Příbalový Leták

Ferriprox 100 Mg/Ml

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

PŘÍLOHA I

Ferriprox 500 mg potahované tablety Ferriprox 1000 mg potahované tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Ferriprox 500 mg potahované tablety

Jedna tableta obsahuje jako léčivou látku deferipronum 500 mg. Ferriprox 1000 mg potahované tablety

Jedna tableta obsahuje jako léčivou látku deferipronum 1000 mg. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta

Ferriprox 500 mg potahované tablety

Téměř bílé potahované tablety ve tvaru tobolek, na jedné straně bez označení, na druhé s potiskem "APO" a "500", každý text na jedné polovině. Tableta je opatřena půlicí rýhou. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.

Ferriprox 1000 mg potahované tablety

Téměř bílé potahované tablety ve tvaru tobolek, na jedné straně bez označení, na druhé s potiskem "APO" a "1000", každý text na jedné polovině. Tableta je opatřena půlicí rýhou. Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Monoterapie přípravkem Ferriprox je indikována k léčbě nahromadění železa u pacientů trpících onemocněním thalassaemia major v případě, že je současná chelační léčba kontraindikována nebo neadekvátní.

Ferriprox v kombinaci s jiným chelátem (viz bod 4.4) je indikován u pacientů s onemocněním thalassaemia major, pokud je monoterapie jiným chelátem železa neúčinná nebo pokud prevence nebo léčba život ohrožujících důsledků nahromadění železa (zejména srdeční přetížení) vyžaduje rychlou nebo intenzivní úpravu stavu (viz bod 4.2).

4.2    Dávkování a způsob podání

Terapii deferipronem může zahájit a vést lékař se zkušenostmi z léčby nemocných s talasemií. Dávkování

Deferipron se obvykle podává v dávce 25 mg/kg tělesné hmotnosti, perorálně, třikrát denně, celková denní dávka je 75 mg/kg tělesné hmotnosti. Dávkování na kg tělesné hmotnosti zaokrouhlete na nejbližší polovinu tablety. Doporučené dávky dle tělesné hmotnosti po 10 kg jsou v níže uvedených tabulkách.

Dávka 75 mg/kg/den se rovná počtu tablet uváděných v následujících tabulkách pro tělesnou hmotnost pacienta. Uvedeny jsou příklady tělesných hmotností po 10 kg.

Tělesná hmotnost

Celková denní dávka

Dávka

Počet tablet

(kg)

(mg)

(mg/třikrát denně)

(třikrát denně)

20

1500

500

1,0

30

2250

750

1,5

40

3000

1000

2,0

50

3750

1250

2,5

60

4500

1500

3,0

70

5250

1750

3,5

80

6000

2000

4,0

90

6750

2250

4,5

Tabulka dávek pro Ferriprox 1000 mg potahované tablety

Tělesná hmotnost (kg)

Celková denní dávka (mg)

Počet 1000 mg tablet*

Ráno

Poledne

Večer

20

1500

0,5

0,5

0,5

30

2250

1,0

0,5

1,0

40

3000

1,0

1,0

1,0

50

3750

1,5

1,0

1,5

60

4500

1,5

1,5

1,5

70

5250

2,0

1,5

2,0

80

6000

2,0

2,0

2,0

90

6750

2,5

2,0

2,5

*počet tablet zaokrouhlený na nejbližší polovinu tablety

Vzhledem k možnému zvýšení rizika nežádoucích účinků se nedoporučuje překračovat celkovou denní dávku 100 mg/kg tělesné hmotnosti (viz body 4.4, 4.8 a 4.9).

Úprava dávky

Účinek přípravku Ferriprox na snížení obsahu železa v těle je přímo závislý na dávce a stupni zvýšené zátěže železem. Po zahájení léčby přípravkem Ferriprox se doporučuje monitorování sérových koncentrací feritinu či jiných ukazatelů zátěže těla železem každé dva až tři měsíce ke zhodnocení dlouhodobé účinnosti chelační léčby na kontrolu zátěže těla železem. Úpravy dávky by měly být přizpůsobeny odpovědi u individuálního pacienta a terapeutickým cílům (udržení či snížení zátěže těla železem). Jestliže hladina feritinu v séru klesne pod 500 pg/l, mělo by být uvažováno o přerušení léčby deferipronem.

Úprava dávky při použití s jinými cheláty železa

U pacientů, u kterých je monoterapie nedostatečná, lze Ferriprox použít s deferoxaminem ve standardní dávce (75 mg/kg denně), která by však neměla překročit dávku 100 mg/kg denně.

V případě srdečního selhání způsobeném vysokou hladinou železa by měl být k léčbě deferoxaminem přidán Ferriprox v dávce 75-100 mg/kg denně. Je třeba si prostudovat informace o přípravku deferoxamin.

Současné použití chelátů železa se nedoporučuje u pacientů, jejichž hladina feritinu v krevním séru klesne pod 500 pg/l z důvodu rizika nadměrné eliminace železa.

Pediatrická populace

O použití deferipronu u dětí mezi 6 a 10 lety věku jsou k dispozici jen omezené údaje a informace o jeho použití u dětí do 6 let zcela chybí.

Způsob podání Perorální podání.

4.3    Kontraindikace

-    Hypersensitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Opakované epizody neutropenie v anamnéze.

-    Agranulocytóza v anamnéze.

-    Těhotenství (viz bod 4.6).

-    Kojení (viz bod 4.6).

-    Vzhledem k tomu, že mechanismus vyvolání neutropenie deferipronem není znám, pacienti nesmí používat léčivé přípravky, o nichž je známo, že vyvolávají neutropenii nebo které mohou vyvolat agranulocytózu (viz bod 4.5).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Neutropenie/agranulocytóza

Deferipron prokazatelně způsobuje neutropenii včetně agranulocytózy. Počet neutrofilů u pacienta se musí sledovat každý týden.

V klinických studiích se tento postup týdenní kontroly počtu neutrofilů osvědčil k detekci případů neutropenie a agranulocytózy. Po ukončení terapie se neutropenie a agranulocytóza opět upravily. Pokud se u nemocného vyvine infekce, přerušte deferipronovou terapii a hladinu neutrofilů kontrolujte častěji. Pacienty informujte, aby svému lékaři ihned hlásili veškeré příznaky infekce jako např. horečku, bolesti v krku a chřipkové příznaky.


Doporučený postup pro případ neutropenie je nastíněn níže. Doporučujeme tento protokol připravit dříve, než zahájíte jakoukoli léčbu deferipronem.

Léčba deferipronem nesmí být zahájena, jestliže má pacient neutropenii. Riziko agranulocytózy a neutropenie je vyšší, pokud je počáteční absolutní počet neutrofilů (ANC) nižší než 1,5x109/l.

Při výskytu neutropenie:

Poučte pacienta, aby ihned vysadil deferipron a veškeré léčivé přípravky, které mohou vyvolat neutropenii. Požádejte nemocného, aby omezil kontakty s jinými osobami a snížil tak riziko potenciální infekce. Ihned po zjištění a následně denně je potřeba vyšetřovat komplexní krevní rozbor (CBC), počet bílých krvinek (WBC), korigovaný na přítomnost červených krvinek s jádry, počet neutrofilů a destiček. Doporučuje se po úpravě neutropenie kontrolovat týdně CBC, WBC, neutrofily a krevní destičky po dobu tří po sobě následujících týdnů, aby byla získána jistota, že se pacient úplně vyléčil. Pokud by se současně s neutropenií objevily známky infekce, zajistěte patřičné kultivace a diagnostická vyšetření a nasaďte vhodný terapeutický postup.

V případě těžké neutropenie či agranulocytózy:

Postupujte podle výše uvedených pokynů a aplikujte vhodnou terapii jako např. granulocytové růstové faktory, a to ode dne, kdy byly potíže zjištěny; aplikujte denně do obnovení normální hladiny neutrofilů. Zajistěte ochrannou izolaci, a pokud je to klinicky indikováno, nemocného hospitalizujte.

O opakování terapie jsou k dispozici jen omezené údaje. V případě neutropenie proto opakování terapie nedoporučujeme. V případě agranulocytózy je opakování terapie kontraindikováno.

Karcinogenita/mutagenita

Vzhledem k výsledkům předklinických testů genotoxicity nelze kancerogenní potenciál deferipronu vyloučit (viz bod 5.3).

Koncentrace Zn2+v plazmě

Doporučujeme také sledování plazmatických hladin Zn2+ a v případě nedostatku tohoto prvku jeho dodání.

HIV pozitivní či jinak imunitně oslabení pacienti

O použití deferipronu u HIV pozitivních či jinak imunitně oslabených nemocných nejsou k dispozici žádné údaje. Vzhledem ke spojitosti deferipronu se vznikem neutropenie a agranulocytózy nezahajujte tuto terapii u imunitně oslabených pacientů, pokud potenciální přínos nepřevýší potenciální rizika.

Ledvinové či jaterní poškození a jaterní fibróza

Údaje o použití deferipronu u pacientů s renálním či jaterním poškozením nejsou k dispozici. Vzhledem k tomu, že je deferipron vylučován převážně ledvinami, může dojít ke zvýšení rizika komplikací u pacientů s poškozenou funkcí ledvin. Protože deferipron je metabolizovaný v játrech, musí být věnována zvýšená pozornost pacientům s jaterní dysfunkcí. U těchto skupin pacientů při léčbě deferipronem by měly být monitorovány funkce ledvin a jater. Pokud přetrvává zvýšení sérové hladiny alaninaminotransferázy (ALT), mělo by se zvážit přerušení terapie deferipronem.

U nemocných s thalasémií existuje spojitost mezi jaterní fibrózou a nadměrnou zátěží železem resp. žloutenkou typu C. Zvlášť pečlivě zajistěte optimální chelaci železa u pacientů se žloutenkou typu C. U těchto nemocných doporučujeme pečlivě sledovat histologii jater.

Zabarvení moči

Informujte nemocné, že může dojít k zabarvení moči dohněda až dorezava vzhledem k vylučování komplexu železa a deferipronu.

Chronické předávkování a neurologické poruchy

U dětí léčených po dobu několika let dávkou převyšující 2,5 až 3 krát doporučenou dávku byly pozorovány neurologické poruchy. Předepisující osoby jsou upozorněny, že používání dávek vyšších než 100 mg/kg/den se nedoporučuje (viz body 4.8 a 4.9).

Kombinované použití s jinými cheláty železa

Použití kombinované léčby je třeba zvažovat případ od případu. Odpověď na léčbu je třeba pravidelně vyhodnocovat a je třeba přísně sledovat výskyt nežádoucích účinků. Úmrtí a život ohrožující stavy (způsobené agranulocytózou) byly hlášeny při užívání deferipronu v kombinaci s deferoxaminem. Kombinovaná léčba s deferoxaminem se nedoporučuje v případech, kdy je monoterapie kterýmkoliv chelátem dostatečná nebo když hladina feritinu v krevním séru klesne pod 500 pig/l. O kombinovaném použití Ferriproxu a deferasiroxu jsou k dispozici omezené údaje a při zvažování této kombinace je třeba postupovat obezřetně.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Vzhledem k tomu, že mechanismus vyvolání neutropenie deferipronem není znám, pacienti nesmí používat léčivé přípravky, o nichž je známo, že vyvolávají neutropenii nebo které mohou vyvolat agranulocytózu (viz bod 4.3).

Vzhledem k tomu, že se však tato sloučenina váže na kationty kovů, existuje možnost interakce mezi deferipronem a trojmocnými kation-dependentními léčivými přípravky jako např. antacidy na hliníkové bázi. Z tohoto důvodu se nedoporučuje současné užívání antacid na bázi hliníku a deferipronu.

Bezpečnost současného použití deferipronu a vitaminu C nebyla dosud oficiálně sledována. Vzhledem k hlášeným nežádoucím interakcím mezi deferoxaminem a vitaminem C postupujte při současném podávání deferipronu a vitaminu C opatrně.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Adekvátní údaje o podávání deferipronu těhotným ženám nejsou k dispozici. Studie na zvířatech prokázaly toxický vliv na reprodukci (viz bod 5.3). Potenciální riziko u lidí není známé.

Ženy v plodném věku musí být upozorněny na nutnost chránit se proti otěhotnění z důvodu klastogenních a teratogenních vlastností tohoto léčivého přípravku.

Tyto ženy by měly být poučeny, aby používaly antikoncepci a aby ihned ukončily léčbu deferipronem, jestliže otěhotní nebo plánují otěhotnět (viz bod 4.3).

Kojení

Není známo, zda deferipron přechází do mateřského mléka u člověka. Prenatální a postnatální reprodukční studie na zvířatech nebyly provedeny. Kojící matky nesmí deferipron používat. Je-li léčba nevyhnutelná, kojení musí být ukončeno (viz bod 4.3).

Fertilita

U zvířat nebyly zaznamenány žádné účinky na plodnost či raný vývoj embrya (viz bod 5.3).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Není relevantní.

4.8    Nežádoucí účinky Shrnutí bezpečnostního profilu

Nejčastějšími nežádoucími účinky zaznamenanými během léčby deferipronem v klinických studiích byly nauzea, zvracení, bolest břicha a chromaturie, které se vyskytly u více než 10% pacientů. Nejzávažnějším nežádoucím účinkem zaznamenaným v klinických studiích s deferipronem byla agranulocytóza, definovaná jako absolutní počet neutrofilů nižší než 0,5x109/l, která se vyskytla přibližně u 1 % pacientů. Přibližně u 5 % pacientů byly zaznamenány méně závažné epizody neutropenie.

Seznam nežádoucích účinků v tabulce

Četnosti nežádoucích účinků: Velmi časté (>1/10), Časté (>1/100 až <1/10), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

TŘÍDA ORGÁNOVÝCH SYSTÉMŮ

VELMI ČASTÉ (>1/10)

ČASTÉ (>1/100 AŽ <1/10)

FREKVENCE

NEZNÁMÁ

Poruchy krve a lymfatického systému

Neutropenie

Agranulocytóza

Poruchy imunitního systému

Reakce

přecitlivělosti

Poruchy metabolismu a výživy

Zvýšená chuť k jídlu

Poruchy nervového systému

Bolesti hlavy

Gastrointestinální poruchy

Nevolnost Bolest břicha Zvracení

Průjem

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vyrážka

Kopřivka

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Artralgie

Poruchy ledvin a močových cest

Chromaturie

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Únava

Vyšetření

Zvýšení jaterních enzymů

Popis vybraných nežádoucích účinků

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem terapie hlášeným z klinických studií deferipronu je agranulocytóza (neutrofily <0,5x109/l), s výskytem 1,1% (0,6 případu na 100 pacientoroků léčby) (viz kapitola 4.4). Zjištěný výskyt méně závažné formy neutropenie (neutrofily <1,5x109/l) je 4,9% (2,5 případů na 100 pacientoroků). Tyto hodnoty je nutno posuzovat v souvislosti se stabilně zvýšeným výskytem neutropenie u nemocných s talasemií, zvláště u pacientů trpících hypersplenismem.

U pacientů léčených deferipronem byly hlášeny epizody průjmu, vesměs mírného a přechodného. Gastrointestinální účinky byly častější na začátku léčby a u většiny pacientů zmizely v průběhu několika týdnů bez přerušení léčby. U některých pacientů může pomoci snížení dávky deferipronu a poté její postupné zvýšení až na původní množství. U pacientů léčených deferipronem byly rovněž zaznamenány artropatie - od mírných bolestí jednoho nebo více kloubů až po těžkou artritidu s efuzí a signifikantním snížením pohyblivosti. Mírné artropatie jsou obvykle přechodné.

U některých pacientů léčených deferipronem byly zaznamenány zvýšené hladiny jaterních enzymů v séru. U většiny z těchto pacientů bylo zvýšení asymptomatické a přechodné a vrátilo se na původní hodnoty bez přerušení nebo snížení dávky deferipronu (viz bod 4.4).

U některých nemocných došlo k rozvoji fibrózy spojené se zvýšenou zátěží železem či se žloutenkou typu C.

U menší části nemocných byly s užíváním deferipronu spojeny nízké hladiny zinku v plazmě. Tyto hladiny se upravily při perorálním podávání zinku.

Byly pozorovány neurologické poruchy (např. cerebelární symptomy, diplopie, laterální nystagmus, psychomotorické zpomalení, pohyby rukou a axiální hypotonie) u dětí, kterým byly po dobu několika let dobrovolně podávány dávky převyšující 2,5 krát maximální doporučenou dávku 100 mg/kg/den. Neurologické poruchy progresivně ustupovaly po vysazení deferipronu (viz body 4.4 a 4.9).

Bezpečnostní profil kombinované léčby (deferipronu a deferoxaminu) pozorovaný v klinických hodnoceních, známý z postmarketingových zkušeností nebo z publikované literatury byl konzistentní s charakteristikou pro monoterapii.

Data získaná z bezpečnostní databáze z klinických hodnocení (expozice monoterapii Ferriproxu u 1343 pacientů-let a expozice kombinaci Ferriproxu a deferoxaminu u 244 pacientů-let) ukázala statisticky významné (p < 0,05) rozdíly ve výskytu nežádoucích účinků založených na třídě orgánových systémů „Srdeční poruchy“, „Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně “ a „Poruchy ledvin a močových cest“. Výskyt „Poruch svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně“ a „Poruch ledvin a močových cest“ byl nižší během kombinované léčby než u monoterapie, zatímco výskyt „Srdečních poruch“ byl vyšší během kombinované léčby než u monoterapie. Vyšší míra „Srdečních poruch“ hlášených během kombinované léčby ve srovnání s monoterapií byla pravděpodobně způsobena vyšším výskytem dřívějších srdečních poruch u pacientů, kteří dostávali kombinovanou léčbu. Je zaručeno přísné sledování srdečních nežádoucích příhod u pacientů s kombinovanou léčbou (viz bod 4.4).

Výskyty nežádoucích reakcí u 18 dětí a 97 dospělých s kombinovanou léčbou se mezi těmito dvěma věkovými skupinami významně nelišily, kromě výskytu artropatie (11,1 % u dětí versus žádný případ u dospělých, p = 0,02). Vyhodnocení míry reakcí při expozici u 100 pacientů-let ukázalo, že pouze míra průjmu byla významně vyšší u dětí (11,05) než u dospělých (2,01, p = 0,01).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

Nebyly hlášeny žádné případy akutního předávkování. Byly však pozorovány neurologické poruchy (např. cerebelární symptomy, diplopie, laterální nystagmus, psychomotorické zpomalení, pohyby rukou a axiální hypotonie) u dětí, kterým byly po dobu několika let dobrovolně podávány dávky převyšující 2,5 krát maximální doporučenou dávku 100 mg/kg/den. Po vysazení deferipronu došlo k postupnému ústupu těchto neurologických poruch.

V případě předávkování je nutno pacienta bedlivě klinicky sledovat.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Látky tvořící cheláty se železem, ATC kód: V03AC02 Mechanismus účinku

Léčivou látkou je deferipron (3-hydroxy-1,2-dimethylpyridin-4-on), dvojvazný ligand, který váže železo v molárním poměru 3:1.

Farmakodynamické účinky

Klinické studie prokázaly účinnost přípravku Ferriprox při stimulaci vylučování železa a dávka 25 mg/kg třikrát denně může zabránit progresi ukládání železa, které se hodnotí podle hladiny feritinu v séru u pacientů s talasemií vyžadujících transfúzi. Data z publikované literatury o studiích rovnováhy železa u pacientů s onemocněním thalassaemia major ukázala, že současné použití Ferriproxu s deferoxaminem (společné podávání obou chelátů během stejného dne, ať už současně nebo po sobě, např. Ferriprox během dne a deferoxamin během noci) podporuje vyšší vylučování železa než u kteréhokoliv léku samostatně. Dávky Ferriproxu v těchto studiích byly v rozmezí od 50 do 100 mg/kg denně a dávky deferoxaminu od 40 do 60 mg/kg denně. Chelační terapie však nemusí nutně chránit před poškozením orgánů železem.

Klinická účinnost a bezpečnost

Studie LA16-0102, LA-01 a LA08-9701 porovnávaly účinnost přípravku Ferriprox s účinnosti deferoxaminu na kontrolu sérové hladiny feritinu u pacientů s thalassémií závislých na transfuzích. Ferriprox a deferoxamin měly stejný účinek na vyvolání stabilizace či snížení zátěže těla železem bez ohledu na kontinuální přísun železa do těla transfúzemi u těchto pacientů (regresní analýza neukázala žádný rozdíl v podílu pacientů s negativní tendencí vývoje sérového feritinu mezi oběma terapeutickými skupinami; p >0,05).

Ke kvantifikaci zátěže myokardu železem byla též použita metoda magnetické rezonance (MRI), T2*. Nadměrná zátěž železem vyvolává ztrátu signálu MRI T2* závislou na koncentraci, tudíž zvýšený obsah železa v myokardu vede ke snížení hodnot MRI T2* v myokardu. Hodnoty MRI T2* v myokardu nižší než 20 milisekund představují nadměrnou zátěž srdce železem. Zvýšení hodnot MRI T2* v myokardu během léčby ukazuje, že dochází k odstraňování železa z myokardu. Byla prokázána pozitivní korelace mezi hodnotami MRI T2* a srdeční funkcí (měřenou pomocí ejekční frakce levé komory /EFLK/).

Studie LA16-0102 porovnávala účinnost přípravku Ferriprox s účinnosti deferoxaminu na snížení zátěže srdce železem a zlepšení srdeční funkce (měřené pomocí EFLK) u pacientů s thalassémií závislých na transfúzích. Šedesát jedna pacientů s nadměrnou zátěží srdce železem, kteří byli dříve léčeni deferoxaminem, bylo randomizováno k pokračující léčbě deferoxaminem (průměrná dávka 43 mg/kg/den; N = 31) nebo k převedení na přípravek Ferriprox (průměrná dávka 92 mg/kg/den;

N = 29). Během 12 měsíců trvání studie byl Ferriprox účinnější na snížení nadměrné zátěže srdce železem. U pacientů léčených přípravkem Ferriprox došlo ke zlepšení hodnoty T2* v srdci o více než 3 milisekundy ve srovnání se změnou asi o 1 milisekundu u pacientů léčených deferoxaminem. Ve stejném časovém bodě se EFLK zvýšila proti počátku o 3,07 ± 3,58 absolutních jednotek (%) ve skupině léčené přípravkem Ferriprox a o 0,32 ± 3,38 absolutních jednotek (%) ve skupině léčené deferoxaminem (rozdíl mezi skupinami; p = 0,003).

Studie LA12-9907 porovnávala přežití, výskyt srdeční choroby a progresi srdeční choroby u 129 pacientů s thalassemia major léčených po dobu nejméně 4 let přípravkem Ferriprox (N = 54) nebo deferoxaminem (N = 75). Srdeční parametry byly hodnoceny echokardiogramem, elektrokardiogramem, klasifikací dle Newyorské srdeční společnosti (NYHA) a dle úmrtí na srdeční chorobu. Při prvním hodnocení nebyl zaznamenán signifikantní rozdíl v procentu pacientů se srdeční dysfunkcí (13% Ferriprox vs. 16% deferoxamin). U pacientů se srdeční dysfunkcí při prvním hodnocení nedošlo u žádného z pacientů léčených deferipronem ke zhoršení stavu srdce, na rozdíl od 3 pacientů (33%) ve skupině léčené deferoxaminem (p = 0,245). Nově diagnostikovaná srdeční dysfunkce byla zaznamenána u 13 (20,6%) pacientů léčených deferoxaminem a u 2 (4,3%) pacientů léčených přípravkem Ferriprox, kteří při prvním hodnocení nevykazovali srdeční chorobu (p = 0,013). Celkově došlo u menšího počtu pacientů léčených přípravkem Ferriprox ke zhoršení srdeční funkce od prvního do posledního hodnocení ve srovnání s pacienty léčenými deferoxaminem (4% vs. 20%, p = 0,007).

Údaje z publikované literatury odpovídají výsledkům ze studií společnosti Apotex a prokazují nižší výskyt srdečních chorob a/nebo delší přežití u pacientů léčených přípravkem Ferriprox než u pacientů léčených deferoxaminem.

Randomizované, placebem kontrolované, dvojitě zaslepené klinické hodnocení hodnotilo účinek současné léčby Ferriproxem a deferoxaminem u pacientů s onemocněním thalassaemia major, kteří dříve dostávali standardní chelační monoterapii se subkutánně podávaným deferoxaminem a u kterých byla mírná až střední zátěž srdce železem (T2* myokardu z 8 na 20 ms). Po randomizaci dostávalo

32    pacientů deferoxamin (43,4 mg/kg denně po dobu 5 dnů týdně) a Ferriprox (75 mg/kg denně) a

33    pacientů dostávalo monoterapii deferoxaminu (34,9 mg/kg denně po dobu 5 dnů týdně). Po jednom roce léčby v rámci studie bylo u pacientů se souběžnou chelační léčbou větší snížení feritinu v krevním séru (1574 ^g/l na 598 ^g/l se souběžnou léčbou versus snížení z 1379 ^g/l na 1146 jag/l u monoterapie deferoxaminem, p < 0,001), významně výraznější snížení přetížení myokardu železem dle hodnocení podle zvýšení MRI T2* (11,7 ms na 17,7 ms u souběžné léčby versus 12,4 ms na

15,7 ms u monoterapie deferoxaminem, p = 0,02) a významně větší snížení koncentrace železa v játrech, také hodnoceno zvýšením MRI T2* (4,9 ms na 10,7 ms u souběžné léčby versus 4,2 ms na

5,0 ms u monoterapie s deferoxaminem, p < 0,001).

Studie LA37-1111 byla provedena k vyhodnocení účinku monoterapeutických (33 mg/kg) a supraterapeutických (50 mg/kg) perorálních dávek deferipronu na délku srdečního QT intervalu u zdravých subjektů. Maximální rozdíl mezi průměrem LS terapeutické dávky a placeba byl 3,01 ms (95% jednostranná horní mez spolehlivosti UCL: 5,01 ms) a mezi průměrem LS supraterapeutické dávky a placeba byl 5,23 ms (95% jednostranná horní mez spolehlivosti UCL: 7,19 ms). Závěr byl takový, že Ferriprox nezpůsobuje žádné významné prodloužení intervalu QT.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Deferipron je rychle absorbován z horní části gastrointestinálního traktu. Maximální sérové koncentrace je dosaženo u pacientů nalačno v době 45 až 60 minut po podání jednorázové dávky. To může trvat až 2 hodiny po podání jídla pacientovi.

Po dávce 25 mg/kg byly zaznamenané nižší minimální sérové koncentrace u pacientů po jídle (85 amol/l) než u pacientů nalačno (126 ^mol/l), ale nedošlo k poklesu množství absorbovaného deferipronu, byl-li užit po jídle.

Biotransformace

Deferipron se metabolizuje hlavně na konjugát glukuronidu. Tento metabolit nemá schopnost vázat železo vzhledem na inaktivaci 3-hydroxy skupiny deferipronu. Maximální sérové koncentrace glukuronidu se vyskytují 2 až 3 hodiny po užití deferipronu.

Vylučování

U lidí je deferipron vylučován hlavně prostřednictvím ledvin. Podle hlášených údajů se 75% až 90% požité dávky objeví v moči v prvních 24 hodinách, a to ve formě volného deferipronu, glukuronidového metabolitu a komplexu železo-deferipron. Bylo také hlášeno vylučování variabilního množství látky stolicí. Poločas vyloučení je u většiny nemocných 2 až 3 hodiny.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické studie byly prováděny u řady zvířat - myší, potkanů, králíků, psů a opic.

Nejčastějšími nálezy u železem přetížených zvířat při dávce 100 mg/kg/den a vyšší byly hematologické účinky jako hypocelularita kostní dřeně a pokles WBC, RBC resp. počtu krevních destiček v periferní krvi.

U železem nezatížených zvířat při dávce 100 mg/kg/den a vyšší byly zaznamenané atrofie brzlíku, lymfatické tkáně, varlat a hypertrofie nadledvinek.

Dosud nebyly realizované s deferipronem žádné studie karcinogenity na zvířatech. Genotoxický potenciál deferipronu byl hodnocen sadou testů in vitro a in vivo. Deferipron nevykazoval přímé mutagenní vlastnosti, avšak měl klastogenní charakteristiky v in vitro testech a in vivo u zvířat.

Deferipron byl teratogenní a embryotoxický v reprodukčních studiích u železem nepřetížených březích samic potkanů a králíků již při dávkách 25 mg/kg/den. Nebyly zaznamenány žádné účinky na plodnost či raný vývoj embrya u železem nepřetížených samců a samic potkanů, kteří dostávali deferipron perorálně v dávkách až 75 mg/kg dvakrát denně po dobu 28 dnů (samci) nebo 2 týdnů (samice) před pářením a do ukončení páření (samci) nebo během rané gestace (samice). U samic došlo účinkem na estrální cyklus k oddálení času do potvrzeného spáření u všech testovaných dávek.

Nebyly provedeny žádné prenatální a postnatální reprodukční studie u zvířat.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Ferriprox 500 mg potahované tablety

Jádro tablety

mikrokrystalická celulosa

magnesium-stearát

koloidní bezvodý oxid křemičitý

Potahová vrstva hypromelosa makrogol oxid titaničitý

Ferriprox 1000 mg potahované tablety

Jádro tablety

methylcelulosa 15

krospovidon

magnesium-stearát

Potahová vrstva hypromelosa 2910 hyprolosa makrogol oxid titaničitý

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

Ferriprox 500 mg potahované tablety 5 let.

Ferriprox 1000 mg potahované tablety 3 roky.

Lahvičky: Po prvním otevření spotřebujte do 50 dnů.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Ferriprox 500 mg potahované tablety Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C.

Ferriprox 1000 mg potahované tablety Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C.

Lahvičky: Uchovávejte lahvičku dobře uzavřenou, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

Blistr: Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Ferriprox 500 mg potahované tablety

Lahvičky z polyethylenu vysoké hustoty (HDPE) s dětským bezpečnostním uzávěrem (polypropylen). Jedno balení obsahuje lahvičku se 100 tabletami.

Ferriprox 1000 mg potahované tablety

Lahvička z polyethylenu vysoké hustoty (HDPE) s dětským bezpečnostním polypropylenovým uzávěrem a vysoušedlem.

Velikost balení: 50 tablet.

Lahvička z polyethylenu vysoké hustoty (HDPE) s polypropylenovým šroubovacím uzávěrem a vysoušedlem.

Velikost balení: 100 tablet.

Aluminiové blistry s perforovanými dávkovými jednotkami.

Velikost balení: 50 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Apotex Europe B.V.

Darwinweg 20 2333 CR Leiden Nizozemsko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

Ferriprox 500 mg potahované tablety EU/1/99/108/001

Ferriprox 1000 mg potahované tablety EU/1/99/108/004 EU/1/99/108/005 EU/1/99/108/006

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 25. srpna 1999

Datum posledního prodloužení registrace: 25. srpna 2009

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou uveřejněny na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

1.


Ferriprox 100 mg/ml perorální roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden ml perorálního roztoku obsahuje deferipronum 100 mg (deferipronum 25 g ve 250 ml a deferipronum 50 g v 500 ml).

Pomocná látka se známým účinkem

Jeden ml perorálního roztoku obsahuje 0,4 mg oranžové žluti (E 110).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Perorální roztok.

Čirá, červenooranžová tekutina.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Monoterapie přípravkem Ferriprox je indikována k léčbě nahromadění železa u pacientů trpících onemocněním thalassaemia major v případě, že je současná chelační léčba kontraindikována nebo neadekvátní.

Ferriprox v kombinaci s jiným chelátem (viz bod 4.4) je indikován u pacientů s onemocněním thalassaemia major, pokud je monoterapie jiným chelátem železa neúčinná nebo pokud prevence nebo léčba život ohrožujících důsledků nahromadění železa (zejména srdeční přetížení) vyžaduje rychlou nebo intenzivní úpravu stavu (viz bod 4.2).

4.2    Dávkování a způsob podání

Terapii deferipronem může zahájit a vést lékař se zkušenostmi z léčby nemocných s talasemií. Dávkování

Deferipron se obvykle podává v dávce 25 mg/kg tělesné hmotnosti, perorálně, třikrát denně, celková denní dávka je 75 mg/kg tělesné hmotnosti. Dávka na kilogram tělesné hmotnosti by měla být vypočítána se zaokrouhlením na nejbližších 2,5 ml. Doporučené dávky dle tělesné hmotnosti po 10 kg jsou v níže uvedené tabulce.

Dávky nad 100 mg/kg/den se nedoporučují vzhledem k potenciálně zvýšenému riziku nežádoucích účinků; chronické podávání dávky převyšující 2,5 krát maximální doporučenou dávku bylo spojené s neurologickými poruchami

Tabulka dávek

K získání dávky asi 75 mg/kg/den použijte objem perorálního roztoku doporučený v následující tabulce pro tělesnou hmotnost pacienta. Uvedeny jsou příklady tělesných hmotností po 10 kg.

Tělesná hmotnost

Celková denní dávka

Dávka

ml perorálního roztoku

(kg)

(mg)

(mg/třikrát denně)

(třikrát denně)

20

1500

500

5,0

30

2250

750

7,5

40

3000

1000

10,0

50

3750

1250

12,5

60

4500

1500

15,0

70

5250

1750

17,5

80

6000

2000

20,0

90

6750

2250

22,5

Vzhledem k možnému zvýšení rizika nežádoucích účinků se nedoporučuje překračovat celkovou denní dávku 100 mg/kg tělesné hmotnosti. (viz body 4.4, 4.8 a 4.9).

Úprava dávky

Účinek přípravku Ferriprox na snížení obsahu železa v těle je přímo závislý na dávce a stupni zvýšené zátěže železem. Po zahájení léčby přípravkem Ferriprox se doporučuje monitorování sérových koncentrací feritinu či jiných ukazatelů zátěže těla železem každé dva až tři měsíce ke zhodnocení dlouhodobé účinnosti chelační léčby na kontrolu zátěže těla železem. Úpravy dávky by měly být přizpůsobeny odpovědi u individuálního pacienta a terapeutickým cílům (udržení či snížení zátěže těla železem). Jestliže hladina feritinu v séru klesne pod 500 pg/l, mělo by být uvažováno o přerušení léčby deferipronem.

Úprava dávky při použití s jinými cheláty železa

U pacientů, u kterých je monoterapie nedostatečná, lze Ferriprox použít s deferoxaminem ve standardní dávce (75 mg/kg denně), která by však neměla překročit dávku 100 mg/kg denně.

V případě srdečního selhání způsobeném vysokou hladinou železa by měl být k léčbě deferoxaminem přidán Ferriprox v dávce 75-100 mg/kg denně. Je třeba si prostudovat informace o přípravku deferoxamin.

Současné použití chelátů železa se nedoporučuje u pacientů, jejichž hladina feritinu v krevním séru klesne pod 500 pg/l z důvodu rizika nadměrné eliminace železa.

Pediatrická populace

O použití deferipronu u dětí mezi 6 a 10 lety věku jsou k dispozici jen omezené údaje a informace o jeho použití u dětí do 6 let zcela chybí.

Způsob podání Perorální podání.

4.3 Kontraindikace

-    Hypersensitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    Opakované epizody neutropenie v anamnéze.

-    Agranulocytóza v anamnéze.

-    Těhotenství (viz bod 4.6).

-    Kojení (viz bod 4.6).

-    Vzhledem k tomu, že mechanismus vyvolání neutropenie deferipronem není znám, pacienti nesmí používat léčivé přípravky, o nichž je známo, že vyvolávají neutropenii nebo které mohou vyvolat agranulocytózu (viz bod 4.5).

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Ncutropcnic/agranulocvtóza

Deferipron prokazatelně způsobuje neutropenii včetně agranulocytózy. Počet neutrofilů u pacienta se musí sledovat každý týden.

V klinických studiích sc tcnto postup týdenní kontroly počtu neutrofilů osvědčil k detekci případů neutropenie a agranulocytózy. Po ukončení terapie se neutropenie a agranulocytóza opět upravily. Pokud se u nemocného vyvine infekce, přerušte deferipronovou terapii a hladinu neutrofilů kontrolujte častěji. Pacienty informujte, aby svému lékaři ihned hlásili veškeré příznaky infekce jako např. horečku, bolesti v krku a chřipkové příznaky.


Doporučený postup pro případ neutropenie je nastíněn níže. Doporučujeme tento protokol připravit dříve, než zahájíte jakoukoli léčbu deferipronem.

Léčba deferipronem nesmí být zahájena, jestliže má pacient neutropenii. Riziko agranulocytózy a neutropenie je vyšší, pokud je počáteční absolutní počet neutrofilů (ANC) nižší než 1,5x109/l.

Při výskytu neutropenie:

Poučte pacienta, aby ihned vysadil deferipron a veškeré léčivé přípravky, které mohou vyvolat neutropenii. Požádejte nemocného, aby omezil kontakty s jinými osobami a snížil tak riziko potenciální infekce. Ihned po zjištění a následně denně je potřeba vyšetřovat komplexní krevní rozbor (CBC), počet bílých krvinek (WBC), korigovaný na přítomnost červených krvinek s jádry, počet neutrofilů a destiček. Doporučuje se po úpravě neutropenie kontrolovat týdně CBC, WBC, neutrofily a krevní destičky po dobu tří po sobě následujících týdnů, aby byla získána jistota, že se pacient úplně vyléčil. Pokud by se současně s neutropenií objevily známky infekce, zajistěte patřičné kultivace a diagnostická vyšetření a nasaďte vhodný terapeutický postup.

V případě těžké neutropenie či agranulocytózy:

Postupujte podle výše uvedených pokynů a aplikujte vhodnou terapii jako např. granulocytové růstové faktory, a to ode dne, kdy byly potíže zjištěny; aplikujte denně do obnovení normální hladiny neutrofilů. Zajistěte ochrannou izolaci, a pokud je to klinicky indikováno, nemocného hospitalizujte.

O opakování terapie jsou k dispozici jen omezené údaje. V případě neutropenie proto opakování terapie nedoporučujeme. V případě agranulocytózy je opakování terapie kontraindikováno.

Karcinogcnita/mutagcnita

Vzhledem k výsledkům předklinických testů genotoxicity nelze kanccrogcnní potenciál deferipronu nelze vyloučit (viz bod 5.3).

Koncentrace Zn2+ v plazmě

Doporučujeme také sledování plazmatických hladin Zn2+ a v případě nedostatku tohoto prvku jeho dodání.

HIV pozitivní či jinak imunitně oslabení pacienti

O použití deferipronu u HIV pozitivních či jinak imunitně oslabených nemocných nejsou k dispozici žádné údaje. Vzhledem ke spojitosti deferipronu sc vznikem neutropenie a agranulocytózy nezahajujte tuto terapii u imunitně oslabených pacientů, pokud potenciální přínos nepřevýší potenciální rizika.

Ledvinové či jaterní poškození a jaterní fibróza

Údaje o použití deferipronu u pacientů s renálním či jaterním poškozením nejsou k dispozici. Vzhledem k tomu, že je deferipron vylučován převážně ledvinami, může dojít ke zvýšení rizika komplikací u pacientů s poškozenou funkcí ledvin. Protože deferipron je mctabolizovaný v játrech, musí být věnována zvýšená pozornost pacientům s jaterní dysfunkcí. U těchto skupin pacientů při léčbě deferipronem by měly být monitorovány funkce ledvin a jater. Pokud přetrvává zvýšení sérové hladiny alaninaminotransferázy (ALT), mělo by se zvážit přerušení terapie deferipronem.

U nemocných s talasemií existuje spojitost mezi jatemí fibrózou a nadměrnou zátěží železem resp. žloutenkou typu C. Zvlášť pečlivě zajistěte optimální chelaci železa u pacientů se žloutenkou typu C.

U těchto nemocných doporučujeme pečlivě sledovat histologii jater.

Zabarvení moči

Informujte nemocné, že může dojít k zabarvení moči dohněda až dorezava vzhledem k vylučování komplexu železa a deferipronu.

Chronické předávkování a neurologické poruchy

U dětí léčených po dobu několika let dávkou převyšující 2,5 až 3 krát doporučenou dávku byly pozorovány neurologické poruchy. Předepisující osoby jsou upozorněny, že používání dávek vyšších než 100 mg/kg/den se nedoporučuje (viz body 4.8 a 4.9).

Kombinované použití s jinými cheláty železa

Použití kombinované léčby je třeba zvažovat případ od případu. Odpověď na léčbu je třeba pravidelně vyhodnocovat a je třeba přísně sledovat výskyt nežádoucích účinků. Úmrtí a život ohrožující stavy (způsobené agranulocytózou) byly hlášeny při užívání deferipronu v kombinaci s deferoxaminem. Kombinovaná léčba s deferoxaminem se nedoporučuje v případech, kdy je monoterapie kterýmkoliv chelátem dostatečná nebo když hladina feritinu v krevním séru klesne pod 500 pg/l. O kombinovaném použití Ferriproxu a deferasiroxu jsou k dispozici omezené údaje a při zvažování této kombinace je třeba postupovat obezřetně.

Pomocné látky

Ferriprox perorální roztok obsahuje barvivo oranžovou žluť (E110), které může vyvolat alergické reakce.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Vzhledem k tomu, že mechanismus vyvolání neutropenie deferipronem není znám, pacienti nesmí používat léčivé přípravky, o nichž je známo, že vyvolávají neutropenii nebo které mohou vyvolat agranulocytózu (viz bod 4.3).

Vzhledem k tomu, že se však tato sloučenina váže na kationty kovů, existuje možnost interakce mezi deferipronem a trojmocnými kation-dependentními léčivými přípravky jako např. antacidy na hliníkové bázi. Z tohoto důvodu se nedoporučuje současné užívání antacid na bázi hliníku a deferipronu.

Bezpečnost současného použití deferipronu a vitaminu C nebyla dosud oficiálně sledována. Vzhledem k hlášeným nežádoucím interakcím mezi deferoxaminem a vitaminem C postupujte při současném podávání deferipronu a vitaminu C opatrně.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Adekvátní údaje o podávání deferipronu těhotným ženám nejsou k dispozici. Studie na zvířatech prokázaly toxický vliv na reprodukci (viz bod 5.3). Potenciální riziko u lidí není známé.

Ženy v plodném věku musí být upozorněny na nutnost chránit se proti otěhotnění z důvodu klastogenních a teratogenních vlastností tohoto léčivého přípravku.

Tyto ženy by měly být poučeny, aby používaly antikoncepci a aby ihned ukončily léčbu deferipronem, jestliže otěhotní nebo plánují otěhotnět (viz bod 4.3).

Kojení

Není známo, zda deferipron přechází do mateřského mléka u člověka. Prenatální a postnatální reprodukční studie na zvířatech nebyly provedeny. Kojící matky nesmí deferipron používat. Je-li léčba nevyhnutelná, kojení musí být ukončeno (viz bod 4.3).

Fertilita

U zvířat nebyly zaznamenány žádné účinky na plodnost či raný vývoj embrya (viz bod 5.3).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Není relevantní.

4.8    Nežádoucí účinky Shrnutí bezpečnostního profilu

Nejčastějšími nežádoucími účinky zaznamenanými během léčby deferipronem v klinických studiích byly nauzea, zvracení, bolest břicha a chromaturie, které se vyskytly u více než 10% pacientů. Nejzávažnějším nežádoucím účinkem zaznamenaným v klinických studiích s deferipronem byla agranulocytóza, definovaná jako absolutní počet neutrofilů nižší než 0,5x109/l, která se vyskytla přibližně u 1 % pacientů. Přibližně u 5 % pacientů byly zaznamenány méně závažné epizody neutropenie.

Seznam nežádoucích účinků v tabulce

Četnosti nežádoucích účinků: Velmi časté (>1/10), Časté (>1/100 až <1/10), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

TŘÍDA ORGÁNOVÝCH SYSTÉMŮ

VELMI ČASTÉ (>1/10)

ČASTÉ (>1/100 AŽ <1/10)

FREKVENCE

NEZNÁMÁ

Poruchy krve a lymfatického systému

Neutropenie

Agranulocytóza

Poruchy imunitního systému

Reakce

přecitlivělosti

Poruchy metabolismu a výživy

Zvýšená chuť k jídlu

Poruchy nervového systému

Bolesti hlavy

Gastrointestinální poruchy

Nevolnost Bolest břicha Zvracení

Průjem

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vyrážka

Kopřivka

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Artralgie

Poruchy ledvin a močových cest

Chromaturie

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Únava

Vyšetření

Zvýšení jaterních enzymů

Popis vybraných nežádoucích účinků

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem terapie hlášeným z klinických studií deferipronu je agranulocytóza (neutrofily <0,5x109/l), s výskytem 1,1% (0,6 případu na 100 pacientoroků léčby) (viz kapitola 4.4). Zjištěný výskyt méně závažné formy neutropenie (neutrofily <1,5x109/l) je 4,9%

(2,5 případů na 100 pacientoroků). Tyto hodnoty je nutno posuzovat v souvislosti se stabilně zvýšeným výskytem neutropenie u nemocných s talasemií, zvláště u pacientů trpících hypersplenismem.

U pacientů léčených deferipronem byly hlášeny epizody průjmu, vesměs mírného a přechodného. Gastrointestinální účinky byly častější na začátku léčby a u většiny pacientů zmizely v průběhu několika týdnů bez přerušení léčby. U některých pacientů může pomoci snížení dávky deferipronu a poté její postupné zvýšení až na původní množství. U pacientů léčených deferipronem byly rovněž zaznamenány artropatie - od mírných bolestí jednoho nebo více kloubů až po těžkou artritidu s efuzí a signifikantním snížením pohyblivosti. Mírné artropatie jsou obvykle přechodné.

U některých pacientů léčených deferipronem byly zaznamenány zvýšené hladiny jaterních enzymů v séru. U většiny z těchto pacientů bylo zvýšení asymptomatické a přechodné a vrátilo se na původní hodnoty bez přerušení nebo snížení dávky deferipronu (viz bod 4.4).

U některých nemocných došlo k rozvoji fibrózy spojené se zvýšenou zátěží železem či se žloutenkou typu C.

U menší části nemocných byly s užíváním deferipronu spojeny nízké hladiny zinku v plazmě. Tyto hladiny se upravily při perorálním podávání zinku.

Byly pozorovány neurologické poruchy (např. cerebelární symptomy, diplopie, laterální nystagmus, psychomotorické zpomalení, pohyby rukou a axiální hypotonie) u dětí, kterým byly po dobu několika let dobrovolně podávány dávky převyšující 2,5 krát maximální doporučenou dávku 100 mg/kg/den. Neurologické poruchy progresivně ustupovaly po vysazení deferipronu (viz body 4.4 a 4.9).

Bezpečnostní profil kombinované léčby (deferipronu a deferoxaminu) pozorovaný v klinických hodnoceních, známý z postmarketingových zkušeností nebo z publikované literatury byl konzistentní s charakteristikou pro monoterapii.

Data získaná z bezpečnostní databáze z klinických hodnocení (expozice monoterapii Ferriproxu u 1343 pacientů-let a expozice kombinaci Ferriproxu a deferoxaminu u 244 pacientů-let) ukázala statisticky významné (p < 0,05) rozdíly ve výskytu nežádoucích účinků založených na třídě orgánových systémů „Srdeční poruchy“, „Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně “ a „Poruchy ledvin a močových cest“. Výskyt „Poruch svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně“ a „Poruch ledvin a močových cest“ byl nižší během kombinované léčby než u monoterapie, zatímco výskyt „Srdečních poruch“ byl vyšší během kombinované léčby než u monoterapie. Vyšší míra „Srdečních poruch“ hlášených během kombinované léčby ve srovnání s monoterapií byla pravděpodobně způsobena vyšším výskytem dřívějších srdečních poruch u pacientů, kteří dostávali kombinovanou léčbu. Je zaručeno přísné sledování srdečních nežádoucích příhod u pacientů s kombinovanou léčbou (viz bod 4.4).

Výskyty nežádoucích reakcí u 18 dětí a 97 dospělých s kombinovanou léčbou se mezi těmito dvěma věkovými skupinami významně nelišily, kromě výskytu artropatie (11,1 % u dětí versus žádný případ u dospělých, p = 0,02). Vyhodnocení míry reakcí při expozici u 100 pacientů-let ukázalo, že pouze míra průjmu byla významně vyšší u dětí (11,05) než u dospělých (2,01, p = 0,01).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

Nebyly hlášeny žádné případy akutního předávkování. Byly však pozorovány neurologické poruchy (např. cerebelární symptomy, diplopie, laterální nystagmus, psychomotorické zpomalení, pohyby rukou a axiální hypotonie) u dětí, kterým byly po dobu několika let dobrovolně podávány dávky převyšující 2,5 krát maximální doporučenou dávku 100 mg/kg/den. Po vysazení deferipronu došlo k postupnému ústupu těchto neurologických poruch.

V případě předávkování je nutno pacienta bedlivě klinicky sledovat.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.


5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Látky tvořící cheláty se železem, ATC kód: V03AC02 Mechanismus účinku

Léčivou látkou je deferipron (3-hydroxy-1,2-dimethylpyridin-4-on), dvojvazný ligand, který váže železo v molárním poměru 3:1.

Farmakodynamické účinky

Klinické studie prokázaly účinnost přípravku Ferriprox při stimulaci vylučování železa a dávka 25 mg/kg třikrát denně může zabránit progresi ukládání železa, které se hodnotí podle hladiny feritinu v séru u pacientů s talasemií vyžadujících transfúzi. Data z publikované literatury o studiích rovnováhy železa u pacientů s onemocněním thalassaemia major ukázala, že současné použití Ferriproxu s deferoxaminem (společné podávání obou chelátů během stejného dne, ať už současně nebo po sobě, např. Ferriprox během dne a deferoxamin během noci) podporuje vyšší vylučování železa než u kteréhokoliv léku samostatně. Dávky Ferriproxu v těchto studiích byly v rozmezí od 50 do 100 mg/kg denně a dávky deferoxaminu od 40 do 60 mg/kg denně. Chelační terapie však nemusí nutně chránit před poškozením orgánů železem.

Klinická účinnost a bezpečnost

Studie LA16-0102, LA-01 a LA08-9701 porovnávaly účinnost přípravku Ferriprox s účinnosti deferoxaminu na kontrolu sérové hladiny feritinu u pacientů s thalassémií závislých na transfúzích. Ferriprox a deferoxamin měly stejný účinek na vyvolání stabilizace či snížení zátěže těla železem bez ohledu na kontinuální přísun železa do těla transfúzemi u těchto pacientů (regresní analýza neukázala žádný rozdíl v podílu pacientů s negativní tendencí vývoje sérového feritinu mezi oběma terapeutickými skupinami; p >0,05).

Ke kvantifikaci zátěže myokardu železem byla též použita metoda magnetické rezonance (MRI), T2*. Nadměrná zátěž železem vyvolává ztrátu signálu MRI T2* závislou na koncentraci, tudíž zvýšený obsah železa v myokardu vede ke snížení hodnot MRI T2* v myokardu. Hodnoty MRI T2* v myokardu nižší než 20 milisekund představují nadměrnou zátěž srdce železem. Zvýšení hodnot MRI T2* v myokardu během léčby ukazuje, že dochází k odstraňování železa z myokardu. Byla prokázána pozitivní korelace mezi hodnotami MRI T2* a srdeční funkcí (měřenou pomocí ejekční frakce levé komory /EFLK/).

Studie LA16-0102 porovnávala účinnost přípravku Ferriprox s účinnosti deferoxaminu na snížení zátěže srdce železem a zlepšení srdeční funkce (měřené pomocí EFLK) u pacientů s thalassémií závislých na transfúzích. Šedesát jedna pacientů s nadměrnou zátěží srdce železem, kteří byli dříve léčeni deferoxaminem, bylo randomizováno k pokračující léčbě deferoxaminem (průměrná dávka 43 mg/kg/den; N = 31) nebo k převedení na přípravek Ferriprox (průměrná dávka 92 mg/kg/den;

N = 29). Během 12 měsíců trvání studie byl Ferriprox účinnější na snížení nadměrné zátěže srdce železem. U pacientů léčených přípravkem Ferriprox došlo ke zlepšení hodnoty T2* v srdci o více než 3 milisekundy ve srovnání se změnou asi o 1 milisekundu u pacientů léčených deferoxaminem. Ve stejném časovém bodě se EFLK zvýšila proti počátku o 3,07 ± 3,58 absolutních jednotek (%) ve skupině léčené přípravkem Ferriprox a o 0,32 ± 3,38 absolutních jednotek (%) ve skupině léčené deferoxaminem (rozdíl mezi skupinami; p = 0,003).

Studie LA12-9907 porovnávala přežití, výskyt srdeční choroby a progresi srdeční choroby u 129 pacientů s thalassemia major léčených po dobu nejméně 4 let přípravkem Ferriprox (N = 54) nebo deferoxaminem (N = 75). Srdeční parametry byly hodnoceny echokardiogramem, elektrokardiogramem, klasifikací dle Newyorské srdeční společnosti (NYHA) a dle úmrtí na srdeční chorobu. Při prvním hodnocení nebyl zaznamenán signifikantní rozdíl v procentu pacientů se srdeční dysfunkcí (13% Ferriprox vs. 16% deferoxamin). U pacientů se srdeční dysfunkcí při prvním hodnocení nedošlo u žádného z pacientů léčených deferipronem ke zhoršení stavu srdce, na rozdíl od 3 pacientů (33%) ve skupině léčené deferoxaminem (p = 0,245). Nově diagnostikovaná srdeční dysfunkce byla zaznamenána u 13 (20,6%) pacientů léčených deferoxaminem a u 2 (4,3%) pacientů léčených přípravkem Ferriprox, kteří při prvním hodnocení nevykazovali srdeční chorobu (p = 0,013). Celkově došlo u menšího počtu pacientů léčených přípravkem Ferriprox ke zhoršení srdeční funkce od prvního do posledního hodnocení ve srovnání s pacienty léčenými deferoxaminem (4% vs. 20%, p = 0,007).

Údaje z publikované literatury odpovídají výsledkům ze studií společnosti Apotex a prokazují nižší výskyt srdečních chorob a/nebo delší přežití u pacientů léčených přípravkem Ferriprox než u pacientů léčených deferoxaminem.

Randomizované, placebem kontrolované, dvojitě zaslepené klinické hodnocení hodnotilo účinek současné léčby Ferriproxem a deferoxaminem u pacientů s onemocněním thalassaemia major, kteří dříve dostávali standardní chelační monoterapii se subkutánně podávaným deferoxaminem a u kterých byla mírná až střední zátěž srdce železem (T2* myokardu z 8 na 20 ms). Po randomizaci dostávalo

32    pacientů deferoxamin (43,4 mg/kg denně po dobu 5 dnů týdně) a Ferriprox (75 mg/kg denně) a

33    pacientů dostávalo monoterapii deferoxaminu (34,9 mg/kg denně po dobu 5 dnů týdně). Po jednom roce léčby v rámci studie bylo u pacientů se souběžnou chelační léčbou větší snížení feritinu v krevním séru (1574 ^g/l na 598 ^g/l se souběžnou léčbou versus snížení z 1379 ^g/l na 1146 ^g/l u monoterapie deferoxaminem, p < 0,001), významně výraznější snížení přetížení myokardu železem dle hodnocení podle zvýšení MRI T2* (11,7 ms na 17,7 ms u souběžné léčby versus 12,4 ms na

15,7 ms u monoterapie deferoxaminem, p = 0,02) a významně větší snížení koncentrace železa v játrech, také hodnoceno zvýšením MRI T2* (4,9 ms na 10,7 ms u souběžné léčby versus 4,2 ms na

5,0 ms u monoterapie s deferoxaminem, p < 0,001).

Studie LA37-1111 byla provedena k vyhodnocení účinku monoterapeutických (33 mg/kg) a supraterapeutických (50 mg/kg) perorálních dávek deferipronu na délku srdečního QT intervalu u zdravých subjektů. Maximální rozdíl mezi průměrem LS terapeutické dávky a placeba byl 3,01 ms (95% jednostranná horní mez spolehlivosti UCL: 5,01 ms) a mezi průměrem LS supraterapeutické dávky a placeba byl 5,23 ms (95% jednostranná horní mez spolehlivosti UCL: 7,19 ms). Závěr byl takový, že Ferriprox nezpůsobuje žádné významné prodloužení intervalu QT.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Deferipron je rychle absorbován z horní části gastrointestinálního traktu. Maximální sérové koncentrace je dosaženo u pacientů nalačno v době 45 až 60 minut po podání jednorázové dávky. To může trvat až 2 hodiny po podání jídla pacientovi.

Po dávce 25 mg/kg byly zaznamenané nižší minimální sérové koncentrace u pacientů po jídle (85 ^mol/l) než u pacientů nalačno (126 ^mol/l), ale nedošlo k poklesu množství absorbovaného deferipronu, byl-li užit po jídle.

Biotransformace

Deferipron se metabolizuje hlavně na konjugát glukuronidu. Tento metabolit nemá schopnost vázat železo vzhledem na inaktivaci 3-hydroxy skupiny deferipronu. Maximální sérové koncentrace glukuronidu se vyskytují 2 až 3 hodiny po užití deferipronu.

Vylučování

U lidí je deferipron vylučován hlavně prostřednictvím ledvin. Podle hlášených údajů se 75% až 90% požité dávky objeví v moči v prvních 24 hodinách, a to ve formě volného deferipronu, glukuronidového metabolitu a komplexu železo-deferipron. Bylo také hlášeno vylučování variabilního množství látky stolicí. Poločas vyloučení je u většiny nemocných 2 až 3 hodiny.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické studie byly prováděny u řady zvířat - myší, potkanů, králíků, psů a opic.

Nejčastějšími nálezy u železem přetížených zvířat při dávce 100 mg/kg/den a vyšší byly hematologické účinky jako hypocelularita kostní dřeně a pokles WBC, RBC resp. počtu krevních destiček v periferní krvi.

U železem nezatížených zvířat při dávce 100 mg/kg/den a vyšší byly zaznamenané atrofie brzlíku, lymfatické tkáně, varlat a hypertrofie nadledvinek.

Dosud nebyly realizované s deferipronem žádné studie karcinogenity na zvířatech. Genotoxický potenciál deferipronu byl hodnocen sadou testů in vitro a in vivo. Deferipron nevykazoval přímé mutagenní vlastnosti, avšak měl klastogenní charakteristiky v in vitro testech a in vivo u zvířat.

Deferipron byl teratogenní a embryotoxický v reprodukčních studiích u železem nepřetížených březích samic potkanů a králíků již při dávkách 25 mg/kg/den. Nebyly zaznamenány žádné účinky na plodnost či raný vývoj embrya u železem nepřetížených samců a samic potkanů, kteří dostávali deferipron perorálně v dávkách až 75 mg/kg dvakrát denně po dobu 28 dnů (samci) nebo 2 týdnů (samice) před pářením a do ukončení páření (samci) nebo během rané gestace (samice). U samic došlo účinkem na estrální cyklus k oddálení času do potvrzeného spáření u všech testovaných dávek.

Nebyly provedeny žádné prenatální a postnatální reprodukční studie u zvířat.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Čištěná voda

Hyetelosa

Glycerol

Koncentrovaná kyselina chlorovodíková Třešňové aroma Silice máty peprné Oranžová žluť (E 110)

Sukralosa (E 955)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

Po prvním otevření spotřebujte do 35 dnů.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Jantarové polyethylentereftalátové (PET) láhve s dětským bezpečnostním uzávěrem (polypropylen) a odměrkou (polypropylen).

Jedno balení obsahuje láhev o objemu 250 ml nebo 500 ml perorálního roztoku.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Apotex Europe B.V.

Darwinweg 20 2333 CR Leiden Nizozemsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

EU/1/99/108/002

EU/1/99/108/003

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 25. srpna 1999

Datum posledního prodloužení registrace: 25. srpna 2009

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou uveřejněny na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

PŘÍLOHA II

A.    VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Název a adresa výrobce odpovědného za propouštění šarží Apotex Nederland B.V.

Bio Science Park Archimedesweg 2 2333 CN Leiden Nizozemsko

B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis s omezením (viz Příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2).

C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE • Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti

Požadavky pro předkládání pravidelně aktualizovaných zpráv o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek jsou uvedeny v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a jakékoli následné změny jsou zveřejněny na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.

D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

•    Plán řízení rizik (RMP)

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.

Aktualizovaný RMP je třeba předložit:

•    na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,

•    při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).

•    Další opatření k minimalizaci rizik

Držitel rozhodnutí o registraci by měl v každém balení poskytovat připomínkovou kartičku pro pacienta/pečovatele, jejíž text bude obsažen v příbalové informaci.

PŘÍLOHA III

OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE

A. OZNAČENÍ NA OBALU

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU A VNITŘNÍM OBALU LAHVIČKA SE 100 TABLETAMI


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Ferriprox 500 mg potahované tablety deferipronum


2 OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK


Jedna tableta obsahuje deferipronum 500 mg.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ


100 potahovaných tablet


5. ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ


Perorální podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.


6    ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKU NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Apotex Europe B.V. Darwinweg 20 2333 CR Leiden Nizozemsko


12. REGISTRAČNÍ CÍSLO/CÍSLA


EU/1/99/108/001


13. ČÍSLO SARZE


Lot


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15 NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVE PÍSMU


Ferriprox 500 mg


ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU A VNITŘNÍM OBALU LÁHEV S 250 ML NEBO 500 ML PERORÁLNÍHO ROZTOKU


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Ferriprox 100 mg/ml perorální roztok deferipronum


2 OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK


Jeden ml perorálního roztoku obsahuje deferipronum 100 mg (25 g deferipronu ve 250 ml). Jeden ml perorálního roztoku obsahuje deferipronum 100 mg (50 g deferipronu v 500 ml).


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Obsahuje oranžovou žluť (E 110); více údajů viz příbalová informace.


4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ


250 ml perorálního roztoku 500 ml perorálního roztoku


5. ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ


Perorální podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ZE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP

Po prvním otevření spotřebujte do 35 dnů.


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKU NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Apotex Europe B.V. Darwinweg 20 2333 CR Leiden Nizozemsko

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

EU/1/99/108/002

EU/1/99/108/003

13. ČÍSLO ŠARŽE

Lot

14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU A VNITŘNÍM OBALU

LAHVIČKA S 50 TABLETAMI

LAHVIČKA S 100 TABLETAMI

BLISTROVÁ BALENÍ OBSAHUJÍCÍ 50 TABLET


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Ferriprox 1000 mg potahované tablety deferipronum


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK


Jedna tableta obsahuje deferipronum 1000 mg.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ


50 potahovaných tablet 100 potahovaných tablet


5. ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ


Perorální podání

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ZE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP

Lahvičky: Po prvním otevření spotřebujte do 50 dnů.


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C.

Lahvičky: Uchovávejte lahvičku dobře uzavřenou, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Blistr: Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKU NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Apotex Europe B.V. Darwinweg 20 2333 CR Leiden Nizozemsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/99/108/004 lahvička s 50 potahovanými abletami EU/1/99/108/005 lahvička se 100 potahovanými tabletami EU/1/99/108/006 blistry, balení obsahující 50 potahovaných tablet


13 ČÍSLO ŠARŽE


Lot


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVE PÍSMU


Ferriprox 1000 mg


MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH BLISTRY


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Ferriprox 1000 mg potahované tablety deferipronum


2 NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Apotex Europe B.V.


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO SARZE


Lot


5. JINÉ


B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE

Příbalová informace: informace pro uživatele

Ferriprox 500 mg potahované tablety

Deferipronum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informace dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li případně další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

-    U této příbalové informace naleznete připojenou připomínkovou kartičku pro pacienta/pečovatele. Kartičku oddělte, vyplňtet, důkladně přečtěte a noste s sebou.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je Ferriprox a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ferriprox užívat

3.    Jak se Ferriprox užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak Ferriprox uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Ferriprox a k čemu se používá

Ferriprox obsahuje léčivou látku deferipron. Ferriprox je léčivý přípravek, který odstraňuje železo z těla.

Ferriprox se používá k léčbě nahromadění železa způsobeném častými krevními transfúzemi u pacientů s onemocněním thalassaemia major, pokud je současná chelační léčba kontraindikována nebo neadekvátní.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ferriprox užívat

Neužívejte Ferriprox

-    jestliže jste alergický/á na deferipron nebo na kteroukoliv další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

-    jestliže se u vás v minulosti opakovaně vyskytla neutropenie (snížený počet bílých krvinek /neutrofilů/)

-    jestliže j ste někdy v minulosti měl(a) agranulocytózu (velmi nízký počet bílých krvinek /neutrofilů/)

-    jestliže v současné době užíváte léky, o nichž je známo, že způsobují neutropenii nebo agranulocytózu (viz bod „Další léčivé přípravky a Ferriprox“).

-    jestliže j ste těhotná nebo kojíte.

Upozornění a opatření

-    nejzávažnějším nežádoucím účinkem, který se může vyskytnout během léčby přípravkem Ferriprox, je velmi nízký počet bílých krvinek (neutrofilů). Tento stav, nazývaný závažná neutropenie nebo agranulocytóza, se vyskytl u 1 až 2 ze 100 lidí, kteří v klinických studiích dostávali Ferriprox. Vzhledem k tomu, že bílé krvinky pomáhají bojovat proti infekci, nízký počet neutrofilů u Vás může zvýšit riziko rozvoje závažné a možná až život ohrožující infekce. Za účelem sledování neutropenie Vás lékař požádá, abyste během léčby přípravkem Ferriprox pravidelně každý týden docházel(a) na krevní testy (hodnotící počet bílých krvinek). Je velmi důležité, abyste se na všechny tyto testy dostavil(a). Prosím, nahlédněte do připomínkové kartičky pro pacienta/pečovatele, která je připojena k této příbalové informaci. Lékaři ihned oznamte jakékoli příznaky infekce, např. horečku, bolest v krku nebo příznaky připomínající chřipku.

- jestliže jste HIV pozitivní nebo máte poruchu funkce ledvin nebo jater, lékař může doporučit další testy.

Lékař vás také požádá, abyste přišli na testy, které budou zjišťovat zátěž těla železem. Kromě toho možná budete muset podstoupit biopsii jater.

Další léčivé přípravky a Ferriprox

Neužívejte léky, o nichž je známo, že způsobují neutropenii nebo agranulocytózu (viz bod „Neužívejte přípravek Ferriprox“). Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Během léčby přípravkem Ferriprox nepoužívejte antacida na bázi hliníku.

Prosím, dříve, než budete současně s přípravkem Ferriprox užívat vitamin C, se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Těhotenství a kojení

Neužívejte tento lék, jestliže jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět. Tento lék by mohl vážně poškodit vaše dítě. Během léčby přípravkem Ferriprox musíte užívat účinnou antikoncepci. Na vhodné metodě se dohodněte s lékařem. Pokud během léčby přípravkem Ferriprox otěhotníte, ihned lék vysaďte a informujte lékaře.

Neužívejte přípravek Ferriprox, jste-li kojící matka. Nahlédněte, prosím, do připomínkové kartičky pro pacienta/pečovatele připojené k této příbalové informaci.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Není relevantní.

3. Jak se Ferriprox užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Množství užívaného Ferriproxu závisí na tělesné hmotnosti. Obvyklá dávka je 25 mg/kg, 3krát denně, celková denní dávka je 75 mg/kg. Celková denní dávka by neměla být vyšší než 100 mg/kg. První dávku si vezměte ráno. Druhou dávku si vezměte v poledne. Třetí dávku si vezměte večer. Ferriprox je možno užívat s jídlem nebo mezi jídly; pokud ho však budete brát během jídla, možná si na jeho užívání budete snáze pamatovat.

Jestliže jste užil(a) více Ferriproxu, než jste měl(a)

Nebyly hlášeny žádné případy akutního předávkování přípravkem Ferriprox. Pokud omylem užijete více než předepsanou dávku, obraťte se na svého lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Ferriprox

Ferriprox bude mnohem účinnější, pokud nevynecháte žádnou dávku. Pokud jednu dávku vynecháte, vezměte si ji, jakmile si to uvědomíte, a další si vezměte v pravidelný plánovaný čas. Pokud vynecháte více než jednu dávku, neberte vynechané tablety, ale pokračujte podle normálního harmonogramu. Denní dávku neměňte bez předchozí konzultace s lékařem.

Možné nežádoucí účinky

4.


Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem přípravku Ferriprox je velmi nízký počet bílých krvinek (neutrofilů). K tomuto stavu známému jako závažná neutropenie nebo agranulocytóza došlo u 1 až 2 ze 100 lidí, kteří užívali Ferriprox v klinických studiích. Nízký počet bílých krvinek může být spojen se závažnou a potenciálně život ohrožující infekcí. Jakékoli příznaky infekce, např. horečku, bolest v krku nebo chřipce podobné příznaky, okamžitě nahlaste svému lékaři.

Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihnout více než 1 z 10 osob):

-    bolest břicha

-    nevolnost

-    zvracení

-    načervenalé/hnědé zabarvení moči

Jestliže u vás dojde k nevolnosti nebo zvracení, může vám pomoci, když budete užívat Ferriprox s jídlem. Změna barvy moči je velmi častým účinkem a není zdraví škodlivá.

Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10 osob):

-    nízký počet bílých krvinek (agranulocytóza a neutropenie)

-    bolest hlavy

-    průjem

-    zvýšení hladiny jaterních enzymů

-    únava

-    zvýšení chuti k jídlu

Není známo (frekvenci nelze odhadnout z dostupných údajů):

-    alergické reakce, včetně kožní vyrážky nebo kopřivky

Případy bolestí kloubů a otoků byly v rozmezí od mírné bolesti jednoho nebo více kloubů až po závažnou invaliditu. Bolest ve většině případu vymizela, když pacienti pokračovali v užívání přípravku Ferriprox.

Ze zkušeností po uvedení přípravku Ferriprox na trh vyplývá, že u dětí, kterým byly po dobu několika let dobrovolně podávány dávky převyšující dvojnásobek maximální doporučené dávky 100 mg/kg/den, byly hlášeny neurologické poruchy (např. třes, poruchy chůze, dvojité vidění, bezděčné svalové kontrakce, problémy s koordinací pohybu). Po vysazení Ferriproxu se těchto symptomů zbavily.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Ferriprox uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a štítku za EXP. Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace Co Ferriprox obsahuje

Léčivou látkou je deferipronum. Jedna tableta obsahuje jako léčivou látku deferipronum 500 mg. Pomocné látky jsou:

Jádro tablety: mikrokrystalická celulosa, magnesium-stearát, koloidní bezvodý oxid křemičitý. Potahová vrstva: hypromelosa, makrogol, oxid titaničitý.

Jak Ferriprox vypadá a co obsahuje toto balení

Tablety přípravku Ferriprox jsou bílé až šedobílé potahované tablety ve tvaru tobolek, na jedné straně čisté, na druhé s potiskem "APO" a "500", každé na jedné polovině. Na tabletě je vyznačena půlicí rýha a lze ji rozlomit na poloviny. Ferriprox je balen do lahviček po 100 tabletách.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraci:    Apotex Europe B.V.

Darwinweg 20 2333 CR Leiden Nizozemsko

Výrobce:    Apotex Nederland B.V.

Bio Science Park Archimedesweg 2 2333 CN Leiden Nizozemsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:

Belgie/Belgique/Belgien

Swedish Orphan Biovitrum Ltd


Tél/Tel: + 44 1638 72 23 80


Lietuva

Swedish Orphan Biovitrum International AB c/o UAB CentralPharma Communications Tel: + 370 5 2430444

BtnrapHH

Chiesi Bulgaria Ltd.

Ten.: +359 29236524

Česká republika

Apotex (CR) s.r.o.

Tel: +00420 234 705 700

Danmark

Swedish Orphan Biovitrum A/S Tlf: + 45 32 96 68 69


Luxembourg/Luxemburg

Swedish Orphan Biovitrum Ltd Tél/Tel: + 44 1638 72 23 80

Magyarország

Chiesi Hungary Kft.

Tel.: + 36-1-429 1060

Malta

Swedish Orphan Biovitrum S.R.L. Tel: + 39 0521 19 111


Tel: +49 6103 20269-0


Tel: +44 1638 722380


Deutschland

Swedish Orphan Biovitrum GmbH


Nederland

Swedish Orphan Biovitrum Ltd


Eesti

Swedish Orphan Biovitrum International AB c/o CentralPharma Communications OU Tel: +372 6 015 540

Norge

Swedish Orphan Biovitrum AS Tlf: + 47 66 82 34 00

EkláSa

DEMO ABEE

Tpk: + 30 210 8161802

Osterreich

Swedish Orphan Biovitrum GmbH Tel: +49 6103 20269-0

Espaňa

Swedish Orphan Biovitrum S.L. Tel: + 34 913 91 35 80

Polska

Chiesi Poland Sp.z.o.o. Tel.: + 48 22 6201421

France

Swedish Orphan Biovitrum Tél: + 33 1 85 78 03 40

Portugal

Swedish Orphan Biovitrum S.L. Tel: + 34 913 91 35 80

Hrvatska

Providens d.o.o.

Tel: + 385 1 4874 500

Románia

CHIESI ROMÁNIA S.R.L. Tel: + 40 729 995 020

Ireland

Swedish Orphan Biovitrum Ltd Tel: + 44 1638 72 23 80

Slovenija

Chiesi Slovenija d.o.o. Tel: + 386-1-43 00 901

Ísland

Swedish Orphan Biovitrum A/S Sími: + 45 32 96 68 69

Slovenská republika

Chiesi Slovakia s.r.o.

Tel: + 421-2-59 30 00 60

Italia

Chiesi Farmaceutici S.p.A Tel: + 39 0521 2791

Suomi/Finland

Oy Swedish Orphan Biovitrum AB Puh/Tel: + 358 201 558 840

Kónpoq

The Star Medicines Importers Co. Ltd. Tpk: + 357 25 371056

Sverige

Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) Tel: + 46 8 697 20 00

Latvija

Swedish Orphan Biovitrum International AB c/o CentralPharma Communications SIA Tel: + 371 67 450 497

United Kingdom

Swedish Orphan Biovitrum Ltd Tel: + 44 1638 722380

Tato příbalová informace byla naposledy revidována .

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

Příbalová informace: informace pro uživatele

Ferriprox 100 mg/ml perorální roztok

Deferipronum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informace dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li případně další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

-    U této příbalové informace naleznete připojenou připomínkovou kartičku pro pacienta/pečovatele. Kartičku oddělte, vyplňtet, důkladně přečtěte a noste s sebou.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je Ferriprox a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ferriprox užívat

3.    Jak se Ferriprox užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak Ferriprox uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Ferriprox a k čemu se používá

Ferriprox obsahuje léčivou látku deferipron. Ferriprox je léčivý přípravek, který odstraňuje železo z těla.

Ferriprox se používá k léčbě nahromadění železa způsobeném častými krevními transfúzemi u pacientů s onemocněním thalassaemia major, pokud je současná chelační léčba kontraindikována nebo neadekvátní.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ferriprox užívat

Neužívejte Ferriprox

-    jestliže jste alergický/á na deferipron nebo na kteroukoliv další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

-    jestliže se u vás v minulosti opakovaně vyskytla neutropenie (snížený počet bílých krvinek /neutrofilů/)

-    jestliže jste někdy v minulosti měl(a) agranulocytózu (velmi nízký počet bílých krvinek /neutrofilů/)

-    jestliže v současné době užíváte léky, o nichž je známo, že způsobují neutropenii nebo agranulocytózu (viz bod „Další léčivé přípravky a Ferriprox“).

-    jestliže j ste těhotná nebo kojíte.

Upozornění a opatření

-    nejzávažnějším nežádoucím účinkem, který se může vyskytnout během léčby přípravkem Ferriprox, je velmi nízký počet bílých krvinek (neutrofilů). Tento stav, nazývaný závažná neutropenie nebo agranulocytóza, se vyskytl u 1 až 2 ze 100 lidí, kteří v klinických studiích dostávali Ferriprox. Vzhledem k tomu, že bílé krvinky pomáhají bojovat proti infekci, nízký počet neutrofilů u Vás může zvýšit riziko rozvoje závažné a možná až život ohrožující infekce. Za účelem sledování neutropenie Vás lékař požádá, abyste během léčby přípravkem Ferriprox pravidelně každý týden docházel(a) na krevní testy (hodnotící počet bílých krvinek). Je velmi důležité, abyste se na všechny tyto testy dostavil(a). Prosím, nahlédněte do připomínkové kartičky pro pacienta/pečovatele, která je připojena k této příbalové informaci. Lékaři ihned oznamte jakékoli příznaky infekce, např. horečku, bolest v krku nebo příznaky připomínající chřipku.

- jestliže jste HIV pozitivní nebo máte poruchu funkce ledvin nebo jater, lékař může doporučit další testy.

Lékař vás také požádá, abyste přišli na testy, které budou zjišťovat zátěž těla železem. Kromě toho možná budete muset podstoupit biopsii jater.

Další léčivé přípravky a Ferriprox

Neužívejte léky, o nichž je známo, že způsobují neutropenii nebo agranulocytózu (viz bod „Neužívejte přípravek Ferriprox“). Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Během léčby přípravkem Ferriprox nepoužívejte antacida na bázi hliníku.

Prosím, dříve, než budete současně s přípravkem Ferriprox užívat vitamin C, se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Těhotenství a kojení

Neužívejte tento lék, jestliže jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět. Tento lék by mohl vážně poškodit vaše dítě. Během léčby přípravkem Ferriprox musíte užívat účinnou antikoncepci. Na vhodné metodě se dohodněte s lékařem. Pokud během léčby přípravkem Ferriprox otěhotníte, ihned lék vysaďte a informujte lékaře.

Neužívejte přípravek Ferriprox, jste-li kojící matka. Nahlédněte, prosím, do připomínkové kartičky pro pacienta/pečovatele připojené k této příbalové informaci.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Není relevantní.

Ferriprox perorální roztok obsahuje oranžovou žluť (E 110)

Oranžová žluť (E110) je barvivo, které může vyvolat alergické reakce.

3. Jak se Ferriprox užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Množství užívaného Ferriproxu závisí na tělesné hmotnosti. Obvyklá dávka je 25 mg/kg, 3krát denně, celková denní dávka je 75 mg/kg. Celková denní dávka by neměla být vyšší než 100 mg/kg. K odměření množství přípravku, které vám předepsal lékař, použijte odměrku. První dávku si vezměte ráno. Druhou dávku si vezměte v poledne. Třetí dávku si vezměte večer. Ferriprox je možno užívat s jídlem nebo mezi jídly; pokud ho však budete brát během jídla, možná si na jeho užívání budete snáze pamatovat.

Jestliže jste užil(a) více Ferriproxu, než jste měl(a)

Nebyly hlášeny žádné případy akutního předávkování přípravkem Ferriprox. Pokud omylem užijete více než předepsanou dávku, obraťte se na svého lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Ferriprox

Ferriprox bude mnohem účinnější, pokud nevynecháte žádnou dávku. Pokud jednu dávku vynecháte, vezměte si ji, jakmile si to uvědomíte, a další si vezměte v pravidelný plánovaný čas. Pokud vynecháte více než jednu dávku, neberte vynechané tablety, ale pokračujte podle normálního harmonogramu. Denní dávku neměňte bez předchozí konzultace s lékařem.

Možné nežádoucí účinky

4.


Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem přípravku Ferriprox je velmi nízký počet bílých krvinek (neutrofilů). K tomuto stavu známému jako závažná neutropenie nebo agranulocytóza došlo u 1 až 2 ze 100 lidí, kteří užívali Ferriprox v klinických studiích. Nízký počet bílých krvinek může být spojen se závažnou a potenciálně život ohrožující infekcí. Jakékoli příznaky infekce, např. horečku, bolest v krku nebo chřipce podobné příznaky, okamžitě nahlaste svému lékaři.

Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihovat více než 1 z 10 osob):

-    bolest břicha

-    nevolnost

-    zvracení

-    načervenalé/hnědé zabarvení moči

Jestliže u vás dojde k nevolnosti nebo zvracení, může vám pomoci, když budete užívat Ferriprox s jídlem. Změna barvy moči je velmi častým účinkem a není zdraví škodlivá.

Časté nežádoucí účinky (mohou postihovat až 1 z 10 osob):

-    nízký počet bílých krvinek (agranulocytóza a neutropenie)

-    bolest hlavy

-    průjem

-    zvýšení hladiny jaterních enzymů

-    únava

-    zvýšení chuti k jídlu

Není známo (frekvenci nelze odhadnout z dostupných údajů):

-    alergické reakce, včetně kožní vyrážky nebo kopřivky

Případy bolestí kloubů a otoků byly v rozmezí od mírné bolesti jednoho nebo více kloubů až po závažnou invaliditu. Bolest ve většině případu vymizela, když pacienti pokračovali v užívání přípravku Ferriprox.

Ze zkušeností po uvedení přípravku Ferriprox na trh vyplývá, že u dětí, kterým byly po dobu několika let dobrovolně podávány dávky převyšující dvojnásobek maximální doporučené dávky 100 mg/kg/den, byly hlášeny neurologické poruchy (např. třes, poruchy chůze, dvojité vidění, bezděčné svalové kontrakce, problémy s koordinací pohybu). Po vysazení Ferriproxu se těchto symptomů zbavily.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Ferriprox uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce a štítku za EXP.

Po prvním otevření spotřebujte do 35 dnů. Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace Co Ferriprox obsahuje

Léčivou látkou je deferipron. Jeden ml perorálního roztoku obsahuje 100 mg deferipronu.

Pomocnými látkami j sou čištěná voda; hyetelosa; glycerol; koncentrovaná kyselina chlorovodíková; třešňové aroma; silice máty peprné; oranžová žluť (E 110); sukralosa (E955).

Jak Ferriprox vypadá a co obsahuje toto balení

Ferriprox perorální roztok je čirá, červenooranžová tekutina. Je dodáván v lahvích obsahujících 250 ml nebo 500 ml roztoku.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraci:    Apotex Europe B.V.

Darwinweg 20 2333 CR Leiden Nizozemsko

Výrobce:    Apotex Nederland B.V.

Bio Science Park Archimedesweg 2 2333 CN Leiden Nizozemsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:

Belgie/Belgique/Belgien

Swedish Orphan Biovitrum Ltd


Tél/Tel: + 44 1638 72 23 80


Lietuva

Swedish Orphan Biovitrum International AB c/o UAB CentralPharma Communications Tel: + 370 5 2430444

Bt^rapnn

Chiesi Bulgaria Ltd.

Ten.: +359 29236524

Česká republika

Apotex (CR) s.r.o.

Tel: +00420 234 705 700

Danmark

Swedish Orphan Biovitrum A/S Tlf: + 45 32 96 68 69


Luxembourg/Luxemburg

Swedish Orphan Biovitrum Ltd Tél/Tel: + 44 1638 72 23 80

Magyarország

Chiesi Hungary Kft.

Tel.: + 36-1-429 1060

Malta

Swedish Orphan Biovitrum S.R.L. Tel: + 39 0521 19 111


Tel: +49 6103 20269-0


Tel: +44 1638 722380


Deutschland

Swedish Orphan Biovitrum GmbH


Nederland

Swedish Orphan Biovitrum Ltd


Eesti

Swedish Orphan Biovitrum International AB c/o CentralPharma Communications OU Tel: +372 6 015 540

Norge

Swedish Orphan Biovitrum AS Tlf: + 47 66 82 34 00

Eklába

DEMO ABEE

Tn^: + 30 210 8161802

Osterreich

Swedish Orphan Biovitrum GmbH Tel: +49 6103 20269-0

Espaňa

Swedish Orphan Biovitrum S.L. Tel: + 34 913 91 35 80

Polska

Chiesi Poland Sp.z.o.o. Tel.: + 48 22 6201421

France

Swedish Orphan Biovitrum Tél: + 33 1 85 78 03 40

Portugal

Swedish Orphan Biovitrum S.L. Tel: + 34 913 91 35 80

Hrvatska

Providens d.o.o.

Tel: + 385 1 4874 500

Románia

CHIESI ROMÁNIA S.R.L. Tel: + 40 729 995 020

Ireland

Swedish Orphan Biovitrum Ltd Tel: + 44 1638 72 23 80

Slovenija

Chiesi Slovenija d.o.o. Tel: + 386-1-43 00 901

Ísland

Swedish Orphan Biovitrum A/S Sími: + 45 32 96 68 69

Slovenská republika

Chiesi Slovakia s.r.o.

Tel: + 421-2-59 30 00 60

Italia

Chiesi Farmaceutici S.p.A Tel: + 39 0521 2791

Suomi/Finland

Oy Swedish Orphan Biovitrum AB Puh/Tel: + 358 201 558 840

Kónpoq

The Star Medicines Importers Co. Ltd. Tn^: + 357 25 371056

Sverige

Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) Tel: + 46 8 697 20 00

Latvija

Swedish Orphan Biovitrum International AB c/o CentralPharma Communications SIA Tel: + 371 67 450 497

United Kingdom

Swedish Orphan Biovitrum Ltd Tel: + 44 1638 722380

Tato příbalová informace byla naposledy revidována .

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

Příbalová informace: informace pro uživatele

Ferriprox 1000 mg potahované tablety

Deferipronum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informace dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li případně další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

-    U této příbalové informace naleznete připojenou připomínkovou kartičku pro pacienta/pečovatele. Kartičku oddělte, vyplňtet, důkladně přečtěte a noste s sebou.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je Ferriprox a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ferriprox užívat

3.    Jak se Ferriprox užívá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak Ferriprox uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Ferriprox a k čemu se používá

Ferriprox obsahuje léčivou látku deferipron. Ferriprox je léčivý přípravek, který odstraňuje železo z těla.

Ferriprox se používá k léčbě nahromadění železa způsobeném častými krevními transfúzemi u pacientů s onemocněním thalassaemia major, pokud je současná chelační léčba kontraindikována nebo neadekvátní.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Ferriprox užívat

Neužívejte Ferriprox

-    jestliže jste alergický/á na deferipron nebo na kteroukoliv další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

-    jestliže se u vás v minulosti opakovaně vyskytla neutropenie (snížený počet bílých krvinek /neutrofilů/).

-    jestliže j ste někdy v minulosti měl(a) agranulocytózu (velmi nízký počet bílých krvinek /neutrofilů/).

-    jestliže v současné době užíváte léky, o nichž je známo, že způsobují neutropenii nebo agranulocytózu (viz bod „Další léčivé přípravky a Ferriprox“).

-    jestliže j ste těhotná nebo kojíte.

Upozornění a opatření

-    nejzávažnějším nežádoucím účinkem, který se může vyskytnout během léčby přípravkem Ferriprox, je velmi nízký počet bílých krvinek (neutrofilů). Tento stav, nazývaný závažná neutropenie nebo agranulocytóza, se vyskytl u 1 až 2 ze 100 lidí, kteří v klinických studiích dostávali Ferriprox. Vzhledem k tomu, že bílé krvinky pomáhají bojovat proti infekci, nízký počet neutrofilů u Vás může zvýšit riziko rozvoje závažné a možná až život ohrožující infekce. Za účelem sledování neutropenie Vás lékař požádá, abyste během léčby přípravkem Ferriprox pravidelně každý týden docházel(a) na krevní testy (hodnotící počet bílých krvinek). Je velmi důležité, abyste se na všechny tyto testy dostavil(a). Prosím, nahlédněte do připomínkové kartičky pro pacienta/pečovatele, která je připojena k této příbalové informaci. Lékaři ihned oznamte jakékoli příznaky infekce, např. horečku, bolest v krku nebo příznaky připomínající chřipku.

- jestliže jste HIV pozitivní nebo máte poruchu funkce ledvin nebo jater, lékař může doporučit další testy.

Lékař vás také požádá, abyste přišli na testy, které budou zjišťovat zátěž těla železem. Kromě toho možná budete muset podstoupit biopsii jater.

Další léčivé přípravky a Ferriprox

Neužívejte léky, o nichž je známo, že způsobují neutropenii nebo agranulocytózu (viz bod „Neužívejte přípravek Ferriprox“). Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Během léčby přípravkem Ferriprox nepoužívejte antacida na bázi hliníku.

Prosím, dříve, než budete současně s přípravkem Ferriprox užívat vitamin C, se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Těhotenství a kojení

Neužívejte tento lék, jestliže jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět. Tento lék by mohl vážně poškodit vaše dítě. Během léčby přípravkem Ferriprox musíte užívat účinnou antikoncepci. Na vhodné metodě se dohodněte s lékařem. Pokud během léčby přípravkem Ferriprox otěhotníte, ihned lék vysaďte a informujte lékaře.

Neužívejte přípravek Ferriprox, jste-li kojící matka. Nahlédněte, prosím, do připomínkové kartičky pro pacienta/pečovatele připojené k této příbalové informaci.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Není relevantní.

3. Jak se Ferriprox užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Množství užívaného Ferriproxu závisí na tělesné hmotnosti. Obvyklá dávka je 25 mg/kg, 3krát denně, celková denní dávka je 75 mg/kg. Celková denní dávka by neměla být vyšší než 100 mg/kg. První dávku si vezměte ráno. Druhou dávku si vezměte v poledne. Třetí dávku si vezměte večer. Ferriprox je možno užívat s jídlem nebo mezi jídly; pokud ho však budete brát během jídla, možná si na jeho užívání budete snáze pamatovat.

Jestliže jste užil(a) více Ferriproxu, než jste měl(a)

Nebyly hlášeny žádné případy akutního předávkování přípravkem Ferriprox. Pokud omylem užijete více než předepsanou dávku, obraťte se na svého lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Ferriprox

Ferriprox bude mnohem účinnější, pokud nevynecháte žádnou dávku. Pokud jednu dávku vynecháte, vezměte si ji, jakmile si to uvědomíte, a další si vezměte v pravidelný plánovaný čas. Pokud vynecháte více než jednu dávku, neberte vynechané tablety, ale pokračujte podle normálního harmonogramu. Denní dávku neměňte bez předchozí konzultace s lékařem.

Možné nežádoucí účinky

4.


Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem přípravku Ferriprox je velmi nízký počet bílých krvinek (neutrofilů). K tomuto stavu známému jako závažná neutropenie nebo agranulocytóza došlo u 1 až 2 ze 100 lidí, kteří užívali Ferriprox v klinických studiích. Nízký počet bílých krvinek může být spojen se závažnou a potenciálně život ohrožující infekcí. Jakékoli příznaky infekce, např. horečku, bolest v krku nebo chřipce podobné příznaky, okamžitě nahlaste svému lékaři.

Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihovat více než 1 z 10 osob):

-    bolest břicha

-    nevolnost

-    zvracení

-    načervenalé/hnědé zabarvení moči

Jestliže u vás dojde k nevolnosti nebo zvracení, může vám pomoci, když budete užívat Ferriprox s jídlem. Změna barvy moči je velmi častým účinkem a není zdraví škodlivá.

Časté nežádoucí účinky (mohou postihovat až 1 z 10 osob):

-    nízký počet bílých krvinek (agranulocytóza a neutropenie)

-    bolest hlavy

-    průjem

-    zvýšení hladiny jaterních enzymů

-    únava

-    zvýšení chuti k jídlu

Není známo (frekvenci nelze odhadnout z dostupných údajů):

-    alergické reakce, včetně kožní vyrážky nebo kopřivky

Případy bolestí kloubů a otoků byly v rozmezí od mírné bolesti jednoho nebo více kloubů až po závažnou invaliditu. Bolest ve většině případu vymizela, když pacienti pokračovali v užívání přípravku Ferriprox.

Ze zkušeností po uvedení přípravku Ferriprox na trh vyplývá, že u dětí, kterým byly po dobu několika let dobrovolně podávány dávky převyšující dvojnásobek maximální doporučené dávky 100 mg/kg/den, byly hlášeny neurologické poruchy (např. třes, poruchy chůze, dvojité vidění, bezděčné svalové kontrakce, problémy s koordinací pohybu). Po vysazení Ferriproxu se těchto symptomů zbavily.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Ferriprox uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce a štítku za EXP. Neuchovávejte při teplotě nad 30 °C.

Lahvičky: Uchovávejte lahvičku dobře uzavřenou, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. Po prvním otevření spotřebujte do 50 dnů.

Blistr: Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace Co Ferriprox obsahuje

Léčivou látkou je deferipronum. Jedna 1000 mg tableta obsahuje 1000 mg deferipronu.

Další látky jsou:

Jádro tablety: methylcelulosa 15, krospovidon, magnesium-stearát.

Potahová vrstva: hypromelosa 2910, hyprolosa, makrogol, oxid titaničitý.

Jak Ferriprox vypadá a co obsahuje toto balení

Tablety přípravku Ferriprox 1000 mg jsou bílé až šedobílé potahované tablety ve tvaru tobolek, na jedné straně čisté, na druhé s potiskem "APO" a "1000", každé na jedné polovině. Na tabletě je vyznačena půlicí rýha a lze ji rozlomit na poloviny. Ferriprox je dodáván v lahvičkách obsahujících 50 tablet, lahvičkách obsahujících 100 tablet a blistrových baleních obsahujících 50 tablet.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraci:    Apotex Europe B.V.

Darwinweg 20 2333 CR Leiden Nizozemsko

Výrobce:    Apotex Nederland B.V.

Bio Science Park Archimedesweg 2 2333 CN Leiden Nizozemsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:

Belgie/Belgique/Belgien

Swedish Orphan Biovitrum Ltd


Tél/Tel: + 44 1638 72 23 80


Lietuva

Swedish Orphan Biovitrum International AB c/o UAB CentralPharma Communications Tel: + 370 5 2430444

Btarapun

Chiesi Bulgaria Ltd.


Luxembourg/Luxemburg

Swedish Orphan Biovitrum Ltd


Ten.: +359 29236524


Tél/Tel: + 44 1638 72 23 80


Česká republika

Apotex (CR) s.r.o.

Tel: +00420 234 705 700


Magyarország

Chiesi Hungary Kft. Tel.: + 36-1-429 1060


Deutschland

Swedish Orphan Biovitrum GmbH Tel: +49 6103 20269-0

Nederland

Swedish Orphan Biovitrum Ltd Tel: +44 1638 722380

Eesti

Swedish Orphan Biovitrum International AB c/o CentralPharma Communications OU Tel: +372 6 015 540

Norge

Swedish Orphan Biovitrum AS Tlf: + 47 66 82 34 00

Ekláda

DEMO ABEE

Tn^: + 30 210 8161802

Osterreich

Swedish Orphan Biovitrum GmbH Tel: +49 6103 20269-0

Espaňa

Swedish Orphan Biovitrum S.L. Tel: + 34 913 91 35 80

Polska

Chiesi Poland Sp.z.o.o. Tel.: + 48 22 6201421

France

Swedish Orphan Biovitrum Tél: + 33 1 85 78 03 40

Portugal

Swedish Orphan Biovitrum S.L. Tel: + 34 913 91 35 80

Hrvatska

Providens d.o.o.

Tel: + 385 1 4874 500

Románia

CHIESI ROMÁNIA S.R.L. Tel: + 40 729 995 020

Ireland

Swedish Orphan Biovitrum Ltd Tel: + 44 1638 72 23 80

Slovenija

Chiesi Slovenija d.o.o. Tel: + 386-1-43 00 901

Island

Swedish Orphan Biovitrum A/S Sími: + 45 32 96 68 69

Slovenská republika

Chiesi Slovakia s.r.o.

Tel: + 421-2-59 30 00 60

Italia

Chiesi Farmaceutici S.p.A Tel: + 39 0521 2791

Suomi/Finland

Oy Swedish Orphan Biovitrum AB Puh/Tel: + 358 201 558 840

Kónpoq

The Star Medicines Importers Co. Ltd. Tn^: + 357 25 371056

Sverige

Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) Tel: + 46 8 697 20 00

Latvija

Swedish Orphan Biovitrum International AB c/o CentralPharma Communications SIA Tel: + 371 67 450 497

United Kingdom

Swedish Orphan Biovitrum Ltd Tel: + 44 1638 722380

Danmark

Swedish Orphan Biovitrum A/S Tlf: + 45 32 96 68 69


Malta

Swedish Orphan Biovitrum S.R.L. Tel: + 39 0521 19 111


Tato příbalová informace byla naposledy revidována .

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

PŘIPOMÍNKOVÁ KARTIČKA PRO PACIENTA/PEČOVATELE

((Přední strana))

((Zadní strana))

Důležitá bezpečnostní upozornění pro pacienty užívající Ferriprox (deferipron)

PRO ŽENY V PLODNÉM VĚKU

Neužívejte Ferriprox, jestliže jste těhotná nebo se

Předepisující lékař:

snažíte otěhotnět. Ferriprox užívaný během těhotenství může vážně poškodit nenarozené dítě.

Telefonní č.:

Během léčby přípravkem Ferriprox musíte používat účinnou antikoncepci. Zeptejte se lékaře, která metoda je pro vás nejvhodnější. Pokud během léčby přípravkem Ferriprox otěhotníte, ihned přestaňte přípravek užívat a informujte svého lékaře. Neužívejte Ferriprox, jestliže kojíte.

((1. vnitřní strana))

((2. vnitřní strana))

SLEDOVÁNÍ POČTU BÍLÝCH KRVINEK PŘI LÉČBĚ FERRIPROXEM

Nezapomeňte dodržovat následující pokyny: 1. Každý týden si nechte vyšetřit krev.

Existuje malá možnost, že se u vás během léčby přípravkem Ferriprox rozvine agranulocytóza (velmi nízký počet bílých krvinek), která může vést k závažné infekci. I když agranulocytóza postihuje pouze 1 až 2 pacienty ze 100, je důležité pravidelné vyšetření krve.

2. Ihned kontaktujte lékaře, pokud zaznamenáte horečku, bolest v krku nebo příznaky podobné chřipce.

50