Příbalový Leták

Intuniv 1 Mg

PŘÍLOHA I

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Intuniv 1 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Intuniv 2 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Intuniv 3 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Intuniv 4 mg tablety s prodlouženým uvolňováním

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Tableta Intuniv 1 mg

Jedna tableta obsahuje guanfacini hydrochloridum, což odpovídá guanfacinum 1 mg. Tableta Intuniv 2 mg

Jedna tableta obsahuje guanfacini hydrochloridum, což odpovídá guanfacinum 2 mg. Tableta Intuniv 3 mg

Jedna tableta obsahuje guanfacini hydrochloridum, což odpovídá guanfacinum 3 mg. Tableta Intuniv 4 mg

Jedna tableta obsahuje guanfacini hydrochloridum, což odpovídá guanfacinum 4 mg.

Pomocná látka/Pomocné látky se známým účinkem

Jedna 1mg tableta obsahuje 22,41 mg laktosy (ve formě monohydrátu).

Jedna 2mg tableta obsahuje 44,82 mg laktosy (ve formě monohydrátu).

Jedna 3mg tableta obsahuje 37,81 mg laktosy (ve formě monohydrátu).

Jedna 4mg tableta obsahuje 50,42 mg laktosy (ve formě monohydrátu).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta s prodlouženým uvolňováním.

Tableta Intuniv 1 mg

Kulaté, bílé až téměř bílé tablety o průměru 7,14 mm, s vyraženým nápisem „1MG“ na jedné straně a „503“ na druhé straně.

Tableta Intuniv 2 mg

Podlouhlé, bílé až téměř bílé tablety o rozměru 12,34 mm x 6,10 mm, s vyraženým nápisem „2MG“ na jedné straně a „503“ na druhé straně.

Tableta Intuniv 3 mg

Kulaté, zelené tablety o průměru 7,94 mm, s vyraženým nápisem „3MG“ na jedné straně a „503“ na druhé straně.

Tableta Intuniv 4 mg

Podlouhlé, zelené tablety o rozměru 12,34 mm x 6,10 mm, s vyraženým nápisem „4MG“ na jedné straně a „503“ na druhé straně.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.


4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Intuniv je indikován k léčbě poruchy se zhoršenou pozorností / hyperaktivitou (attention deficit/hyperactivity disorder, ADHD) u dětí a dospívajících ve věku 6-17 let, pro které léčba stimulantcii není vhodná, netolerují ji nebo se ukázala jako neúčinná.

Přípravek Intuniv se musí používat jakou součást komplexního léčebného programu ADHD, obvykle zahrnujícího psychologická, edukační a sociální opatření.

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčba musí být zahájena za dohledu příslušného specialisty na poruchy chování u dětí a/nebo dospívajících.

Screening před léčbou:

Před předepsáním přípravku je nutné provést vstupní vyšetření za účelem identifikace pacientů se zvýšeným rizikem somnolence a sedace, hypotenze a bradykardie, arytmie s prodlouženým QT intervalem a nárůstu hmotnosti/obezity. Toto vyšetření má být zaměřeno na kardiovaskulární stav pacienta včetně krevního tlaku a srdeční frekvence, má přehledně dokumentovat historii souběžné medikace, prodělané a současné zdravotní a psychiatrické komorbidní poruchy či příznaky, rodinnou anamnézu náhlých srdečních/nevysvětlených úmrtí a přesné záznamy výšky a hmotnosti před léčbou v růstovém grafu (viz bod 4.4).

Dávkování

Na začátku léčby přípravkem Intuniv je nutná pečlivá titrace dávky a sledování, jelikož klinické zlepšení a riziko mnoha klinicky významných nežádoucích účinků (synkopy, hypotenze, bradykardie, somnolence a sedace) jsou závislé na dávce a expozici. Pacienty je třeba upozornit, že mohou nastat somnolence a sedace, zvláště na počátku léčby nebo při navýšení dávky. Pokud jsou somnolence a sedace vyhodnoceny jako klinicky znepokojující nebo neustupující, je třeba zvážit snížení dávky nebo ukončení podávání přípravku.

Pro všechny pacienty je doporučená počáteční dávka 1 mg guanfacinu podávaná perorálně, jednou denně.

Dávku lze navýšit postupně, ne rychleji než o 1 mg za týden. Dávka má být stanovena individuálně, v závislosti na odpovědi a snášenlivosti pacienta.

V    závislosti na pacientově odpovědi a snášenlivosti přípravku Intuniv se doporučená udržovací dávka pohybuje v rozmezí 0,05-0,12 mg/kg/den. Doporučená titrace dávky u dětí a dospívajících je uvedena níže (viz tabulky 1 a 2). Po úvodní dávce lze po klinickém posouzení odpovědi a snášenlivosti dávku upravit (zvýšit nebo snížit) v jakémkoliv týdenním intervalu až na maximální tolerovanou dávku

v rámci doporučeného optimálního dávkového rozmezí upraveného dle hmotnosti.

Sledování v průběhu titrace

V    průběhu titrace dávky má v týdenních intervalech probíhat sledování známek a příznaků somnolence a sedace, hypotenze a bradykardie.

Průběžné sledování

V    průběhu prvního roku léčby má být pacient posuzován minimálně každé 3 měsíce z hlediska výskytu:

• známek a příznaků:

o somnolence a sedace, o hypotenze,

o bradykardie,

• nárůstu hmotnosti / rizika obezity.

V tomto období se doporučuje využití klinického úsudku. Poté má následovat sledování každých 6 měsíců, s častějším sledováním po jakékoliv úpravě dávky (viz bod 4.4).

Tabulka 1

Schéma titrace dávky pro děti ve věku 6-12 let

Hmotnostní kategorie

1. týden

2. týden

3. týden

4. týden

25 kg a více Max. dávka= 4 mg

1 mg

2 mg

3 mg

4 mg

Tabulka 2

Schéma titrace dávky pro dospívající (ve věku 13-17 let)

Hmotnostní kategorie3

1. týden

2. týden

3. týden

4. týden

5. týden

6. týden

7. týden

34-41,4 kg Max. dávka= 4 mg

1 mg

2 mg

3 mg

4 mg

41,5-49,4 kg Max. dávka= 5 mg

1 mg

2 mg

3 mg

4 mg

5 mg

49,5-58,4 kg Max. dávka= 6 mg

1 mg

2 mg

3 mg

4 mg

5 mg

6 mg

58,5 kg a více Max. dávka= 7 mg

1 mg

2 mg

3 mg

4 mg

5 mg

6 mg

7 mgb

a Dospívající pacienti musí vážit alespoň 34 kg.

b Dospívající pacienti vážící 58,5 kg a více mohou být titrování až na dávku 7 mg/den poté, co pacient podstoupil minimálně 1 týden terapie s dávkou 6 mg/den a lékař provedl důkladné vyšetření pacientovy snášenlivosti a účinnosti léčby.

Lékař, který zvolí používání guanfacinu na delší období (vice než 12 měsíců), by měl každé 3 měsíce v prvním roce a poté alespoň jednou za rok opětovně posoudit užitečnost guanfacinu na základě klinického úsudku (viz bod 4.4) a zvážit zkušební období bez medikace za účelem posouzení fungování pacienta bez farmakoterapie, optimálně během školních prázdnin.

Sestupná titrace a ukončení podávání

Pacienti/ošetřovatelé mají být poučeni, aby bez konzultace s ošetřujícím lékařem podávání guanfacinu neukončovali.

Po vysazení guanfacinu se mohou zvýšit krevní tlak a pulz. Po ukončení léčby přípravkem Intuniv byla pozorována zvýšení středního systolického a diastolického krevního tlaku o přibližně 3 mmHg, resp. 1 mmHg nad původní hodnotu.

Individuálně může doj ít k většímu nárůstu, než naznačují střední změny. Z toho důvodu se doporučuje u všech pacientů v průběhu sestupné titrace dávky (snížení ne více než o 1 mg každých 3-7 dní) a po ukončení podávání guanfacinu sledovat krevní tlak a pulz.

Po dobu vysazování přípravku Intuniv se doporučuje postupné snižování dávky (tzv. tapering), aby se minimalizovaly tyto potenciální příznaky z vysazení.

Vynechaná dávka

V případě vynechání dávky může podávání přípravku Intuniv pokračovat následující den. Pokud jsou vynechány dvě nebo více po sobě jdoucích dávek, doporučuje se retitrace v závislosti na pacientově snášenlivosti guanfacinu.

Přechod z jiných přípravků obsahujících guanfacin

Tablety guanfacinu s okamžitým uvolňováním nesmí být nahrazeny tímto přípravkem (mg/mg báze) z důvodu rozdílných farmakokinetických profilů.

Zvláštní populace

Dospělí a starší pacienti

Bezpečnost a účinnost guanfacinu u dospělých a starších pacientů s ADHD nebyly stanoveny, a proto by guanfacin neměl být u těchto skupin pacientů používán.

Porucha funkce jater

Guanfacin je vylučován játry i ledvinami, minimálně 50 % clearance guanfacinu probíhá játry.

U pacientů s různými stupni poruchy funkce jater může být nutné snížení dávky.

Dopad poruchy funkce jater na farmakokinetiku guanfacinu u pediatrických pacientů (dětí a dospívajících ve věku 6-17 let) nebyl hodnocen.

Porucha funkce ledvin

Guanfacin je vylučován játry i ledvinami, přibližně 30 % nezměněného léčivého přípravku je vylučováno v moči. U pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin (GFR 29-15 ml/min) a konečným stadiem renálního onemocnění (GFR<15 ml/min nebo vyžadující dialýzu) může být nutné snížení dávky. Dopad poruchy funkce ledvin na farmakokinetiku guanfacinu u pediatrických pacientů (dětí a dospívajících ve věku 6-17 let) nebyl hodnocen.

Děti mladší než 6 let

Přípravek Intuniv se nemá používat u dětí ve věku do 6 let, protože účinnost a bezpečnost v této skupině pacientů nebyla studována.

Pacienti léčení inhibitory/induktory CYP3A4 a CYP3A5

Při současném podávání prokázaly inhibitory CYP3A4/5 významný vliv na farmakokinetiku guanfacinu. Při souběžném podávání se středně silnými / silnými inhibitory CYP3A4/5 (např. ketokonazolem, grapefruitovou šťávou) nebo silnými induktory CYP3A4 (např. karbamazepinem) se doporučuje úprava dávky (viz bod 4.5). Při souběžném podávání silných a středně silných inhibitorů CYP3A se doporučuje 50% snížení dávky guanfacinu. Kvůli proměnlivosti interakčního účinku může být zapotřebí další titrace dávky (viz výše). Pokud se guanfacin kombinuje se silnými induktory enzymů, lze dle potřeby zvážit retitraci pro zvýšení dávky až na maximální denní dávku 7 mg (viz bod 4.2). Pokud je léčba induktory ukončena, doporučuje se v průběhu dalších týdnů retitrace dávky guanfacinu (viz bod 4.5).

Způsob podání

Perorální podání.

Přípravek Intuniv se užívá jednou denně buď ráno, nebo večer. Přípravek Intuniv se nemá před spolknutím drtit, žvýkat ani dělit, protože by se mohla zvýšit rychlost uvolňování guanfacinu.

Léčba je doporučena pouze dětem, které jsou schopny spolknout bez problémů celou tabletu.

Přípravek Intuniv lze podávat s jídlem nebo bez jídla, ale neměl by být podáván s jídlem s vysokým obsahem tuku kvůli zvýšené expozici (viz bod 5.2).

Přípravek Intuniv se nemá podávat společně s grapefruitovou šťávou (viz bod 4.5).

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití Hvpotcnzc. bradvkardie a synkopa

Přípravek Intuniv může způsobit synkopu, hypotenzi a bradykardii. Synkopa může obnášet riziko pádů nebo nehod, které mohou vést k závažným poraněním (viz body 4.8 a 4.7).

Před zahájením léčby se musí za účelem identifikace pacientů se zvýšeným rizikem hypotenze, bradykardie, prodloužení QT intervalu/rizika arytmie vyšetřit kardiovaskulární stav pacienta včetně parametrů srdeční frekvence a krevního tlaku a rodinné anamnézy náhlých srdečních úmrtí/nevysvětlených úmrtí. Sledování parametrů srdeční frekvence a krevního tlaku má pokračovat v týdenních intervalech v průběhu titrace a stabilizace dávky a alespoň každé 3 měsíce po dobu prvního roku, s využitím klinického úsudku. Poté má následovat sledování každých 6 měsíců s častějším sledováním po každé úpravě dávky.

Při léčbě přípravkem Intuniv se doporučuje postupovat s opatrností u pacientů s hypotenzí, srdeční blokádou, bradykardií nebo kardiovaskulárním onemocněním v anamnéze nebo s anamnézou synkopy nebo stavu predisponujícího k synkopě, jako jsou hypotenze, ortostatická hypotenze, bradykardie nebo dehydratace. Dále se při léčbě přípravkem Intuniv doporučuje postupovat s opatrností u pacientů, kteří jsou současně léčeni antihypertenzivy nebo jinými léčivými přípravky, které mohou snížit krevní tlak nebo srdeční frekvenci nebo zvýšit riziko synkopy. Pacientům se doporučuje pít hodně tekutin.

QTc interval

V randomizovaných, dvojitě zaslepených studiích monoterapie fáze II-III byly respektivní nárůsty prodloužení QTc intervalu převyšující změnu od výchozí hodnoty větší než 60 ms u pacientů užívajících placebo při korekci dle Fridericia 0 (0,0 %) a při korekci dle Bazetta 2 (0,3 %) a u pacientů užívajících přípravek Intuniv 1 (0,1 %), respektive 1 (0,1 %). Klinická relevance těchto zjištění je nejistá.

Guanfacin má být předepisován s opatrností u pacientů se známou anamnézou prodloužení QT intervalu, rizikovými faktory pro torsade de pointes (např. srdeční blokádou, bradykardií, hypokalémií) nebo u pacientů, kteří užívají léčivé přípravky, o nichž je známo, že prodlužují QT intervalu. V závislosti na klinickém úsudku mají tito pacienti podstoupit další kardiologická vyšetření (viz bod 4.8).

Sedace a somnolence

Především na počátku léčby může přípravek Intuniv způsobovat somnolenci a sedaci, které obvykle přetrvávají 2-3 týdny, v některých případech déle. Proto se doporučuje pacienty pečlivě sledovat v týdenních intervalech v průběhu titrace a stabilizace dávky (viz bod 4.2) a každé 3 měsíce po dobu prvního roku, s využitím klinického úsudku. Před použitím přípravku Intuniv s jakýmikoliv dalšími centrálně působícími tlumícími látkami (jako jsou alkohol, sedativa, fenothiaiziny, barbituráty nebo benzodiazepiny) je zapotřebí zvážit možnost aditivních sedativních účinků. V průběhu léčby přípravkem Intuniv pacienti nesmějí pít alkohol. Dokud nejsou pacienti obeznámeni se svou reakcí na léčbu přípravkem Intuniv, nemají manipulovat s těžkými předměty, řídit motorové vozidlo ani kolo (viz bod 4.7).

Sebevražedné představy

Pacienti, u nichž v průběhu léčby ADHD vyvstanou sebevražedné představy nebo chování, musí být okamžitě vyšetřeni lékařem. Může být nezbytná léčba základního psychiatrického onemocnění, zároveň je třeba zvážit možnou změnu léčebného programu.

Účinky na výšku, hmotnost a Body Mass Index (BMP

U dětí a dospívajících léčených přípravkem Intuniv může dojít k nárůstu BMI. Z toho důvodu se doporučuje sledovat jejich výšku, hmotnost a BMI před zahájením léčby a poté každé 3 měsíce po dobu prvního roku, dle klinického úsudku. Poté má následovat sledování každých 6 měsíců, s častějším sledováním po jakékoliv úpravě dávky.

Pomocné látky

Přípravek Intuniv obsahuje laktosu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktos, nedostatkem laktas nebo malabsorpcí glukóos a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Při užití přípravku Intuniv současně s inhibitory a induktory CYP3A4/5 se mohou plazmatické koncentrace guanfacinu zvýšit nebo snížit, s možným vlivem na účinnost a bezpečnost přípravku Intuniv. Přípravek Intuniv může zvýšit plazmatické koncentrace současně podávaných léčivých přípravků, které jsou metabolizovány prostřednictvím CYP3A4/5 (viz body 4.2, 4.4 a 5.2).

Farmakodynamický účinek přípravku Intuniv může být aditivní při užívání s jinými přípravky, o kterých je známo, že způsobují sedaci, hypotenzi a prodloužení QT intervalu (viz bod 4.4).

Všechny studie mezilékových interakcí byly provedeny u dospělých, nicméně lze očekávat, že výsledky budou podobné u pediatrických pacientů v indikovaném věkovém rozmezí.

Léčivé přípravky prodlužující QT interval

Přípravek Intuniv způsobuje pokles srdeční frekvence. Vzhledem k účinku přípravku Intuniv na srdeční frekvenci se souběžné užití přípravku Intuniv s léčivými přípravky prodlužujícími QT interval obecně nedoporučuje (viz bod 4.4).

Inhibitory CYP3A4 a CYP3A5

Při podávání přípravku Intuniv pacientům, kteří užívají ketokonazol a jiné středně silné a silné inhibitory CYP3A4/5, se doporučuje postupovat s opatrností a snížit dávku přípravku Intuniv v rámci doporučeného dávkového rozmezí (viz bod 4.2). Současné podávání přípravku Intuniv se středně silnými a silnými inhibitory CYP3A4/5 zvyšuje plazmatické koncentrace guanfacinu a zvyšuje riziko nežádoucích účinků, jako jsou hypotenze, bradykardie a sedace. Při podání guanfacinu s ketokonazolem došlo k výraznému nárůstu rychlosti a míry expozice guanfacinu. Maximální plazmatické koncentrace (Cmax) a expozice (AUC) guanfacinu se zvýšily 2krát, respektive 3krát. Další inhibitory CYP3A4/5 mohou mít srovnatelné účinky. V tabulce 3 j sou uvedeny příklady středně silných a silných inhibitorů CYP3A4/5; tento seznam není konečný.

Induktory CYP3A4

Pokud pacienti užívají přípravek Intuniv současně s induktorem CYP3A4, doporučuje se zvýšit dávku přípravku Intuniv v rámci doporučeného dávkového rozmezí (viz bod 4.2). Při podání guanfacinu současně s rifampinem, induktorem CYP3A4, došlo k významnému snížení rychlosti a míry expozice guanfacinu. Maximální plazmatické koncentrace (Cmax) a expozice (AUC) guanfacinu se snížily o 54 %, respektive 70 %. Další induktory CYP3A4 mohou mít srovnatelné účinky. V tabulce 3 jsou uvedeny příklady induktorů CYP3A4/5; tento seznam není konečný.

Středně silné inhibitory CYP3A4/5

Silné inhibitory CYP3A4/5

Induktory CYP3A4

Aprepitant

Boceprevir

Bosentan

Atazanavir

Chloramfenikol

Karbamazepin

Ciprofloxacin

Klarithromycin

Efavirenz

Krizotinib

Indinavir

Etravirin

Diltiazem

Itrakonazol

Modafinil

Erythromycin

Ketokonazol

Nevirapin

Flukonazol

Posakonazol

Oxkarbazepin

Fosamprenavir

Ritonavir

Fenobarbital

Imatinib

Sachinavir

Fenytoin

Verapamil

Suboxon

Primidon

Grapefruitová šťáva

Telaprevir

Rifabutin

Telithromycin

Rifampicin

Třezalka tečkovaná

Další doporučení pro dávkování viz bod 4.2.

Kyselina valproová

Současné podání přípravku Intuniv a kyseliny valproové může mít za následek zvýšení koncentrace kyseliny valproové. Mechanismus této interakce není znám, ačkoliv obě látky, guanfacin a valproová kyselina, jsou metabolizovány glukuronidací, jejímž možným výsledkem je tedy kompetitivní inhibice. Při současném podávání přípravku Intuniv s kyselinou valproovou je třeba pacienty sledovat kvůli potenciálním aditivním účinkům na centrální nervovou soustavu (CNS) a mělo by se zvážit sledování koncentrace kyseliny valproové v séru. Při současném podávání kyseliny valproové a přípravku Intuniv může být indikována úprava dávky.

Antihypertenziva

Při podávání přípravku Intuniv společně s antihypertenzivy je třeba dbát opatrnosti kvůli potenciálním aditivním farmakodynamickým účinkům, jako jsou hypotenze a synkopa.

Látky tlumící CNS

Při podávání přípravku Intuniv současně s látkami tlumícími CNS (např. alkoholem, sedativy, hypnotiky, benzodiazepiny, barbituráty a antipsychotiky) je třeba dbát opatrnosti kvůli potenciálním aditivním farmakodynamickým účinkům, jako jsou sedace a somnolence.

Perorální methylfenidát

Ve studii lékových interakcí neprokázal přípravek Intuniv ani OROS (Osmotic Release Oral System) methylfenidát HCl s prodlouženým uvolňováním vliv na farmakokinetiku jiných léčivých přípravků při podání v kombinaci.

Lisdexamfetamin-mesilát

Ve studii lékových interakcí indukovalo podání přípravku Intuniv v kombinaci s lisdexamfetamin-mesilátem 19% nárůst maximální plazmatické koncentrace guanfacinu, zatímco expozice (AUC) se zvýšila o 7 %. Neočekává se, že by tyto malé změny byly klinicky významné. V této studii nebyl pozorován žádný účinek na expozici d-amfetaminu po kombinaci přípravku Intuniv a lisdexamfetamin-mesilátu.

Interakce s jídlem

Přípravek Intuniv nemá být podáván s jídlem obsahujícím větší množství tuku kvůli zvýšené expozici, jelikož bylo prokázáno, že jídla s vysokým obsahem tuku mají významný vliv na absorpci guanfacinu.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Údaje o podávání guanfacinu těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici.

Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3).

Podávání přípravku Intuniv se v těhotenství a u žen v reprodukčním věku, které nepoužívají antikoncepci, nedoporučuje.

Kojení

Není známo, zda se guanfacin a jeho metabolity vylučují do lidského mateřského mléka.

Dostupné farmakodynamické a toxikologické údaje u zvířat prokázaly vylučování guanfacinu a jeho metabolitů do mléka (viz bod 5.3). Riziko pro kojené děti proto nelze vyloučit.

Na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti léčby pro matku je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo ukončit/přerušit podávání přípravku Intuniv.

Fertilita

Údaje o vlivu použití guanfacinu u člověka na fertilitu jsou omezené nebo nejsou k dispozici.

Studie na zvířatech prokázaly vliv na fertilitu samců (viz bod 5.3).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Intuniv může způsobit závratě a somnolenci. Tyto účinky se vyskytují převážně na počátku léčby a méně často se mohou vyskytovat v průběhu pokračování léčby. Byly též pozorovány případy synkopy. Toto může mít mírný nebo výrazný vliv na schopnost řídit, obsluhovat stroje nebo jezdit na kole. Pacienty j e třeba upozornit na tyto možné účinky a poučit je, že při jej ich výskytu se musej í uvedených činností vyvarovat (viz bod 4.4).

4.8    Nežádoucí účinky

Shrnutí bezpečnostního profilu

V souboru údajů z kontrolovaných, dvojitě zaslepených a otevřených klinických hodnocení s přípravkem Intuniv nejčastěji hlášené nežádoucí účinky (velmi časté) zahrnovaly somnolenci (40,6 %), bolest hlavy (27,4 %), únavu (18,1 %), bolest horní části břicha (12,0 %) a sedaci (10,2 %). Často hlášené závažné nežádoucí účinky zahrnují hypotenzi (3,2 %), nárůst hmotnosti (2,9 %), bradykardii (1,5 %) a synkopu (méně časté, 0,7 %). Nežádoucí účinky somnolence a sedace se vyskytovaly převážně na počátku léčby a obvykle trvaly 2-3 týdny, v některých případech déle.

Seznam nežádoucích účinků v tabulce

V následující tabulce jsou uvedeny všechny nežádoucí účinky zjištěné v klinických hodnoceních a ze spontánních hlášení. Všechny nežádoucí účinky zaznamenané po uvedení přípravku na trh jsou uvedeny kurzivou.

Následující definice se vztahují na terminologii frekvencí použitou dále v textu:

velmi časté (> 1/10);

časté (> 1/100 až < 1/10);

méně časté (> 1/1 000 až < 1/100);

vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000);

velmi vzácné (< 1/10 000);

není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Tabulka 4. Nežádoucí účinky hlášené při použití přípravku Intuniv

Třída orgánových systémů

Nežádoucí účinek léku

Kategorie výskytu

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivita

méně časté

Poruchy metabolismu a výživy

Snížená chuť k jídlu

časté

Psychiatrické poruchy

Deprese

časté

Úzkost

časté

Afektivní labilita

časté

Insomnie

časté

Střední insomnie

časté

Noční můry

časté

Agitovanost

méně časté

Halucinace

méně časté

Poruchy nervového systému

Somnolence

velmi časté

Bolest hlavy

velmi časté

Sedace

časté

Závratě

časté

Letargie

časté

Konvulze

méně časté

Synkopa/ztráta vědomí

méně časté

Posturální závratě

méně časté

Hypersomnie

vzácné

Srdeční poruchy

Bradykardie

časté

Atrioventrikulární blokáda prvního stupně

méně časté

Tachykardie

méně časté

Sinusová arytmie

méně časté

Cévní poruchy

Hypotenze

časté

Ortostatická hypotenze

časté

Bledost

méně časté

Hypertenze

vzácné

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Astma

méně časté

Tabulka 4. Nežádoucí účinky hlášené při použití přípravku Intuniv

Třída orgánových systémů

Nežádoucí účinek léku

Kategorie výskytu

Gastrointestinální poruchy

Bolest břicha

velmi časté

Zvracení

časté

Průjem

časté

Nauzea

časté

Zácpa

časté

Nepříjemný pocit v břiše/žaludku

časté

Suchá ústa

časté

Dyspepsie

méně časté

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vyrážka

časté

Pruritus

méně časté

Poruchy ledvin a močových cest

Enuréze

časté

Polakisurie

méně časté

Celkové poruchy

Únava

velmi časté

Podrážděnost

časté

Astenie

méně časté

Bolest na hrudi

méně časté

Malátnost

vzácné

Vyšetření

Snížený krevní tlak

časté

Zvýšená hmotnost

časté

Zvýšený krevní tlak

méně časté

Snížená srdeční frekvence

méně časté

Zvýšená hladina alaninaminotransferázy

méně časté

Popis vybraných nežádoucích účinků

Somnolence/sedace, hypotenze, bradykardie a synkopa

V    sdružené skupině všech pacientů léčených guanfacinem se u 40,6 % pacientů léčených guanfacinem vyskytla somnolence a u 10,2 % sedace. Bradykardie se vyskytla u 1,5 %, hypotenze u 3,2 %

a synkopa u 0,7 % všech pacientů léčených guanfacinem. Výskyt somnolence/sedace a hypotenze byl nejvýraznější v prvních pár týdnech léčby a v průběhu času postupně vymizel.

Účinek na výšku, tělesná hmotnost a BMI

Pečlivé sledování hmotnosti naznačuje u dětí a dospívajících, kteří užívali přípravek Intuniv ve studii (tj. při léčbě po dobu 7 dní v týdnu v průběhu celého roku), střední změnu v percentilech BMI od výchozí hodnoty normalizovanou dle věku a pohlaví 4,3 za 1 rok (průměrné percentily na počátku a po 12 měsících byly 68,3, respektive 73,1). Z toho důvodu mají být jako součást rutinního monitoringu sledovány výška, hmotnost a BMI na počátku léčby a každé 3 měsíce po dobu prvního roku, poté vždy po 6 měsících, s využitím klinického úsudku a udržováním růstového grafu.

Důkladná studie QT/QTc intervalu

V    dvojitě zaslepené, randomizované, placebem a aktivně kontrolované, zkřížené studii se zdravými dospělými byl hodnocen účinek 2 úrovní dávky guanfacinu s okamžitým uvolňováním (4 mg a 8 mg) na QT interval. U obou dávek byl pozorován zdánlivý nárůst středního QTc intervalu. Toto zjištění nemá žádnou známou klinickou relevanci.

V randomizovaných, dvojitě zaslepených studiích monoterapie fáze II—III byly respektivní nárůsty prodloužení QTc intervalu převyšující změnu od výchozí hodnoty vyšší než 60 ms u pacientů užívajících placebo při korekci dle Fridericia 0 (0,0 %) a při korekci dle Bazetta 2 (0,3 %) a u pacientů užívajících přípravek Intuniv 1 (0,1 %), respektive 1 (0,1 %). Klinická relevance těchto zjištění je nejistá.

Dospělí pacienti

Přípravek Intuniv nebyl hodnocen u dospělých s ADHD.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

Známky a příznaky předávkování mohou zahrnovat hypotenzi, počáteční hypertenzi, bradykardii, letargii a respirační depresi. S předávkováním guanfacinem rovnajícím se 3násobku doporučené denní dávky je rovněž spojena hemodynamická nestabilita. Opatření při předávkování přípravkem Intuniv má zahrnovat sledování a léčbu těchto známek a příznaků.

Pediatričtí pacienti (děti a dospívající ve věku 6-17 let včetně), u kterých se rozvine letargie, mají být pozorováni po dobu až 24 hod z hlediska rozvoje závažnějších toxicit včetně kómatu, bradykardie a hypotenze, kvůli možnému zpoždění nástupu těchto příznaků.

Léčba předávkování může zahrnovat výplach žaludku, pokud je proveden záhy po požití. Pro snížení absorpce může být užitečné aktivní uhlí. Guanfacin nelze v klinicky významném množství eliminovat dialýzou (2,4 %).

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antihypertenziva, antiadrenergní látky, centrálně působící, ATC kód: C02AC02.

Mechanismus účinku

Guanfacin je selektivní agonista alfa2A-adrenergního receptoru z toho důvodu, že má 15-20krát vyšší afinitu k tomuto podtypu receptoru než k podtypům alfa2B nebo alfa2C. Guanfacin nemá stimulační účinky. Mechanismus účinku guanfacinu u pacientů s ADHD není zcela objasněn. Preklinický výzkum naznačuje, že guanfacin moduluje signály v prefrontálním kortexu a v bazálních gangliích přímou modifikací transmise synaptického noradrenalinu na alfa2-adrenergních receptorech.

Farmakodynamické účinky

Guanfacin je známé antihypertenzivum. Guanfacin snižuje impulsy sympatického nervu z vazomotorického centra k srdci a krevním cévám díky stimulaci alfa2A-adrenergenních receptorů. To má za následek pokles periferní cévní rezistence a krevního tlaku a pokles srdeční frekvence.

Klinická účinnost a bezpečnost

Účinek guanfacinu v léčbě ADHD byl hodnocen v 5 kontrolovaných studiích u dětí a dospívajících (6 až 17 let), 3 krátkodobých kontrolovaných hodnoceních u dětí a dospívajících ve věku 6 až 17 let,

1 krátkodobé kontrolované studii u dospívajících ve věku 13 až 17 let a 1 randomizovaném hodnocení s vysazením léčby u dětí a dospívajících ve věku 6 až 17 let, přičemž všichni účastníci splňovali kritéria DSM-IV-TR pro ADHD. U většiny pacientů bylo dosaženo optimalizované dávky 0,05-0,12 mg/kg/den.

Tři sta třicet sedm pacientů ve věku 6 až 17 let bylo hodnoceno v pivotní studii SPD 503-316 fáze III s cílem vyhodnotit bezpečnost a účinnost dávkování jednou denně (děti: 1-4 mg/den, dospívající:

1-7 mg/den). V této 12týdenní (6-12 let) nebo 15týdenní (13-17 let) randomizované, dvojitě zaslepené studii s paralelními skupinami, s placebem a aktivním referenčním přípravkem (atomoxetinem) a s titrací dávky vykazoval guanfacin významně vyšší účinnost než placebo z hlediska příznaků ADHD dle hodnocení zkoušejícího podle hodnotící stupnice ADHD (ADHD Rating Scale -ADHD-RS). ADHD-RS je měřítkem hlavních příznaků ADHD. Výsledky s ohledem na primární cílové parametry této studie jsou shrnuty v tabulce 5.

Tabulka 5. Přehled primárních cílových parametrů účinnosti ve studii SPD503-316: ADHD-RS-IV

Léčebné

skupiny

Počet

(N)

Výchozí hodnota ADHD-RS-IV (směrodatná odchylka [SD])

Změna od výchozí hodnoty (SD)

Rozdíl oproti placebu

(95% interval spolehlivosti [CI])

Míra účinku

Pacienti s odpovědí

Rozdíl oproti

placebu (95% CI)

Guanfacin

114

43,1 (5,5)

-23,9 (12,4)

-8,9 (-11,9; -5,8)

0,8

64,3%

21,9% (9,2; 34,7)

Atomoxetin

112

43,7 (5,9)

-18,6 (11,9)

-3,8 (-6,8; -0,7)

0,3

55,4%

13,0% (0,0; 26,0)

Placebo

111

43,2 (5,6)

-15,0 (13,1)

Není známo

42,3%

Není známo

Výsledky sekundárních cílových parametrů byly konzistentní s výsledky primárních cílových parametrů. Procento pacientů, kteří splnili kritéria odpovědi (> 30% snížení celkového skóre ADHD-RS-IV oproti výchozí hodnotě a hodnota klinického celkového dojmu zlepšení [Clinical Global Impression of Improvement, CGI-I] 1 nebo 2), bylo u guanfacinu 64,3 %, u atomoxetinu 55,4 % a u placeba 42,3 %. U guanfacinu bylo rovněž prokázáno významné zlepšení při učení a fungování ve škole i v rodině (měřeno pomocí skóre WFIRS-P, Weiss Functional Impairment Rating Scale—Parent Report).

U dospívajících ve věku 13-17 let (n = 314) byla navíc provedena 15týdenní, dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie zaměřená na optimalizaci dávky (SPD503-312) za účelem potvrzení účinnosti, bezpečnosti a snášenlivosti guanfacinu (1-7 mg/den) v léčbě ADHD. Guanfacin vykazoval významně vyšší zlepšení celkového skóre ADHD-RS-IV v porovnání s pacienty užívajícími placebo. Pacienti léčení guanfacinem byli v konečném bodu statisticky ve významně lepší kondici z hlediska funkčních parametrů, měřených pomocí stupnice dlouhodobého klinického dojmu závažnosti (Clinical Global Impression of Severity, CGI-S) ve srovnání s pacienty léčenými placebem. Superiorita (statistická významnost) v porovnání s placebem v doménách zaměřených na školu, rodinu a učení v rámci skóre WFIRS-P nebyla v této studii stanovena.

Studie (SPD503-315) byla 41týdenní studie zaměřená na dlouhodobé udržení účinnosti a zahrnovala otevřenou fázi (až do 13 týdnů), po níž následovala dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, randomizovaní fáze s vysazením léčby (až 26 týdnů). Studie byla provedena u pediatrických pacientů (dětí a dospívajících ve věku 6-17 let včetně) (n = 526 v otevřené fázi a n = 315 v dvojitě zaslepené, randomizované fázi s vysazením léčby) za účelem vyhodnocení účinnosti, bezpečnosti a snášenlivosti dávkování guanfacinu jednou denně (děti: 1-4 mg/den, dospívající: 1-7 mg/den) v léčbě ADHD. Guanfacin byl superiorní v porovnání s placebem v dlouhodobé udržitelnosti léčby u dětí a dospívajících s ADHD, měřeno dle kumulativních nezdarů léčby (49,3 % u přípravku Intuniv a 64,9 % u placeba, p = 0,006). Nezdar léčby byl definován jako > 50% zvýšení celkového skóre ADHD-RS-IV a nárůst o > 2 body ve skóre CGI-S v porovnání s obdobnými skóre při dvojitě zaslepené úvodní návštěvě. Na konci dvojitě zaslepené léčby byl u guanfacinu v porovnání s placebem významně vyšší podíl pacientů normálních nebo na hranici duševního onemocnění, měřeno pomocí stupnice CGI-S, která zahrnuje hodnocení fungování. Superiorita (statistická významnost) v porovnání s placebem v doménách zaměřených na školu, rodinu a učení v rámci skóre WFIRS-P nebyla v této studii konzistentně stanovena.

Podobné výsledky účinnosti guanfacinu v léčbě ADHD byly stanoveny ve 2 randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných hodnoceních monoterapie s fixní dávkou (rozsah 1-4 mg/den) u pediatrických pacientů (dětí a dospívajících ve věku 6-17 let včetně). Studie SPD503-301 a SPD503-304 trvaly 8, respektive 9 týdnů a obě probíhaly ve Spojených státech amerických.

Z hlediska změny skóre dle hodnotící stupnice ADHD (ADHD-RS-IV) v obou studiích (placebem zajištěné snížení střední hodnoty vypočtené metodou nejmenších čtverců (least squares, LS) byly v rozsahu od 5,4 do 10,0, p < 0,02) od výchozí hodnoty po konečné vyhodnocení léčby guanfacin vykazoval významně větší zlepšení v porovnání s placebem.

Studie SPD503-314 byla provedena u dětí ve věku 6-12 let za účelem vyhodnocení účinnosti dávkování guanfacinu jednou denně (1-4 mg) podávané buď ráno, nebo večer. Tato dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie byla zaměřená na optimalizaci dávky, trvala 9 týdnů a probíhala ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Příznaky ADHD byly hodnoceny jako změna celkových skóre ADHD-RS-IV od výchozí hodnoty do 8. týdne (konečné hodnocení léčby). Guanfacin vykazoval významně vyšší zlepšení v porovnání s placebem, nezávisle na době podání (dopoledne nebo odpoledne) (placebem zajištěný střední rozdíl vypočtený metodou LS byl -9,4 dopoledne a -9,8 odpoledne, p < 0,001).

Současné podávání s psychostimulancii

Ve studii přídatné terapie u parciálních respondérů na psychostimulanciích byl sledován účinek současného podání guanfacinu s psychostimulancii. Tato 9týdenní, dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná, multicentrická studie byla zaměřená na optimalizaci dávky. Byla vytvořená za účelem vyhodnocení účinnosti a bezpečnosti guanfacinu (1, 2, 3, a 4 mg/den) při současném podávání s psychostimulancii s dlouhodobým účinkem (amfetaminem, lisdexamfetaminem, methylfenidátem, dexmethylfenidátem) u dětí a dospívajících ve věku 6-17 let s diagnózou ADHD a suboptimální, parciální odpovědí na psychostimulancia. Suboptimální odpověď byla definována jako celkové skóre ADHD-RS-IV > 24 a skóre CGI-S > 3 při screeningu a na počátku léčby. Primární parametrem účinnosti bylo celkové skóre ADHD-RS-IV.

Výsledky ukázaly, že pacienti s přídatnou léčbou guanfacinem zaznamenali zlepšení ve skóre ADHD-RS-IV v porovnání s pacienty s přídatnou léčbou placebem (20,7 (12,6) bodů vs. 15,9 (11,8); rozdíl:

4,9 95% CI 2,6; 7,2). Co se týče odpovědi dle skóre ADHD-RS-IV, nebyly pozorovány žádné rozdíly v závislosti na věku.

Studie ADHD s opozičními příznaky

Study SPD503-307 byla 9týdenní, dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie zaměřená na optimalizaci dávky guanfacinu (1-4 mg/den) u dětí ve věku 6-12 let s ADHD a opozičními příznaky (n = 217). Opoziční příznaky byly hodnoceny jako změna skóre od výchozí hodnoty po konečný bod dle Connersovy dílčí škály opozičních příznaků (Oppositional Subscale of the Conners ’ Parent Rating Scale - revisedLongForm, CPRS-R:L). Výsledky ukazují statisticky významně (p < 0,05) vyšší střední snížení skóre v cílovém bodu od výchozí hodnoty (značící zlepšení) dle opoziční dílčí škály CPRS-R:L ve skupině s guanfacinem ve srovnání s placebem (10,9 bodů pro guanfacin vs. 6,8 bodů pro placebo) a míra účinku byla 0,6 (p < 0,001).

Tato snížení byla 56 % u guanfacinu a 33 % u placeba.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Guanfacin se okamžitě absorbuje, maximální plazmatické koncentrace dosahuje přibližně 5 hodin po perorálním podání u pediatrických pacientů (dětí a dospívajících ve věku 6-17 let včetně).

U dospělých se v porovnání s užitím nalačno zvýšila střední expozice guanfacinu (Cmax ~ 75 % a AUC ~ 40 %) při užití přípravku Intuniv společně s jídlem s vysokým obsahem tuku (viz bod 4.2).

Distribuce

Guanfacin vykazuje středně silnou vazbu na plazmatické proteiny (přibližně 70 %), nezávisle na koncentraci léku.

Biotransformace

Guanfacin je metabolizován oxidací prostřednictvím CYP3A4/5 s následnými reakcemi sulfonace a glukuronidace ve fázi II. Hlavním cirkulujícím metabolitem je 3-OH-guanfacinsulfát. Guanfacin je substrátem CYP3A4 a CYP3A5 a jeho expozici ovlivňují induktory a inhibitory CYP3A4 a CYP3A5. V lidských jaterních mikrozomech guanfacin neinhiboval aktivitu dalších hlavních izoenzymů cytochromu P450 (CYP1A2, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP3A4 nebo CYP3A5).

Eliminace

Guanfacin je vylučován filtrací ledvinami a aktivní sekrecí játry. Aktivní sekrece ledvinami je zprostředkována transportérem OCT2. Exkrece ledvinami je hlavní eliminační cestou (80 %), kdy původní léčivo dosahuje 30 % radioaktivity v moči. Hlavními metabolity v moči byly 3-hydroxyguanfacinglukuronid, guanfacin dihydrodiol a 3-hydroxyguanfacinsulfát. Eliminační poločas guanfacinu je přibližně 18 hodin.

Farmakokinetika guanfacinu u dětských (ve věku 6 až 12 let) a dospívajících (ve věku 13 až 17 let) pacientů s ADHD a zdravých dospělých dobrovolníků je podobná.

Zvláštní populace

U dětí s ADHD mladších než 6 let nebyly provedeny žádné studie s přípravkem Intuniv.

Systémová expozice guanfacinu u mužů a žen při stejné dávce mg/kg je podobná.

Formální farmakokinetické studie týkající se rasy nebyly provedeny. Neexistují žádné důkazy vlivu etnické příslušnosti na farmakokinetiku přípravku Intuniv.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Ve studiích u myší s dávkami až 10 mg/kg/den, trvajících 78 týdnů, nebyly pozorovány žádné kancerogenní účinky guanfacinu. U samců potkanů, kterým byly podávány dávky 5 mg/kg/den guanfacinu po dobu102 týdnů, byl pozorován významně zvýšený výskyt adenomu pankreatických ostrůvků, nikoliv však u samic potkanů. Klinická relevance není známa.

Guanfacin nebyl genotoxický v několika testovacích modelech, včetně Amesova testu a chromosomálního aberačního testu in vitro.

Všeobecná toxicita pozorovaná u zvířat (potkanů, psů) při léčbě guanfacinem zahrnovala prodloužení nekorigovaného QT intervalu (srdce), atrofovanou slezinu a snížený počet bílých krvinek, nález na játrech - včetně zvýšených hladin bilirubinu a ALT, podrážděná a zanícená střeva, zvýšené hladiny kreatininu a močovinového dusíku v krvi (ledviny), zákal duhovky (oko) pouze u potkanů a myší, infiltraci alveolárních makrofágů a pneumonitidu a sníženou spermatogenezi.

Ve studii fertility u samic potkanů s dávkami dosahujícími až 22násobku maximální doporučené dávky pro člověka na bázi mg/m2 nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky.

Fertilita samců byla ovlivněna při nejnižší testované dávce 8 mg/kg/den, ekvivalentu 10,8násobku maximální doporučené dávky pro člověka 0,12 mg/kg na bázi mg/m2. Kvůli nedostatku řádných toxikokinetických údajů nebylo možné provést porovnání s klinickou expozicí u člověka.

Byla prokázána embryofetální vývojová toxicita guanfacinu u myší a potkanů (maximální dávka bez pozorovaného nežádoucího účinku [Vo Observed Adverse Effect Level, NOAEL] 0,5 mg/kg/den) a u králíků (NOAEL 3,0 mg/kg/den) za přítomnosti maternální toxicity. Kvůli nedostatku řádných toxikokinetických údajů nebylo možné provést porovnání s klinickou expozicí u člověka.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Hypromelosa 2208 Kopolymer MA/EA 1:1 Monohydrát laktosy Povidon

Krospovidon typu A Mikrokrystalická celulosa Koloidní bezvodý oxid křemičitý Natrium-lauryl-sulfát Polysorbát 80 Kyselina fumarová Glycerol-dibehenát

3mg a 4mg tablety navíc obsahují Hlinitý lak indigokarmínu E132 Žlutý oxid železitý E172

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

4 roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Blistr sestává ze 2 vrstev, průhledné, tepelně tvarovatelné pevné fólie laminované PCTFE k PVC vrstvě, ke které přiléhá protlačovací hliníková fólie. Blistry jsou umístěny v kartónových krabičkách.

Velikost balení přípravku Intuniv 1 mg: 7 nebo 28 tablet.

Velikost balení přípravku Intuniv 2 mg: 7, 28 nebo 84 tablet.

Velikost balení přípravku Intuniv 3 mg: 28 nebo 84 tablet.

Velikost balení přípravku Intuniv 4 mg: 28 nebo 84 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Shire Pharmaceuticals Ireland Limited 5 Riverwalk,

Citywest Business Campus,

Dublin 24,

IRSKO

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

Tableta Intuniv 1 mg EU/1/15/1040/001-002

Tableta Intuniv 2 mg EU/1/15/1040/003-005

Tableta Intuniv 3 mg EU/1/15/1040/006-007

Tableta Intuniv 4 mg EU/1/15/1040/008-009

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace:

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

PŘÍLOHA II

A.    VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

A. VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

Název a adresa výrobce odpovědného za propouštění šarží

SHIRE PHARMACEUTICALS LIMITED

Hampshire International Business Park

Chineham

Basingstoke

Hampshire

RG24 8EP

VELKÁ BRITÁNIE

B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis s omezením (viz příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2).

C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE • Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti

Požadavky pro předkládání pravidelně aktualizovaných zpráv o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek jsou uvedeny v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a jakékoli následné změny jsou zveřejněny na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.

Držitel rozhodnutí o registraci předloží první pravidelně aktualizovanou zprávu o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek do 6 měsíců od jeho registrace.

D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

•    Plán řízení rizik (RMP)

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.

Aktualizovaný RMP je třeba předložit:

•    na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,

•    při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).

•    Další opatření k minimalizaci rizik

1.    Před uvedením přípravku Intuniv na trh v každém členském státě musí držitel rozhodnutí

o registraci s příslušnou národní autoritou odsouhlasit obsah a formát vzdělávacího programu, včetně komunikačních prostředků, způsobů distribuce a jakýchkoliv dalších aspektů programu.

2.    Držitel rozhodnutí o registraci zajistí, aby po projednání a odsouhlasení příslušnou národní autoritou byli v každém členském státě, ve kterém se bude přípravek Intuniv prodávat, všichni zdravotničtí pracovníci, kteří budou přípravek Intuniv předepisovat, informováni prostřednictvím dopisu a měli přístup k následujícím informacím:

•    Souhrn údajů o přípravku (mSPC) a příbalová informace

•    Vzdělávací materiály (včetně kontrolního seznamu pro předepisující lékaře) pouze pro zdravotnické pracovníky

Vzdělávací materiály a kontrolní seznam pro předepisující lékaře musí obsahovat následující

klíčové body:

•    Informace o rizicích spojených s užíváním přípravku Intuniv: bradykardie, synkopa, hypotenze / snížený krevní tlak, zvýšený krevní tlak po vysazení, sedativní příhody a nárůst tělesné hmotnosti

•    Kontrolní seznam před zahájením léčby přípravkem Intuniv za účelem identifikace pacientů s rizikem závažných nežádoucích účinků

•    Kontrolní seznam k probíhajícímu sledování a řízení bezpečnosti pacientů, včetně fáze titrace během léčby přípravkem Intuniv

•    Graf probíhajícího sledování pacientů během léčby přpravkem Intuniv (vitální funkce, výška, tělesná hmotnost)

•    Povinnost uskutečnit poregistrační opatření

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční v daném termínu níže uvedená opatření:

Popis

Termín splnění

SHP503-401: Za účelem vyhodnocení dlouhodobé bezpečnosti přípravku Intuniv (s důrazem na účinky na neurokognitivní funkce) u dětí a dospívajících ve věku 6- 17 let s ADHD provede držitel rozhodnutí o registraci komparativní studii bezpečnosti a předloží její výsledky dle dohodnutého protokolu.

Předložení závěrečné zprávy studie:

31. ledna 2022

PŘÍLOHA III

OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE

A. OZNAČENÍ NA OBALU

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Intuniv 1 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Guanfacinum


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta obsahuje

guanfacini hydrochloridum, což odpovídá guanfacinum 1 mg.

3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje také laktosu.

Další informace naleznete v příbalové informaci.

4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


7 tablet s prodlouženým uvolňováním 28 tablet s prodlouženým uvolňováním


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Perorální podání.

Tablety polykejte vcelku. Nežvýkejte je, nedělte ani nedrťte.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Shire Pharmaceuticals Ireland Limited

Dublin 24

Irsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU1/15/1040/001 7 tablet s prodlouženým uvolňováním EU1/15/1040/002 28 tablet s prodlouženým uvolňováním


13. ČÍSLO ŠARŽE


Č. šarže


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Intuniv 1 mg


1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU_

Intuniv 1 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Guanfacinum

2.    NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI_

Shire Pharmaceuticals Ireland Limited (jako logo držitele rozhodnutí o registraci)

3.    POUŽITELNOST_

EXP

4.    ČÍSLO ŠARŽE_

Č. šarže

5.    JINÉ

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Intuniv 2 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Guanfacinum


2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta obsahuje guanfacinum hydrochloridum ekvivalentní 2 mg guanfacinu.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje také laktosu. Podrobnější informace naleznete v příbalové informaci.

4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


7 tablet s prodlouženým uvolňováním 28 tablet s prodlouženým uvolňováním 84 tablet s prodlouženým uvolňováním


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Perorální podání.

Tablety polykejte vcelku. Nežvýkejte je, nedělte ani nedrťte.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Shire Pharmaceuticals Ireland Limited

Dublin 24

Irsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/15/1040/003 7 tablet s prodlouženým uvolňováním EU/1/15/1040/004 28 tablet s prodlouženým uvolňováním EU/1/15/1040/005 84 tablet s prodlouženým uvolňováním


13. ČÍSLO ŠARŽE


Č. šarže


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Intuniv 2 mg


1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU_

Intuniv 2 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Guanfacinum

2.    NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI_

Shire Pharmaceuticals Ireland Limited (jako logo držitele rozhodnutí o registraci)

3.    POUŽITELNOST_

EXP

4.    ČÍSLO ŠARŽE_

Č. šarže

5.    JINÉ

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Intuniv 3 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Guanfacinum


2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta obsahuje guanfacinum hydrochloridum ekvivalentní 3 mg guanfacinu.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje také laktosu. Podrobnější informace naleznete v příbalové informaci.

4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


28 tablet s prodlouženým uvolňováním 84 tablet s prodlouženým uvolňováním


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Perorální podání.

Tablety polykejte vcelku. Nežvýkejte je, nedělte ani nedrťte.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Shire Pharmaceuticals Ireland Limited

Dublin 24

Irsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/15/1040/006 28 tablet s prodlouženým uvolňováním EU/1/15/1040/007 84 tablet s prodlouženým uvolňováním


13. ČÍSLO ŠARŽE


Č. šarže


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Intuniv 3 mg


1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU_

Intuniv 3 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Guanfacinum

2.    NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI_

Shire Pharmaceuticals Ireland Limited (jako logo držitele rozhodnutí o registraci)

3.    POUŽITELNOST_

EXP

4.    ČÍSLO ŠARŽE_

Č. šarže

5.    JINÉ

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Intuniv 4 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Guanfacinum


2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta obsahuje guanfacinum hydrochloridum ekvivalentní 4 mg guanfacinu.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Obsahuje také laktosu. Podrobnější informace naleznete v příbalové informaci.

4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


28 tablet s prodlouženým uvolňováním 84 tablet s prodlouženým uvolňováním


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Perorální podání.

Tablety polykejte vcelku. Nežvýkejte je, nedělte ani nedrťte.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Shire Pharmaceuticals Ireland Limited

Dublin 24

Irsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/15/1040/008 28 tablet s prodlouženým uvolňováním EU/1/15/1040/009 84 tablet s prodlouženým uvolňováním


13. ČÍSLO ŠARŽE


Č. šarže


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Intuniv 4 mg


1.    NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU_

Intuniv 4 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Guanfacinum

2.    NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI_

Shire Pharmaceuticals Ireland Limited (jako logo držitele rozhodnutí o registraci)

3.    POUŽITELNOST_

EXP

4.    ČÍSLO ŠARŽE_

Č. šarže

5.    JINÉ

B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE

Příbalová informace: informace pro pacienta

Intuniv 1 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Intuniv 2 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Intuniv 3 mg tablety s prodlouženým uvolňováním Intuniv 4 mg tablety s prodlouženým uvolňováním

Guanfacinum

^^Tento přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

•    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

•    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

•    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

•    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

•    Tato příbalová informace je napsána tak, jako by byla určena pro osobu, která přípravek užívá. Jestliže tento přípravek užívá Vaše dítě, zaměňte prosím v celém textu slova „Vy“, „Váš“ za „Vaše dítě“, „Vašeho dítěte“ apod.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.    Co je přípravek Intuniv a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Intuniv užívat

3.    Jak se přípravek Intuniv užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Intuniv uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Intuniv a k čemu se používá Co je přípravek Intuniv

Přípravek Intuniv obsahuje léčivou látku guanfacin. Tento přípravek patří do skupiny léků, které ovlivňují činnost mozku. Tento přípravek může přispět ke zlepšení Vaší pozornosti, soustředění a snížit impulzivnost a hyperaktivitu.

K čemu se přípravek Intuniv používá

Tento přípravek se používá k léčbě „poruchy se zhoršenou pozorností/hyperaktivitou“ (attention deficit/hyperactivity disorder, ADHD) u dětí a dospívajících ve věku 6-17 let, pro které není vhodná stávající léčba stimulancii a/nebo tato léčba neposkytuje adekvátní (odpovídající) kontrolu příznaků ADHD.

Přípravek se podává v rámci léčebného programu, který obvykle zahrnuje následující:

•    psychoterapii,

•    vzdělávací terapii,

•    sociální terapii.

Pokud se přibližně po 6 týdnech užívání tohoto přípravku nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží a budete se cítit velmi ospalý(á) či otupělý(á), musíte se poradit s lékařem. Je možné, že Váš lékař bude chtít přehodnotit léčbu.

O ADHD

Osobám s ADHD činí potíže:

•    sedět v klidu,

•    soustředit se.

ADHD může způsobovat problémy v každodenním životě. Pro děti a mladé lidi s ADHD může být obtížné se učit a dělat domácí úkoly. Může být pro ně těžké se dobře chovat doma, ve škole či na jiných místech.

ADHD nemá vliv na inteligenci dítěte nebo mladé osoby.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Intuniv užívat Neužívejte přípravek Intuniv:

•    jestliže jste alergický(á) na guanfacin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

Upozornění a opatření

Před užitím tohoto přípravku se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

•    jestliže máte nízký krevní tlak, problémy se srdcem nebo máte problémy se srdcem v rodinně;

•    jestliže jste v nedávné době omdlel(a);

•    jestliže máte sebevražedné myšlenky nebo pocity;

•    jestliže trpíte jakýmkoli jiným psychiatrickým onemocněním.

Přípravek Intuniv může při dlouhodobém užívání ovlivnit tělesnou hmotnost a výšku, a proto bude lékař sledovat Váš růst.

Jestliže se na Vás vztahuje kterýkoli z výše uvedených bodů, nebo si tím nejste jistý(á), poraďte se před užíváním tohoto přípravku se svým lékařem nebo lékárníkem. Tento přípravek může totiž tyto problémy zhoršit. Lékař Vás bude pravidelně sledovat, aby zjistil, jak na Vás tento přípravek působí.

Děti (ve věku do 6 let) a dospělí (ve věku 18 let a více)

Tento přípravek se nemá používat u dětí ve věku do 6 let a u dospělých ve věku 18 let a více, protože není známo, zda u nich přípravek funguje nebo zda je bezpečný.

Kontroly, které bude Váš lékař provádět během léčby přípravkem Intuniv

Než začnete tento přípravek užívat, Váš lékař provede kontrolu, aby se ujistil, že je pro Vás tento lék bezpečný a že Vám pomůže. Během léčby tímto přípravkem bude Váš lékař tyto kontroly opakovat jednou týdně v průběhu úvodního dávkování a po úpravě dávky, dále alespoň každé 3 měsíce v průběhu prvního roku a poté nejméně dvakrát ročně. Tyto kontroly mohou zahrnovat:

•    kontroly krevního tlaku a srdeční frekvence a případně další kontroly Vašeho srdce;

•    kontroly Vaší reakce na léčbu, především, zda jste ospalý(á) či otupělý(á);

•    kontroly Vaší výšky a tělesné hmotnosti.

Další léčivé přípravky a přípravek Intuniv

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Přípravek Intuniv a některé další léčivé přípravky se totiž mohou navzájem ovlivňovat.

Především informujte svého lékaře nebo lékárníka, jestliže užíváte kterýkoli z následujících typů přípravků:

•    léky, které snižují krevní tlak (antihypertenziva),

•    léky na epilepsii, j ako j e kyselina valproová,

•    léky, po nichž jste ospalý(á) (sedativa),

•    léky na problémy s duševním zdravím (benzodiazepiny, barbituráty a antipsychotika),

•    léky, které ovlivňují způsob, jakým je přípravek Intuniv vylučován játry (viz tabulka níže)

Léky

Používané

Aprepitant

k léčbě pocitu na zvracení a závratí.

Atazanavir, efavirenz, etravirin, fosamprenavir, indinavir, nevirapin, ritonavir, sachinavir

k léčbě infekce HIV.

Ciprofloxacin, chloramfenikol, klarithromycin, erythromycin, rifabutin, rifampicin, telithromycin

k léčbě bakteriálních infekcí.

Flukonazol, itrakonazol, posakonazol

k léčbě mykotických (plísňových) infekcí.

Krizotinib, imatinib

k léčbě nádorových onemocnění.

Diltiazem, verapamil

k léčbě onemocnění srdce a cév.

Boceprevir, telaprevir

k léčbě virového zánětu jater.

Suboxon

k léčbě závislostí na návykových látkách.

Bosentan

k léčbě onemocnění srdce a cév (např. zúžených krevních cév v plicích).

Karbamazepin, oxkarbazepin, fenobarbital, fenytoin, primidon

ke kontrole epilepsie.

Modafinil

jako lék povzbuzující bdělost a k léčbě poruch spánku.

Třezalka tečkovaná

k léčbě deprese, jedná se o rostlinný přípravek.

Jestliže se na Vás vztahuje kterýkoli z výše uvedených bodů, nebo si tím nejste jistý(á), poraďte se

před užíváním tohoto přípravku se svým lékařem nebo lékárníkem.

Přípravek Intuniv s jídlem, pitím a alkoholem

•    Neužívejte tento přípravek společně s tučnými jídly (např. snídaní s vysokým obsahem tuku), protože mohou ovlivnit způsob, jakým tento lék působí.

•    Neužívejte tento přípravek společně s grapefruitovou šťávou, protože může ovlivnit způsob, jakým tento lék působí.

•    Během užívání tohoto přípravku nepijte alkohol, protože se pak můžete cítit ospalý(á) nebo otupělý(á).

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte

se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

•    Neužívejte tento přípravek, jestliže j ste těhotná nebo nepoužíváte antikoncepci. Není známo, zda má přípravek Intuniv vliv na nenarozené dítě.

•    Během užívání přípravku Intuniv nekojte; kojit smíte pouze v případě, že Vám to povolil lékař.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Během užívání tohoto přípravku můžete pociťovat závrať a otupělost, zejména pak na počátku léčby. Toto období může trvat 2 až 3 týdny a pravděpodobně déle. Pokud se u Vás takové účinky objeví, neřiďte dopravní prostředky ani kolo, nepoužívejte nástroje a neobsluhujte stroje, ani se nezapojujte do činností, které by mohly vést ke zranění, pokud si nebudete jistý(á), jak na Vás tento přípravek působí. Byly také hlášeny mdloby, nepatří však mezi časté účinky.

Přípravek Intuniv obsahuje laktosu:

Laktosa je druh cukru. Jestliže Vám lékař sdělil, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů nebo je špatně trávíte, poraďte se před užíváním tohoto přípravku se svým lékařem nebo lékárníkem.

3. Jak se přípravek Intuniv užívá

Vaše léčba bude zahájena pod dohledem příslušného specialisty na poruchy chování u dětí a/nebo dospívajících.

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

V rámci léčby bude Váš lékař pečlivě sledovat, jak na Vás přípravek Intuniv působí během úvodního dávkování a/nebo úpravy dávky.

Kolik přípravku se užívá

•    Váš lékař zahájí léčbu 1 mg denně. Lékař Vám může zvýšit dávku na základě Vaší tělesné hmotnosti a podle toho, jak na Vás přípravek Intuniv působí, maximálně však o 1 mg týdně.

V závislosti na Vaší reakci na léčbu Vám může lékař dávku zvyšovat pomaleji. Doporučená dávka je od 0,05 až do 0,12 mg na kg tělesné hmotnosti denně.

•    Po zahájení léčby nemusíte zaznamenat okamžitý účinek; někteří pacienti mohou zaznamenat zlepšení po prvním týdnu léčby, ale také později.

•    Vaše denní dávka se bude pohybovat v rozmezí 1 až 7 mg v závislosti na Vašem věku a Vaší reakci na přípravek Intuniv, nepřesáhne však 7 mg.

Jak se přípravek Intuniv užívá

•    Tento přípravek se musí užívat jednou denně buď ráno, nebo večer.

•    Lze jej užívat s jídlem nebo bez jídla; přípravek však neužívejte společně s tučnými jídly (např. snídaní s vysokým obsahem tuku).

•    Tabletu polykejte vcelku a zapijte vodou nebo jinou tekutinou (nikoliv však grapefruitovou šťávou).

•    Tabletu nedělte, nedrťte ani nežvýkejte, protože by to ovlivnilo její účinek. Informujte svého lékaře, pokud nemůžete tabletu spolknout vcelku.

Délka léčby

Pokud musíte přípravek Intuniv užívat déle než jeden rok, bude Váš lékař sledovat Vaši reakci na léčbu a může užívání léku na krátkou dobu přerušit, což může být během školních prázdnin. Toto přerušení léčby ukáže, zda ještě potřebujete přípravek užívat.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Intuniv, než jste měl(a)

Jestliže jste užil(a) více přípravku Intuniv, než jste měl(a), poraďte se s lékařem nebo se dostavte přímo do nemocnice. Vezměte s sebou balení léku a informujte je, kolik léku jste užil(a).

Mohou se objevit následující účinky: nízký nebo vysoký krevní tlak, pomalá srdeční frekvence, pomalá dechová frekvence, pocit únavy nebo vyčerpání.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Intuniv

Jestliže jste zapomněl(a) užít dávku, počkejte do druhého dne a užijte svoji obvyklou dávku.

•    Jestliže jste vynechal(a) dvě nebo více dávek, poraďte se se svým lékařem.

•    Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Intuniv

Než přestanete užívat tento přípravek, nejprve se poraďte se svým lékařem.

•    Jestliže jste přestal(a) užívat tento přípravek, může se Vám zvýšit krevní tlak a srdeční frekvence.

•    Za účelem ukončení podávání tohoto léku Váš lékař postupně sníží dávky přípravku Intuniv, aby minimalizoval jakékoli nežádoucí účinky.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Pokud máte jakékoli obavy, obraťte se na svého lékaře.

Jestliže se během užívání tohoto přípravku necítíte z jakéhokoli hlediska dobře, sdělte to ihned nějaké dospělé osobě.

Závažné nežádoucí účinky

Byly hlášeny následující závažné nežádoucí účinky. Časté: pocit otupělosti (útlum, sedace), pocit závratě (nízký krevní tlak, hypotenze), pomalý srdeční rytmus (zpomalení srdeční činnosti, bradykardie). Méně časté: pocit na omdlení nebo ztráta vědomí (synkopa). Některé z těchto nežádoucích účinků se s větší pravděpodobností vyskytují na začátku léčby a při pokračování léčby mohou vymizet. Jestliže zaznamenáte kterýkoli z těchto nežádoucích účinků, ihned kontaktujte svého lékaře.

Velmi časté: mohou postihnout více než 1 osobu z 10

•    pocit ospalosti (spavost, somnolence)

•    pocit unavenosti (únava)

•    bolest hlavy

•    bolest břicha

Časté: mohou postihnout až 1 osobu z 10

•    pocit neklidu nebo podráždění

•    problémy se spaním (nespavost, insomnie) nebo přerušený spánek (střední insomnie) nebo noční můry

•    pocit deprese, obav (úzkost) nebo změny nálad (proměnlivost emocí, afektivní labilita)

•    nedostatek energie (letargie)

•    přírůstek tělesné hmotnosti

•    ztráta chuti k jídlu

•    suchá ústa

•    pomočování (enuréza)

•    nevolnost (pocit na zvracení, nauzea) nebo zvracení

•    průjem, nepříjemný pocit v dutině břišní nebo zácpa

•    nízký krevní tlak, když vstanete (ortostatická hypotenze)

•    vyrážka

Méně časté: mohou postihnout až 1 osobu ze 100

•    alergická reakce (hypersenzitivita)

•    bolest na hrudi

•    porucha trávení (dyspepsie)

•    dýchací potíže (astma)

•    pocit slabosti (astenie)

•    bledá barva pokožky (bledost)

•    záchvaty nebo křeče

•    potřeba častého močení (polakisurie)

•    pocit agitovanosti

•    změny ve výsledcích jaterních testů z krve (zvýšená hladina alaninaminotransferázy)

•    zvýšení krevního tlaku

•    neobvyklý srdeční rytmus (sinusová arytmie a atrioventrikulární blokáda prvního stupně)

•    rychlý srdeční rytmus (tachykardie)

•    snížená srdeční frekvence

•    pocit závratě, když vstanete (posturální závrať)

•    svědění pokožky (pruritus)

•    vidění nebo slyšení věcí, které tam nej sou (halucinace)

Vzácné: mohou postihnout až 1 osobu z 1000

•    delší spánek než normálně (hypersomnie)

•    vysoký krevní tlak (hypertenze)

•    celkový pocit nemoci (malátnost)

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Intuniv uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a blistru za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Nepoužívejte tento přípravek, jestliže tablety nebo blistr vypadají poškozeně.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek obsahuje

•    Jedna 1mg tableta obsahuje    guanfacini hydrochloridum, což odpovídá guanfacinum    1    mg.

•    Jedna 2mg tableta obsahuje    guanfacini hydrochloridum, což odpovídá guanfacinum    2    mg.

•    Jedna 3mg tableta obsahuje    guanfacini hydrochloridum, což odpovídá guanfacinum    3    mg.

•    Jedna 4mg tableta obsahuje    guanfacini hydrochloridum, což odpovídá guanfacinum    4    mg.

•    Dalšími složkami jsou hypromelosa, kopolymer MA/EA, monohydrát laktosy, povidon, krospovidon (typ A), mikrokrystalická celulosa, koloidní bezvodý oxid křemičitý, natrium-lauryl-sulfát, polysorbát 80, kyselina fumarová, glycerol-dibehenát.

•    3mg a 4mg tablety dále obsahují indigokarmín E132 a žlutý oxid železitý E172.

Jak přípravek Intuniv vypadá a co obsahuje toto balení

Přípravek Intuniv jsou tablety s prodlouženým uvolňováním, což znamená, že léčivá látka je z tablety uvolňována po určitou dobu. Tablety se dodávají v balení o velikosti 7, 28 nebo 84 tablet, nemusejí však být dostupné všechny velikosti balení.

•    1mg tablety s prodlouženým uvolňováním j sou kulaté tvrdé tablety v bílé barvě s vyraženým nápisem 1MG na jedné straně a 503 na druhé straně.

•    2mg tablety s prodlouženým uvolňováním j sou oválné tvrdé tablety v bílé barvě s vyraženým nápisem 2MG na jedné straně a 503 na druhé straně.

•    3mg tablety s prodlouženým uvolňováním j sou kulaté tvrdé tablety v zelené barvě s vyraženým nápisem 3MG na jedné straně a 503 na druhé straně.

•    4mg tablety s prodlouženým uvolňováním j sou oválné tvrdé tablety v zelené barvě s vyraženým nápisem 4MG na jedné straně a 503 na druhé straně.

Držitel rozhodnutí o registraci

Shire Pharmaceuticals Ireland Limited 5 Riverwalk

Citywest Business Campus

Dublin 24

Irsko

Tel. + 44 (0) 800 055 6614 E-mail medinfon.k@shire.com

Výrobce

Shire Pharmaceuticals Limited

Hampshire International Business Park

Basingstoke

Hampshire RG24 8EP

Velká Británie

Tel. +44 (0) 800-055 6614

E-mail medinfouk@shire.com

Tato příbalová informace byla naposledy revidována <{MM/RRRR}>.

Další zdroje informací

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

42