Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 Mg Granule
zastaralé informace, vyhledat novějšísp.zn.sukls275737/2012 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jeden sáček s 850 mg granulí obsahuje 8,75 mg flurbiprofenum.
Pomocná látka se známým účinkem: aspartam 4,25 mg / sáček. Úplný seznam pomocných látek, viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Granule.
Bílé až krémově zbarvené sypké granule s charakteristickým mátovým aroma.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule je indikován pro krátkodobé symptomatické zmírnění bolesti v krku.
Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule je určen pro dospělé a dospívající starší než 12 let.
4.2 Dávkování a způsob podání Způsob podání: Pouze pro perorální podání.
Použití u dospělých a dospívajících starších 12 let:
Jeden sáček granulí se rozpustí v ústech a poté se spolkne. Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule se může užívat podle potřeby každých 3 - 6 hodin, maximálně však 5 sáčků granulí během 24 hodin.
Přípravek by neměl být užíván déle než 3 dny. Nežádoucí účinky je možné minimalizovat užíváním nejnižší účinné dávky po co nejkratší dobu nezbytnou pro kontrolu příznaků (viz bod 4.4).
Neexistují žádné speciální požadavky pro užívání ve vztahu k jídlu a pití.
Pediatrická populace:
Bezpečnost a účinnost přípravku Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule u dětí mladších než 12 let nebyla stanovena.
Starší pacienti:
Obecné doporučení pro dávkování není možno poskytnout, neboť s používáním přípravku u této věkové kategorie jsou k dispozici pouze omezené klinické zkušenosti. Starší osoby mají zvýšené riziko závažných následků nežádoucích reakcí. Pokud je užívání nesteroidních protizánětlivých léků, NSAIDs (NSAIDs = non-steroidal anti-inflammatory drugs) považováno za zcela nezbytné, pacient by měl užívat nej nižší účinnou dávku po co možná nejkratší dobu. Pacienta je potřeba v průběhu terapie NSAIDs pravidelně monitorovat, jestli nedochází ke gastrointestinálnímu (GI) krvácení.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na flurbiprofen nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
Pacienti s anamnézou reakce z přecitlivělosti (např. astma, bronchospazmus, rinitida, angioedém nebo kopřivka) související s užíváním kyseliny acetylsalicylové nebo jiných NSAIDs.
Pacienti s aktivním peptickým vředem / krvácením nebo s anamnézou rekurentního peptického vředu / krvácení (dvě nebo více jednotlivých epizod prokázané ulcerace nebo krvácení) a s intestinální ulcerací.
Anamnéza GI krvácení nebo perforace, závažná kolitida, hemoragická onemocnění nebo poruchy krvetvorby související s předchozí terapií NSAIDs.
Poslední trimestr těhotenství (viz bod 4.6).
Závažné srdeční selhání, selhání ledvin nebo selhání jater (viz bod 4.4).
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Výskyt nežádoucích účinků lze minimalizovat podáváním nejnižší účinné dávky po co nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků (viz bod 4.2 a GI a Kardiovaskulární reakce uvedené níže).
Fenylketonurie:
Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule obsahuje aspartam, zdroj fenylalaninu, který může být škodlivý pro pacienty trpící fenylketonurií.
Starší pacienti:
Starší pacienti mohou mít vyšší výskyt nežádoucích reakcí na NSAIDs, zejména GI krvácení a perforace, které mohou být fatální.
Respirační reakce:
U pacientů trpících bronchiálním astmatem nebo alergickým onemocněním nebo u pacientů s výskytem těchto onemocnění v anamnéze může dojít k bronchospazmu, neboť bylo hlášeno, že NSAIDs mohou u této skupiny pacientů vyvolat bronchospazmus. Tito pacienti by měli Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule užívat se zvýšenou opatrností.
Jiná NSAIDs:
Je potřeba se vyhnout užívání přípravku Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule současně s jinými NSAIDs, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2 (viz bod 4.5).
Systémový lupus erytematosus (SLE) a smíšené onemocnění pojivové tkáně:
U pacientů s SLE a smíšeným onemocněním pojivové tkáně existuje zvýšené riziko vzniku aseptické meningitidy (viz bod 4.8).
Poškození ledvin:
Bylo popsáno, že NSAIDs působí různé formy nefrotoxicity, včetně vyvolání intersticiální nefritidy, nefrotického syndromu a selhání ledvin. Podávání NSAIDs může způsobovat dávkově závislé snížení tvorby prostaglandinů, a tím vyvolat selhání ledvin. Vznikem takovéto reakce jsou ve zvýšené míře ohroženi pacienti se zhoršenou funkcí ledvin nebo srdce, dysfunkcí jater, pacienti užívající diuretika a starší osoby. U těchto pacientů by měla být monitorována funkce ledvin (viz také bod 4.3). Habituální podávání analgetik může vést k trvalému poškození ledvin s rizikem selhání ledvin, zejména při užívání kombinace několika analgetik; k těmto účinkům však obvykle nedochází při krátkodobém, limitovaném užívání léků, jako je Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule.
Poškození jater:
Flurbiprofen se hydrolyzuje v játrech. Při poškození funkce jater může dojít ke snížení rychlosti eliminace léku z organismu. Při krátkodobém užívaní nízkých dávek léku Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule se nepředpokládá významné ovlivnění této funkce.
Kardiovaskulární a cerebrovaskulární reakce:
U pacientů s anamnézou hypertenze a/nebo mírného až středního městnavého srdečního selhání je potřebné pravidelné sledování stavu. Pacienty je potřeba poučit, protože v souvislosti s léčbou NSAIDs byla popsána retence tekutin a vznik otoků.
Klinické a epidemiologické údaje naznačují, že užívání některých NSAIDs, zejména ve vysokých dávkách a při dlouhodobé léčbě, může být spojeno s malým zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody). Není k dispozici dostatek údajů k vyloučení tohoto rizika u flurbiprofenu.
Pacienti s nekompenzovanou hypertenzí, městnavým srdečním selháním, diagnostikovanou ischemickou chorobou srdce, ischemickou chorobou končetin a/nebo cerebrovaskulárním onemocněním by měli být flurbiprofenem léčeni až po pečlivém uvážení. Podobné zvážení léčby je nutné před zahájením dlouhodobé léčby pacientů s rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění (např. hypertenze, hyperlipidemie, diabetes mellitus, kouření).
Účinky na nervový systém:
Při déle trvajícím užívání analgetik nebo jejich užívání déle než je doporučeno se může objevit cephalea, která se nesmí léčit zvýšenými dávkami léčivého přípravku.
Porucha plodnosti u žen:
Jsou k dispozici důkazy o tom, že léčiva, které inhibují cyklooxygenázu / syntézu prostaglandinů, mohou způsobit poruchu plodnosti u žen ovlivněním ovulace. Tento účinek je po ukončení léčby reverzibilní.
U žen, které se pokoušejí otěhotnět nebo mají potíže s otěhotněním, a u žen, které plánují podstoupit vyšetření pro neplodnost, se doporučuje užívání flurbiprofenu přerušit.
Gastrointestinální reakce:
NSAIDs by měla být podávána se zvýšenou opatrností pacientům s anamnézou GI onemocnění (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba), protože může dojít ke zhoršení těchto onemocnění (viz bod 4.8).
V souvislosti se všemi NSAIDs bylo hlášeno GI krvácení, ulcerace nebo perforace, které mohou být fatální, a to kdykoli v průběhu léčby, s varovnými příznaky nebo bez nich, i bez předchozí anamnézy závažných GI příhod.
Riziko GI krvácení, ulcerace nebo perforace je vyšší při používání vyšších dávek NSAIDs, u pacientů s anamnézou GI vředu, zejména pokud byl komplikován krvácením nebo perforací (viz bod 4.3), a u starších osob. Tito pacienti by měli zahajovat léčbu nejnižší dostupnou dávkou. U těchto pacientů a též u pacientů vyžadujících souběžnou léčbu nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové nebo jinými léky, které pravděpodobně zvyšují GI riziko, je potřeba zvážit použití kombinované terapie protektivními léky, např. misoprostolem nebo inhibitory protonové pumpy (viz níže a bod 4.5).
Pacienti s anamnézou GI toxicity, zejména starší pacienti, musí hlásit jakékoli neobvyklé abdominální příznaky (zejména GI krvácení), a to především v počátečních stadiích léčby.
Opatrnost se doporučuje u pacientů léčených souběžně léky, které mohou zvýšit riziko ulcerace nebo krvácení, jako jsou perorální kortikosteroidy, antikoagulancia jako warfarin, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo antiagregační léky jako kyselina acetylsalicylová (viz bod 4.5).
Při výskytu GI krvácení nebo ulcerace u pacientů léčených flurbiprofenem se má léčba ukončit.
Hematologické reakce:
Flurbiprofen, podobně jako jiná NSAIDs, může inhibovat agregaci krevních destiček a prodlužovat dobu krvácení. Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule se má používat se zvýšenou opatrností u pacientů s predispozicí k abnormálnímu krvácení.
Dermatologické reakce:
V souvislosti s užíváním NSAIDs byly velmi vzácně hlášeny závažné kožní reakce, z nichž některé byly fatální, včetně exfoliativní dermatitidy, Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy (viz bod 4.8). Zdá se, že těmito reakcemi jsou nejvíce ohroženi pacienti v časném stadiu léčby, neboť ve většině případů se reakce objeví v prvním měsíci léčby.
Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule musí být vysazen při prvním objevení kožní vyrážky, slizničních lézí nebo jakýchkoli jiných známek přecitlivělosti.
Infekce:
Vzhledem k tomu, že v ojedinělých případech byla popsána exacerbace infekčních zánětů (např. rozvoj nekrotizující fascitidy) v časové souvislosti s užíváním systémových NSAIDs jako celé skupiny, doporučuje se, aby se pacient ihned obrátil na lékaře, pokud se v průběhu terapie lékem Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule objeví známky bakteriální infekce nebo se tyto příznaky zhorší. Je potřeba zvážit, zda jde o indikaci k zahájení antiinfekční antibiotické léčby. V případech purulentní bakteriální faryngitidy / tonsilitidy by měl být Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule užíván současně s antibiotickou terapií.
Pří zhoršení příznaků nebo při výskytu nových příznaků by měla být léčba přehodnocena.
Při podráždění v dutině ústní má být léčba ukončena.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Flurbiprofen by neměl být podáván v kombinaci s:
Další NSAIDs včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2:
Pokud to výslovně nedoporučil lékař, současnému užívání dvou nebo více NSAIDs je potřeba se vyhnout, neboť v takovém případě může dojít ke zvýšení rizika nežádoucích účinků, zejména ze strany GI traktu jako vředy a krvácení (viz bod 4.4).
Kyselina acetylsalicylová (v nízké dávce):
Pokud nebylo užívání nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové (ne více než 75 mg denně) doporučeno lékařem, podobně jako u dalších NSAIDs se obecně nedoporučuje souběžné podávání s flurbiprofenem, a to vzhledem k potenciální možnosti rozvoje nežádoucích účinků (viz bod 4.4).
Flurbiprofen by měl být užíván s opatrností (není doporučeno) v kombinaci s:
Antikoagulancia:
NSAIDs mohou zesilovat účinky antikoagulancií, jako je warfarin (viz bod 4.4).
Protidestičkové léky:
Zvýšené riziko GI ulcerace nebo krvácení (viz bod 4.4).
Antihypertensiva (diuretika, ACE inhibitory, antagonisté angiotensinu II):
NSAIDs mohou snížit účinky diuretik. Jiné antihypertensiva mohou zvýšit nefrotoxicitu způsobenou inhibicí cyklooxygenázy, obzvláště u pacientů se zhoršenou funkcí ledvin (pacienti by měli být dostatečně hydratováni a po zahájení souběžné léčby a také periodicky v jejím průběhu je potřeba zvážit monitorování funkce ledvin).
Alkohol:
Může zvýšit riziko nežádoucích reakcí, obzvláště krvácení do GI traktu.
Srdeční glykosidy:
NSAIDs mohou způsobit zhoršení srdečního selhání, snížení glomerulární funkce ledvin a zvýšení plasmatické koncentrace glykosidů. Proto se doporučuje přiměřené sledování pacientů a v případě potřeby úprava dávky.
Cyklosporin:
Zvýšené riziko nefrotoxicity.
Kortikosteroidy:
Mohou zvýšit riziko vzniku nežádoucích reakcí, obzvláště v GI traktu (viz bod 4.3).
Lithium:
Souběžná léčba může vést ke zvýšení sérových koncentrací glykosidů; doporučují se odpovídající kontroly a v případě potřeby úprava dávky.
Metotrexát:
Podávání NSAIDs během 24 hodin před nebo po podání metotrexátu může vést ke zvýšení koncentrace metotrexátu, a tím ke zhoršení jeho toxických účinků.
Mifepriston:
NSAIDs by neměla být podávána 8 - 12 dnů po podání mifepristonu, neboť NSAIDs mohou účinek mifepristonu snížit.
Perorální antidiabetika:
Bylo hlášeno ovlivnění koncentrace glukózy v krvi; doporučují se častější kontroly.
Fenytoin:
Při souběžné léčbě může dojít ke zvýšení sérových koncentrací fenytoinu; doporučuje se provádět adekvátní kontroly a v případě potřeby úprava dávky.
Draslík šetřící diuretika:
Souběžné užívání může způsobit hyperkalemii; doporučují se kontroly draslíku v séru. Probenecid a sulfinpyrazon:
Léky s obsahem probenecidu nebo sulfinpyrazonu mohou zpomalit vylučování flurbiprofenu. Chinolonová antibiotika:
Údaje získané u zvířat naznačují, že NSAIDs mohou zvýšit riziko křečí spojené s chinolonovými antibiotiky. Pacienti užívající NSAIDs a chinolony mohou mít zvýšené riziko vzniku křečí.
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI):
Zvýšené riziko GI ulcerací nebo krvácení (viz bod 4.4).
Takrolimus:
Možnost zvýšení rizika nefrotoxicity při souběžném užívání NSAIDs a takrolimu.
Zidovudin:
Zvýšené riziko hematologické toxicity při podávání NSAIDs současně se zidovudinem. Jsou důkazy svědčící o zvýšeném riziku vzniku hemartróz a hematomů u HIV pozitivních hemofiliků léčených souběžně zidovudinem a ibuprofenem.
Žádné studie dosud nezjistily interakce mezi flurbiprofenem a tolbutamidem nebo antacidy.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství:
Inhibice syntézy prostaglandinů může nepříznivě ovlivnit těhotenství a/nebo embryonální / fetální vývoj. Údaje z epidemiologických studií naznačují zvýšení rizika potratu a malformací srdce či gastroschízy po užívání inhibitorů syntézy prostaglandinů v časném těhotenství. Absolutní riziko kardiovaskulárních malformací bylo zvýšeno z méně než 1 % na přibližně 1,5 %. Předpokládá se, že toto riziko se zvyšuje s dávkou a trváním terapie. U zvířat bylo prokázáno, že podávání inhibitorů syntézy prostaglandinů způsobuje zvýšení pre-a postimplantační ztráty a embryo-fetální letality. Mimo to byla u zvířat, která dostávala během organogeneze inhibitory syntézy prostaglandinů, zaznamenána zvýšená incidence různých malformací, včetně kardiovaskulárních.
V průběhu prvního a druhého trimestru těhotenství by flubriprofen neměl být podáván, pokud to není jednoznačně nevyhnutné.
Pokud flurbiporfen užívá žena, která se pokouší otěhotnět, nebo v prvním a druhém trimestru těhotenství, měla by být dávka léku co nejnižší a trvání léčby co nejkratší.
Během třetího trimestru těhotenství mohou všechny inhibitory syntézy prostaglandinů
vystavit
plod:
- kardiopulmonální toxicitě (s předčasným uzávěrem ductus arteriosus a plicní hypertenzí);
- renální dysfunkci, která může přerůst do renálního selhání s oligohydramnionem; matku a novorozence, na konci gravidity:
- možnému prodloužení času krvácení, antiagregačnímu účinku, který se může vyskytnout i při velmi nízkých dávkách;
- inhibici kontrakcí dělohy, což má za následek zpožděný nebo prodloužený porod. Flurbiprofen je proto během třetího trimestru těhotenství kontraindikován.
Kojení:
V limitovaných studiích bylo zjištěno, že flurbiprofen se ve velmi nízké koncentraci vyskytuje v mateřském mléce. Avšak vzhledem k možným nežádoucím účinkům NSAIDs na kojence není užívání přípravku Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule kojícími matkami doporučeno.
Fertilita:
Existují určité důkazy, že léčiva, které inhibují cyklooxygenázu / syntézu prostaglandinů, mohou způsobit poruchy plodnosti u žen ovlivněním ovulace. Tento účinek je po ukončení léčby reverzibilní.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Neuskutečnily se žádné studie účinků na schopnost řídit a obsluhovat stroje.
Mezi možné nežádoucí účinky po použití NSAIDs patří závratě a poruchy vidění. Pokud se tyto příznaky objeví, pacient nemá řídit či obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
a) Shrnutí bezpečnostního profilu
Flurbiprofen v nízké dávce podáván v indikaci na krátkodobou léčbu bolesti v krku způsobuje hlavně GI nežádoucí účinky. Tyto účinky nejsou závažné a jsou přechodné. Další nezávažné a přechodné nežádoucí účinky zaznamenány v průběhu klinických studií jsou účinky typické pro skupinu pacientů, kteří hledají úlevu od bolesti v krku a podobných příznaků spojených s nachlazením a chřipkou.
Časté nežádoucí účinky zahrnují pocit pálení nebo nepříjemný pocit v ústech, změnu vnímání chuti, bolest hlavy a průjem. Všechny tyto účinky jsou nezávažné a přechodné.
b) Souhrn nežádoucích reakcí
Následující seznam nežádoucích účinků vychází z klinických studií s flurbiprofenem 8,75 mg v OTC dávkách určených pro krátkodobé použití:
velmi časté (> 1/10) časté (> 1/100 až < 1/10) méně časté (> 1/1 000 až < 1/100) vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000) velmi vzácné (< 1/10 000)
není známo (není možno stanovit na základě dostupných údajů)
Poruchy krve a lymfatického systému:
Méně časté: lymfadenopatie.
Vzácné: anémie.
Velmi vzácné: poruchy krvetvorby.
Srdeční poruchy:
Vzácné: palpitace.
Poruchy ucha a labyrintu:
Méně časté: bolest ucha.
Vzácné: kongesce ucha, hluchota, nepříjemné pocity v uchu, vertigo.
Poruchy oka:
Vzácné: zánět spojivek, podráždění oka, světloplachost, zvýšené slzení, hyperémie v oblasti oka, rozmazané vidění.
Gastrointestinální poruchy:
Časté: abdominální bolest (celková, v nadbřišku nebo podbřišku), průjem, ulcerace v dutině ústní, nauzea; diskomfort nebo bolest v dutině ústní, parestezie v dutině ústní.
Méně časté: abdominální potíže, vzedmutí břicha, zácpa, sucho v ústech, dyspepsie, dysfagie, glossodynie, hypestezie nebo dysestezie v dutině ústní, stomatitida, ulcerace jazyku, zvracení. Vzácné: flatulence, gastroezofageální reflux, krvácení z dásní, bolest nebo ulcerace dásní, meléna, svědění v dutině ústní, otok jazyka, povlak na jazyku, suchý jazyk.
Velmi vzácné: hepatitida a cholestatický ikterus.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace:
Časté: onemocnění podobné chřipce.
Méně časté: nepříjemný pocit na hrudníku, únava, malátnost, bolest, pyrexie.
Vzácné: astenie, bolest na hrudníku, periferní edémy, žízeň, zimnice, pocit horka, pocit cizího tělesa, otok, vřed.
Poruchy imunitního systému:
Vzácné: sezónní alergie.
Infekce a infestace:
Časté: infekce horních cest dýchacích.
Méně časté: infekční onemocnění ucha nebo oka, gingivální infekce, chřipka, laryngitida, infekce dolních cest dýchacích, nasofaryngitida, herpes, faryngitída, rýma, sinusitida, tonzilitida, virová infekce.
Vzácné: bronchitida, peritonsilární absces, infekce močových cest, vulvovaginální kandidóza. Vyšetření:
Vzácné: zvýšení koncentrace glukózy v krvi, zvýšení tělesné teploty.
Poruchy metabolismu a výživy:
Vzácné: dehydratace.
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně:
Méně časté: artralgie, bolest zad.
Vzácné: otok kloubu, bolest krku, svalové křeče, bolest v končetině.
Poruchy nervového systému:
Časté: závratě, disgeuzie, bolest hlavy, parestezie.
Méně časté: afonie, pocit pálení, migréna, spavost.
Vzácné: hypestezie, letargie, ztráta vnímání chuti.
Psychiatrické poruchy:
Méně časté: nespavost.
Vzácné: stav zmatenosti, porucha spánku, neobvyklé sny.
Poruchy ledvin a močových cest:
Vzácné: polakisurie, abnormální moč, abnormální zbarvení moči, intersticiální nefritida, nefritický syndrom.
Poruchy reprodukčního systému a prsu:
Vzácné: menoragie.
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:
Časté: kašel, orofaryngeální bolest, podráždění v hrdle, pískání na prsou.
Méně časté: astma, sucho v krku, dysfonie, dušnost, epistaxe, zvýšení sekrece v horních cestách dýchacích, nosní kongesce, nepříjemný pocit v nose, erytém sliznice hltanu, hypestezie hltanu, produktivní kašel, chrůpky na plicích, bolest nosu, tečení z nosu, kýchání. Vzácné: bronchospazmus, hemoptýza, puchýřky v dutině ústní a hltanu, edém hltanu, překrvení sinusů, zhoršení astmatu.
Poruchy kůže a podkožní tkáně:
Méně časté: hyperhydróza, pruritus, vyrážka, svědící vyrážka.
Vzácné: akné, suchost kůže, ekzém, psoriáza, kožní uzlík, otok tváře.
Velmi vzácné: Stevens-Johnsonův syndrom, Lyellův syndrom.
Cévní poruchy:
Vzácné: návaly horka.
Nežádoucí reakce hlášené při užívání flurbiprofenu ve formě tablet tt.i. ve vyšší dávce a/nebo v léčbě chronických onemocnění při dlouhodobé léčbě, pro které není Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule indikován):
velmi časté (> 1/10) časté (> 1/100 až < 1/10) méně časté (> 1/1 000 až < 1/100) vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000) velmi vzácné (< 1/10 000)
není známo (není možno odhadnout na základě dostupných údajů)
Srdeční poruchy:
Velmi vzácné: ve spojení s léčbou NSAIDs byly hlášeny otoky, hypertenze a srdeční selhání. Klinické a epidemiologické údaje naznačují, že užívání některých NSAIDs, zejména ve vysokých dávkách a při dlouhodobé léčbě, může být spojeno s malým zvýšením rizika arteriálních
trombotických příhod, jako např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody (viz bod 4.4).
Poruchy krve a lymfatického systému:
Vzácné: hematologické poruchy (včetně anémie a prodloužení doby krvácení).
Velmi vzácné: trombocytopenie, neutropenie, agranulocytóza, aplastická anémie a hemolytická anémie.
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:
Vzácné: bronchospazmus, dyspnoe.
Gastrointestinální poruchy:
Vzácné: GI krvácení, ulcerace a perforace a ulcerózní stomatitida.
Poruchy ledvin a močových cest:
Vzácné: poruchy funkce ledvin (zahrnující intersticiální nefritidu, nefritický syndrom a selhání ledvin).
Poruchy kůže a podkožní tkáně:
Velmi vzácné: kožní reakce (včetně Stevens-Johnsonova syndromu a Lyellova syndromu).
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace:
Vzácné:horečka.
Poruchy imunitního systému:
Velmi vzácné: anafylaktický šok.
Poruchy jater a žlučových cest:
Velmi vzácné: jaterní poruchy (včetně hepatitidy a cholestatické žloutenky).
Nežádoucí příhody spojeny s užíváním NSAIDs obecně:
velmi časté (> 1/10) časté (> 1/100 až < 1/10) méně časté (> 1/1 000 až < 1/100) vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000) velmi vzácné (< 1/10 000)
není známo (není možno odhadnout na základě dostupných údajů)
Srdeční poruchy:
Ve spojení s léčbou NSAIDs byly hlášeny otoky, hypertenze a srdeční selhání.
Klinické a epidemiologické údaje naznačují, že užívání některých NSAIDs, zejména ve vysokých dávkách 2 400 mg denně a při dlouhodobé léčbě, může být spojeno s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod, jako např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody (viz bod 4.4).
Poruchy krve a lymfatického systému:
Velmi vzácné: hematopoetické poruchy (anemie, leukopenie, trombocytopenie, pancytopenie, agranulocytóza). První známky jsou: horečka, bolest v krku, povrchové ulcerace v ústech, příznaky podobné chřipce, závažné vyčerpání, nevysvětlené krvácení a tvorba modřin.
Poruchy nervového systému:
Méně časté: bolest hlavy.
Velmi vzácné: aseptická meningitida - velmi vzácně byly hlášeny ojedinělé případy.
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:
Zhoršení astmatu a bronchospazmus.
Gastrointestinální poruchy:
Nejčastěji pozorované nežádoucí příhody jsou GI příhody.
Méně časté: abdominální bolest, nauzea, dyspepsie.
Vzácné: průjem, flatulence, zácpa, zvracení.
Velmi vzácné: peptický vřed, perforace nebo GI krvácení, meléna, hematemeze (někdy fatální, zejména u starších pacientů), ulcerózní stomatitida, gastritida, zhoršení ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby (viz bod 4.4).
Poruchy ledvin a močových cest:
Velmi vzácně: akutní selhání ledvin, papilární nekróza zejména při dlouhodobém užívání spojená se zvýšením urey v séru a otoky.
Poruchy kůže a podkožní tkáně:
Méně časté: různé kožní vyrážky.
Velmi vzácné: mohou se vyskytnout závažné kožní reakce, jako jsou bulózní reakce včetně Stevens-Johnsonova syndromu, erythema multiforme a toxické epidermální nekrolýzy.
Poruchy imunitního systému:
Méně časté: hypersenzitivní reakce s kopřivkou a svěděním.
Velmi vzácné: závažné reakce z přecitlivělosti; příznaky mohou zahrnovat otok obličeje, jazyka a hrtanu, dyspnoe, tachykardii, hypotenzi (anafylaxe, angioedém nebo závažný šok); u pacientů se stávajícími autoimunitními onemocněními (např. systémový lupus erytematosus, smíšené onemocnění pojivové tkáně) byly v průběhu léčby ibuprofenem pozorovány ojedinělé případy aseptické meningitidy, např. ztuhnutí šíje, bolest hlavy, nauzea, zvracení, horečka nebo dezorientace (viz bod 4.4).
Hepatobiliární poruchy:
Velmi vzácné: onemocnění jater.
c) Popis vybraných nežádoucích příhod
Pacienti užívající nízké dávky flurbiprofenu v indikaci na léčbu bolesti v krku mohou mít pocit popisovaný různě jako pálení, brnění nebo svědění v ústech. Může být také změněno vnímání chuti. Tyto projevy nejsou závažné a jsou přechodné.
Může se také objevit bolest hlavy, která není závažná a je přechodná.
Někteří pacienti mohou trpět mírnými přechodnými zažívacími potížemi.
Flurbiprofen patří do farmakologické skupiny léků známých jako nesteroidní antiflogistika (NSAIDs). Ojediněle byly hlášeny alergické reakce na NSAIDs, které mohou mít následující projevy:
- nespecifické alergické reakce a anafylaxe;
- reaktivita dýchacích cest, např. astma, zhoršení astmatu, bronchospazmus, dušnost;
- různé kožní reakce, např. priritus, urtikárie, angioedém a ještě vzácněji exfoliativní a bulózní dermatózy (včetně epidermální nekrolýzy a erythema multiforme ).
4.9 Předávkování
Příznaky:
Většina pacientů, kteří užili klinicky významná množství NSAIDs, netrpí závažnějšími projevy než nauzeou, zvracením, bolestí v nadbřišku nebo ještě vzácněji průjmem. Je také možný výskyt tinnitu, bolesti hlavy a krvácení do GI traktu. Při závažnější otravě NSAIDs jsou pozorovány toxické projevy v centrálním nervovém systému, jako jsou ospalost, příležitostně podráždění, rozmazané vidění a desorientace nebo kóma. Ojediněle se u pacientů vyskytují křeče. V případné těžké otravy NSAIDs se může vyskytnout metabolická acidóza a může dojít k prodloužení protrombinového času / zvýšení INR, pravděpodobně v důsledku ovlivnění účinku cirkulujících koagulačních faktorů. Může se rozvinout akutní selhání ledvin a může dojít k poškození jater. U astmatiků je možné zhoršení astmatu.
Léčba:
Léčba by měla být symptomatická a podpůrná a měla by zahrnovat udržení průchodnosti dýchacích cest a monitorování kardiálních a vitálních funkcí až do jejich stabilizace. Je možno zvážit perorální podání živočišného uhlí nebo výplach žaludku a v případě potřeby se má zvážit korekce elektrolytů v séru, pokud pacient přijde do jedné hodiny po požití potenciálně toxického množství. V případě často se opakujících nebo déletrvajících křečí by pacient měl být léčen podáním intravenózního diazepamu nebo lorazepamu. Při astmatu podejte bronchodilatancia. Není známo žádné specifické antidotum flurbiprofenu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
ATC kód: R02 AX01
Farmakoterapeutická skupina: jiná krční léčiva, krční léčiva
Flurbiprofen je NSAID, derivát kyseliny propionové, který působí inhibicí syntézy prostaglandinů. Flurbiprofen má u lidí silné analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Podle studií využívajících vyšetření plné krve je flurbiprofen smíšený inhibitor COX-1 / COX-2 s určitou selektivitou vůči COX-1.
Před klinické studie naznačují, že R (-) enantiomer flurbiprofenu a příbuzných NSAIDs může působit na centrální nervový systém; předpokládá se, že mechanismus tohoto účinku je inhibice indukované COX-2 na úrovni míchy.
Bylo prokázáno, že Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule zmírňuje bolest v krku snížením závažnosti bolesti v krku od 1 minuty po užití (-0,95; SD = 1,45) až po dobu 6 hodin (2,25; SD = 1,76); významně zmírňuje bolest v krku od 1 minuty (2,58; SD = 1,37) až po dobu 6 hodin (3,26; SD = 1,52); významně zmírňuje obtížné polykání 5 minut po užití (-13,63; SD = 16,15) až po dobu 6 hodin (-23,50; SD = 15,96) a snižuje intenzitu bolesti v krku od 5 minut po užití (-13,81; SD = 15,96) až po dobu 6 hodin (-22,62; SD = 18,63). Byla sledována také účinnost po užití opakovaných dávek. Pacienti také uváděli významné zlepšení celkového stavu 3 hodiny po užití a po 3-denní léčbě.
Léková forma granulí s mátovým aroma se rychle rozpouští v ústech a obsahuje polymery podporující adhezi a retenci v ústech.
Pediatrická populace:
Nebyly provedeny žádné specifické studie u dětí. I když do studií účinnosti a bezpečnosti léku Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule byly zařazeny děti věku 12 - 17 let, malá velikost vzorku však neumožňuje žádné statistické závěry.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce:
Flurbiprofen Reckitt Benckiser 8,75 mg Granule se rychle rozpouští a flurbiprofen se rychle vstřebává, s vrcholem koncentrací v plasmě za 60 - 70 minut. K vstřebávání flurbiprofenu může docházet již v dutině ústní (sliznicí) pasivní difúzí. Rychlost vstřebávání závisí na lékové formě, při rychlejším dosažení vrcholových koncentrací, ale udržení podobného rozsahu vstřebaného množství, ve srovnání s koncentracemi dosaženými po ekvivalentní spolknuté dávce, ale pomaleji než po ekvivalentní dávce ve formě pastilek.
Distribuce v organismu:
Flurbiprofen se rychle distribuuje v organismu a váže se vysokou mírou na bílkoviny plasmy. Biotransformace / eliminace z organismu:
Flurbiprofen je metabolizován hlavně hydroxylací a vylučuje se převážně ledvinami. Jeho eliminační poločas je 3 až 6 hodin. Flurbiprofen se ve velmi malém množství vylučuje do mateřského mléka (méně než 0,05 p,g/ml). Přibližně 20-25% perorální dávky flurbiprofenu se vyloučí v nezměněné formě.
Speciální skupiny:
Po perorálním podání tablet flurbiprofenu nebyl hlášen žádný rozdíl ve farmakokinetických parametrech mezi staršími osobami a mladými dospělými dobrovolníky. U dětí mladších než 12 let nebyly získány žádné farmakokinetické údaje po podání flurbiprofenu 8,75 mg; podání flurbiprofenu jak v lékově formě sirupu, tak čípků však nevedlo k významným rozdílům ve farmakokinetických parametrech ve srovnání s dospělými.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Použití flurbiprofenu u krys ukázalo dávkově závislé účinky, typické pro NSAIDs, včetně GI účinků jako ulcerace, krvácení a perforace, oddaluje také začátek porodu březích krys, zejména když k expozici dochází v pozdní březosti.
Genotoxicita:
Studie vykonané in vitro a in vivo s cílem zhodnotit genotoxický potenciál flurbiprofenu ukázaly, že není pravděpodobné, že tento lék by představoval u člověka genotoxické riziko. Chemická struktura flurbiprofenu neobsahuje varovné strukturální prvky pro genotoxicitu a NSAIDs nejsou pokládána za mutagenní.
Systémová toxicita:
Hlavní toxická reakce na flurbiprofen spočívá ve vzniku GI erozí a ulcerací u všech zkoumaných druhů, přičemž při vysokých dávkách dochází k úmrtí v důsledku ulcerace a doprovodné peritonitidy. U několika druhů byly zaznamenány papilární nekróza ledvin, jaterní toxicita a anémie.
Karcinogenicita:
Studie karcinogenicity u myší a krys nezjistily žádné známky karcinogenicity související s léčbou.
Reprodukční a vývojová toxicita:
Účinky na fertilitu, reprodukci a fetální vývoj byly studovány u krys a myší. K dávkově závislým účinkům na krysí samice a jejich potomky v těchto studiích patřilo prodloužení těhotenství a porodu, zvýšený počet mrtvě narozených plodů, GI ulcerace a snížení počtu narozených krysích plodů. Byl pozorován přenos flurbiprofenu na plod a přenos mateřským mlékem, ale nebyly zjištěny teratogenní účinky.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Xylitol
Mannitol
Karbomer
Hydrogenuhličitan sodný
Mátové aroma v prášku
Krémové aroma máty peprné v prášku
Aspartam
Kyselina citronová
Oxid křemičitý
Chlorid sodný
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti 2 roky
6.3 Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balení Každý sáček je složený z:
polyester (PET) 12 mikrometrů / polyethylen (PE) 12 mikrometrů / Al 9 mikrometrů /
polyethylen (PE) 37 g/m2
nebo
polyester (PET) 12 mikrometrů / polyethylen (PE) 12 mikrometrů / Al 12 mikrometrů / polyethylen (PE) 37 g/m2
Velikost balení: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 nebo 16 sáčků.
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd. 103-105 Bath Road SL1 3HU Slough Velká Británie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
69/533/12-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
12. 9. 2012
10. DATUM REVIZE TEXTU 14.6.2013
strana 17 (celkem 17)