Příbalový Leták

Glepark 0,18 Mg

Sp.zn. sukls124036/2015


PŘÍBALOVÁ INFORMACE

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

GLEPARK 0,18 mg GLEPARK 0,7 mg tablety

(pramipexolum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.    Co je přípravek GLEPARK a k čemu se používá.

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek GLEPARK užívat.

3.    Jak se přípravek GLEPARK užívá.

4.    Možné nežádoucí účinky.

5.    Jak přípravek GLEPARK uchovávat.

6.    Obsah balení a další informace.

1. CO JE PŘÍPRAVEK GLEPARK A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek GLEPARK obsahuje léčivou látku pramipexol a patří do skupiny léčivých přípravků nazývaných agonisté dopaminu, které stimulují dopaminové receptory v mozku. Stimulace dopaminových receptorů podněcuje nervové impulzy v mozku, které pomáhají ovládat pohyby těla.

Přípravek GLEPARK se používá k:

- léčbě příznaků primární Parkinsonovy nemoci u dospělých. Lze jej použít jako monoterapiinebo v kombinaci s levodopou (jiný lék k léčbě Parkinsonovy nemoci).

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK GLEPARK UŽÍVAT

Neužívejte přípravek GLEPARK

- jestliže jste alergický(á) na pramipexol nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku GLEPARK se poraďte se svým lékařem.

Informujte, prosím, svého lékaře, pokud se u vás vyskytly nebo vyskytnou jakékoli zdravotní potíže či příznaky, mezi které patří především následující:

-    onemocnění ledvin

-    halucinace (zrakové, sluchové či hmatové vjemy něčeho, co neexistuje). Halucinace jsou většinou zrakové.

-    dyskineze (např. abnormální, nekontrolovatelné pohyby končetin)

Pokud trpíte pozdním stádiem Parkinsonovy nemoci a rovněž užíváte levodopu, může u vás během zvyšování dávek přípravku GLEPARK dojít k dyskinezi.

-    ospalost a epizody náhlého usnutí

-    psychóza (např. srovnatelná s příznaky schizofrenie)

-    porucha zraku

Během léčby přípravkem GLEPARK se doporučují pravidelná oční vyšetření.

-    závažné srdeční či cévní onemocnění

Budou nutná pravidelná měření krevního tlaku, a to především na začátku léčby, čímž se předejde posturální hypotenzi (pokles krevního tlaku při vstávání).

Informujte, prosím, svého lékaře, pokud Vy nebo Vaši rodinní příslušníci či ošetřovatelé zaznamenáte, že se u Vás objevuje nutkání nebo touha chovat se neobvyklým způsobem, či nemůžete odolat nutkání, popudu či pokušení provádět některé činnosti, kterými byste mohl(a) poškodit sebe či své okolí. Tyto projevy jsou nazývány impulzivními poruchami a může mezi ně patřit návykové hráčství, nadměrná konzumace jídla nebo nadměrné utrácení, abnormálně vysoký zájem o sex nebo nárůst sexuálních myšlenek a pocitů. Pokud se tyto projevy objeví, Váš lékař Vám možná bude muset snížit dávku nebo přípravek vysadit.

Informujte, prosím, svého lékaře, pokud Vy nebo Vaši rodinní příslušníci či ošetřovatelé zaznamenají, že se u Vás začíná objevovat mánie (neklid, pocit povznesené nálady nebo nadměrné vzrušení) nebo delirium (snížené vědomí, zmatenost, ztráta vnímání reality). Váš lékař Vám možná bude muset snížit dávku nebo přípravek vysadit.

Děti a dospívající

Přípravek GLEPARK se nedoporučuje podávat dětem či mladistvým mladším 18 let.

Další léčivé přípravky a GLEPARK

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, a to včetně léků, rostlinných léků, doplňků stravy nebo potravin pro zvláštní výživu, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Vyhněte se současnému užívání přípravku GLEPARK s antipsychotickými léky.

Opatrnosti je zapotřebí, jestliže užíváte tyto léky:

-    cimetidin (k léčbě nadměrného tvoření žaludečních kyselin a žaludečních vředů);

-    amantadin (přípravek, který se může používat k léčbě Parkinsonovy nemoci);

-    mexiletin (k léčbě nepravidelné činnosti srdce, stav známý jako komorová arytmie);

-    zidovudin (který může být podáván k léčbě syndromu získaného selhání imunity (AIDS), onemocnění imunitního systému u lidí);

-    cisplatina (k léčbě různých typů nádorů);

-    chinin (který může být podáván k prevenci bolestivých nočních křečí nohou a k léčbě malárie známé jako tropická (maligní malárie));

-    prokainamid (k léčbě nepravidelné činnosti srdce).

Pokud užíváte levodopu, doporučuje se, aby se dávka levodopy při nasazení léčby přípravkem Glepark snížila.

Opatrnosti je rovněž zapotřebí, jestliže užíváte jakékoli léky na uklidnění (léky, které mají sedativní účinek) nebo konzumujete alkohol. V těchto případech může mít přípravek GLEPARK vliv na vaši schopnost řídit či obsluhovat stroje.

Užívání přípravku GLEPARK s jídlem, pitím a alkoholem

Při konzumaci alkoholu během léčby přípravkem GLEPARK buďte opatrní.

GLEPARK lze užívat s jídlem či bez jídla. Tablety se zapíjejí vodou.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Lékař s vámi poté projedná, zdali máte přípravek GLEPARK i nadále užívat.

Vliv přípravku GLEPARK na nenarozené dítě není znám. Proto neužívejte přípravek GLEPARK, jestliže jste těhotná, pokud lékař nerozhodne jinak.

Přípravek GLEPARK by neměl být užíván během kojení. Přípravek GLEPARK může mít za následek snížení tvorby mateřského mléka. Může se rovněž vyloučit do mateřského mléka a tím proniknout do těla dítěte. Pokud je užívání přípravku GLEPARK nutné, kojení by mělo být ukončeno.

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek GLEPARK může způsobit halucinace (zrakové, sluchové či hmatové vjemy něčeho, co neexistuje). Pokud trpíte halucinacemi, neřiďte dopravní prostředek ani neobsluhujte žádné přístroje či stroje.

Přípravek GLEPARK může způsobit ospalost a epizody náhlého usnutí, a to především u pacientů trpících Parkinsonovou nemocí. Jestliže se u vás tyto nežádoucí účinky dostaví, nesmíte řídit či obsluhovat stroje. Informujte svého lékaře, pokud k takové situaci dojde.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK GLEPARK UŽÍVÁ

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem. Lékař vám doporučí správnou dávku.

Přípravek GLEPARK lze užívat s jídlem či bez jídla. Tablety se zapíjejí vodou.

Parkinsonova nemoc

Denní dávka je rozdělena na tři stejné dílčí dávky.

Během prvního týdne se jako obvyklá dávka užívá jedna polovina 0,18mg tablety přípravku GLEPARK třikrát denně (což se rovná 0,264 mg denně):

Přípravek Glepark 0,088 mg není v České republice registrován. Požadované celkové denní dávky je možné dosáhnout buď půlením tablet přípravku Glepark 0,18 mg nebo použitím jiného registrovaného přípravku s obsahem pramipexolu 0,088 mg.

Dále není v ČR registrována síla přípravku Glepark 1,1 mg, v případě potřeby použijte jiný registrovaný přípravek s obsahem pramipexolu 1,1 mg.

1. týden


Počet tablet

Jedna tableta přípravku s obsahem pramipexolu o síle 0,088 mg třikrát denně

Celková denní dávka (mg)

0,264

Tato dávka bude zvýšena každých 5 - 7 dní dle pokynů lékaře do té doby, než se podaří dostat příznaky pod kontrolu (udržovací dávka).

2. týden

3. týden

Počet tablet

Jedna 0,18mg tableta přípravku GLEPARK třikrát denně

Dvě 0,18mg tablety přípravku GLEPARK třikrát denně

Celková denní dávka (mg)

0,54

1,1

Obvyklá udržovací dávka je 1,1 mg denně. Vaše dávky však mohou být dále zvýšeny. Bude-li to nutné, lékař vám mů že dávku tablet zvýšit až na maximálně 3,3 mg pramipexolu denně. Lze také užívat nižší udržovací dávku za použití jedné tablety přípravku s obsahem pramipexolu o síle 0,088 mg třikrát denně.

Nejnižší udržovací dávka

Nejvyšší udržovací dávka

Počet tablet

Jedna tableta přípravku s obsahem pramipexolu o síle 0,088 mg třikrát denně

Jedna tableta přípravku s obsahem pramipexolu o síle 1,1 mg třikrát denně

Celková denní dávka (mg)

0,264

3,3

Pacienti s onemocněním ledvin

Jestliže trpíte středně těžkým až těžkým onemocněním ledvin, lékař vám předepíše nižší dávku. V tomto případě musíte užívat tablety pouze jednou či dvakrát denně. Pokud trpíte středně těžkým onemocněním ledvin, obvyklá počáteční dávka je jedna tableta přípravku s obsahem pramipexolu o síle 0,088 mg dvakrát denně. U těžkého onemocnění ledvin obvyklá počáteční dávka spočívá v užívání pouze jedné tablety přípravku s obsahem pramipexolu o síle 0,088 mg jedenkrát denně.

Jestliže jste užil(a) více přípravku GLEPARK, než jste měl(a)

Pokud nedopatřením užijete větší množství tablet:

-    neprodleně kontaktujte svého lékaře či nejbližší pohotovost a požádejte o radu.

-    může to vyvolat zvracení, neklid nebo kterékoli nežádoucí účinky popsané v bodě 4 „Možné nežádoucí účinky“

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek GLEPARK

Nedělejte si starosti. Jednoduše dávku zcela vynechejte a poté užijte další dávku ve správný čas. Nesnažte se nahradit vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek GLEPARK

Přípravek GLEPARK bez svolení lékaře nevysazujte. Jestliže tyto léky musíte přestat užívat, lékař vám dávku bude postupně snižovat. Tím se sníží riziko zhoršení příznaků.

Pokud trpíte Parkinsonovou nemocí, léčbu přípravkem GLEPARK byste neměl(a) náhle vysadit. Náhlé vysazení léčby by mohlo vést k vývoji takzvaného neuroleptického maligního syndromu, který může představovat vážné zdravotní riziko. Mezi příznaky patří:

-    akineze (ztráta hybnosti svalstva)

-    ztuhlé svalstvo

-    horečka

-    kolísavý krevní tlak

-    tachykardie (zvýšená srdeční frekvence)

-    zmatenost

-    snížený stupeň vědomí (např. kóma).

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Posouzení nežádoucích účinků se provádí v závislosti na jejich četnosti:

Velmi časté:

mohou se vyskytovat u více než 1 člověka z 10

Časté:

mohou se vyskytovat až u 1 člověka z 10

Méně časté:

mohou se vyskytovat až u 1 člověka ze 100

Vzácné:

mohou se vyskytovat až u 1 člověka z 1000

Velmi vzácné:

mohou se vyskytovat až u 1 člověka z 10 000

Jestliže trpíte Parkinsonovou nemocí, mohou se u vás objevit tyto nežádoucí účinky:

Velmi časté:

dyskineze (např. abnormální, nekontrolovatelné pohyby končetin)

ospalost

závratě

nevolnost

Časté:

- halucinace (zrakové, sluchové či hmatové vjemy něčeho, co neexistuje) zmatenost únava

nadměrné hromadění tekutiny v těle, obvykle postihuje dolní končetiny (periferní edém) bolesti hlavy neobvyklé sny zácpa

nespavost (insomnie)

naléhavé nutkání k neobvyklému chování

zhoršení zraku

zvracení

úbytek hmotnosti včetně snížení chuti k jídlu snížený tlak krve (hypotenze)

Méně časté:

-    paranoia (např. přílišný strach o zdraví a duševní pohodu vlastní osoby)

-    bludy

-    přílišná ospalost a náhlé usnutí během dne

-    amnézie (porucha paměti)

-    hyperkineze (nadměrný a mimovolný pohyb a neschopnost zůstat v klidu)

-    zvýšení hmotnosti,

-    alergické reakce (např. vyrážka, svědění, hypersenzitivita),

-    mdloby,

-    dyspnoe (dechové obtíže)

-    pneumonie (infekce plic)

-    srdeční selhání (srdeční obtíže, které mohou způsobit dušnost nebo otoky kotníků)*,

-    nepřiměřená sekrece antidiuretického hormonu*

-    neklid

-    škytavka

-    Neschopnost odolat nutkání, popudu či pokušení provádět činnost, která by mohla poškodit Vás nebo ostatní. Mezi tyto činnosti mohou patřit:

-    Silné nutkání k nadměrnému hazardu i přes riziko vážných rodinných nebo osobních

následků.

-    Změněný nebo zvýšený zájem o sex a chování, které ve Vás nebo ve Vašem okolí budí

zvýšené obavy, např. zvýšený sexuální apetit.

-    Nekontrolovatelné nadměrné nakupování nebo utrácení.

-    Záchvatovité přejídání (příjem velkého množství potravy za krátkou dobu) nebo nutkavé

přejídání (příjem většího množství jídla, než je obvyklé a než je nutné pro zahnání hladu).*

-    delirium (snížené vědomí, zmatenost, ztráta vnímání reality)

Vzácné:

-    mánie (neklid, pocit povznesené nálady nebo nadměrné vzrušení)

Informujte, prosím, svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z těchto nežádoucích účinků. Váš lékař s Vámi probere možnosti, jak tyto nežádoucí účínky zvládat či je omezit.

V případě nežádoucích účinků označených * není odhad přesné frekvence výskytu možný, protože tyto nežádoucí účinky nebyly pozorovány v klinických studiích u 2 762 pacientů léčených pramipexolem. Frekvence výskytu není pravděpodobně větší než „méně časté“.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5.    JAK PŘÍPRAVEK GLEPARK UCHOVÁVAT

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a blistru za Exp: Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.    OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE Co přípravek GLEPARK obsahuje.

Léčivou látkou je pramipexolum.

(ve formě 0,25mg pramipexoli (ve formě 1,0mg pramipexoli


Jedna 0,18mg tableta obsahuje 0,18 mg báze pramipexolum dihydrochloridum monohydricum).

Jedna 0,7mg tableta obsahuje 0,7 mg báze pramipexolum dihydrochloridum monohydricum).

Pomocnými látkami j sou:

manitol (E 421), kukuřičný škrob, povidon K 30 (E 1201), koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát (E470b).

Jak přípravek GLEPARK vypadá a co obsahuje toto balení

0,18mg tablety: bílé oválné ploché nepotahované tablety se zkosenými stranami a vyrytým označením „PX“ a „1“ na každé straně půlící rýhy na jedné straně tablety a půlící rýhou bez označení na druhé straně tablety. Tablety lze dělit na dvě stejné poloviny.

0,7mg tablety: bílé oválné ploché nepotahované tablety se zkosenými stranami a vyrytým označením „PX“ a „3“ na každé straně půlící rýhy na jedné straně tablety a půlící rýhou bez označení na druhé straně tablety. Tablety lze dělit na dvě stejné poloviny.

Přípravek GLEPARK 0,18mg, 0,7mg tablety jsou baleny v Al/Al blistrech po 30 a 100 tabletách.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Držitel

Glenmark Pharmaceuticals s.r.o., Hvězdova 1716/2b, 140 78 Praha 4, Česká republika Výrobce

Glenmark Pharmaceuticals s.r.o., Hvězdová 1716/2b, 140 78 Praha 4 s místem propouštění Fibichova 143, 566 17 Vysoké Mýto, Česká republika

Glenmark Pharmaceuticals Europe Limited, Building 2, Croxley Green Business Park , Croxley Green, Hertfordshire, WD18 8YA, Velká Británie

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Česká republika, Dánsko, Finsko, Německo, Řecko, Rumunsko, Slovenská republika, Nizozemí, Velká Británie: Glepark

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 13.9.2015

8