Příbalový Leták

Furosemid Biotika


Souhrn údajů o přípravku


1. Název přípravku

FUROSEMID Biotika

injekční roztok


2. Kvalitativní a kvantitativní složení

Léčivá látka: Furosemidum 20 mg ve 2 ml injekčního roztoku.


Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

Obsah sodíku v přípravku: 3,688 mg/ml, to odpovídá 0,160 mmol/l.


3. Léková forma

Injekční roztok.

Popis přípravku: čirý, bezbarvý nebo slabě hnědožlutý.


4. Klinické údaje

4.1 Terapeutické indikace

Akutní a chronické edémy, edémy při insuficienci srdce, nefrotickém syndromu nebo cirhóze jater, pozdní gestóza, akutní selhání levé komory srdce (edém plic), edém mozku, chronická insuficience ledvin, hyperkalcemie a hyperkalemie.

Přípravek je určen k léčbě dospělých i dětí.


4.2 Dávkování a způsob podání

a) dávkování u dětí

Dětem se podává intravenózně dávka 1-2 mg/kg denně, v případě potřeby i opakovaně. Maximální denní dávka je 6 mg/kg tělesné hmotnosti.


b) dávkování u dospělých

Dávkování je individuální a závisí na funkčním stavu ledvin, předcházející diuretické léčbě
a na požadovaném diuretickém účinku. Při dobré funkci ledvin se diuretický účinek dosahuje dávkou 20-40 mg furosemidu podanou intravenózně v injekci nebo infuzi. Při nedostatečné diuretické odpovědi je možno stejnou nebo zvýšenou dávku opakovat v 6- až 8-hodinových intervalech.
Při akutním plicním edému je počáteční dávka 40 mg furosemidu. Při nedostatečném účinku
se aplikuje stejné nebo dvojnásobné množství v 2- až 3-hodinových intervalech. Rychlost aplikace nemá překročit 4 mg furosemidu za jednu minutu.


4.3 Kontraindikace

Přecitlivělost na furosemid nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku.

Přecitlivělost na sulfonamidy (možnost zkřížené přecitlivělosti).

Akutní glomerulonefritida, insuficience ledvin při současném hepatálním kómatu s anurií. Hyponatremie a hypokalemie, metabolická alkalóza.


4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Intravenózní formu podání volíme tehdy, není-li možná perorální aplikace (bezvědomí, zvracení), je-li porušena absorpce ze zažívacího traktu, nebo je-li potřebný rychlý nástup účinku (forsírovaná diuréza při otravách).

U pacientů s cirhózou jater a ascitem může furosemid způsobit těžké poruchy elektrolytické rovnováhy (hypokalemie, hyponatremie, azotemie) a kóma. Léčbu možno zahájit pouze při současné laboratorní kontrole a úpravě poruch vnitřního prostředí.

Při diabetes mellitus je nutno upravit glykémii perorálními antidiabetiky nebo inzulínem
a při hyperurikémii je potřebné současně podávat alopurinol.

Je nutná opatrnost u pacientů léčených srdečními glykosidy.


4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Hypokalemie vyvolaná furosemidem může zvýšit arytmogenní účinek kardiotonických glykosidů. Furosemid zvyšuje hypotenzní působení antihypertenziv. Ototoxický účinek furosemidu může být potencován současnou aplikací antibiotik aminoglykozidového typu s ototoxickým účinkem (např. gentamycin).

Nefrotoxický účinek některých cefalosporinových antibiotik (cefalotin) se může podáním furosemidu potencovat. Diuretika různého typu mohou zvýšit plazmatické hladiny lithia až k toxickým hodnotám. V případě nutnosti léčby pacientů s dlouhodobou medikací lithia je potřebné snížit jeho dávku
a pravidelně stanovovat jeho koncentraci v plazmě. Opakované podávání furosemidu může zvyšovat plazmatické hladiny barbiturátů u pacientů s epilepsií.

Dlouhodobá medikace antiepileptik snižuje diuretický účinek. Furosemid může snížit plazmatickou hladinu teofylinu.

Probenecid a indometacin mohou snižovat diuretický a hypotenzní účinek furosemidu. Furosemid snižuje vazokonstrikční účinky noradrenalinu. Současné podávání sukralfátu a furosemidu může snižovat diuretické a hypotenzní působení furosemidu. Obě látky se mají podat v dvouhodinových časových odstupech. U pacientů, kteří dostávali chloralhydrát v předcházejících 24 hodinách, může injekce furosemidu vyvolat tachykardii, zvýšení krevního tlaku, návaly tepla a pocení. Furosemid může při současné aplikaci zvyšovat toxicitu vysokých dávek kyseliny acetylsalicylové.


4.6 Těhotenství a kojení

Furosemidprochází placentární bariérou a může způsobit u plodu zvýšenou produkci moči. V těhotenství se může použít jen v těch případech, kdy užitek z léčby převýší možný nežádoucí vliv na plod (např. při plicním edému nebo selhání srdce).

Furosemid proniká v nízké koncentraci do mateřského mléka, proto by pacientky léčené furosemidem neměly kojit. U novorozenců může být snížen diuretický efekt furosemidu, a tím se může zvýšit riziko ototoxicity.


4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Furosemid neovlivňuje schopnost řízení motorových vozidel nebo obsluhu strojů.


4.8 Nežádoucí účinky

Furosemid může u pacientů vyvolat hypokalemii. Rizikovou skupinou jsou osoby s nízkým příjmem draslíku v potravě, případně pacienti, u kterých nejsou hrazeny ztráty draslíku perorální nebo parenterální formou nebo použitím kalium šetřících diuretik. Snížená hladina kalia se projevuje různými příznaky: nejčastěji je to únava, letargie a svalová slabost. Závažné hypokalemie jsou spojeny se srdečními arytmiemi komorového typu (komorové extrasystoly, komorová tachykardie).

Furosemid může vyvolat akutní hyponatremii v důsledku nadměrných ztrát sodíku při použití neadekvátně vysokých dávek. Chronická deplece sodíku vzniká při dlouhodobém podávání vysoce účinných diuretik. Obě poruchy se vyznačují slabostí, letargií, somnolencí, svalovými křečemi, posturální hypotenzí, hyponatremií, hyperkalemií, zvýšenou hladinou močoviny v séru a zvýšeným hematokritem. Vážnou komplikací je diluční hyponatremie, jež ohrožuje pacienta. Hypotenzní účinek spolu se zvýšeným hematokritem mohou se podílet na vzniku mozkové nebo periferní ischémie u osob s pokročilou aterosklerózou.

Furosemid může vyvolat u pacientů ztrátu hořčíku (hypomagnesemie). Snížená hladina hořčíku v séru a ve tkáních může vést, podobně jako v případě zvýšených ztrát draslíku, ke vzniku srdečních arytmií.

Furosemid zvyšuje vylučování vápníku do moče. U pacientů s latentní nebo manifestní hypoparatyreózou mohou vzniknout příznaky tetanie. Při dlouhodobé léčbě se může vyvinout osteoporóza. Na jejím vzniku se může podílet současná choroba ledvin se sníženou tvorbou 1,25 OH-cholekalciferolu s následným snížením vstřebávání vápníku ze střeva. Asi u 7% pacientů se vyskytuje nechutenství, nauzea, zvracení a bolest v epigastriu. Zácpa nebo průjem se vyskytuje asi u 4% pacientů.

Při vysokých dávkách furosemidu byly popsány zvýšené hodnoty amylázy, případy akutní pankreatitidy a cholestatické žloutenky. Ojediněle byly popsány případy leukopenie, agranulocytózy, trombocytopenie, anemie, hemolytické anemie nebo aplastické anemie.

Furosemid může podobně jako tiazidová diuretika vyvolat poruchy sacharidového metabolizmu, hyperglykémii a glykosurii. Může se zhoršit diabetes mellitus. Poruchy se objevují hlavně u pacientů s latentním diabetem, s hypokalemií a při dlouhodobém podávání furosemidu. Průběh je zpravidla reverzibilní.

Vzácně bylo popsáno hyperosmolární kóma při použití vysokých dávek. V tomto případě vzniká vysoká hyperglykemie, hypokalemie a dehydratace.

Furosemid zvyšuje sérovou hladinu kyseliny močové. To může u predisponovaných pacientů vyvolat záchvat dny.

Podobně jako jiná diuretika může furosemid měnit lipidové spektrum. Zvyšuje se sérová hladina triglyceridů a cholesterolu. Stoupá koncentrace lipoproteinu nízké hustoty, LDL-cholesterolu a snižuje se koncentrace HDL-cholesterolu.

Furosemid ve vysokých dávkách vyvolává u pacientů tinnitus a hluchotu. Zvláště bývají postiženy střední a vyšší akustické frekvence, percepce hlubších tonů bývá jen lehce poškozena. Poškození má zpravidla přechodný charakter, avšak může také dojít k trvalé ztrátě sluchu. Nebezpečí trvalého poškození sluchu je zvýšeno při současném podávání jiných ototoxických léků a u pacientů
s renální insuficiencí, kteří jsou léčeni vysokými dávkami furosemidu. K prevenci vzniku tohoto nežádoucího účinku je potřebné dodržovat dávkování a rychlost podávání. Rychlost podávání nemá být větší než 4 mg/min.

Nežádoucí reakce na kůži jsou charakterizovány nejčastěji exantémy různého typu, pruritem, kopřivkou a fotoalergickými reakcemi. Většinou jsou lehkého charakteru, avšak může se vzácně vyskytnout i erythema multiforme, exfoliativní dermatitida a purpura.

Při vysokých dávkách se vzácně vyskytuje zamlžené vidění nebo xanthopia (žluté vidění).

U pacientů s poruchami mikce, např. v důsledku hypertrofie prostaty, může vzniknout akutní retence moči. Zvýšené močení může v noci obtěžovat pacienta. Byly popsány případy intersticiální nefritidy.

Po rychlém intravenózním podání byla popsána zástava srdce.


4.9 Předávkování

Předávkování furosemidu může vyvolat u pacientů hypokalemii, hyponatremii, hypokalcemii a hypomagnesemii (viz bod 4.8). Furosemid ve vysokých dávkách vyvolává u pacientů tinnitus a hluchotu (viz bod 4.8).

Léčba předávkování spočívá v úpravě poruch vnitřního prostředí. Furosemid není možno dialyzovat.


5. Farmakologické vlastnosti

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina

Sulfonamidové diuretikum

ATC kód: C03CA01


Furosemid patří mezi kličková diuretika. Je účinný i při výrazně snížené funkci ledvin. Jeho diuretický účinek spočívá v inhibici reabsorpce chloridů a sodíku v medulární části vzestupného ramínka Henleho kličky. Dalším místem účinku je distální a proximální tubulus. Vyvolává zvýšené vylučování sodíku, chloridů a vody, ale také draslíku, vápníku a hořčíku. Furosemid způsobuje zvýšení průtoku
v ledvinách a jeho redistribuci v kůře ledviny. Snižuje plnící tlak levé komory, přičemž tento účinek se dosahuje dříve než diuretický účinek. Působí hypotenzně.


5.2 Farmakokinetické vlastnosti

V plazmě je furosemid z velké části vázaný na plazmatické bílkoviny, v průměru 97%, a pouze 2-4% představují nevázanou látku. Distribuční objem je přibližně 170 až 270 ml/kg. Choroby, jež vedou
k poklesu plazmatické hladiny albuminu (např. nefrotický syndrom nebo cirhóza jater), zvyšují množství nevázané látky a zvyšují její distribuční objem. Plazmatická clearance je přibližně 200 ml/min. Biologický poločas u zdravých jedinců je 45-60 minut. Větší část podané dávky se vylučuje močí v nezměněné formě. Biotransformaci na glukuronid podléhá přibližně 7 až 15% podané látky. Část furosemidu se vylučuje stolicí v nezměněné formě (přibližně 10%). Na clearance látky mají vliv různé faktory. Novorozenecký a stařecký věk snižuje clearance pravděpodobně v důsledku snížené glomerulární filtrace.

Ledvinové nebo srdeční choroby clearance snižují. Biologický poločas je při snížené funkci ledvin, srdce nebo jater prodloužený. Může dosahovat až 20-24 hodin. Farmakologický účinek furosemidu koreluje lépe s koncentrací látky v moči než s koncentrací v plazmě. Účinek závisí na množství nevázané látky, která se dostane do místa účinku v ledvinových tubulech. Po intravenózním podání se farmakologického účinku dosahuje přibližně za 5 minut a trvá asi 2 hodiny. Furosemid proniká placentou a do mateřského mléka. Clearance furosemidu nelze ovlivnit hemodialýzou.


5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Pokusy na březích samicích několika zvířecích druhů v dávkách převyšujících terapeutické dávky dokumentovaly zvýšený výskyt úmrtí plodu a aborty. Na myších a králících se pozoroval zvýšený výskyt distenze ledvinové pánvičky a uteru.


6. Farmaceutické údaje

6.1. Seznam pomocných látek

Hydroxid sodný, chlorid sodný, voda na injekci.


6.2 Inkompatibility

Při přípravě infuze se furosemid nesmí míchat s látkami, které snižují pH roztoku (např. vitaminy skupiny B, vitamin C, adrenalin, noradrenalin, lokální anestetika, antihistaminika atd.).

pH roztoku nesmí klesnout pod 7, protože léčivá látka se může vysrážet.


6.3 Doba použitelnosti

3 roky.


6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.


6.5 Druh obalu a velikost balení

Ampule z hnědého skla, vložka z PVC, krabička.

Velikost balení: 5 ampulí po 2 ml


6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.


7. Držitel rozhodnutí o registraci

BB Pharma a.s., Pod Višňovkou 1662/21, 140 00 Praha 4, Česká republika


8. Registrační číslo

50/804/92-S/C


9. Datum první registrace/prodloužení registrace

18.12.1992 / 16.12. 2009


10. Datum revize textu

16.12. 2009



4/4