Encephabol
Příloha č. 1 k opravě rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls33889/2007
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
ENCEPHABOL
pyritinolum perorální suspenze
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
5 ml perorální suspenze obsahuje pyritinoli dihydrochloridum monohydricum 100,0 mg, což odpovídá pyritinolum 80,5 mg .
Obsahuje sorbitol. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Perorální suspenze.
Mléčně bílá, viskózní suspenze aromatické vůně a chuti.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1. Terapeutické indikace
Přípravek Encephabol se používá k léčbě poruch mozkových funkcí na podkladě organického postižení centrální nervové soustavy (tzv.organický psychosyndrom), jakými jsou stavy po cévních mozkových příhodách, kraniocerebrálních traumatech a intoxikacích.
4.2. Dávkování a způsob podání
Dávkování se vztahuje k léčivé látce Pyritinoli dihydrochloridum monohydricum. Dávkování se volí individuálně ve vztahu ke stupni a závažnosti poruchy a k pacientově reakci na podávaný přípravek. Dávkování u dětí závisí na věku.
Kojencům (od 3 měsíců do 1 roku) podáváme 50 - 100 mg ráno a odpoledne podle závažnosti stavu. Časový odstup mezi jednotlivými dávkami je 8 hodin.
U dětí od 1 do 5 let podáváme 2krát denně 100 mg s časovým odstupem mezi jednotlivými dávkami 6 - 8 hodin.
Dětem nad 5 let podáváme 200 - 300 mg denně ve 2 - 3 denních dávkách s časovým odstupem mezi jednotlivými dávkami 4 - 5 hodin.
Dospělým podáváme 300 - 600 mg denně rozdělených do 2 - 3 dávek s časovým odstupem mezi jednotlivými dávkami 4 - 5 hodin.
Maximální denní dávka 600 mg by neměla být překročena.
Přípravek se užívá spolu s jídlem anebo po jídle s trochou tekutiny.
Je vhodné užít poslední dávku do 17h odpoledne. Aby se předešlo možným poruchám spánku (zhoršené usínání aj.), nedoporučuje se podávat přípravek Encephabol pozdě odpoledne nebo večer.
Trvání terapie závisí na klinickém obraze. Při akutních stavech může být dosaženo klinického úspěchu již po hodinách nebo dnech, při chronických obtížích po cévních mozkových příhodách a kraniocerebrálních traumatech se zlepšení oproti placebové kontrole nedostavuje dříve než po 2 - 4 týdnech léčení; nejlepšího účinku bývá dosaženo po 6 až 12 týdnech. Při chronických onemocněních by se účinnost terapie neměla hodnotit dříve než po 8 týdnech soustavné léčby. Po 3 měsících terapie je třeba rozhodnout, zda je vhodné v léčbě pokračovat.
4.3. Kontraindikace
Encephabol nesmí užívat pacienti přecitlivělí vůči pyritinolu nebo kterékoli pomocné látce. Pyritinol nesmí užívat pacienti trpící chronickou revmatoidní artritidou doprovázenou
• předcházejícím poškozením ledvin
• závažnými poruchami funkce jater
• závažnými změnami krevního obrazu
• autoimunitními chorobami (např. lupus erythematodes, myastenie, pemfigus) v akutním stádiu nebo prodělanými v minulosti.
4 4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Encephabol by měl být užíván se zvýšenou opatrností u pacientů trpících:
• předcházejícím poškozením ledvin
• závažnými poruchami funkce jater
• závažnými změnami krevního obrazu
• autoimunitními chorobami (např. lupus erythematodes, myastenie, pemfigus) v akutním stádiu nebo v minulosti prodělanými.
Pacienti s revmatoidní artritidou vykazují - pravděpodobně v souvislosti s tímto onemocněním -zvýšenou citlivost k různým sloučeninám obsahujícím SH-skupiny, což se tedy vztahuje i na pyritinol. Proto jsou u pacientů s revmatoidní artritidou doporučena pravidelná klinická vyšetření a laboratorní testy.
U pacientů se známou přecitlivělostí vůči D-penicilaminu se mohou vzhledem k chemické příbuznosti s pyritolem (tiolová skupina) objevit podobné nežádoucí účinky.
Encephabol obsahuje sorbitol. Proto se jeho užívání nedoporučuje pacientům trpícím vzácnou dědičnou poruchou tolerance fruktózy.
U predisponovaných pacientů se mohou objevit reakce z přecitlivělosti na hydroxybenzoany (parabeny) obsažené v přípravku Encephabol.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Pyritinol pravděpodobně zesiluje nežádoucí reakce vyvolané: • penicilaminem
přípravky zlata sulfasalazinem levamisolem
46. Těhotenství a kojení
Pyritinol prochází placentou. Systémové testování u potkanů a myší neprokázalo žádné teratogenní ani embryotoxické účinky.
Do mateřského mléka je vylučováno pouze malé množství pyritinolu.
Encephabol by měl být v těhotenství a během kojení užíván pouze po pečlivém zhodnocení poměru riziko/přínos.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Nepříznivé ovlivnění schopnosti vykonávat tyto činnosti není pravděpodobné; protože však nelze vyloučit individuálně pozměněnou reaktivitu zejména na začátku terapie a při zvyšování dávky, je třeba pacienta upozornit, že může tyto činnosti vykonávat pouze s výslovným povolením lékaře, který zhodnotil jeho reakci na podávaný přípravek.
4.8. Nežádoucí účinky
Přípravek Encephabol se obvykle dobře snáší, někdy se však mohou objevit nežádoucí účinky, z nichž většina vymizí po přerušení léčby.
Poruchy krve a lymfatického systému
leukopenie*, agranulocytóza*, eozinofilie*, trombocytopenie*
Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde
Zvýšená hladina transamináz*, výskyt antinukleárních protilátek*, výskyt L.E. buněk*, protilátky proti inzulínu
Gastrointestinální poruchy
Zažívací obtíže, nevolnost, zvracení, stomatitida, průjem
Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání Únava, horečka*, zimnice
Poruchy jater a žlučových cest
Poruchy funkce jater*, cholestáza*, hepatitida*, cholestatická hepatitida*, ikterus Poruchy imunitního systému
Reakce z přecitlivělosti různého stupně závažnosti* (většinou jako vyrážka na kůži a sliznicích, svědění, nevolnost, zvracení, průjem, horečka, zimnice)
Poruchy metabolismu a výživy Snížení chuti k jídlu
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně Bolesti svalů a kloubů, svalová slabost*, polymyozitida
Poruchy nervového systému
Poruchy spánku, zvýšená dráždivost, bolesti hlavy, závratě, poruchy chuti*, parestézie*
Poruchy ledvin a močových cest Proteinurie, nefrotický syndrom, hematurie*
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Dušnost
Poruchy kůže a podkoží
Vyrážka*, svědění, kopřivka*, lichen planus*, bulózní pemfigoid, alopécie*, onycholýza*
* Dojde-li k některé z těchto nežádoucích reakcí, měl by být lék okamžitě vysazen a je-li to nutné, měla by být započata symptomatická léčba.
Pacienti s revmatoidní artritidou mají - pravděpodobně v souvislosti s tímto onemocněním -zvýšenou citlivost vůči pyritinolu. Proto se mohou u těchto pacientů některé nežádoucí reakce i reakce, které jsou charakteristické také pro antirevmatika, vyskytnout ve zvýšené míře anebo častěji. Toto zahrnuje leukopenii, agranulocytózu, eozinofilii, trombocytopenii, poruchy funkce jater, zvýšené hladiny transamináz, cholestázu, vyrážku, svědění, alopecii, lichen planus, bulózní pemfigoid, výskyt antinukleárních protilátek, výskyt L.E. buněk, protilátek proti inzulínu, parestezie.
Pacienti s revmatoidní artritidou by měli podstupovat pravidelná klinická vyšetření a měli by být prováděny laboratorní testy (viz oddíl 4.4.)
4.9. Předávkování
K příznakům předávkování patří úzkost, nespavost, psychomotorická aktivita a intenzivnější projevy nežádoucích účinků. U člověka nebyla akutní intoxikace dosud popsána. Pokud by se objevily příznaky excitace a agitovanosti, doporučuje se zahájit symptomatickou léčbu. Specifické antidotum neexistuje.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Psychofarmakum, nootropikum ATC kód: NO6BX02
Přípravek Encephabol je psychofarmakum, nootropikum.
Pyritinol u pokusných zvířat zlepšuje patologicky snížené metabolické děje v CNS, zvyšuje příjem a utilizaci glukózy, zvyšuje metabolismus nukleových kyselin a uvolňování acetylcholinu v kortikálních oblastech mozku, urychluje cholinergní transmisi.
Pyritinol inhibicí lyzosomálních enzymů a prevencí tvorby volných radikálů stabilizuje buněčné membrány; u starých pokusných zvířat usnadňuje transmisi impulzů i jejich vedení do různých oblastí mozku. Mimoto zvyšuje koncentraci ATP v membráně erytrocytů, zvyšuje deformabilitu erytrocytů a fluiditu krve a ovlivňuje tak reologické krevní parametry.
U člověka bylo zjištěno zlepšení krevního průtoku i využití kyslíku v ischemických oblastech mozku a také zvýšení obratu glukózy v primárně ischemických mozkových oblastech. Na EEG
lze zjistit zvýšení alfa-aktivity a současné snížení aktivity theta a delta-vln. Lze prokázat zlepšení krátkodobé paměti, schopnosti učení i ochranný vliv vůči hypoxii mozku.
5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Pyritinol se po p.o. podání rychle absorbuje; po p.o. podání 100 mg 14C-pyritinoli hydrochloridum je maximum radioaktivity v plazmě dosaženo za 30 - 60 minut. 20 - 40 % látky v plazmě je reverzibilně vázáno na plazmatické bílkoviny.
Biologická dostupnost po p.o. podání je v průměru 85 % (76 až 93 %).
Pyritinol dobře proniká do tkání; na základě pokusů na experimentálních zvířatech lze předpokládat, že ve většině tkání dosahuje koncentrace srovnatelné s koncentrací v plazmě. Pyritinol proniká hematoencefalickou bariérou a spolu se svými metabolity se akumuluje převážně v šedé hmotě.
Pyritinol se v organismu rychle metabolizuje, vznikají farmakodynamicky účinné metabolity. Hlavní metabolické produkty jsou 2-methyl-3-hydroxy-4-hydroxymethyl-5-methylmerkaptomethylpyridin a 2-methyl-3-hydroxy-4-hydroxy-methyl-5-
methylsulfinylmethylpyridin.
Metabolity se vylučují převážně v konjugované formě ledvinami. Eliminační poločas celkové radioaktivity je v průměru 2,5 hodin (2 - 8 h). Do 24 h se močí vyloučí 72,4 - 74,2 % p.o. podané dávky, maximum již do 4 hodin. Stolicí se vylučuje jen 5 % podané dávky.
Po opakované p.o. aplikaci nebyla zjištěna kumulace látky. Při poruše renálních funkcí nejsou při doporučeném dávkování dosaženy toxické koncentrace látky ani jejích metabolitů v organismu.
The mean absolute bioavailability is 54% (38% - 69%).
5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Pyritinol je látka již po mnoho let klinicky používaná a nové experimentální údaje nejsou k dispozici. Pyritinol má velmi nízkou akutní toxicitu: hodnota LD50 se v experimentu
v závislosti na sledovaném druhu pokusných zvířat pohybuje po p.o. podání ve stovkách až tisících mg/kg (800 - 8200 mg/kg), po i.v. podání v desítkách až stovkách mg/kg (80 - 260 mg/kg). Chronická toxicita po 1 roce užívání u opice Makak Rhesus (100mg/kg) nebyla prokázána klinicky, laboratorně ani histopatologicky. U lidí nejsou v dostupné literatuře údaje o intoxikaci, protože jde o derivát vitaminu B6, jehož toxicita je zanedbatelná.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1. Seznam pomocných látek
dihydrát sodné soli sacharinu
propylparaben
methylparaben
monohydrát kyseliny citronové
kalium-sorbát
povidon
koloidní bezvodý oxid křemičitý hyetelosa
glycerol 85% krystalizující sorbitol 70% tekuté contramarum aroma čištěná voda
6.2. Inkompatibility
Studie kompatibility nejsou k dispozici, a proto tento léčivý přípravek nesmí být mísen s žádnými dalšími léčivými přípravky.
6.3. Doba použitelnosti
5 let.
64. Zvláštní opatření pro uchovávání
Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.
6.5. Druh obalu a velikost balení
Obal: Lahvička z hnědého skla s pojistným šroubovacím uzávěrem (Al) s LDPE těsněním, krabička
Balení: 200 ml
66. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Merck KGaA, Darmstadt, Německo
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
06/135/73-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
29.1.1974/ 15.9.2010
10. DATUM REVIZE TEXTU
2.3.2011
6/6