Duomox 375
sp.zn.sukls143717/2014
Souhrn údajů o přípravku
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
DUOMOX 250 DUOMOX 375 DUOMOX 500 DUOMOX 750 DUOMOX 1000 Dispergovatelné tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
amoxicillinum 250 mg (ve formě amoxicillinum trihydricum). amoxicillinum 375 mg (ve formě amoxicillinum trihydricum). amoxicillinum 500 mg (ve formě amoxicillinum trihydricum). amoxicillinum 750 mg (ve formě amoxicillinum trihydricum). amoxicillinum 1000 mg (ve formě amoxicillinum trihydricum).
DUOMOX 250:
DUOMOX 375:
DUOMOX 500:
DUOMOX 750:
DUOMOX 1000:
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1
3. LÉKOVÁ FORMA
Dispergovatelná tableta
Popis lékové formy:
Bílé nebo téměř bílé, podlouhlé tablety s půlicí rýhou na jedné straně, na druhé straně s logem a u síly:
250 |
mg |
s označením 232 |
375 |
mg |
233 |
500 |
mg |
234 |
750 |
mg |
235 |
1000 |
mg |
236 |
délka tablety 12,8-13,2 mm,
14.8- 15,2 16,3-16,7
18.8- 19,2
20.8- 21,2
šířka tablety 6,8-7,2 mm
7.8- 8,2 8,3-8,7
9.8- 10,2
10.8- 11,2
Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Amoxicilin je lékem první volby pro empirickou léčbu akutní otitis media, akutní sinusitidy, akutní exacerbace chronické komunitní bronchitidy, bronchopneumonie a pneumonie.
Další indikace: infekce způsobené mikroorganismy, které jsou citlivé k amoxicilinu, jako jsou:
• komunitní nekomplikované močové infekce, akutní nekomplikovaná kapavka
• Alternativa ko-trimoxazolu nebo fluorochinolonu u salmonelové infekce s těžkým průběhem, nebo u osob s imunodeficitem.
• infekce kůže a měkkých tkání
• profylaxe anthraxu po expozici aerosolu s prokázanou přítomností Bacillus anthracis
• k dokončení iniciální léčby anthraxu penicilinem G
• profylaxe infekční endokarditidy při chirurgických výkonech u ohrožených pacientů
• eradikace Helicobacter pylori (v kombinaci s inhibitorem protonové pumpy, obvykle s dalším antibiotikem)
• léčba Lymské boreliózy
Poznámka: Při generalizovaných infekcích, jako je sepse a u meningitidy, endokarditidy a peritonitidy, je třeba dávat přednost parenterální terapii.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Dospělí:
U lehkých až středně těžkých infekcí se doporučuje podávat 0,5 - 0,75 g každých 8 hodin po dobu 7 - 10 dnů.
Obvyklá dávka je 0,75 - 1,5 g v dílčích dávkách každých 8 hodin. U jednotlivých dávek amoxicilinu 1 g a vyšších lze amoxicilin podávat po 12 hodinách.
Středně závažné respirační infekce: 0,5 - 0,75 g každých 8 hodin po dobu 7-10 dnů. Komunitní pneumonie: 1 - 1,5 g každých 8 hodin po dobu 10 dnů.
Akutní otitis media: 0,75 - 1,5 g každých 8 hodin
Akutní nekomplikovaná močová infekce u žen: 0,25 - 0,5 g každých 8 hodin po dobu 5 - 7 dnů, nebo celkem dvě dávky 3 g podané v odstupu 12 hodin.
Salmonelové infekce: 0,5 . 0,75 g každých 8 hodin po dobu 2 - 3 dnů.
Součást komplexní eradikací terapie Helicobacter pylori: 1 g každých 12 hodin (v kombinaci s dalším antibiotikem nebo chemoterapeutikem a inhibitorem protonové pumpy) po dobu 5 -7 dnů.
Profylaxe a sekvenční terapie antraxu po počáteční parenterální léčbě: 500 mg každých 8 hodin po celkovou dobu léčby 60 dnů.
Akutní, nekomplikovaná kapavka u kmene s potvrzenou citlivostí: 3 g v jedné dávce. Profylaxe infekční endokarditidy před chirurgickým výkonem v lokální anestezii: 3 g, děti starší 1 měsíce 50 mg/kg 1 hodinu před výkonem.
Zvláštní populace Porucha funkce ledvin
Pouze pokud je clearance kreatininu nižší než 10 ml/min je třeba dávku snížit o 15 - 50 %. U dialyzovaných pacientů je potřeba doplnit oddialyzované množství.
Porucha funkce jater
Porucha funkce jater nemá žádný vliv na biologický poločas.
Pediatrická populace (o tělesné hmotnosti < 40 kg)
Denní dávka pro děti činí 50 - 90 mg/kg/den rozdělených do dvou až tří dávek* (nesmí přesáhnout 3 g denně) v závislosti na indikaci, závažnosti onemocnění a citlivosti patogenu (viz zvláštní doporučení pro dávkování níže a body 4.4, 5.1 a 5.2).
* Farmakokinetické a farmakodynamické údaje ukazují, že dávkování třikrát denně je spojeno s vyšší účinností; dávkování dvakrát denně se proto doporučuje, pouze pokud se dávka pohybuje na horní hranici doporučeného rozmezí.
Děti o tělesné hmotnosti vyšší než 40 kg užívají stejnou dávku jako dospělí.
Zvláštní doporučení pro dávkování u dětí
Akutní otitis media: Doporučené dávkováni u dětí starší 1 měsíce je 75 - 90 mg/kg/den ve 3 dílčích dávkách po 8 hodinách po dobu 7-10 dní
Časné stadium lymeské boreliózy (izolované erythema migrans): 50 mg/kg/den ve třech denních dávkách po dobu 14-21 dnů.
Profylaxe u endokarditidy: 50 mg amoxicilinu/kg tělesné hmotnosti v jediné dávce jednu hodinu před operací.Ohledně dalších podrobností a popisu rizikových pacientů je nutno se řídit místními oficiálními pokyny k prevenci endokarditidy.
Gonorea : 50 mg/kg jednorázově.
Dávkování při poruše funkce ledvin:
Dávku u dětských pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin je třeba snížit. U pacientů s clearance kreatininu nižší než 30 ml/min se doporučuje prodloužení intervalu dávkování a snížení celkové denní dávky jak je popsáno níže (viz body 4.4 a 5.2).
Porucha funkce ledvin u dětí (< 40 kg)
Clearance kreatininu ml/min |
Dávka |
Interval podávání |
> 30 |
obvyklá |
úprava není nutná |
10 - 30 |
obvyklá |
12 hod (odpovídá 2/3 obvyklé dávky) |
< 10 |
obvyklá |
24 hod (odpovídá 1/3 obvyklé dávky) |
Trvání léčby
U mírných až středně vážných infekcí postačí zpravidla doba léčby 5 - 7 dní. Streptokokové infekce je však nutno léčit minimálně po dobu 10 dní. Trvání léčby závisí na klinickém obrazu. Obecně však musí léčba pokračovat po dobu 3 - 4 dnů po vymizení klinických příznaků.
Způsob podání Perorální podání.
DUOMOX se může brát před jídlem, během jídla nebo po jídle.
Dispergovatelné tablety DUOMOX se mohou polykat celé a zapíjet vodou.
Také je možné je rozpustit a důkladně rozmíchat nejméně ve 20 ml (1/2 šálku) vody a polknout. Lehce nasládlá suspenze má mírně vanilkovo-mandarinkovou příchuť.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na jakékoli jiné beta-laktamové antibiotikum (peniciliny a cefalosporiny). Hypersenzitivita na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Použití přípravku a jeho dávkování je třeba přizpůsobit regionální citlivosti původce onemocnění.
Hypersenzitivita: Před začátkem léčby amoxicilinem, je třeba pacienta důkladně vyšetřit v souvislosti s předcházejícími hypersenzitivními reakcemi na peniciliny, cefalosporiny a nebo jiné alergeny. U pacientů léčených penicilinem byly hlášeny závažné a ojediněle související fatální případy hypersenzitivity (anafylaktické reakce). Tyto reakce se vyskytují častěji u pacientů s alergií v anamnéze. Léčba přípravkem DUOMOX musí být okamžitě zastavena a nahrazena jinou vhodnou léčbou.
Akutní koronární syndrom při hypersenzitivitě: V ojedinělých případech byly při léčbě amoxicilinem hlášeny případy hypersenzitivních reakcí, které mohly vést až ke koronárnímu spasmu a infarktu myokardu (alergický akutní koronární syndrom, viz bod 4.8). V takovém případě je třeba zvážit vhodnou léčbu.
Infekční mononukleóza: U pacientů s virovou infekcí, zejména s infekční mononukleózou, s lymfatickou leukemií nebo u HIV-pozitivních pacientů se často (v 60 - 100 % případů) projevují exantémy, jejichž příčina nesouvisí s charakteristickou hypersenzitivitou na penicilin. Antibiotika ze skupiny ampicilinu se z tohoto důvodu nemají u těchto pacientů podávat.
Zkřížená rezistence: U jiných penicilinů a někdy i u cefalosporinů byla pozorována zkřížená rezistence a zkřížená hypersenzitivita.
Rezistence: Dlohodobé užívání může občas vést k přemnožení necitlivých organismů.
Stejně jak je tomu u ostatních širokospektrých penicilinů, mohou se vyskytnout superinfekce.
Pseudomembranózní kolitida: V případě, že by došlo ke vzniku těžkého průjmu, jako diagnózu je nutno brát do úvahy pseudomembranózní kolitidu, protože ta byla hlášena při účinku skoro všech antibakteriálních látek, včetně amoxicilinu. Může mít průběh od lehčích forem až po život ohrožující. Po stanovení této diagnózy je třeba nasadit vhodnou léčbu a potřebná opatření, která je rovněž nutno přijmout, dojde-li ke vzniku hemoragické kolitidy nebo hypersenzitivních reakcí.
Pacienti s poruchou funkce ledvin: U pacientů s poruchou renálních funkcí může být vylučování amoxicilinu zpožděno a v závislosti na stupni poruchy může být nezbytné snížení celkové denní dávky.
Kombinovaná léčba při infekci Helicobacter pylori: Pokud se amoxicilin používá na léčbu Helicobacter pylori (trojkombinace), na dosažení bakteriální eradikace je potřeba
zkontrolovat všechna upozornění a opatření včetně kontraindikací a nežádoucích účinků, které jsou uvedené v příbalových informacích ostatních léčivých přípravků použitých při léčbě.
Předčasně narozené děti: Zvláštní pozornost je třeba věnovat při podávání nezralým novorozencům a během novorozeneckého období vůbec: je nutno sledovat renální a hepatální funkce a hematologické parametry.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
- Probenecid, fenylbutazon, oxyfenbutazon a v menší míře kyselina acetylsalicylová, indomethacin a sulfinpyrazon inhibují tubulární sekreci penicilinů, prodlužují plazmatický biologický poločas v plazmě a zvyšují plazmatické hladiny. Pokud se amoxicilin podává současně s těmito léky, může to vést ke zvýšení jeho koncentrace v krvi. Kombinace amoxicilinu s probenecidem se využívá i terapeuticky.
- Podobně jako jiná antibiotika, může amoxicilin ovlivňovat střevní flóru, což vede ke snížení reabsorpce estrogenu a snížení účinnosti kombinovaných estrogen/progestogen perorálních kontraceptiv. Souběžné užívání amoxicilinu a perorálních kontraceptiv může být spojeno s výskytem náhlého krvácení a se sníženou účinností kontraceptiva.
- Současné podávání amoxicilinu může zvýšit účinky warfarinu a acenokumarolu, což může vést ke zvýšenému riziku krvácení, zvýšenému INR nebo prodloužení protrombinového času a je proto doporučeno tyto rizikové pacienty monitorovat.
- Při současném podávání amoxicilinu s dioxinem je možné zvýšení absorpce dioxinu. Může být nutná úprava dávky dioxinu.
- Při chemickém vyšetření moči může dojít, vzhledem k vysokým koncentracím amoxicilinu v moči, k falešně pozitivnímu výsledku laboratorních hodnot glukózy v moči.
- Při užívání alopurinolu současně s amoxicilinem se neuvádí zvýšené nebezpečí kožních reakcí, tak jak je tomu u jeho současného užívání s ampicilinem.
- Při současném podávání bakteriostatických antibiotik (tetracykliny, makrolidy, chloramfenikol aj.) může dojít ke vzájemnému antagonismu.
- V indikovaných případech smíšených infekcí je možná kombinace s aminoglykosidy (synergický účinek).
- Při současném podání methotrexátu je sníženo jeho vylučování ledvinami.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Podávání amoxicilinu v době těhotenství nemá podle dostupných údajů nepříznivý účinek na plod. Studie s amoxicilinem provedené na zvířatech neprokázaly žádný teratogenní efekt. Lék se používá v klinické praxi od roku 1972 a jeho vhodnost je v těhotenství dobře zdokumentována klinickými studiemi. Pokud je v době těhotenství potřebná léčba antibiotiky, amoxicilin je možné považovat za vhodný lék, nicméně před podáním je třeba zvážit možná rizika a terapeutický přínos.
Kojení
Amoxicilin je do mateřského mléka vylučován jen v malých množstvích. U kojence nelze vyloučit vznik senzibilizace, dysmikrobie nebo průjmu.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Duomox nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Frekvence nežádoucích účinků je definována následovně: velmi časté (>1/10); časté (> 1/100 až <1/10), méně časté (>1/1 000 až <1/100), vzácné (>1/10 000 až <1/1 000), velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
V každé skupině frekvencí jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.
Nežádoucí účinky uvedené v tabulce byly pozorované v průběhu klinických zkoušení a/nebo po uvedení přípravku na trh.
Třídy orgánových systémů |
Časté <1/100 až < 1/10 |
Méně časté > 1/1000 až < 1/100 |
Vzácné > 1/10000 až < 1/1000 |
Není známo (z dostupných údajů nelze určit) |
Gastrointestinální poruchy |
průjem, anální pruritus |
pseudomembranózní kolitida, hemoragická kolitida | ||
Poruchy jater a žlučových cest |
cholestatický ikterus, poruchy jater, zvýšení hodnot jaterních transamináz. | |||
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, angioneurotický edém. |
akutní generalizovaná exantematická pustulóza (AGEP), bulózní dermatitida, exfoliativní dermatitida, pruritus, toxická epidermální nekrolýza, urtikarie | ||
Poruchy ledvin a močových cest |
intersticiální nefritida | |||
Poruchy krve a lymfatického systému |
agranulocytóza, hemolytická anemie, trombocytopenie. | |||
Poruchy imunitního systému |
anafylaktický šok |
hypersenzitivita spojená s akutním koronárním syndromem (Kounisův syndrom), Jarisch- Herxheimerova reakce (') | ||
Infekce a infestace |
mukokutánní kandidóza | |||
Poruchy nervového systému |
aseptická meningitida |
.' U pacientů se syfilis se může vyskytnout (frekvence výskytu není známa) Jarisch-Herxheimerova reakce (výskyt teploty, celková únava, bolest hlavy atd., zhoršení postižených oblastí).
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Srobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek 4.9. Předávkování
Po předávkování se mohou vyskytovat gastrointestinální symptomy jako je nauzea, zvracení a průjem a může tak dojít k narušení vodní a iontové a rovnováhy. Zvýšené riziko je u pacientů se sníženou funkcí ledvin, epilepsií, meningitidou.
Je nutno navodit zvracení nebo provést výplach žaludku a poté podávat aktivní uhlí a osmoticky aktivní laxativum (síran sodný). Lze provést i hemodialýzu. Je třeba udržovat vodní a iontovou rovnováhu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci ATC kód: J01CA04
Amoxicilin je baktericidní antibiotikum s relativně širokým spektrem působnosti. Patří do skupiny penicilinů.
Následující tabulka uvádí citlivost k amoxicilinu in vitro u několika klinicky důležitých mikroorganismů.
Účinnost in vitro |
Průměrná minimální inhibiční koncentrace (MIC) | ||
0,01 - 0,1 pg/ml |
0,1 - 1 pg/ml |
1 - 10 pg/ml | |
Grampozitivní mikroorganismy |
Str. P haemolyticus Str. a haemolyticus Str. pneumoniae Cl. tetani Cl. Welchii |
Staph. aureus (penicilináza-neg.) B. anthracis B. subtilis L. monocytogenes |
Str. faecalis |
Gramnegativní mikroorganismy |
N. gonorrhoeae N. meningitidis |
H. influenzae B. pertussis |
E. coli P. mirabilis S. typhi Sh. sonnei V. cholerae |
Amoxicilin není účinný na mikroorganismy produkující penicilinázu, rody Pseudomonas, Klebsiella, indolpozitivní biotypy Protea a rod Enterobacter. Hodnoty rezistence přirozeně citlivých mikroorganismů se mohou lišit od místa k místu přijetím R-plasmidů.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce:
Po perorálním podání tablet DUOMOX se amoxicilin rychle a téměř úplně vstřebává (85 -90 %). Absorpce amoxicilinu není ovlivňována přijímáním potravy.
Maximálních plazmatických koncentrací se dosahuje za 1 - 2 hodiny po podání. Po podání 375 mg se zjišťují hodnoty rovnající se přibližně 6 pg/ml. Poloviční nebo dvojité dávky způsobují poloviční nebo dvojnásobné plazmatické hladiny.
Distribuce:
Na plazmatické bílkoviny se váže amoxicilin asi z 20 %. Látka zůstává extracelulárně. Koncentrace v tkáních závisí na oběhu v tkáních a na množství extracelulární tekutiny. Amoxicilin odpovídajícím způsobem difunduje do sputa, sliznic, kostní tkáně a komorové vody oka a vytváří tak terapeuticky účinné hladiny.
Koncentrace ve žluči jsou dvakrát až čtyřikrát vyšší než hladiny v krvi.
V plodové vodě a v krvi pupečníku dosahuje 25 - 30 % hladin v matčině krvi. Amoxicilin špatně proniká do mozkomíšního moku u pacientů s normálními mozkomíšními plenami. U zanícených mozkomíšních plen se dosahuje koncentrací rovnajících se přibližně 20 % koncentrací zjištěných v krvi.
Biotransformace:
Amoxicilin se částečně metabolizuje; hlavním metabolitem je mikrobiologicky neúčinné acidum penicilloicum, které může být alergenem.
Eliminace:
Je vylučován hlavně ledvinami, z velké části (cca 80 %) tubulární sekrecí a zbytek (cca 20 %) glomerulární filtrací. Biologický poločas amoxicilinu v plazmě při normální funkci ledvin je asi 1 - 1,5 hodin, u nedonošených novorozenců, u novorozenců a dětí do 6 měsíců je 3 - 4 hodiny. Při renální insuficienci (clearance kreatininu 15 ml/min a nižší) se poločas může prodlužovat a při anurii může dosáhnout až 8,5 hodin. Porucha funkce jater nemá na poločas žádný vliv.
U předčasně narozených dětí (gestační věk 26 - 33 týdnů) se systémová clearance po intravenózním podání amoxicilinu pohybovala mezi 0,75 a 2 ml/min (3. den života) a byla velmi podobná clearance inulinu (GFR - glomerulární filtrace) pro tuto populaci. Průběh absorpce a biologická dostupnost amoxicilinu po perorálním podání se může u malých dětí lišit od situace u dospělých. Proto se vzhledem ke snížené clearance u této skupiny pacientů předpokládá zvýšení expozice, ačkoliv tato zvýšená expozice může být částečně limitována sníženou biologickou dostupností při perorálním podání.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Vzhledem k dlouhodobému klinickému používání lze přípravek považovat za bezpečný.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Disperzní celulóza (směs mikrokrystalické celulózy a sodné soli karmelózy), mikrokrystalická celulóza, krospovidon, vanilin, mandarinkové aroma, citronové aroma, sacharin, magnesium-stearát.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
42 měsíců
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
6.5 Druh obalu a velikost balení
DUOMOX tablety jsou baleny v PVC/Al blistrech po 5 nebo 7 tabletách, krabička. Velikost balení:
DUOMOX 250: DUOMOX 375: DUOMOX 500: DUOMOX 750: DUOMOX 1000:
20 dispergovatelných tablet 20 dispergovatelných tablet 20 dispergovatelných tablet 14 nebo 20 dispergovatelných tablet 14 nebo 20 dispergovatelných tablet
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7 DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Astellas Pharma s.r.o.
Sokolovská 100/94 186 00 Praha 8 Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
DUOMOX 250: 15/270/93-A/C DUOMOX 375: 15/270/93-B/C DUOMOX 500: 15/270/93-C/C DUOMOX 750: 15/270/93-D/C DUOMOX 1000: 15/270/93-E/C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 24.3.1993
Datum posledního prodloužení registrace registrace: 30.7.2014
10. DATUM REVIZE TEXTU
27.3.2015
9/9