Příbalový Leták

zastaralé informace, vyhledat novější

Desloratadin Labormed 2,5 Mg Tablety Dispergovatelné V Ústech

zastaralé informace, vyhledat novější

Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp. zn. sukls13574/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Desloratadin Labormed 2,5 mg tablety dispergovatelné v ústech

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta dispergovatelná v ústech obsahuje desloratadinum 2,5 mg. Pomocné látky se známým účinkem: aspartam 1,5 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta dispergovatelná v ústech.

Cihlově červená, kulatá, plochá tableta se zkosenými hranami a s vyraženým znakem ‘2,5’ o rozměrech

6,4 mm x 2,4 mm.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Desloratadin Labormed je indikován ke zmírnění příznaků spojených:

•    s alergickou rýmou (viz bod 5.1),

•    s urtikárií (viz bod 5.1).

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělí a mladiství (ve věku 12 let a více): dvě 2,5 mg tablety dispergovatelné v ústech vložené do úst jednou denně ke zmírnění příznaků souvisejících s alergickou rýmou (včetně intermitentní a perzistující alergické rýmy) a urtikárií (viz bod 5.1).

Pediatrická populace

Děti ve věku od 6 do 11 let: jedna 2,5 mg tableta dispergovatelná v ústech vložená do úst jedenkrát denně ke zmírnění příznaků souvisejících s alergickou rýmou (včetně intermitentní a perzistující alergické rýmy) a urtikárií (viz bod 5.1).

Zkušenosti z klinického hodnocení účinnosti a s použitím desloratadinu u mladistvých ve věku 12 až 17 let jsou omezené (viz bod 4.8 a 5.1).

Intermitentní alergická rýma (přítomnost příznaků méně než 4 dny za týden nebo méně než 4 týdny) by měla být léčena v souladu s posouzením anamnézy onemocnění pacienta a léčba by mohla být přerušena po odeznění příznaků a znovu zahájena, pokud se příznaky opět objeví.

U perzistující alergické rýmy (přítomnost příznaků 4 nebo více dnů za týden a více než 4 týdny) může být pacientům navržena trvalá léčba v obdobích expozice alergenu.

Způsob podání

Dávka může být užita bez ohledu na dobu jídla.

Bezprostředně před použitím je nutno opatrně otevřít blistr a vyjmout tabletu dispergovatelnou v ústech bez narušení její celistvosti. Tableta dispergovatelná v ústech se vloží do úst, kde se okamžitě rozpustí. K polknutí dávky není nutné zapíjení vodou ani jinou tekutinou. Dávku je nutno užít bezprostředně po otevření blistru.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 nebo na loratadin.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Pediatrická populace

Účinnost a bezpečnost Desloratadinu Labormed 2,5 mg tablety dispergovatelné v ústech u dětí mladších 6 let nebyly dosud stanoveny.

U pacientů s těžkou renální insuficiencí je nutné při podávání Desloratadinu Labormed postupovat s opatrností (viz bod 5.2).

Přípravek obsahuje aspartam. Může být škodlivý pro osoby s fenylketonurií.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

V    klinických studiích, v nichž byl desloratadin podáván spolu s erythromycinem nebo ketokonazolem, nebyly zaznamenány žádné klinicky relevantní interakce (viz bod 5.1).

V    klinické farmakologické studii desloratadin podávaný současně s alkoholem nezesiloval vliv negativních účinků alkoholu (viz bod 5.1).

Enzym odpovědný za metabolismus desloratadinu nebyl dosud identifikován, proto nelze zcela vyloučit některé interakce s jinými léčivými přípravky. Desloratadin neinhibuje CYP3A4 in vivo a studie in vitro ukázaly, že tento léčivý přípravek neinhibuje CYP2D6 a není ani substrátem, ani inhibitorem P-glykoproteinu.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Ve studiích na zvířatech nebyl desloratadin teratogenní. Bezpečnost užívání léčivého přípravku během těhotenství nebyla stanovena. Proto se užívání Desloratadinu Labormed tablety dispergovatelné v ústech v průběhu těhotenství nedoporučuje.

Kojení

Desloratadin se vylučuje do mateřského mléka, a proto se nedoporučuje podávat Desloratadin Labormed dispergovatelné tablety kojícím ženám.

Fertilita

Údaje týkající se plodnosti neexistují.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

V    klinických studiích hodnotících schopnost řídit nebyly u pacientů užívajících desloratadin zjištěny žádné poruchy. Nicméně by pacienti měli být informováni, že velmi vzácně se u některých lidí vyskytuje ospalost, která může ovlivnit schopnost řízení motorových vozidel nebo schopnost obsluhy strojů.

4.8    Nežádoucí účinky

Pediatrická populace

V    klinických studiích byl dětské populaci podáván desloratadin ve formě sirupu.

Celkový výskyt nežádoucích účinků byl u skupiny užívající desloratadin sirup a u skupiny užívající placebo podobný a významně se nelišil od bezpečnostního profilu pozorovaného u dospělých pacientů.

V    klinických studiích s indikacemi alergické rýmy a chronické idiopatické urtikárie bylo při podávání desloratadinu v doporučené dávce 5 mg denně ve srovnání s placebem jen o 3 % více pacientů, u nichž byly hlášeny nežádoucí účinky. Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky, vyskytujícími se častěji ve srovnání s podáváním placeba, byly únava (1,2 %), sucho v ústech (0,8 %) a bolesti hlavy (0,6 %).

V    klinické studii s 578 mladistvými pacienty ve věku 12 až 17 let byla nejčastějším nežádoucím účinkem bolest hlavy; vyskytla se u 5,9 % pacientů léčených desloratadinem a u 6,9 % pacientů užívajících placebo.

Ostatní nežádoucí účinky hlášené velmi vzácně po uvedení přípravku na trh jsou:

Psychiatrické poruchy: halucinace.

Poruchy nervového systému: závrať, ospalost, nespavost, psychomotorická hyperaktivita, záchvaty Srdeční poruchy: tachykardie, palpitace

Gastrointestinální poruchy: abdominální bolest, nauzea, zvracení, dyspepsie, průjem Poruchy jater a žlučových cest: zvýšení jaterních enzymů, zvýšení bilirubinu, hepatitida Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně: myalgie

Celkové poruchy: hypersenzitivní reakce (jako anafylaxe, angioedém, dyspnoe, svědění, vyrážka a kopřivka)

4.9    Předávkování

V    případě předávkování je vhodné zvážit užití standardních prostředků pro odstraňování nevstřebané léčivé látky. Doporučuje se symptomatická a podpůrná léčba.

V    klinických studiích, v nichž byl desloratadin podáván opakovaně v dávce až 45 mg (devítinásobek doporučované klinické dávky), nebyly pozorovány žádné klinicky relevantní účinky.

Desloratadin není eliminován hemodialýzou; není dosud známo, zda je eliminován peritoneální dialýzou.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antihistaminika - H1 antagonisté, ATC kód: R06AX27

Desloratadin je nesedativní, dlouhodobě účinkující antagonista histaminových receptorů se selektivním antagonistickým působením na periferní H1-receptory. Po perorálním podání selektivně blokuje periferní histaminové H1-receptory, neboť léčivá látka neprostupuje do centrálního nervového systému.

Antialergické účinky desloratadinu byly prokázány ve studiích in vitro. K těmto účinkům patří inhibice uvolňování prozánětlivých cytokinů, jako jsou IL-4, IL-6, IL-8 a IL-13 z lidských žírných buněk/basofilů, jakož i inhibice exprese adhezívní molekuly P-selektinu na endoteliálních buňkách. Klinický význam těchto pozorování je nutné teprve potvrdit.

V    klinických studiích s opakovaným podáváním, v nichž byl desloratadin podáván v dávce až 20 mg denně po dobu 14 dnů, nebyly pozorovány žádné statisticky nebo klinicky relevantní kardiovaskulární účinky. V klinické studii, v níž byl desloratadin podáván v dávce 45 mg denně (devítinásobek klinické dávky) po dobu deseti dnů, nebyl zjištěn žádný případ prodloužení QTc intervalu.

Ve studiích s podáváním více dávek desloratadinu společně s ketokonazolem a erythromycinem nebyly pozorovány žádné klinicky relevantní změny plazmatických koncentrací desloratadinu.

Desloratadin nepenetruje snadno do centrálního nervového systému. V klinických studiích při podávání doporučené dávky 5 mg denně nedochází ve srovnání s placebem k žádnému zvýšení incidence somnolence. V klinických studiích při jednorázovém podání denní dávky 7,5 mg desloratadinu ve formě tablet nedošlo k ovlivnění psychomotorické výkonnosti. Ve studii, v níž byl desloratadin v dávce 5 mg jednorázově podán dospělým, neovlivňoval standardní hodnoty letové výkonnosti včetně exacerbace subjektivní ospalosti nebo úkonů souvisejících s létáním.

V    klinických farmakologických studiích, v nichž byl desloratadin podáván společně s alkoholem, nedocházelo ke zhoršení alkoholem navozeného poklesu výkonnosti ani ospalosti. Mezi skupinou pacientů s desloratadinem a skupinou pacientů s placebem nebyly zjištěny žádné významné rozdíly ve výsledcích psychomotorických testů, ať už byl současně podáván alkohol nebo nikoli.

U pacientů s alergickou rýmou vedlo podávání desloratadinu k ústupu příznaků, jako je kýchání, výtok z nosu a svědění nosu, jakož i svědění, slzení a zarudnutí očí a svědění patra. Tablety desloratadinu účinně kontrolovaly symptomy po dobu 24 hodin. Účinnost desloratadinu nebyla v klinických hodnoceních u mladistvých pacientů ve věku 12 až 17 let jednoznačně prokázána.

Navíc k zavedeným klasifikačním termínům sezónní a celoroční, může být alergická rýma alternativně klasifikována podle trvání příznaků jako intermitentní alergická rýma a perzistující alergická rýma. Intermitentní alergická rýma je definována jako přítomnost příznaků méně než 4 dny za týden nebo méně než 4 týdny. Perzistující alergická rýma je definována jako přítomnost příznaků 4 nebo více dnů za týden nebo více než 4 týdny.

Desloratadin účinně snižuje celkovou zátěž představovanou sezónní alergickou rýmou, prokázanou na základě dotazníku hodnotícího kvalitu života při rinokonjuktivitidě. K největšímu zlepšení došlo v oblasti praktických problémů a denních aktivit limitovaných symptomy.

Chronická idiopatická urtikárie byla studována jako klinický model nemocí s urtikárií, protože jejich patogeneze je bez ohledu na etiologii obdobná a protože chronické pacienty lze snadněji zařazovat do prospektivního hodnocení. Jelikož je uvolňování histaminu kauzálním faktorem všech nemocí s urtikárií, předpokládá se, že desloratadin bude účinně poskytovat symptomatickou úlevu nejen u chronické idiopatické urtikárie, ale i u ostatních nemocí s urtikárií, jak je klinicky doporučeno.

Ve dvou placebem kontrolovaných šestitýdenních studiích, kterých se zúčastnili pacienti s chronickou idiopatickou urtikárií, vedlo podávání desloratadinu k ústupu svědění a snížení počtu a rozsahu kopřivkových pupenů na konci prvního dávkovacího intervalu. V každé studii účinek přetrvával po dobu 24 hodinového dávkovacího intervalu. Jako ve studiích s ostatními antihistaminiky, podávanými pacientům s chronickou idiopatickou urtikárií, byla vyloučena malá část pacientů, kteří na antihistaminika nereagovali. Zlepšení svědění o více než 50 % bylo pozorováno u 55 % pacientů léčených desloratadinem ve srovnání s 19 % pacientů léčených placebem. Léčba desloratadinem také signifikantně snížila interferenci spánku a denní aktivity, což bylo změřeno čtyřbodovou stupnicí používanou k hodnocení těchto proměnných.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Desloratadin dosahuje koncentrací detekovatelných v plazmě během 30 minut po podání. Desloratadin se dobře vstřebává, maximálních plazmatických koncentrací dosahuje přibližně po třech hodinách.

Tablety 2,5 mg nebyly hodnoceny u pediatrických pacientů, avšak data z pediatrických studií na určení dávky pro tablety dispergovatelné v ústech podporují použití dávky 2,5 mg u dětských pacientů ve věku od 6 do 11 let.

Distribuce

U desloratadinu dochází ke střední vazbě na plazmatické proteiny (83 - 87 %). Po 14 dnech podávání desloratadinu v jedné denní dávce (5 - 20 mg) nebyla prokázána žádná klinicky relevantní kumulace léčivé látky.

Biotransformace

Enzym odpovědný za metabolismus desloratadinu nebyl dosud identifikován, proto nelze zcela vyloučit možnost eventuálních interakcí s dalšími léčivými přípravky. Desloratadin neinhibuje CYP3A4 in vivo a studie in vitro ukázaly, že léčivý přípravek neinhibuje CYP2D6 a není ani substrátem, ani inhibitorem P-glykoproteinu.

Přítomnost potravy nemá žádný relevantní vliv na AUC a Cmax desloratadinu, zatímco přítomnost potravy prodlužuje Tmax desloratadinu z 2,5 na 4 hodiny, a Tmax 3-OH-desloratadinu ze 4 na 6 hodin.

V    oddělené studii neovlivňoval grapefruitový džus dostupnost desloratadinu. Voda neměla žádný vliv na biologickou dostupnost desloratadinu tablet dispergovatelných v ústech.

Eliminace

Terminální poločas desloratadinu činí přibližně 27 hodin. Stupeň kumulace desloratadinu byl konzistentní s jeho biologickým poločasem (přibližně 27 hodin) a frekvencí dávkování jedenkrát denně.

V    sérii farmakokinetických a klinických studií bylo u 6 % pacientů dosaženo vyšší koncentrace desloratadinu. Prevalence tohoto fenotypu s nižším metabolismem byla srovnatelná u dospělých (6 %) a pediatrických pacientů ve věku od 2 do 11 let (6 %), a byla vyšší u černošské populace (18 % dospělí, 16 % pediatričtí pacienti) než u populace kavkazské (2 % dospělí, 3 % pediatričtí pacienti), avšak bezpečnostní profil pro tyto subjekty se od běžné populace nelišil.

Ve farmakokinetické studii s více dávkami, prováděné u zdravých dospělých s tabletovou formou, byla zjištěna nízká metabolizace desloratadinu u čtyř osob. U těchto pacientů byla koncentrace Cmax za přibližně 7 hodin třikrát vyšší a závěrečná fáze poločasu trvala přibližně 89 hodin.

Linearita/nelinearita

Biologická dostupnost desloratadinu byla proporcionální k velikosti dávky v rozmezí od 5 do 20 mg.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Desloratadin je primárním aktivním metabolitem loratadinu. Neklinické studie prováděné s desloratadinem a loratadinem prokázaly, že na srovnatelných úrovních expozice desloratadinu neexistují v profilu toxických účinků desloratadinu a loratadinu žádné kvalitativní ani kvantitativní rozdíly.

Neklinické údaje získané u desloratadinu na základě konvenčních studií farmakologické bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity a reprodukční toxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. Souhrnná analýza preklinických a klinických studií na podráždění u tablet dispergovatelných v ústech potvrdila, že je nepravděpodobné, aby tato léková forma představovala riziko místního podráždění při klinickém používání. Ve studiích s desloratadinem a loratadinem byla prokázána absence karcinogenních účinků.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Draselná sůl polakrilinu Monohydrát kyseliny citronové Červený oxid železitý (E172)

Magnesium-stearát

Sodná sůl kroskarmelosy

Ovocné aroma (obsahuje také propylenglykol)

Aspartam (E951)

Mikrokrystalická celulosa Mannitol usušený rozprášením Hydroxid draselný (k úpravě pH)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení oPA/Al/PVC//papír/PET/Al blistr

10 a 30 tablet dispergovatelných v ústech

Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

LABORMED-PHARMA S.A.

Theodor Pallady Blvd. 44B District 3, Bukurešť Rumunsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

24/490/12-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

8.8.2012

10.    DATUM REVIZE TEXTU

8.8.2012

7