Příbalový Leták

Chlorprothixen 50 Léčiva

sp.zn. sukls205191/2014, sp.zn. sukls169147/2014 SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Chlorprothixen 15 Léčiva Chlorprothixen 50 Léčiva potahované tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Chlorprothixen 15 Léčiva:

Chlorprothixeni hydrochloridum 15 mg v 1 potahované tabletě.

Pomocné látky se známým účinkem: monohydrát laktosy 92 mg, sacharosa 10 mg, hlinitý lak oranžové žluti (E110) v 1 potahované tabletě.

Chlorprothixen 50 Léčiva:

Chlorprothixeni hydrochloridum 50 mg v 1 potahované tabletě.

Pomocné látky se známým účinkem: monohydrát laktosy 135 mg, sacharosa 20 mg v 1 potahované tabletě.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta

Chlorprothixen 15 Léčiva:

Popis přípravku: oranžové potahované tablety čočkovitého tvaru o průměru 7,1 mm. Chlorprothixen 50 Léčiva:

Popis přípravku: slabě hnědé potahované tablety čočkovitého tvaru o průměru 9,2 mm.

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Schizofrenní onemocnění, manická fáze maniodepresivní psychózy. Závažné poruchy chování spojené s agresivitou a vzrušeností, úzkostí a napětím. Neklid při organických mozkových lézích.

Některé stavy chronické úzkosti a psychické tenze. Nespavost nereagující na běžnou léčbu, zvláště jestliže se pacient probouzí příliš brzo a pak nemůže usnout.

V geriatrii při neklidu, agresivitě, podrážděnosti, strachu, poruchách chování a spánku.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Dospělým se obvykle podává 30-50 mg 3-4x denně, kvůli sedativnímu účinku je večerní dávka doporučována vyšší než dávky denní. Starším pacientům se podává 15-30 mg 3-4x denně. Nejvyšší denní dávka pro dospělé je 600 mg.

Léčba se zahajuje nízkou dávkou, která se postupně zvyšuje až do vymizení příznaků onemocnění. Jeli třeba léčbu přerušit, dávka se snižuje postupně. Náhlé přerušení léčby může mít i po několika týdnech za následek nauzeu, pocení, bolest hlavy, nespavost a neklid.

Pediatrická populace

Chlorprothixen není určen pro děti a dospívající do 18 let kvůli nedostatku dobře kontrolovaných studií.

Způsob podání

Potahované tablety se užívají při jídle, polykají se celé, zapíjejí se sklenicí vody nebo mléka, aby se zabránilo podráždění žaludku.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na chlorprothixen, ostatní thioxantheny nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

Oběhový kolaps, poruchy vědomí z jakékoliv příčiny (např. intoxikace alkoholem, barbituráty nebo opioidy), kóma.

Stejně jako u jiných léků, které patří do skupiny antipsychotik, může chlorprothixen způsobovat prodloužení QT intervalu. Přetrvávající prodloužení QT intervalu může zvyšovat riziko výskytu maligních arytmií. Proto je Chlorprothixen Léčiva kontraindikován u pacientů s anamnézou klinicky významných kardiovaskulárních onemocnění (např. významná bradykardie (<50 tepů za minutu), nedávno prodělaný akutní infarkt myokardu, nekompenzované srdeční selhání, srdeční hypertrofie, arytmie léčené antiarytmiky třídy IA a III) a u pacientů s anamnézou komorové arytmie nebo torsade de pointes.

Chlorprothixen Léčiva je kontraindikován u pacientů se známou nekorigovanou hypokalémií a nekorigovanou hypomagnesemií.

Dále je Chlorprothixen Léčiva kontraindikován u pacientů s vrozeným syndromem dlouhého QT intervalu nebo u pacientů se známým získaným prodloužením QT intervalu (QTc nad 450 ms u mužů a nad 470 ms u žen).

Chlorprothixen Léčiva je kontraindikován u pacientů užívajících léky, které mohou významně prodloužit QT interval (viz bod 4.5).

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Neuroleptický maligní syndrom

U všech neuroleptik existuje možnost rozvoje neuroleptického maligního syndromu (hypertermie, svalová rigidita, kolísavé vědomí, nestabilita autonomního nervového systému). Mezi pacienty s již existujícím organickým mozkovým syndromem, mentální retardací, zneužívající opioidy a alkohol jsou nadměrně zastoupeny fatální případy.

Léčba: Ukončení léčby neuroleptiky. Symptomatická léčba za použití obecných podpůrných opatření. Lze použít dantrolen a bromokriptin.

Po perorálním podání neuroleptik mohou symptomy přetrvávat déle než týden.

Glaukom

U pacientů se vzácným stavem mělké přední komory anebo s úzkým komorovým úhlem se vzhledem k dilataci zornice mohou vzácně vyskytnout ataky akutního glaukomu.

Prodloužení QT intervalu

Vzhledem k riziku vzniku maligních arytmií by měl být chlorprothixen používán s opatrností u pacientů s anamnézou kardiovaskulárního onemocnění nebo s rodinnou anamnézou prodloužení QT intervalu.

Před léčbou je povinné monitorování EKG.

Chlorprothixen je kontraindikován, pokud byl na začátku léčby pozorován QTc interval delší než 450 ms u mužů a 470 ms u žen (viz bod 4.3). Během léčby je nutné monitorování EKG a mělo by být individuálně posuzováno u každého pacienta. Během terapie je potřeba snížit dávku, pokud dojde k prodloužení QT intervalu nebo přerušit léčbu, pokud je QTc >500 ms.

Je doporučeno pravidelné monitorování elektrolytů.

Je třeba se vyvarovat současné léčbě jinými antipsychotiky (viz bod 4.5).

Stejně jako ostatní neuroleptika i chlorprothixen by měl být užíván s opatrností u pacientů s organickým mozkovým syndromem, křečemi a pokročilým hepatálním, renálním nebo kardiovaskulárním onemocněním. Dále pak u pacientů s myasthenia gravis a benigní hypertrofií prostaty.

Zvláštní opatření pro použití je požadováno u pacientů s:

•    feochromocytomem,

•    prolaktin-dependentní neoplasií,

•    těžkou hypotenzí nebo ortostatickou dysregulací,

•    Parkinsonovou nemocí,

•    nemocí hematopoetického systému,

•    hyperthyreosou,

•    poruchami močení, retencí moči, stenosou pyloru, ileem,

•    alkoholismem a při abusu drog s tlumivým účinkem na centrální nervovou soustavu (tlumivý účinek na CNS může být potencován),

•    těžkými poruchami respiračních funkcí (např. akutní plicní infekce, astma, emfyzém)

Se zvýšenou opatrností musí být chlorprothixen podáván u osob vystavených extrémním teplotám a při elektrokonvulzivní léčbě.

Jako u jiných psychotropních látek může chlorprothixen modifikovat odpovědi inzulinu a glukosy při nastavování antidiabetické terapie u pacientů s diabetem.

Pacienti léčení dlouhodobě, zejména ve vysokých dávkách, by měli být pečlivě sledováni a pravidelně vyhodnocováni, aby bylo možné rozhodnout, zda udržovací dávka může být snížena.

Přecitlivělost na fenothiaziny může být i současně přecitlivělostí na thioxantheny.

Chlorprothixen může vést k falešně pozitivním laboratorním výsledkům na těhotenský imunologický test moči a také na přítomnost bilirubinu v moči.

Žilní tromboembolismus

V    souvislosti s užíváním antipsychotik se vyskytly případy žilního tromboembolismu (VTE). Vzhledem k tomu, že u pacientů léčených antipsychotiky jsou často přítomny získané rizikové faktory pro VTE, měly by být před i během léčby chlorprothixenem tyto rizikové faktory rozpoznány a následně by měla být uplatněna preventivní opatření.

Starší populace

V    randomizovaných, placebem kontrolovaných studiích u pacientů s demencí léčených atypickými antipsychotiky bylo pozorováno přibližně 3násobné zvýšení rizika cerebrovaskulárních nežádoucích účinků. Mechanismus tohoto zvýšení není znám. Zvýšené riziko nelze vyloučit ani pro jiná antipsychotika nebo další populace pacientů. Chlorprothixen by měl být užíván s opatrností u pacientů s rizikovými faktory pro cévní mozkové příhody.

Starší pacienti jsou zvláště náchylní k ortostatické hypotenzi.

Zvýšená úmrtnost u starších pacientů s demencí

Data ze dvou velkých observačních studií ukázala, že starší pacienti s demencí léčení antipsychotiky mají mírně zvýšené riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kteří antipsychotika neužívají. Z dostupných dat však nelze spolehlivě odhadnout přesnou míru rizika a i jeho příčina zůstává neznámá.

Chlorprothixen není určen k léčbě poruch chování způsobených demencí.

Pediatrická populace

Chlorprothixen není určen pro léčbu dětí a dospívajících. Nejsou k dispozici dostatečné studie ve vztahu k bezpečnosti a účinnosti chlorprothixenu u dětí a dospívajících.

Priapismus

U antipsychotik s a-adrenergními blokujícími účinky byla hlášena indukce priapismu, a je možné, že chlorprothixen může mít také tuto vlastnost. Závažný priapismus může vyžadovat lékařský zásah. Pacienti by měli být informováni, aby vyhledali okamžitou lékařskou pomoc v případě, že nastanou známky a symptomy priapismu.

Laktosa

Pacienti se vzácnými vrozenými problémy s intolerancí galaktosy, vrozeným nedostatkem laktasy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.

Chlorprothixen 15 Léčiva obsahuje hlinitý lak oranžové žluti, který může způsobit alergické reakce.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Kombinace vyžadující opatrnost při použití:

Chlorprothixen může zvyšovat sedativní účinek alkoholu a účinky barbiturátů a jiných látek tlumících CNS (jako jsou antidepresiva, antiepileptika, anodyna, myorelaxancia, neuroleptika, starší typy antihistaminik a podobně).

Neuroleptika mohou zvyšovat nebo snižovat účinek antihypertensiv; antihypertensivní účinek guanethidinu a obdobně působících látek je snížen.

Současné užívání neuroleptik a lithia zvyšuje riziko neurotoxicity.

Tricyklická antidepresiva a neuroleptika vzájemně inhibují svůj metabolismus.

Chlorprothixen může snížit účinek levodopy a adrenergních léčiv a zvýšit účinek anticholinergik. Současné podávání metoklopramidu, piperazinu, fenothiazinů, haloperidolu, reserpinu zvyšuje riziko extrapyramidových poruch.

Antihistaminergní účinek chlorprothixenu může snižovat nebo eliminovat reakci alkohol/disulfiram.

Prodloužení QT intervalu v souvislosti s léčbou antipsychotiky může být zhoršeno při současné léčbě dalšími léky, které prodlužují QT interval. Současné podávání těchto léčiv je proto kontraindikováno (viz bod 4.3). Mezi tyto léky patří:

•    Antiarytmika třídy IA a III (např. chinidin, amiodaron, sotalol, dofetilid)

• Některá antipsychotika (např. thioridazin)

• Některá makrolidová antibiotika (např. erythromycin)

•    Některá antihistaminika (např. terfenadin, astemizol)

•    Některá chinolonová antibiotika (např. gatifloxacin, moxifloxacin)

Výše uvedený seznam není úplný, další léky, které mohou významně prodloužit QT interval (např. cisaprid, lithium), jsou rovněž kontraindikovány.

Je třeba se vyvarovat léků, které mohou vyvolat poruchy rovnováhy elektrolytů, jako jsou thiazidová diuretika (hypokalemie) a přípravků, které zvyšují plazmatickou koncentraci chlorprothixenu, protože mohou zvýšit riziko prodloužení QT intervalu a maligních arytmií (viz bod 4.3).

Neuroleptika jsou metabolizována v systému cytochromu P450 v játrech. Léky, které inhibují systém CYP 2D6 (např. paroxetin, fluoxetin, chloramfenikol, disulfiram, isoniazid, inhibitory monoamidooxidasy, perorální kontraceptiva, v nižší míře buspiron, sertralin nebo citalopram) mohou zvyšovat plasmatické hladiny chlorprothixenu.

Současné užívání přípravku Chlorprothixen Léčiva a léků s prokázanou anticholinergní aktivitou zvyšuje anticholinergní účinky.

Chlorprothixen může blokovat alfa-adrenergní působení epinefrinu (adrenalinu), což může vést při současné aplikaci k hypotenzi a k tachykardii.

Chlorprothixen snižuje také křečový práh - bývá třeba eventuálně upravit dávkování antiepileptik.

Chlorprothixen může zvýšit sérovou koncentraci prolaktinu - při současném podání bromokryptinu může být nutná úprava jeho dávkování.

Thioxantheny mohou maskovat ototoxické účinky jiných léčiv (hučení v uších, závrať apod.).

4.6    Těhotenství a kojení Těhotenství

Klinické zkušenosti s podáváním u těhotných žen jsou omezené. Chlorprothixen by neměl být podáván během těhotenství, pokud očekávaný přínos pro pacientku nepřeváží možné riziko pro plod. U novorozenců, kteří byli během třetího trimestru těhotenství vystaveni vlivu antipsychotik (včetně chlorprothixenu), existuje riziko nežádoucích účinků včetně extrapyramidových příznaků a/nebo příznaků z vysazení. Tyto příznaky se mohou lišit v délce trvání i v závažnosti. Byly hlášeny případy agitovanosti, hypertonie, hypotonie, tremoru, somnolence, respirační tísně nebo poruch příjmu potravy. Proto by novorozenci měli být pečlivě monitorováni.

Reprodukční studie na zvířatech neprokázaly zvýšenou incidenci poškození plodu nebo jiné škodlivé účinky na reprodukční proces.

Kojení

Jelikož se chlorprothixen nachází v mateřském mléce v nízkých koncentracích, pravděpodobně při užití terapeutických dávek nemá vliv na kojence. Dávka požitá kojencem je asi 2 % z denní dávky matky. Kojení může pokračovat během léčby chlorprothixenem, je-li to považováno za klinicky významné. Je doporučeno dítě monitorovat, zejména v prvních 4 týdnech po narození.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Chlorprothixen je sedativní lék, proto, může, zejména na počátku léčby, nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, obsluhu strojů, práce ve výškách apod.). Pacienti by měli být upozorněni na možné ovlivnění jejich schopnosti řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky jsou většinou závislé na dávce. Četnost a závažnost jsou nejvýraznější v časné fázi léčby a ustupují při jejím dalším pokračování.

Blokádou dopaminergních receptorů v centrálním nervovém systému může dojít k akutním neurologickým komplikacím - dystonii, dále akatiziím nebo extrapyramidovým příznakům.

Extrapyramidové reakce se mohou vyskytnout zejména v počáteční fázi léčby. Ve většině případů mohou být tyto nežádoucí účinky uspokojivě zvládnuty snížením dávky a/nebo použitím antiparkinsonik. Rutinní profylaktické podávání antiparkinsonik se nedoporučuje. Antiparkinsonika nezmírňují příznaky tardivní dyskineze, naopak je mohou zhoršit. Pokud je to možné, je doporučeno snížení dávky nebo přerušení léčby chlorprothixenem. V případě přetrvávající akatizie lze podat benzodiazepin nebo propanolol.

Velmi vzácně vzniká neuroleptický maligní syndrom (hyperpyrexie, rigor, akineze, kóma), při němž je nutno okamžitě přerušit podávání chlorprothixenu a zavést symptomatickou léčbu na JIP nebo oddělení ARO.

Při dlouhodobém podávání může méně často dojít (zvláště u starších pacientů) k tardivním dyskinezím jako projevu hypersenzitivity dopaminergního systému (prognosticky závažné jsou mimovolní choreoatetozní pohyby). Další podávání neuroleptik maskuje jejich příznaky, proto je nutné pečlivě sledovat stav pacienta.

Vážné je i nebezpečí provokace epileptických záchvatů.

Rovněž vzácně lze pozorovat paradoxní zvýšení neklidu, zvláště u manických nebo schizoafektivních nemocných (v takových případech je lepší přejít na neuroleptika s incizivním účinkem, např. haloperidol).

V následující tabulce jsou shrnuty nežádoucí účinky chlorprothixenu z literatury a spontánních hlášení rozdělené do skupin podle terminologie MedDRA s uvedením frekvence výskytu: velmi časté (>

1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit):

MedDRA třídy orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinek

Poruchy krve a lymfatického systému

vzácné

trombocytopenie, neutropenie, leukopenie, agranulocytosa

velmi vzácné

hemolytická anémie, trombocytopenická purpura, pancytopenie, eozinofilie

Poruchy imunitního systému

vzácné

hypersenzitivita, anafylaktická reakce

Endokrinní poruchy

vzácné

hyperprolaktinemie

Poruchy metabolismu a výživy

časté

zvýšený apetit

méně časté

snížený apetit

vzácné

hyperglykémie, narušena glukosová tolerance

Psychiatrické poruchy

časté

insomnie, nervozita, agitovanost, snížení libida

MedDRA třídy orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinek

Poruchy nervového systému

velmi časté

somnolence, závrať

časté

bolest hlavy, dystonie

méně časté

akathisie, tardivní dyskinesie, parkinsonismus, konvulze

vzácné

epileptické záchvaty

velmi vzácné

neuroleptický maligní syndrom (hyperpyrexie, rigor, akineze, kóma)

Poruchy oka

časté

porucha zrakové akomodace, abnormální vidění

méně časté

okulogyrická krize

velmi vzácné

retinis pigmentosa *, zkalení čočky*, korneální depozita*

Srdeční poruchy

časté

tachykardie**, palpitace

vzácné

prodloužení QT na EKG

velmi vzácné

srdeční zástava, bradykardie

Cévní poruchy

časté

ortostatická hypotenze

méně časté

hypotenze, návaly horka

velmi vzácné

žilní tromboembolismus

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

vzácné

kongesce nazální sliznice, dyspnoe

velmi vzácné

astma, laryngeální edém

Gastrointestinální poruchy

velmi časté

sucho v ústech, zvýšená sekrece slin

časté

zácpa, dyspepsie, nauzea

méně časté

zvracení, průjem

Poruchy jater a žlučových cest

velmi vzácné

žloutenka, cholestatická žloutenka***

Poruchy kůže a podkožní tkáně

časté

hyperhidrosa

méně časté

vyrážka, svědění, fotosenzitivní reakce, dermatitida

vzácné

erytém, ekzém

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

časté

myalgie

méně časté

svalová rigidita

velmi vzácné

syndrom podobný lupus erythematodes

Poruchy ledvin a močových cest

méně časté

poruchy močení, retence moči

velmi vzácné

hyperurikosurie

Stavy spojené s těhotenstvím, šestinedělím a perinatálním obdobím

není známo

syndrom z vysazení léku u novorozenců (viz bod 4.6)

Poruchy reprodukčního systému a prsu

méně časté

porucha ejakulace, erektilní dysfunkce

vzácné

gynekomastie, galaktorea, amenorea

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

časté

astenie, únava

vzácné

porucha tělesné termoregulace

Vyšetření

časté

zvýšení tělesné hmotnosti

méně časté

snížení tělesné hmotnosti, abnormální funkční jaterní testy

* velmi vzácně při dlouhodobé léčbě vysokými dávkami

** zvláště při náhlém zvýšení dávky

*** na podkladě imunopatologické reakce

Účinky terapeutické skupiny (class effects)

V souvislosti s antipsychotiky byly hlášeny případy žilního tromboembolismu, včetně případů plicní embolie a hluboké žilní trombózy. Frekvence není známa.

U antipsychotik byly hlášeny případy priapismu, tedy perzistentní, obvykle bolestivé erekce penisu, která může vést k erektilní dysfunkci - frekvence není známa (viz bod 4.4)

Stejně jako u jiných léčivých přípravků patřících do skupiny antipsychotik, byly hlášeny u chlorprothixenu vzácné případy prodloužení QT intervalu, komorových arytmií - fibrilace komor, komorové tachykardie, torsade de pointes a náhlá nevysvětlitelná úmrtí (viz bod 4.4).

Abstinenční příznaky

Náhlé přerušení užívání chlorprothixenu může být doprovázeno abstinenčními příznaky. Nejčastějšími příznaky jsou nauzea, zvracení, anorexie, průjem, rinorea, pocení, myalgie, parestesie, nespavost, neklid, úzkost a agitovanost. Pacienti mohou taktéž pocítit závratě, střídavé pocity tepla a chladu a tremor. Příznaky se obvykle objeví v rozmezí 1 až 4 dnů po vysazení a ustupují během 7 až 14 dní.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http: //www .sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Symptomy

Somnolence, kóma, konvulze, šok, extrapyramidové poruchy, hypertermie/hypotermie, respirační deprese, hypotenze (ta se může objevit za několik hodin a přetrvávat 2-3 dny), tachykardie, miosa. Ve vážných případech porucha funkce ledvin.

V době ústupu intoxikace se mohou objevit záchvaty křečí, hyperaktivita a hematurie.

Změny EKG, prodloužení QT intervalu, torsade de pointes, srdeční zástava a komorové arytmie byly hlášeny při podávání nadměrných dávek spolu s léky ovlivňujícími činnost srdce.

Léčba

Léčba je symptomatická a podpůrná. Po perorálním užití by měl být co nejdříve proveden výplach žaludku spolu s podáním aktivního uhlí. Dále by měla být zahájena opatření na podporu dýchání a kardiovaskulárního systému. Epinefrin (adrenalin) by neměl být používán, může dojít k dalšímu snížení krevního tlaku. Konvulze lze léčit diazepamem, extrapyramidové poruchy biperidenem.

2,5 - 4g mohou být fatální, u dětí 4 mg/kg. Dospělí přežili užití 10 g a 3leté dítě 1000 mg.

5.    FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antipsychotika, neuroleptika, deriváty thioxanthenu ATC kód: N05AF03

Chlorprothixen je derivát thioxanthenové řady strukturálně blízké fenothiazinům. Jeho antipsychotické účinky se připisují blokaci postsynaptických dopaminergních receptorů v mozku, dále alfa-adrenergní blokádě a inhibici uvolňování většiny hypotalamických a hypofyzárních hormonů. Koncentrace prolaktinu je zvýšena blokádou prolaktin inhibičního faktoru (PIF), který inhibuje uvolnění prolaktinu z hypofýzy. Chlorprothixen má oproti jiným thioxantenům výrazný sedativní efekt, protože tlumí stimuly k retikulámímu systému mozkového kmene a působí antiemeticky inhibicí chemoreceptorů v míše.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Chlorprothixen se rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu, účinek nastupuje do 30 minut. Prochází hematoencefalickou bariérou, rozsah distribuce v organizmu je značný. Váže se na plazmatické proteiny (více než z 99 %). Intenzivně je metabolizován v játrech a ve formě metabolitů je vylučován do moče a stolice. Jeho biologický poločas je 8-12 hodin. Prochází placentární bariérou a v malém množství se vylučuje do mateřského mléka.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Akutní toxicita (LD50) u potkana p.o. je 380 mg/kg.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Kukuřičný škrob, monohydrát laktosy, sacharosa, kalcium-stearát, mastek, hypromelosa 2910/5, makrogol 300, makrogol 6 000.

Chlorprothixen 15 Léčiva dále obsahuje hlinitý lak oranžové žluti (E110).

Chlorprothixen 50 Léčiva dále obsahuje žlutý oxid železitý, oxid titaničitý.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

Chlorprothixen 15 Léčiva:

2    roky

Chlorprothixen 50 Léčiva:

3    roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Druh obalu: PVC/Al blistr, příbalová informace, krabička.

Velikost balení: 20, 30 a 50 potahovaných tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

Chlorprothixen 15 Léčiva: 70/565/69-A/C Chlorprothixen 50 Léčiva: 70/565/69-B/C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 30. 9. 1969

Datum posledního prodloužení registrace: 27. 2. 2008

10. DATUM REVIZE TEXTU

29.1.2015

10