Příbalový Leták

Gyrablock 400

sp.zn.sukls162106/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU GYRABLOCK 400 Potahované tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje norfloxacinum 400 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Potahované tablety

Popis přípravku: žluté oválné bikonvexní tablety s půlící rýhou na jedné straně, 14x8 mm.

Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

GYRABLOCK je širokospektrý chinolonový baktericidní přípravek určený k léčbě akutních a chronických, nekomplikovaných i komplikovaných infekcí dolních močových cest, pokud jsou způsobeny baktériemi citlivými na norfloxacin. Mezi indikace patří:

•    infekce v souvislosti s urologickými operacemi, nefrolitiázou a neurogenním měchýřem

•    cystitida

•    chronická prostatitida

•    pyelitida

Norfloxacin má širokospektrý antimikrobiální účinek vůči grampozitivním i gramnegativním mikroorganismům. In vivo byl prokázán jeho účinek vůči následujícím gramnegativním mikroorganismům:

Alcaligenes sp., Citrobacter sp., Citrobacter diversus, Citrobacter freundii, Edwardsiella tarda, Enterobacter sp., Enterobacter aerogenes, Enterobacter agglomerans, Enterobacter cloacae, Escherichia coli, Flavobacterium sp., Klebsiella sp., Klebsiella oxytoca, Klebsiella pneumoniae, Morganella morganii, indol-pozitivní Proteus sp., Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Providencia sp., Providencia rettgeri, Providencia stuartii.

Norfloxacin je účinný vůči následujícím grampozitivním mikroorganismům:

Staphylococcus sp., koaguláza-negativní Staphylococcus, Staphylococcus aureus včetně mikroorganismů produkujících penicilázu a většiny kmenů odolných vůči methicilinu, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus saprophyticus.

Norfloxacin je účinný i vůči Bacillus cereus, Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoaea a Ureaplasma urealyticum. Není účinný vůči anaerobům s výjimkou Clostridiumperfringens.

Zkřížená rezistence mezi norfloxacinem a jinými strukturálně nepříbuznými antibakteriálními přípravky neexistuje.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí

Infekce dolních cest močových, nekomplikované: 400 mg dvakrát denně po dobu tří dnů.

Infekce močových cest: 400 mg dvakrát denně po dobu 7-10 dní.

Chronické a opakované infekce močových cest: 400 mg dvakrát denně po dobu až 12 týdnů. Pokud se po prvních 4 týdnech léčby dosáhne přiměřeného zlepšení klinických a bakteriologických dat, lze dávku snížit na 400 mg za den.

Starší pacienti: Plazmatický poločas může být prodloužen, ale pokud není současně přítomno onemocnění ledvin, není nutno dávku nijak upravovat.

Porucha funkce ledvin: U pacientů s poruchou renální funkce a s hodnotou clearance kreatininu nižší než 30 ml/min se poločas norfloxacinu přibližně zdvojnásobuje na 8 hodin. Doporučuje se podávat dávku buď 200 mg dvakrát denně nebo 400 mg jednou denně.

Porucha funkce jater: K dispozici nejsou žádné údaje ohledně použití při poruše funkce jater, doporučuje se opatrnost.

Pediatrická populace

Bezpečnost použití přípravku u dětí nebyla stanovena. Použití u dětí je kontraindikováno (viz též body

4.3    a 4.4).

Přípravek se z důvodu rezistence nesmí podávat opakovaně.

Způsob podání

Původce infekce je nutno vyšetřit na citlivost vůči norfloxacinu, léčbu však lze zahájit ještě před obdržením výsledků. Tablety se užívají pouze perorálně, hodinu před nebo dvě hodiny po jídle nebo požití mléka. Multivitaminové přípravky se železem nebo zinkem, antacida s hořčíkem a hliníkem a přípravky s obsahem sukralfátu nebo didanosinu nemají být užívány během dvou hodin před a po podání norfloxacinu (viz bod 4.5).

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na norfloxacin, chemicky příbuzné chinolonové antibakteriální látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Použití u dětí před pubertou a dospívajících v růstu (viz bod 4.4).

Těhotenství a kojení (viz bod 4.6).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Bylo zjištěno, že norfloxacin, stejně jako jiné chinolony, způsobuje u nedospělých zvířat artropatii. Bezpečnost norfloxacinu u dětí nebyla dostatečně zjišťována a použití u prepubertálních dětí a rostoucích dospívajících je kontraindikováno.

Vzácně byly v souvislosti s podáním norfloxacinu popisovány křeče, nicméně nebyl prokázán kauzální vztah. Pokud není podání norfloxacinu z klinického hlediska nezbytné, nemá se používat u pacientů s konvulzemi v anamnéze nebo při výskytu faktorů predisponujících k záchvatům.

Chinolonové antibakteriální přípravky mohou způsobovat tendinitidu, případně mohou vést k ruptuře šlach, zejména Achillovy šlachy. Tyto účinky byly obvykle pozorovány u starších pacientů a u jedinců léčených kortikosteroidy. Při zjištění známek bolesti a/nebo zánětu je nutno norfloxacin okamžitě vysadit a nechat postiženou končetinu v klidu.

Byly dokumentovány případy fotosenzitivity u pacientů, u nichž došlo během léčby chinolony k nadměrné expozici slunečnímu záření. Pacienti se mají vyhýbat nadměrnému slunečnímu záření. V případě vzniku fotosenzitivity je třeba norfloxacin vysadit.

U pacientů s latentními nebo akutními poruchami aktivity glukóza-6-fosfát dehydrogenázy, kteří užívají chinolony včetně norfloxacinu, došlo ojediněle k hemolytickým reakcím.

Opatrnosti je třeba při použití chinolonů u pacientů s myasthenia gravis. Chinolony mohou zhoršit příznaky myasthenia gravis a vést k život ohrožující slabosti dýchacích svalů.

Srdeční poruchy

Opatrnost je nutná při užívání fluorochinolonů, včetně norfloxacinu, u pacientů se známými rizikovými faktory pro prodloužení QT intervalu, jako jsou např.:

•    vrozený prodloužený QT interval

•    současné užívání léčivých přípravků, u kterých je známo, že prodlužují QT interval (např. antiarytmika IA a III třídy, tricyklická antidepresiva, makrolidy, antipsychotika)

•    nekorigovaná elektrolytová dysbalance (např. hypokalemie, hypomagnesemie)

•    starší pacienti

•    onemocnění srdce (např. srdeční selhání, infarkt myokardu, bradykardie) (viz body 4.2, 4.5, 4.8 a 4.9)

Poruchy zraku

Pokud dojde ke zhoršení zraku nebo jakémukoli vlivu na oči, je nezbytné okamžitě konzultovat očního lékaře.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Antacida: Nesmí se podávat současně nebo během dvou hodin před či po podání norfloxacinu, protože ovlivňují jeho absorpci - způsobují nižší hladiny norfloxacinu v séru a moči.

Kofein: Norfloxacin ovlivňuje metabolismus kofeinu, výsledkem je snížená clearance kofeinu a prodloužení poločasu eliminace kofeinu.

Cyklosporin: Současně podaný norfloxacin má za následek zvýšení plazmatických hladin cyklosporinu. Plazmatické hladiny cyklosporinu je třeba monitorovat a v případě potřeby dávku upravit.

Didanosin: Nesmí se podávat současně nebo během dvou hodin před či po podání norfloxacinu, protože ovlivňuje jeho absorpci a způsobuje nižší hladiny norfloxacinu v séru a moči.

Fenbufen: Použití v kombinaci s chinolony u zvířat může vést ke konvulzím. Je třeba vyhnout se současnému použití obou látek.

Glibenklamid: Současné použití norfloxacinu a glibenklamidu může občas vést k vážné hypoglykemii. Doporučuje se sledovat hladinu krevní glukózy.

Železo: Přípravky obsahující železo se nesmí podávat současně nebo během dvou hodin před a po podání norfloxacinu, protože ovlivňují absorpci a způsobují nižší hladiny norfloxacinu v séru a moči.

Multivitaminy: Nemají se podávat současně nebo během dvou hodin před a po podání norfloxacinu, protože ovlivňují absorpci a způsobují nižší hladiny norfloxacinu v séru/moči.

Nitrofurantoin: In vitro byl prokázán antagonismus.

Probenecid: Sérové koncentrace norfloxacinu nejsou současným podáním probenecidu ovlivněny, snižuje se však vylučování norfloxacinu močí.

Sukralfát: Nemá se podávat současně nebo během dvou hodin před nebo po podání norfloxacinu, protože ovlivňuje absorpci a způsobuje nižší hladiny norfloxacinu v séru a moči.

Theofylin: Současná léčba může mít za následek zvýšení plazmatických hladin theofylinu a nežádoucí účinky, plazmatické hladiny theofylinu je třeba monitorovat a v případě potřeby dávku upravit.

Warfarin: Norfloxacin může významně zesílit antikoagulační účinky warfarinu nebo jeho derivátů v důsledku jeho vytěsnění z vazebných míst v séru. Je-li současná terapie nutná, je třeba monitorovat protrombinový čas a v případě potřeby upravit dávku.

Zinek: Přípravky obsahující zinek se nemají podávat současně ani během dvou hodin před a po podání norfloxacinu, protože ovlivňují absorpci a snižují hladiny norfloxacinu v séru a moči.

Přípravky, o kterých je známo, že prodlužují QT interval: Norfloxacin, stejně jako ostatní fluorochinolony, musí být užíván s opatrností u pacientů užívajících léčivé přípravky, o kterých je známo, že prodlužují QT interval (např. antiarytmika IA a III třídy, tricyklická antidepresiva, makrolidy a antipsychotika, viz bod 4.4).

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Data ohledně bezpečnosti během těhotenství jsou nedostatečná, použití v těhotenství se nedoporučuje (viz též bod 5.3).

Data o vylučování norfloxacinu do mateřského mléka nejsou k dispozici, použití během kojení se nedoporučuje.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

K dispozici nejsou žádné zprávy týkající se konkrétního účinku. Někteří pacienti mohou pociťovat závratě a podobné nežádoucí účinky. Pacienty je třeba upozornit na to, aby neřídili ani neobsluhovali stroje, dokud nenabudou jistoty, že jejich schopnosti nejsou přípravkem ovlivněny.

4.8    Nežádoucí účinky

Celkový výskyt nežádoucích účinků byl podle zpráv z klinického hodnocení asi 3 %.

Nejběžnější nežádoucí účinky byly gastrointestinální, neuropsychiatrické a kožní reakce jako nauzea, bolest hlavy, závratě, vyrážka, pálení žáhy, bolest/křeče břicha a průjem.

Méně často byly uváděny další nežádoucí účinky jako anorexie, poruchy spánku, deprese, úzkost/nervozita, podrážděnost, euforie, dezorientace, halucinace, tinitus a nadměrné slzení.

Během klinického hodnocení byly též nalezeny následující abnormální laboratorní výsledky: Leukopenie, zvýšení ALT (SGPT), AST (SGOT), eosinofílie, neutropenie, trombocytopenie.

Během používání přípravku byly hlášeny tyto nežádoucí účinky:

Infekce a infestace

Vaginální kandidóza

Poruchy krve a lymfatického systému

Hemolytická anémie, někdy v souvislosti s deficiencí glukóza-6-fosfát dehydrogenázy.

Psychiatrické poruchy

Zmatenost, psychické nerovnováhy včetně psychotických reakcí Poruchy nervového systému

Polyneuropatie včetně Guillaine-Barreova syndromu, parestézie, křeče, tremor, myoklonie Poruchy oka Poruchy vidění

Srdeční poruchy

Frekvence neznámá: komorové arytmie a torsades de pointes (hlášeny především u pacientů s rizikovými faktory pro prodloužení QT intervalu), prodloužení QT intervalu na EKG (viz body 4.4 a 4.9).

Gastrointestinální poruchy

Dysgeuzie, pseudomembranózní kolitida, pankreatitida (vzácně), hepatitida, žloutenka včetně cholestatické žloutenky a zvýšených hodnot jaterních testů

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Citlivost na světlo, Stevensův-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza, exfoliativní dermatitida, erythema multiforme, pruritus

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Tendinitida, prasknutí šlachy, zhoršení příznaků myasthenia gravis, zvýšené hodnoty kreatininkinázy (CK)

Poruchy ledvin a močových cest Renální selhání

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Hypersenzitivní reakce zahrnovaly anafylaxi, angioedém, dyspnoe, vaskulitidu, kopřivku, artritidu, myalgii, artralgii a intersticiální nefritidu.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http: //www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

4.9 Předávkování

Pokud se týče předávkování, nejsou k dispozici žádné konkrétní informace. Pokud došlo k předávkování před krátkou dobou, je třeba vyprázdnit žaludek vyvoláním zvracení nebo výplachem žaludku, pacienta sledovat a poskytovat symptomatickou a podpůrnou léčbu. Udržovat dostatečnou hydrataci.

V případě předávkování má být zahájena symptomatická léčba. Z důvodu možného prodloužení QT intervalu má být provedeno monitorování EKG.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: chinolonová antibakteriální léčiva, ATC: J01MA06

Norfloxacin má baktericidní účinek, blokuje syntézu bakteriální DNA. Studie prováděné s E. coli ukazují, že norfloxacin inhibuje ATP dependentní svinování superšroubovice DNA, které je katalyzováno DNA gyrázou, inhibuje relaxaci superšroubovice DNA a vyvolává štěpení dvoupramenné DNA.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálním podání dochází k rychlé absorpci norfloxacinu, přičemž maximálních sérových hladin se dosahuje přibližně během 1 hodiny. Absorbuje se přibližně 30-40 % dávky, sérový poločas je přibližně 4 hodiny a na dávce nezávislý. Při poruše ledvin dochází k prodloužení poločasu na přibližně 8 hodin. Norfloxacin prostupuje do renálního parenchymu, prostaty, varlat, dělohy, děložního čípku a žluči.

Norfloxacin je eliminován metabolickou cestou a hepatální a renální exkrecí. Renální exkrece probíhá tubulární sekrecí a glomerulární filtrací. Močí se vylučuje jak norfloxacin (více než 70 %), tak i šest metabolitů s nižším antimikrobiálním účinkem. Hodnota pH moči nemá na účinnost vliv. Na proteiny se váže méně než 15 % norfloxacinu.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

U psů ve věku 3-5 měsíců, jimž byl podáván norfloxacin v dávkách čtyřnásobku a více běžné dávky u člověka, docházelo k tvorbě puchýřů a nakonec i k erozi kloubní chrupavky zatěžovaných kloubů. Tento jev nebyl u psů starších 6 měsíců pozorován.

Teratogenní a embryotoxické účinky nebyly v teratologických studiích, prováděných u myší a potkanů, a ve studiích fertility, prováděných u myší, při perorálních dávkách 30-50krát vyšších, než je obvyklá dávka u člověka, pozorovány. U králíků, kteří dostávali dávku 100 mg/kg/den, byla pozorována embryotoxicita na podkladě toxicity matky. Jedná se o nespecifický antimikrobiální účinek u králíků v důsledku citlivosti na změny střevní flóry. Opice druhu makak, jimž byly podávány dávky několikanásobně vyšší, než dávky u člověka, nevykazovaly známky teratogenity, docházelo však u nich častěji ke ztrátě embryí. Použitelnost dat získaných z těchto studií u zvířat pro člověka dosud nebyla stanovena.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Jádro tablety

Sodná sůl kroskarmelosy

Povidon

Mikrokrystalická celulosa

Magnesium-stearát

Potahová vrstva

Hypromelosa

Oxid titaničitý

Makrogol 400

Hlinitý lak chinolinové žluti

Makrogol 6000

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C v dobře uzavřeném původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Balení 14, 30 a 50 tablet

Šedá nádobka z plastické hmoty (PP) s bílým bezpečnostním uzávěrem (PE), krabička Balení 100, 500 a 1000 tablet

Šedá nádobka z plastické hmoty (PP) s bílým bezpečnostním uzávěrem (PE)

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

MEDOCHEMIE Ltd., Constantinoupoleos Str. 1-10, 3011 Limassol, Kypr

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

42/563/96-C

9.    DATUM REGISTRACE/DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

25.9.1996 / 21.8.2013

10.    DATUM REVIZE TEXTU

13.11.2014

7/7