Fentanyl Torrex 50 Mcg/Ml
sp.zn. sukls90712/2014
Souhrn údajů o přípravku
1. Název přípravku FENTANYL TORREX 50 pg/ml
2. Kvalitativní a kvantitativní složení
Fentanyli citras 0,0785 mg/ml odpovídá fentanylum 0,050 mg/ml (50 mikrogramů/ml) Pomocné látky se známým účinkem: obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) na 1 ml, tj. je téměř bez sodíku.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. Léková forma
Injekční roztok
Popis přípravku: čirý, bezbarvý roztok bez mechanických nečistot
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
FENTANYL TORREX je krátkodobě účinný opioid, který se používá:
- k neuroleptické analgezii a anestezii
- jako analgetická složka při celkové a místní anestezii
- k analgetické léčbě na jednotce intenzivní péče u pacientů s řízenou plicní ventilací.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dávkování fentanylu musí být stanoveno individuálně, s přihlédnutím k věku, tělesné hmotnosti, somatickému stavu, základnímu patologickému stavu, doprovodným lékům a typu operace a anestezie. Počáteční dávka by měla být snížena u starších nebo oslabených pacientů. Při výpočtu dalších dávek je třeba přihlížet k účinku počáteční dávky.
Neuroleptická analgezie a neuroleptická anestezie
Pro neuroleptickou analgezii u dospělých je obvyklá počáteční dávka 50 - 100 pg (0,7 - 1,4 pg/kg) fentanylu, podávaného pozvolna intravenózně v kombinaci s neuroleptiky (přednostně s droperidolem). Jestliže je nutná druhá dávka 50 - 100 pg (0,7 - 1,4 pg/kg), může být fentanyl aplikován 30 - 45 minut po počáteční dávce.
Pro neuroleptickou anestezii v podmínkách řízené plicní ventilace u dospělých se obecně podává počáteční dávka 200 - 600 pg (2,8 - 8,4 pg/kg) fentanylu, pozvolna intravenózně v kombinaci s neuroleptiky (přednostně s droperidolem). Dávka závisí na trvání a závažnosti chirurgického výkonu a na léčbě používané k celkové anestezii. Pro prodloužení anestezie je možno podat další dávky 50 - 100 Mg (0,7 - 1,4 Mg/kg) fentanylu každých 30 - 45 minut. Podle průběhu lékařského výkonu se upraví časové intervaly a velikost dalších dávek.
Analgetická součást v celkové anestezii
Pro úvod se podávají intravenózně dávky 70 - 600 Mg (1 - 8,4 Mg/kg). Dávky větší než 200 Mg je třeba podat pouze při řízeném dýchání.
Pro udržení analgezie během celkové anestezie se následně podávají další dávky 25 - 100 Mg (0,35 - 1,4 Mg/kg). Časové intervaly a velikost dávek se upraví podle průběhu chirurgického výkonu.
Zvládání bolesti v jednotkách intenzivní péče
Pro zvládání bolesti u pacientů s řízenou ventilací na jednotce intenzivní péče se dávka fentanylu stanovuje individuálně v závislosti na vnímání bolesti a současné léčbě. Obvykle je počáteční dávka v rozmezí 50 - 100 Mg i.v. (0,7 - 1,4 Mg/kg), v případě nutnosti může být i vyšší. Po počáteční dávce následují opakované injekce, celkově až do 25 - 125 Mg fentanylu/hod. (0,35 - 1,8 Mg/kg/hod).
Dávkování u starších a oslabených pacientů
Počáteční dávka u starších a oslabených pacientů by měla být snížena. Efekt počáteční dávky je nutné vzít v úvahu pro stanovení dalších dávek.
Dávkování u pacientů s chronickou léčbou opioidy
U pacientů s chronickou léčbou opioidy nebo se známou anamnézou jejich nadměrného užívání jsou nutné vyšší dávky fentanylu.
Děti a dospívající
U dětí ve věku 12 až 17 let se použije stejné dávkování jako u dospělých.
Děti ve věku 2 až 11 let
Obvyklé dávkovací schéma je následující:
Dávkování fentanylu u dětí ve věku 2 - 11 let
Věk |
Úvodní dávka |
Doplňková dávka | |
Spontánní respirace |
2 - 11 let |
1 - 3 Mg/kg |
1 - 1,25 Mg/kg |
Asistovaná ventilace |
2 - 11 let |
1 - 3 Mg/kg |
1 - 1,25 Mg/kg |
Techniky, které zahrnují analgézii u spontánně dýchajících dětí jako součást anestézie nebo sedativně analgetických úkonů, mohou použít pouze zkušení pracovníci v prostředí, kde je možno zvládnout náhlou rigiditu hrudní stěny vyžadující intubaci nebo apnoe vyžadující podpůrné dýchání (viz bod 4.4).
Způsob podání
Fentanyl by měl být podáván pouze za podmínek, které umožňují kontrolovat dýchací cesty, a měli by jej podávat pracovníci, kteří jsou kvalifikováni dýchací cesty kontrolovat. (viz bod 4.4).
Fentanyl se podává i.m. a i.v. jako bolus nebo jako infuze.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na fentanyl, jiné opioidy (morfinomimetika) nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 tohoto přípravku.;
- omezená (snížená) plicní funkce, protože opioidy působí respirační depresi;
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Fentanyl by měl být podáván pouze v podmínkách, které umožňují kontrolovat dýchací cesty, a měli by jej podávat pouze pracovníci, kteří mohou dýchací cesty kontrolovat.
Stejně jako v případě všech silných opioidů:
Respirační deprese závisí na dávce a je možno ji odstranit specifickým antagonistou (naloxon), přičemž je někdy nutno podat další dávky antagonisty, protože respirační deprese může trvat déle než účinek antagonisty.
Hluboká (silná) analgezie je provázena výraznou respirační depresí, která může přetrvávat nebo se znovu objevit v pooperační fázi. Je proto třeba, aby pacienti byli vhodným způsobem monitorováni. Je třeba, aby bylo vždy k dispozici vybavení pro resuscitaci a antagonisté opioidů. Hyperventilace v průběhu anestezie může zhoršit vnímavost pacienta na CO2 a nepříznivě ovlivnit dýchání po operaci.
Může se objevit svalová rigidita, která se může týkat také svalstva hrudníku. Jejímu rozvoji je možno zabránit následujícími opatřeními: pomalá i. v. injekce (obvykle stačí u nízkých dávek), premedikace benzodiazepiny a podání myorelaxancií.
Mohou se objevit neepileptické, (myo)klonické pohyby.
Mohou se objevit bradykardie a asystolie, pokud bylo pacientovi podáno příliš malé množství anticholinergika, nebo je-li fentanyl podán v kombinaci s nevagolytickými myorelaxancii. Bradykardii je možno léčit atropinem.
Opioidy mohou vyvolat hypotenzi, především u pacientů s hypovolemií.
Je nutno učinit dostatečně účinná opatření k zachování stabilního arteriálního tlaku.
Je třeba se vyhnout rychlému podání bolusových injekcí opioidů u pacientů s poruchou/snížením prokrvení mozku. U těchto pacientů byl přechodný pokles středního arteriálního tlaku příležitostně provázen krátkodobým snížením mozkového perfuzního tlaku.
U pacientů léčených dlouhodobě opioidy nebo osob závislých na opioidech je někdy třeba podat vyšší dávky.
Doporučuje se snížení dávky u starších nebo oslabených osob.
Dávka opioidu musí být opatrně nastavována (titrována) u pacientů s jedním nebo větším počtem následujících onemocnění: nekompenzovaná hypothyreóza, plicní onemocnění, snížená respirační rezerva, alkoholismus nebo porucha funkce jater nebo ledvin. U těchto pacientů je indikováno déletrvající pooperační monitorování.
Pokud je fentanyl podáván současně s neuroleptiky (např. droperidolem), měl by být lékař obeznámen se specifickými vlastnostmi obou látek, zejména z hlediska odlišného trvání účinku. Při použití této kombinace může dojít k výraznějšímu poklesu krevního tlaku. Neuroleptika mohou vyvolat extrapyramidové příznaky, které je možno zvládnout/kontrolovat antiparkinsoniky.
Stejně jako u dalších opioidů může podání fentanylu vést na základě anticholinergního účinku ke zvýšení tlaku ve žlučovodech a v ojedinělých případech může dojít ke spazmu Oddiho svěrače.
U pacientů s myasthenia gravis je před celkovou anestezií a při této anestezii nutno pečlivě zvážit použití určitých anticholinergních léků a léků vedoucích k neuromuskulární blokádě, včetně i. v. použití fentanylu.
Serotoninový syndrom
Pokud je Fentanyl podáván současně s léky, které ovlivňují serotoninergní neurotransmiterový systém, je třeba zvýšené opatrnosti.
Při současném podávání se serotoninergními léky, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI), nebo s léky, které inhibují metabolismus serotoninu (včetně inhibitorů monoaminoxidázy [IMAO]), může dojít k rozvoji potenciálně život ohrožujícího serotoninového syndromu. Tato situace může nastat v rámci doporučeného dávkování.
Serotoninový syndrom může zahrnovat mentální změny (např. neklid, halucinace, koma), vegetativní labilitu (např. tachykardie, labilní krevní tlak, hypertermie), neuromuskulární abnormality (např. hyperreflexie, poruchy koordinace, svalová ztuhlost), a/nebo gastrointestinální symptomy (např. nauzea , zvracení, průjem).
Je-li podezření na serotoninový syndrom, je třeba fentanyl rychle vysadit.
Maligní hypertermie
U vnímavých jedinců mohou silná anestetika vyvolat hypermetabolický stav kosterního svalstva, který vede k vysoké poptávce kyslíku a klinickému syndromu známému jako maligní hypertermie (MH). Tento klinický syndrom je charakterizován hyperkapnií a horečkou a může zahrnovat svalovou rigiditu , tachykardii , tachypnoe , cyanózu , arytmie a/nebo nestabilní krevní tlak.
V poregistračním období byly hlášeny případy maligní hypertermie bez použití klasických léků vyvolávajících tento syndrom, jako jsou těkavá anestetika a depolarizující myorelaxancia. Tyto nálezy neumožňují vyloučit fentanyl jako spouštěcí faktor.
Léčba MH zahrnuje přerušení podání potenciálních spouštěcích léků, intravenózní aplikaci sodné soli dantrolenu (viz informace k podávání intravenózní sodné soli dantrolenu a použití podpůrné léčby . Taková léčba zahrnuje intenzivní úsilí o obnovení tělesné teploty na normální hodnotu, dýchací a oběhovou podporu a léčbu iontových a acidobasických abnormalit.
Později se může objevit selhání ledvin a rhabdomyolýza. Je třeba monitorovat pokud možno průběžně vylučování moči.
Pediatrická populace
Postupy, k nimž patří analgezie u spontánně dýchajícího dítěte, by měly být použity jako součást anestezie nebo analgezie/sedace pouze tehdy, jsou-li k dispozici zkušení pracovníci a předpoklady pro provedení intubace při náhlé rigiditě hrudní stěny nebo umělé ventilace při rozvoji apnoe.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Působení jiných léků na fentanyl
Některé látky, jako jsou barbituráty, benzodiazepiny, neuroleptika, halogenované plyny a jiné neselektivní centrálně tlumivé léky (např. alkohol), mohou zesilovat účinek narkotik, spočívající v respirační depresi. Z tohoto důvodu by měla být při podání těchto látek dávka fentanylu snížena.
Fentanyl, který se vyznačuje vysokou clearance, je rychle a do značné míry metabolizován cestou cytochromu CYP3A4. Itrakonazol (silný inhibitor CYP3A4) neměl při perorálním podání v dávce 200 mg/den po dobu 4 dnů žádný signifikantní účinek na farmakokinetiku i.v. fentanylu.
Současné podávání flukonazolu nebo vorikonazolu s fentanylem může vést k zesílení účinku fentanylu,
Perorálně podaný ritonavir (který patří k nejsilnějším inhibitorům CYP3A4), snížil clearance i. v. podaného fentanylu o dvě třetiny, nedošlo však k ovlivnění maximální (vrcholové) plazmatické koncentrace po jednorázové i. v. dávce fentanylu. Při použití fentanylu v jediné dávce je při současném podávání silných inhibitorů CYP3A4, jako je např. ritonavir, třeba věnovat mimořádně velkou pozornost léčbě a monitorování pacienta.
Při kontinuálním léčení je někdy žádoucí snížení dávky fentanylu, aby se předešlo kumulaci fentanylu, která zvyšuje riziko déletrvající nebo opožděné respirační deprese.
Serotoninergní léky
Současné podávání fentanylu se serotoninergními látkami, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) nebo inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), může zvýšit riziko serotoninového syndromu, který je potenciálně život ohrožujícím stavem.
Zpravidla se doporučuje přerušit léčení inhibitory MAO dva týdny před operačním zákrokem nebo anestezií. Jak však vyplývá z několika sdělení, nedošlo při použití fentanylu při operačních zákrocích nebo anestezii u pacientů léčených inhibitory MAO k žádným komplikacím.
Účinek fentanylu na jiné léky
Po podání fentanylu by měla být snížena dávka jiných centrálně působících léků.
Při podávání fentanylu dochází ke značnému zvýšení plazmatické koncentrace etomidátu (dvakrát až třikrát). Celková plazmatická clearance a distribuční objem etomidátu klesají při i. v. podávání fentanylu dvakrát až třikrát, bez změny biologického poločasu. Současné podávání i. v. fentanylu a midazolamu vede ke zvýšení terminálního poločasu a snížení plazmatické clearance midazolamu. Při podávání těchto léků v kombinaci s fentanylem může být proto zapotřebí snížení dávky.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Nejsou k dispozici žádné adekvátní údaje o podávání fentanylu těhotným ženám. Fentanyl může procházet v časné fázi těhotenství placentou. Studie na zvířatech zjistily určitou reprodukční toxicitu (viz bod „Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti“). Není známo potenciální riziko u lidí.
Použití (intramuskulární nebo intravenózní) v průběhu vedení porodu (včetně císařského řezu) se nedoporučuje, protože fentanyl prochází placentární bariérou a dechové centrum plodu je mimořádně citlivé na opioidy. Pokud však přesto dojde k použití fentanylu, mělo by vždy být k dispozici antidotum pro dítě.
Kojení
Fentanyl přechází do mateřského mléka, a žena by proto neměla během 24 hodin po podání fentanylu kojit. Kojení je po terapii fentanylem doporučeno pouze po pečlivém zvážení poměru přínos/riziko.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Pacienti mohou řídit nebo obsluhovat stroje až po uplynutí dostatečně dlouhého časového intervalu od podání fentanylu.
4.8 Nežádoucí účinky
Údaje z klinických hodnocení
Bezpečnost intravenózně podaného fentanylu byla hodnocena u 376 pacientů, kteří se účastnili 20 klinických hodnocení s fentanylem užitým pro navození celkové anestézie. Těmto pacientům byla podána nejméně jedna dávka fentanylu a byly vyhodnoceny údaje o bezpečnosti. Na základě sumárních údajů z těchto klinických hodnocení bylo zjištěno, že nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky (s incidencí > 5 %) byly: nauzea (26,1 %), zvracení (18,6 %), svalová ztuhlost (10,4 %), hypotenze (8,8 %), hypertenze (8,8 %), bradykardie (6,1 %) a útlum (5,3 %).
Nežádoucí účinky identifikované u intravenózně podaného fentanylu v klinických hodnoceních nebo po uvedení na trh jsou uvedeny v Tabulce 1.
Skupiny četností jsou definovány následovně: Velmi časté (> 1/10); Časté (> 1/100 až < 1/10); Méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); Vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); Velmi vzácné (< 1/10 000) a Není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Třídy orgánových systémů |
Nežádoucí účinek | |||
Četnost | ||||
Velmi časté |
Časté |
Méně časté |
Není známo | |
Poruchy imunitního systému |
Hypersenzitivita (např. anafylaktický šok, anafylaktická reakce, kopřivka) | |||
Psychiatrické poruchy |
Euforická nálada | |||
Poruchy nervového systému |
Dyskineze, útlum, závrať |
Konvulze, ztráta vědomí, myoklonus | ||
Poruchy oka |
Poruchy vidění | |||
Srdeční poruchy |
Bradykardie, |
Srdeční zástava | ||
Cévní poruchy |
Hypotenze, hypertenze, bolest žil |
Flebitida, kolísání krevního tlaku | ||
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy |
Laryngospasmus, bronchospasmus, apnoe |
Hyperventilace, škytání |
Respirační | |
Gastrointestinální poruchy | ||||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Alergická |
Pruritus | ||
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně |
Svalová ztuhlost | |||
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
hypotermie | |||
Poranění, otravy a procedurální komplikace |
Pooperační |
Komplikace po anestézii na dýchacích cestách, pooperační agitovanost |
Podávají-li se spolu s fentanylem neuroleptika, lze pozorovat tyto nežádoucí účinky: zimnici a/nebo třesavku, neklid, pooperační epizody halucinací a extrapyramidové příznaky.
4.9 Předávkování
Příznaky:
Předávkování fentanylem se projevuje prohloubením farmakologického účinku. V závislosti na individuální citlivosti je klinický obraz určen především stupněm respirační deprese, který se mění od bradypnoe k apnoe.
Léčba:
Při rozvinutí hypoventilace nebo apnoe je podáván kyslík a zaváděna asistovaná nebo řízená ventilace dle indikace. Specifický antagonista opioidů naloxon se používá k eliminaci respirační deprese. To nevylučuje použití dalších bezprostředních opatření. Respirační deprese může přetrvávat déle než účinek antagonisty, což vyžaduje podání další dávky.
Je-li dechový útlum provázen svalovou rigiditou, je zapotřebí podat intravenózně neuromuskulární blokátor a zahájit asistovanou nebo řízenou ventilaci.
Pacient musí být pečlivě sledován, musí být monitorována tělesná teplota a zajištěn adekvátní přísun tekutin. Při závažné hypotenzi nebo jejím přetrvávání lze uvažovat o možné hypovolémii. Pokud je prokázána, lze ji zvládnout odpovídající parenterální rehydratací.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Anestetika celková, anestetika opioidní, fentanyl ATC kód: N01AH01
' Fentanyl je vysoce účinné opioidní analgetikum, které se používá jako analgetická složka celkové anestezie nebo samostatně jako anestetikum.
Jedna dávka 100 gg (2 ml) má analgetický účinek odpovídající dávce 10 mg morfinu. Fentanyl má rychlý nástup účinku. Maximálního analgetického účinku a účinku spočívajícího v respirační depresi je dosaženo během několika minut.
Průměrné trvání analgetického účinku je cca 30 minut při bolusové injekci dávky 100 gg. Síla (intenzita) analgezie závisí na dávce a může být přizpůsobena zátěži bolesti při chirurgickém zákroku.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Distribuce v organismu
Po intravenózní injekci dochází k rychlému poklesu koncentrace fentanylu v plazmě, při poločasu cca 1 minuta, 15 minut a 6 hodin v distribuční fázi. Distribuční objem v centrálním kompartmentu je přibližně 15 litrů, celkový distribuční objem je přibližně 400 litrů.
80-85 % fentanylu se váže na plazmatické bílkoviny.
Metabolismus
Fentanyl podléhá rychlému metabolismu probíhajícímu převážně v játrech. Clearance je přibližně 0,5 l/hod.
Eliminace z organismu
Přibližně 75 % podané dávky je vyloučeno močí během 24 hodin. Pouze 10 % je vyloučeno jako nezměněná látka.
Pediatrická populace
Vazba fentanylu na bílkoviny u novorozenců je přibližně 62 %, tedy nižší než u dospělých. Clearance a distribuční objem jsou u kojenců a dětí vyšší. To může vést k nutnosti vyšších dávek fentanylu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Experimenty provedené na samicích potkanů zjistily snížení fertility i letalitu embryí, nebyly však pozorovány žádné známky teratogenního účinku. Fentanyl přechází do mateřského mléka.
Experimenty zaměřené na mutagenitu provedené u bakterií a hlodavců ukázaly, že fentanyl nemá žádný mutagenní potenciál. Stejně jako jiné opioidy má fentanyl in vitro mutagenní účinek na buňky savců, ale pouze ve velmi vysokých koncentracích.
Z tohoto důvodu není fentanyl hodnocen jako lék s genotoxickým účinkem u pacientů. Dlouhodobé studie kancerogenity nebyly provedeny.
6. Farmaceutické údaje
6.1. Seznam pomocných látek
Chlorid sodný, voda na injekci, roztok kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l, roztok hydroxidu sodného 0,1 mol/l.
6.2. Inkompatibility
Fentanyl-citrát je inkompatibilní se sodnou solí fenobarbitalu, sodnou solí methohexitalu, sodnou solí thiopentalu a nafcilinu.
Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6.
6.3. Doba použitelnosti
3 roky.
Z mikrobiologického hlediska má být přípravek po otevření použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by doba neměla být delší než 24 hodin při 2 - 8 °C, pokud ředění neproběhlo za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.
6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte ampulky v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5. Druh obalu a obsah balení
Ampulky z bezbarvého skla (typ I), krabička.
Velikost balení: 5 x 2 ml, 5 x 10 ml
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
Pro intravenózní infúzi se injekční roztok fentanylu může zředit s následujícími roztoky: 0,9% NaCl, 5% a 10% roztok dextrózy a Ringerův roztok.
7. Držitel rozhodnutí o registraci
Chiesi CZ s.r.o., Na Květnici 33, Praha 4, Česká republika
8. Registrační číslo
90/044/01-C
9. Datum první registrace/prodloužení registrace
Datum první registrace: 24. 1. 2001
Datum posledního prodloužení registrace: 24.10.2012
10. Datum revize textu
9.1.2015
10/10