Příbalový Leták

Fabrazyme 35 Mg

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

PŘÍLOHA I

Fabrazyme 35 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna injekční lahvička přípravku Fabrazyme obsahuje nominální množství agalsidasum beta 35 mg. Po rozpuštění v 7,2 ml vody na injekce obsahuje jedna injekční lahvička přípravku Fabrazyme 5 mg/ml (35 mg/7 ml) agalsidázy beta. Vzniklý roztok musí být dále ředěn (viz bod 6.6).

Agalsidáza beta je rekombinantní forma lidské a-galaktosidázy A a vyrábí se rekombinantní DNA technologií z buněčné kultury ovariálních buněk čínských křečků. Sekvence aminokyselin rekombinantní formy, stejně jako sekvence nukleotidů tvořící její kód, jsou shodné s přirozenou formou a-galaktosidázy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok.

Bílý až téměř bílý lyofilizovaný koláč nebo prášek.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Fabrazyme je indikován pro dlouhodobou enzymatickou substituční léčbu u pacientů s potvrzenou diagnózou Fabryho choroby (nedostatek a-galaktosidázy A).

Fabrazyme je indikován k léčbě dospělých, dětí a dospívajících ve věku 8 let a starších.

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčbu přípravkem Fabrazyme by měl provádět lékař se zkušenostmi s léčbou Fabryho choroby nebo jiných dědičných poruch metabolismu.

Dávkování

Doporučená dávka přípravku Fabrazyme je 1 mg/kg tělesné hmotnosti, aplikovaná jedenkrát za dva týdny intravenózní infuzí.

V klinických studiích byly použity alternativní režimy dávkování. V jedné z těchto studií, po počáteční dávce 1,0 mg/kg jedenkrát za 2 týdny po dobu 6 měsíců, může dávka 0,3 mg/kg jedenkrát za 2 týdny zajistit clearance GL-3 pro určité typy buněk u některých pacientů; nicméně dlouhodobá klinická relevance těchto nálezů nebyla určena (viz bod 5.1).

Počáteční rychlost infuze by neměla překročit 0,25 mg/min (15 mg/hod), aby se minimalizovalo riziko vzniku reakce na infuzi. Když si pacient na infuzi dobře zvykne, lze rychlost infuze při dalších aplikacích postupně zvyšovat.

Domácí infuze přípravku Fabrazyme lze zvažovat u pacientů, kteří infuze dobře snášejí. Rozhodnutí o převedení pacienta na domácí infuze lze učinit až poté, co jeho stav vyhodnotí ošetřující lékař a infuze doporučí. Pokud se u pacienta při domácí infuzi objeví nežádoucí příhody, musí infuzi ihned přerušit a vyhledat pomoc zdravotnického pracovníka. Následné infuze může být nutné provádět ve zdravotnickém zařízení. Dávkování a rychlost infuze by při domácí infuzi měly zůstat konstantní -pacient je nesmí měnit bez dohledu zdravotnického pracovníka.

Zvláštní _ populace

Pacienti s poruchou funkce ledvin

U pacientů s renální insuficiencí není třeba upravovat dávkování.

Pacienti s poruchou funkce jater

Studie u pacientů s jaterní insuficiencí nebyly dosud provedeny.

Starší pacienti

Účinnost a bezpečnost přípravku Fabrazyme nebyla potvrzena u starších osob nad 65 let věku, a v současnosti nelze pro tyto pacienty doporučit optimální dávkovací režim.

Pediatrická populace

Studie u dětí ve věku od 0 do 7 let nebyly provedeny, a v současnosti nelze pro pacienty v této skupině dětského věku doporučit dávkovací režim, protože účinnost a bezpečnost nebyla zatím stanovena. U dětí ve věku od 8 do 16 let není nutná úprava dávkování.

Způsob podání

Návod k rekonstituci a naředění léčivého přípravku před jeho podáním je uveden v bodě 6.6.

4.3    Kontraindikace

Život ohrožující hypersenzitivita (anafylaktická reakce) na léčivou látku, nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Imunogenicita

Protože je agalsidáza beta (r-haGAL) rekombinantní protein, vznik IgG protilátek lze očekávat u pacientů s nízkou nebo žádnou reziduální enzymatickou aktivitou. U většiny pacientů se vyvinou IgG protilátky proti r-haGAL zpravidla do 3 měsíců od první infuze přípravku Fabrazyme. S postupem času se u většiny séropozitivních pacientů v klinických studiích prokázal buď klesající trend v titrech (na základě > 4násobné redukce titrů od naměřeného maxima po poslední měření) (40 % pacientů) nebo trend tolerance (nedetekovatelné protilátky potvrzené 2 následnými radioimunoprecipitačními (RIP) stanoveními) (14 % pacientů) nebo prokázané konstantní hodnoty (35 % pacientů).

Reakce na infuzi

U pacientů s protilátkami proti r-haGAL je větší riziko vzniku reakcí souvisejících s infuzí (IAR), které jsou definovány jako jakákoli související nežádoucí příhoda nastalá v den, kdy byla infuze podána. Tyto pacienty je třeba při dalších aplikacích agalsidázy beta léčit s maximální opatrností (viz bod 4.8). Stav protilátek se musí pravidelně monitorovat.

V klinických studiích u šedesáti sedmi procent (67 %) pacientů došlo k nejméně jedné reakci související s infuzí (viz bod 4.8). Frekvence IAR se s časem snižovala. Pacienti léčení agalsidázou beta v průběhu klinického hodnocení, kteří prodělali mírné nebo středně závažné reakce související s infuzí, pokračovali v léčbě po snížení rychlosti infuze (~0,15 mg/min; 10 mg/hod) a/nebo po premedikaci antihistaminiky, paracetamolem, ibuprofenem a/anebo kortikosteroidy.

Přecitlivělost

Jsou také možné hypersenzitivní reakce alergického typu, jako u všech ostatních nitrožilních bílkovinných léčivých přípravků.

U malého počtu pacientů se projevily reakce, které poukazovaly na bezprostřední hypersenzitivitu (typu I). Pokud se vyskytne těžká alergická nebo anafylaktická reakce, je třeba okamžitě zahájit odpovídající léčbu a zvážit okamžité přerušení podávání přípravku Fabrazyme. Přitom je třeba dodržovat aktuální léčebné postupy pro akutní léčbu. Fabrazyme byl opatrně znovu nasazen a podán všem 6 pacientům, kteří měli v klinické studii pozitivní test na IgE protilátky nebo pozitivní kožní test na Fabrazyme. V této klinické studii byla na počátku opětovného nasazení podána snížená dávka při nižší rychlosti infuze (V2 terapeutické dávky při V25 počáteční standardní doporučené rychlosti). Poté, co pacient toleruje infuzi, dávku lze zvyšovat až k dosažení terapeutické dávky 1 mg/kg a rychlost infuze lze zvýšit pomalou titrací v závislosti na snášenlivosti.

Pacienti s pokročilým onemocněním ledvin

Účinek přípravku Fabrazyme na ledviny může být omezen u pacientů s pokročilým onemocněním ledvin.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Žádné studie interakcí ani žádné studie metabolismu in vitro nebyly provedeny. Agalsidáza beta vzhledem ke svému metabolismu pravděpodobně nezpůsobuje lékové interakce zprostředkované cytochromem P450.

Fabrazyme by neměl být podáván společně s chlorochinem, amiodaronem, benochinem, či gentamycinem kvůli teoretickému riziku inhibice intracelulární aktivity a-galaktosidázy.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Adekvátní údaje o podávání agalsidázy beta těhotným ženám nejsou k dispozici.

Studie na zvířatech neukázaly žádné přímé ani nepřímé škodlivé účinky s ohledem na vývoj embrya či plodu (viz bod 5.3).

Fabrazyme by neměl být během těhotenství podáván, pokud to není nezbytně nutné.

Kojení

Agalsidáza beta se může vylučovat do mateřského mléka. Protože nejsou známy účinky na novorozence vystavené agalsidáze beta prostřednictvím mateřského mléka, doporučuje se při aplikaci přípravku Fabrazyme přerušit kojení.

Fertilita

Studie stanovující možné účinky přípravku Fabrazyme na poruchy plodnosti nebyly provedeny.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Fabrazyme může mít v den podání malý vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, jelikož se mohou projevit tyto nežádoucí účinky: omámenost, somnolence, vertigo a synkopa (viz bod 4.8).

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Jelikož je agalsidáza beta (r-haGAL) rekombinantní protein, očekává se u pacientů s nízkou nebo žádnou residuální aktivitou enzymu tvorba protilátek typu IgG. U pacientů s protilátkami proti r-haGAL je vyšší pravděpodobnost výskytu reakcí na infuzi (IAR). U malého počtu pacientů byly hlášeny reakce ukazující na akutní reakci přecitlivělosti (typ I) (viz bod 4.4).

Mezi velmi časté nežádoucí účinky patřily třesavka, pyrexie, pocit chladu, nevolnost, zvracení, bolest hlavy a parestezie. U šedesáti sedmi procent (67 %) pacientů došlo k reakci na infuzi alespoň jednou. V postmarketingové fázi byly hlášeny anafýlaktoidní reakce.

Tabulkový přehled nežádoucích účinků

Nežádoucí účinky hlášené z klinických studií zahrnujících 168 pacientů (154 mužů a 14 žen) léčených přípravkem Fabrazyme podávaným v dávce 1 mg/kg každé 2 týdny po dobu nejméně jedné infuze a maximálně 5 let jsou uvedeny v následující tabulce podle jednotlivých orgánových systémů a četnosti výskytu (velmi časté: > 1/10; časté > 1/100 až < 1/10 a méně časté > 1/1000 až < 1/100). Ve světle relativně malého počtu léčených pacientů je výskyt nežádoucích účinků u jednotlivého pacienta definován jako méně častý. Nežádoucí účinky hlášené pouze v postmarketingové fázi jsou rovněž zařazeny do níže uvedené tabulky a to v kategorii „není známo“ (z dostupných údajů nelze určit). Závažnost nežádoucích účinků byla převážně mírná až středně těžká:

Výskyt nežádoucích účinků spojených s léčbou přípravkem Fabrazyme

Třídy orgánových systémů

Velmi časté

Časté

Méně časté

Není známo

Infekce a infestace

---

nazofaryngitida

rinitida

Poruchy

imunitního

systému

anafylaktoidní

reakce

Poruchy

nervového

systému

bolesti hlavy, parestézie

závratě, somnolence, hypestezie, pálivý pocit, letargie, synkopa

hyperestezie,

tremor

Oční poruchy

zvýšené slzení

svědění očí, oční hyperémie

Ušní poruchy

tinnitus, závrať

otok boltce, bolest ucha

Srdeční poruchy

tachykardie,

palpitace,

bradykardie

sinusová

bradykardie

Cévní poruchy

zrudnutí

hypertenze,

bledost,

hypotenze, nával horka

chladná akra končetin

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

dušnost, kongesce nosní sliznice, pocit přiškrcení v hrdle, kašel se sípavostí, exacerbace dušnosti

bronchospazmus, bolest hltanu a hrtanu, rinorea, tachypnoe, kongesce horního

dýchacího traktu

hypoxie

Gastrointestinální

poruchy

nevolnost,

zvracení

bolesti břicha, bolesti v horní části břicha, břišní potíže, žaludeční potíže, orální hypestezie, průjem

dyspepsie,

dysfagie

Poruchy kůže a podkožní tkáně

pruritus, kopřivka, vyrážka, erytém, generalizovaný pruritus, angioneurotický edém, otoky na obličeji,

makulopapulární

vyrážka

livedo retikularis, erytematózní vyrážka, svědící vyrážka, kožní diskolorace, kožní potíže

leukocytoklastická

vaskulitida

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

bolesti v končetinách, myalgie, bolesti zad, svalové křeče, artralgie, tuhost svalů,

muskuloskeletální

bolesti

muskuloskeletální

ztuhlost

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

třesavka, pyrexie, pocit chladu

únava, hrudní diskomfort, pocit horka, periferní edém, bolest, asténie, bolest na prsou, otoky na obličeji, hypertermie

pocit horka a chladu, onemocnění podobné chřipce, bolest v místě infuze, reakce v místě infuze, trombóza v místě injekce,

malátnost, edém

Vyšetření

pokles saturace kyslíkem

Pro účely této tabulky je >1 % definováno jako reakce vyskytující se u 2 nebo více pacientů. Terminologie nežádoucích účinků vychází ze slovníku Medical Dictionary for Regulatory Activities (MedDRA)

Popis vybraných nežádoucích účinků Reakce na infuzi

Reakce na infuzi nejčastěji zahrnovaly horečku a třesavku. Další příznaky zahrnovaly mírnou nebo středně závažnou dušnost, hypoxii (pokles saturace kyslíkem), pocit přiškrcení v hrdle, hrudní diskomfort, zrudnutí, pruritus, kopřivku, edém tváře, angioneurotický edém, rinitidu, bronchospazmus, tachypnoe, sípot, hypertenzi, hypotenzi, tachykardii, palpitace, bolest břicha, nevolnost, zvracení, bolesti spojené s infuzí včetně bolesti končetin, myalgie, a bolesti hlavy.

Reakce na infuzi byly léčeny snížením rychlosti infuze společně s aplikací nesteroidních protizánětlivých léčiv, antihistaminik a/nebo kortikosteroidů. U šedesáti sedmi procent (67 %) pacientů se vyskytla alespoň jedna reakce na infuzi. Frekvence těchto reakcí se časem snižovala. Většinu těchto reakcí lze připsat tvorbě protilátek IgG a/nebo aktivaci komplementu. U omezeného počtu pacientů byly zjištěny protilátky IgE (viz bod 4.4).

Pediatrická populace

Omezené informace naznačují, že bezpečnostní profil léčby přípravkem Fabrazyme u dětských pacientů (starších 7 let) se neliší od toho, který lze pozorovat u dospělých.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

V klinických studiích byly použity dávky do 3 mg/kg tělesné hmotnosti.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Trávicí trakt a metabolismus, jiná léčiva, enzymy. ATC kód: A16AB04.

Fabrvho nemoc

Fabryho choroba je dědičné heterogenní a multisystémové progresivní onemocnění, které postihuje muže i ženy. Je charakterizováno nedostatkem a-galaktosidázy. Omezená nebo chybějící aktivita a-galaktosidázy má za následek kumulaci GL-3 v lysosomech mnoha typů buněk včetně endoteliálních a parenchymatických, což nakonec vede ke klinickým poruchám ohrožujícím život v důsledku ledvinových, srdečních a cerebrovaskulárních komplikací.

Mechanismus účinku

Účelem enzymatické substituční léčby je obnovit úroveň enzymatické aktivity na dostatečnou pro odstranění kumulovaného substrátu z tkání orgánu a tím zamezení stabilizace nebo obratu v progresivním poklesu funkcí těchto orgánů před vznikem nevratného poškození.

Po intravenózní infuzi je agalsidáza beta rychle stahována z krevního oběhu a vázána vaskulárními endoteliálními a parenchymálními buňkami do lysosomů, pravděpodobně prostřednictvím receptorů manózo-6-fosfátu, manózy a asialoglykoproteinů.

Klinická účinnost a bezpečnost

Účinnost a bezpečnost přípravku Fabrazyme byla hodnocena v jedné studii u dětí, jedné studii pro určení dávky, ve dvou dvojitě zaslepených placebem kontrolovaných studiích a jedné otevřené rozšířené studii zahrnující muže i ženy. Ve studii pro určení dávky byly hodnoceny účinky dávek 0,3,

1,0 a 3,0 mg/kg jednou za 2 týdny a dávek 1,0 a 3,0 mg/kg jednou za 2 dny. Při všech uvedených dávkách byla pozorována redukce GL-3 v ledvinách, srdci, kůži a plasmě. Pokles GL-3 v plasmě závisel na dávce, byl však méně konzistentní při dávce 0,3 mg/kg. Kromě toho také reakce na infuzi byly závislé na dávce.

V první klinické studii kontrolované placebem se účinnost přípravku Fabrazyme na odstranění GL-3 z vaskulárního endotelia ledvin projevila po dvaceti týdnech léčby. Tohoto odstranění bylo dosaženo u 69 % (20 z 29) pacientů léčených přípravkem Fabrazyme, ale u žádného z pacientů, kterým bylo aplikováno placebo (p<0,001). Toto zjištění bylo dále podepřeno statisticky významným poklesem GL-3 inkluzí v ledvinách, srdci a kůži společně i v jednotlivých orgánech pacientů léčených agalsidázou beta oproti pacientům užívajícím placebo (p<0,001). Trvalé odstranění GL-3 z vaskulárního endotelia ledvin po léčbě agalsidázou beta bylo dále prokázáno v rozšířené otevřené pokračovací studii. Odstranění bylo dosaženo u 47 z 49 pacientů (96 %), u nichž byly k dispozici informace v 6. měsíci a u 8 z 8 pacientů (100 %) u nichž byly k dispozici informace na konci studie (celkem až 5 let léčby). Odstranění GL-3 bylo rovněž dosaženo u několika dalších typů buněk z ledvin. Léčba vedla k rychlé normalizaci plazmatických hladin GL-3, které zůstaly normální během 5 let.

Renální funkce, měřená rychlostí glomerulární filtrace a kreatininem v séru, rovněž tak proteinurie, zůstávala stabilní u většiny pacientů. Účinek přípravku Fabrazyme na ledviny byl však omezen u pacientů s pokročilým onemocněním ledvin.

I když nebyly provedeny žádné systematické studie pro posouzení účinku na neurologické známky a příznaky, výsledky rovněž naznačují, že u pacientů může dojít ke snížení bolesti a zvýšení kvality života po enzymatické substituční terapii.

Pro zjištění, zda Fabrazyme snižuje četnost výskytu renální, srdeční nebo cerebrovaskulární choroby a úmrtí byla provedena další dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie zahrnující 82 pacientů. Počet klinických příhod byl podstatně nižší u pacientů léčených přípravkem Fabrazyme v porovnání s pacienty léčenými placebem (snížení rizika =53 % u populace „intent-to-treat“ (p=0,0577), snížení rizika = 61 % u populace podle protokolu (p=0,0341)). Tento výsledek byl konzistentní při hodnocení renálních, srdečních i cerebrovaskulárních příhod.

Výsledky těchto studií naznačují, že léčba přípravkem Fabrazyme v dávkování 1 mg/kg každý druhý týden poskytuje klinickou výhodu v klíčových klinických výsledcích u pacientů v rané i pokročilé fázi

Fabryho choroby. Protože je tento stav pomalu postupující, může mít včasná diagnóza a léčba zásadní význam pro dosažení nejlepších výsledků.

V    další studii, která zahrnovala 21 pacientů (mužů), byla sledována clearance GL3 v ledvinách a kožních tkáních při alternativním režimu dávkování. Po léčbě dávkami 1 mg/kg každý druhý týden po dobu 24 týdnů byl režim dávkování 0,3 mg/kg vždy jedenkrát za 2 týdny po dobu 18 měsíců schopen zajistit clearance buněčného GL-3 v kapilárním endotelu ledviny, v jiných typech ledvinových buněk a v kůži (endotelu povrchových kožních kapilár) u většiny pacientů. Při nižších dávkách však mohou u některých pacientů hrát roli protilátky IgG ve vztahu ke clearance GL-3. Vzhledem k omezením projektu studie (malý počet pacientů) nelze učinit žádné definitivní závěry ohledně udržovacího režimu dávkování, tyto nálezy však naznačují, že po počáteční debulking dávce 1,0 mg/kg vždy jedenkrát za dva týdny může být dávka 0,3 mg/kg vždy jedenkrát za dva týdny pro některé pacienty dostačující pro zajištění clearance GL-3.

Po uvedení přípravku na trh byly získány zkušenosti s pacienty, kteří léčbu zahájili na dávce 1 mg/kg každé 2 týdny a poté po delší dobu dostávali sníženou dávku. U některých pacientů byla spontánně hlášena zvýšená frekvence výskytu následujících symptomů: bolest, parestezie, průjem, některé kardiální a renální příznaky a příznaky spojené s centrálním nervovým systémem. Tyto hlášené symptomy připomínají přirozený průběh Fabryho choroby.

Pediatrická populace

V    otevřené pediatrické studii bylo šestnáct pacientů (8-16 let; 14 mužů, 2 ženy) s Fabryho chorobou léčeno po dobu jednoho roku. Clearance GL-3 v endotelu povrchových kožních cév bylo dosaženo u pacientů s kumulací GL-3 při vstupním vyšetření. U 2 pacientek byla kumulace GL-3 v endotelu povrchových kožních cév při vstupním vyšetření nízká nebo žádná, proto lze tento závěr aplikovat pouze u mužských pacientů.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenózní aplikaci agalsidázy beta dospělým v dávkách 0,3 mg, 1 mg a 3 mg/kg tělesné hmotnosti se hodnoty AUC zvýšily více, než by odpovídalo aplikované dávce, a to kvůli snížení clearance naznačující dosažení nasycené clearance. Poločas eliminace byl závislý na dávce a pohyboval se v rozmezí 45 - 100 minut.

Po intravenózní aplikaci agalsidázy beta dospělým při době infuze asi 300 minut a dávce 1 mg/kg tělesné hmotnosti jednou za dva týdny se průměrné plazmatické koncentrace Cmax pohybovaly od 2000 do 3500 ng/ml, zatímco AUCinf od 370 do 780 pg.min/ml. Vss se pohyboval od 8,3 - 40,8 l, plazmatická clearance od 119-345 ml/min a průměrný poločas eliminace od 80 do 120 minut.

Agalsidáza beta je bílkovina a očekává se její metabolická degradace hydrolýzou peptidů. Proto se neočekává, že by zhoršená funkce jater mohla klinicky významně ovlivnit farmakokinetiku agalsidázy beta. Renální eliminace agalsidázy beta je považována pouze za doplňkovou cestu vylučování.

Pediatrická populace

Farmakokinetika přípravku Fabrazyme byla rovněž vyhodnocena u 15 dětských pacientů (ve věku 8,5 až 16 let a o hmotnosti 27,1 až 64,9 kg). U této populace neměla hmotnost vliv na clearance agalsidázy. Počáteční clearance byla 77 ml/min s objemem distribuce v ustáleném stavu (Vss) 2,6 l; poločas eliminace byl 55 min. Po sérokonverzi IgG se clearance snížila na 35 ml/min, Vss se zvýšil na 5,4 l a poločas se zvýšil na 240 min. Čistým účinkem těchto změn po sérokonverzi bylo zvýšení expozice 2- až 3x podle AUC a Cmax. U pacientů se zvýšenou expozici po sérokonverzi nedošlo k žádným neočekávaným bezpečnostním problémům.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po jednorázovém a opakovaném podávání a embryonální/fetální toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. Studie zkoumající další vývojová stadia dosud nebyly provedeny. Neočekává se genotoxický ani kancerogenní potenciál.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Mannitol

Monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného Heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného

6.2    Inkompatibility

Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto Fabrazyme nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky ve stejné infuzi.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

Rozpuštěné a naředěné roztoky

Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele. Roztok po rekonstituci nelze uchovávat a má být ihned dále naředěn; pouze naředěný roztok lze uchovávat maximálně 24 hodin při teplotě 2 °C - 8 °C.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci a naředění j sou uvedeny v bodě 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Fabrazyme 35 mg se dodává v 20 ml injekčních lahvičkách (sklo typu I). Uzávěr je tvořen silikonizovanou butylovou zátkou a hliníkovou pertlí s plastikovou odtrhovací čepičkou.

Velikost balení: 1, 5 nebo 10 injekčních lahviček v jedné krabičce.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok je třeba rozpustit ve vodě na injekci a dále naředit 0,9% roztokem chloridu sodného pro intravenózní podání a poté aplikovat cestou intravenózní infuze.

Používejte aseptickou techniku.

1. Podle hmotnosti pacienta určete počet lahviček, j ej ichž obsah j e třeba rozpustit, a vyj měte j e z chladničky, aby dosáhly pokojové teploty (asi během 30 minut). Každá injekční lahvička přípravku Fabrazyme je určena pouze k jednorázovému použití.

2.    Každou injekční lahvičku přípravku Fabrazyme 35 mg rozpusťte v 7,2 ml vody na injekci. Vyhněte se prudkému nárazu vody pro injekce na prášek, aby se nevytvořila pěna. Postupujte tak, že budete vodu pro injekce přilévat po kapkách po stěně lahvičky a nikoli přímo do lyofilizovaného koláče. Lahvičkou jemně otáčejte a naklápějte ji. Netřepejte s ní, prudce s ní netočte ani ji nepřevracejte.

3.    Rekonstituovaný roztok obsahuje 5 mg agalsidázy beta/ml, a má vzhled čirého bezbarvého roztoku. pH rozpuštěného roztoku je asi 7,0. Před dalším ředěním vizuálně zkontrolujte rekonstituovaný roztok v každé lahvičce na přítomnost cizích částic nebo změnu barvy. Roztok nepoužívejte, pokud jsou v něm patrné cizorodé částice nebo změna barvy.

4.    Po rozpuštění se doporučuje obsah lahviček rychle rozředit, aby se minimalizovala tvorba bílkovinných částic.

5.    Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Ředění

6.    Před přidáním rekonstituovaného přípravku Fabrazyme v objemu potřebném pro dávku pacienta se doporučuje odstranit z infuzního vaku odpovídající objem 0,9 % roztoku chloridu sodného pro intravenózní infuzi.

7.    Z infuzního vaku odstraňte vzduch, aby se minimalizovalo rozhraní vzduch/kapalina.

8.    Z každé injekční lahvičky pomalu odeberte 7,0 ml (což odpovídá 35 mg) rekonstituovaného roztoku až po dosažení celkového objemu potřebného pro dávku pacienta. Nepoužívejte filtrační jehly a zabraňte vzniku pěny.

9.    Pak pomalu vstříkněte zředěný roztok přímo do 0,9 % roztoku chloridu sodného pro intravenózní infuzi (ne do zbývajícího vzduchového prostoru), čímž vznikne konečná koncentrace v rozmezí 0,05 mg/ml až 0,7 mg/ml. Na základě jednotlivé dávky stanovte celkový objem 0,9 % roztoku chloridu sodného pro infuzi (mezi 50 a 500 ml). Pro dávky nižší než

35 mg použijte minimálně 50 ml, pro dávky 35 až 70 mg použijte minimálně 100 ml, pro dávky 70 až 100 mg použijte minimálně 250 ml a pro dávky větší než 100 mg použijte pouze 500 ml. Jemně převraťte nebo promněte infuzní vak a promíchejte tak zředěný roztok. Infuzním vakem netřeste, ani s ním nadměrně netřepejte.

Aplikace

10.    Doporučuje se aplikovat zředěný roztok přes filtrační vložku vážící bílkoviny o velikosti pórů 0,2 ^m, kterou se odstraní bílkovinné částice. Nedojde tak k žádnému snížení aktivity agalsidázy beta. Počáteční rychlost infuze by neměla překročit 0,25 mg/min. (15 mg/hod), aby se minimalizoval možný výskyt reakcí na infuzi. Až si pacient na infuzi dobře zvykne, může se u následujících infuzí rychlost postupně zvyšovat.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Genzyme Europe B.V., Gooimeer 10, NL-1411 DD Naarden, Nizozemsko.

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/01/188/001 -003

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 3. srpen 2001 Datum prodloužení registrace: 3. srpen 2006

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Fabrazyme 5 mg, prášek pro koncentrát pro infuzní roztok.

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna injekční lahvička přípravku Fabrazyme obsahuje nominální množství agalsidasum beta 5 mg. Po rozpuštění v 1,1 ml vody na injekce obsahuje jedna injekční lahvička přípravku Fabrazyme 5 mg/ml agalsidázy beta. Vzniklý roztok musí být dále ředěn (viz bod 6.6).

Agalsidáza beta je rekombinantní forma lidské a-galaktosidázy A a vyrábí se rekombinantní DNA technologií z buněčné kultury ovariálních buněk čínských křečků. Sekvence aminokyselin rekombinantní formy, stejně jako sekvence nukleotidů tvořící její kód, jsou shodné s přirozenou formou a-galaktosidázy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok.

Bílý až téměř bílý lyofilizovaný koláč nebo prášek.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Fabrazyme je indikován pro dlouhodobou enzymatickou substituční léčbu u pacientů s potvrzenou diagnózou Fabryho choroby (nedostatek a-galaktosidázy A).

Fabrazyme je indikován k léčbě dospělých, dětí a dospívajících ve věku 8 let a starších.

4.2    Dávkování a způsob podání

Léčbu přípravkem Fabrazyme by měl provádět lékař se zkušenostmi s léčbou Fabryho choroby nebo jiných dědičných poruch metabolismu.

Dávkování

Doporučená dávka přípravku Fabrazyme je 1 mg/kg tělesné hmotnosti, aplikovaná jedenkrát za dva týdny intravenózní infuzí.

V klinických studiích byly použity alternativní režimy dávkování. V jedné z těchto studií, po počáteční dávce 1,0 mg/kg jedenkrát za 2 týdny po dobu 6 měsíců, může dávka 0,3 mg/kg jedenkrát za 2 týdny zajistit clearance GL-3 pro určité typy buněk u některých pacientů; nicméně, dlouhodobá klinická relevance těchto nálezů nebyla určena (viz bod 5.1).

Počáteční rychlost infuze by neměla překročit 0,25 mg/min. (15 mg/hod), aby se minimalizovalo riziko vzniku reakce na infuzi. Když si pacient na infuzi dobře zvykne, lze rychlost infuze při dalších aplikacích postupně zvyšovat.

Domácí infuze přípravku Fabrazyme lze zvažovat u pacientů, kteří infuze dobře snášejí. Rozhodnutí o převedení pacienta na domácí infuze lze učinit až poté, co jeho stav vyhodnotí ošetřující lékař a infuze doporučí. Pokud se u pacienta při domácí infuzi objeví nežádoucí příhody, musí infuzi ihned přerušit a vyhledat pomoc zdravotnického pracovníka. Následné infuze může být nutné provádět ve zdravotnickém zařízení. Dávkování a rychlost infuze by při domácí infuzi měly zůstat konstantní -pacient je nesmí měnit bez dohledu zdravotnického pracovníka.

Zvláštní _ populace

Pacienti s poruchou funkce ledvin

U pacientů s renální insuficiencí není třeba upravovat dávkování.

Pacienti s poruchou funkce jater

Studie u pacientů s jaterní insuficiencí nebyly dosud provedeny.

Starší pacienti

Účinnost a bezpečnost Fabrazymu nebyla potvrzena u starších osob nad 65 let věku, a v současnosti nelze pro tyto pacienty doporučit optimální dávkovací režim.

Pediatrická populace

Studie u dětí ve věku od 0 do 7 let nebyly provedeny, a v současnosti nelze pro pacienty v této skupině dětského věku doporučit dávkovací režim, protože účinnost a bezpečnost nebyla zatím stanovena. U dětí ve věku od 8 do 16 let není nutná úprava dávkování.

Způsob podání

Návod k rekonstituci a naředění léčivého přípravku před jeho podáním je uveden v bodě 6.6.

4.3    Kontraindikace

Život ohrožující hypersenzitivita (anafylaktická reakce) na léčivou látku, nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedených v bodě 6.1.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Imunogenicita

Protože je agalsidáza beta (r-haGAL) rekombinantní protein, vznik IgG protilátek lze očekávat u pacientů s nízkou nebo žádnou reziduální enzymatickou aktivitou. U většiny pacientů se vyvinou IgG protilátky proti r-haGAL, zpravidla do 3 měsíců od první infuze přípravku Fabrazyme. S postupem času se u většiny séropozitivních pacientů v klinických studiích prokázal buď klesající trend v titrech (na základě > 4násobné redukce titrů od naměřeného maxima po poslední měření) (40% pacientů) nebo trend tolerance (nedetekovatelné protilátky potvrzené 2 následnými radioimunoprecipitačními (RIP) stanoveními) (14% pacientů) nebo prokázané konstantní hodnoty (35 % pacientů).

Reakce na infuzi

U pacientů s protilátkami proti r-haGAL je větší riziko vzniku reakcí souvisejících s infuzí (IAR), které jsou definovány jako jakákoli související nežádoucí příhoda nastalá v den, kdy byla infuze podána. Tyto pacienty je třeba při dalších aplikacích agalsidázy beta léčit s maximální opatrností (viz bod 4.8). Stav protilátek se musí pravidelně monitorovat.

V klinických studiích u šedesáti sedmi procent (67 %) pacientů došlo k nejméně jedné reakci související s infuzí (viz bod 4.8). Frekvence IAR se s časem snižovala. Pacienti léčení agalsidázou beta v průběhu klinického hodnocení, kteří prodělali mírné nebo středně závažné reakce související s infuzí, pokračovali v léčbě po snížení rychlosti infuze (~0,15 mg/min.; 10 mg/hod) a/nebo po premedikaci antihistaminiky, paracetamolem, ibuprofenem a/anebo kortikosteroidy.

Přecitlivělost

Jsou také možné hypersenzitivní reakce alergického typu, jako u všech ostatních nitrožilních bílkovinných léčivých přípravků.

U malého počtu pacientů se projevily reakce, které poukazovaly na bezprostřední hypersenzitivitu (typu I). Pokud se vyskytne těžká alergická nebo anafylaktická reakce, je třeba okamžitě zahájit odpovídající léčbu a zvážit okamžité přerušení podávání přípravku Fabrazyme. Přitom je třeba dodržovat aktuální léčebné postupy pro akutní léčbu. Fabrazyme byl opatrně znovu nasazen a podán všem 6 pacientům , kteří měli v klinické studii pozitivní testna IgE protilátky nebo pozitivní kožní test na Fabrazyme. V této klinické studii byla na počátku opětovného nasazení podána snížená dávka při nižší rychlosti infuze (V2 terapeutické dávky při V25 počáteční standardní doporučené rychlosti). Poté, co pacient toleruje infuzi, dávku lze zvyšovat až k dosažení terapeutické dávky 1 mg/kg a rychlost infuze lze zvýšit pomalou titrací v závislosti na snášenlivosti.

Pacienti s pokročilým onemocněním ledvin

Účinek přípravku Fabrazyme na ledviny může být omezen u pacientů s pokročilým onemocněním ledvin.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Žádné studie interakcí ani žádné studie metabolismu in vitro nebyly provedeny. Agalsidáza beta vzhledem ke svému metabolismu pravděpodobně nezpůsobuje lékové interakce zprostředkované cytochromem P450.

Fabrazyme by neměl být podáván společně s chlorochinem, amiodaronem, benochinem, či gentamycinem kvůli teoretickému riziku inhibice intracelulární aktivity a-galaktosidázy.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Adekvátní údaje o podávání agalsidázy beta těhotným ženám nejsou k dispozici.

Studie na zvířatech neukázaly žádné přímé ani nepřímé škodlivé účinky s ohledem na vývoj embrya či plodu (viz bod 5.3).

Fabrazyme by neměl být během těhotenství podáván, pokud to není nezbytně nutné.

Kojení

Agalsidáza beta se může vylučovat do mateřského mléka. Protože nejsou známy účinky na novorozence vystavené agalsidáze beta prostřednictvím mateřského mléka, doporučuje se při aplikaci přípravku Fabrazyme přerušit kojení.

Fertilita

Studie stanovující možné účinky Fabrazymu na poruchy plodnosti nebyly provedeny.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Fabrazyme může mít v den podání malý vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, jelikož se mohou projevit tyto nežádoucí účinky: omámenost, somnolence, vertigo a synkopa (viz bod 4.8).

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Jelikož je agalsidáza beta (r-haGAL) rekombinantní protein, očekává se u pacientů s nízkou nebo žádnou residuální aktivitou enzymu tvorba protilátek typu IgG. U pacientů s protilátkami proti r-haGAL je vyšší pravděpodobnost výskytu reakcí na infuzi (IAR). U malého počtu pacientů byly hlášeny reakce ukazující na akutní reakci přecitlivělosti (typ I) (viz bod 4.4).

Mezi velmi časté nežádoucí účinky patřily třesavka, pyrexie, pocit chladu, nevolnost, zvracení, bolest hlavy a parestezie. U šedesáti sedmi procent (67 %) pacientů došlo k reakci na infuzi alespoň jednou. V postmarketingové fázi byly hlášeny anafýlaktoidní reakce.

Tabulkový přehled nežádoucích

Nežádoucí účinky hlášené z klinických studií zahrnujících 168 pacientů (154 mužů a 14 žen) léčených přípravkem Fabrazyme podávaným v dávce 1 mg/kg každé 2 týdny po dobu nejméně jedné infuze a maximálně 5 let jsou uvedeny v následující tabulce podle jednotlivých orgánových systémů a četnosti výskytu (velmi časté: > 1/10; časté > 1/100 až < 1/10 a méně časté > 1/1000 až < 1/100) . Ve světle relativně malého počtu léčených pacientů je výskyt nežádoucích účinků u jednotlivého pacienta definován jako méně častý. Nežádoucí účinky hlášené pouze v postmarketingové fázi jsou rovněž zařazeny do níže uvedené tabulky a to v kategorii „není známo“ (z dostupných údajů nelze určit). Závažnost nežádoucích účinků byla převážně mírná až středně těžká:

Výskyt nežádoucích účinků spojených s léčbou přípravkemFabrazyme

Třídy orgánových systémů

Velmi

časté

Časté

Méně časté

Není známo

Infekce a infestace

-

nazofaryngitida

rýma

Poruchy imunitního systému

-

-

-

anafylaktoidní

reakce

Poruchy nervového systému

bolesti

hlavy,

parestézie

závratě, somnolence, hypestezie,pálivý pocit, letargie, synkopa

hyperestezie,

tremor

Oční poruchy

zvýšené slzení

svědění očí, oční hyperémie

Ušní poruchy

tinnitus, závrať

otok boltce, bolest ucha

Srdeční poruchy

tachykardie,

palpitace,

bradykardie

sinusová

bradykardie

Cévní poruchy

zrudnutí, hypertenze, bledost, hypotenze, návaly horka

chladná akra končetin

Respirační, hrudní a

mediastinální

poruchy

dušnost, kongesce nosní sliznice, pocit přiškrcení v khrdle, kašel se sípavostí, exacerbace dušnosti

bronchospazmus, bolest hltanu a hrtanu, rinorea, tachypnoe, kongesce horního dýchacího traktu

hypoxie

Gastrointestinální

poruchy

nevolnost,

zvracení

bolesti břicha, bolesti v horní části břicha, břišní potíže, žaludeční potíže, orální hypestezie, průjem.

dyspepsie,

dysfagie

Poruchy kůže a podkožní tkáně

pruritus, kopřivka,

vyrážka, erytém,

generalizovaný

pruritus,

angioneurotický

edém, otoky na

obličeji,

makulopapulární

vyrážka

livedo retikularis, erytematózní vyrážka, svědící vyrážka, kožní diskolorace, kožní potíže

leukocytoklastická

vaskulitida

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

bolesti v končetinách, myalgie, bolesti zad, svalové křeče, artralgie, tuhost svalů,

muskuloskeletální

ztuhlost

muskuloskeletální

bolesti

Celkové poruchy a reakce v místě podání

třesavka,

pyrexie,

pocit

chladu

únava, hrudní diskomfort, pocit horka, periferní edém, bolest, asténie, bolest na prsou, otoky na obličeji, hypertermie

pocit horka a chladu, onemocnění podobné chřipce, bolest v místě infuze, reakce v místě infuze, trombóza v místě injekce, malátnost, edém

Vyšetření

pokles saturace kyslíkem

Pro účely této tabulky je >1 % definováno jako reakce vyskytující se u 2 nebo více pacientů. Terminologie nežádoucích účinků vychází ze slovníku Medical Dictionary for Regulatory Activities (MedDRA)

Popis vybraných nežádoucích účinků Reakce na infuzi

Reakce na infuzi nejčastěji zahrnovaly horečku a třesavku. Další příznaky zahrnovaly mírnou nebo středně závažnou dušnost, hypoxii (pokles saturace kyslíkem), pocit přiškrcení v hrdle, hrudní diskomfort, zrudnutí, pruritus, kopřivku, edém tváře, angioneurotický edém, rýmu, bronchospazmus, zrychlené dýchání, sípot, hypertenzi, hypotenzi, tachykardii, palpitace, bolest břicha, nevolnost, zvracení, bolesti spojené s infuzí, včetně bolesti končetin, myalgie, a bolesti hlavy.

Reakce na infuzi se zvládly snížením rychlosti infuze společně s aplikací nesteroidních protizánětlivých léčiv, antihistaminik a/nebo kortikosteroidů. U šedesáti sedmi procent (67 %) pacientů se vyskytla alespoň jedna reakce na infuzi. Frekvence těchto reakcí se časem snižovala. Většinu těchto reakcí lze připsat tvorbě protilátek IgG a/nebo aktivaci komplementu. U omezeného počtu pacientů byly zjištěny protilátky IgE (viz bod 4.4).

Pediatrická populace

Omezené informace naznačují,že bezpečnostní profil léčby přípravkem Fabrazyme u dětských pacientů (starších 7 let) se neliší od toho, který lze pozorovat u dospělých.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V

4.9 Předávkování

V klinických studiích byly použity dávky do 3 mg/kg tělesné hmotnosti.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Trávicí trakt a metabolismus,jiná léčiva, enzymy. ATC kód: A16AB04.

Fabrvho nemoc

Fabryho choroba je dědičné heterogenní a multisystémové progresivní onemocnění, které postihuje muže i ženy. Je charakterizováno nedostatkem a-galaktosidázy. Omezená nebo chybějící aktivita a-galaktosidázy má za následek kumulaci GL-3 v lysosomech mnoha typů buněk včetně endoteliálních a parenchymatických, což nakonec vede ke klinickým poruchám ohrožujícím život, v důsledku ledvinových, srdečních a cerebrovaskulárních komplikací.

Mechanismus účinku

Účelem enzymatické substituční léčby je obnovit úroveň enzymatické aktivity na dostatečnou pro odstranění kumulovaného substrátu z tkání orgánu a tím zamezení stabilizace nebo obratu v progresivním poklesu funkcí těchto orgánů před vznikem nevratného poškození.

Po intravenózní infuzi je agalsidáza beta rychle stahována z krevního oběhu a vázána vaskulárními endoteliálními a parenchymálními buňkami do lysosomů, pravděpodobně prostřednictvím receptorů manózo-6-fosfátu, manózy a asialoglykoproteinů.

Klinická účinnost a bezpečnost

Účinnost a bezpečnost přípravku Fabrazyme byla hodnocena v jedné studii u dětí, jedné studii pro určení dávky, ve dvou dvojitě zaslepených placebem kontrolovaných studiích a jedné otevřené rozšířené studii zahrnující muže i ženy. Ve studii pro určení dávky byly hodnoceny účinky dávek 0,3, 1,0 a 3,0 mg/kg jednou za 2 týdny a dávek 1,0 a 3,0 mg/kg jednou za 2 dny. Při všech uvedených dávkách byla pozorována redukce GL-3 v ledvinách, srdci, kůži a plasmě. Pokles GL-3 v plasmě závisel na dávce, byl však méně konzistentní při dávce 0,3 mg/kg. Kromě toho také reakce na infuzi byly závislé na dávce.

V první klinické studii kontrolované placebem se účinnost přípravku Fabrazyme na odstranění GL-3 z vaskulárního endotelia ledvin projevila po dvaceti týdnech léčby. Tohoto odstranění bylo dosaženo u 69% (20 z 29) pacientů léčených přípravkem Fabrazyme, ale u žádného z pacientů, kterým bylo aplikováno placebo (p<0,001). Toto zjištění bylo dále podepřeno statisticky významným poklesem GL-3 inkluzí v ledvinách, srdci a kůži společně, i v jednotlivých orgánech pacientů léčených agalsidázou beta oproti pacientům užívajícím placebo (p<0,001). Trvalé odstranění GL-3 z vaskulárního endotelia ledvin po léčbě agalsidázou beta bylo dále prokázáno v rozšířené otevřené pokračovací studii. Odstranění bylo dosaženo u 47 z 49 pacientů (96%), u nichž byly k dispozici informace v 6. měsíci a u 8 z 8 pacientů (100%) u nichž byly k dispozici informace na konci studie (celkem až 5 let léčby). Odstranění GL-3 bylo rovněž dosaženo u několika dalších typů buněk z ledvin. Léčba vedla k rychlé normalizaci plazmatických hladin GL-3, které zůstaly normální během 5 let.

Renální funkce, měřená rychlostí glomerulární filtrace a kreatininem v séru, rovněž tak proteinurie, zůstávala stabilní u většiny pacientů. Účinek přípravku Fabrazyme na ledviny byl však omezen u pacientů s pokročilým onemocněním ledvin.

I když nebyly provedeny žádné systematické studie pro posouzení účinku na neurologické známky a příznaky, výsledky rovněž naznačují, že u pacientů může dojít ke snížení bolesti a zvýšení kvality života po enzymatické substituční terapii.

Pro zjištění, zda Fabrazyme snižuje četnost výskytu renální, srdeční nebo cerebrovaskulární choroby a úmrtí byla provedena další dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie zahrnující 82 pacientů. Počet klinických příhod byl podstatně nižší u pacientů léčených přípravkem Fabrazyme v porovnání s pacienty, éčenými placebem (snížení rizika =53% u populace „intent-to-treat“ (p=0,0577), snížení rizika = 61% u populace podle protokolu (p=0,0341)). Tento výsledek byl konzistentní při hodnocení renálních, srdečních a cerebrovaskulárních příhod.

Výsledky těchto studií naznačují, že léčba přípravkem Fabrazyme v dávkování 1 mg/kg každý druhý týden poskytuje klinickou výhodu v klíčových klinických výsledcích u pacientů v ranné i pokročilé fázi Fabryho choroby. Protože je tento stav pomalu postupující, může mít včasná diagnóza a léčba zásadní význam pro dosažení nejlepších výsledků.

V    další studii, která zahrnovala 21 pacientů (mužů) byla sledována clearance GL3 v ledvinách a kožních tkáních při alternativním režimu dávkování. Po léčbě dávkami 1 mg/kg každý druhý týden po dobu 24 týdnů byl režim dávkování 0,3 mg/kg vždy jedenkrát za 2 týdny po dobu 18 měsíců schopen zajistit clearance buněčného GL-3 v kapilárním endotelu ledviny, v jiných typech ledvinových buněk a v kůži (endotelu povrchových kožních kapilár) u většiny pacientů. Při nižších dávkách však mohou u některých pacientů hrát roli protilátky IgG ve vztahu ke clearance GL-3. Vzhledem k omezením projektu studie (malý počet pacientů) nelze učinit žádné definitivní závěry ohledně udržovacího režimu dávkování, tyto nálezy však naznačují, že po počáteční debulking dávce 1,0 mg/kg vždy jedenkrát za dva týdny může být dávka 0,3 mg/kg vždy jedenkrát za dva týdny pro některé pacienty dostačující pro zajištění clearance GL-3.

Po uvedení přípravku na trh byly získány zkušenosti s pacienty, kteří léčbu zahájili na dávce 1 mg/kg každé 2 týdny a poté po delší dobu dostávali sníženou dávku. U některých pacientů byla spontánně hlášena zvýšená frekvence výskytu následujících symptomů: bolest, parestezie, průjem, některé kardiální a renální příznaky a příznaky spojené s centrálním nervovým systémem. Tyto hlášené symptomy připomínají přirozený průběh Fabryho choroby.

Pediatrická populace

V    otevřené pediatrické studii bylo šestnáct pacientů (8-16 let; 14 mužů, 2 ženy) s Fabryho chorobou léčeno po dobu jednoho roku. Clearance GL-3 v endotelu povrchových kožních cév bylo dosaženo u pacientů s kumulací GL-3 při vstupním vyšetření. U 2 pacientek byla kumulace GL-3 v endotelu povrchových kožních cév při vstupním vyšetření nízká nebo žádná, proto lze tento závěr aplikovat pouze u mužských pacientů.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenózní aplikaci agalsidázy beta dospělým v dávkách 0,3 mg, 1 mg a 3 mg/kg tělesné hmotnosti se hodnoty AUC zvýšily více, než by odpovídalo aplikované dávce, a to kvůli snížení clearance naznačující dosažení nasycené clearance. Poločas eliminace byl závislý na dávce a pohyboval se v rozmezí 45 - 100 minut.

Po intravenózní aplikaci agalsidázy beta dospělým při době infuze asi 300 minut a dávce 1 mg/kg tělesné hmotnosti jednou za dva týdny se průměrné plazmatické koncentrace Cmax pohybovaly od 2000 do 3500 ng/ml, zatímco AUCinf od 370 do 780 pg.min/ml. Vss se pohyboval od 8,3 - 40,8 l, plazmatická clearance od 119-345 ml/min a průměrný poločas eliminace od 80 do 120 minut.

Agalsidáza beta je bílkovina a očekává se její metabolická degradace hydrolýzou peptidů. Proto se neočekává, že by zhoršená funkce jater mohla klinicky významně ovlivnit farmakokinetiku agalsidázy beta. Renální eliminace agalsidázy beta je považována pouze za doplňkovou cestu vylučování.

Pediatrická populace

Farmakokinetika přípravku Fabrazyme byla rovněž vyhodnocena u 15 dětských pacientů (ve věku 8,5 až 16 let a o hmotnosti 27,1 až 64,9 kg). U této populace neměla hmotnost vliv na clearance agalsidázy. Počáteční clearance byla 77 ml/min s objemem distribuce v ustáleném stavu (Vss) 2,6 l; poločas eliminace byl 55 min. Po sérokonverzi IgG se clearance snížila na 35 ml/min, Vss se zvýšil na 5,4 l a poločas se zvýšil na 240 min. Čistým účinkem těchto změn po sérokonverzi bylo zvýšení expozice 2- až 3x podle AUC a Cmax. U pacientů se zvýšenou expozici po sérokonverzi nedošlo k žádným neočekávaným bezpečnostním problémům.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po jednorázovém a opakovaném podávání a embryonální/fetální toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko

pro člověka. Studie zkoumající další vývojová stadia dosud nebyly provedeny. Neočekává se genotoxický ani kancerogenní potenciál.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.2    Seznam pomocných látek

Mannitol

Monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného Heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného

6.2    Inkompatibility

Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto Fabrazyme nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky ve stejné infuzi.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky.

Rozpuštěné a naředěné roztoky

Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele. Roztok po rekonstituci nelze uchovávat a má být ihned dále naředěn; pouze naředěný roztok lze uchovávat maximálně při teplotě 2 °C - 8 °C.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci a naředění j sou uvedeny v bodě 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Fabrazyme 5 mg se dodává v 5 ml injekčních lahvičkách (sklo typu I). Uzávěr je tvořen silikonizovanou butylovou zátkou a hliníkovou pertlí s plastikovou odtrhovací čepičkou.

Velikost balení: 1, 5 nebo 10 injekčních lahviček v jedné krabičce.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok je třeba rozpustit ve vodě na injekci a dále naředit 0,9% roztokem chloridu sodného pro intravenózní podání a poté aplikovat cestou intravenózní infuze.

Používejte aseptickou techniku.

1. Podle hmotnosti pacienta určete počet lahviček, j ej ichž obsah j e třeba rozpustit, a vyj měte j e z chladničky, aby dosáhly pokojové teploty (asi během 30 minut). Každá injekční lahvička přípravku Fabrazyme je určena pouze k jednorázovému použití.

2.    Každou injekční lahvičku přípravku Fabrazyme 5 mg rozpusťte v 1,1 ml vody na injekci. Vyhněte se prudkému nárazu vody pro injekce na prášek, aby se nevytvořila pěna. Postupujte tak, že budete vodu pro injekce přilévat po kapkách po stěně lahvičky a nikoli přímo do lyofilizovaného koláče. Lahvičkou jemně otáčejte a naklápějte ji. Netřepejte s ní, prudce s ní netočte ani ji nepřevracejte.

3.    Rekonstituovaný roztok obsahuje 5 mg agalsidázy beta/ml, a má vzhled čirého bezbarvého roztoku. pH rozpuštěného roztoku je asi 7,0. Před dalším ředěním vizuálně zkontrolujte rekonstituovaný roztok v každé lahvičce na přítomnost cizích částic nebo změnu barvy. . Roztok nepoužívejte, pokud jsou v něm patrné cizorodé částice nebo změna barvy.

4.    Po rozpuštění se doporučuje obsah lahviček rychle rozředit, aby se minimalizovala tvorba bílkovinných částic.

5.    Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Ředění

6.    Před přidáním rekonstituovaného přípravku Fabrazyme v objemu potřebném pro dávku pacienta se doporučuje odstranit z infuzního vaku odpovídající objem 0,9 % roztoku chloridu sodného pro intravenózní infuzi.

7.    Z infuzního vaku odstraňte vzduch, aby se minimalizovalo rozhraní vzduch/kapalina.

8.    Z každé injekční lahvičky pomalu odeberte 1,0 ml (což odpovídá 5 mg) rekonstituovaného roztoku až po dosažení celkového objemu potřebného pro dávku pacienta. Nepoužívejte filtrační jehly a zabraňte vzniku pěny.

9.    Pak pomalu vstříkněte zředěný roztok přímo do 0,9 % roztoku chloridu sodného pro intravenózní infuzi (ne do zbývajícího vzduchového prostoru), čímž vznikne konečná koncentrace v rozmezí 0,05 mg/ml až 0,7 mg/ml. Na základě jednotlivé dávky stanovte celkový objem 0,9 % roztoku chloridu sodného pro infuzi (mezi 50 a 500 ml). Pro dávky nižší než 35 mg použijte minimálně 50 ml, pro dávky 35 až 70 mg použijte minimálně 100 ml, pro dávky 70 až 100 mg použijte minimálně 250 ml a pro dávky větší než 100 mg použijte pouze 500 ml. . Jemně převraťte nebo promněte infuzní vak a promíchejte tak zředěný roztok. Infuzním vakem netřeste, ani s ním nadměrně netřepejte.

Aplikace

10.    Doporučuje se aplikovat zředěný roztok přes filtrační vložku vážící bílkoviny o velikosti pórů 0,2 ^m, kterou se odstraní bílkovinné částice. Nedojde tak k žádnému snížení aktivity agalsidázy beta. Počáteční rychlost infuze by neměla překročit 0,25 mg/min. (15 mg/hod), aby se minimalizoval možný výskyt reakcí na infuzi. Až si pacient na infuzi dobře zvykne, může se u následujících infuzí rychlost postupně zvyšovat.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Genzyme Europe B. V., Gooimeer 10, NL-1411 DD Naarden, Nizozemsko.

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/01/188/004-006

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 3. srpen 2001 Datum prodloužení registrace: 3. srpen 2006

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu.

A.    VÝROBCI BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY A VÝROBCE ODPOVĚDNÝ/VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

A. VÝROBCE/VÝROBCI BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY/BIOLOGICKÝCH

LÉČIVÝCH LÁTEK A VÝROBCE ODPOVĚDNÝ/VÝROBCI ODPOVĚDNÍ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

Název a adresa výrobce biologické léčivé látky

Genzyme Corp.

45, 51, 68, 74, 76 and 80 New York Avenue

Framingham

MA 01701-9322

USA

Název a adresa výrobce odpovědného za propouštění šarží

Genzyme Ltd.

37 Hollands Road Haverhill Suffolk CB9 8PU Velká Británie

Genzyme Ireland Ltd.

IDA Industrial Park Old Kilmeaden Road Waterford Irsko

V příbalové informaci k léčivému přípravku musí být uveden název a adresa výrobce odpovědného za propouštění dané šarže.

B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis s omezením (viz příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2)

C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE • Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti

Držitel rozhodnutí o registraci předkládá pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek v souladu s požadavky uvedenými v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a zveřejněném na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.

D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Plán řízení rizik (RMP)

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.

Aktualizovaný RMP je třeba předložit:

•    na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,

•    při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).

Pokud se shodují data předložení aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR) a aktualizovaného RMP, je možné je předložit současně.

• Další opatření k minimalizaci rizik

Držitel rozhodnutí o registraci se domluví na detailech výukového programu ohledně domácí infuze přípravku Fabrazyme s národními odpovědnými úřady před implementací programu na národní úrovni.

Držitel rozhodnutí o registraci zajistí, aby všichni zdravotničtí pracovníci, u kterých je předpoklad, že budou předepisovat/používat Fabrazyme, obdrželi výukový balíček, jehož účelem je poskytnout pacientům a pečovatelům veškeré potřebné informace. Slouží také jako příručka pro předepisující lékaře stran hodnocení a výběrů pacientů a organizačních požadavků pro domácí infuzi.

Výukový balíček by měl obsahovat následující:

•    příručku k provádění domácí infuze pro zdravotnické pracovníky,

•    příručky k provádění domácí infuze pro pacienty,

•    souhrn údajů o přípravku a příbalovou informaci.

Výukový materiál pro zdravotnické pracovníky by měl obsahovat následující klíčové informace:

-    pokyny k hodnocení a výběru pacientů a organizačním požadavkům pro domácí infuzi;

-    informaci, že za výběr pacientů, kteří mohou být vhodní pro domácí infuzi nebo samostatné podávání přípravku Fabrazyme bez přítomnosti zdravotnického pracovníka, odpovídá předepisující lékař;

-    informaci, že předepisující lékař zodpovídá za poskytnutí odpovídajícího školení nezdravotnickým pracovníkům jako např. pacientovi při samostatném podávání nebo pečovateli, který bude přípravek podávat pacientovi doma, pokud se ošetřující lékař rozhodne, že je takový postup vhodný;

-    informace o nutnosti provádět pravidelné kontroly podávání přípravku pacientem a/nebo pečovatelem, aby se zajistilo udržování optimálních postupů;

-    školení, kterého se zúčastní pacient a/nebo pečovatel, by se mělo týkat následujících položek:

-    povinnost striktně dodržovat předepsané dávkování a rychlost infuze,

-    způsob přípravy a podání přípravku Fabrazyme,

-    pokyny k řešení možných nepříznivých příhod,

-    pokyn vyhledat akutní péči poskytovanou zdravotnickými pracovníky, pokud během infuze dojde k nežádoucím reakcím,

-    povinnost vyhledat akutní péči v případě nemožnosti zajistit venózní přístup (nebo pokud tento postup není efektivní),

-    povinnost vést si deník dokumentující každou léčbu podanou doma a přinést jej ke každé návštěvě.

-    Předepisující lékař je zodpovědný za ověření toho, že nezdravotničtí pracovníci získali všechny potřebné zručnosti a že si ve svém domácím prostředí budou Fabrazyme podávat bezpečně a účinně.

Výukový materiál pro pacienty by měl obsahovat informace o následujících klíčových položkách:

-    Předepisující lékař se může rozhodnout, že se Fabrazyme může podávat doma. Předepisující lékař s pacientem a/nebo pečovatelem prodiskutuje a domluví úroveň podpory, která je potřebná k domácí infuzi.

-    Ošetřující lékař bude zodpovědný za výběr pacientů, kteří mohou být vhodní pro domácí nebo

samostatné podávání přípravku Fabrazyme, a za organizaci péče doma a vyškolení pacienta

a/nebo pečovatele v odpovídajících zručnostech potřebných pro tento postup.

-    Nezdravotničtí pracovníci musí získat všechny potřebné zručnosti, než bude možné

Fabrazyme v domácím prostředí podávat bezpečně a účinně.

-    Jejich předepisující lékař zajistí školení ohledně následujících položek:

-    povinnost striktně dodržovat předepsané dávkování a rychlost infuze,

-    způsob přípravy a podání přípravku Fabrazyme,

-    pokyny k řešení možných nepříznivých příhod,

-    pokyn vyhledat akutní péči poskytovanou zdravotnickými pracovníky, pokud během infuze dojde k nežádoucím reakcím,

-    povinnost vyhledat akutní péči v případě nemožnosti zajistit venózní přístup (nebo pokud tento postup není efektivní),

-    povinnost vést si deník dokumentující každou léčbu podanou doma a přinést jej ke každé návštěvě.

OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE

VNĚJŠÍ OBAL/1 INJEKČNÍ LAHVIČKA, 5 INJEKČNÍCH LAHVIČEK, 10 INJEKČNÍCH LAHVIČEK


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Fabrazyme 35 mg, prášek pro koncentrát pro infuzní roztok agalsidasum beta


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička prášku obsahuje agalsidasum beta 35 mg.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Pomocné látky: mannitol

monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného Další informace viz příbalová informace.


4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ


1 injekční lahvička prášku pro koncentrát pro infuzní roztok.

5 injekčních lahviček prášku pro koncentrát pro infuzní roztok. 10 injekčních lahviček prášku pro koncentrát pro infuzní roztok.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Pouze pro jednorázové použití.

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Intravenózní podání.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP


Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ


Nepoužitý roztok se musí zlikvidovat.


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Držitel rozhodnutí o registraci: Genzyme Europe B.V. Gooimeer 10 NL-1411 DD Naarden Nizozemsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/01/188/001

EU/1/01/188/002

EU/1/01/188/003


13. ČÍSLO ŠARŽE


Šarže


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Fabrazyme 35 mg


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Fabrazyme 35 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok agalsidasum beta Intravenózní podání.


2. ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Šarže


5. OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


6. JINÉ


Genzyme Europe B.V. - NL Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).


VNĚJŠÍ OBAL/1 INJEKČNÍ LAHVIČKA, 5 INJEKČNÍCH LAHVIČEK, 10 INJEKČNÍCH LAHVIČEK


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Fabrazyme 5 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok agalsidasum beta


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička prášku obsahuje agalsidasum beta 5 mg.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Pomocné látky: mannitol

monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného Další informace viz příbalová informace.


4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ


1 injekční lahvička prášku pro koncentrát pro infuzní roztok.

5 injekčních lahviček prášku pro koncentrát pro infuzní roztok. 10 injekčních lahviček prášku pro koncentrát pro infuzní roztok.


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Pouze pro jednorázové použití.

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Intravenózní podání.


6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP


Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ


Nepoužitý roztok se musí zlikvidovat.


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Držitel rozhodnutí o registraci: Genzyme Europe B.V. Gooimeer 10 NL-1411 DD Naarden Nizozemsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/01/188/004

EU/1/01/188/005

EU/1/01/188/006


13. ČÍSLO ŠARŽE


Šarže


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Fabrazyme 5 mg


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ


Fabrazyme 5 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok agalsidasum beta Intravenózní podání.


2. ZPŮSOB PODÁNÍ


3. POUŽITELNOST


EXP


4. ČÍSLO ŠARŽE


Šarže


5. OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET


6. JINÉ


Genzyme Europe B.V. - NL Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C)


Příbalová informace: Informace pro uživatele

Fabrazyme 35 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok

Agalsidasum beta

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li případně další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.    Co je Fabrazyme a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Fabrazyme používat

3.    Jak se Fabrazyme používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak Fabrazyme uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Fabrazyme a k čemu se používá

Fabrazyme obsahuje léčivou látku agalsidázu beta a používá se jako náhrada enzymů při léčbě Fabryho choroby, kde je enzymatická aktivita alfa-galaktosidázy nulová nebo nižší než normálně. Pokud trpíte Fabryho chorobou, tuková složka zvaná globotriaosylceramid (GL-3) se neodvádí z buněk a hromadí se ve stěnách cév vnitřních orgánů.

Fabrazyme je určen k dlouhodobé enzymové substituční léčbě u pacientů s potvrzenou diagnózou Fabryho choroby.

Fabrazyme je indikován u dospělých, dětí a dospívajících ve věku 8 let a starších.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Fabrazyme používat Nepoužívejte Fabrazyme

Pokud u Vás došlo k alergické anafylaktické reakci na agalsidázu beta nebo jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na kteroukoliv jinou složku tohoto léku (uvedeny v bodu 6).

Upozornění a opatření

Při léčbě přípravkem Fabrazyme se u Vás mohou vyvinout reakce spojené s infuzí. Reakce spojené s infuzí jsou veškeré nežádoucí účinky vzniklé v průběhu infuze nebo do konce dne, kdy byla infuze podána (viz bod 4). Pokud takovou reakci pocítíte, je třeba, abyste o ní neprodleně informovali svého lékaře. Je možné, že bude třeba Vám podat další léky pro zamezení vzniku těchto reakcí.

Děti a dospívající

U dětí ve věku 0 - 7 let nebyly prováděny žádné klinické studie, a proto nelze pro tuto věkovou skupinu uvést žádné doporučené dávkování.

Další léčivé přípravky a Fabrazyme

Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval (a) nebo které možná budete užívat.

Informujte svého lékaře, pokud užíváte léky obsahující chlorochin, amiodaron, beochin nebo gentamicin. Existuje zde teoretické riziko snížení aktivity agalsidázy beta.

Těhotenství, kojení a plodnost

Užívání přípravku Fabrazyme v těhotenství se nedoporučuje. Neexistují zkušenosti s užíváním přípravku Fabrazyme u těhotných žen. Fabrazyme se může vylučovat do mateřského mléka. Užívání přípravku Fabrazyme v době kojení se nedoporučuje. Nebyly provedeny žádné studie zjišťující vliv přípravku Fabrazyme na plodnost.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Neřiďte dopravní prostředek ani neobsluhujte žádné stroje, pokud během infuze nebo krátce po podání přípravku Fabrazyme pocítíte omámenost, ospalost, závrať nebo mdloby (viz bod 4). Nejdříve se poraďte se svým lékařem.

3. Jak se Fabrazyme používá

Fabrazyme se podává infuzí do žíly (intravenózní infuzí). Dodává se ve formě prášku, který se před podáním smísí se sterilní vodou (viz Informace pro zdravotnické pracovníky na konci této příbalové informace).

Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem.

Fabrazyme se používá výhradně pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou Fabryho choroby. Váš lékař Vám může navrhnout domácí léčbu, a to za předpokladu, že splňujete určitá kritéria. Zeptejte se prosím svého lékaře, pokud byste chtěl(a) být léčen(a) doma.

Doporučená dávka přípravku Fabrazyme pro dospělé je 1 mg/kg tělesné hmotnosti jedenkrát za dva týdny, podaná jako intravenózní infuze. U pacientů s onemocněním ledvin není třeba upravovat dávkování.

Použití u dětí a dospívajících

Doporučená dávka přípravku Fabrazyme u dětí a dospívajících ve věku 8 - 16 let je 1 mg/kg tělesné hmotnosti jedenkrát za dva týdny. U pacientů s onemocněním ledvin není třeba dávkování upravovat.

Jestliže jste použil(a) více přípravku Fabrazyme, než jste měl(a)

Dávky do 3 mg/kg tělesné hmotnosti se ukázaly jako bezpečné.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Fabrazyme

Při vynechání infuze přípravku Fabrazyme se obraťte na svého lékaře.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

V klinických studiích byly zjištěny nežádoucí účinky hlavně při podávání léku pacientům nebo krátce poté („reakce na infuze“). U některých pacientů byly hlášeny závažné život ohrožující alergické reakce („anafylaktoidní reakce“). Pokud pocítíte jakékoliv závažné nežádoucí účinky, ihned kontaktujte svého lékaře.

Mezi velmi časté příznaky (mohou se vyskytnout u více než 1 z 10 lidí) patří třesavka, horečka, pocit chladu, nevolnost, zvracení, bolest hlavy a abnormální pocity na kůži jako pálení nebo brnění. Váš lékař se může rozhodnout snížit rychlost infuze nebo Vám podat další léky, které zabrání výskytu takových reakcí.

Seznam dalších nežádoucích účinků:

Časté (vyskytující se až u

1 z 10 lidí):

bolest na hrudi

• ospalost

únava

• obtížné dýchání

• zrychlený tep

zčervenání

• bledost

bolest břicha

bolest

svědění

bolest zad

stažení hrdla

• abnormální slzení

vyrážka

závratě

• pocit slabosti

• nízká tepová frekvence

bušení srdce

• hučení v uších

• netečnost

snížená citlivost na bolest

• ucpání nosu

• synkopa

pocit pálení

průjem

kašel

sípavost

• zčervenání v obličeji

• břišní potíže

kopřivka

• bolest svalů

• otoky v obličeji

bolest končetin

• zvýšený krevní tlak

bolest kloubů

nazofaringitida

• náhlé otoky obličeje

• pokles krevního tlaku

návaly horka

nebo krku

• otok končetin

• tlak na prsou

pocity horka

• závrať

• otoky na obličeji

hypertermie

žaludeční potíže

• zhoršené obtíže při

snížená citlivost úst

dýchání

• svalové křeče

• napětí ve svalech

muskuloskeletální ztuhlost

Méně časté (vvskytuůcí se až u 1 ze 100 lidí):

třes

svědění očí

nízká tepová frekvence způsobená poruchami vedení

• zarudnutí očí

• otok uší

zvýšená citlivost na bolest

• bolesti uší

• bronchospazmus

otok horního dýchacího traktu

bolest v krku

rýma

červená vyrážka

• zrychlený dech

• pálení na srdci

změna barvy kůže (nafialovělé skvrny)

• svědivá vyrážka

• kožní potíže

chlad končetin

• pocity horka a chladu

• muskuloskeletální bolest

krevní sraženina v místě podání injekce

• obtížné polykání

• zánět nosní sliznice

• změna barvy kůže

• bolest v místě infuze

• onemocnění podobné

• edém

chřipce

• reakce v místě infuze

malátnost

Není známo (četnost nelze

z dostupných údajů určit):

• snížená hladina kyslíku

• závažný zánět žil

v krvi

U některých pacientů na začátku léčených doporučovanou dávkou, jejichž dávka byla poté na delší dobu snížena, byly některé příznaky Fabryho choroby hlášeny častěji.

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na štítku za zkratkou „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Neotevřené injekční lahvičky Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Rekonstituované a naředěné roztoky

Rekonstituované roztoky nelze uchovávat a je třeba je okamžitě naředit. Zředěný roztok lze uchovávat až po dobu 24 hodin při teplotě 2 - 8 °C.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.    Obsah balení a další informace

Co Fabrazyme obsahuje

-    Léčivou látkou je algalsidasum beta, 1 injekční lahvička obsahuje 35 mg.

-    Pomocné látky jsou:

-    Mannitol

-    Monohydrát dihydrofosforečnanu sodného

-    Heptahydratát hydrogenfosforečnanu sodného.

Jak Fabrazyme vypadá a co obsahuje toto balení

Fabrazyme se dodává jako bílý až téměř bílý prášek. Po rozpuštění tvoří čirou bezbarvou kapalinu neobsahující cizí materiál. Rozpuštěný roztok je třeba dále ředit.

Velikost balení: 1, 5 nebo 10 injekčních lahviček v jedné krabičce. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Držitel rozhodnutí o registraci

Genzyme Europe B.V., Gooimeer 10, NL-1411 DD Naarden, Nizozemsko.

Výrobce

Genzyme, Ltd., 37 Hollands Road, Haverhill, Suffolk CB9 8PU, Velká Británie.

Genzyme Ireland Ltd., IDA Industrial Park, Old Kilmeaden Road, Waterford, Irsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci.

Belgie/Belgique/Belgien/

Luxembourg/Luxemburg

Sanofi Belgium Tél/Tel: + 32 2 710 54 00

Magyarország

sanofi-aventis Zrt Tel: +36 1 505 0050

Bt^rapnn

sanofi-aventis Bulgaria EOOD Ten: +359 2 9705300

Malta

Sanofi Malta Ltd Tel: +356 21493022

Česká republika

sanofi-aventis, s.r.o. Tel: +420 233 086 111

Nederland

Genzyme Europe B.V. Tel: +31 35 699 1200

Danmark

sanofi-aventis Denmark A/S Tlf: +45 45 16 70 00

Norge

sanofi-aventis Norge AS Tlf: + 47 67 10 71 00

Deutschland

Genzyme GmbH Tel: +49 (0)6102 3674 0

Osterreich

sanofi-aventis GmbH Tel: + 43 1 80 185 - 0

Eesti

sanofi-aventis Estonia OU Tel. +372 6 273 488

Polska

sanofi-aventis Sp. z o.o. Tel.: +48 22 280 00 00

EXlába/Kúnpoq

sanofi-aventis AEBE (EAláSa) TpA.: +30 210 900 1600

Portugal

Sanofi - Produtos Farmaceuticos, Lda. Tel: +351 21 422 0100

Espaňa

Genzyme, S.L.U.

Tel: +34 93 485 94 00

sanofi-aventis, S.A. Tel: +34 93 485 94 00

Románia

sanofi-aventis Románia S.R.L. Tel: +40 (0) 21 317 31 36

France

Genzyme S.A.S.

Tél: +33 (0) 825 825 863

Slovenija

sanofi-aventis d.o.o. Tel: +386 1 560 4800

Hrvatska

sanofi-aventis Croatia d.o.o. Tel: +385 1 600 34 00

Slovenská republika

sanofi-aventis Pharma Slovakia s.r.o. Tel.: +421 2 33 100 100

Island

Vistor hf.

Sími: +354 535 7000

Suomi/Finland

Sanofi Oy

Puh/Tel: + 358 201 200 300

Italia

Genzyme Srl Tel: +39 059 349 811

Sverige

Sanofi AB

Tel: +46 (0)8 634 50 00

United Kingdom/Ireland

Latvija

sanofi-aventis Latvia SIA Tel: +371 67 33 24 51


Genzyme Therapeutics Ltd. (United Kingdom)

Tel: +44 (0) 1865 405200

Lietuva

UAB „SANOFI-AVENTIS LIETUVA“ Tel. +370 5 275 5224

Tato příbalová informace byla naposledy revidována.

Další zdroje informací

Podrobné informace o tomto přípravku jsou uveřejněny na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky: http://www.ema.europa.eu. Na těchto stránkách naleznete též odkazy na další webové stránky, týkající se vzácných onemocnění a jejich léčby.

Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky:

Návod k použití - rozpouštění, ředění a aplikace

Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok je třeba rozpustit ve vodě na injekci a dále naředit 0,9% roztokem chloridu sodného pro intravenózní podání a poté aplikovat cestou intravenózní infuze.

Z mikrobiologického hlediska by se měl přípravek ihned použít. Pokud nebude použit okamžitě, je za uchovávání a podmínky před dalším použitím zodpovědný uživatel. Rozpuštěný roztok nelze uchovávat a je třeba ho ihned zředit; pouze zředěný roztok lze uchovávat až po dobu 24 hodin při teplotě 2 °C - 8 °C.

Používejte aseptickou techniku.

1.    Podle hmotnosti pacienta určete počet lahviček, které je třeba rozpustit, a vyjměte je

z chladničky, aby dosáhly pokojové teploty (asi během 30 minut). Fabrazyme se nesmí míchat v jedné infuzi s žádnými jinými léčivými přípravky.

Rozpouštění

2.    Každou injekční lahvičku přípravku Fabrazyme 35 mg rozpusťte v 7,2 ml vody na injekci; Vyhněte se prudkému nárazu vody pro injekce na prášek, aby se nevytvořila pěna. Postupujte tak, že budete vodu pro injekce přilévat po kapkách po stěně lahvičky a nikoli přímo do lyofilizovaného koláče. Lahvičkou jemně otáčejte a naklápějte ji. Netřepejte s ní, prudce s ní netočte ani ji nepřevracejte.

3.    Rozpuštěný roztok obsahuje 5 mg agalsidázy beta/ml, a má vzhled čirého bezbarvého roztoku. pH rozpuštěného roztoku je asi 7,0. Před dalším ředěním zkontrolujte rozpuštěný roztok

v každé lahvičce na přítomnost cizích částic nebo změnu barvy. Roztok nepoužívejte, pokud jsou v něm patrné cizorodé částice nebo změna barvy.

4.    Po rozpuštění se doporučuje lahvičky rychle rozředit, aby se minimalizovala tvorba bílkovinných částic.

5.    Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Ředění

6.    Před přidáním rozpuštěného přípravku Fabrazyme v objemu potřebném pro dávku pacienta se doporučuje z infuzního vaku odstranit odpovídající objem 0,9 % roztoku chloridu sodného pro intravenózní infuzi.

7.    Z infuzního vaku odstraňte vzduch, aby se minimalizovalo rozhraní vzduch/kapalina.

8.    Z každé injekční lahvičky pomalu odeberte 7,0 ml (odpovídající 35 mg) rozpuštěného roztoku až po dosažení celkového objemu potřebného pro dávku pacienta. Nepoužívejte filtrační jehly a zabraňte vzniku pěny.

9.    Pak pomalu vstříkněte zředěný roztok přímo do 0,9 % roztoku chloridu sodného pro intravenózní infuzi (ne do zbývajícího vzduchového prostoru) na konečnou koncentraci v rozmezí 0,05 mg/ml až 0,7 mg/ml. Na základě jednotlivé dávky stanovte celkový objem 0,9 % roztoku chloridu sodného pro infuzi (mezi 50 a 500 ml). Pro dávky nižší než 35 mg použijte minimálně 50 ml, pro dávky 35 až 70 použijte minimálně 100 ml, pro dávky 70 až 100 mg použijte minimálně 250 ml a pro dávky větší než 100 mg použijte pouze 500 ml. . Jemně převraťte nebo promněte infuzní vak a promíchejte tak zředěný roztok. Infuzním vakem netřeste, ani s ním nadměrně netřepejte.

Aplikace

10.    Doporučuje se aplikovat zředěný roztok přes filtrační vložku vážící bílkoviny o velikosti pórů 0,2 pm, kterou se odstraní bílkovinné částice. Nedojde tak k žádnému snížení aktivity agalsidázy beta. Počáteční rychlost infoze by neměla překročit 0,25 mg/min. (15 mg/hod), aby se minimalizoval možný výskyt reakcí na infuzi. Až si pacient na infuzi dobře zvykne, může se u následujících infuzí rychlost postupně zvyšovat.

Příbalová informace: Informace pro uživatele

Fabrazyme 5 mg, prášek pro koncentrát pro infuzní roztok

Agalsidasum beta

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li případně další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.    Co je Fabrazyme a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Fabrazyme používat

3.    Jak se Fabrazyme používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak Fabrazyme uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je Fabrazyme a k čemu se používá

Fabrazyme obsahuje léčivou látku agalsidázu beta a používá se jako náhrada enzymů při léčbě Fabryho choroby, kde je enzymatická aktivita alfa-galaktosidázy nulová nebo nižší než normálně. Pokud trpíte Fabryho chorobou, tuková složka zvaná globotriaosylceramid (GL-3) se neodvádí z buněk a hromadí se ve stěnách cév vnitřních orgánů.

Fabrazyme je určen k dlouhodobé enzymové substituční léčbě u pacientů s potvrzenou diagnózou Fabryho choroby.

Fabrazyme je indikován u dospělých, dětí a dospívajících ve věku 8 let a starších.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Fabrazyme používat Nepoužívejte Fabrazyme

Pokud u Vás došlo k alergické anafylaktické reakci na agalsidázu beta nebo jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na kteroukoliv jinou složku tohoto léku (uvedeny v bodu 6).

Upozornění a opatření

Při léčbě přípravkem Fabrazyme se u Vás mohou vyvinout reakce spojené s infuzí. Reakce spojené s infuzí jsou veškeré nežádoucí účinky vzniklé v průběhu infuze nebo do konce dne, kdy byla infuze podána (viz bod 4 ). Pokud takovou reakci pocítíte, je třeba, abyste o ní neprodleně informovali svého lékaře. Je možné, že bude třeba Vám podat další léky pro zamezení vzniku těchto reakcí.

Děti a dospívající

U dětí ve věku 0 - 7 let nebyly prováděny žádné klinické studie, a proto nelze pro tuto věkovou skupinu uvést žádné doporučené dávkování.

Další léčivé přípravky a Fabrazyme

Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval (a) nebo které možná budete užívat.

Informujte svého lékaře, pokud užíváte léky obsahující chlorochin, amiodaron, beochin nebo gentamicin. Existuje zde teoretické riziko snížení aktivity agalsidázy beta.

Těhotenství, kojení a plodnost

Užívání přípravku Fabrazyme v těhotenství se nedoporučuje. Neexistují zkušenosti s užíváním přípravku Fabrazyme u těhotných žen. Fabrazyme se může vylučovat do mateřského mléka. Užívání přípravku Fabrazyme v době kojení se nedoporučuje. Nebyly provedeny žádné studie zjišťující vliv přípravku Fabrazyme na plodnost.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Neřiďte dopravní prostředek ani neobsluhujte žádné stroje, pokud během infuze nebo krátce po podání přípravku Fabrazyme pocítíte omámenost, ospalost, závrať nebo mdloby (viz bod 4). Nejdříve se poraďte se svým lékařem.

3. Jak se Fabrazyme používá

Fabrazyme se podává infuzí do žíly (intravenózní infuzí). Dodává se ve formě prášku, který se před podáním smísí se sterilní vodou (viz Informace pro zdravotnické pracovníky na konci této příbalové informace).

Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem.

Fabrazyme se používá výhradně pod dohledem lékaře, který má zkušenosti s léčbou Fabryho choroby. Váš lékař Vám může navrhnout domácí léčbu, a to za předpokladu, že splňujete určitá kritéria. Zeptejte se prosím svého lékaře, pokud byste chtěl(a) být léčen(a) doma.

Doporučená dávka přípravku Fabrazyme pro dospělé je 1 mg/kg tělesné hmotnosti jedenkrát za dva týdny, podaná jako intravenózní infuze. U pacientů s onemocněním ledvin není třeba upravovat dávkování.

Použití u dětí a dospívajících

Doporučená dávka přípravku Fabrazyme u dětí a dospívajících ve věku 8 - 16 let je 1 mg/kg tělesné hmotnosti jedenkrát za dva týdny. U pacientů s onemocněním ledvin není třeba dávkování upravovat.

Jestliže jste použil(a) více přípravku Fabrazyme, než jste měl(a)

Dávky do 3 mg/kg tělesné hmotnosti se ukázaly jako bezpečné.

Jestliže jste zapomněl(a) užít Fabrazyme

Při vynechání infuze přípravku Fabrazyme se obraťte na svého lékaře.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

V klinických studiích byly zjištěny nežádoucí účinky hlavně při podávání léku pacientům nebo krátce poté („reakce na infuze“). U některých pacientů byly hlášeny závažné život ohrožující alergické reakce („anafylaktoidní reakce“). Pokud pocítíte jakékoliv závažné nežádoucí účinky, ihned kontaktujte svého lékaře.

Mezi velmi časté příznaky (mohou se vyskytnout u více než 1 z 10 lidí) patří třesavka, horečka, pocit chladu, nevolnost, zvracení, bolest hlavy a abnormální pocity na kůži jako pálení nebo brnění. Váš lékař se může rozhodnout snížit rychlost infuze nebo vám podat další léky, které zabrání výskytu takových reakcí.

Seznam dalších nežádoucích účinků:

Časté (vyskytující se až u

1 z 10 lidí):

bolest na hrudi

• ospalost

únava

• obtížné dýchání

• zrychlený tep

zčervenání

• bledost

bolest břicha

bolest

svědění

bolest zad

stažení hrdla

• abnormální slzení

vyrážka

závratě

• pocit slabosti

• nízká tepová frekvence

bušení srdce

• hučení v uších

• netečnost

snížená citlivost na bolest

• ucpání nosu

• synkopa

pocit pálení

průjem

kašel

sípavost

• zčervenání v obličeji

• břišní potíže

kopřivka

• bolest svalů

• otoky v obličeji

bolest končetin

• zvýšený krevní tlak

bolest kloubů

nazofaringitida

• náhlé otoky obličeje

• pokles krevního tlaku

návaly horka

nebo krku

• otok končetin

• tlak na prsou

pocity horka

• závrať

• otoky na obličeji

hypertermie

žaludeční potíže

• zhoršené obtíže při

snížená citlivost úst

dýchání

• svalové křeče

• napětí ve svalech

muskuloskeletální ztuhlost

Méně časté (vyskytující se až u 1 ze 100 lidí):

třes

svědění očí

nízká tepová frekvence způsobená poruchami vedení

• zarudnutí očí

• otok uší

zvýšená citlivost na bolest

• bolesti uší

• bronchospazmus

otok horního dýchacího traktu

bolest v krku

rýma

červená vyrážka

• zrychlený dech

• pálení na srdci

změna barvy kůže (nafialovělé skvrny)

• svědivá vyrážka

• kožní potíže

chlad končetin

• pocity horka a chladu

• muskuloskeletální bolest

krevní sraženina v místě podání injekce

• obtížné polykání

• zánět nosní sliznice

změna barvy kůže

• bolest v místě infuze

• onemocnění podobné

edém

chřipce

• reakce v místě infuze

malátnost

Není známo (četnost nelze z dostupných údajů určit):

• snížená hladina kyslíku • závažný zánět žil v krvi

U některých pacientů na začátku léčených doporučovanou dávkou, jejichž dávka byla poté na delší dobu snížena, byly některé příznaky Fabryho choroby hlášeny častěji.

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na štítku za zkratkou „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Neotevřené injekční lahvičky:

Uchovávejte v chladničce (2 °C - 8 °C).

Rekonstituované a naředěné roztoky

Rekonstituované roztoky nelze uchovávat a je třeba je okamžitě naředit. Zředěný roztok lze uchovávat až po dobu 24 hodin při teplotě 2 - 8 °C.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.    Obsah balení a další informace

Co Fabrazyme obsahuje

-    Léčivou látkou je algalsidasum beta, 1 injekční lahvička obsahuje 5 mg.

-    Pomocné látky jsou:

-    Mannitol

-    Monohydrát dihydrofosforečnanu sodného

-    Heptahydratát hydrogenfosforečnanu sodného.

Jak Fabrazyme vypadá a co obsahuje toto balení

Fabrazyme se dodává jako bílý až téměř bílý prášek. Po rozpuštění tvoří čirou bezbarvou kapalinu neobsahující cizí materiál. Rozpuštěný roztok je třeba dále ředit. Velikost balení: 1, 5 nebo 10 injekčních lahviček v jedné krabičce. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraci

Genzyme Europe B.V., Gooimeer 10, NL-1411 DD Naarden, Nizozemsko.

Výrobce

Genzyme, Ltd., 37 Hollands Road, Haverhill, Suffolk CB9 8PU, Velká Británie.

Genzyme Ireland Ltd., IDA Industrial Park, Old Kilmeaden Road, Waterford, Irsko

Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci.

Belgie/Belgique/Belgien/

Luxembourg/Luxemburg

Sanofi Belgium Tél/Tel: + 32 2 710 54 00

Magyarország

sanofi-aventis Zrt Tel: +36 1 505 0050

Bt^rapnn

sanofi-aventis Bulgaria EOOD Ten: +359 2 9705300

Malta

Sanofi Malta Ltd Tel: +356 21493022

Česká republika

sanofi-aventis, s.r.o. Tel: +420 233 086 111

Nederland

Genzyme Europe B.V. Tel: +31 35 699 1200

Danmark

sanofi-aventis Denmark A/S Tlf: +45 45 16 70 00

Norge

sanofi-aventis Norge AS Tlf: + 47 67 10 71 00

Deutschland

Genzyme GmbH Tel: +49 (0)6102 3674 0

Osterreich

sanofi-aventis GmbH Tel: + 43 1 80 185 - 0

Eesti

sanofi-aventis Estonia OU Tel. +372 6 273 488

Polska

sanofi-aventis Sp. z o.o. Tel.: +48 22 280 00 00

EXlába/Kúnpoq

sanofi-aventis AEBE (EkkáSa) Tqk: +30 210 900 1600

Portugal

Sanofi - Produtos Farmaceuticos, Lda. Tel: +351 21 422 0100

Espaňa

Genzyme, S.L.U.

Tel: +34 93 485 94 00

sanofi-aventis, S.A. Tel: +34 93 485 94 00

Románia

sanofi-aventis Románia S.R.L. Tel: +40 (0) 21 317 31 36

France

Genzyme S.A.S.

Tél: +33 (0) 825 825 863

Slovenija

sanofi-aventis d.o.o. Tel: +386 1 560 4800

Hrvatska

sanofi-aventis Croatia d.o.o. Tel: +385 1 600 34 00

Slovenská republika

sanofi-aventis Pharma Slovakia s.r.o. Tel.: +421 2 33 100 100

Island

Vistor hf.

Sími: +354 535 7000

Suomi/Finland

Sanofi Oy

Puh/Tel: + 358 201 200 300

Italia

Genzyme Srl Tel: +39 059 349 811

Sverige

Sanofi AB

Tel: +46 (0)8 634 50 00

United Kingdom/Ireland

Latvija

sanofi-aventis Latvia SIA Tel: +371 67 33 24 51


Genzyme Therapeutics Ltd. (United Kingdom)

Tel: +44 (0) 1865 405200

Lietuva

UAB „SANOFI-AVENTIS LIETUVA“ Tel. +370 5 275 5224

Tato příbalová informace byla naposledy revidována.

Další zdroje informací

Podrobné informace o tomto přípravku jsou uveřejněny na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky: http://www.ema.europa.eu. Na těchto stránkách naleznete též odkazy na další webové stránky, týkající se vzácných onemocnění a jejich léčby.

Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky:

Návod k použití - rozpouštění, ředění a aplikace

Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok je třeba rozpustit ve vodě na injekci a dále naředit 0,9% roztokem chloridu sodného pro intravenózní podání a poté aplikovat cestou intravenózní infuze.

Z mikrobiologického hlediska by se měl přípravek ihned použít. Pokud nebude použit okamžitě, je za uchovávání a podmínky před dalším použitím zodpovědný uživatel. Rozpuštěný roztok nelze uchovávat a je třeba ho ihned zředit; pouze zředěný roztok lze uchovávat až po dobu 24 hodin při teplotě 2 °C - 8 °C.

Používejte aseptickou techniku.

1.    Podle hmotnosti pacienta určete počet lahviček, které je třeba rozpustit, a vyjměte je z chladničky, aby dosáhly pokojové teploty (asi během 30 minut). Fabrazyme se nesmí míchat v jedné infuzi

s žádnými jinými léčivými přípravky.

Rozpouštění

2.    Každou injekční lahvičku přípravku Fabrazyme 5 mg rozpusťte v 1,1 ml vody na iniekci;Vvhněte se prudkému nárazu vody pro injekce na prášek, aby se nevytvořila pěna. Postupujte tak, že budete vodu pro injekce přilévat po kapkách po stěně lahvičky a nikoli přímo do lyofilizovaného koláče. Lahvičkou jemně otáčejte a naklápějte ji. Netřepejte s ní, prudce s ní netočte ani ji nepřevracejte.

3.    Rozpuštěný roztok obsahuje 5 mg agalsidázy beta/ml, a má vzhled čirého bezbarvého roztoku. pH rozpuštěného roztoku je asi 7,0. Před dalším ředěním zkontrolujte rozpuštěný roztok v každé lahvičce na přítomnost cizích částic nebo změnu barvy. Roztok nepoužívejte, pokud jsou v něm patrné cizorodé částice nebo změna barvy.

4.    Po rozpuštění se doporučuje lahvičky rychle rozředit, aby se minimalizovala tvorba bílkovinných

částic.

5. Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Ředění

6.    Před přidáním rozpuštěného přípravku Fabrazyme v objemu potřebném pro dávku pacienta se doporučuje z infuzního vaku odstranit odpovídající objem 0,9 % roztoku chloridu sodného pro intravenózní infuzi.

7.    Z infuzního vaku odstraňte vzduch, aby se minimalizovalo rozhraní vzduch/kapalina.

8.    Z každé injekční lahvičky pomalu odeberte 1,0 ml (odpovídající 5 mg) rozpuštěného roztoku až po dosažení celkového objemu potřebného pro dávku pacienta.. Nepoužívejte filtrační jehly a zabraňte vzniku pěny.

9.    Pak pomalu vstříkněte zředěný roztok přímo do 0,9 % roztoku chloridu sodného pro intravenózní infuzi (ne do zbývajícího vzduchového prostoru) na konečnou koncentraci v rozmezí 0,05 mg/ml až 0,7 mg/ml. Na základě jednotlivé dávky stanovte celkový objem 0,9 % roztoku chloridu sodného pro infuzi (mezi 50 a 500 ml). Pro dávky nižší než 35 mg použijte minimálně 50 ml, pro dávky 35 až 70 použijte minimálně 100 ml, pro dávky 70 až 100 mg použijte minimálně 250 ml a pro dávky větší než 100 mg použijte pouze 500 ml. . Jemně převraťte nebo promněte infuzní vak a promíchejte tak zředěný roztok. Infuzním vakem netřeste, ani s ním nadměrně netřepejte.

Aplikace

10.    Doporučuje se aplikovat zředěný roztok přes filtrační vložku vážící bílkoviny o velikosti pórů 0,2 pm, kterou se odstraní bílkovinné částice. Nedojde tak k žádnému snížení aktivity agalsidázy beta. Počáteční rychlost infoze by neměla překročit 0,25 mg/min. (15 mg/hod), aby se minimalizoval možný výskyt reakcí na infuzi. Až si pacient na infuzi dobře zvykne, může se u následujících infuzí rychlost postupně zvyšovat.

50