Příbalový Leták

Gliklazid Sandoz 60 Mg

sp.zn.sukls198818/2014

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Gliklazid Sandoz 60 mg tablety s řízeným uvolňováním

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta s řízeným uvolňováním obsahuje gliclazidum 60 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Tableta s řízeným uvolňováním.

Bílá až téměř bílá oválná nepotahovaná tableta, dlouhá 13,5 mm, široká 6,5 mm a silná 4,2 mm, s půlící rýhou na obou stranách a na jedné straně tablety s vyraženým „60“ po straně půlicí rýhy. Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Diabetes mellitus 2. typu u dospělých, pokud dietní opatření, tělesný pohyb a úbytek hmotnosti samy o sobě ke kompenzaci glykémie nedostačují.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Pouze pro dospělé.

Denní dávka přípravku Gliklazid Sandoz 60 mg se může pohybovat od jedné poloviny tablety do 2 tablet denně, tj. od 30 do 120 mg užívaných perorálně, najednou, během snídaně.

Dávku se doporučuje polykat celou, bez drcení nebo žvýkání.

V případě vynechání dávky se dávka užitá další den nesmí zvyšovat.

Stejně jako u ostatních antidiabetik se dávka musí individuálně upravit podle metabolické odpovědi pacienta (glykémie, HbAlc).

Úvodní dávka:

Doporučená úvodní dávka je 30 mg denně (polovina tablety přípravku Gliklazid Sandoz 60 mg). Pokud je glykémie efektivně upravena, může se tato dávka použít k udržovací léčbě.

Pokud glykémie adekvátně upravena není, dávka se může postupně zvyšovat na 60, 90 nebo 120 mg denně. Interval mezi každým zvýšením dávky musí být nejméně 1 měsíc, s výjimkou pacientů, u nichž po dvou týdnech léčby ke snížení glykémie nedošlo. V takových případech se dávka může zvýšit na konci druhého týdne léčby.

Maximální doporučená denní dávka je 120 mg.

Jedna tableta přípravku Gliklazid Sandoz 60 mg s řízeným uvolňováním odpovídá dvěma tabletám s řízeným uvolňováním se 30 mg gliklazidu. Dělitelnost tablet přípravku Gliklazid Sandoz 60 mg s řízeným uvolňováním umožňuje flexibilitu dávkování.

Přechod z tablet obsahujících 80 mg gliklazidu na přípravek Gliklazid Sandoz 60 mg, tablety s řízeným uvolňováním:

1 tableta obsahující 80 mg gliklazidu je srovnatelná s 30 mg formulovanými do tablety s řízeným uvolňováním (tj. s polovinou tablety přípravku Gliklazid Sandoz 60 mg). Proto je možné za pečlivého sledování krve přechod provést.

Přechod z jiného perorálního antidiabetika na přípravek Gliklazid Sandoz 60 mg:

Přípravek Gliklazid Sandoz 60 mg lze použít k nahrazení jiného perorálního antidiabetika.

Při přechodu na přípravek Gliklazid Sandoz 60 mg je nutno přihlédnout k dávkování a biologickému poločasu původního antidiabetika.

Přechodné období není obecně nutné. Je nutno použít úvodní dávku 30 mg, která se upraví podle odpovědi glykémie daného pacienta, jak je popsáno výše.

Při přechodu z hypoglykemika na bázi sulfonylmočoviny s prodlouženým poločasem může být nutné několikadenní období bez léčby, aby se zabránilo aditivnímu účinku těchto dvou přípravků, který by mohl vést k hypoglykémii. Při přechodu na léčbu přípravkem Gliklazid Sandoz 60 mg je nutno použít postup popsaný při zahájení léčby, tj. úvodní dávka 30 mg/den následovaná postupným zvyšováním dávky

v závislosti na metabolické odpovědi.

Léčba kombinací s jinými antidiabetiky:

Přípravek Gliklazid Sandoz 60 mg se může podávat v kombinaci s biguanidy, inhibitory alfa-glukosidázy nebo inzulínem.

U pacientů nedostatečně kompenzovaných samotným přípravkem Gliklazid Sandoz 60 mg může být za pečlivého lékařského dohledu zahájena souběžná léčba inzulínem.

Zvláštní populace

Starší pacienti

Přípravek Gliklazid Sandoz 60 mg je nutno předepisovat ve stejném dávkovacím režimu, jaký se doporučuje u pacientů mladších 65 let.

Pacienti s poškozením ledvin

U pacientů s mírnou až středně závažnou nedostatečností ledvin se za pečlivého sledování pacienta může použít stejné dávkování jako u pacientů s normální funkcí ledvin. Tyto údaje byly potvrzeny v klinických studiích.

Pacienti ohrožení hypoglykémií:

   nedostatečně vyživovaní nebo podvyživení,

•    se závažnými nebo špatně kompenzovanými endokrinními poruchami (hypopituitarismus, hypothyroidismus, adrenokortikotropní insuficience),

•    po vysazení dlouhodobé a/nebo vysokodávkové léčby kortikosteroidy,

•    se závažným cévním onemocnění (závažná ischemická choroba srdeční, závažné poškození karotid, difuzní cévní onemocnění);

Doporučuje se použití minimální denní úvodní dávky 30 mg.

Pediatrická populace

Bezpečnost a účinnost přípravku Gliklazid Sandoz 60 mg u dětí a dospívajících nebyla stanovena.

K dispozici nejsou žádné údaje.

Způsob podání

Přípravek Gliklazid Sandoz 60 mg je určen k perorálnímu podání.

4.3    Kontraindikace

Tento přípravek je kontraindikován v případě:

•    hypersenzitivity na gliklazid nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1, jiné deriváty sulfonylmočoviny, sulfonamidy,

•    diabetu 1. typu,

•    diabetického pre-koma a koma, diabetické ketoacidózy,

•    závažného poškození ledvin nebo jater: v těchto případech se doporučuje použití inzulínu,

•    léčby mikonazolem (viz bod 4.5),

•    kojení (viz bod 4.6).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití Hypoglykémie:

Tato léčba smí být předepisována pouze v případě, kdy je pravděpodobné, že se pacient stravuje (včetně snídaně) pravidelně. Důležitý je pravidelný přísun sacharidů, a to kvůli zvýšenému riziku hypoglykémie, pokud se jídlo konzumuje pozdě, pokud se konzumuje nedostatečné množství jídla nebo pokud jídlo obsahuje nízké množství sacharidů. Výskyt hypoglykémie je pravděpodobnější při nízkokalorické dietě, po delším nebo namáhavém cvičení, konzumaci alkoholu nebo při použití kombinace antidiabetik.

Po podání derivátů sulfonylmočoviny se může vyskytnout hypoglykémie (viz bod 4.8). Některé případy mohou být závažné a dlouhotrvající. Může být nutná hospitalizace a několikadenní podávání glukózy.

Ke snížení rizika hypoglykemických epizod je nutný pečlivý výběr pacientů a použité dávky a srozumitelné poučení pacienta.

Faktory, které zvyšují riziko hypoglykémie:

•    pacient odmítá nebo (zvláště u starších pacientů) není schopen spolupracovat,

•    podvýživa, nepravidelné stravování, vynechávání jídel, období hladovění nebo změn výživy,

•    nerovnováha mezi tělesnou zátěží a přísunem sacharidů,

•    nedostatečnost ledvin,

•    závažná nedostatečnost j ater,

•    předávkování přípravkem Gliklazid Sandoz 60 mg,

•    jisté endokrinní poruchy: poruchy štítné žlázy, hypopituitarismus a nedostatečnost kůry nadledvin,

•    současné podávání některých jiných léčivých přípravků (viz bod 4.5).

Nedostatečnost ledvin a jater:

farmakokinetika a/nebo farmakodynamika gliklazidu může být u pacientů s nedostatečností jater nebo závažným renálním selháním změněna. Hypoglykemické epizody u těchto pacientů mohou být prolongované, proto by měla být zahájena vhodná léčba.

Informování pacientů:

Pacientovi a příslušníkům jeho rodiny je třeba vysvětlit riziko hypoglykémie, její symptomy (viz bod 4.8), léčbu a podmínky, které mohou vést k jejímu rozvoji.

Pacient musí být informován o důležitosti dodržování pokynů týkajících se diety, pravidelného cvičení

a pravidelného sledování glykémie.

Nedostatečná úprava glykémie:

úprava glykémie u pacientů užívajících antidiabetickou léčbu může být ovlivněna kterýmkoli z následujících stavů: horečka, úraz, infekce nebo chirurgický zákrok. V některých případech může být nutné podání inzulínu.

Hypoglykemická účinnost jakéhokoli perorálního antidiabetika, včetně gliklazidu, se v průběhu času u mnohých pacientů snižuje: může to být z důvodu progrese závažnosti diabetu nebo snížené odpovědi na léčbu. Tomuto jevu se říká sekundární selhání, které se liší od primárního selhání, kdy je podávaná látka jako léčba první volby neúčinná. Předtím, než se u pacienta stanoví diagnóza sekundárního selhání, je nutno zvážit odpovídající úpravu dávky a dodržování dietních pokynů.

Laboratorní testy:

při hodnocení kontroly glykémie se doporučuje měření hladin glykovaného hemoglobinu (nebo venózní glykémie nalačno). Může být užitečné i pokud si glykémii bude sledovat pacient sám.

Léčba pacientů s deficitem glukosa-6-fosfátdehydrogenázy deriváty sulfonylmočoviny může vést k hemolytické anémii. Vzhledem k tomu, že gliklazid do skupiny derivátů sulfonylmočoviny patří, musí se u pacientů s deficitem glukosa-6-fosfátdehydrogenázy užívat opatrně, přičemž je nutno zvážit alternativní léčbu jinou látkou, než je sulfonylmočovina.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

U následujících přípravků je zvýšení rizika hypoglykémie pravděpodobné

Kontraindikované kombinace

   Mikonazol (systémové podání, orální gel): zvyšuje hypoglykemické účinky s možným nástupem symptomů hypoglykémie až komatu.

Nedoporučované kombinace

   Fenylbutazon (systémové podání): zvyšuje hypoglykemické účinky přípravků na bázi sulfonylmočoviny (vytěsňuje je z vazby na plasmatické proteiny a/nebo snižuje jejich eliminaci). Upřednostňuje se použití jiných antiflogistik nebo je třeba pacienta upozornit a zdůraznit nutnost vlastního sledování. Je-li to nutné, dávka se musí během léčby tímto antiflogistikem a po ní upravit.

•    Alkohol: zvyšuje hypoglykemickou reakci (inhibicí kompenzačních reakcí), což může vést k nástupu hypoglykemického komatu.

Alkoholu nebo lékům obsahujícím alkohol je nutno se vyhýbat.

Kombinace vyžadující při použití opatrnost

Při užití některého z následujících léčivých přípravků může dojít k zesílení hypoglykemizujícího účinku

a tudíž v některých případech k rozvoji hypoglykémie:

jiná antidiabetika (inzulíny, akarbóza, metformin, thiazolidindiony, inhibitory dipeptidylpeptidázy 4, agonisté GLP-1 receptoru), betablokátory, flukonazol, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (kaptopril, enalapril), antagonisté H2 receptorů, IMAO, sulfonamidy, klarithromycin a nesteroidní antiflogistika.

Následující přípravky mohou vyvolat zvýšení glykémie Nedoporučované kombinace

•    Danazol: diabetogenní účinek danazolu.

Pokud není možné se užívání této léčivé látky vyhnout, upozorněte pacienta a zdůrazněte důležitost sledování glykémie a glykosurie. Během léčby danazolem a následně po jeho vysazení může být nutné dávku antidiabetika upravit.

Kombinace vyžadující při použití opatrnost

   Chlorpromazin (neuroleptikum): vysoké dávky (>100 mg chlorpromazinu denně) zvyšují hladiny glykémie (snížené uvolňování inzulínu).

Upozorněte pacienta a zdůrazněte důležitost sledování glykémie. Během léčby tímto neuroleptikem a následně po jeho vysazení může být nutné dávku antidiabetika upravit.

•    Glukokortikoidy (systémové a lokální podání: intraartikulámí, kožní a rektální přípravky)

a tetrakosaktrin: zvýšení glykémie s možnou ketózou (snížená tolerance sacharidů způsobená glukokortikoidy).

Upozorněte pacienta a zdůrazněte význam sledování glykémie, zejména na počátku léčby. Během léčby glukokortikoidy a následně po jejich vysazení může být nutné dávku antidiabetika upravit.

•    Ritodrin, salbutamol, terbutalin (i.v):

Zvýšení glykémie z důvodu beta-2 agonismu.

Zdůrazněte význam sledování glykémie. Je-li to nutné, převeďte pacienta na inzulín.

Kombinace, které se musí uvážit

•    Léčba antikoagulancii (warfarin ...):

Deriváty sulfonylmočoviny mohou při souběžné léčbě vést k zesílení antikoagulace.

Může být nutná úprava dávky antikoagulancia.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Údaje o podávání gliklazidu těhotným ženám jsou omezené (údaje o méně než 300 těhotenstvích) nebo nejsou k dispozici, i když existují některé informace týkající se jiných sulfonylmočovin.

Ve studiích na zvířatech nebyl gliklazid teratogenní (viz bod 5.3).

Podávání gliklazidu v těhotenství se z preventivních důvodů nedoporučuje.

Ke snížení rizika vrozených vad souvisejících s neupraveným diabetem je třeba dosáhnout úpravy diabetu ještě před početím.

K léčbě diabetu v průběhu těhotenství nej sou perorální antidiabetika vhodná, léčbou první volby j e inzulín. Doporučuje se, aby před pokusem o otěhotnění nebo ihned po zjištění těhotenství byla léčba perorální mi antidiabetiky převedena na inzulín.

Kojení

Není známo, zda se gliklazid nebo jeho metabolity vylučují do lidského mateřského mléka. Kvůli riziku hypoglykémie u novorozence je proto přípravek u kojících matek kontraindikován. Riziko pro novorozence /kojence nelze vyloučit.

Fertilita

U samců a samic potkanů nebyl žádný vliv na fertilitu a reprodukční schopnost zaznamenán (viz bod 5.3).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Gliklazid Sandoz 60 mg nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Pacienti však musí znát příznaky hypoglykémie a musí být opatrní při řízení či obsluze strojů, zvláště na počátku léčby.

4.8    Nežádoucí účinky

Na základě zkušeností s gliklazidem byly hlášeny následující nežádoucí účinky. Dále uvedené nežádoucí účinky jsou klasifikovány podle četnosti a třídy orgánových systémů. Kategorie četnosti jsou definovány podle následující zvyklosti:

velmi časté (>1/10)

časté (>1/100 až <1/10)

méně časté (>1/1000 až <1/100)

vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)

velmi vzácné (<1/10 000)

není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Poruchy krve a lymfatického systému

Vzácné: hematologické změny, které mohou zahrnovat anémii, leukopenii, trombocytopenii, granulocytopenii.

Obecně jsou po ukončení léčby reverzibilní.

Poruchy metabolismu a výživy Není známo: hypoglykémie

Poruchy oka

Není známo: přechodné poruchy zraku.

Mohou se objevit zejména na počátku léčby, a to z důvodu změn glykémie.

Gastrointestinální poruchy

Není známo: bolesti břicha, nauzea, zvracení, dyspepsie, průjem a zácpa.

Pokud by se tyto nežádoucí účinky měly objevit, lze jim předejít nebo je minimalizovat tím, že se gliklazid užívá při snídani.

Poruchy jater a žlučových cest

Není známo: zvýšené hladiny jaterních enzymů (AST, ALT, alkalická fosfatáza), hepatitida (ojedinělá hlášení).

Pokud se vyskytne cholestatická žloutenka, je třeba léčbu ukončit. Tyto symptomy obvykle vymizí po ukončení léčby.

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Není známo: vyrážka, svědění, kopřivka, angioedém, erytém, makulopapulámí vyrážky, bulózní reakce (jako Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza) a výjimečně léková vyrážka

s eozinofilií a systémovými příznaky (DRESS).

Účinky přisuzované celé skupině sylfonylmočovin

Jako je tomu u jiných derivátů sulfonylmočoviny, byly zaznamenány následující nežádoucí účinky: případy erytrocytopenie, agranulocytózy, hemolytické anémie, pancytopenie a alergické vaskulitidy, hyponatrémie, zvýšených hladin jaterních enzymů a dokonce zhoršení funkce jater (např. s cholestázou a žloutenkou) a hepatitidy, které po vysazení sulfonylmočoviny ustoupily nebo v ojedinělých případech vedly k život ohrožujícímu selhání jater.

Popis vybraných nežádoucích účinků

Hypoglykémie

Jako je tomu u jiných derivátů sulfonylmočoviny, může léčba přípravkem Gliklazid Sandoz 60 mg při nepravidelném stravování a zvláště při vynechávání jídel vyvolat hypoglykémii. Mezi možné symptomy hypoglykémie patří: bolesti hlavy, intenzivní pocit hladu, nevolnost, zvracení, apatie, poruchy spánku, neklid, agresivita, špatné soustředění, snížené vědomí a zpomalené reakce, deprese, zmatenost, poruchy zraku a řeči, afázie, třes, paréza, poruchy smyslového vnímání, točení hlavy, pocit bezmocnosti, ztráta sebekontroly, delirium, křeče, povrchní dýchání, bradykardie, ospalost a ztráta vědomí, s možným vyústěním v koma a smrt.

Navíc mohou být pozorovány příznaky adrenergní kontraregulace: pocení, vlhká pokožka, úzkost, tachykardie, hypertenze, palpitace, angina pectoris a srdeční arytmie.

Symptomy obvykle vymizí po požití sacharidů (cukru). Umělá sladidla však nemají žádný účinek. Zkušenosti s jinými sulfonylmočovinami ukazují, že hypoglykémie se může objevit znovu, i když se přijatá opatření na počátku jeví jako účinná.

Je-li hypoglykemická epizoda závažná a dlouhotrvající, a i když se dočasně upraví požitím cukru, je nutná okamžitá lékařská péče nebo i hospitalizace.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

4.9 Předávkování

Předávkování sulfonylmočovinami může způsobit hypoglykémii.

Středně závažné symptomy hypoglykémie bez ztráty vědomí nebo neurologických příznaků musí být korigovány příjmem sacharidů, úpravou dávky a/nebo změnou diety. Dokud si lékař není zcela jist, že je pacient mimo nebezpečí, je nutné pečlivé sledování.

Možné jsou i závažné hypoglykemické reakce s komatem, křečemi nebo jinými neurologickými příznaky, které musí být léčeny jako akutní případy vyžadující okamžitou hospitalizaci.

V případě diagnózy hypoglykemického komatu nebo podezření na něj musí být pacientovi podána rychlá i.v. injekce 50 ml koncentrovaného roztoku glukózy (20 až 30%). Po ní by měla následovat kontinuální infuze méně koncentrovaného roztoku glukózy (10%) takovou rychlostí, která udrží hladinu krevní glukózy nad 1 g/l. Pacienti musí být pečlivě sledováni a poté v závislosti na jejich stavu lékař rozhodne, zda je další sledování nutné.

Z důvodu silné vazby gliklazidu na proteiny krevní plazmy nemá dialýza pro pacienty žádný přínos.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: léky snižující glykémii s výjimkou inzulínu, sulfonylmočoviny,

ATC kód: A10BB09

Mechanismus účinku

Gliklazid je perorálně účinný derivát sulfonylmočoviny s hypoglykemickým účinkem, který se od příbuzných látek liší přítomností heterocyklického jádra obsahujícího dusík s endocyklickou vazbou. Gliklazid snižuje glykémii stimulací sekrece inzulínu z B-buněk Langerhansových ostrůvků. Zvýšení postprandiální sekrece inzulínu a C-peptidu přetrvává po dvou letech léčby.

Kromě těchto metabolických vlastností má gliklazid i hemovaskulární vlastnosti.

Klinická účinnost a bezpečnost

Účinky na uvolňování inzulínu:

U diabetiků 2. typu gliklazid obnovuje časný peak sekrece inzulínu v reakci na glukózu a zvyšuje druhou fázi sekrece inzulínu. Významné zvýšení odpovědi na inzulín se pozoruje po stimulaci vyvolané jídlem nebo glukózou.

Hemovaskulární vlastnosti:

Gliklazid snižuje mikrotrombózu dvěma mechanismy, které mohou hrát roli při komplikacích diabetu:

•    částečnou inhibicí agregace a adheze krevních destiček se snížením markerů aktivace krevních destiček (beta tromboglobulin, tromboxan B2).

•    účinkem na fibrinolytickou aktivitu cévního endothelu se zvýšením aktivity tPA.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Plasmatické hladiny se progresivně zvyšují během prvních 6 hodin a dosahují rovnovážné hladiny od šesté do dvanácté hodiny po podání.

Intraindividuální variabilita je nízká.

Gliklazid je kompletně absorbován. Příjem potravy rychlost nebo stupeň absorpce neovlivňuje.

Distribuce

Vazba na plasmatické proteiny je přibližně 95%. Distribuční objem je přibližně 30 litrů. Jedna denní dávka přípravku Gliklazid Sandoz 60 mg udrží účinnou plasmatickou koncentraci gliklazidu po celých 24 hodin.

Biotransformace

Gliklazid se metabolizuje hlavně v játrech a vylučuje se močí: v moči se nachází méně než 1 % v nezměněné formě. V plasmě žádné aktivní metabolity nebyly zjištěny.

Eliminace

Eliminační poločas gliklazidu se pohybuje mezi 12 a 20 hodinami. Linearita/nelinearita

Vztah mezi podanou dávkou dosahující až 120 mg a plochou pod časovou křivkou koncentrace je lineární.

Zvláštní skupiny pacientů Starší pacienti

U starších pacientů nebyly žádné klinicky významné změny farmakokinetických parametrů zaznamenány.

5.3    Předklinické údaje vztahující    se k bezpečnosti

Předklinické údaje založené na konvenčních studiích toxicity po opakovaném podávání a genotoxicity žádná zvláštní rizika pro člověka neodhalily. Dlouhodobé studie karcinogenity nebyly provedeny. Ve studiích na zvířatech nebyly žádné teratogenní změny prokázány, nicméně u zvířat užívajících dávky 25x vyšší než je maximální doporučená dávka u lidí byla pozorována nižší tělesná hmotnost plodu. Fertilita a reprodukční schopnost nebyly ve studiích na zvířatech po podání gliklazidu ovlivněny.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Dihydrát hydrogenfosforečnanu vápenatého Povidon 30

Hypromelosa 2208/100 000 Hypromelosa 2208/4000 Magnesium-stearát

6.2 Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Čirý blistr z PVC-Al Čirý blistr z PVC/Aclar-Al

Velikosti balení po 10, 30, 60, 90, 100 a 180 tabletách s řízeným uvolňováním.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Sandoz s.r.o., Praha, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

18/093/16-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

2.3.2016

10.    DATUM REVIZE TEXTU

2.3.2016

11