Příbalový Leták

Entyvio 300 Mg

PŘÍLOHA I

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakákoli podezření na nežádoucí účinky. Podrobnosti o hlášení nežádoucích účinků viz bod 4.8.

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Entyvio 300 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna injekční lahvička obsahuje vedolizumabum 300 mg.

Po rekonstituci jeden ml obsahuje vedolizumabum 60 mg.

Vedolizumab je humanizovaná monoklonální IgG1 protilátka, která se váže na humánní integrin a4p7 a je produkována CHO buňkami (buňky vaječníku čínského křečíka).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok.

Bílý až téměř bílý lyofilizovaný koláč nebo prášek.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Ulcerózní kolitida

Přípravek Entyvio je indikován k léčbě dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou, u nichž buď nastala neadekvátní odpověď na konvenční terapii, nebo na antagonistu tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNFa), nebo došlo ke ztrátě odpovědi na léčbu, nebo kteří uvedenou léčbu netolerují.

Crohnova choroba

Přípravek Entyvio je indikován k léčbě dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní Crohnovou chorobou, u nichž buď nastala neadekvátní odpověď na konvenční terapii, nebo na antagonistu tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNFa), nebo došlo ke ztrátě odpovědi na léčbu, nebo kteří uvedenou léčbu netolerují.

4.2 Dávkování a způsob podání

Léčba přípravkem Entyvio musí být zahájena a vedena pod dozorem specializovaných zdravotnických pracovníků se zkušenostmi s diagnózou a léčbou ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby (viz bod 4.4). Pacienti musí obdržet příbalovou informaci a Informační kartu pacienta.

Dávkování

Ulcerózní kolitida

Doporučený režim dávkování přípravku Entyvio je 300 mg podávaných intravenózní infuzí v týdny nula, dva a šest a pak každých osm týdnů.

Pokud se neprokáže léčebný přínos do týdne 10 (viz bod 5.1), je zapotřebí pečlivě znovu posoudit pokračující léčbu u pacientů s ulcerózní kolitidou.

Někteří pacienti, u nichž došlo k poklesu odpovědi, mohou mít prospěch ze zvýšení frekvence podávání přípravku Entyvio 300 mg na každé čtyři týdny.

V souladu se standardem péče lze u pacientů, kteří reagovali na léčbu přípravkem Entyvio, snížit a/nebo vysadit kortikosteroidy.

Opakovaná léčba

Pokud bude léčba přerušena a bude zapotřebí léčbu přípravkem Entyvio obnovit, je možné zvážit podávání každé čtyři týdny (viz bod 5.1). V klinických studiích dosáhlo období přerušení léčby až jednoho roku. Během opakované léčby vedolizumabem bylo znovu dosaženo účinnosti bez evidentního zvýšení nežádoucích příhod nebo účinků spojených s infuzí (viz bod 4.8).

Crohnova choroba

Doporučený režim dávkování přípravku Entyvio je 300 mg podávaných intravenózní infuzí v týdny nula, dva a šest a pak každých osm týdnů.

Pacienti s Crohnovou chorobou, u nichž nedošlo k odpovědi na léčbu, mohou mít prospěch z dávky přípravku Entyvio v týdnu 10 (viz bod 4.4). U pacientů, kteří na léčbu reagují, pokračujte od týdne 14 v terapii každých osm týdnů. Pokud se neprokáže léčebný přínos do týdne 14 (viz bod 5.1), v léčbě pacientů s Crohnovou chorobou by se nemělo pokračovat.

Někteří pacienti, u nichž došlo k poklesu odpovědi, mohou mít prospěch ze zvýšení frekvence podávání přípravku Entyvio 300 mg na každé čtyři týdny.

V souladu se standardem péče lze u pacientů, kteří reagovali na léčbu přípravkem Entyvio, snížit a/nebo vysadit kortikosteroidy.

Opakovaná léčba

Pokud bude léčba přerušena a bude zapotřebí léčbu přípravkem Entyvio obnovit, je možné zvážit podávání každé čtyři týdny (viz bod 5.1). V klinických studiích dosáhlo období přerušení léčby až jednoho roku. Během opakované léčby vedolizumabem bylo znovu dosaženo účinnosti bez evidentního zvýšení nežádoucích příhod nebo účinků spojených s infuzí (viz bod 4.8).

Pediatrická _ populace

Bezpečnost a účinnost vedolizumabu u dětí ve věku od 0 do 17 let nebyla dosud stanovena. Nejsou dostupné žádné údaje.

Starší _ pacienti

U starších pacientů se úprava dávkování nevyžaduje. Farmakokinetické analýzy populace neprokázaly žádný vliv věku (viz bod 5.2).

Pacienti s _poruchou _funkce ledvin nebo _jater

Přípravek Entyvio nebyl u těchto populací pacientů zkoumán. Nebyla vydána žádná doporučení ohledně dávky.

Způsob podání

Přípravek Entyvio je určen pouze k intravenóznímu podání. Před intravenózním podáním je zapotřebí jej rekonstituovat a dále naředit, pokyny viz bod 6.6.

Přípravek Entyvio se podává jako intravenózní infuze po dobu 30 minut. Pacienty je třeba sledovat během infuze a po ní (viz bod 4.4).

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Aktivní závažné infekce, jako jsou tuberkulóza, sepse, cytomegalovirus, listerióza, a oportunní infekce, jako je progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML) (viz bod 4.4).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Vedolizumab se má podávat ve zdravotnických zařízeních s vybavením pro řešení akutních hypersenzitivních reakcí včetně anafylaxe, pokud k nim dojde. Při podávání vedolizumabu má být k dispozici k okamžitému použití vhodná opatření pro sledování a lékařskou podporu. Všechny pacienty je třeba během každé infuze nepřetržitě sledovat. U prvních dvou infuzí je zapotřebí je také sledovat přibližně dvě hodiny po ukončení infuze s ohledem na známky a příznaky akutních hypersenzitivních reakcí. U všech následných infuzí je nutné pacienty sledovat přibližně jednu hodinu po dokončení infuze.

Reakce související s infuzí

V klinických studiích byly hlášeny reakce související s infuzí (IRR) a hypersenzitivní reakce, kdy většina z nich byla mírná až středně těžká (viz bod 4.8).

Pokud se vyskytne těžká IRR, anafylaktická reakce nebo jiný závažný účinek, podání přípravku Entyvio se musí okamžitě ukončit a musí být zahájena vhodná léčba (např. epinefrin a antihistaminika) (viz bod 4.3).

Pokud se vyskytne mírná až středně těžká IRR, lze zpomalit rychlost infuze, nebo infuzi přerušit a zahájit vhodnou léčbu. Jakmile mírná nebo středně těžká IRR ustoupí, pokračujte v infuzi. U pacientů s mírnou až středně těžkou IRR na vedolizumab v anamnéze lékaři musí zvážit premedikaci (např. antihistaminikem, hydrokortizonem a/nebo paracetamolem) před další infuzí, aby se minimalizovala její rizika (viz bod 4.8).

Infekce

Vedolizumab je antagonista integrinu selektivně působící ve střevě bez identifikované systémové imunosupresivní aktivity (viz bod 5.1).

Je nutné, aby lékaři vzali na vědomí potenciální zvýšené riziko oportunních infekcí nebo infekcí, pro něž je střevo ochrannou bariérou (viz bod 4.8). Léčba přípravkem Entyvio by neměla být zahájena u pacientů s aktivními, závažnými infekcemi, dokud nebudou infekce pod kontrolou, a lékaři musí zvážit přerušení léčby u pacientů, u nichž se rozvine závažná infekce během chronické léčby přípravkem Entyvio. Při zvažování použití vedolizumabu u pacientů s kontrolovanou chronickou závažnou infekcí nebo s opakovaným výskytem závažných infekcí v anamnéze je nutné postupovat opatrně. Pacienty je třeba pečlivě sledovat před léčbou, během ní a po léčbě s ohledem na infekce. Přípravek Entyvio je kontraindikován u pacientů s aktivní tuberkulózou (viz bod 4.3). Před zahájením léčby vedolizumabem musí být pacienti vyšetřeni na tuberkulózu podle místní praxe. Pokud bude diagnostikována latentní tuberkulóza, musí se zahájit vhodná léčba spolu s antituberkulózní léčbou v souladu s místními doporučeními předtím, než bude vedolizumab podáván. U pacientů, u kterých bude tuberkulóza diagnostikována během probíhající léčby vedolizumabem, je zapotřebí léčbu vedolizumabem přerušit, dokud se infekce tuberkulózou nevyléčí.

Někteří antagonisté integrinu a některé systémové imunosupresivní látky jsou spojovány s progresivní multifokální leukoencefalopatií (PML), což je vzácná a často smrtelná oportunní infekce způsobená způsobená JC virem (John Cunningham virus, JCV)). Vedolizumab vyvolává imunosupresivní účinek na střevo tím, že se váže na integrin a4p7 exprimovaný na lymfocyty, pocházející z lymfatických folikulů střevních. Přestože u zdravých subjektů nebyl zaznamenán žádný systémový imunosupresivní účinek, účinky na funkci systémového imunitního systému u pacientů se zánětlivým onemocněním střev nejsou známy.

V    klinických studiích s vedolizumabem nebyly hlášeny žádné případy PML, nicméně zdravotníci by měli sledovat pacienty užívající vedolizumab pro případ jakéhokoli nového výskytu nebo zhoršení neurologických známek či příznaků, jak jsou uvedeny ve vzdělávacích materiálech pro lékaře, a zvažovat doporučení k neurologickému vyšetření, pokud se vyskytnou. Pacient bude vybaven Informační kartou pacienta (viz bod 4.2). Pokud vznikne podezření na PML, léčba vedolizumabem se musí přerušit; pokud se potvrdí, léčba se musí trvale zastavit.

Maligní nádorová onemocnění

Riziko maligních nádorových onemocnění se zvyšuje u pacientů s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou. Imunomodulační léčivé přípravky mohou zvyšovat riziko maligních nádorových onemocnění (viz bod 4.8.).

Předchozí a souběžné používání biologických přípravků

Pro pacienty dříve léčené natalizumabem nebo rituximabem nejsou k dispozici žádné údaje z klinických studií s vedolizumabem. Při zvažování použití přípravku Entyvio u těchto pacientů je zapotřebí postupovat opatrně.

Pacienti, kteří již byli vystaveni dříve účinkům natalizumabu, by měli dle doporučení čekat minimálně 12 týdnů do zahájení terapie přípravkem Entyvio, pokud nebude dle klinického stavu pacienta rozhodnuto jinak.

Nejsou k dispozici žádné údaje z klinických studií o souběžném používání vedolizumabu s biologickými imunosupresivy. Proto se používání přípravku Entyvio u takových pacientů nedoporučuje.

Živé a perorální vakcíny

V    placebem kontrolované studii se zdravými dobrovolníky jednorázová dávka 750 mg vedolizumabu nesnížila úroveň ochranné imunity proti viru hepatitidy B u pacientů, kteří byli intramuskulárně očkováni třemi dávkami rekombinantního povrchového antigenu proti hepatitidě B. Pacienti vystavení působení vedolizumabu měli nižší míry sérokonverze po podání neživé, perorální vakcíny proti choleře. Dopad na jiné perorální a nasální vakcíny není znám. Doporučuje se, aby před zahájením léčby přípravkem Entyvio všichni pacienti měli aktuální všechna očkování ve shodě se současnými imunizačními doporučeními. Pacienti podstupující léčbu vedolizumabem mohou pokračovat v očkování neživými vakcínami. O sekundárním přenosu infekce živými vakcínami u pacientů užívajících vedolizumab nejsou k dispozici žádné údaje. Očkování vakcínou proti chřipce by se mělo provádět injekčním podáním ve shodě s rutinní klinickou praxí. Ostatní živé vakcíny lze podávat souběžně s vedolizumabem pouze v případě, že přínosy jasně převažují nad riziky.

Indukce remise Crohnovy choroby

Indukce remise Crohnovy choroby může u některých pacientů trvat až 14 týdnů. Důvody tohoto jevu nejsou plně známy a je možné, že souvisí s mechanismem účinku. Je zapotřebí to vzít v úvahu zvláště u pacientů se závažným aktivním onemocněním ve výchozím stavu, kteří dosud neužívali antagonisty TNFa. (Viz rovněž bod 5.1.)

Výzkumné analýzy dílčích skupin z klinických hodnocení u Crohnovy choroby naznačily, že vedolizumab podávaný pacientům bez souběžné léčby kortikosteroidy může být méně účinný v indukci remise Crohnovy choroby než u pacientů, kteří již užívají souběžně kortikosteroidy (bez ohledu na použití souběžně podávaných imunomodulátorů, viz bod 5.1).

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nebyly provedeny žádné studie interakcí.

Vedolizumab byl zkoumán u dospělých pacientů s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou, jimž byly souběžně podávány kortikosteroidy, imunomodulátory (azathioprin, 6-merkaptopurin a methotrexát) a aminosalicyláty. Farmakokinetické analýzy populace naznačují, že společné podávání takových přípravků nemá klinicky významný účinek na farmakokinetiku vedolizumabu. Účinek vedolizumabu na farmakokinetiku běžně společně podávaných léčivých látek nebyl zkoumán.

Vakcinace

Živé vakcíny, zejména perorální živé vakcíny, je nutno s přípravkem Entyvio používat s opatrností (viz bod 4.4).

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku.

U žen ve fertilním věku se důrazně doporučuje, aby používaly adekvátní antikoncepci k zabránění početí a pokračovaly v jejím užívání nejméně 18 týdnů od poslední léčby přípravkem Entyvio.

Těhotenství

Údaje o podávání vedolizumabu těhotným ženám jsou omezené.

Studie reprodukční toxicity na zvířatech nenaznačují přímé nebo nepřímé škodlivé účinky (viz bod 5.3).

Přípravek Entyvio lze v těhotenství použít pouze tehdy, když přínosy jasně převažují nad jakýmkoli potenciálním rizikem pro matku a dítě.

Kojení

Není známo, zda se vedolizumab vylučuje do lidského mateřského mléka nebo systémově absorbuje po požití.

Dostupné farmakodynamické/toxikologické údaje u zvířat prokázaly vylučování vedolizumabu do mléka (viz bod 5.3).

Protože se protilátky z těla matky (IgG) vylučují do mateřského mléka, doporučuje se, aby rozhodnutí, zda přerušit kojení nebo přerušit/zdržet se léčby přípravkem Entyvio, bralo v úvahu přínos kojení pro dítě a přínos léčby pro ženu.

Fertilita

Údaje o účincích vedolizumabu na lidskou fertilitu nejsou k dispozici. Účinky na fertilitu mužů a žen nebyly formálně vyhodnocovány ve studiích se zvířaty (viz bod 5.3).

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Přípravek Entyvio může mít malý vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, protože u malého počtu pacientů byly hlášeny závratě.

4.8    Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu

Vedolizumab byl zkoumán ve třech placebem kontrolovaných klinických hodnoceních u pacientů s ulcerózní kolitidou (GEMINI I) nebo Crohnovou chorobou (GEMINIII a III). Ve dvou kontrolovaných studiích (GEMINI I a II), zahrnujících 1 434 pacientů, kteří používali vedolizumab 300 mg v týdnu 0, týdnu 2 a pak každých osm týdnů, nebo každé čtyři týdny od týdne 6 až do týdne 52 a 297 pacientů, kteří používali placebo po dobu až 52 týdnů, byly nežádoucí účinky hlášeny u 84 % pacientů léčených vedolizumabem a 78 % pacientů používajících placebo. Za 52 týdnů zaznamenalo 19 % pacientů užívajících vedolizumab závažné nežádoucí účinky v porovnání s 13 % pacientů užívajících placebo. Podobné míry nežádoucích účinky byly pozorovány v každé skupině s dávkováním každých osm týdnů a každé čtyři týdny v klinických hodnoceních fáze III. Podíl pacientů, kteří přerušili léčbu kvůli nežádoucím příhodám, byl 9 % pro pacienty užívající vedolizumab a 10 % pro pacienty užívající placebo. V kombinovaných studiích GEMINI I a II nežádoucí účinky, které se vyskytovaly ve >5 % případů, zahrnovaly nauseu, nasofaryngitidu, infekci horních cest dýchacích, artralgii, pyrexii, únavu, bolest hlavy, kašel. Reakce související s infuzí byly hlášeny u 4 % pacientů, kteří užívali vedolizumab.

V kratším (10týdenní) placebem kontrolovaném indukčním hodnocení, GEMINI III, byly hlášeny podobné typy nežádoucích účinků, ale vyskytovaly se s nižší frekvencí než u delších 52týdenních hodnocení.

Dalších 279 pacientů užívalo vedolizumab v týdnu 0 a 2 a pak placebo po dobu až 52 týdnů. Z těchto pacientů 84 % uvádělo nežádoucí příhody a 15 % uvádělo závažné nežádoucí příhody.

Pacienti (n=1 822) dříve zařazení do fáze II nebo III studií s vedolizumabem byli způsobilí pro zařazení do probíhající odslepené studie a užívali vedolizumab 300 mg každé čtyři týdny.

Seznam nežádoucích účinků v tabulce

Následující seznam nežádoucích účinků je založen na zkušenostech s klinickým hodnocením a jsou zobrazeny podle tříd orgánových systémů. V rámci tříd orgánových systémů jsou nežádoucí účinky uvedeny podle četnosti následujících kategorií frekvence výskytu: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10) a méně časté (>1/1000 to <1/100). V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Tabulka 1. Nežádoucí účinky

Třídy orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinek(y)

Infekce a infestace

Velmi časté

Nasofaryngitida

Časté

Bronchitida, gastroenteritida, infekce horních cest dýchacích, chřipka, sinusitida, faryngitida

Méně časté

Infekce dýchacích cest, vulvovaginální kandidóza, perorální kandidóza

Třídy orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinek(y)

Poruchy nervového systému

Velmi časté

Bolest hlavy

Časté

Parestézie

Cévní poruchy

Časté

Hypertenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Časté

Orofaryngeální bolest, ucpaný nos, kašel

Gastrointestinální poruchy

Časté

Anální absces, anální fisura, nauzea, dyspepsie, zácpa, abdominální distenze, flatulence, hemoroidy

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté

Vyrážka, pruritus, ekzém, erytém, noční pocení, akné

Méně časté

Folikulitida

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Velmi časté

Artralgie

Časté

Svalové spazmy, bolest zad, svalová slabost, únava, bolest v končetinách

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Pyrexie

Méně časté

Reakce v místě infuze (včetně: bolest v místě infuze a podráždění v místě infuze), reakce související s infuzí: zimnice, pocit chladu

Popis vybraných nežádoucích účinků

Reakce související s infuzí

V    kontrolovaných studiích GEMINII a II zaznamenalo nežádoucí příhodu definovanou zkoušejícím jako reakce související s infuzí (IRR) (viz bod 4.4) 4 % pacientů užívajících vedolizumab a 3 % pacientů užívajících placebo. Žádný jednotlivý preferovaný termín hlášený jako IRR se nevyskytl v míře překračující 1 %. Většina IRR měla mírnou nebo střední intenzitu a <1% vedlo k ukončení léčby během studie. Pozorované IRR se obecně vyřešily s nulovým či minimálním zásahem po infuzi. Většina účinků souvisejících s infuzí se vyskytla během prvních 2 hodin. Z těchto pacientů, kteří zaznamenali reakce související s infuzí, měli pacienti s vedolizumabem více reakcí souvisejících s infuzí během prvních dvou hodin v porovnání s pacienty na placebu, kteří zaznamenali reakce související s infuzí. Většina reakcí souvisejících s infuzí nebyla závažná a vyskytovala se během infuze nebo během první hodiny po dokončení infuze.

Jedna závažná nežádoucí příhoda IRR byla hlášena u pacienta s Crohnovou chorobou během druhé infuze (hlášenými příznaky byly dyspnoe, bronchospasmus, urtikárie, návaly horka, vyrážka, zvýšený krevní tlak a zvýšení srdeční frekvence) a byla úspěšně vyřešena ukončením infuze, léčbou antihistaminiky a intravenózním hydrokortizonem. U pacientů, kteří užívali vedolizumab v týdnech 0 a 2 následovaných placebem, nebylo pozorováno žádné zvýšení míry výskytu IRR po opakované léčbě vedolizumabem po ztrátě odpovědi.

Infekce

V    kontrolovaných studiích GEMINI I a II byla míra výskytu infekcí 0,85 na pacient/rok u pacientů užívajících vedolizumab a 0,70 na pacient/rok u pacientů užívajících placebo. Infekce primárně zahrnují nasofaryngitidu, infekci horních cest dýchacích, sinusitidu a infekce močových cest. Většina pacientů pokračovala v užívání vedolizumabu po vyléčení infekce.

V    kontrolovaných studiích GEMINI I a II byla míra výskytu závažných infekcí 0,07 na pacient/rok u pacientů užívajících vedolizumab a 0,06 na pacient/rok u pacientů užívajících placebo. Během doby nedošlo k žádnému významnému zvýšení v míře výskytu závažných infekcí.

V    kontrolovaných a odslepených studiích u dospělých s vedolizumabem byly hlášeny závažné infekce, které zahrnují tuberkulózu, sepse (některé fatální), salmonelovou sepsi, listeriovou meningitidu a cytomegalovirovou kolitidu.

Imunogenicita

V    kontrolovaných studiích GEMINII a II vedolizumab vykazoval míru imunogenicity 4 % (56 z 1 434 pacientů, kteří dostávali kontinuální léčbu vedolizumabem, bylo kdykoli během léčby pozitivních na protilátky proti vedolizumabu). Devět z 56 pacientů bylo trvale pozitivních (pozitivní na protilátky proti vedolizumabu při dvou nebo více návštěvách během studie) a u 33 pacientů se vytvořily neutralizující protilátky proti vedolizumabu.

Frekvence výskytu detekovaných protilátek proti vedolizumabu u pacientů za 16 týdnů od poslední dávky vedolizumabu (přibližně pět poločasů po poslední dávce) byla přibližně 10 % u GEMINI I a II.

V    kontrolovaných studiích GEMINI I a II 5% (3 z 61) pacientů, kteří měli nežádoucí příhodu hodnocenou zkoušejícím lékařem jako IRR, bylo setrvale pozitivní na protilátky proti vedolizumabu.

Celkově zde nebyla žádná zjevná korelace vzniku protilátek proti vedolizumabu a klinické odpovědi nebo nežádoucích příhod. Ovšem počet pacientů, u nichž vznikly protilátky proti vedolizumabu, byl příliš omezený na definitivní hodnocení.

Malignita

Celkově výsledky z klinického programu do dnešního dne nenaznačují zvýšené riziko malignity při léčbě vedolizumabem, avšak počet malignit byl malý a dlouhodobá expozice byla omezená. Dlouhodobá hodnocení bezpečnosti probíhají.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměrů přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.

4.9 Předávkování

V klinických hodnoceních byly podávány dávky až do 10 mg/kg (přibližně 2,5násobek doporučené dávky). V klinických hodnoceních nebyla pozorována žádná toxicita omezující dávku.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

Farmakoterapeutická skupina: imunosupresiva, selektivní imunosupresiva, ATC kód: L04AA33.

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Vedolizumab je imunosupresivní biologický přípravek se selektivním účinkem ve střevě. Je to humanizovaná monoklonální protilátka, která se specificky váže na integrin a4p7, který je preferenčně exprimován na pomocných T lymfocytech, které pocházejí z lymfatických střevních folikulů. Tím, že se vedolizumab váže k a4p7 exprimovaným na určité lymfocyty, blokuje interakci těchto buněk s mukosální adresinovou buněčnou adhezní molekulou-1 (MAdCAM-1), ale ne s vaskulární buněčnou adhezní molekulou -1 (VCAM-1). MAdCAM-1 je hlavně exprimována na střevní endoteliální buňky a hraje kritickou úlohu při homingu T lymfocytů do tkání v gastrointestinálním traktu. Vedolizumab se neváže na integriny a4Pi a aEp7 ani neblokuje jejich funkci.

Integrin a4p7je exprimován na diskrétní podmnožinu paměťových pomocných T lymfocytů, které preferenčně migrují do gastrointestinálního (GI) traktu a způsobují zánět, jež má charakteristiku ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby, přičemž obě jsou chronická, zánětlivá, imunologicky zprostředkovaná onemocnění GI traktu. Vedolizumab snižuje gastrointestinální zánět u pacientů s ulcerózní kolitidou. Inhibice interakce a4p7 a MAdCAM-1 působením vedolizumabu brání transmigraci paměťových pomocných T lymfocytů při homingu ve střevech přes vaskulární endotel do parenchymatózní tkáně u nehumánních primátů a indukovala reverzibilní 3násobné zvýšení těchto buněk v periferní krvi. Myší prekurzor vedolizumabu zmírnil gastrointestinální zánět u tamarínů pinčích s kolitidou, kteří sloužili jako model ulcerózní kolitidy.

U zdravých subjektů, pacientů s ulcerózní kolitidou nebo pacientů s Crohnovou chorobou vedolizumab nezvyšuje koncentraci neutrofilů, bazofilů, eosinofilů, B-pomocných a cytotoxických T lymfocytů, celkový počet paměťových pomocných T lymfocytů, monocytů nebo NK buněk v periferní krvi bez toho, že by byla pozorována leukocytóza.

Vedolizumab neovlivňoval kontrolu procesu imunity a zánětu centrální nervové soustavy u experimentální autoimunitní encefalomyelitidy u nehumánních primátů, kteří slouží jako model roztroušené sklerózy. Vedolizumab neovlivňoval imunitní odpovědi na na expozici antigenu v dermis a ve svalech (viz bod 4.4). Naproti tomu vedolizumab inhiboval imunitní odpověď na gastrointestinální expozici antigenuu zdravých dobrovolníků (viz bod 4.4).

Farmakodynamické účinky

V klinických hodnoceních s vedolizumabem v rozmezí dávek od 2 do 10 mg/kg byla u pacientů pozorována > 95% saturace receptorů a4p7 na podmnožinách cirkulujících lymfocytů zapojených do imunitního dohledu ve střevě.

+ +


Vedolizumab neovlivňoval přenášení CD4 a CD8


++


do CNS, jak o tom svědčí nedostatek změn v


poměru CD4 /CD8 v mozkomíšním moku u zdravých dobrovolníků u člověka před podáním vedolizumabu a po něm. Tyto údaje jsou ve shodě s výzkumy u nehumánních primátů, které nezjistily účinky na imunitní kontrolu v CNS.


Klinická, účinnost

Ulcerózní kolitida

Účinnost a bezpečnost vedolizumabu pro léčbu dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou (skóre Mayo 6 až 12 s endoskopickým dílčím skóre >2) byla prokázána v randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii vyhodnocující cílové parametry účinnosti v týdnu 6 a týdnu 52 (GEMINII). Pacienti zařazení do studie neúspěšně absolvovali nejméně jednu konvenční terapii, a to včetně kortikosteroidů, imunomodulátorů a/nebo infliximabu jako antagonisty TNFa (včetně primárních non-respondérů). Byly povoleny souběžně podávané stabilní dávky perorálních aminosalicylátů, kortikosteroidů a/nebo imunomodulátorů.

Pro vyhodnocení cílových parametrů v týdnu 6 bylo randomizováno 374 pacientů dvojitě zaslepeným způsobem (3:2) a tito dostali vedolizumab 300 mg nebo placebo v týdnu 0 a týdnu 2. Primárním cílovým parametrem byl podíl pacientů s klinickou odpovědí (definovaná jako snížení úplného skóre Mayo o >3 body a >30 % vůči výchozímu stavu s doprovodným snížením dílčího skóre rektálního krvácení o >1 bod nebo s absolutní hodnotou dílčího skóre rektálního krvácení <1 bod) v týdnu 6. Tabulka 2 uvádí výsledky vyhodnocených primárních a sekundárních cílových parametrů.

Cílový parametr

Placebo

N=149

Vedolizumab

N=225

Klinická odpověď

26%

47 %*

Klinická remise§

5%

17 %T

Hojení sliznic11

25 %

41 %*

*p< 0,0001 Ťp<0,001

Jp<0,05

§Klinická remise: Úplné skóre Mayo <2 body a žádné jednotlivé dílčí skóre >1 bod ^Hojení sliznic: Endoskopické dílčí skóre Mayo <1 bod

Příznivý účinek vedolizumabu na klinickou odezvu, remisi a hojení sliznic byl pozorován jak u pacientů bez předchozí expozice antagonistům TNFa, tak i u pacientů, kteří byli v předchozí léčbě antagonisty TNFa neúspěšní.

V GEMINI I užívaly vedolizumab v týdnu 0 a týdnu 2 dvě kohorty pacientů: v 1. kohortě byli pacienti randomizováni dvojitě zaslepeně tak, aby užívali vedolizumab 300 mg nebo placebo, a ve 2. kohortě byli pacienti léčeni v otevřené studii vedolizumabem 300 mg. Pro vyhodnocení účinnosti v týdnu 52 bylo 373 pacientů z 1. a 2. kohorty, kteří užívali vedolizumab a dosáhli klinické odpovědi v týdnu 6, randomizováno v dvojitém zaslepení (1:1:1) do jednoho z následujících režimů počínaje týdnem 6: vedolizumab 300 mg každých osm týdnů, vedolizumab 300 mg každé čtyři týdny, nebo placebo každé čtyři týdny. Na počátku týdne 6 byli pacienti, kteří dosáhli klinické odpovědi a užívali kortikosteroidy, požádáni, aby přešli na režim snižování dávky kortikosteroidů. Primárním cílovým parametrem byl podíl pacientů v klinické remisi v týdnu 52. Tabulka 3 uvádí výsledky vyhodnocených primárních a sekundárních cílových parametrů.

Tabulka 3. Výsledky účinnosti GEMINI I v týdnu 52

Cílový parametr

Placebo N = 126*

Vedolizumab každých 8 týdnů N = 122

Vedolizumab každé 4 týdny N = 125

Klinická remise

16%

42%

45%

Trvalá klinická odpověď1

24%

57 %T

52 %T

Hojení sliznic

20%

52 %T

56 %T

Trvalá klinická remise#

9%

20 %§

24 %*

Klinická remise bez kortikosteroidů4

14%

31 %§

45 %T

*Skupina na placebu zahrnuje ty pacienty, kteří užívali vedolizumab v týdnu 0 a týdnu 2 a byli randomizováni na placebo od týdne 6 do týdne 52.

V<0,0001

íp<0,001

§p<0,05

^Trvalá klinická odpověď: Klinická odpověď v týdnech 6 a 52

#Trvalá klinická remise: Klinická remise v týdnech 6 a 52

^Klinická remise bez kortikosteroidů: Pacienti užívající perorální kortikosteroidy na výchozí návštěvě, kteří začali vysazovat kortikosteroidy počátkem týdne 6 a u nichž nastala klinická remise v týdnu 52. Počty pacientů byly n=72 pro placebo, n=70 pro vedolizumab každých osm týdnů a n=73 pro vedolizumab každé čtyři týdny.

Explorační analýzy poskytly další údaje o klíčových studovaných subpopulacích. Přibližně jedna třetina pacientů byla v předchozí terapii antagonistou TNFa neúspěšná. Z těchto pacientů dosáhlo v týdnu 52 klinické remise 37 % užívajících vedolizumab každých 8 týdnů, 35 % užívajících vedolizumab každé čtyři týdny a 5 % užívajících placebo. U populace předtím neúspěšně léčené antagonistou TNFa užívající vedolizumab každých osm týdnů, vedolizumab každé čtyři týdny a placebo bylo pozorováno zlepšení trvalé klinické odpovědi (47 %, resp. 43 %, resp. 16 %), hojení sliznic (42 %, resp. 48 %, resp. 8 %), trvalá klinická remise (21 %, resp. 13 %, resp. 3 %) a klinická remise bez kortikosteroidů (23 %, resp. 32 %, resp. 4 %).

Pacienti, u nichž se v týdnu 6 neprojevila odpověď, zůstali ve studii a užívali vedolizumab každé čtyři týdny. Klinické odpovědi využívající částečná skóre Mayo bylo dosaženo v týdnu 10 a týdnu 14 u větších podílů pacientů užívajících vedolizumab (32 %, resp. 39 %) v porovnání s pacienty na placebu (15 %, resp. 21 %).

Pacienti, u kterých došlo ke ztrátě odpovědi na léčbu vedolizumabem při léčbě každých osm týdnů, mohli vstoupit do odslepené prodlužovací studie a užívat vedolizumab každé čtyři týdny. U těchto pacientů bylo dosaženo klinické remise u 25 % pacientů v týdnu 28 a týdnu 52.

Pacienti, kteří dosáhli klinické odpovědi po používání vedolizumabu v týdnu 0 a 2, a následně byli randomizováni k léčbě placebem (týden 6 až 52) a došlo u nich ke ztrátě odpovědi na léčbu, mohli vstoupit do odslepené prodlužovací studie a používat vedolizumab každé čtyři týdny. U těchto pacientů bylo dosaženo klinické remise ve 45 % případů během 28 týdnů a ve 36 % případů do 52 týdnů.

V této odslepené prodlužovací studii byly prokázány přínosy léčby vedolizumabem vyhodnocené na základě částečného skóre Mayo, klinické remise a klinické odpovědi po dobu až 124 týdnů.

Kvalita života ve vztahu ke zdraví (HRQOL) byla hodnocena pomocí dotazníku pro zánětlivé onemocnění střev (IBDQ), což je specifický instrument pro dané onemocnění, a dotazníků SF-36 a EQ-5D, které jsou obecnými nástroji. Explorační analýza ukázala klinicky významná zlepšení, která byla pozorována ve skupinách s vedolizumabem, a zlepšení byla významně větší v porovnání se skupinou na placebu v týdnu 6 a týdnu 52 ve skóre EQ-5D a EQ-5D VAS, ve všech dílčích škálách IBDQ (střevní symptomy, systémová funkce, emocionální funkce a společenská funkce) a ve všech dílčích škálách SF-36, včetně souhrnu tělesných složek (PCS) a souhrnu mentálních složek (MCS).

Crohnova choroba

Účinnost a bezpečnost vedolizumabu v léčbě dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní Crohnovou chorobou (index aktivity Crohnovy choroby [CDAI] skóre 220 až 450) byla vyhodnocena ve dvou studiích (GEMINIII a III). Pacienti zařazení do studie neúspěšně absolvovali nejméně jednu konvenční terapii, a to včetně kortikosteroidů, imunomodulátorů a/nebo antagonistů TNFa (včetně primárních non-respondérů). Byly povoleny souběžně podávané stabilní dávky perorálních kortikosteroidů, imunomodulátorů a antibiotik.

Studie GEMINI II byla randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie vyhodnocující cílové parametry účinnosti v týdnu 6 a týdnu 52. Pacienti (n=368) byli randomizováni dvojitě zaslepeným způsobem (3:2) a užívali dvě dávky vedolizumabu 300 mg nebo placebo v týdnu 0 a týdnu 2. Dvěma primárními cílovými parametry byly podíl pacientů v klinické remisi (definované jako skóre CDAI <150 bodů) v týdnu 6 a podíl pacientů se zvýšenou klinickou odpovědí (definovaná jako >100bodový pokles skóre CDAI vůči výchozímu stavu) v týdnu 6 (viz Tabulka 4).

GEMINI II obsahovala dvě kohorty pacientů, kteří užívali vedolizumab v týdnech 0 a 2: V 1. kohortě byli pacienti randomizováni dvojitě zaslepeně tak, aby užívali vedolizumab 300 mg nebo placebo, a v 2. kohortě byli pacienti léčeni v otevřené studii vedolizumabem 300 mg. Pro vyhodnocení účinnosti v týdnu 52 bylo 461 pacientů z 1. a 2. kohorty, kteří byli léčeni vedolizumabem a dosáhli klinické odpovědi (definované jako >70bodový pokles skóre CDAI vůči výchozímu stavu) v týdnu 6, randomizováno v dvojitém zaslepení (1:1:1) do jednoho z následujících režimů počínaje týdnem 6: vedolizumab 300 mg každých osm týdnů, vedolizumab 300 mg každé čtyři týdny, nebo placebo každé čtyři týdny. Pacienti vykazující klinickou odpověď v týdnu 6 byli požádání, aby zahájili snižování dávek kortikosteroidů. Primárním cílovým parametrem byl podíl pacientů v klinické remisi v týdnu 52 (viz Tabulka 5).

Studie GEMINI III byla druhá randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie, která vyhodnocovala účinnost v týdnu 6 a týdnu 10 v dílčí skupině pacientů definovaných jako ti, kteří měli neúspěšnou nejméně jednu konvenční terapii a neúspěšnou léčbu antagonistou TNFa (včetně primárních non-respondérů), a dále v celkové populaci, která rovněž zahrnovala pacienty, u nichž nebyla úspěšná nejméně jedna konvenční terapie a kteří nebyli vystaveni léčbě antagonistou TNFa. Pacienti (n=416), kteří zahrnovali přibližně 75 % pacientů neúspěšných v léčbě antagonistou TNFa, byli randomizováni dvojitě zaslepeně (1:1), aby užívali buď vedolizumab 300 mg, nebo placebo v týdnech 0, 2 a 6. Primárním cílovým parametrem byl podíl pacientů v klinické remisi v týdnu 6 v dílčí populaci neúspěšné léčby antagonistou TNFa. Jak je uvedeno v tabulce 4, explorační analýzy ukazují, že byly zaznamenány klinicky významné výsledky, ačkoli primárního cílového parametru nebylo dosaženo.

Studie

Cílový parametr

Placebo

Vedolizumab

Studie GEMINI II

Klinická remise, týden 6

Celkem

7 % (n = 148)

15 %* (n = 220)

Selhání antagonisty(ů) TNFa

4 % (n = 70)

11 % (n = 105)

Naivní vůči antagonistovi(ům) TNFa

9 % (n = 76)

17 % (n = 109)

Zvýšená klinická odpověď, týden 6

Celkem

26 % (n = 148)

31 %1 (n = 220)

Selhání antagonisty(ů) TNFa

23 % (n = 70)

24 % (n = 105)

Naivní vůči antagonistovi(ům) TNFa

30 % (n = 76)

42 % (n = 109)

Změna sérového CRP v týdnu 6 vůči výchozímu stavu, medián (^g/ml)

Celkem#

-0,5 (n = 147)

-0,9 (n = 220)

Studie GEMINI III

Klinická remise, týden 6

Celkem1

12 % (n = 207)

19 % (n = 209)

Selhání antagonisty(ů) TNFa1

12 % (n = 157)

Ui

©x

II

Ui

00

Naivní vůči antagonistovi(ům) TNFa

12 % (n = 50)

31 % (n = 51)

Klinická remise, týden 10

Celkem

13 % (n = 207)

29 % (n = 209)

Selhání antagonisty(ů) TNFa1,1

12 % (n = 157)

27 % (n = 158)

Naivní vůči antagonistovi(ům) TNFa

16 % (n = 50)

35 % (n = 51)

Udržitelná klinická remise#1

Celkem

8 % (n = 207)

15 % (n = 209)

Selhání antagonisty(ů) TNFa1,1

8 % (n = 157)

12 % (n = 158)

Naivní vůči antagonistovi(ům) TNFa

8 % (n = 50)

26 % (n = 51)

Zvýšená klinická odpověď v týdnu 6

CelkemA

23 % (n = 207)

39 % (n = 209)

Selhání antagonisty(ů) TNFa1

22 % (n = 157)

39 % (n = 158)

Naivní vůči antagonistovi(ům) TNFaA

24 % (n = 50)

39 % (n = 51)

*p< 0,05

^není statisticky významné

Sekundární cílový parametr, který se má sledovat jako explorační předem stanoveným postupem

pro statistické testování

§není statisticky významné, další cílové parametry proto nebyly statisticky testovány %=157 pro placebo a n=158 pro vedolizumab #Udržitelná klinická remise: klinická remise v týdnech 6 a 10 AVýzkumný cílový parametr

Placebo

N=153*

Vedolizumab každé 8 týdny N=154

Vedolizumab každé 4 týdny N=154

Klinická remise

22%

39 %T

36 %*

Zvýšená klinická odpověď

30 %

44 %*

45 %*

Klinická remise bez kortikosteroidů5

16%

32 %*

29 %*

Trvalá klinická remise11

14%

21 %

16%

* Placebo skupina zahrnuje ty pacienty, kteří užívali vedolizumab v týdnu 0 a týdnu 2 a byli randomizováni na užívání placeba od týdne 6 do týdne 52.

Tp<0,001

*p<0,05

§Klinická remise bez kortikosteroidů: Pacienti ,kteří užívali perorální kortikosteroidy při výchozí návštěvě, kteří vysadili kortikosteroidy počátkem týdne 6 a u nichž nastala klinická remise v týdnu 52. Počty pacientů byly n=82 pro placebo, n=82 pro vedolizumab každých osm týdnů a n=80 pro vedolizumab každé čtyři týdny.

^Trvalá klinická remise: Klinická remise při >80 % návštěv během studie včetně konečné návštěvy (týden 52)

Výzkumné analýzy prověřovaly účinky souběžně podávaných kortikosteroidů a imunomodulátorů na indukci remise s vedolizumabem. Kombinovaná léčba, nejpatrněji se souběžně podávanými kortikosteroidy, se ukázala jako účinnější při indukci remise Crohnovy choroby než vedolizumab samotný nebo se souběžně podávanými imunomodulátory, u nichž se ukázal menší rozdíl vůči placebu v míře remise. Míra klinické remise v GEMINI II v týdnu 6 byla 10 % (rozdíl vůči placebu 2 %, 95% CI: -6, 10) při podávání bez kortikosteroidů v porovnání s 20 % (rozdíl vůči placebu 14 %, 95% CI: -1, 29) při souběžném podávání s kortikosteroidy. V GEMINI III v týdnu 6 a 10 byly příslušné míry klinické remise 18 % (rozdíl vůči placebu 3 %, 95% CI: -7, 13) a 22 % (rozdíl vůči placebu 8 %, 95% CI: -3, 19) při podávání bez kortikosteroidů v porovnání s 20 % (rozdíl vůči placebu 11%, 95 % CI: 2, 20), resp. 35 % (rozdíl vůči placebu 23 %, 95 % CI: 12, 33) při souběžném podávání s kortikosteroidy. Tyto účinky byly pozorovány bez ohledu na to, zda byly souběžně podávány imunomodulátory či nikoli.

Explorační analýzy poskytly další údaje o klíčových studovaných subpopulacích. V GEMINI II přibližně polovina pacientů absolvovala neúspěšnou terapii antagonistou TNFa. Z těchto pacientů dosáhlo v týdnu 52 klinické remise 28 % užívajících vedolizumab každých osm týdnů, 27 % užívajících vedolizumab každé 4 týdny a 13 % užívajících placebo. Zvýšené klinické odpovědi bylo dosaženo v 29 %, resp. 38 %, resp. 21 % případů a klinické remise bez kortikosteroidů bylo dosaženo v 24 %, resp. 16 %, resp. 0 % případů.

Pacienti, u nichž se v týdnu 6 v GEMINI II neprojevila odpověď, zůstali ve studii a užívali vedolizumab každé čtyři týdny. Zvýšené klinické odpovědi bylo dosaženo v týdnu 10 a týdnu 14 u větších podílů pacientů užívajících vedolizumab, 16 %, resp. 22 %, v porovnání s pacienty na placebu, 7 %, resp. 12 %. Mezi léčebnými skupinami v těchto časových bodech nebyl žádný klinicky významný rozdíl v klinické remisi. Analýzy klinické remise v týdnu 52 u pacientů, kteří byli non-respondéry v týdnu 6, ale dosáhli odpovědi v týdnu 10 nebo týdnu 14, ukazují, že pacienti s Crohnovou chorobou, kteří jsou non-respondéry, mohou získat prospěch z dávky vedolizumabu v týdnu 10.

Pacienti, u nichž došlo ke ztrátě odpovědi na léčbu vedolizumabem při léčbě každých osm týdnů v GEMINI II, mohli vstoupit do odslepené prodlužovací studie a užívat vedolizumab každé čtyři týdny. U těchto pacientů bylo dosaženo klinické remise u 23 % pacientů v týdnu 28 a u 32 % pacientů v týdnu 52.

Pacienti, kteří dosáhli klinické odpovědi po používání vedolizumabu v týdnu 0 a 2 a následně byli randomizováni k léčbě placebem (týden 6 až 52 ) a došlo ke ztrátě odpovědi na léčbu, mohli vstoupit

do odslepené prodlužovací studie a používat vedolizumab každé čtyři týdny. U těchto pacientů bylo dosaženo klinické remise ve 46 % případů během 28 týdnů a ve 41 % případů do 52 týdnů.

V této otevřené prodloužené studii byla pozorována klinická remise a klinická odpověď u pacientů po dobu až 124 týdnů.

Explorační analýza ukázala, že byla pozorována klinicky významná zlepšení pro skupiny s vedolizumabem každé čtyři týdny a každých osm týdnů v GEMINIII, kdy zlepšení byla významně větší v porovnání se skupinou na placebu od výchozího stavu do týdne 52 ve skóre EQ-5D a EQ-5D VAS, v celkovém skóre IBDQ a dílčích škálách IBDQ pro střevní symptomy a systémovou funkci.

Pediatrická populace

Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií s vedolizumabem u jedné nebo více podskupin pediatrické populace s onemocněním ulcerózní kolitida a Crohnova choroba (viz bod 4.2).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetika vedolizumabu po jednorázové dávce a po vícenásobných dávkách byla studována u zdravých subjektů a u pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou nebo Crohnovou chorobou.

U pacientů, jimž bylo podáváno 300 mg vedolizumabu jako 30 minutová intravenózní infuze v týdnech 0 a 2, byla průměrná sérová koncentrace v nejnižším bodě křivky v týdnu 6 27,9 mikrogramů/ml (SD ± 15,51) u ulcerózní kolitidy a 26,8 mikrogramů/ml (SD ± 17,45) u Crohnovy choroby. Počínaje týdnem 6 pacienti dostávali 300 mg vedolizumabu každých osm nebo čtyři týdny. U pacientů s ulcerózní kolitidou byly průměrné sérové koncentrace v ustáleném stavu v nejnižším bodě křivky 11,2 mikrogramů/ml (SD ± 7,24), resp. 38,3 mikrogramů/ml (SD ± 24,43). U pacientů s Crohnovou chorobou byly průměrné sérové koncentrace v ustáleném stavu v nejnižším bodě křivky 13,0 mikrogramů/ml (SD ± 9,08), resp. 34,8 mikrogramů/ml (SD ± 22,55).

Distribuce

Farmakokinetické analýzy populace ukazují, že distribuční objem vedolizumabu je přibližně 5 litrů. Vazba vedolizumabu na proteiny krevní plazmy nebyla hodnocena. Vedolizumab je terapeutická monoklonální protilátka a neočekává se, že se bude vázat na proteiny krevní plazmy.

Vedolizumab neprochází hematoencefalickou bariérou po intravenózním podání. Vedolizumab 450 mg podávaný intravenózně nebyl detekován v mozkomíšním moku u zdravých subjektů.

Eliminace

Farmakokinetické analýzy populace ukazují, že vedolizumab má celkovou tělesnou clearance přibližně 0,157 l/den a sérový poločas 25 dnů. Přesná cesta eliminace vedolizumabu není známá. Farmakokinetické analýzy populace naznačují, že zatímco nízká hladina albuminu, vyšší tělesná hmotnost, předchozí léčba anti-TNF léčivy a přítomnost protilátky proti vedolizumabu mohou zvýšit clearance vedolizumabu, význam těchto účinků se nepovažuje za klinicky důležitý.

Linearita

Vedolizumab vykazoval lineární farmakokinetiku v sérových koncentracích vyšších než 1 mikrogram/ml.

Zvláštní populace

U pacientů s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou podle farmakokinetických analýz populace věk neovlivňuje clearance vedolizumabu. Nebyly prováděny žádné formální studie na farmakokinetiku vedolizumabu ke zjištění účinků poškození funkce ledvin, nebo jater.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání a reprodukční a vývojové toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.

Dlouhodobé studie u zvířat pro vyhodnocení kancerogenního potenciálu vedolizumabu nebyly prováděny, protože neexistují farmakologicky citlivé modely pro monoklonální protilátky. U farmakologicky citlivých druhů (opice rodu Cynomolgus) neexistoval důkaz o celulární hyperplazii nebo systémové imunomodulaci, který by mohl být potenciálně spojován s onkogenezí ve 13- a 26týdenních toxikologických studiích. Navíc nebyly zjištěny žádné účinky vedolizumabu na rychlost proliferace nebo cytotoxicitu humánní nádorové buněčné linie exprimující integrin a4p7 in vitro.

Nebyly prováděny žádné specifické studie fertility u zvířat s vedolizumabem. Ve studii toxicity s opakovanou dávkou u opic Cynomolgus nelze učinit žádný definitivní závěr ohledně samčích reprodukčních orgánů, ale s ohledem na chybějící vazbu vedolizumabu na samčí reprodukční tkáň u opic a mužskou u lidí a nedotčenou samčí plodnost pozorovanou u myší s knockoutem integrinu P7se neočekává, že bude vedolizumab ovlivňovat mužskou plodnost.

Podání vedolizumabu březím opicím Cynomolgus během většiny gestace nepřineslo žádný důkaz o teratogenitě, prenatálním nebo postnatálním vývoji u kojenců až do věku 6 měsíců. Nízké hladiny (<300 mikrogramů/l) vedolizumabu byly detekovány post-partum ve 28 dni v mléku u 3 z 11 opic Cynomolgus užívajících 100 mg/kg vedolizumabu podávaných každé 2 týdny a ne u žádných zvířat, která dostávala 10 mg/kg. Není známo, zda se vedolizumab vylučuje do lidského mateřského mléka.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Histidin

Monohydrát histidin-hydrochloridu Arginin-hydrochlorid Sacharóza Polysorbát 80

6.2    Inkompatibility

Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto nesmí být tento léčivý přípravek mísen s jinými léčivými přípravky.

6.3    Doba použitelnosti

3 roky

Chemická a fyzikální stabilita při používání rekonstituovaného a naředěného roztoku byla prokázána na dobu 12 hodin při teplotě 20 °C až 25 °C a na dobu 24 hodin při teplotě 2°C až 8 °C. Z mikrobiologického hlediska má být infuzní roztok použit okamžitě. Rekonstituovaný nebo naředěný roztok chraňte před mrazem.

Není-li použit okamžitě, doba a podmínky uchovávání přípravku po naředění před použitím jsou v odpovědnosti uživatele a normálně by neměla být delší než 24 hodin, z toho 12 hodin při teplotě 20 °C až 25 °C, delší doba uchovávání při teplotě 2 °C až 8 °C.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C-8 °C). Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho rekonstituci a naředění jsou uvedeny v bodě 6.3.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Přípravek Entyvio 300 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok v injekční lahvičce ze skla třídy 1 (20 ml) vybavené pryžovou zátkou a hliníkovou pertlí chráněnou plastovým uzávěrem.

Jedno balení obsahuje 1 injekční lahvičku.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Návod k rekonstituci a infuzi

Při rekonstituci je nutné, aby přípravek Entyvio byl připravován při pokojové teplotě (20 °C -25 °C).

1.    Při přípravě roztoku Entyvio k intravenózní infuzi použijte aseptický postup. Odstraňte odlamovací uzávěr z injekční lahvičky a otřete ji alkoholovým tampónem. Rekonstituujte vedolizumab za použití 4,8 ml sterilní vody na injekci pomocí injekční stříkačky s jehlou o velikosti 21-25.

2.    Zasuňte jehlu do injekční lahvičky středem zátky a nasměrujte proud kapaliny na stěnu injekční lahvičky, aby se zabránilo nadměrnému pěnění.

3.    Jemně protáčejte injekční lahvičku nejméně 15 sekund. Neprotřepávejte intenzivně ani neobracejte dnem vzhůru.

4.    Nechte injekční lahvičku stát v klidu až 20 minut, aby mohla proběhnout rekonstituce a usadit

se jakákoli pěna; injekční lahvičku lze otáčet a zkontrolovat během této doby, zda došlo k rozpuštění. Pokud se obsah zcela nerozpustí po 20 minutách, nechte dalších 10 minut na rozpuštění.

5.    Před podáním vizuálně zkontrolujte rekonstituovaný roztok, zda-li v něm nejsou pevné částice nebo nedošlo-li k nežádoucímu zabarvení. Roztok by měl být čirý nebo opalescentní, bezbarvý až světle žlutý a bez viditelných částic. Rekonstituovaný roztok s necharakteristickým zabarvením nebo obsahující částice se podávat nesmí.

6.    Před natažením rekonstituovaného roztoku z injekční lahvičky obraťte injekční lahvičku jemně 3krát dnem vzhůru.

7.    Natáhněte 5 ml (300 mg) rekonstituovaného přípravku Entyvio injekční stříkačkou s jehlou o velikosti 21-25.

8.    Přidejte 5 ml (300 mg) rekonstituovaného přípravku Entyvio do 250 ml sterilního 0,9% roztoku chloridu sodného a jemně míchejte infuzním vakem (5 ml 0,9% roztoku chloridu sodného se nemusí odtáhnout z infuzního vaku před přidáním přípravku Entyvio). Do připraveného infuzního roztoku přípravku nebo intravenózního infuzního setu nepřidávejte jiné léčivé přípravky. Infuzní roztok podávejte déle než 30 minut (viz bod 4.2).

Přípravek Entyvio neobsahuje konzervační látky. Po rekonstituci je nutné infuzní roztok použít co

nejdříve. Pokud to však bude nezbytné, infuzní roztok lze uchovávat až po 24 hodin: z toho 12 hodin

při teplotě 20 °C až 25 °C, delší doba uchovávání při teplotě 2 °C až 8 °C.

Chraňte před mrazem. Neuchovávejte žádnou nespotřebovanou část infuzního roztoku pro opakované

použití.

Injekční lahvička je pouze k jednorázovému použití.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Takeda Pharma A/S Dybendal Alle 10 2630 Taastrup Dánsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

EU/1/14/923/001

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 22. května 2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky http://www.ema.europa.eu

A.    VÝROBCE BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY A VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

B.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

C.    DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE

D.    PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

VÝROBCE BIOLOGICKÉ LÉČIVÉ LÁTKY A VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ

A.


Název a adresa výrobce biologické léčivé látky

AbbVie Bioresearch Center 100 Research Drive Worcester, MA 01605-4314

SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ

Abbvie Biotechnology, Ltd Road #2 Km 59.2 PO Box 2191 Barceloneta Portoriko 00617

Název a adresa výrobce odpovědného za propouštění šarží

Takeda Italia S.p.A.

Via Crosa, 86 28065 Cerano (NO)

Itálie

Takeda Austria GmbH St. Peter-StraPe 25 A-4020 Linz Rakousko

V příbalové informaci k léčivému přípravku musí být uveden název a adresa výrobce odpovědného za propouštění dané šarže.

B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ

Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis s omezením (viz příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2).

C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE • Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti

Držitel rozhodnutí o registraci předloží první pravidelně aktualizovanou zprávu o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek do 6 měsíců od jeho registrace. Držitel rozhodnutí o registraci dále předkládá pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek v souladu s požadavky uvedenými v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a zveřejněném na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.

D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

•    Plán řízení rizik (RMP)

Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.

Aktualizovaný RMP je třeba předložit:

•    na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,

•    při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).

Pokud se shodují data předložení aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR) a aktualizovaného RMP, je možné je předložit současně.

Další opatření k minimalizaci rizik

Držitel rozhodnutí o registraci (MAH) zajistí, že před uvedením přípravku na trh obdrží všichni lékaři, u nichž se očekává předepisování/použití přípravku Entyvio, informační dokumentaci pro lékaře obsahující následující materiály:

•    Souhrn údajů o přípravku a Příbalovou informaci

•    Vzdělávací materiál pro lékaře

•    Informační kartu pacienta

Vzdělávací materiál pro lékaře by měl obsahovat následující klíčové informace:

•    Je třeba zvážit úplnou anamnézu pacienta včetně jakéhokoli předchozího nebo souběžného

biologického použití léku.

•    U pacientů, kteří dříve užívali natalizumab, nejsou s podáváním přípravku Entyvio k dispozici

žádné zkušenosti z klinických hodnocení. S ohledem na známé riziko vzniku PML u pacientů s předchozí expozicí působení natalizumabu by lékaři měli obvykle počkat 12 týdnů od poslední dávky natalizumabu před zahájením léčby přípravkem Entyvio.

•    Pacienty léčené přípravkem Entyvio je zapotřebí sledovat s ohledem na jakýkoli nový výskyt

nebo zhoršení neurologických známek a příznaků jako těch, které jsou uvedeny níže: o Progresivní slabost na jedné straně těla nebo neohrabané pohyby končetin o Poruchy vidění

o Změny myšlení, paměti a orientace vedoucí ke zmatenosti a osobnostním změnám.

•    U jakýchkoli pacientů s novým výskytem nebo zhoršením známek a příznaků naznačujících na

PML je zapotřebí zvážit doporučení k neurologickému vyšetření na středisku vybaveném pro diagnózu PML.

OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE

A. OZNAČENÍ NA OBALU

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA


1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU


Entyvio 300 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok Vedolizumab


2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK


Jedna injekční lahvička obsahuje vedolizumabum 300 mg. Po rekonstituci jeden ml obsahuje vedolizumabum 60 mg.


3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK


Pomocné látky: sacharóza, Histidin, Monohydrát histidin-hydrochloridu, Arginin-hydrochlorid Polysorbát 80


4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ


Prášek pro koncentrát pro infuzní roztok. 1 injekční lahvička


5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ


K intravenóznímu podání po rekonstituci a naředění. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.


6.    ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ


Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.


7.    DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ


8. POUŽITELNOST


EXP


9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ


Uchovávejte v chladničce. Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.


10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ


11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI


Takeda Pharma A/S Dybendal Alle 10 2630 Taastrup Dánsko


12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA


EU/1/14/923/001


13. ČÍSLO ŠARŽE


Lot


14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ


Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.


15. NÁVOD K POUŽITÍ


16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU


Nevyžaduje se - odůvodnění přijato


MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU Označení na injekční lahvičce

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Entyvio 300 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok Vedolizumab

K intravenóznímu podání po rekonstituci a naředění.

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

K intravenóznímu podání po rekonstituci a naředění.

3.

POUŽITELNOST

EXP

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Lot

5.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

O

O

CO

mg

6.

JINÉ

B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE

Příbalová informace: informace pro pacienta

Entyvio 300 mg prášek pro koncentrát pro infuzní roztok

vedolizumab

'V Tento léčivý přípravek podléhá dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou. Jak hlásit nežádoucí účinky je popsáno v závěru bodu 4.

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

•    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

•    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo zdravotní sestry.

•    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

•    Lékař Vám rovněž vydá Informační kartu pacienta, kterou musíte mít neustále při sobě.

Co naleznete v této příbalové informaci

1.    Co je přípravek Entyvio a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Entyvio používat

3.    Jak se přípravek Entyvio používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Entyvio uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Entyvio a k čemu se používá

Léčivou látkou obsaženou v přípravku Entyvio je vedolizumab. Vedolizumab patří do skupiny biologických léčivých přípravků, které se nazývají monoklonální protilátky (MAbs). Vedolizumab blokuje protein na povrchu bílých krvinek, který způsobuje zánět při onemocnění ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou, a proto se rozsah zánětu zmenšuje.

Přípravek Entyvio se používá k léčbě známek a příznaků u dospělých s:

•    středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou,

•    středně těžkou a těžkou aktivní Crohnovou chorobou.

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida je zánětlivé onemocnění tlustého střeva. Pokud budete trpět ulcerózní kolitidou, budete nejprve dostávat jiné léky. Pokud na tuto léčbu nebudete dostatečně pozitivně odpovídat nebo tyto léky nebudete dobře snášet, ošetřující lékař Vám může podat přípravek Entyvio, aby snížil známky a příznaky choroby.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění zažívacího traktu. Pokud budete trpět Crohnovou chorobou, budete nejprve dostávat jiné léky. Pokud na tuto léčbu nebudete dostatečně pozitivně odpovídat nebo tyto léky nebudete dobře snášet, ošetřující lékař Vám může podat přípravek Entyvio, aby snížil známky a příznaky choroby.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Entyvio používat

Přípravek Entyvio Vám nesmí být podáván, jestliže:

•    jste alergický(á) na vedolizumab nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

•    trpíte aktivní závažnou infekcí, například tuberkulózou, otravou krve, těžkou gastroenteritidou, infekcí nervové soustavy.

Upozornění a opatření

Při prvním podání tohoto přípravku a během průběhu léčby, rovněž i mezi dávkami, svého lékaře

nebo zdravotní sestru informujte, jestliže:

•    zaznamenáte rozostřené vidění, ztrátu vidění nebo dvojité vidění, budete mít obtíže s mluvou, slabost v rukou či nohou, dojde ke změně držení těla při chůzi nebo budete mít problémy s udržením rovnováhy, zaznamenáte přetrvávající necitlivost, snížené smyslové vnímání nebo ztrátu smyslového vnímání, ztrátu paměti či zmatenost. Toto vše mohou být příznaky závažného a potenciálně smrtelného mozkového onemocnění, známého jako progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML).

•    máte infekci, nebo si myslíte, že můžete infekci mít, pokud se u Vás objeví zimnice, třesavka, trvalý kašel nebo vysoká horečka. Některé infekce se mohou změnit na závažné a případně i život ohrožující, pokud se neléčí.

•    máte známky alergické reakce nebo jiné reakce na infuzi, jako jsou sípání, dechové obtíže, kopřivka, svědění, otoky nebo závratě. Ty se mohou vyskytnout během infuze nebo po ní. Podrobnější informace viz infuze a alergické reakce v bodě 4.

•    podstoupíte jakékoli očkování, nebo jste nedávno byl(a) očkován(a). Přípravek Entyvio může ovlivnit, jak budete na očkování reagovat.

•    máte nádorové onemocnění, oznamte to svému lékaři. Váš lékař rozhodne, zda můžete přípravek Entyvio dále užívat.

•    nepociťujete zlepšení, protože může trvat až 14 týdnů, než vedolizumab začne působit u některých pacientů s velmi aktivní Crohnovou chorobou.

Děti a dospívající

Přípravek Entyvio se nedoporučuje pro použití u dětí a dospívajících (ve věku do 18 let) z důvodu nedostatku informací o použití tohoto léku v uvedené věkové skupině.

Další léčivé přípravky a přípravek Entyvio

Informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru o všech lécích, které používáte, které jste v nedávné době používal(a) nebo které možná budete používat.

Přípravek Entyvio by neměl být podáván s jinými biologickými léky, které potlačují imunitní systém, protože účinek těchto kombinací není znám.

Pokud jste již dříve užíval(a) natalizumab (lék používaný na léčbu roztroušené sklerózy) nebo rituximab (lék používaný k léčbě určitých typů nádorových onemocnění a revmatoidní artritidy), informujte o tom svého lékaře, který rozhodne, zde je možné Vám přípravek Entyvio podat.

Těhotenství a kojení

Pokud jste těhotná, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete přípravek Entyvio užívat.

Účinky přípravku Entyvio u těhotných žen nejsou známé. Proto se tento lék nedoporučuje k použití v těhotenství, pokud se Vy a Váš lékař nerozhodnete, že přínos pro Vás jasně převyšuje potenciální riziko pro Vás a Vaše dítě.

Pokud jste žena, která může otěhotnět, upozorňujeme Vás, že během užívání přípravku Entyvio nesmíte otěhotnět. Během léčby a nejméně po 4,5 měsíce po poslední léčbě používejte vhodnou antikoncepci.

Informujte svého lékaře, pokud kojíte nebo plánujete kojit. Není známo, zda přípravek Entyvio přechází do mateřského mléka, a pokud tomu tak je, jaký to může mít účinek na Vaše dítě.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Tento lék může mít malý vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat přístroje nebo stroje. Po podání přípravku Entyvio malý počet pacientů cítil závratě. Pokud se u Vás závratě objeví, neřiďte a neobsluhujte žádné přístroje nebo stroje.

3. Jak se přípravek Entyvio používá

•    Infuzi Vám podá lékař nebo zdravotní sestra kapací infuzí do jedné z žil na Vaší ruce (intravenózní infuze) přibližně po dobu 30 minut.

•    U prvních 2 infuzí Vás bude lékař nebo zdravotní sestra pečlivě sledovat během vlastní infuze a přibližně 2 hodiny poté, co infuzi dokončíte. U všech následných infuzí (po prvních dvou) budete sledován(a) během infuze a přibližně 1 hodinu poté, co infuzi ukončíte.

Dávka a frekvence

Léčba přípravkem Entyvio je stejná pro ulcerózní kolitidu a Crohnovu chorobu.

Doporučená dávka je 300 mg přípravku Entyvio podávaná následujícím způsobem (viz Tabulka níže):

Číslo léčby (infuze)

Načasování léčby (infuze)

Léčba 1

0 týdny

Léčba 2

2 týdny po léčbě 1

Léčba 3

6 týdnů po léčbě 1

Další léčby

každých 8 týdnů

Váš lékař se může rozhodnout změnit tento léčebný plán v závislosti na tom, jak dobře na Vás přípravek Entyvio působí.

Jestliže jste zapomněl(a), nebo zmeškal(a) infuzi přípravku Entyvio

Pokud jste zapomněl(a) na návštěvu ordinace pro podání infuze nebo ji zmeškal(a), co nejdříve si dohodněte nový termín.

Jestliže jste přestal(a) používat přípravek Entyvio

Nepřestávejte používat přípravek Entyvio bez toho, že si nejprve pohovoříte se svým lékařem.

Máte-li jakékoli otázky k používání tohoto léčivého přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo zdravotní sestry.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Možné závažné nežádoucí účinky zahrnují reakce na infuzi nebo alergické reakce (mohou postihnout až 1 osobu ze 100) a infekce (mohou postihnout až 1 osobu z 10)

Ihned se obraťte se na svého lékaře, pokud si povšimnete kteréhokoli z následujících nežádoucích účinků:

•    sípání nebo dýchací obtíže

•    kopřivka

•    svědění kůže

•    otok

•    rychlý srdeční puls

•    pocit na zvracení

•    bolest v místě vpichu

•    zarudnutí kůže

•    zimnice nebo třesavka

•    vysoká horečka nebo vyrážka

Jiné nežádoucí účinky, s nimiž se při užívání přípravku Entyvio můžete setkat, jsou uvedeny níže. Informujte svého lékaře co nejdříve, pokud by se u Vás objevil kterýkoli z následujících nežádoucích účinků:

Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihnout více než 1 osobu z 10):

•    nachlazení,

•    bolest kloubů,

•    bolest hlavy

Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 osobu z 10):

•    horečka

•    infekce hrudníku

•    únava

•    kašel

•    nachlazení (chřipka)

•    bolest zad

•    bolest hrdla

•    infekce vedlejších nosních dutin

•    svědění/svědivost

•    vyrážka a zarudnutí

•    bolest v končetinách

•    svalové křeče

•    svalová slabost

•    infekce hrdla

•    střevní chřipka

•    anální infekce

•    bolesti v konečníku

•    tvrdá stolice

•    nafouklé břicho

•    plynatost

•    vysoký krevní tlak

•    brnění nebo mravenčení

•    pálení žáhy

•    hemoroidy

•    ucpaný nos

•    ekzém

•    noční pocení

•    akné (pupínky)

Méně časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 osobu ze 100):

•    zarudnutí a napětí vlasových folikulů

•    kvasinková infekce hrdla a ústní dutiny

•    vaginální infekce

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak přípravek Entyvio uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Přípravek Entyvio Vám podá lékař nebo zdravotní sestra a pacienti by neměli být nuceni přípravek Entyvio uchovávat nebo s ním manipulovat.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Přípravek Entyvio je určen pouze k jednorázovému použití.

Neotevřená injekční lahvička: Uchovávejte v chladničce (2 °C-8 °C). Uchovávejte injekční lahvičku v původní krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Rekonstituovaný/naředěný roztok: Okamžitě použijte. Pokud to nebude možné, roztoky lze uchovávat až po 12 hodin při pokojové teplotě nepřekračující 25 °C, nebo až 24 hodin v chladničce (2 °C-8 °C), případně 12 hodin při pokojové teplotě a pak 12 hodin v chladničce. Chraňte před mrazem.

Nepoužívejte tento přípravek, pokud si před podáním všimnete v roztoku jakýchkoli cizích částic nebo nežádoucího zabarvení.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

6. Obsah balení a další informace Co přípravek Entyvio obsahuje

Léčivou látkou je vedolizumabum. Jedna injekční lahvička obsahuje vedolizumabum 300 mg.

Dalšími složkami jsou histidin, monohydrát histidin-hydrochloridu, arginin-hydrochlorid , sacharóza a polysorbát 80.

Jak přípravek Entyvio vypadá a co obsahuje toto balení

Přípravek Entyvio je bílý až téměř bílý prášek pro koncentrát pro infuzní roztok dodávaný ve skleněné injekční lahvičce s gumovou zátkou a plastovým uzávěrem.

Jedno balení přípravku Entyvio obsahuje jednu injekční lahvičku.

Držitel rozhodnutí o registraci

Takeda Pharma A/S Dybendal Alle 10 2630 Taastrup Dánsko


Výrobce

Takeda Italia S.p.A. Via Crosa, 86 28065 Cerano (NO) Itálie

Takeda Austria GmbH St. Peter-StraPe 25 A-4020 Linz Rakousko


Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci:


Belgie/Belgique/Belgien

Takeda Belgium Tel./Tél.: +32 2 464 06 11 takeda-belgium@takeda.com


Lietuva

Takeda, UAB

Tel.: +370 521 09 070

it-info@takeda.com


Btarapna

TaKega Etarapna


Tea.: + 359 2 958 27 36


Luxembourg/Luxemburg

Takeda Belgium Tel./Tél.: +32 2 464 06 11 takeda-belgium@takeda.com


Česká republika

Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.


Tel.: + 420 234 722 722


Magyarország

Takeda Pharma Kft. Tel.: +361 2707030


Malta

Takeda Italia S.p.A. Tel.: +39 06 502601


Danmark

Takeda Pharma A/S Tlf./Tel.: +45 46 77 11 11

Deutschland

Takeda GmbH

Tel.: +49 (0) 800 825 3325

medinfo@takeda.de

Eesti

Takeda Pharma AS Tel.: +372 6177 669 info@takeda.ee

EXláSa

TAKEDA EAAAI A.E. T^V: +30 210 6387800 gr.info@takeda.com

Nederland

Takeda Nederland bv Tel.: +31 23 56 68 777 nl.medical.info@takeda.com

Norge

Takeda Nycomed AS Tlf.: +47 6676 3030 infonorge@takeda.no

Osterreich

Takeda Pharma Ges.m.b.H. Tel.: +43 (0) 800 20 80 50

Espaňa

Takeda Farmacéutica Espana S.A. Tel.: +34 917 14 99 00 spain@takeda.com

France

Takeda France Tel.: +33 1 46 25 16 16

Hrvatska

Takeda Pharmaceuticals Croatia d.o.o. Tel: +385 1 377 88 96

Ireland

Takeda Products Ireland Ltd.

Tel.: +353 (0) 1 6420021

Ísland

Vistor hf.

Tel.: +354 535 7000 vistor@vistor.is

Italia

Takeda Italia S.p.A Tel.: +39 06 502601

Kúrcpog

Takeda Pharma A/S T^: +45 46 77 11 11

Latvija

Takeda Latvia SIA Tel.: +371 67840082

Polska

Takeda Polska Sp. z o.o. Tel.: +48 22 608 13 00

Portugal

Takeda Farmaceuticos Portugal, Lda. Tel.: + 351 21 120 1457

Románia

Takeda Pharmaceuticals SRL Tel.: +40 21 335 03 91

Slovenija

Takeda GmbH Podružnica Slovenija Tel.: +386 (0) 59 082 480

Slovenská republika

Takeda Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. Tel.: +421 (2) 20 602 600

Suomi/Finland

Takeda Oy

Puh./Tel.: +358 20 746 5000 Sverige

Takeda Pharma AB Tel.: +46 8 731 28 00 infosweden@takeda.com

United Kingdom

Takeda UK Ltd

Tel.: +44 (0)1628 537 900

Tato příbalová informace byla naposledy revidována Další zdroje informací

Tato příbalová informace je k dispozici ve formátech vhodných pro nevidomé pacienty nebo slabozraké pacienty a lze si ji vyžádat od příslušného místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci.

Podrobné informace o tomto léčivém přípravku jsou k dispozici na webových stránkách Evropské agentury pro léčivé přípravky na adrese http://www.ema.europa.eu.

Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky: Návod k rekonstituci a infuzi

Při rekonstituci je nutné, aby přípravek Entyvio byl připravován při pokojové teplotě (20 °C -25 °C).

1.    Při přípravě roztoku Entyvio k intravenózní infuzi použijte aseptický postup. Odstraňte odlamovací uzávěr z injekční lahvičky a otřete ji alkoholovým tampónem. Rekonstituujte vedolizumab za použití 4,8 ml sterilní vody na injekci pomocí injekční stříkačky s jehlou o velikosti 21-25 G.

2.    Zasuňte jehlu do injekční lahvičky středem zátky a nasměrujte proud kapaliny na stěnu injekční lahvičky, aby se zabránilo nadměrnému pěnění.

3.    Jemně protáčejte injekční lahvičku nejméně 15 sekund. Neprotřepávejte intenzivně ani neobracejte dnem vzhůru.

4.    Nechte injekční lahvičku stát v klidu až 20 minut, aby mohla proběhnout rekonstituce a usadit se jakákoli pěna, injekční lahvičku lze otáčet a zkontrolovat během této doby, zda došlo k rozpuštění. Pokud se obsah zcela nerozpustí po 20 minutách a nechte dalších 10 minut na rozpuštění.

5.    Před podáním vizuálně zkontrolujte rekonstituovaný roztok, zda-li v něm nejsou pevné částice nebo nedošlo-li k nežádoucímu zabarvení. Roztok by měl být čirý nebo opalescentní, bezbarvý až světle žlutý a bez viditelných částic. Rekonstituovaný roztok s necharakteristickým zabarvením nebo obsahující částice se podávat nesmí.

6.    Před natažením rekonstituovaného roztoku z injekční lahvičky obraťte jemně injekční lahvičku 3krát dnem vzhůru.

7.    Natáhněte 5 ml (300 mg) rekonstituovaného přípravku Entyvio injekční stříkačkou s jehlou o velikosti 21-25.

8.    Přidejte 5 ml (300 mg) rekonstituovaného přípravku Entyvio do 250 ml sterilního 0,9% roztoku chloridu sodného a jemně míchejte infuzním vakem (5 ml 0,9% roztoku chloridu sodného se nemusí odtáhnout z infuzního vaku před přidáním přípravku Entyvio). Do připraveného infuzního roztoku přípravku nebo intravenózního infuzního setu nepřidávejte jiné léčivé přípravky. Infuzní roztok podávejte déle než 30 minut.

Přípravek Entyvio neobsahuje konzervační látky. Po rekonstituci je nutné infuzní roztok použít co nejdříve. Pokud to však bude nezbytné, infuzní roztok lze uchovávat až po 24 hodin: z toho 12 hodin při teplotě 20 °C až 25 °C, delší doba uchovávání při teplotě 2 °C až 8 °C.

Chraňte před mrazem. Neuchovávejte žádnou nespotřebovanou část infuzního roztoku pro opakované použití.

Injekční lahvička je pouze k jednorázovému použití.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

36