Cystadane 1 G
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
PŘÍLOHA I
Cystadane 1 g perorální prášek
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 g prášku obsahuje 1 g betainum anhydricum.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Perorální prášek
Bílý sypký krystalický prášek.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Adjuvantní léčba homocystinurie, která zahrnuje deficity nebo poruchy:
• cystathionin beta-syntázy (CBS),
• 5,10-methylentetrahydrofolátreduktázy (MTHFR),
• metabolismu kofaktoru kobalaminu (kbl).
Cystadane se podává jako doplněk další léčby, jako je například léčba vitamínem B6 (pyridoxin), vitamínem B12 (kobalamin), folátem a specifickou dietou.
4.2 Dávkování a způsob podání
Léčba přípravkem Cystadane má být sledována lékařem se zkušenostmi s léčbou pacientů s homocystinurií.
Dávkování
Dospělí
Doporučená celková denní dávka u dospělých je 6 g denně podávaných perorálně v rozdělených dávkách po 3 g dvakrát denně.
Pediatrická populace
Doporučená celková denní dávka u pediatrických pacientů starších 10 let je stejná jako u dospělých. U pediatrických pacientů však může být vhodnější dávku titrovat.
U pediatrických pacientů mladších 10 let je obvykle účinný dávkovací režim 100 mg/kg/den podávaných ve 2 dávkách denně; zvýšení frekvence na více než dvakrát denně anebo zvýšení dávky nad 150 mg/kg/den nezvyšuje účinek snižování homocysteinu.
Zvláštní populace
Užívání při poškození jater nebo ledvin
Zkušenosti s léčbou bezvodým betainem u pacientů s renální insuficiencí nebo nealkoholickou steatózu jater neukázaly potřebu přizpůsobit dávkovací režim přípravku Cystadane.
Způsob podání
Před otevřením je třeba lahví lehce zatřepat. Jsou přiloženy tři odměrné lžíce, které poskytují dávky buď 100 mg, 150 mg nebo 1 g bezvodého betainu. Doporučuje se vyjmout z nádobky navršenou
odměmou lžíci a plochou hranou např. nože ji zarovnat k hornímu okraji. To zajistí následující dávky: malá odměrka 100 mg, středně velká odměrka 150 mg a velká odměrka 1 g bezvodého betainu. Prášek je nutné smíchat s vodou, džusem, mlékem, kojeneckou stravou nebo potravou, dokud se úplně nerozpustí a spolknout ihned po rozmíchání.
Léčebné monitorování:
Cílem léčby je udržet plazmatické hladiny celkového homocysteinu pod 15 pM nebo co možná nejnižší. Ustálená odpověď obvykle nastane do jednoho měsíce.
4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Během 2 týdnů až 6 měsíců po začátku léčby bezvodým betainem byly u pacientů s deficitem CBS hlášeny méně časté případy závažného edému mozku a hypermethioninémie (viz bod 4.8).
Po vysazení léčby bylo pozorováno úplné uzdravení:
- Je třeba monitorovat plazmatickou hladinu methioninu na začátku léčby a poté v pravidelných intervalech. Plazmatické koncentrace methioninu by měly být udržovány pod 1000 pM.
- Pokud se obj eví j akékoliv symptomy otoku mozku, j ako j e například ranní bolest hlavy se zvracením a/nebo se objeví poruchy vidění, je třeba zkontrolovat plazmatickou hladinu methioninu a dodržování diety, a přerušit léčbu přípravkem Cystadane.
- Pokud se symptomy otoku mozku po opakovaném zavedení léčby vrátí, pak je nutné léčbu bezvodým betainem vysadit natrvalo.
Aby se minimalizovalo riziko potenciálních lékových interakcí, doporučuje se ponechat dobu 30 minut mezi podáváním bezvodého betainu a směsi aminokyselin a/nebo léčivých přípravků obsahujících vigabatrin a analogy GABA (viz bod 4.5).
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Žádné studie interakcí nebyly provedeny.
Na základě in vitro údajů by mohl bezvodý betain interagovat se směsí aminokyselin a s léčivými přípravky obsahujícími vigabatrin a analogy GABA
4.6 Těhotenství a kojení
Údaje o podání omezenému počtu těhotných žen nenaznačují žádné nežádoucí účinky bezvodého betainu na průběh těhotenství nebo na zdraví plodu/novorozence. Doposud nejsou k dispozici žádné jiné relevantní epidemiologické údaje. Reprodukční studie na zvířatech nebyly prováděny. Během těhotenství lze od podávání bezvodého betainu navíc k pyridoxinu, folátu, antikoagulans a dietě za přísného monitorování plazmatického homocysteinu očekávat dobré výsledky pro matku a plod. Nicméně by přípravek Cystadane neměl být během těhotenství podáván, pokud to není nezbytně nutné.
Kojení
Není známo, zda je bezvodý betain vylučován do mateřského mléka (ačkoli jeho metabolický prekurzor cholin se v mateřském mléce vyskytuje ve vysokých hladinách). Při předepisování přípravku Cystadane kojícím ženám je nutno vzhledem k nedostatku údajů postupovat opatrně.
Fertilita
Nejsou dostupná žádná data
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Cystadane nemá žádný nebo jen zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky Shrnutí bezpečnostního profilu
Nežádoucí reakce pozorované u bezvodého betainu se obecně jeví jako nezávažné a většinou se týkají gastrointestinálního systému. Mezi méně časté gastrointestinální poruchy, které se mohou objevit, patří průjem, glositida, nevolnost, žaludeční nevolnost, zvracení, a také dentální potíže. Nejčastěji hlášená nežádoucí reakce při léčbě je zvýšení hladiny methioninu v krvi. Po vysazení léčby došlo k úplnému zotavení (viz bod 4.4).
Tabulkový přehled nežádoucích reakcí
Hlášené nežádoucí reakce jsou uvedeny níže podle třídy orgánových systémů a četností výskytu. Četnosti výskytu jsou definovány jako: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1/1000), velmi vzácné (< 1/10 000). V každé skupině četností jsou nežádoucí reakce seřazeny podle klesající závažnosti.
Poruchy metabolismu a výživy |
Méně časté: anorexie |
Psychiatrické poruchy |
Méně časté: neklid, deprese, podrážděnost, porucha osobnosti, porucha spánku |
Poruchy nervového systému |
Méně časté: mozkový edém |
Gastrointestinální poruchy |
Méně časté: zubní vady, průjem, glositida, nevolnost, žaludeční obtíže, zvracení, |
Poruchy kůže a podkoží |
Méně časté: vypadávání vlasů, kopřivka, pachové abnormality kůže |
Poruchy ledvin a močových cest |
Méně časté: inkontinence moči |
Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde |
Velmi časté: zvýšení methioninu v krvi* |
Popis vybraných nežádoucích reakcí
*Během 2 týdnů až 6 měsíců po začátku léčby bezvodým betainem byly u pacientů s deficitem CBS hlášeny méně časté případy závažného edému mozku a hypermethioninémie s úplným uzdravením po vysazení léčby. Symptomy edém mozku zahrnují ranní bolesti hlavy spolu se zvracením a/nebo zrakovými poruchami.
U těchto pacientů bylo pozorováno vysoké zvýšení plazmatických hladin methioninu v rozsahu 1000 až 3000 ^M. Protože u pacientů s hypermethioninémií byl hlášen také edém mozku, jako možný mechanismus účinku byla předpokládána sekundární hypermethioninémie způsobená léčbou bezvodým betainem.
Co se týče specifických doporučení, přečtěte si bod 4.4.
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V.
4.9 Předávkování
Nebyl hlášen žádný případ předávkování.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Ostatní: zažívací trakt a produkty metabolismu, ATC kód: A16A A06. Mechanizmus účinku
Bylo prokázáno, že bezvodý betain snižuje plazmatické hladiny homocysteinu u tří typů homocystinurie, tj. deficitu CBS; deficitu MTHFR a poruchy kbl. Stupeň tohoto účinku byl závislý na absolutním stupni hyperhomocysteinémie, přičemž u závažné hyperhomocysteinémie byl vyšší.
Farmakodynamické účinky
Bezvodý betain působí jako donor methylové skupiny při remethylaci homocysteinu na methionin u pacientů s homocystinurií. V důsledku toho by se plazmatické hladiny homocysteinu měly u těchto pacientů snížit na 20-30 % hladin před zahájením léčby.
Ukázalo se také, že bezvodý betain zvyšuje plazmatické hladiny methioninu a S-adenosylmethioninu (SAM) u pacientů s deficitem MTHFR a poruchami kbl. U pacientů s deficitem CBS bez omezení příjmu methioninu dietou byla pozorována nadměrná kumulace methioninu. Suplementace bezvodého betainu prokázala zlepšení metabolických abnormalit v mozkomíšní tekutině u pacientů s homocystinurií.
Klinická účinnost a bezpečnost
Zvýšené plazmatické hladiny homocysteinu jsou spojeny s kardiovaskulárními příhodami, jako je například trombóza, osteoporózou, abnormalitami skeletu a dislokací oční čočky. V observačních studiích bylo ošetřujícím lékařem uváděno klinické zlepšení (kardiovaskulární a neurovývojové) u přibližně 75 % pacientů, kteří užívali bezvodý betain. Většina těchto pacientů také dostávala další léčbu, jako například vitamín B6 (pyridoxin), vitamín B12 (kobalamin) a folát, s různou biochemickou odpovědí. Ve většině případů mělo přidání bezvodého betainu za následek další snížení plazmatické hladiny homocysteinu. Je možné, že díky komplexní povaze terapie (dietní, farmaceutická, adjuvantní) mohl u těchto pacientů existovat prvek nadhodnocení klinických účinků léčby bezvodým betainem. Pozdní detekce homocystinurie v symptomatickém stavu je zodpovědná za reziduální morbiditu způsobenou ireverzibilním poškozením pojivové tkáně (oční, kosterní), které nemůže být korigováno další léčbou. Dostupná klinická data neumožňují korelovat dávkování a klinickou účinnost. Neexistuje žádný důkaz rozvoje tolerance.
V několika případech byly zvýšené hladiny methioninu v krvi spojeny s otokem mozku (viz body 4.4 a 4.8).
Monitorování plazmatických hladin homocysteinu prokázalo, že nástup účinku bezvodého betainu nastal během několika dnů a že ustálená odpověď byla dosažena do jednoho měsíce.
Pediatrická _ populace
U pediatrických pacientů mladších 10 let je obvyklý účinný dávkovací režim 100 mg/kg/den podávaných ve 2 dávkách denně; zvýšení frekvence na více než dvakrát denně anebo zvýšení dávky nad 150 mg/kg/den nezvyšuje účinek snižování homocysteinu.
Monitorování plazmatických koncentrací betainu nepomáhá definovat účinnost léčby, protože tyto koncentrace neodpovídají přímo toku cytosolovou dráhou betain:homocystein methyltransferázy.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Farmakokinetické údaje pacientů s homocystinurií s dlouhodobou suplementací bezvodého betainu jsou velmi podobné údajům od zdravých dobrovolníků. To dokazuje, že rozdíly v kinetice bezvodého betainu jsou nejpravděpodobněji způsobené deplecí betainu při neléčené homocystinurii a jsou významné pouze při zahájení léčby.
Absorpce
Absolutní biologická dostupnost bezvodého betainu nebyla stanovena. U zdravých dospělých dobrovolníků (věk mezi 21 až 49 roky) byla po jedné perorální dávce bezvodého betainu (50 mg/kg) rychlá absorpce (tmax = 0,9 ± 0,3 hodiny a Cmax = 0,9 ± 0,2 mM). Po režimu s opakovaným podáváním dávky 100 mg/kg/den po dobu 5 dnů se absorpční kinetika nezměnila.
Distribuce
Bezvodý betain byl rychle distribuován do relativně velkého objemu (V/F = 1,3 l/kg). Po režimu s opakovaným podáváním dávky 100 mg/kg/den po dobu 5 dnů byl distribuční poločas významně prodloužen (až na 36 hodin), což ukazuje na saturovatelný transport a redistribuční procesy.
Biotransformace
Bezvodý betain je donor methylové skupiny.
Eliminace
S pomalou rychlostí eliminace (průměrný poločas = 14 hodin, průměrná celková tělesná clearance, CL/F, = 84 ml/h/kg), renální clearance je zanedbatelná (5 % celkové tělesné clearance), za předpokladu 100% biologické dostupnosti.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Při vysokých dávkách byl u laboratorních potkanů pozorován tlumivý účinek na CNS a podráždění gastrointestinálního traktu. Dlouhodobé studie kancerogenního potenciálu a reprodukční toxicity nebyly pro bezvodý betain prováděny. Standardní řada testů na genotoxicitu neodhalila žádné zvláštní riziko pro člověka.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Žádný.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
Neotevřená lahev: 3 roky Po prvním otevření: 3 měsíců.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Neuchovávejte při teplotě nad 25 °C.
Uchovávejte v dobře uzavřené lahvi, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Informace o uchovávání po prvním otevření viz bod 6.3
6.5 Druh obalu a velikost balení
HDPE lahve s bezpečnostním uzávěrem proti otevření dětmi.
Jedno balení obsahuje 1 lahev se 180 g prášku.
V každém balení jsou přiloženy tři odměrné lžíce.
Tři odměrné lžíce (růžová, modrá, zelená) v uvedeném pořadí poskytují dávky 1 g, 150 mg a 100 mg bezvodého betainu.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Orphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson”
70 Avenue du General de Gaulle
F-92 800 Puteaux
Francie
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
EU/1/06/379/001
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 15. únor 2007
Datum posledního prodloužení registrace: 13. únor 2012
10. DATUM REVIZE TEXTU
Podrobné informace o tomto přípravku jsou uveřejněny na webových stránkách Evropské lékové agentury : http://www.ema.europa.eu/
A. VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ
C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE
D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
A. VÝROBCE ODPOVĚDNÝ ZA PROPOUŠTĚNÍ ŠARŽÍ
Název a adresa výrobce odpovědného za propouštění šarží
Orphan Europe SARL Immeuble "Le Wilson"
70 avenue du Général de Gaulle
F - 92800 Puteaux
Francie
nebo
Orphan Europe SARL
Parc d’Activités des Peupliers
39, rue des Peupliers, Batiment K
F-92000 Nanterre
Francie
V příbalové informaci k léčivému přípravku musí být uveden název a adresa výrobce odpovědného za propouštění dané šarže.
B. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ VÝDEJE A POUŽITÍ
Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis s omezením (viz příloha I: Souhrn údajů o přípravku, bod 4.2).
C. DALŠÍ PODMÍNKY A POŽADAVKY REGISTRACE
• Pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti
Držitel rozhodnutí o registraci předkládá pravidelně aktualizované zprávy o bezpečnosti pro tento léčivý přípravek v souladu s požadavky uvedenými v seznamu referenčních dat Unie (seznam EURD) stanoveném v čl. 107c odst. 7 směrnice 2001/83/ES a zveřejněném na evropském webovém portálu pro léčivé přípravky.
D. PODMÍNKY NEBO OMEZENÍ S OHLEDEM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVÁNÍ LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
• Plán řízení rizik (RMP)
Držitel rozhodnutí o registraci uskuteční požadované činnosti a intervence v oblasti farmakovigilance podrobně popsané ve schváleném RMP uvedeném v modulu 1.8.2 registrace a ve veškerých schválených následných aktualizacích RMP.
Dále je třeba aktualizovaný RMP předložit:
• na žádost Evropské agentury pro léčivé přípravky,
• při každé změně systému řízení rizik, zejména v důsledku obdržení nových informací, které mohou vést k významným změnám poměru přínosů a rizik, nebo z důvodu dosažení význačného milníku (v rámci farmakovigilance nebo minimalizace rizik).
Pokud se shodují data předložení aktualizované zprávy o bezpečnosti (PSUR) a aktualizovaného RMP, je třeba je předložit současně.
OZNAČENÍ NA OBALU A PŘÍBALOVÁ INFORMACE
A. OZNAČENÍ NA OBALU
1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Cystadane 1 g perorální prášek Betainum anhydricum
2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
1 g prášku obsahuje 1 g bezvodého betainu.
3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
180 g perorálního prášku a tři odměrné lžíce.
Tři odměrné lžíce (růžová, modrá, zelená) v uvedeném pořadí poskytují dávky 1 g, 150 mg a 100 mg bezvodého betainu.
5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Před otevřením lahví lehce zatřepat.
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
Perorální podání
6 ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
8. POUŽITELNOST
Použitelné do:
Doba použitelnosti po prvním otevření: 3 měsíců. Otevřeno:
9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Neuchovávejte při teplotě nad 25 °C.
Uchovávejte v dobře uzavřené lahvi, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Orphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson”
70 Avenue du General de Gaulle
F-92 800 Puteaux
Francie
12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
EU/1/06/379/001 13 ČÍSLO ŠARŽE
č.š.
14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15. NÁVOD K POUŽITÍ
16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU
Cystadane 1 g perorální prášek
1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Cystadane 1 g perorální prášek Betainum anhydricum
2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
1 g prášku obsahuje 1 g bezvodého betainu.
Tři odměrné lžíce (růžová, modrá, zelená) v uvedeném pořadí poskytují dávky 1 g, 150 mg a 100 mg bezvodého betainu.
3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
180 g perorálního prášku.
5. ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Před otevřením lahví lehce zatřepat.
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci Perorální podání.
6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ZE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
8. POUŽITELNOST
Použitelné do:
Doba použitelnosti po prvním otevření: 3 měsíců.
9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Neuchovávejte při teplotě nad 25 °C.
Uchovávejte v dobře uzavřené lahvi, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Orphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson”
70 Avenue du General de Gaulle
F-92 800 Puteaux
Francie 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
EU/1/06/379/001 13 ČÍSLO ŠARŽE č.š.
14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
B. PŘÍBALOVÁ INFORMACE
Příbalová informace: informace pro uživatele
Cystadane 1 g perorální prášek
Betainum anhydricum
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje důležité informace.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
- Tento přípravek byl předepsán pouze Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
- Pokud se vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
To platí i pro jakékoli nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
V příbalové informaci naleznete:
1. Co je přípravek Cystadane a k čemu se používá
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Cystadane užívat
3. Jak se přípravek Cystadane užívá
4. Možné nežádoucí účinky
5 Jak přípravek Cystadane uchovávat
6. Další informace
1. Co je přípravek Cystadane a k čemu se používá
Přípravek Cystadane obsahuje bezvodý betain, který je určen k podpůrné léčbě homocystinurie, vrozené (genetické) metabolické vady, při které tělo nedokáže zcela rozložit aminokyselinu methionin.
Methionin se vyskytuje v bílkovinách běžných potravin (jako je např. maso, ryby, mléko, sýr, vejce). Přeměňuje se na homocystein, který je pak normálně během trávení přeměněn na cystein. Homocystinurie je onemocnění způsobené hromaděním homocysteinu, který není přeměněn na cystein, a je charakterizováno tvorbou krevních sraženin v žilách, slabostí kostí a abnormalitami kostry a oční čočky. Použití přípravku Cystadane společně s ostatními léky, jako je například vitamín B6, vitamín B12, folát, a specifickou dietou vede ke snížení zvýšených hladin homocysteinu ve Vašem těle.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Cystadane užívat
Neužívejte přípravek Cystadane
Jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na bezvodý betain.
Upozornění a opatření
Jestliže jste zpozoroval/a nežádoucí účinky, jako jsou například bolesti hlavy, zvracení nebo změna vidění a máte podtyp homocystinurie zvaný CBS (deficit cystathionin beta-syntázy), vyhledejte prosím ihned svého lékaře, mohly by to být příznaky otoku mozku (cerebrálního edému). V tomto případě bude lékař sledovat hladinu methioninu v těle a může přezkoumat vaši dietu. Může být zapotřebí přerušit léčbu Cystadanem.
Jestliže jste léčeni přípravkem Cystadane a směsí aminokyselin a jestliže potřebujete současně užívat další léky, ponechte mezi podáváním 30 minut (viz. „Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky“).
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Prosím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době. Pokud užíváte směs aminokyselin nebo léky jako jsou např. vigabatrin nebo Gaba analogy (léčiva k léčbě epilepsie), prosím, informujte svého lékaře, jelikož by se mohly s léčbou Cystadanem vzájemně ovlivňovat.
Těhotenství a kojení
Jestliže jste těhotná nebo kojíte nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná nebo plánujete otěhotnět, před užitím tohoto léku se poraďte se svým lékařemVáš lékař rozhodne, zda může být lék užíván během těhotenství a kojení.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Cystadane nemá žádný nebo jen zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
3. Jak se přípravek Cystadane užívá
Užití tohoto přípravku bude probíhat pod dohledem lékaře se zkušenostmi s léčbou pacientů s homocystinurií.
Vždy užívejte tento lék přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Denní doporučená dávka u dospělých je 6 g rozdělených ve 2 dávkách po 3 g .
Užití u dětí a mladistvých
U dětí mladších 10 let je denní dávka 100 mg/kg/den podaná ve 2 dávkách.
U dětí nad 10 let je denní dávka 6 g podaná ve 2 dávkách po 3 g.
Budete proto potřebovat pravidelné krevní testy, aby se určila správná denní dávka.
Přípravek Cystadane musíte užívat perorálně (ústy).
Pro odměření dávky:
• před otevřením lehce zatřepejte lahví
• vezměte správnou odměrnou lžíci:
• malá lžíce odměřuje 100 mg prášku bezvodého betainu;
• středně velká lžíce odměřuje 150 mg prášku bezvodého betainu;
• velká lžíce odměřuje 1 g prášku bezvodého betainu.
• odeberte navršenou lžíci prášku z lahve
• plochou hranu nože zarovnejte prášek k hornímu okraji lžíce
• prášek, který zůstane na lžíci odpovídá jedné odměřené lžíci
• odeberte z lahve správný počet odměřených lžic prášku
Smíchejte odměřenou dávku prášku s vodou, džusem, mlékem, kojeneckou stravou nebo potravou, dokud se úplně nerozpustí a spolkněte ihned po rozmíchání.
Jestliže jste užil/a více přípravku Cystadane, než jste měl/a
Pokud jste se omylem předávkoval/a přípravkem Cystadane, ihned kontaktujte lékaře nebo lékárníka. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Cystadane:
Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechané dávky. Pokud jste vynechal/a dávku přípravku, užijte ji, jakmile si na to vzpomenete a další dávku užijte podle obvyklého plánu.
Pokud přestanete užívat přípravek Cystadane
Nevysazujte léčbu Cystadanem bez předchozí konzultace se svým lékařem. Před vysazením léku kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto léku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Možné nežádoucí účinky
4.
Podobně jako všechny léky může i tento lék mít nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Nejčastější nežádoucí účinek vyskytující se při užívání Cystadanu, který může postihnout více než 1 z 10 pacientů (což se označuje jako velmi častý výskyt), je zvýšená hladina methioninu v krvi. Hladina methioninu může mít spojitost s otokem mozku (cerebrální otok), který se může postihnout až 1 ze 100 pacientů (frekvence označovaná jako vzácná). Pokud se u Vás vyskytnou ranní bolesti hlavy spojené se zvracením a/nebo poruchami zraku, ihned kontaktujte svého lékaře (protože by se mohlo jednat o příznaky otoku mozku).
Vzácně se mohou vyskytnout (1 ze 100 pacientů) gastrointestinální poruchy jako průjem, nevolnost, zvracení, žaludeční nevolnost, zánět jazyka a dentální potíže. Další vzácně se vyskytující nežádoucí účinky (u 1 ze 100 pacientů) mohou zahrnovat sníženou chuť k jídlu (anorexie), neklid, depresi, podrážděnost, poruchy osobnosti, poruchy spánku, ztrátu vlasů, kopřivku, abnormální zápach kůže, nedostatečnou kontrolu močení (inkontinence moči).
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků uvedeného v Dodatku V. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak přípravek Cystadane uchovávat
Uchovávejte tento lék mimo dohled a dosah dětí.
Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na štítku lahve a krabičce jako: Použitelné do.... Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Neuchovávejte při teplotě nad 25 °C.
Uchovávejte v dobře uzavřené lahvi, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Po prvním otevření lahve je nutné přípravek využívat během 3 měsíců.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace Co přípravek Cystadane obsahuje
- Léčivou látkou je bezvodý betain. 1 g perorálního prášku obsahuje 1 g bezvodého betainu
- Žádná další složka v přípravku není.
Jak přípravek Cystadane vypadá a co obsahuje toto balení
Cystadane je bílý krystalický sypký perorální prášek. Dodává se v lahvích s bezpečnostním uzávěrem proti otevření dětmi. Jedna lahev obsahuje 180 g prášku bezvodého betainu. V krabičce jsou přiloženy tři odměrné lžíce, aby Vám pomáhaly při odměřování dávky předepsané lékařem.
Tři odměrné lžíce (růžová, modrá, zelená) v uvedeném pořadí poskytují dávky 1 g, 150 mg a 100 mg bezvodého betainu.
Držitel rozhodnutí o registraci
Orphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson”
70 Avenue du General de Gaulle
F-92 800 Puteaux
Francie
Výrobce
Orphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson”
70 Avenue du General de Gaulle
F-92 800 Puteaux
Francie
nebo
Orphan Europe SARL
Parc d’Activités des Peupliers
39, rue des Peupliers, Batiment K
F-92000 Nanterre
Francie
Další informace o tomto přípravku získáte u místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci.
Belgique/Belgie/Belgien
Orphan Europe Benelux Koning Albert I laan 48 bus 3 BE-1780 Wemmel (Brussels) Tél/Tel: +32 2 46101 36
Btarapna
Orphan Europe (Germany) GmbH Eberhard-Finckh-StraBe 55 D-89075 Ulm
TepMaHHH
Tel: +49 731 140 554 0
Česká republika
Orphan Europe (Germany) GmbH Eberhard-Finckh-StraBe 55 D-89075 Ulm Německo
Tel: +49 731 140 554 0
Danmark
Orphan Europe AB Isafjordsgatan 30C, plan 3 S-164 40 Kista Sverige
Tlf : +46 8 545 80 230
Lietuva
Orphan Europe AB Isafjordsgatan 30C, plan 3 S-164 40 Kista Švedija
Tel: + 46 8 545 80 230
Luxembourg/Luxemburg
Orphan Europe Benelux Koning Albert I laan 48 bus 3 BE-1780 Wemmel(Brussels) Belgique/Belgien Tél/Tel: +32 2 46101 36
Magyarország
Orphan Europe (Germany) GmbH
Eberhard-Finckh-StraBe 55
D-89075 Ulm
Németország
Tel: +49 731 140 554 0
Malta
Orphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson”
70, avenue du Général de Gaulle
F-92800 Puteaux
Franza
Tel: +33 1 47 73 64 58
Deutschland Orphan Europe (Germany) GmbH Eberhard-Finckh-StraBe 55 D-89075 Ulm Tel: +49 731 140 554 0 |
Nederland Orphan Europe Benelux Koning Albert I Iaan 48 bus 3 BE-1780 Wemmel (Brussels) Belgie Tel: +32 2 46101 36 |
Eesti Orphan Europe AB Isafjordsgatan 30C, plan 3 S-164 40 Kista Rootsi Tel: + 46 8 545 80 230 |
Norge Orphan Europe AB Isafjordsgatan 30C, plan 3 S-164 40 Kista Sverige Tlf : +46 8 545 80 230 |
EXXába Orphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson” 70, avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Ta^Ma Tr(k: +33 1 47 73 64 58 |
Osterreich Orphan Europe (Germany) GmbH Eberhard-Finckh-StraBe 55 D-89075 Ulm Deutschland Tel: +49 731 140 554 0 |
Espaňa Orphan Europe, S.L. C/ Isla de la Palma, 37, 2a planta E-28700 San Sebastián de los Reyes, Madrid Tel: + 34 91 659 28 90 |
Polska Orphan Europe (Germany) GmbH Eberhard-Finckh-StraBe 55 D-89075 Ulm Niemcy Tel: +49 731 140 554 0 |
France Orphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson” 70, avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Tél: +33 (0)1 47 73 64 58 |
Portugal Orphan Europe, S.L. C/ Isla de la Palma, 37, 2a planta E-28700 San Sebastián de los Reyes, Madrid Espanha Tel: +34 91 659 28 90 |
Hrvatska Orphan Europe SARL Immeuble “Le Wilson” 70, avenue du Général de Gaulle F-92800 Puteaux Francuska Tél: +33 (0)1 47 73 64 58 |
Románia Orphan Europe (Germany) GmbH Eberhard-Finckh-StraBe 55 D-89075 Ulm Germania Tel: +49 731 140 554 0 |
Ireland Orphan Europe (UK) Ltd. Isis House, 43 Station road Henley-on-Thames Oxfordshire RG9 1AT - UK United Kingdom Tel: +44 1491 414333 |
Slovenija Orphan Europe (Germany) GmbH Eberhard-Finckh-StraBe 55 D-89075 Ulm Nemčija Tel: +49 731 140 554 0 |
Ísland Orphan Europe AB Isafjordsgatan 30C, plan 3 S-164 40 Kista Sví^jóó |
Slovenská republika Orphan Europe (Germany) GmbH Eberhard-Finckh-StraBe 55 D-89075 Ulm Nemecko |
Simi:+46 8 545 80 230 |
Tel: +49 731 140 554 0 |
Italia |
Suomi/Finland |
Orphan Europe (Italy) Srl |
Orphan Europe AB |
Via Marostica, 1 |
Isafjordsgatan 30C, plan 3 |
I-20146 Milano |
S-164 40 Kista |
Tel: +39 02 487 87 173 |
Sverige Puh/Tel : +46 8 545 80 230 |
Kónpoq |
Sverige |
Orphan Europe SARL |
Orphan Europe AB |
Immeuble “Le Wilson” |
Isafjordsgatan 30C, plan 3 |
70, avenue du Général de Gaulle |
S-164 40 Kista |
F - 92800 Puteaux Ta^Ma TpA. : +33 1 47 73 64 58 |
Tel : +46 8 545 80 230 |
Latvija |
United Kingdom |
Orphan Europe AB |
Orphan Europe (UK) Ltd. |
Isafjordsgatan 30C, plan 3 |
Isis House, 43 Station road |
S-164 40 Kista |
Henley-on-Thames |
Zviedrija |
Oxfordshire RG9 1AT - UK |
Tel: + 46 8 545 80 230 |
Tel: +44 (0)1491 414333 |
Tato příbalová informace byla naposledy revidována
Podrobné informace o tomto přípravku jsou uveřejněny na webových stránkách Evropské lékové agentury: http://www.ema.europa.eu/. Na těchto stránkách naleznete též odkazy na další webové stránky, týkající se vzácných onemocnění a jejich léčby.
PŘÍLOHA IV
VĚDECKÉ ZÁVĚRY A ZDŮVODNĚNÍ ZMĚNY PODMÍNEK ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Vědecké závěry
S ohledem na hodnotící zprávu výboru PRAC týkající se pravidelně aktualizovaných zpráv o bezpečnosti (PSUR) betainum anhydricum dospěl výbor CHMP k těmto vědeckým závěrům:
Edém mozku je uveden jako potenciální významné riziko podávání bezvodého betainu. Během sledovaného období byl nahlášen jeden nový případ mozkového edému u pacienta s deficiencí cystathionin beta-syntázy (CBS). Souhrnně bylo tedy nahlášeno šest případů edému mozku. Přezkum těchto případů prokázal, že riziko hypermethioninémie spojené s mozkovým edémem je přítomno pouze v této subpopulaci pacientů s deficiencí CBS léčených bezvodým betainem.
Na základě dostupných údajů proto výbor PRAC vyžaduje změnu údajů o přípravku. Výbor CHMP souhlasí s vědeckými závěry předloženými výborem PRAC.
Zdůvodnění doporučující změnu podmínek rozhodnutí o registraci
Na základě vědeckých závěrů týkajících se betainum anhydricum zastává výbor CHMP stanovisko, že poměr přínosů a rizik léčivého přípravku obsahujícího léčivou látku betainum anhydricum je příznivý pod podmínkou, že v údajích o přípravku budou provedeny navržené změny.
Výbor CHMP doporučuje změnit podmínky rozhodnutí o registraci.
24