Brufedol 400 Mg Šumivé Granule
Sp.zn.sukls132862/2015
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Brufedol 400 mg šumivé granule
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jeden sáček obsahuje ibuprofenum 400 mg.
Pomocné látky se známým účinkem:
Jeden sáček dále obsahuje 2222 mg sacharózy a 131 mg sodíku. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Šumivé granule
Bílé granule s pomerančovým aroma.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
- Akutní mírná až středně silná bolest, jako např. bolest hlavy nebo zubů.
- Primární dysmenorea.
- Horečka.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování
Výskyt nežádoucích účinků lze minimalizovat podáváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou k potlačení příznaků onemocnění (viz bod 4.4).
Velikost dávky ibuprofenu závisí na věku a tělesné hmotnosti pacienta. Maximální jednotlivá denní dávka pro dospělé a dospívající nemá překročit 400 mg ibuprofenu.
Dospělí a dospívající od 12 let (> 40 kg):
400 mg jednorázově nebo až 3krát denně s intervalem 4 až 6 hodin. Více než 400 mg jednorázově nemá lepší analgetický účinek.
Maximální denní dávka nesmí překročit 1200 mg.
Dospívající
Pokud je u dospívajících nutné podávat tento léčivý přípravek déle než 3 dny nebo pokud se zhorší symptomy onemocnění, je třeba vyhledat lékaře.
Dospělí
Pacient by měl vyhledat lékaře, pokud se příznaky zhorší nebo přetrvávají více než 3 dny v případě léčby horečky a 5 dnů při léčbě bolesti.
Pediatrická populace
Přípravek Brufedol 400 mg šumivé granule není vhodný k užívání u dětí do 12 let věku. Pro tuto populaci jsou k dispozici jiné vhodnější lékové formy ibuprofenu.
Starší pacienti
Nesteroidní antirevmatika (NSAID) je třeba u starších pacientů používat s obzvláštní opatrností, protože u těchto pacientů existuje vyšší pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků (viz body 4.4 a 4.8). Pokud je léčba považována za nezbytnou, má být podávána nejnižší dávka po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení symptomů onemocnění. Léčbu je třeba v pravidelných intervalech revidovat a přerušit, není-li zřetelný prospěch nebo se objeví intolerance.
Porucha funkce ledvin
U pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou renálních funkcí je třeba podávat co nejnižší dávku po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení symptomů onemocnění a současně sledovat renální funkce. (V případě pacientů se závažnou renální insuficiencí viz bod 4.3.)
Porucha funkce jater
U pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou jaterních funkcí je třeba podávat co nejnižší dávku po nejkratší nutnou dobu. (V případě pacientů se závažnou insuficiencí jater viz bod 4.3.)
Způsob podání
Rychlejšího účinku lze dosáhnout podáním dávky na lačný žaludek.
Pacientům s citlivým žaludkem je doporučeno užívat ibuprofen spolu s jídlem.
Šumivé granule se mají smíchat s vodou za vzniku šumivého nápoje s pomerančovou příchutí. Obsah sáčku se vysype do sklenice vody a po zamíchání se ihned vypije. Při užití přípravku Brufedol 400 mg se mohou vyskytnout přechodné pocity pálení v ústech nebo hrdle; ujistěte se, že granule jsou rozpuštěny v dostatečném množství vody.
4.3 Kontraindikace
Přípravek Brufedol 400 mg je kontraindikován v následujících případech:
- známá hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.,
- předchozí hypersenzitivní reakce (např. astma, rýma, kopřivka nebo angioedém) na kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná nesteroidní antirevmatika,
- anamnesticky gastrointestinální krvácení nebo perforace ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky,
- aktivní nebo anamnesticky rekurentní peptický vřed/hemoragie (dvě nebo více epizod prokázané ulcerace nebo krvácení),
- závažná insuficience j ater nebo ledvin,
- závažné srdeční selhání (třída IV dle NYHA) nebo ischemická choroba srdeční,
- poslední trimestr gravidity (viz bod 4.6),
- výrazná dehydratace (způsobená zvracením, průjmem nebo nedostatečným příjmem tekutin),
- cerebrovaskulární nebo jiné aktivní krvácení,
- porucha hematopoezy neznámého původu,
- pediatrická populace mladší než 12 let.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Přípravek se nemá podávat společně s jinými nesteroidními antirevmatiky, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy 2.
Pacienti s bronchiálním astmatem se musí před použitím ibuprofenu poradit se svým lékařem (viz níže).
Výskyt nežádoucích účinků může být snížen podáváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou k léčbě příznaků onemocnění (viz bod 4.2 a gastrointestinální a kardiovaskulární rizika uvedená níže). Vyšší než doporučené dávky mohou způsobit závažná rizika.
Ibuprofen je třeba podávat po přísném posouzení poměru přínosu a rizika v následujících případech:
- systémový lupus erythematodes (SLE) a další autoimunitní onemocnění,
- vrozená porucha metabolismu porfyrinu (např. intermitentní akutní porfyrie),
- první a druhý trimestr těhotenství,
- kojení.
Zvláštní pozornosti je třeba dbát v následujících případech:
- gastrointestinální onemocnění včetně chronického zánětlivého onemocnění střev (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba),
- srdeční selhávání a hypertenze,
- snížená funkce ledvin,
- jaterní dysfunkce,
- porucha hematopoezy,
- poruchy krevní srážlivosti,
- alergie, senná rýma, chronický otok nosní sliznice, nosní mandle, chronické obstrukční onemocnění dýchacích cest nebo bronchiální astma, protože u těchto pacientů je zvýšené riziko výskytu alergických reakcí. Tyto alergické reakce se mohou projevit jako astmatický záchvat (také nazývaný analgetické astma), Quinckeho edém nebo kopřivka,
- okamžitě po větších chirurgických zákrocích.
Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace
Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace, které mohou být fatální, byly hlášeny u všech nesteroidních antirevmatik kdykoli během léčby, s varovnými příznaky, ale i bez nich a bez předchozí anamnézy závažných gastrointestinálních příhod.
Riziko gastrointestinálního krvácení, ulcerací a perforací stoupá se zvyšující se dávkou nesteroidních antirevmatik, u pacientů s anamnézou peptického vředu, zejména pokud byl komplikován krvácením nebo perforací (viz bod 4.3), a u starších osob. Pacienti s výše jmenovanými rizikovými faktory by měli zahajovat léčbu nejnižší možnou dávkou. U těchto pacientů, ale i u pacientů dlouhodobě léčených nízkými dávkami acetylsalicylové kyseliny nebo jinými léky zvyšujícími gastrointestinální riziko, je vhodné zvážit současné podávání protektivních látek (např. misoprostolu nebo inhibitorů protonové pumpy, viz níže a bod 4.5).
Pacienti s anamnézou gastrointestinální toxicity, obzvláště ve starším věku, musí hlásit všechny neobvyklé abdominální příznaky (zejména gastrointestinální krvácení), především na počátku léčby.
Obzvláštní opatrnost je doporučována u pacientů užívajících souběžnou léčbu, která by mohla zvyšovat riziko ulcerací nebo krvácení, jako jsou orálně podávané kortikosteroidy,
3
antikoagulancia jako warfarin nebo heparin, selektivní inhibitory vychytávání serotoninu nebo antiagregancia jako kyselina acetylsalicylová (viz bod 4.5).
Pokud se během podávání ibuprofenu objeví gastrointestinální krvácení nebo vředy, musí být léčba ukončena.
Nesteroidní antirevmatika je třeba podávat s opatrností pacientům s anamnézou gastrointestinálního onemocnění (například ulcerózní kolitidou nebo Crohnovou chorobou), jelikož existuje riziko zhoršení těchto onemocnění (viz bod 4.8).
Starší pacienti
U starších pacientů léčených nesteroidními antirevmatiky existuje zvýšená frekvence výskytu nežádoucích účinků, zejména gastrointestinálního krvácení a perforací, které mohou být fatální (viz bod 4.2).
Kardiovaskulární a cerebrovaskulární účinky
Před začátkem léčby u pacientů s anamnézou hypertenze a/nebo srdečního selhání je zapotřebí opatrnost (konzultace s lékařem nebo lékárníkem), protože v souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byla hlášena retence tekutin, hypertenze a edémy.
Klinické studie poukazuj í na to, že podávání ibuprofenu, obzvláště ve vysokých dávkách (2400 mg/den), může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody). Epidemiologické studie nepoukazují na zvýšené riziko arteriálních trombotických příhod při podávání nízkých dávek ibuprofenu (např. < 1200 mg/den).
Pacienti s nekontrolovanou hypertenzí, kongestivním srdečním selháním (NYHA n-III), prokázanou ischemickou chorobou srdeční, onemocněním periferních tepen a/nebo cerebrovaskulárním onemocněním smí být léčeni ibuprofenem pouze po důkladném zvážení a je třeba se vyhnout podávání vysokých dávek (2400 mg/den).
Obdobně je třeba zvážit zahájení dlouhodobé léčby u pacientů s rizikovými faktory pro kardiovaskulární choroby (např. hypertenze, hyperlipidemie, diabetes mellitus, kouření), zejména pokud je nutné podávat vysoké dávky ibuprofenu (2400 mg/den).
Kožní reakce
Velmi vzácně byly ve vztahu s léčbou nesteroidními antirevmatiky hlášeny závažné kožní reakce, z nichž některé byly fatální, včetně exfoliativní dermatitidy, Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy (viz bod 4.8). Těmito reakcemi jsou nejvíce ohrožení pacienti na počátku léčby, první reakce se u většiny případů objeví v průběhu prvního měsíce léčby. Brufedol 400 mg se musí vysadit při prvních známkách výskytu vyrážky, slizni ční ch lézí nebo jakýchkoli jiných příznaků hypersenzitivity.
Ve výjimečných případech mohou být příčinou závažných infekčních komplikací pokožky a měkkých tkání plané neštovice. V současné době nelze možný negativní účinek NSAID při zhoršení těchto infekcí vyloučit. Proto se užívání ibuprofenu při planých neštovicích vyhýbejte.
Renální účinky
Ibuprofen může způsobit zadržování sodíku, draslíku a tekutin v souvislosti s jeho účinkem na ledvinnou perfúzi i u pacientů, kteří v minulosti netrpěli ledvinnými poruchami. Tento účinek může u predisponovaných pacientů vést k tvorbě edémů nebo dokonce srdečního selhávání a hypertenze.
Stejně jako u jiných nesteroidní ch antirevmatik má dlouhodobé podávání ibuprofenu zvířatům za následek nekrózu renálních papil a další patologické změny ledvin. U lidí byl hlášen výskyt akutní intersticiální nefritidy doprovázené hematurií, proteinurií a občas také nefrotickým syndromem. Renální toxicita byla také pozorována u pacientů, u kterých
4
se na udržování průtoku krve ledvinami svou kompenzační funkcí významně podílejí renální prostaglandiny. U těchto pacientů může podávání nesteroidních antirevmatik způsobit v závislosti na dávce pokles tvorby prostaglandinů a sekundárně vést ke snížení renální perfúze, což může urychlit manifestaci renální dekompenzace. Nejohroženější skupinou jsou pacienti s poruchou renálních funkcí, srdečním selháním, poruchou funkce jater a pacienti užívající diuretika, inhibitory ACE a starší pacienti. Po vysazení léčby nesteroidními antirevmatiky obvykle dojde k návratu do stavu před léčbou.
U dehydrovaných dospívajících a starších pacientů existuje riziko poruchy funkce ledvin.
Alergické reakce
Závažné akutní hypersenzitivní reakce (např. anafylaktický šok) byly pozorovány velmi vzácně. Při prvních známkách hypersenzitivních reakcí po užití/ podání přípravku Brufedol 400 mg musí být léčba ukončena. Specialista musí iniciovat nutná lékařská opatření dle příznaků.
Opatrnosti je zapotřebí u pacientů, kteří již měli hypersenzitivní nebo alergické reakce, protože u nich může být zvýšené riziko hypersenzitivních reakcí, které se vyskytují u přípravku Brufedol 400 mg.
Další bezpečnostní opatření
U pacientů, kteří trpí nebo mají v anamnéze bronchiální astma, chronickou rýmu, sinusitidu, nosní polypy, adenoidní vegetace nebo alergické choroba se může urychlit bronchospasmus, kopřivka a angioedém.
Ibuprofen může maskovat známky a příznaky infekce (horečka, bolest, otok).
Dlouhodobé užívání jakéhokoli typu léku k léčbě bolesti hlavy může způsobit zhoršení této bolesti. Dojde-li k takové situaci nebo na ni existuje podezření, je třeba, aby pacient vyhledal lékařskou pomoc, a je nutné přerušit léčbu. Diagnózu bolestí hlavy způsobených nadměrným užíváním léku (tzv. medikací indukovaná bolest hlavy) lze předpokládat u pacientů, kteří mají časté nebo denní bolesti hlavy přesto (nebo právě proto), že pravidelně užívají léky proti bolesti hlavy.
Z obecného hlediska může časté užívání léků proti bolesti hlavy, obzvláště při kombinaci několika léčivých látek k tlumení bolesti, vést k trvalému poškození ledvin, včetně rizika selhání ledvin. Toto riziko se může zvyšovat vlivem fyzické námahy spojené se ztrátou solí a dehydratací. Proto je třeba se této situaci vyhýbat.
V některých případech byly u pacientů s existujícími autoimunitními onemocněními (např. systémovým lupus erythematodes a smíšenou poruchou pojivové tkáně) během léčby ibuprofenem pozorovány symptomy aseptické meningitidy, jako například ztuhlý krk, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, horečka a dezorientace.
Ibuprofen může krátkodobě inhibovat agregaci krevních destiček a prodlužovat dobu krvácení. Z tohoto důvodu je třeba pacienty s poruchami koagulace nebo podstupující antikoagulační terapii pečlivě sledovat.
V případě dlouhodobé léčby ibuprofenem je, obzvláště u vysoce rizikových pacientů, nezbytné periodicky sledovat jaterní a ledvinné funkce a krevní obraz.
Konzumace alkoholu je třeba se vyvarovat, jelikož může zesílit nežádoucí účinky nesteroidních antirevmatik, především těch, které postihují trávicí ústrojí a centrální nervový systém.
Pacienti užívající ibuprofen musí svému lékaři hlásit známky a příznaky gastrointestinální ulcerace a krvácení, rozmazané vidění a jakékoli další oční symptomy, kožní vyrážky,
5
nárůst hmotnosti nebo edém.
Existují důkazy, že léky inhibující syntézu cyklooxygenázy/prostaglandinů mohou svým účinkem na ovulaci způsobovat poruchy ženské plodnosti. Tento účinek je reverzibilní po ukončení léčby (viz bod 4.6).
Tento přípravek obsahuje 2222 mg sacharózy v jedné dávce. Toto by mělo být bráno v úvahu u pacientů s diabetes mellitus. Pacienti se vzácnou hereditární intolerancí fruktózy, glukózo-galaktózovou malabsorbcí nebo sacharázo-izomaltázovou nedostatečností by neměli tento přípravek užívat.
Tento léčivý přípravek obsahuje v jedné dávce 5,7 mmol (131 mg) sodíku. To je třeba vzít v úvahu u pacientů na nízkosodíkové dietě.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Současné užívání ibuprofenu s: |
Možné účinky: |
Dalšími NSAID, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy 2 |
Výsledkem synergistického účinku současného užívání několika nesteroidních antirevmatik může být zvýšení rizika gastrointestinálních vředů a hemoragie. Současnému podávání ibuprofenu s jinými NSAID je tedy třeba se vyhnout (viz bod 4.4). |
Srdečními glykosidy (digoxin) |
NSAID mohou exacerbovat srdeční selhání, snižovat glomerulární filtraci a zvyšovat plazmatické hladiny srdečních glykosidů. Doporučujeme sledování sérového digoxinu. |
Kortikosteroidy |
Zvýšené riziko gastrointestinální ulcerace a krvácení (viz bod 4.4). |
Antikoagulancia |
Nesteroidní antirevmatika mohou zvyšovat účinek antikoagulancií, jako například warfarinu či heparinu (viz bod 4.4). V případě souběžné léčby se doporučuje sledování koagulace. |
Antiagregancia (např. klopidogrel a tiklopidin) |
Zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4). |
Kyselina acetylsalicylová |
Současné podávání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové se obecně nedoporučuje vzhledem k možnosti zvýšeného výskytu nežádoucích účinků. Experimentální údaje poukazují na to, že ibuprofen při současném podávání s nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové může kompetitivně inhibovat její vliv na agregaci krevních destiček. Ačkoliv panuje určitá nejistota týkající se extrapolace těchto údajů na klinickou situaci, nelze vyloučit možnost, že pravidelné a dlouhodobé užívání ibuprofenu může snížit kardioprotektivní účinek nízké dávky kyseliny acetylsalicylové. Při občasném užití ibuprofenu není klinicky významný vliv pravděpodobný (viz bod 5.1). |
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) |
Zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4). |
Lithium |
Současné podávání ibuprofenu s lithiovými preparáty může zvýšit sérové hladiny těchto léčivých přípravků. Je nezbytné provádět kontrolu sérové hladiny lithia. |
Tiklopidin |
NSAID se nesmí používat v kombinaci s tiklopidinem z důvodu rizika aditivního účinku na inhibici funkce krevních destiček. |
Kalium šetřící diuretika |
Souběžné užívání může způsobit hyperkalémii (doporučuje se sledovat sérový draslík). |
Kaptopril |
Experimentální studie naznačují, že ibuprofen působí proti účinku kaptoprilu, který zvyšuje vylučování sodíku. |
Antihypertenziva (diuretika, inhibitory ACE, antagonisté angiotenzinu II) |
Diuretika a ACE inhibitory mohou zvyšovat nefrotoxicitu NSAID. NSAID mohou snižovat účinek diuretik a antihypertonik, včetně inhibitorů ACE a beta blokátorů. U pacientů se sníženou funkcí ledvin (např. dehydratovaných nebo starších pacientů se sníženou funkcí ledvin) může souběžné užívání ACE inhibitorů a antagonistů angiotenzinu II spolu s léčivými přípravky inhibujícími cyklooxygenázu vést k prohloubení poruchy funkce ledvin až k akutnímu selhání ledvin. To je obvykle reverzibilní. Takové kombinace se tedy smí používat pouze se zvýšenou opatrností, obzvláště u starších pacientů. Pacienty je třeba poučit o nutnosti přijímat dostatečné množství tekutin a na počátku kombinované terapie je třeba zvážit pravidelné sledování parametrů funkce ledvin. Souběžné podávání ibuprofenu a kalium šetřících diuretik či inhibitorů ACE může způsobit hyperkalémii. Pečlivé sledování hladin draslíku je nezbytné. |
Methotrexát |
NSAID inhibují tubulární sekreci methotrexátu a mohou způsobit metabolické interakce, jejichž výsledkem je snížená clearance methotrexátu. Podávání ibuprofenu 24 hodin před podáním nebo po podání methotrexátu může vést ke zvýšeným koncentracím methotrexátu a zvýšení jeho toxických účinků. Proto je třeba se vyvarovat souběžnému užívání NSAID a vysokých dávek methotrexátu. I při léčbě nízkými dávkami methotrexátu je stále nezbytné zvažovat potenciální rizika interakce, zejména u pacientů s poruchou funkce ledvin. Při kombinované léčbě je třeba vždy sledovat renální funkce. |
Cyklosporin |
Riziko poškození ledvin cyklosporinem se zvyšuje při souběžném podávání s některými NSAID. Tento účinek nelze vyloučit ani při kombinaci cyklosporinu s ibuprofenem. |
Takrolimus |
Zvýšené riziko nefrotoxicity. |
Zidovudin |
Existují údaje svědčící o zvýšení rizika vzniku hemartróz a hematomů u HIV-pozitivních hemofiliků léčených současně zidovudinem a ibuprofenem. Při souběžném užívání zidovudinu a NSAID může být zvýšené riziko hematotoxicity. Doporučujeme provést stanovení krevního obrazu 12 týdnů po zahájení souběžného užívání. |
Chinolonová antibiotika |
Údaje získané u zvířat naznačují, že NSAID mohou zvyšovat riziko křečí spojených s chinolonovými antibiotiky. Pacienti užívající NSAID a chinolonová antibiotika mohou mít vyšší riziko rozvoje křečí. |
Inhibitory CYP2C9 (např. vorikonazol nebo flukonazol) |
Souběžné podávání ibuprofenu a inhibitorů CYP2C9 může zvyšovat expozici vůči ibuprofenu (substrát CYP2C9). Ve studii s vorikonazolem a flukonazolem (CYP2C9 inhibitory) byla prokázána zvýšená expozice vůči S(+)-ibuprofenu přibližně o 80 až 100 procent. Při souběžném užívání se silným inhibitorem CYP2C9 je třeba zvažovat snížení dávky ibuprofenu, obzvláště při podávání vysokých dávek ibuprofenu spolu s vorikonazolem nebo flukonazolem. |
Deriváty sulfonylurey |
Nesteroidní antirevmatika mohou zvyšovat hypoglykemický účinek sulfonylurey. V případě souběžné léčby se doporučuje sledování hladiny glukózy v krvi. |
Cholestyramin |
Současná léčba ibuprofenem a cholestyraminem způsobuje prodloužení a snížení (o 25 %) absorpce ibuprofenu. Tyto léčivé přípravky se musí podávat s odstupem alespoň dvou hodin. |
Aminoglykosidy |
NSAID mohou zpomalovat vylučování aminoglykosidů a zvyšovat jejich toxicitu. |
Rostlinné extrakty |
Extrakty z jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) mohou při společném užívání s nesteroidními antirevmatiky zvyšovat riziko krvácení. |
Alkohol |
Použití ibuprofenu u osob s chronickou konzumací alkoholu (14 až 20 nápojů týdně a více) je třeba zabránit z důvodu zvýšeného rizika významných gastrointestinálních nežádoucích účinků, včetně krvácení. |
Mifepriston |
Při užívání nesteroidní ch antirevmatik během 8 až 12 dnů po podání mifepristonu může dojít ke snížení účinku mifepri stonu. |
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Inhibice syntézy prostaglandinů může mít nežádoucí vliv na těhotenství a/nebo fetální/embryonální vývoj. Údaje z epidemiologických studií naznačují zvýšené riziko potratů, kardiálních malformací a gastroschízy po užívání inhibitorů syntézy prostaglandinů v počátku těhotenství. Absolutní riziko kardiovaskulárních malformací se zvýšilo z méně než 1 % na přibližně 1,5 %. Předpokládá se, že se riziko zvyšuje s dávkou a dobou trvání terapie. U zvířat se prokázalo, že podávání inhibitorů syntézy prostaglandinů vede k zvýšení pre- a postimplantačních ztrát a k fetální/embryonální letalitě. Navíc byla hlášena zvýšená incidence různých malformací, včetně kardiovaskulárních, po podání inhibitorů syntézy prostaglandinů zvířatům v průběhu organogenetické periody. V průběhu prvního a druhého trimestru nesmí být ibuprofen podáván, pokud to není zcela nezbytné. Pokud je ibuprofen podáván ženám, které chtěj í otěhotnět nebo jsou v prvním a druhém trimestru těhotenství, musí být dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší.
Během třetího trimestru těhotenství všechny inhibitory syntézy prostaglandinů mohou vystavovat:
plod:
- kardiopulmonální toxicitě (předčasný uzávěr ductus arteriosus a pulmonální hypertenze),
- renální dysfunkci, která může progredovat v renální selhání s oligohydramniem matku a novorozence na konci těhotenství:
- potenciálnímu prodloužení doby krvácení z důvodu antiagregačního účinku, ke kterému může docházet již při velmi nízkých dávkách,
- inhibici děložních kontrakcí vedoucí k opoždění nebo prodloužení průběhu porodu.
Proto je Brufedol 400 mg kontraindikován v posledním trimestru těhotenství.
Kojení
Ibuprofen se vylučuje do mateřského mléka, avšak při užití terapeutických dávek po krátkou dobu se riziko působení na dítě zdá nepravděpodobné. Pokud je však předepsána dlouhodobá terapie, je třeba zvážit včasné ukončení kojení.
Fertilita
Užívání ibuprofenu může narušovat plodnost a nedoporučuje se proto u žen, které plánuj í otěhotnět. U žen, které mají potíže s početím nebo které podstupují vyšetření neplodnosti, je třeba zvážit vysazení ibuprofenu (viz bod 4.4.).
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Ibuprofen obecně nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Avšak jelikož při vysokých dávkách lze zaznamenat nežádoucí účinky jako únavu, ospalost a vertigo (hlášené jako časté) a poruchy zraku (uváděny jako méně časté), schopnost řídit vozidla a obsluhovat stroje může být v individuálních případech narušena. Tento účinek je posilován souběžnou konzumací alkoholu.
4.8 Nežádoucí účinky
Nej častěji pozorované nežádoucí účinky jsou gastrointestinální. Mohou se objevit peptické vředy, perforace a gastrointestinální krvácení, někdy fatální, obzvláště u starších pacientů (viz bod 4.4). Po podání byla pozorována nevolnost, zvracení, průjem, flatulence, zácpa, dyspepsie, bolesti břicha, meléna, hemateméza, ulcerózní stomatitida, exacerbace kolitidy a Crohnovy choroby (viz bod 4.4).
Méně často byla pozorována gastritida.
Při užívání přípravku Brufedol 400 mg šumivé granule se může vyskytnout přechodný pocit pálení v ústech nebo hrdle.
Nežádoucí účinky jsou převážně závislé na dávce. Na rozsahu dávky a době trvání léčby je především závislé riziko vzniku gastrointestinálního krvácení. Další známé rizikové faktory uvádí bod 4.4.
Při léčbě NSAID byly hlášeny hypersenzitivní reakce. Mohou zahrnovat (a) nespecifické alergické reakce a anafylaxi (b) reakce respiračního ústrojí zahrnující astma, zhoršené astma, bronchospasmus nebo dyspnoi nebo (c) různé poruchy kůže zahrnující různé typy vyrážek, pruritus, kopřivku, purpuru, angioedém a, velmi vzácně, erythema multiforme a bulózní dermatitidu (včetně Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy).
Bylo popsáno zhoršení zánětů spojených s infekcí (např. rozvoj nekrotizující fasciitidy) v souvislosti s používáním NSAID. Pokud se vyskytnou známky infekce nebo dojde k jejich zhoršení během užívání přípravku Brufedol 400 mg, je doporučeno, aby pacient neprodleně navštívil lékaře.
Ve výjimečných případech se během infekce varicellou mohou vyskytnout těžké infekce kůže a měkkých tkání.
Klinické studie poukazuj í na to, že podávání ibuprofenu, obzvláště ve vysokých dávkách (2400 mg/den), může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody) (viz bod 4.4).
Ve spoj ení s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny edém, hypertenze a srdeční selhání.
Nežádoucí účinky, jejichž výskyt je v souvislosti s užitím ibuprofenu přinejmenším pravděpodobný, jsou rozděleny podle frekvence výskytu, definované podle MedDRA, a tříd orgánových systémů.
Jsou používány následující frekvenční skupiny: velmi časté ( >1/10), časté ( >1/100 až <1/10), méně časté (>1/1 000 až < 1/100), vzácné (>1/10 000 až < 1/1 000), velmi vzácné (< 1/10 000) a není známo (z dostupných údaj ů nelze určit).
Třída orgánových systémů |
Frekvence |
Nežádoucí účinek |
Infekce a infestace |
Méně časté |
rinitida |
Velmi vzácné |
aseptická meningitida | |
Poruchy krve a lymfatického systému |
Velmi vzácné |
Leukopenie, trombocytopenie, neutropenie, agranulocytóza, aplastická anémie a hemolytická anémie. První symptomy a známky mohou zahrnovat: horečku, bolesti v krku, povrchové vředy v ústech, chřipce podobné symptomy, závažné vyčerpání, krvácení a tvorba modřin bez známé příčiny. |
Poruchy imunitního systému |
Méně časté |
Reakce z přecitlivělosti, jako například kopřivka, purpura, exantém a astmatické záchvaty (někdy s hypotenzí). |
Vzácné |
syndrom lupus erythematodes | |
Velmi vzácné |
Závažné reakce z přecitlivělosti. Tyto symptomy mohou zahrnovat: edém obličeje, otok jazyka, vnitřní otok hltanu se zúžením dýchacích cest, dyspnoe, tachykardii a snížení tlaku krve až na hranici život ohrožujícího šoku. | |
Psychiatrické poruchy |
Méně časté | |
Vzácné |
Deprese, stav zmatenosti, halucinace | |
Poruchy nervového systému |
Časté |
bolesti hlavy, ospalost, neklid, závratě, nespavost, podrážděnost |
Méně časté |
parestezie | |
Vzácné |
optická neuritida | |
Poruchy oka |
Méně časté |
poruchy zraku |
Vzácné |
toxická neuropatie zrakového nervu | |
Poruchy ucha a labyrintu |
Časté | |
Méně časté |
poruchy sluchu | |
Velmi vzácné |
tinitus | |
Srdeční poruchy |
Velmi vzácné |
palpitace, srdeční selhání, infarkt myokardu, akutní edém plic, edém. |
Cévní poruchy
hypertenze
Velmi
vzácné
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy |
Méně časté | |
Gastrointestinální poruchy |
Časté |
dyspepsie, průjem, nauzea, zvracení, bolesti břicha, flatulence, zácpa, melena, hematemeza, gastrointestinální krvácení. |
Méně časté |
gastritida, dvanáctníkový vřed, žaludeční vřed, vředy v ústech, gastrointestinální perforace. | |
Velmi vzácné |
ezofagitida, pankreatitida, zúžení tenkého střeva | |
Není známo |
kolitida a Crohnova choroba | |
Poruchy jater a žlučových cest |
Méně časté |
Hepatitida, žloutenka, abnormální jaterní funkce |
Vzácné |
poranění jater | |
Velmi vzácné |
selhání jater | |
Poruchy kůže a podkožní tkáně |
Méně časté |
Vyrážka, kopřivka, pruritus, purpura, fotosenzitivní reakce |
Velmi vzácné |
bulózní dermatóza včetně Stevens-Johnsonova syndromu, toxické epidermální nekrolýzy a erythrema multiforme, exfoliativní dermatitida, alopecie, nekrotizující fasciitida | |
Poruchy ledvin a močových cest |
Velmi vzácné |
Tubulointersticiální nefritida, nefrotický syndrom a selhání ledvin, akutní selhání ledvin, nekróza papil (zvláště při dlouhodobém použití spojeném se zvýšenou hladinou urey v séru) |
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace |
Časté | |
Vzácné |
edém |
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv Srobárova 48 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
4.9 Předávkování Příznaky
U většiny pacientů, kteří užívají klinicky významné dávky NSAID, se vyvine maximálně nevolnost, zvracení, epigastrická bolest a vzácněji průjem. Může se také objevit tinnitus, bolesti hlavy, závratě, vertigo a gastrointestinální krvácení. Při závažněj ší otravě lze pozorovat toxické účinky v centrální nervové soustavě, které se projevují jako ospalost, občasné podráždění a dezorientace či kóma. Občas se u pacientů objevují křeče. U dětí se mohou vyvinout také myoklonní křeče. Při závažné otravě může dojít k metabolické acidóze a prodloužení protrombinového času a jeho mezinárodního normalizovaného poměru (INR), pravděpodobně v důsledku působení
11
cirkulujících faktorů srážlivosti. Může se objevit akutní selhání ledvin, poškození jater, hypotenze, útlum dýchání a cyanóza. U astmatiků existuje možnost exacerbace astmatu.
Léčba
Léčba musí být symptomatická a podpůrná a musí zahrnovat udržování průchodnosti dýchacích cest a sledování srdečních a vitálních známek až do úplné stabilizace. Vyprázdnění žaludku a orální podávání živočišného uhlí je indikováno, pokud se pacient dostaví do jedné hodiny po požití více než 400 mg na kg tělesné hmotnosti. Pokud bude ibuprofen už absorbovaný, je třeba podat alkalické látky, které podpoří vylučování kyselého ibuprofenu močí. Při déletrvajících nebo častých křečích je třeba podat intravenózně diazepam nebo lorazepam. Klinický stav pacienta může indikovat další opatření. Při astmatu je třeba podat bronchodilatancia. Není dostupné žádné specifické antidotum.
Funkce ledvin a jater je třeba pečlivě sledovat.
Po požití potenciálně toxických množství je pacienty třeba sledovat minimálně čtyři hodiny.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
Farmakoterapeutická skupina: nesteroidní protizánětlivá a protirevmatická léčiva, deriváty kyseliny propionové.
ATC kód: M01AE01
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Mechanismus účinku
Ibuprofen je nesteroidní antirevmatikum (NSAID), které má protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky. Zvířecí modely bolesti a zánětu indikují, že ibuprofen účinně inhibuje syntézu prostaglandinů. U lidí ibuprofen redukuje bolest, pravděpodobně vzniklou v důsledku nebo ve spojení se zánětem, otokem a horečkou. Ibuprofen vykazuje inhibiční účinek na syntézu prostaglandinů inhibicí aktivity cyklooxygenázy. Ibuprofen má navíc inhibiční účinek na agregaci destiček stimulovanou kolagenem nebo ADP (adenosin difosfátem).
Farmakodynamické účinky
Experimentální údaje poukazují na to, že ibuprofen při současném podávání s nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové může kompetitivně inhibovat její vliv na agregaci krevních destiček. Některé farmakodynamické studie ukazují, že pokud byla užita jednorázová dávka 400 mg ibuprofenu během 8 h před nebo do 30 min po podání kyseliny acetylsalicylové s rychlým uvolňováním (81 mg), došlo ke sníženému účinku kyseliny acetylsalicylové na tvorbu tromboxanu nebo agregaci destiček. Ačkoliv panuje určitá nejistota týkající se extrapolace těchto údajů na klinickou situaci, nelze vyloučit možnost, že pravidelné a dlouhodobé užívání ibuprofenu může snížit kardioprotektivní účinek nízké dávky kyseliny acetylsalicylové. Při občasném užití ibuprofenu není klinicky významný vliv pravděpodobný (viz bod 4.5).
Ibuprofen inhibuje syntézu prostaglandinů v děloze, čímž zmírňuje děložní kontrakce a snižuje nitroděložní tlak a množství prostaglandinů uvolňované do oběhu. Tyto změny jsou předpokládaným vysvětlením zmírnění menstruačních bolestí. Ibuprofen inhibuje syntézu renálních prostaglandinů, což může vést k renální nedostatečnosti, zadržování tekutin a riziku srdečného selhání pacienta (viz bod 4.3).
Prostaglandiny mají spojitost s ovulací a použití léčivých přípravků inhibujících syntézu prostaglandinů může ovlivňovat ženskou plodnost (viz body 4.4, 4.6 a 5.3).
Absorpce
Ibuprofen je rychle absorbován z gastrointestinálního traktu s biologickou dostupností 80 až 90%. Maximální koncentraci v séru dosahuje po 1,7 hodinách (medián) po podání ibuprofenu na lačno. Pokud je podán spolu s jídlem, jsou maximální sérové koncentrace o 34 % nižší a je jich dosaženo přibližně o 2 hodiny později, než když je užit nalačno. Potrava však výrazně neovlivňuje jeho celkovou biologickou dostupnost.
Distribuce
Ibuprofen je značně (z 99 %) vázán na plazmatické proteiny. Ibuprofen má malý distribuční objem v rozmezí 0,12 až 0,2 l/kg u dospělých.
Biotransformace
Ibuprofen je rychle metabolizován v játrech prostřednictvím cytochromu P450, zejména jeho formy CYP2C9, na dva primární neaktivní metabolity, 2-hydroxyibuprofen a 3-karboxyibuprofen. Po perorálním podání léku se o něco méně než 90 % perorální dávky ibuprofenu vyloučí do moči jako oxidativní metabolity a jejich glukuronidové konjugáty. Velmi malá část ibuprofenu se do moči vylučuje v nezměněném stavu.
Eliminace
K vylučování ledvinami dochází rychle a beze zbytku. Eliminační poločas ibuprofenu je přibližně 2 hodiny. Vylučování ibuprofenu je prakticky ukončeno do 24 hodin po podání poslední dávky.
Zvláštní skupiny pacientů
Starší pacienti
Pokud není přítomno postižení ledvin, existuj í pouze malé, klinicky nevýznamné rozdíly ve farmakokinetickém profilu a močové exkreci mezi mladými a staršími pacienty.
Děti
Systémová expozice ibuprofenu po podání terapeutických dávek dle hmotnosti (5 mg/ kg až 10 mg/kg tělesné hmotnosti) u dětí ve věku 1 roku a starších se jeví srovnatelná s dospělými.
Děti od 3 měsíců do 2,5 let vykazují, jak se zdá, vyšší distribuční objem (l/kg) a clearance (l/kg/h) ibuprofenu než děti ve věku od 2,5 do 12 let.
Porucha funkce ledvin
U pacientů s mírnou poruchou funkce ledvin byl hlášen vzrůst nevázaného (S)-ibuprofenu a dále vyšší hodnoty AUC u (S)-ibuprofenu a zvýšený enantiomerní poměr AUC (S/R ratio) ve srovnání se zdravými kontrolami.
V konečném stadiu selhání ledvin u pacientů na dialýze je průměrná nevázaná frakce ibuprofenu přibližně 3 % ve srovnání s 1 % u zdravých dobrovolníků. Závažné poškození renálních funkcí může vést ke kumulaci metabolitů ibuprofenu. Význam tohoto účinku není znám. Metabolity mohou být odstraněny hemodialýzou (viz bod 4.2, 4.3 a 4.4).
Porucha funkce jater
Alkoholické poškození jater spolu s mírnou až středně těžkou insuficiencí jater nevedlo k podstatným změnám ve farmakokinetických parametrech.
U cirhotických pacientů s mírně až středně těžkou insuficiencí jater (Child-Pughovo skóre 6 až 10) léčených racemátem ibuprofenu bylo pozorováno v průměru 2násobné prodloužení poločasu a enantiomerní poměr AUC (S/R ratio) byl signifikantně nižší ve srovnání se zdravými kontrolami, což naznačuje postižení metabolické inverze (R)-ibuprofenu na aktivní enantiomer ibuprofenu, (S)-ibuprofen (viz body 4.2, 4.3 a 4.4).
Předklinická bezpečnost ibuprofenu je ověřena jeho dlouhodobým a širokým použitím v klinické praxi.
Subchronická a chronická toxicita ibuprofenu se při testech na zvířatech projevila především postižením v oblasti žaludku atvorbou vředů.
In vitro ani in vivo testy nevykázaly žádné klinicky významné známky mutagenicity ibuprofenu. U myší a potkanů nebyly pozorovány žádné kancerogenní účinky.
U králíků ibuprofen inhibuje ovulaci a u více druhů zvířat (králík, potkan a myš) narušuje implantaci. V reprodukčních testech na potkanech a králících ibuprofen procházel placentou. Při užití dávek toxických pro matku docházelo častěji k tvorbě malformací (např. defektům ventrikulárního septa).
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Uhličitan sodný bezvodý Sodná sůl kroskarmelózy Kyselina jablečná Mikrokrystalická celulóza Sodná sůl sacharinu Hydrogenuhličitan sodný Sacharóza Povidon
Pomerančové aroma Natrium-lauryl-sulfát
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25° C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.
6.5 Druh obalu a obsah balení Zatavený vrstvený sáček (papír/PE/Al/PE).
Velikost balení: 12, 15, 20, 30 nebo 40 sáčků. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
BGP Products Czech Republic s.r.o., Praha, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A):
29/289/13-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
10.7.2013
10. DATUM REVIZE TEXTU
22.2.2016
15