Příbalový Leták

Humex Cold

sp.zn. sukls162469/2009

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

HUMEX COLD tvrdé tobolky

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tvrdá tobolka obsahuje paracetamolum 500 mg, chlorphenamini maleas 4 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

tvrdé tobolky

Popis přípravku: tvrdé tobolky, jejichž vrchní část je modrá, průhledná, spodní část je bílá, neprůhledná, obsahující téměř bílý prášek.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Symptomatická léčba akutních zánětů horních cest dýchacích spojených s rinoreou, bolestmi hlavy nebo s horečkou.

4.2 Dávkování a způsob podání

Dospělí a dospívající starší 15 let

Jedna tobolka ráno a v poledne a 1-2 tobolky večer v závislosti na tíži příznaků, ale ne více než 4 tobolky za den (16 mg chlorfenamin-maleinátu). Minimální interval mezi dvěma dávkami jsou 4 hodiny. První dávku podat raději večer. Zapít sklenicí vody nebo čaje.

Léčba má být omezena na dobu akutních příznaků.

Pacienti s poruchou renálních a jaterních funkcí

Při poruchách funkce jater a ledvin (clearence kreatinu nižší než 10 ml/min) je nutné stanovit interval mezi dvěma dávkami na minimálně 8 hodin a v jedné dávce nepodávat více než jednu tobolku. Při mírné až středně závažné poruše funkce ledvin (clearence kreatinu 10-50 ml/min) je nutné stanovit interval mezi dvěma dávkami na minimálně 6 hodin a v jedné dávce nepodávat více než jednu tobolku.

Starší pacienti

Dávkování u starších osob je stejné jako u ostatních dospělých.

Pediatrická populace

Přípravek smí být podáván dětem a dospívajícím od 10 do 15 let (s hmotností vyšší než 35 kg) jen na doporučení lékaře. Maximální dávka pro děti od 10 do 12 let je 1 tobolka 3x denně. Dospívající (12-15 let) užívají 1 tobolku 3-4x denně. Minimální interval mezi dávkami je 4-6 hodin. Vzhledem k obsahu léčivých látek není přípravek vhodný pro děti mladší než 10 let s hmotností nižší než 35 kg.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Akutní hepatitida, těžká hepatální insuficience.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Preventivní opatření vzhledem k přítomnosti paracetamolu

Pří poškození funkce ledvin je nutné snížit dávku přípravku prodloužením intervalu podávání a snížením dávky, viz bod 4.2. Při dlouhodobém podávání přípravku nebo při poškození ledvin se doporučuje rutinní monitorování funkce ledvin, i když v terapeutických dávkách za normálních podmínek paracetamol nepůsobí nefrotoxicky. U pacientů s hepatální insuficiencí je při dlouhodobém užívání paracetamolu potřebné sledovat jaterní funkce. Po dobu léčby se nesmějí konzumovat alkoholické nápoje, protože dávky paracetamolu, které jsou jinak neškodné, mohou při současné konzumaci alkoholu způsobit jaterní poškození. Dlouhodobá konzumace alkoholu významně zvyšuje riziko hepatotoxicity paracetamolu. Riziko hepatotoxicity zvyšují induktory jaterních enzymů (viz bod 4.5) nebo jiné hepatotoxické léky, těmto kombinacím je proto třeba se vyhnout. Paracetamol by měl být užíván se zvýšenou opatrností při deficitu enzymu glukózo-6-fosfátdehydrogenázy vzhledem k nebezpečí vzniku hemolytické anémie.

Preventivní opatření vzhledem k přítomnosti chlorfenamin-maleinátu Zvláštní opatrnost je nezbytná u pacientů:

-    s pyloroduodenální obstrukcí a obstrukcí odtoku žluči

-    s glaukomem s úzkým úhlem

-    se stenozujícími žaludečními nebo dvanácterníkovými vředy

-    s astmatem

-    s hypertrofií prostaty

-    obstrukcí hrdla močového měchýře

Přípravek HUMEX COLD může ovlivnit výsledek testů na alergii, proto by se neměl užívat minimálně 2 dny před vyšetřením.

Po dobu léčby se nesmějí pít alkoholické nápoje, užívat sedativa, především barbituráty, protože potencují tlumivé účinky antihistaminik.

Geriatričtí pacienti mohou být citlivější na anticholinergní účinky antihistaminik, může se objevit hyperexitabilita a paradoxní reakce.

Pacienti léčení tricyklickými antidepresivy mohou HUMEX COLD užívat pouze pod lékařským dohledem.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

-    Potenciace účinků sedativ a alkoholu.

-    Současné podávání přípravku s látkami tlumicími CNS (neuroleptika, hypnotika, celková anestetika, MAO inhibitory ap.) může vést k vzájemnému zesílení sedativních účinků.

-    Je nutno mít na zřeteli, že při kombinaci s jinými anticholinergně působícími látkami (jiná antihistaminika, tricyklická antidepresiva, maprotilin, fenothiazinové deriváty, anticholinergně působící antiparkinsonika, parasympatolytika, spasmolytika, disopyramid) může dojít k potenciaci anticholinergních účinků.

-    Pokud se HUMEX COLD užívá současně s induktory mikrosomálních enzymů jako je např. rifampicin, glutethimid, fenobarbital, fenytoin, karbamazepin, vzniká vyšší podíl toxických metabolitů paracetamolu a i jinak neškodné dávky paracetamolu mohou vyvolat poškození jater. Propanthelin může snižovat rychlost absorpce a nástup účinku paracetamolu, naproti tomu metoklopramid rychlost absorpce paracetamolu zvyšuje. Paracetamol zvyšuje plazmatickou hladinu kyseliny acetylsalicylové a ovlivňuje poločas vylučování chloramfenikolu. Dlouhodobé podávání zvyšuje riziko analgetické neuropatie.

-    Opakované užívání paracetamolu během několika týdnů zvyšuje účinek antikoagulancií. Příležitostné užívání paracetamolu nemá významný vliv.

-    Salicylamidy mohou prodloužit eliminační poločas paracetamolu.

-    Probenecid inhibuje vazbu paracetamolu na glukuronovou kyselinu a prodlužuje eliminační poločas paracetamolu přibližně o faktor 2. Při současném užívání musejí být dávky paracetamolu sníženy.

Současné užívání zidovudinu zvyšuje sklon k rozvoji neutropénie.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Paracetamol

Epidemiologické studie prováděné během těhotenství neprokázaly škodlivé účinky paracetamolu užívaného v doporučených dávkách.

Chlorfenamin

Z dostupných údajů vyplývá, že při podávání přípravku v 1. trimestru těhotenství nebyly zjištěny malformace plodu. Dostupné údaje neukazují na žádný vztah mezi chlorfenaminem a vrozenými defekty.

Podávání přípravku v posledním trimestru může zvýšit riziko retrolentární fibroplázie u nedonošených dětí.

Kojení

Paracetamol

Paracetamol je vylučován do mateřského mléka, ale v množstvích, která nejsou klinicky signifikantní. Při krátkodobé léčbě a současném pečlivém sledování kojence není nutné kojení přerušit.

Chlorfenamin

S ohledem na riziko tlumivého účinku na dítě způsobené chlorfenamin-maleinátem se nedoporučuje podávání přípravku kojícím ženám. V případě nutnosti je možné podat HUMEX COLD krátkodobě a při zjištění útlumu dítěte ihned vysadit.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek může způsobit prodloužení reakčního času, může vyvolat ospalost. Schopnost řízení motorových vozidel a obsluhy strojů může být snížena. Tento účinek je zesílen působením alkoholu.

4.8    Nežádoucí účinky

Frekvence výskytu nežádoucích účinků jsou definovány následovně: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100), vzácné (> 1/10000 až < 1/1000) a velmi vzácné (< 1/10 000).

Poruchy kůže a podkožní tkáně Vzácné    kožní alergické reakce

Poruchy krve a lymfatického systému

Vzácné    trombocytopenie, leukopenie, neutropenie, agranulocytoza,

pancytopenie

Poruchy imunitního systému Vzácné    anafylaktický šok

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Velmi vzácné    bronchospazmus

Poruchy nervového systému

Méně časté    ospalost během dne, u starých lidí zmatenost nebo excitace

Gastrointestinální poruchy

Méně časté    zácpa, sucho v ústech

Poruchy oka

Méně časté    poruchy akomodace

Poruchy ledvin a močových cest Méně časté    retence moči

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9    Předávkování

Intoxikace při předávkování přípravkem HUMEX COLD je podmíněná hlavně přítomným paracetamolem. K intoxikaci dochází u dospělých po požití 8-15 g paracetamolu. Riziko otravy je větší zejména u starších jedinců. Masivní předávkování paracetamolem může vést k jaterní cytolýze nebo až k celkové ireverzibilní nekróze jater. Méně často dochází k akutní renální tubulární nekróze. Dalšími projevy intoxikace jsou poškození myokardu a pankreatitida.

Mezi první klinické projevy předávkování patří nauzea, zvracení, anorexie, letargie, pocení. Příznaky se objeví do 24 hodin po požití. Druhý den může dojít k subjektivnímu zlepšení. Za 1-2 dny po požití dochází k jaternímu poškození. Laboratorní známky jaterního poškození (vzestup transamináz a bilirubinu v séru, prodloužení protrombinového času) se mohou objevit opožděně (3. až 5. den). K jaternímu selhání dochází 4. až 6. den po předávkování, bývá doprovázeno jatemí encefalopatii, hypoglykémii, poruchámi hemokoagulace, edémem mozku a může vyústit v smrt.

Léčba: Při podezření na předávkování je nutná hospitalizace. Je třeba monitorovat plazmatické hladiny paracetamolu. Specifické antidotum paracetamolu - acetylcystein (nebo methionin) je nutno podat co nejdříve po požití toxické dávky, ale nejpozději do 8-15 hodin po otravě. Acetylcystein může být prospěšný ještě i při pozdějším podání.

Acetylcystein: perorálně 70-140 mg.kg-1 3krát denně. Přednost se dává nitrožilnímu podání.

-i    ,

Počáteční dávka během 15 min. je 150 mg.kg , dále v infuzi 5% glukózy 50 mg.kg- po dobu 4 hodin a pokračuje se 100 mg.kg-1.

Methionin: podává se perorálně 2,5 g, dávku lze opakovat po 4 hodinách až do celkového množství 10 g.

Jako příznaky předávkování chlorfenamin-maleinátem se mohou vyskytnout ospalost, závratě a anticholinergní účinky (sucho v ústech, poruchy akomodace, retence moče, zácpa, zmatenost nebo excitace). Těžké předávkování může vést k psychózám s halucinacemi, mohou se objevit i křeče. Anticholinergní a stimulační účinky se častějí pozorují při intoxikaci u dětí a starých osob.

Léčba předávkování je pouze symptomatická. V případě předávkování lze vyvolat zvracení, pokud je zvracení neúspěšné, provedeme výplach žaludku. Do 4 hodin po požití přípravku je výplach užitečný i s přihlédnutím k přítomnosti paracetamolu. V popředí další léčby jsou opatření ke stabilizaci oběhu a dýchání. Při výskytu křečí lze podat i.v. diazepam. Nepodáváme centrální stimulancia - mohou vyvolat křeče.

U velmi těžkých otrav přípravkem HUMEX COLD je možná hemodialýza či hemoperfuze.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: jiná analgetika a antipyretika, paracetamol, kombinace kromě psycholeptik

ATC kód: NO2BE51

Paracetamol je analgetikum, antipyretikum bez antiflogistické aktivity. Analgetický účinek paracetamolu po jednorázové terapeutické dávce 0,5-1 g trvá přibližně 3-6 hodin, antipyretický 3-4 hodiny. Výhodou paracetamolu je velmi dobrá gastrointestinální snášenlivost a dále to, že neovlivňuje hladinu kyseliny močové a její vylučování do moči, neovlivňuje glykémii. Analgetická a antipyretická účinnost paracetamolu je srovnatelná s účinkem kyseliny acetylosalicylové.

Chlorfenamin-maleinát je antagonista H1 histaminových receptorů (H - antihistaminikum I.

generace) ze skupiny alkylaminů. Kromě antihistaminových účinků, jako jsou potlačení vazodilatace a zvýšené permeability kapilárních stěn vyvolaných histaminem, má rovněž sedativní a anticholinergní účinky. V důsledku svého působení zmenšuje u akutních onemocnění horních cest dýchacích otok nosní sliznice, snižuje rinoreu a přidružené slzení.

Chlorfenamin-maleinát má dobrý poměr mezi bezpečností a účinností. Obdobně jako jiné alkylaminy má nižší depresivní účinky na CNS než jiná H antihistaminika I. generace, na

druhé straně může na CNS působit stimulačně.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

- Paracetamol

Rychle a téměř úplně se vstřebává z gastrointestinálního traktu. Distribuce do tělesných tekutin a tkání je rychlá. Vazba na plazmatické bílkoviny je velmi nízká. Maximální plazmatické hladiny dosahuje za 30-60 minut po perorálním podání. Biologický poločas eliminace je asi 2 hodiny, u závažné jaterní insuficience dochází k jeho prodloužení až na 5 hodin.

Intenzivně se metabolizuje v játrech a vylučuje do moči především ve formě konjugátů. Méně než 5 % paracetamolu se vylučuje v nezměněné formě. Pouze malá část (méně než 4 %) se transformuje účinkem cytochromu P-450 na vysoce reaktivní metabolity, které jsou pomocí jaterního glutathionu přeměněny na merkapturové kyseliny. Při masivním předávkování množství těchto toxických metabolitů stoupá, dochází k vyčerpání zásob glutathionu a může dojít k poškození jater.

V malém, klinicky nevýznamném množství prochází paracetamol placentární bariérou a do mateřského mléka.

- Chlorfenamin-maleinát se dobře vstřebává z GIT. Při prvním průchodu játry se významně metabolizuje, v důsledku toho je jeho biologická dostupnost po perorálním podání nízká (pouze 25-59 %). Vazba na plazmatické bílkoviny je asi 70 %. Maximální plazmatické hladiny dosahuje po perorálním podání za 2-6 hodin. Má vysokou afinitu ke tkáním. Maximálního účinku dosahuje obvykle za 6 hodin. Délka působení je variabilní od 4 do 8 hodin. Poločas eliminace látky se pohybuje mezi 14-25 hod. Vylučuje se převážně ledvinami ve formě metabolitů, pouze 20-30 % v nezměněné formě.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

LD50 paracetamolu: u myší: p.o. 338 mg.kg"1, i.p. 500 mg.kg"1,

u potkanů: 3-7 g.kg-1.

Předklinické údaje vycházející z konvenčních farmakologických studií genotoxicity, kancerogenity a reprodukční toxicity nepotvrdily žádné zvláštní riziko pro člověka.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE 6.1 Seznam pomocných látek

Mastek, sodná sůl kroskarmelosy, natrium-lauryl-sulfát, koloidní bezvodý oxid křemičitý.

Složení tobolky

Víčko: sodná sůl erythrosinu (E127), indigokarmín (E132), želatina,

Tělo: oxid titaničitý (E171), želatina

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti

3 roky

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5 Druh obalu a obsah balení

Blistr (bezbarvý průhledný PVC/Al), krabička

Velikost balení: 16 tobolek

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Laboratoires URGO s.a.

42 rue de Longvic 21300 CHENOVE Francie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

07/892/99-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

22.12.1999 / 26.3.2014

10.    DATUM REVIZE TEXTU

26.3.2014

Strana 7 (celkem 7)