Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Garasone

zastaralé informace, vyhledat novější

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp. zn. sukls131985/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Garasone

Oční/ušní kapky, roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Léčivé látky: gentamicini sulfas (odp. gentamicinum 3,0 mg), betamethasoni natrii phosphas 1,316 mg (odp. betamethasonum 1,0 mg) v 1 ml.

Pomocná látka: benzalkonium-chlorid Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1

3.    LÉKOVÁ FORMA

Oční/ušní kapky, roztok

Čirý, bezbarvý až světle žlutý roztok.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Garasone, oční/ušní kapky je indikován k léčbě očních zánětů, u nichž se pokládá za nutné současné použití antimikrobiálního léku.

Přípravek Garasone, oční/ušní kapky lze použít pro léčení lézí v zevním zvukovodu, např.: akutní a chronický zánět zvukovodu, ekzematoidní dermatitida, seboroická dermatitida a kontaktní dermatitida sekundárně infikovaná citlivými mikroorganismy.

Oční steroidy jsou indikované při zánětlivých onemocněních spojivek očních víček a očního bulbu, rohovky a předního očního segmentu, kde je riziko použití steroidů při určitých konjunktivitidách akceptovatelné, aby se dosáhlo snížení otoku a zánětu.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování pro děti od 8 let a dospělé:

Oční: Dávkování se musí přizpůsobit specifickým potřebám pacienta. Obvyklá dávka je jedna až dvě kapky do spojivkového vaku postiženého oka třikrát až čtyřikrát denně. V akutním stádiu může být frekvence podávání zvýšena na dvě kapky každou hodinu nebo po dvou hodinách. Po zklidnění příznaků se frekvence podávání může snížit. Trvání místní léčby je různé podle druhu a závažnosti onemocnění.

Ušní: Pečlivě vyčistit zvukovod od cerumina a nečistot. Navrhovaná počáteční dávka přípravku Garasone, oční/ušní kapky jsou tři až čtyři kapky dva až čtyřikrát denně. Pacient má ležet obrácen postiženým uchem vzhůru. Vkápne se roztok a pacient zůstane v této poloze několik minut, aby se usnadnilo vniknutí léku do zvukovodu. Po dosažení žádoucího zlepšení se dávky postupně sníží a po vyléčení se léčba ukončí.

Je-li to vhodné, může se do zvukovodu vložit longetka z gázy, která se navlhčí roztokem. Tento tampon je udržován vlhký přikapáváním roztoku každé čtyři hodiny. Tampon se má vyměnit nejméně jednou za 24 hodin.

U chronických očních nebo ušních onemocněních má být léčba ukončena postupným snižováním frekvence aplikací.

Pediatrická populace:

Bezpečnost a účinnost přípravku Garasone, oční/ušní kapky u dětí ve věku do osmi let nebyla ještě stanovena.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku.

Kontraindikace použití přípravku Garasone, oční/ušní kapky: epiteliální herpes (vyvolaný virem Herpes simplex), keratitida (dendritická keratitida), vakcinie, neštovice, virová onemocnění rohovky a spojivek, mykobakteriální a plísňové infekce oka a ucha, trachom.

Použití kombinace kortikosteroid/antibiotikum je kontraindikováno po odstranění cizího tělesa z rohovky. Přípravek je také kontraindikován u pacientů s chybějícím nebo perforovaným bubínkem.

Podobně jako je tomu u všech očních kapek s obsahem benzalkonium-chloridu, nesmí pacienti během léčby přípravkem Garasone, oční/ušní kapky nosit měkké kontaktní čočky.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravek Garasone, oční/ušní kapky je určen jen pro lokální aplikaci. Roztok nesmí být nikdy aplikován subkonjunktiválně ani přímo do přední oční komory.

Jestliže použití přípravku Garasone, oční/ušní kapky nevede k okamžité klinické odezvě, je třeba léčbu přehodnotit.

Po deseti a více dnech oční aplikace přípravku Garasone, oční/ušní kapky je doporučeno provést vyšetření nitroočního tlaku, tonometricky a vyšetřením štěrbinovou lampou. K pacientům náchylným na vzrůst nitroočního tlaku při léčbě topickými kortikosteroidy patří pacienti s anamnézou glaukomu s otevřeným úhlem a pacienti s vysokým stupněm krátkozrakosti a diabetu.

Je známo, že u nemocí ztenčujících rohovku či skléru se objevují po použití lokálních kortikosteroidů perforace. Proto není vhodné začínat léčbu bakteriálních vředů rohovky, které mohou být způsobeny Pseudomonas aeruginosa, kombinovaným antibioticko-protizánětlivým lékem. Je vhodnější použít na začátku protiinfekční lék samotný. Reaguje-li infekce na protiinfekční léčbu, pak je účelné přidat protizánětlivý lék k minimalizaci vazivové reakce a zjizvení rohovky.

U akutních purulentních stavů oka mohou kortikosteroidy infekci maskovat nebo zhoršit.

Přípravky obsahující kortikosteroidy je možné použít k léčbě infekce herpes simplex pouze s velkou opatrností.

Použije-li se lokálně do ucha aminoglykosidové antibiotikum, jakým je gentamicin, je třeba myslet na možnost toxických účinků na nervus vestibulocochlearis

Studie na zvířatech ukázaly, že gentamicin aplikovaný lokálně do zevního zvukovodu může být absorbován, protože byl po tomto typu podání detekován v séru a v moči.

Dlouhodobé používání lokálních antibiotik nebo kortikosteroidů může vést k přerůstání necitlivých mikroorganismů a plísní. Vznikne-li podráždění či přecitlivělost na přípravek Garasone, oční/ušní kapky, používání se přeruší a zavede se jiná vhodná léčba.

Byla prokázána zkřížená alergická reakce mezi aminoglykosidy a kortikosteroidy.

Aby se zabránilo kontaminaci a zkřížené infekci, nepoužívejte stejnou lahvičku současně k léčbě oční a ušní infekce. Roztok se může kontaminovat také dotykem kapátka o jakýkoli povrch. Používání kapátka více než jednou osobou napomáhá šíření infekce.

Přípravek Garasone obsahuje benzalkonium-chlorid, který může způsobit dráždění očí. Uživatel by se měl vyvarovat kontaktu přípravku s měkkými kontaktními čočkami, odstranit kontaktní čočky před aplikací a počkat nejméně 15 minut před opětovným nasazením. Benzalkonium-chlorid odbarvuje měkké kontaktní čočky, je dráždivý a může způsobit kožní rekace.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

U přípravku Garasone, oční/ušní kapky nejsou interakce dosud známé.

4.6    Těhotenství a kojení

Bezpečnost a účinnost přípravku Garasone, oční/ušní kapky nebyla pro těhotné prokázána. Přípravek Garasone, oční/ušní kapky nemá být podáván těhotným ženám, pokud předpokládaný prospěch nepřevýší možné riziko poškození plodu.

Je třeba dbát opatrnosti při používání přípravku Garasone, oční/ušní kapky u kojících žen, protože není známo, zda jsou jeho složky vylučovány do mateřského mléka. Během léčby tímto přípravkem je třeba zvážit přerušení kojení.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyly pozorovány.

Z důvodu možnosti krátkodobého snížení ostrosti zraku po podání očních kapek se doporučuje neprovádět okamžitě činnosti vyžadující ostré vidění včetně řízení motorových vozidel a obsluhy strojů.

4.8    Nežádoucí účinky

Garasone, oční/ušní kapky mohou po aplikaci krátkodobě štípat.

Nežádoucí účinky spojené s používáním očních kortikosteroidů zahrnují zvýšený nitrooční tlak, glaukom, málo časté poškození očního nervu, defekty zrakové ostrosti a zorného pole, tvorbu zadní subkapsulární katarakty, opožděné hojení ran, tvorbu puchýřků u katarakty po chirurgickém zákroku, sekundární oční infekci způsobenou patogeny včetně Herpes simplex.

Oční léky s obsahem kortikosteroidů mohou také způsobit akutní přední uveitidu nebo perforaci bulbu. Příležitostně byla po lokální kortikosteroidní léčbě hlášena mydriáza, ztráta akomodace a ptóza.

Při oftalmologickém použití antibiotika je možný výskyt alergické reakce. Při oční aplikaci gentamicinsulfátu bylo popsáno přechodné podráždění oka.

4.9 Předávkování

Příznaky: Lokální používání kortikosteroidů ve větších dávkách nebo po delší dobu může vést k potlačení osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny, což může sekundárně vyústit v insuficienci nadledvin a vyvolat manifestaci hyperkorticismu, včetně Cushingovy nemoci.

Při jednotlivém překročení dávky gentamicinu se neočekává výskyt symptomů předávkování.

Léčba: Je indikována odpovídající symptomatická léčba. Akutní příznaky předávkování kortikosteroidů jsou většinou reverzibilní. V případě nutnosti je třeba léčit vzniklou nerovnováhu elektrolytů v organismu. V případě chronické toxicity se doporučuje používání kortikosteroidů postupně vysadit.

Ačkoliv se po jednotlivém překročení dávky nepředpokládá, že bude nutná léčba, gentamicin může být z krve odstraněn hemodialýzou nebo peritoneální dialýzou. Pomocí hemodialýzy je z oběhu odstraněno 80-90 % původního množství během 12 hod, peritoneální dialýza se zdá být méně účinná.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina - oftalmologika a otologika, kortikosteroidy a antiinfektiva v kombinaci ATC kód: S03CA06

Mechanismus

Přípravek Garasone, oční/ušní kapky představuje kombinaci výrazného protizánětlivého a protialergického účinku betamethasonu se širokospektrou baktericidní aktivitou aminoglykosidu gentamicinu.

Betamethason je syntetickým derivátem prednisolonu, který vykazuje výraznější lokální protizánětlivé účinky při nižších dávkách oproti jiným kortikosteroidům. Betamethason působí lokálním protizánětlivým účinkem na oko tak, že potlačuje buněčnou a fibrinogení exudaci a normalizuje nadměrnou permeabilitu kapilár během zánětu, což se projevuje redukcí lokální hyperemie, edému a dráždění. Inhibuje proliferaci fibroblastů a potlačuje pozánětovou neovaskularizaci, čímž zachovává průsvitnost rohovky.

Gentamicin je aminoglykosidové antibiotikum s výrazným, často baktericidním účinkem. Gentamicin zasahuje do proteosyntézy na úrovni 30S ribozomálních podjednotek a má zřejmě také sekundární vliv na funkci cytoplazmatické membrány.

In vivo reagovaly stafylokokové kmeny na gentamicin-sulfát pozitivně. In vitro je gentamicin-sulfát účinný proti širokému spektru patogenních gramnegativních a některých grampozitivních bakterií: koaguláza-pozitivní a koaguláza-negativní stafylokoky, Escherichia coli, Próteus sp. (indol pozitivní a indol negativní), Pseudomonas aeruginosa, druhy ze skupiny Klebsiella-Enterobacter-Seratia, druhy Citrobacter, Salmonella, Shigella, Moraxella, Seratia a Neisseria, především gonokoky. Zatímco mykobakteria, anaerobní mikroorganizmy, enterokoky a kvasinky jsou rezistentní.

Vznik rezistence je řízen chromozomálně nebo plazmidicky. Převažuje enzymatická destrukce prostřednictvím acetyláz a fosfotransferáz, zřídka adenylyláz. Poměrně málo je zastoupena impermeabilita buněčné stěny (aminoglykosidy pronikají do bakteriální buňky energeticky dependentním mechanizmem), případně alterace cílových proteinů.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Systémová dostupnost natrium- betamethason-fosfátu a gentamicin-sulfátu je při používání přípravku Garasone, oční/ušní kapky velmi nízká.

5.3    Předklinická údaje vztahující se k bezpečnosti

Akutní toxicita

LD50 u samců potkanů, kterým byl podáván intramuskulárně gentamicin a natrium-betamethason-fosfátu, činila 371 mg/kg a 955 mg/kg. Gentamicin je velice málo vstřebáván z nepoškozeného gastrointestinálního traktu po perorálním podání.

Subakutní oční tolerance

Studie na králících, kterým byl podáván 0,1 ml gentamicin/natrium-betamethason-fosfátu oční roztok 9 x denně, 5 dní v týdnu po 3 týdny ukázal mírnou intermitentní hyperemii spojivky u některých zvířat.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Dihydrát dihydrogenfosforečnanu sodného Dihydrát hydrogenfosforečnanu sodného Dihydrát natrium-citrátu Dekahydrát tetraboritanu sodného Dihydrát dinatrium-edetátu Chlorid sodný Benzalkonium-chlorid Čištěná voda.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Bílá, neprůhledná polyethylenová lahvička (10 ml) s polyethylenovou kapací vložkou a bílým neprůhledným polypropylenovým uzávěrem, krabička.

Velikost balení: 5 ml

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

SP Europe, Brusel, Belgie

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

64/135/88-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

6.6.1988 / 10.6.2009

10.    DATUM REVIZE TEXTU

30.11.2011

6/6