
• jestliže trpíte dýchacími potížemi, jako je například astma.
• jestliže Vám Váš lékař sdělil, že máte nesnášenlivost vůči některým cukrům.
Děti a dospívající
Kengrexal není vhodný pro děti a dospívající mladší 18 let.
Další léčivé přípravky a Kengrexal
Během léčby přípravkem Kengrexal Vám může být podávána kyselina acetylsalicylová (ASA) nebo jiný druh protidestičkových léků (např. klopidogrel) před a po léčbě přípravkem Kengrexal.
Informujte svého lékaře o tom, zda užíváte jiné léky, které mohou zvýšit riziko vedlejších účinků, jako například krvácení, včetně léků na snížení srážlivosti krve (antikoagulancia, např. warfarin).
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Podávání přípravku Kengrexal v těhotenství se nedoporučuje.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Účinky přípravku Kengrexal rychle odezní a je nepravděpodobné, že mohou ovlivnit Vaši schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje.
Kengrexal obsahuje sodík a sorbitol
Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
Tento přípravek obsahuje méně než 23 mg sodíku v jedné lahvičce, tj. v podstatě je „bez sodíku”.
3. Jak se Kengrexal používá
Na Vaši léčbu přípravkem Kengrexal bude dohlížet lékař, který má zkušenosti v péči o pacienty s onemocněním srdce. Podávané množství přípravku Kengrexal určí lékař a připraví přípravek k použití.
Kengrexal je určen k injekčnímu podání, po kterém následuje infuze (kapačka) do žíly. Dávka přípravku závisí na Vaší hmotnosti. Doporučená dávka je:
• 30 mikrogramů na kilogram tělesné hmotnosti, aplikovaná injekčně a bezprostředně následovaná
• infuzí (kapačka) v dávce 4 mikrogramy na kilogram tělesné hmotnosti za minutu, podávanou po dobu 2 hodin. Lékař rozhodne o délce Vaší léčby.
Jestliže Vám bylo podáno více přípravku Kengrexal, než mělo
Tento přípravek Vám podá zdravotnický pracovník. Váš lékař rozhodne o Vaší léčbě, včetně toho, kdy podávání přípravku ukončit, a sledování, zda se u Vás neobjevily známky vedlejších účinků.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Jestliže dojde k výskytu vedlejších účinků, mohou vyžadovat lékařskou péči.
Jestliže zpozorujete kterýkoli z následujících vedlejších účinků, sdělte to neprodleně svému lékaři:
• krvácení kdekoli na těle. Krvácení je častý vedlejší účinek léčby přípravkem Kengrexal (může se vyskytnout až u 1 z 10 osob). Může se jednat o těžké krvácení, přičemž byly hlášeny smrtelné následky.
• alergická reakce (vyrážka, svědění, stažení/otok hrdla, otok jazyka a rtů, potíže s dýcháním). Alergická reakce je vzácný vedlejší účinek léčby přípravkem Kengrexal (může se vyskytnout až u 1 z 1000 osob), ale může být vážný.
Časté vedlejší účinky: mohou se vyskytnout až u 1 z 10 osob
Mírné podlitiny, které mohou vzniknout kdekoli po těle (včetně drobných červených podlitin na kůži nebo v místě vpichu pod kůží, které mohou způsobit otok). Dyspnoe (dušnost), krvácení vedoucí k poklesu objemu krve a počtu červených krvinek, výtok z místa vpichu nebo zavedení katétru.
Méně časté vedlejší účinky: mohou se vyskytnout až u 1 ze 100 osob
Krvácení vedoucí k nahromadění tekutiny kolem srdce, nahromadění krve v dutině hrudní nebo krvácení z nosu, v gastrointestinálním traktu, do břicha nebo přítomnost krve v moči nebo krvácení z místa vpichu nebo zavedení katétru. Další méně časté vedlejší účinky zahrnují sníženou funkci ledvin, která má za následek zvýšenou hladinu kreatininu v krvi, kolísavý krevní tlak, vyrážku.
Vzácné vedlejší účinky: mohou se vyskytnout až u 1 z 1000 osob
Krvácení vedoucí k poklesu počtu krevních destiček nebo anémii, krvácení v oku, do mozku (včetně cévní mozkové příhody) pánve a plic, krvácení z ran, závažné alergické reakce a otok tváře.
Velmi vzácné vedlejší účinky: mohou se vyskytnout až u 1 z 10000 osob
Krvácení pod kůží nebo kolem očí, infekce krvácejících míst, silné menstruační krvácení, krvácení z penisu, ucha nebo existujících kožních nádorů.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku
5. Jak přípravek Kengrexal uchovávat
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na štítku a krabičce za „EXP”. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání.
Rekonstituovaný roztok: prášek je třeba před naředěním a použitím ihned rekonstituovat. Chraňte před chladem.
Naředěný roztok: Z mikrobiologického hlediska, pokud způsob rekonstituce/ředění nevyloučí riziko mikrobiologické kontaminace, má být přípravek použit okamžitě. Pokud není použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele.
6. Obsah balení a další informace Co Kengrexal obsahuje
- Léčivou látkou je cangrelorum. Jedna lahvička obsahuje cangrelorum 50 mg.
- Dalšími složkami jsou mannitol, sorbitol a hydroxid sodný pro úpravu pH.
Jak Kengrexal vypadá a co obsahuje toto balení
Prášek pro koncentrát pro injekční / infuzní roztok ve skleněné lahvičce.
Kengrexal je bílý až téměř bílý lyofilizovaný prášek.
Kengrexal je k dispozici v baleních obsahujících 10 lahviček.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Via Palermo, 26/A 43122 Parma Itálie Výrobce
Halsa Pharma GmbH Nikolaus-Durkopp-Str. 4a 33602 Bielefeld Německo
Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:
Belgie/Belgique/Belgien
Chiesi sa/nv
Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Eb.irapHA
Chiesi Bulgaria EOOD Ten.: + 359 29201205
Česká republika
Chiesi CZ s.r.o.
Tel: +420 261 221 745
Danmark
Chiesi Pharma AB Tlf: +46 8 753 35 20
Deutschland
Chiesi GmbH Tel: + 49 40 89724-0
Lietuva
Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: +43 1 4073919
Luxembourg/Luxemburg
Chiesi sa/nv
Tél/Tel: + 32 (0)2 788 42 00
Magyarország
Chiesi Hungary Kft.
Tel.: +36-1-429 1060
Malta
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Nederland
Chiesi Pharmaceuticals B.V. Tel: + 31 0 70 413 20 80
Eesti
Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: +43 1 4073919
EXláSa
Chiesi Hellas AEBE T r(k: + 30 210 6179763
Espana
Chiesi Espana, S.A Tel: + 34 93 494 8000
France
Chiesi S.A.S
Tél: + 33 1 47688899
Hrvatska
Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Ireland
Chiesi Ltd
Tel: + 44 0161 4885555 Ísland
Chiesi Pharma AB Tlf: +46 8 753 35 20
Italia
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791 Kúnpog
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tpk: + 39 0521 2791
Latvija
Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Norge
Chiesi Pharma AB Tlf: +46 8 753 35 20
Ósterreich
Chiesi Pharmaceuticals GmbH Tel: + 43 1 4073919
Polska
Chiesi Poland Sp. z.o.o.
Tel.: + 48 22 620 1421
Portugal
Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Tel: + 39 0521 2791
Románia
Chiesi Romania S.R.L.
Tel: + 40 212023642
Slovenija
Chiesi Slovenija d.o.o.
Tel: + 386-1-43 00 901
Slovenská republika
Chiesi Slovakia s.r.o.
Tel: + 421 259300060
Suomi/Finland
Chiesi Pharma AB Tlf: +46 8 753 35 20 Sverige
Chiesi Pharma AB Tlf: +46 8 753 35 20
United Kingdom
Chiesi Ltd
Tel: + 44 0161 4885555
Tato příbalová informace byla naposledy revidována {MM.RRRR}.
Další zdroje informací
Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.
Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky:
Kengrexal by měl podávat lékař, který má zkušenostmi buď s postupy akutní koronární péče nebo s koronárními zákroky, a je určen pro specializované použití v akutních případech a nemocničním prostředí.
Dávkování
Doporučená dávka přípravku Kengrexal u pacientů, kteří podstupují PCI, je intravenózní bolus v dávce 30 mikrogramů/kg, bezprostředně následovaný intravenózní infuzí v dávce 4 mikrogramy/kg/min. Bolusovou injekci a infuzi je třeba podat před provedením zákroku a pokračovat v ní po dobu nejméně dvou hodin nebo po dobu trvání zákroku, podle toho, co bude trvat déle. Dle rozhodnutí lékaře lze v infuzi pokračovat po dobu celkem čtyř hodin. Viz bod 5.1.
Pacienti by měli přejít na dlouhodobou perorální léčbu P2Y12. Při přechodu na dlouhodobou léčbu by jim měla být podána zahajovací dávka perorálního P2Y12 (klopidogrel, tikagrelor nebo prasugrel) bezprostředně po přerušení infuze kangreloru. Popřípadě lze podat zahajovací dávku tikagreloru nebo prasugrelu, s výjimkou klopidogrelu, 30 minut před ukončením infuze, viz bod 4.5.
Návod k přípravě
Přípravu přípravku Kegrexal je třeba provádět v aseptických podmínkách.
Prášek v lahvičce je třeba před naředěním a použitím ihned rekonstituovat. Přidejte 5 ml sterilní vody na injekci do jedné lahvičky obsahující 50 mg prášku. Jemně otáčejte, dokud se všechen prášek zcela nerozpustí. Vyvarujte se prudkému míchání. Pokud roztok zpění, nechte jej vypěnit. Ujistěte se, že je obsah lahvičky zcela rozpuštěn a rekonstituovaný prášek čirý a bezbarvý až světle žlutý roztok.
Nepoužívejte bez naředění. Před podáním je třeba všechny lahvičky s rekonstituovaným roztokem dále naředit 250 ml injekčního roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) nebo injekčním roztokem (5%) glukózy.
Parenterálně podávané léčivé přípravky je nutno po rekonstituci zkontrolovat, zda neobsahují drobné částice.
Kengrexal se podává v rámci režimu upraveného podle hmotnosti, který se skládá ze zahajovací bolusové dávky, následované intravenózní infuzí. Bolus a infuzi je třeba podat z infuzního roztoku.
Z lahvičky s rekonstituovaným roztokem odeberte 5 ml rekonstituovaného roztoku a dále nařeďte přidáním 250 ml injekčního roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) nebo injekčním roztokem glukózy (5%). Infuzní vak řádně promíchejte. Tímto naředěním získáte koncentraci 200 mikrogramů/ml. Toto množství by mělo být dostatečné pro infuzi trvající nejméně dvě hodiny dle potřeby. U pacientů vážících 100 kg a více budou zapotřebí nejméně dva infuzní vaky.
27