Příbalový Leták

Dona

Informace pro variantu: Prášek Pro Perorální Roztok (20,1,5gm), Prášek Pro Perorální Roztok (4,1,5gm), zobrazit další 2 varianty

sp. zn. sukls146932/2016

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU DONA

prášek pro přípravu perorálního roztoku

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden sáček obsahuje:

Léčivé látky:

glucosamini sulfas cristallicus    1884,0 mg

(odpovídá glucosamini sulfas    1500,0 mg

et natrii chloridum    384,0mg)

odpovídá glucosaminum    1178,0 mg

Pomocné látky: aspartam, sorbitol, sodík (151mg)

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro přípravu perorálního roztoku Popis přípravku: bílý prášek

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Léčba symptomů osteoartrózy, tj. bolesti a omezení funkčnosti kloubů.

4.2    Dávkování a způsob podání Dospělí a starší pacienti

Obsah jednoho sáčku se rozpustí ve sklenici vody a užívá se jednou denně obvykle v době jídla. Doba léčby: 3 měsíce

Pilotní průkaz účinnosti prokázal efekt léčby po dobu tří měsíců, s residuálním účinkem ještě dva měsíce po vysazení přípravku. Léčebná kúra může být za dva měsíce opakována.

Další informace o zvláštních populacích

Děti a mladiství

Glukosamin by neměl být používán u dětí a dospívajících do 18 let (viz bod 4.4).

Starší pacienti

Žádné specifické studie nebyly u starších pacientů provedeny, ale podle klinických zkušeností úprava dávkování není nutná při léčbě jinak zdravých starších pacientů.

Porucha funkce ledvin a/nebo jater

U pacientů s poruchou funkce ledvin a/nebo jater nemůže být dáno žádné doporučení, protože nebyly provedeny žádné studie (viz též bod 4.4).

4.3 Kontraindikace

Přecitlivělost na léčivou látku glukosamin nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku. Přípravek DONA nesmí být podáván pacientům s alergií na korýše, protože léčivá látka je získávána z korýšů.

4.4    Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Opatrnost se doporučuje u pacientů s poruchou glukózové tolerance. Důkladnější sledování hladiny cukru v krvi může být nezbytné u diabetiků na začátku léčby.

U astmatických pacientů by se měl přípravek používat s opatrností, protože tito pacienti mohou být náchylnější k rozvoji alergické reakce na glukosamin s možností zhoršení příznaků astmatu.

Nebyly dělány žádné zvláštní studie u pacientů s renální nebo jaterní nedostatečností.

Toxikologický a farmakokinetický profil přípravku nenaznačuje omezení pro tyto pacienty.

Přesto podání tohoto přípravku u pacientů s těžkou jaterní nebo renální nedostatečností by mělo být pouze pod pravidelným dohledem lékaře.

Jeden sáček obsahuje 151 mg sodíku. To je třeba vzít v úvahu u pacientů na kontrolované sodíkové dietě.

Prášek pro přípravu perorálního roztoku obsahuje aspartam, který je zdrojem fenylalaninu. Může být škodlivý pro pacienty s fenylketonurií.

Přípravek obsahuje sorbitol, pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy by tento přípravek neměli užívat.

Glukosamin by neměl být používán u dětí a dospívajících mladších 18 let, protože bezpečnost a účinnost nebyla stanovena.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Žádné studie lékových interakcí nebyly prováděny, avšak fyzikálně chemické a farmakokinetické vlastnosti glukosamin sulfátu naznačují nízký potenciál k interakcím. Látka nekompetuje v absorpčním mechanismu s ostatními látkami, po absorpci se neváže na proteiny plasmy. Není tudíž pravděpodobné, že by její metabolický osud jako endogenní substance inkorporované do proteoglykanů nebo degradované nezávisle na cytochromovém enzymovém systému dával vznik interakcím.

Nicméně byl hlášen zvýšený účinek kumarinových antikoagulancií při současné léčbě s glukosamin sulfátem. Mělo by být proto u těchto pacientů zváženo důkladnější sledování koagulačních parametrů při zahájení nebo ukončení léčby glukosaminem.

Perorální podávání glukosamin sulfátu může zvýšit gastrointestinální vstřebávání tetracyklinů. Steroidní nebo nesteroidní analgetika nebo protizánětlivé látky mohou být podávány současně s glukosamin sulfátem.

4.6    Těhotenství a kojení

U zvířat nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky na reprodukční funkce nebo laktaci. Vzhledem k absenci těchto studií u lidí lze použít glukosamin sulfát během těhotenství a kojení jen v těch případech, kdy přínosy převáží potencionální rizika. Podání přípravku v prvních třech měsících těhotenství je třeba se vyhnout.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nejsou známé žádné významné účinky na CNS nebo pohybové ústrojí, které by mohly zhoršit schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Nicméně, žádné studie o vlivu na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyly provedeny. Opatrnost se doporučuje v případě výskytu bolesti hlavy, ospalosti, únavy, závratí nebo poruch zraku.

4.8    Nežádoucí účinky

Klinické studie prokázaly dobrou snášenlivost glukosamin sulfátu. Nežádoucí účinky byly pozorovány až u 15% pacientů léčených glukosamin sulfátem nebo placebem v pilotních studiích. Většinou byly přechodného a lehkého charakteru..

Mezi nejčastější nežádoucí účinky spojené s perorálním podáním patří nevolnost, bolest břicha, dyspepsie, flatulence, zácpa a průjem.

V následující tabulce jsou nežádoucí účinky seskupeny na základě mezinárodně dohodnutého pořadí podle důležitosti do Tříd orgánových systémů podle MedDRA klasifikace. V každé třídě orgánových

systémů byly nežádoucí účinky klasifikovány podle výskytu jejich frekvence. V každé frekvenční skupině jsou nežádoucí účinky zaznamenány v sestupném pořadí podle závažnosti._

Třídy orgánovýcl systémů

Velmi časté > 1/10

Časté,

>1/100, <1/10

Méně časté, >1/1,000, <1/100

Vzácné

>1/10,000,

<1/1000

Velmi vzácné < 1/10,000

Není známo*

Poruchy imunitního systému

Alergická

reakce

Poruchy nervového systému

Bolest hlavy

Ospalost

Únava

Závrať

Poruchy oka

Poruchy

zraku

Gastrointestinální

poruchy

Průjem

Zácpa

Nevolnost

Flatulence

Bolest břicha

Dyspepsie

Poruchy kůže a podkoží

Erytém

Pruritus

Vyrážka

Vypadávání

vlasů

* frekvenci nelze z dostupných údajů určit.

4.9 Předávkování

Není znám žádný případ neúmyslného nebo úmyslného předávkování přípravkem. Studie akutní a chronické toxicity na zvířatech ukázaly, že toxické účinky a příznaky jsou nepravděpodobné až do dávek 200 krát přesahujících terapeutickou dávku. Nicméně, pokud dojde k předávkování, léčba by měla být symptomatická, např.obnovení hydro-elektrolytické rovnováhy.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Jiná nesteroidní protizánětlivá a protirevmatická léčiva ATC kód: M01AX05

Glukosamin sulfát, léčivá látka přípravku DONA, je chemicky dobře definovaná a čistá látka je solí přirozeného aminomonosacharidu glukosaminu, který se fyziologicky vyskytuje v lidském těle. Mechanismus účinku glukosamin sulfátu u osteoartrózy není znám. Glukosamin tvoří polysacharidové řetezce chrupavkové matrix a glukosaminoglykany v synoviální tekutině V in vitro a in vivo studiích bylo prokázáno, že glukosamin sulfát stimuluje syntézu fyziologických glykosaminglykanů a proteoglykanů chondrocyty a syntézu hyaluronové kyseliny synoviocyty.

Glukosamin sulfát inhibuje aktivitu enzymů destruujících chrupavku jako jsou kolagenáza a fosfofolipáza A2, rovněž inhibuje vznik látek ničících tkáně jako jsou superoxidové radikály nebo aktivity lysozomálních enzymů. Tyto účinky mohou přispívat k mírným protizánětlivým účinkům pozorovaných in vivo na experimentálních modelech, včetně některých typů experimentální arthritidy. Na rozdíl od nesteroidních antirevmatik glukosamin sulfát neinhibuje syntézu prostaglandinů.

Žádné účinky na kardiovaskulární a respirační systém, na CNS, na autonomní nervový systém nebyly prokázány ve farmakologických studiích.

Pilotní průkaz účinnosti byl prokázán na osteoartróze kolene a byl částěčně opakován u osteoartrózy páteře a ostatních kloubů, včetně kyčle. Účinek glukosamin sulfátu nebyl prokázán u osteoartrózy ruky.

Průkaz účinnosti a bezpečnosti byl získán po dlouhodobé (tříleté) léčbě kolena pacientů s osteartrózou.

Analgetika a nesteroidní antirevmatika mohou být užívána současně s glukosamin sulfátem, jednak k dosažení analgezie v době vzplanutí nemoci, nebo v době počátku léčby, neboť symptomatický účinek léčby může nastoupit se zpožděním 1-2 týdnů. Fyzikální léčba může být používána současně s léčbou glukosamin sulfátem k celkovému zvládnutí osteoartrózy.

5.2    Farmakokinetika

Farmakokinetické vlastnosti glukosamin sulfátu byly studovány u potkanů a psů za použití jednotně značeným 14C glukosaminem.

Po intravenózním podání značený glukosamin mizí rychle z krve a je zabudován do různých tkání, zvláště jater, ledvin a kloubní chrupavky. V chrupavce radioaktivita ze značeného glukosaminu přetrvává protrahovanou dobu, s bilogickým poločasem okolo 70 hodin.

Okolo 50% podané radioaktivity je vyloučeno v podobě CO2 během 6 dnů po podání, 30-40% je nalezeno v moči, kdežto pouze 2% jsou vyloučena stolicí.

Po perorálním podání radioisotopem značený glukosamin je rychle a téměř úplně absorbován. Následné farmakokinetické a metabolické pochody jsou shodné s pochody po intravenózním podání.

Farmakokinetická studie u člověka po jednorázovém podání značeného glukosaminu intavenózně, intramuskulárně a perorálně potvrdila analogii farmakokinetického modelu glukosaminu s tím, který byl nalezen u zvířat.

Absolutní biologická dostupnost u člověka po jednorázovém podání radioisotopem glukosaminu byla 25%, vzhledem k first-pass efektu, kdy je více než 70% glukosaminu metabolizováno. Gastrointestinální absorpce je blízká 90%, avšak pouhých 11% podané značené dávky je vyloučeno stolicí.

Studie u člověka byly prováděny rovněž s neznačeným glukosaminem, po podání i.v. a perorálním, glukosamin byl testován iontovou chromatografií v krvi a v moči. Tato zkouška má kvantifikační limity nedostatečné pro farmakokinetické studie. Nicméně výsledky byly konzistentní s těmi, které byly získány s glukosaminem značeným radioisotopem .

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku

Toxikologické studie prováděné s glukosamin sulfátem ukazují široké pásmo bezpečnosti přípravku.

Byly provedeny následující preklinické studie. Maximální testované dávky, která jsou zde uvedeny, byly takové, které nevykazovaly žádné nebo minimální nežádoucí účinky, tyto byly reversibilní a nebyla zjištěna žádná orgánová toxicita:

•    Akutní studie toxicity u myší a potkanů po i.v., i.m a p.o. podání, s dávkou až do 5000 mg/kg při perorálním podání

•    Subchronické studie toxicity po dobu 4 týdnů u králíků po i..v. podání dávky až 80 mg/kg, u potkanů po per os podání do 240 mg/kg a u psů i.v. podání po dobu 13 týdnů do dávky 300 mg/kg

•    Chronická studie toxicity po dobu 52 týdnů u potkana s perorálními dávkami až do 2700 mg/kg a 26 týdenní studie u psů s perorální dávkou 2149 mg/kg

•    Studie embryotoxicity u potkanů a králíků po p.o. podání do dávky 2500 mg/kg, a studie fertility u potkanů do dávky 2149 mg/kg po perorálním podání

•    Studie mutegenity in vitro do koncentrace 5000 pg/ml a in vivo studie u potkanů do dávky 1592 mg/kg p.o. a 7160 mg/kg u myši.

Tyto dávky představují velmi vysoký násobek denní dávky v současnosti běžně užívané v humánní léčbě, která je 20-25 mg/kg.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Aspartam, kyselina citrónová, makrogol 4000, sorbitol.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

3    roky.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Druh obalu:

Sáček s obsahem pro jednorázové podání je složen ze třívrstevného materiálu, tvořeného papírem, hliníkovou a polyetylénovou fólií zatavenou teplem na čtyřech stranách.

Velikost balení:

4    sáčky, 20 sáčků .

6.6    Návod k použití přípravku, zacházení s ním

Obsah sáčku se rozpustí ve sklenici vody a užívá se jednou denně, přednostně s jídlem.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

MEDA Pharma s.r.o.

Kodaňská 1441/46

100 00 Praha 10 - Vršovice

Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

29/118/97-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

12.2.1997 / 8.9.2010

10.    DATUM REVIZE TEXTU

1.6.2016

5/5