Příbalový Leták

Dolforin 100 Mcg/H

Sp.zn.sukls182965/2015

Příbalová informace: informace pro uživatele

Dolforin 25 pg/h Dolforin 50 pg/h Dolforin 75 pg/h Dolforin 100 pg/h transdermální náplast fentanylum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

-    Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-    Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

-    Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-    Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci:

1.    Co je přípravek Dolforin a k čemu se používá

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Dolforin používat

3.    Jak se přípravek Dolforin používá

4.    Možné nežádoucí účinky

5.    Jak přípravek Dolforin uchovávat

6.    Obsah balení a další informace

1.    Co je přípravek Dolforin a k čemu se používá

Fentanyl patří do skupiny silných analgetik, které se nazývají opioidy.

Látka proti bolesti, fentanyl, přechází pomalu z náplasti do kůže a do těla.

Dospělí

Fentanyl se používá k léčbě silné chronické bolesti, která může být zvládnuta pouze silnými analgetiky.

Děti

Fentanyl se používá k dlouhodobé léčbě silné chronické bolesti u dětí ve věku 2 let nebo více, které byly již předtím léčeny jinými silnými analgetiky.

2.    Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Dolforin používat Nepoužívejte přípravek Dolforin:

jestliže jste alergický(á) na fentanyl nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

jestliže trpíte bolestí, která trvá jen krátce, například po chirurgickém zákroku.

jestliže máte závažnou dušnost.

je-li Vaše dítě, které trpí bolestí, mladší než 2 roky.

jestliže Vaše dítě ještě nebylo léčeno silnými léky proti bolesti, jako je morfin.

Upozornění a opatření

Před použitím přípravku Dolforin se poraďte se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou. Upozornění:

Přípravek Dolforin se nesmí užívat ke zvládání akutní pooperační bolesti, protože zde není možnost titrace dávky při krátkodobém používání a protože to může vést k závažné nebo život ohrožující hypoventilaci (mělké, nedostatečné dýchání)

Dolforin je léčivý přípravek, který může ohrozit život dětí.

To platí i pro použité transdermální náplasti.

Je třeba si uvědomit, že vzhled tohoto léčivého přípravku může být pro dítě lákavý, což může v některých případech vést ke smrtelným následkům.

Dolforin může mít život ohrožující nežádoucí účinky u osob, které pravidelně neužívají opioidní analgetika, vázaná na lékařský předpis.

Pacienti, u kterých se vyskytly závažné nežádoucí účinky, je třeba monitorovat dalších 24 hodin po odstranění náplasti Dolforin, dokud nedojde ke snížení koncentrací fentanylu v séru.

Dříve než začnete užívat přípravek Dolforin, měl(a) byste informovat svého lékaře, zda trpíte některou z následujících poruch, protože riziko nežádoucích účinků je vyšší a/nebo Vám lékař předepíše nižší dávku fentanylu:

-    astma, útlum dýchání nebo jakékoli onemocnění plic;

-    nízký krevní tlak;

-    porucha funkce jater;

-    porucha funkce ledvin;

-    anamnéza poranění hlavy, nádor mozku, známky zvýšeného nitrolebního tlaku (např. bolest hlavy, poruchy zraku), změny ve stavu vědomí nebo ztráta vědomí nebo kóma;

-    dlouhotrvající zácpa;

-    pomalá, nepravidelná srdeční činnost (bradyarytmie);

-    myastenia gravis (onemocnění způsobující únavu nebo slabost svalů).

Informujte svého lékaře, pokud se během léčby objeví horečka, protože zvýšení tělesné teploty může způsobit zvýšený průchod léčiva přes kůži. Ze stejného důvodu byste se měli vyvarovat vystavení náplasti na kůži působení přímého tepla, jako jsou vyhřívací podložky, láhve s teplou vodou, sauna, solárium nebo horké vodní lázně. Je možné pohybovat se venku na slunci, ale v tomto případě musíte během horkých letních dnů chránit náplast oděvem.

Než začnete používat tento přípravek, poraďte se se svým lékařem, jestliže užíváte nebo jste v nedávné době užíval(a) určité léky k léčbě deprese známé jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) nebo inhibitory monoaminooxidázy (IMAO), protože mohou zvýšit riziko výskytu stavu, který se nazývá serotoninový syndrom.

Serotoninový syndrom může zahrnovat:

-    zrychlení srdečního rytmu,

-    vidění věcí, které neexistují (halucinace),

-    horečku, třes a pocení,

-    svalové záškuby, třes a ztuhlost

-    pocit neklidu nebo zmatenosti,

-    nevolnost nebo zvracení

-    průjem.

Pokud se u Vás rozvine silná bolest břicha se zvětšením břicha, neodcházejí Vám plyny nebo ustal pohyb střev a pociťujete nevolnost nebo zvracíte, kontaktujte neprodleně lékaře.

Informujte svého lékaře, pokud jste někdy zneužíval(a) alkohol nebo byl(a) závislý(á) na alkoholu, lécích na lékařský předpis nebo drogách.

Pokud užíváte přípravek Dolforin dlouhodobě, může se rozvinout tolerance, fyzická nebo psychická závislost. Během léčby bolesti způsobené rakovinou se to však pozoruje jen zřídka. Zneužívání přípravku Dolforin může vést k předávkování, které může být smrtelné.

Jste-li starší pacient nebo máte-li špatnou fyzickou kondici (kachexie), lékař Vás bude sledovat pečlivěji, protože může být potřeba předepsat nižší dávku.

Náplast se nesmí stříhat na menší části, protože kvalita, účinnost a bezpečnost takto rozdělených náplastí nebyla prokázána.

Nalepení náplasti jiné osobě

Náplast musí být použita pouze na kůži osoby, které byla naordinována lékařem. Byly hlášeny případy, kdy se náplast náhodně přilepila na kůži člena rodiny, který byl v blízkém fyzickém kontaktu nebo sdílel jedno lože s osobou používající náplasti. Přilepení náplasti na jinou osobu (především děti) může vést k předávkování. V případě, že dojde k nalepení náplasti na kůži jiné osoby, okamžitě náplast sejměte a vyhledejte lékaře.

Stejně jako ostatní silné přípravky proti bolesti mohou transdermální náplasti Dolforin způsobit neobvyklou ospalost a zpomalení a oslabení dechu. Pokud někdo zaznamená, že dýcháte mnohem pomaleji nebo povrchně, pak:

-    Odstraňte náplast.

-    Zavolejte lékaře.

-    Co nejvíce se pohybujte a mluvte, dokud lékař nepřijede.

Děti a dospívající

Transdermální náplast s fentanylem je možné použít jen u dětí a dospívajících ve věku 2 let nebo více, které byly již dříve léčeny jinými opioidy (např. morfinem). Transdermální náplast s fentanylem se nesmí použít u kojenců a batolat do 2 let věku.

Je třeba děti chránit před náhodným pozřením náplati, je třeba opatrnosti při výběru místa aplikace přípravku Fentanyl, transdermální náplast (viz bod 3) a adhezi (přilnutí) náplasti je třeba pečlivě kontrolovat.

Další léčivé přípravky a přípravek Dolforin

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Prosím, informujte svého lékaře, pokud užíváte barbituráty (podávají se při poruchách spánku), buprenorfin, nalbuphin nebo pentazocin (jiné silné léky proti bolesti). Užívání těchto léčiv spolu s přípravkem Dolforin se nedoporučuje.

Jestliže současně užíváte přípravky, které mají vliv na funkci mozku, je pravděpodobnější, že se u Vás vyskytnou nežádoucí účinky, zejména potíže s dýcháním. To se vztahuje například na:

-    přípravky k léčbě úzkosti (trankvilizéry);

-    přípravky k léčbě deprese (antidepresiva, jako je citalopram, escitalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin);

-    přípravky k léčbě psychických poruch (neuroleptika);

-    anestetika, jestliže předpokládáte, že máte mít anestézii (znecitlivění), oznamte svému lékaři nebo zubaři, že užíváte přípravek Dolforin;

-    léky na spaní (hypnotika, sedativa);

-    přípravky k léčbě alergií nebo proti potížím při cestování (antihistaminika/antiemetika);

-    jiné silné léky proti bolesti (opioidy, jako je buprenorfin, nalbufin);

-    alkohol.

Pokud nejste pod pečlivým lékařským dozorem, neměl(a) byste současně s přípravkem Dolforin užívat následující léky.

Tyto léky mohou zvýšit účinek a nežádoucí účinky přípravku Dolforin. Jsou to například:

-    ritonavir, nelfinavir (k léčbě AIDS);

-    ketokonazol, itrakonazol, flukonazol, vorikonazol (proti plísňovým onemocněním);

-    diltiazem, verapamil (k léčbě srdečních onemocnění);

-    amiodaron (k léčbě nepravidelného srdečního rytmu);

-    makrolidová antibiotika (k léčbě infekcí).

Informujte svého lékaře, pokud užíváte některý z následujících léků:

-    rifampicin (používá se k léčbě infekcí)

-    karbamazepin a fenytoin (používá se k léčbě epilepsie)

-    fenobarbital (používá se k léčbě poruch spánku).

Sdělte svému lékaři, pokud užíváte inhibitory MAO (například moklobemid proti depresím nebo selegilin k léčbě Parkinsonovy choroby) nebo jste je užíval(a) v předchozích 14 dnech. Pokud tyto léky užíváte současně, mohlo by dojít ke zvýšení jejich toxicity.

Jakmile tyto léky přestanete užívat, může dojít ke zvýšení nebo prodloužení léčebného účinku a nežádoucích účinků fentanylu, které mohou ovlivnit Vaše dýchání. V této situaci budete potřebovat zvláštní sledování a bude upravena Vaše dávka. Pokud tyto léky užíváte, řekněte to svému lékaři.

Přípravek Dolforin s jídlem, pitím a alkoholem

Současné užívání přípravku Dolforin a alkoholických nápojů zvyšuje riziko závažných nežádoucích účinků a může způsobit potíže s dýcháním, pokles krevního tlaku, hluboký útlum až kóma.

Těhotenství, kojení a plodnost

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.

Nedoporučuje se používat přípravek Dolforin během porodních bolestí ani při porodu (včetně porodu císařským řezem), protože fentanyl může u novorozence vyvolat útlum dýchání. V případě, že v průběhu podávání přípravku Dolforin otěhotníte, poraďte se se svým lékařem. Přípravek Dolforin se nemá v průběhu těhotenství nebo při kojení používat, pokud to není nezbytně nutné. Bezpečnost používání v průběhu těhotenství nebyla stanovena. Fentanyl prochází do mateřského mléka a může u kojence vyvolat útlum či potlačit dýchání dítěte. Všechno mateřské mléko vytvořené v průběhu léčby nebo během 72 hodin po odstranění poslední náplasti je nutné znehodnotit.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Přípravek Dolforin má velký vliv na schopnost řízení dopravních prostředků a obsluhu strojů. Dá se to očekávat zvláště na počátku léčby, při jakékoli změně dávky, či pokud požijete alkohol nebo trankvilizéry. Pokud používáte přípravek Dolforin delší dobu ve stabilní dávce, lékař může rozhodnout o povolení řídit a obsluhovat nebezpečné stroje. Pokud používáte přípravek Dolforin, neřiďte a neobsluhujte nebezpečné stroje, dokud Vám to lékař nepovolí.

3. Jak se přípravek Dolforin používá

Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

O tom, která síla přípravku Dolforin je pro Vás nejvhodnější, rozhodne Váš lékař, který se rozhodne na základě: intenzity bolesti, celkového stavu a typu dosavadní léčby bolesti.

Podle potřeby se bude upravovat síla a počet náplastí. Účinek se projeví do 24 hodin od aplikace první náplasti a postupně se snižuje po jejím odstranění. Nepřerušujte léčbu bez předchozí konzultace s lékařem.

Vaše první náplast začne působit pomalu, někdy až za jeden den, takže Vám lékař může přidat navíc léky proti bolesti do doby, než je transdermální náplast s fentanylem plně účinná. Dále bude Dolforin působit na bolest trvale a léky navíc budete schopni vysadit. Někdy je však ještě budete opět potřebovat.

Použití u dětí a dospívajících

Fentanyl je možné použít jen u dětí a dospívajících ve věku 2 let nebo více, které byly již dříve léčeny jinými opioidy (např. morfinem). Přípravek Dolforin se nesmí použít u kojenců a batolat do 2 let věku.

Jak přípravek Dolforin aplikovat:

-    Vyberte rovnou, hladkou a neozářenou oblast kůže horní části těla (hrudník, záda) nebo na horní části paže, kde není ochlupení, kde se nevyskytují drobná poranění, skvrny nebo jiné kožní projevy. Tato oblast těla nesmí být ozářená v souvislosti s radiační léčbou.

-    Pokud je kůže ochlupená, ostříhejte chlupy nůžkami. Neholte ji, protože holení dráždí kůži. Pokud je to potřebné, kůži omyjte vodou. Nepoužívejte mýdlo, olej, pleťové mléko, alkohol nebo jiné čistící prostředky, které by mohly kůži podráždit. Před aplikací náplasti musí být kůže úplně suchá.

Náplast se musí nalepit ihned po otevření balení. Po odstranění krycí vrstvy se náplast aplikuje na kůži pevným přitlačením dlaní po dobu asi 30 sekund, aby se zajistilo, že náplast dobře přilnula ke kůži. Dbejte, abyste náležitě přilepili i okraje náplasti.

Transdermální náplast s fentanylem se obyčejně používá 72 hodin (3 dny). Na vnější obal si můžete napsat datum a hodinu aplikace náplasti. To Vám umožní si zapamatovat, kdy je potřeba náplast vyměnit.

Místo aplikace náplasti se nemá vystavovat vnějším zdrojům tepla (viz “Zvláštní opatrnosti při užití přípravku Dolforin je zapotřebí").

Náplast je chráněna vodotěsnou ochrannou fólií, takže se s ní můžete sprchovat.

U dětí se upřednostňuje k aplikaci náplasti horní část zad, aby se minimalizovala možnost odstranění náplasti dítětem.

Jak vyměnit transdermální náplast

-    Sejměte náplast po čase, který Vám předepsal lékař. Ve většině případů po 72 hodinách (3 dny), u některých pacientů po 48 hodinách (2 dny). Většinou se náplast neodlepí sama. Pokud se tomu tak stane dříve než v době pravidelné výměny náplasti, nalepte si novou náplast. Tuto náplast si vyměňte až po 72 hodinách. Jestliže po sejmutí náplasti zůstanou její zbytky na kůži, lze je umýt mýdlem a dostatečným množstvím vody.

-    Použitou náplast přeložte na polovinu tak, aby lepivé okraje přiléhaly k sobě. Použité náplasti vložte zpět do vnějšího obalu a znehodnoťte nebo odneste do lékárny.

-    Novou náplast aplikujte výše uvedeným způsobem, ale na jiné místo na kůži. Na stejné místo na kůži je možné přiložit náplast nejdříve po 7 dnech.

Jestliže jste použil(a) více přípravku Dolforin, než jste měl(a)

Pokud jste si nalepili více náplastí, než bylo předepsáno, odstraňte náplasti a vyhledejte svého lékaře nebo nemocnici k posouzení rizika.

Nejčastější známkou předávkování je snížená schopnost dýchání. Projevuje se tak, že osoba dýchá neobvykle málo často nebo slabě. Pokud se to stane - odstraňte náplasti a ihned vyhledejte lékaře. V průběhu čekání na lékaře osobu udržujte při vědomí mluvením nebo s ním/ s ní občas zatřeste.

Jiné známky a příznaky předávkování jsou ospalost, snížená tělesná teplota, zpomalený srdeční rytmus, snížený svalový tonus, výrazný útlum, ztráta svalové koordinace, zúžení zornic a křeče.

Jak dlouho budete náplasti používat?

Náplasti Dolforin se používají u dlouhodobé bolesti. Váš lékař Vám bude schopen říci, jak dlouho můžete očekávat, že budete náplasti používat.

Co dělat, pokud se bolest zhorší?

Pokud se Vaše bolest během používání náplastí zhorší, řekněte to svému lékaři nebo zdravotní sestře. Váš lékař může zkusit silnější náplasti nebo Vám přidá další léky na bolest (nebo obojí). Pokud zvýšení síly náplasti nepomůže, může lékař používání náplastí ukončit.

Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek Dolforin

Za žádných okolností nezdvojnásobujte dávku.

Pokud Vám lékař neurčil jinak, vyměňujte si náplast každé tři dny (každých 72 hodin) ve stejnou denní dobu.

Jestliže zapomenete, vyměňte si náplast ihned, jakmile si vzpomenete. Pokud je však příliš pozdě, vyhledejte svého lékaře, protože bude pravděpodobně nutné užít další léky proti bolesti.

Jestliže jste přestal(a) používat přípravek Dolforin

Chcete-li léčbu zastavit či přerušit, musíte důvody v každém případě konzultovat s ošetřujícím lékařem a poradit se, jak v léčbě postupovat dál. Jestliže se přípravek Dolforin používá po delší dobu, může se vyvinout fyzická závislost. Pokud přestanete používat náplasti, můžete se cítit špatně.

Riziko abstinenčních příznaků - příznaků z vysazení léku (nevolnost, zvracení, průjem, úzkost a svalový třes) je vyšší při náhlém ukončení léčby, nikdy byste neměli ukončit léčbu přípravkem Dolforin bez dohody s lékařem.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Pokud se setkáte s následujícími situacemi nebo na ně máte podezření, sundejte si transdermální náplast a neprodleně kontaktujte svého lékaře nebo navštivte nejbližší nemocnici. Můžete potřebovat neodkladné lékařské ošetření.

Pocit neobvyklé ospalosti, mnohem pomalejší a slabší dýchání, než byste očekával(a).

Velmi vzácně mohou být tyto problémy s dýcháním život ohrožující nebo smrtelné, zvláště u osob, které již dříve silné opioidní léky (jako je Dolforin nebo morfin) na bolest neužívaly. Pokud Vy, Váš partner nebo ošetřovatel zaznamenají, že Vy nebo Vaše dítě dýcháte mnohem pomaleji nebo slaběji, řiďte se instrukcemi výše a udržujte s osobou slovní kontakt a její pohyb, jak jen je to možné.

Náhlý otok tváře nebo hrdla, závažné podráždění, zarudnutí nebo puchýře na kůži.

Toto mohou být známky závažné alergické reakce. Tato reakce se vyskytuje jen u velmi malého množství lidí.

Křeče nebo záchvat. Vyskytují se u méně než 1 ze 100 pacientů.

Byly hlášeny také následující nežádoucí účinky

Velmi časté (postihují více než 1 z 10 pacientů):

nevolnost (nauzea) nebo zvracení, zácpa závrať, ospalost bolest hlavy

Časté (postihují až 1 z 10 pacientů):

alergické reakce

vnímání bušení srdce nebo neobvyklé bušení srdce (také nazývané palpitace), rychlý srdeční rytmus

vysoký krevní tlak

dušnost

ztráta chuti k jídlu

neschopnost spát

pocit nervozity, znepokojení nebo deprese

zmatenost, halucinace (vidění, cítění nebo slyšení věcí, které nejsou přítomny) pocit mravenčení, třesu, pocit závratě křeče svalů

bolest žaludku, porucha trávení, sucho v ústech

potíže s močením

průjem

pocit chladu, nadměrné pocení celkový pocit nepohody, únava, slabost otok rukou, kloubů, nohou svědění kůže, vyrážka nebo zarudnutí kůže

Méně časté (postihují až 1 ze 100 pacientů):

příznaky podobné chřipce

pomalá srdeční akce

nízký tlak krve

dýchací potíže a dušnost

snížení pocitů citlivosti, zvláště na kůži

namodralé zbarvení kůže

pocit znepokojení, dezorientace, vzrušení nebo neobvyklé bezstarostnosti

snížený stupeň vědomí nebo ztráta vědomí

ztráta paměti

křeče, záchvaty

rozmazané vidění

ekzém a/nebo jiné poruchy kůže

poruchy sexuální funkce

kompletní uzávěr střeva

svalové záškuby

změny tělesné teploty, horečka

abstinenční příznaky (nevolnost, pocit na zvracení, průjem, úzkost nebo chvění) Vzácné (postihují až 1 z 1000 pacientů):

zúžení zornic

zástava dýchání, povrchní nebo příliš pomalé dýchání (hypoventilace) neúplný uzávěr tenkého nebo tlustého střeva

ekzém a/nebo jiné poruchy kůže včetně dermatitidy v místě aplikace náplasti

Není známo (frekvenci z dostupných údajů nelze určit):

závažné život ohrožující reakce přecitlivělosti zpomalené dýchání

Další nežádoucí účinky u dětí a dospívajících

Následující nežádoucí účinky byly hlášeny z klinických hodnocení u dětí (do věku 18 let): Velmi časté (postihují více než 1 z 10 pacientů):

bolest hlavy

nevolnost (nauzea) nebo zvracení

zácpa, průjem

svědění

Časté (postihují až 1 z 10 pacientů):

alergické reakce ztráta chuti k jídlu, bolest žaludku, bolest horní poloviny břicha neschopnost spát, ospalost, únava, pocit slabosti

pocit znepokojení nebo deprese, halucinace (vidění, cítění nebo slyšení věcí, které nejsou přítomny),

závratě, spavost

dýchací potíže a dušnost

chvění, pocit snížení citlivosti, zvláště na kůži

sucho v ústech

vyrážka, nadměrné pocení, zčervenání kůže

křeče svalů

potíže s močením

otok rukou, kloubů nebo chodidel

kožní reakce v místě aplikace náplasti

Méně časté (postihují až 1 ze 100 pacientů):

zmatenost pocit mravenčení zúžení zornic pocit závratě

modravé zbarvení kůže, ekzém a/nebo jiné poruchy kůže včetně dermatitidy v místě aplikace náplasti

Abstinenční příznaky - příznaky z vysazení léku (jako je zvracení, nevolnost, průjem, úzkost nebo chvění), příznaky podobné chřipce.

Kožní vyrážky, svědění nebo pocení (vyskytují se u méně než 1 osoby z 10). Můžete zaznamenat vyrážku, zarudnutí nebo slabé svědění kůže v místě aplikace náplasti. Tyto příznaky jsou obvykle mírné a po odstranění náplasti vymizí. Pokud se tak nestane nebo pokud náplast silně dráždí kůži, oznamte to lékaři.

Byla zaznamenána hlášení výskytu abstinenčních příznaků (příznaků z vysazení léku) u novorozenců, jejichž matky užívaly přípravek Dolforin dlouhou dobu během těhotenství.

Pokud přecházíte z jiného analgetika (léku tlumícího bolest) na přípravek Dolforin, mohou se u Vás vyskytnout účinky, jako je zvracení, nevolnost, průjem, úzkost nebo chvění. Pokud některý z těchto účinků zaznamenáte, oznamte to lékaři.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http: //www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku

5. Jak přípravek Dolforin uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Velké množství léčivé látky zůstává v náplasti i po jejím použití.

Uchovávejte nepoužité a použité náplasti přípravku Dolforin mimo dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte v původním obalu.

Z hlediska ochrany životního prostředí a bezpečnosti musí být použité i nepoužité náplasti s prošlou dobou použitelnosti znehodnoceny nebo vráceny do lékárny k likvidaci.

Použité náplasti přeložte na polovinu tak, aby došlo ke slepení obou polovin lepící plochy a vložte je zpět do vnějšího obalu a bezpečně zlikvidujte nebo odneste do lékárny. Náhodný kontakt s použitými nebo nepoužitými náplastmi může vést především u dětí ke smrtelným následkům. Nepoužité náplasti musí být vráceny do (nemocnice) lékárny.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace Co přípravek Dolforin obsahuje

• Léčivou látkou je fentanylum.

Dolforin 25 pg/h: Jedna transdermální náplast (s plochou aktivního povrchu 15 cm2) obsahuje fentanylum 4,8 mg a uvolňuje 25 pg fentanylu za hodinu.

Dolforin 50 pg/h: Jedna transdermální náplast (s plochou aktivního povrchu 30 cm2) obsahuje fentanylum 9,6 mg a uvolňuje 50 pg fentanylu za hodinu.

Dolforin 75 pg/h: Jedna transdermální náplast (s plochou aktivního povrchu 45 cm2) obsahuje fentanylum 14,4 mg a uvolňuje 75 pg fentanylu za hodinu.

Dolforin 100 pg/h: Jedna transdermální náplast (s plochou aktivního povrchu 60 cm2) obsahuje fentanylum 19,2 mg a uvolňuje 100 pg fentanylu za hodinu.

• Pomocnými látkami jsou:

Adhezivní vrstva:

adhezivní akrylátový kopolymer 387-4098, adhezivní akrylátový kopolymer 387-2353, laurylalkohol Vrstva uvolňující léčivou látku: silikonizovaná pegoterátová fólie Krycí vrstva: polyesterová laminátová fólie, černý inkoust

Jak přípravek Dolforin vypadá a co obsahuje toto balení

Přípravek Dolforin 25, 50, 75,100 pg/h je tenká průhledná transdermální náplast se zaoblenými rohy a následujícím potiskem:

fentanyl 25 pg/h

fentanyl 50 pg/h

fentanyl 75 pg/h

fentanyl 100 pg/h.

Přípravek Dolforin je dostupný v baleních po 5, 10 nebo 20 transdermálních náplastech.

Dostupné jsou následující síly: Dolforin 25 ^g/h, Dolforin 50 ^g/h, Dolforin 75 ^g/h a Dolforin 100 Mg/h.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Gedeon Richter Plc.

Gyomrói út 19-21.

1103 Budapešť,

Maďarsko

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Maďarsko: Dolforin 25 50 75 100 ^g/h transzdermális tapasz Rumunsko: Dolforin 25 50 75 100 ^g/h sistem terapeutic transdermic Česká republika: Dolforin 25 50 75 100 ^g/h transdermální náplast

Litva: Dolforin 25 50 75 mikrogramai/valanda 100 mikrogram^/valanda transderminis pleistras Lotyšsko: Dolforin 25 50 75 100 ^g/h transdermals plaksteris

Tato příbalová informace byla naposledy revidována 29.2.2016.

Strana 11 (celkem 11)