Příbalový Leták

Brufedol 200 Mg Šumivé Granule

Informace pro variantu: Šumivé Granule (30,200mg), Šumivé Granule (12,200mg), Šumivé Granule (20,200mg), zobrazit další variantu

Sp.zn.sukls156050/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Brufedol 200 mg šumivé granule

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden sáček obsahuje ibuprofenum 200 mg.

Jeden sáček obsahuje 333,4 mg sacharosy a 50 mg sodíku. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Šumivé granule.

Bílé granule.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Tento přípravek je indikován k symptomatické léčbě mírné až středně silné bolesti, jako je například bolest hlavy, menstruační bolest, bolest zubů a k potlačení horečky a bolesti doprovázející akutní záněty horních cest dýchacích.

4.2    Dávkování a způsob podání

Určeno k perorálnímu a pouze krátkodobému užívání.

Výskyt nežádoucích účinků lze minimalizovat podáváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou k potlačení příznaků onemocnění (viz bod 4.4).

Dávka ibuprofenu závisí na věku a hmotnosti pacienta. Maximální jednorázová denní dávka pro dospělé a dospívající nesmí překročit 400 mg ibuprofenu. Více než 400 mg jednorázově nemá lepší analgetický účinek.

Pokud při léčbě symptomy onemocnění nadále přetrvávají nebo se zhoršují, nebo pokud by bylo potřeba užívat přípravek Brufedol 200 mg šumivé granule déle než 3 dny v případě horečky a 5 dnů při léčbě bolesti, měl by dospělý pacient navštívit svého lékaře a poradit se s ním.

Tento přípravek je vhodný pro dospělé a pro děti s tělesnou hmotností nad 30 kg (ve věku nad 8 let).

Dospělí a dospívající > 40 kg:

Počáteční dávka, 200 mg nebo 400 mg ibuprofenu. V případě potřeby lze užít další dávky v množství 1 nebo 2 sáčky (200 mg až 400 mg ibuprofenu).

Délka intervalu mezi jednotlivými dávkami musí být alespoň 4 hodiny. V průběhu 24 hodin by se nikdy neměla překročit celková dávka 1200 mg ibuprofenu.

Tělesná hmotnost

Počet sáčků na jednu dávku

Počet sáčků na maximální denní dávku

>40kg

Dospívající, dospělí a starší osoby

1 nebo 2 sáčky (odpovídá 200 mg nebo 400 mg ibuprofenu)

6 sáčků (odpovídá 1200 mg ibuprofenu)

Pokud je u dospívajících nutné podávat tento léčivý přípravek déle než 3 dny nebo pokud se zhorší symptomy onemocnění, je třeba vyhledat lékaře.

Děti >30 kg (ve věku nad 8 let) :

Přípravek Brufedol 200 mg šumivé granule by měl být používán pouze u dětí s tělesnou hmotností vyšší než 30 kg. Maximální celková denní dávka ibuprofenu je 20 mg na kilogram tělesné hmotnosti. Tato celková dávka se rozděluje do 3 samostatných dávek, s intervalem mezi dávkami 6 až 8 hodin. Maximální doporučená denní dávka by se neměla překračovat. V průběhu 24 hodin by nikdy neměla být překročena celková dávka 600 mg ibuprofenu. Při podávání přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule dětem je potřeba dodržovat následující instrukce o dávkování:

Tělesná hmotnost

Počet sáčků na jednu dávku

Počet sáčků na maximální denní dávku

Děti s tělesnou hmotností 30 kg - 39 kg (ve věku 8-12 let)

1 sáček (odpovídá 200 mg ibuprofenu)

3 sáčky (odpovídá 600 mg ibuprofenu)

Potřebuje-li dětský pacient užívat tento přípravek déle než 3 dny nebo dojde-li ke zhoršení symptomů onemocnění, doporučuje se konzultace s lékařem.

Pacientům s citlivým žaludkem se doporučuje užívat Brufedol 200 mg šumivé granule spolu s jídlem. V případě užití přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule krátce po jídle, může být nástup jeho účinků opožděn. Pokud k tomuto dojde, nesmí pacient užívat větší množství přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule, než se doporučuje v bodě 4.2 a nesmí užít další dávku, dokud neuplynul doporučený interval do následující dávky.

Přípravek Brufedol 200 mg šumivé granule není vhodný pro děti, které jsou mladší než 8 let anebo s tělesnou hmotností nižší než 30 kg.

Starší osoby

Není nutná žádná zvláštní úprava dávkování. Nicméně, vzhledem k existujícímu profilu možných nežádoucích účinků (viz bod 4.4), se doporučuje monitorovat starší osoby obzvláště pečlivě.

Osoby s poruchou funkce ledvin

V    případě pacientů s mírnou až středně závažnou poruchou funkce ledvin není nutné snižování dávek (ohledně pacientů s těžkou renální insuficiencí si prosím pročtěte bod 4.3).

Osoby s poruchou funkce jater

V    případě pacientů s mírným až středně závažnou poruchou funkce jater není nutné snižování dávek (ohledně pacientů s těžkou jaterní dysfunkcí si prosím pročtěte bod 4.3).

Způsob podání

Rychlejšího účinku lze dosáhnout podáním dávky na lačný žaludek. U pacientů s citlivým žaludkem je doporučeno užívat ibuprofen spolu s jídlem.

Šumivé granule je potřeba smíchat s vodou, aby vznikl šumivý nápoj s pomerančovou příchutí. Obsah sáčku se vysype do zhruba 125 ml vody, zamíchá, a jakmile šumění ustane, nápoj je připraven k okamžité spotřebě. Obsah sáčku nelze rozdělit na více dávek a při užití přípravku by měl být vždy použit celý obsah sáčku. Po užití přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule se může vyskytnout přechodné pálení v ústech nebo v krku; je potřeba zkontrolovat, zda granule byly rozpuštěny v dostatečném množství vody.

Určeno k perorálnímu podání.

4.3 Kontraindikace

Známá hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku uvedenou v bodě 6.1.

Aktivní nebo anamnesticky rekurentní peptický vřed/hemoragie (dvě nebo více epizod prokázané ulcerace nebo krvácení)

Anamnéza gastrointestinálního krvácení nebo perforace ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky.

Ibuprofen by neměl být podáván pacientům, u kterých se již v minulosti objevily hypersenzitivní reakce (např. bronchospasmus, astma, kopřivka, angioedém nebo rinitida) po užití ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylové nebo jiných nesteroidních antirevmatik.

Těžké jaterní selhání.

Těžké srdeční selhání (třída IV dle NYHA) nebo ischemická choroba srdeční.

Těžké selhání ledvin (glomerulární filtrace nižší než 30 ml/min).

Stavy se zvýšenou tendencí ke krvácení nebo aktivní krvácení.

Těžká dehydratace (způsobená zvracením, průjmy nebo nedostatečným příjmem tekutin).

Porucha hematopoézy neznámého původu.

Třetí trimestr těhotenství (viz bod 4.6.).

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Výskyt nežádoucích účinků lze minimalizovat užíváním nejnižší účinné dávky po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků onemocnění (viz bod 4.2 a níže uvedené gastrointestinální a kardiovaskulární účinky).

Zvláštní opatrnosti je třeba u pacientů, kteří trpí určitými potížemi, které by se mohly ještě zhoršit:

•    Systémový lupus erythematodes a smíšené onemocnění pojivové tkáně - zvýšené riziko aseptické meningitidy (viz níže a bod 4.8).

•    Gastrointestinální poruchy a chronická zánětlivá onemocnění střev (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba) (viz bod 4.8).

•    Porucha funkce ledvin (viz bod 4.3 a bod 4.8).

•    Jaterní dysfunkce (viz bod 4.3 a bod 4.8).

•    Bezprostředně po závažném chirurgickém zákroku.

•    Porucha hematopoézy.

•    Poruchy krevní srážlivosti.

•    U pacientů s hypertenzí a/nebo    srdečními    potížemi může dojít ke zhoršení funkcí ledvin

(viz bod 4.3 a bod 4.8).

•    U pacientů, u kterých se projevila hypersenzitivní nebo alergická reakce, by užití přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule mohlo představovat zvýšené riziko vzniku další hypersenzitivní reakce.

Zvýšené riziko alergických reakcí existuje i u pacientů, kteří trpí sennou rýmou, nosními polypy nebo chronickou obstrukční plicní nemocí. Takové reakce se mohou projevovat jako astmatické záchvaty (tzv. analgetické astma), Quinckeho edém nebo kopřivka.

Podobně jako jiná nesteroidní antirevmatika může i ibuprofen maskovat příznaky infekce.

Existují důkazy o tom, že léky, které inhibují cyklooxygenázy/syntézu prostaglandinů mohou poškodit ženskou fertilitu tím, že ovlivňují ovulaci. Tento účinek je reverzibilní a odezní po ukončení léčby.

Vzhledem k možné potenciaci účinků je třeba se vyhýbat současnému podávání ibuprofenu a jiných nesteroidních antirevmatik, a to včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2 (viz bod 4.5).

Přípravek Brufedol 200 mg šumivé granule obsahuje 50 mg sodíku. Tuto skutečnost je nutné vzít v úvahu u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku.

Tento přípravek obsahuje sacharózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukózy a galaktózy nebo sacharózo-izomaltázové insuficiencí by tento přípravek neměli užívat.

Starší osoby

U starších pacientů je zvýšený výskyt nežádoucích účinků na nesteroidní antirevmatika, zejména gastrointestinálního krvácení a perforací, které mohou být fatální.

Kardiovaskulární účinky

Zvláštní opatrnosti (porada pacienta s lékařem nebo s lékárníkem) je potřeba před zahájením léčby u pacientů s anamnézou hypertenze a/nebo srdečního selhání, protože v souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny případy retence tekutin a edémů.

Klinické studie poukazují na to, že podávání ibuprofenu, obzvláště ve vysokých dávkách (2400 mg/den), může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody). Epidemiologické studie nepoukazují na zvýšené riziko arteriálních trombotických příhod při podávání nízkých dávek ibuprofenu (např.

< 1200 mg/den).

Pacienti s nekontrolovanou hypertenzí, kongestivním srdečním selháním (NYHA II-In), prokázanou ischemickou chorobou srdeční, onemocněním periferních tepen a/nebo cerebrovaskulárním onemocněním smí být léčeni ibuprofenem pouze po důkladném zvážení a je třeba se vyhnout podávání vysokých dávek (2400 mg/den).

Obdobně je třeba zvážit zahájení dlouhodobé léčby u pacientů s rizikovými faktory pro kardiovaskulární choroby (např. hypertenze, hyperlipidemie, diabetes mellitus, kouření), zejména pokud je nutné podávat vysoké dávky ibuprofenu (2400 mg/den).

Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace

Gastrointestinální krvácení, ulcerace a perforace, které mohou být fatální, byly hlášeny při užívání všech nesteroidních antirevmatik, a to kdykoliv během léčby, s varujícími příznaky, ale i bez nich, i bez předchozí anamnézy závažných gastrointestinálních příhod.

Riziko gastrointestinálního krvácení, ulcerací a perforací stoupá se zvyšující se dávkou nesteroidních antirevmatik u pacientů s anamnézou vředů, zejména pokud byly komplikovány krvácením nebo perforací (viz bod 4.3), a u starších osob. Tito pacienti by měli zahajovat léčbu nejnižší možnou dávkou. U těchto pacientů, ale i u pacientů, u kterých je potřeba současně podávat nízké dávky kyseliny acetylsalicylové nebo jiné léčivé přípravky zvyšující gastrointestinální riziko (viz níže a bod 4.5), je vhodné zvážit kombinovanou léčbu s protektivními látkami (např. misoprostolem nebo inhibitory protonové pumpy).

Pacienti s anamnézou gastrointestinální toxicity, obzvláště ve starším věku, musí být poučeni, aby včas hlásili všechny neobvyklé abdominální symptomy (zejména gastrointestinální krvácení), a to především na počátku léčby.

Zvláštní opatrnost je doporučována u pacientů, kterým jsou současně podávány léky, které by mohly zvyšovat riziko ulcerací nebo krvácení, jako jsou například perorálně podávané kortikosteroidy, antikoagulancia jako warfarin, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu nebo antiagregancia, jako je například kyselina acetylsalicylová) (viz bod 4.5).

Pokud se během léčby ibuprofenem objeví u pacienta gastrointestinální krvácení nebo ulcerace, musí být léčba ukončena.

Nesteroidní antirevmatika musí být podávána s opatrností pacientům s anamnézou gastrointestinálních onemocnění, jako jsou např. ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba, protože by se mohl jejich stav touto léčbou zhoršit (viz bod 4.8).

Účinky na ledviny

Ibuprofen může způsobit zadržování sodíku, draslíku a tekutin v souvislosti s jeho účinkem na ledvinnou perfúzi i u pacientů, kteří v minulosti netrpěli ledvinnými poruchami. Tento účinek může u predisponovaných pacientů vést k tvorbě edémů nebo dokonce srdečního selhávání a hypertenze.

Stejně jako u jiných nesteroidních antirevmatik má dlouhodobé podávání ibuprofenu zvířatům za následek nekrózu renálních papil a další patologické změny ledvin. U lidí byl hlášen výskyt akutní intersticiální nefritidy doprovázené hematurií, proteinurií a občas také nefrotickým syndromem. Renální toxicita byla také pozorována u pacientů, u kterých se na udržování průtoku krve ledvinami svou kompenzační funkcí významně podílejí renální prostaglandiny. U těchto pacientů může podávání nesteroidních antirevmatik způsobit v závislosti na dávce pokles tvorby prostaglandinů a sekundárně vést ke snížení renální perfúze, což může urychlit manifestaci renální dekompenzace. Nejohroženější skupinou jsou pacienti s poruchou renálních funkcí, srdečním selháním, poruchou funkce jater a pacienti užívající diuretika, inhibitory ACE a starší pacienti. Po vysazení léčby nesteroidními antirevmatiky obvykle dojde k návratu do stavu před léčbou.

U dehydratovaných pacientů, zvláště pokud se jedná o děti nebo o starší osoby, je potřeba postupovat opatrně. U dehydrovaných dětí, dospívajících a starších lidí existuje riziko poruchy funkce ledvin.

Obecně lze konstatovat, že časté užívání léků proti bolesti, zvláště pokud jde o kombinování několika různých léčivých látek proti bolesti, může vést k trvalému poškození ledvin s rizikem jejich selhání (analgetická nefropatie). Riziko takového poškození se zvyšuje při fyzické námaze, která je doprovázena ztrátou soli a dehydratací. Proto je potřeba se fyzické námaze vyhýbat.

Respirační poruchy

Zvýšené opatrnosti je potřeba při podávání ibuprofenu pacientům trpícím bronchiálním astmatem nebo s bronchiálním astmatem, chronickou rýmou, sinusitidu, nosními polypy, adenoidní vegetací nebo alergickými nemocemi v anamnéze, protože bylo hlášeno, že NSAID mohou urychlit bronchospasmus, kopřivku nebo angioedém u těchto pacientů.

Dermatologické účinky

Velmi vzácně byly ve vztahu k léčbě nesteroidními antirevmatiky hlášeny závažné kožní reakce, z nichž některé byly fatální, včetně exfoliativní dermatitidy, Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy (viz bod 4.8). Těmito reakcemi jsou nejvíce ohroženi pacienti na počátku léčby, začátek reakce se nejčastěji objevuje během prvního měsíce léčby. Při prvních známkách výskytu kožní vyrážky, poškození sliznic nebo jakýchkoli jiných příznaků hypersenzitivity musí být Ibuprofen vysazen.

Výjimečně mohou být plané neštovice příčinou závažných infekčních komplikací kůže a měkkých tkání. V současné době nelze vyloučit, že by nesteroidní antirevmatika nepřispívala ke zhoršení těchto infekčních komplikací. Proto se v případě planých neštovic doporučuje neužívat přípravek Brufedol 200 mg šumivé granule.

Alergické reakce

Závažné akutní hypersenzitivní reakce (například anafylaktický šok) bývají hlášeny jen velmi vzácně. Při prvních známkách výskytu jakékoli hypersenzitivní reakce po užití/podání přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule se léčba musí ukončit. Opatření nutná z lékařského hlediska, musí být zahájena odborným personálem v souladu s existujícími symptomy.

Opatrnost je zapotřebí u pacientů, kteří mají hypersenzitivitu nebo alergické reakce na ostatní látky v anamnéze, protože mohou být vystaveni většímu riziku hypersenzitivních reakcí, které se vyskytují při podávání ibuprofenu.

Ostatní preventivní opatření

Ibuprofen, léčivá látka přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule, může dočasně inhibovat funkci krevních destiček (agregaci trombocytů) a prodloužit čas krvácení. Z tohoto důvodu se doporučuje pečlivě monitorovat všechny pacienty s poruchou krevní srážlivosti nebo jsou na antikoagulační léčbě.

Při dlouhodobé léčbě přípravkem Brufedol 200 mg šumivé granule je nutná pravidelná kontrola jaterních hodnot, funkce ledvin a krevního obrazu.

V některých případech byly u pacientů s existujícími autoimunitními onemocněními (např. systémovým lupus erythematodes a smíšenou poruchou pojivové tkáně) během léčby ibuprofenem pozorovány symptomy aseptické meningitidy, jako například ztuhlý krk, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, horečka a dezorientace.

Při dlouhodobém užívání léků proti bolesti se mohou vyskytnout bolesti hlavy, které nesmí být léčeny zvýšenými dávkami léčivého přípravku.

Současná konzumace alkoholu s nesteroidními antirevmatiky může zesílit nežádoucí účinky vyvolané léčivou látkou a to obzvláště ty, které postihují gastrointestinální trakt nebo centrální nervový systém.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Zvláštní pozornosti je třeba věnovat pacientům, kteří jsou léčeni některým z následujících přípravků, protože u některých pacientů byly hlášeny interakce:

Konkomitantní užívání ibuprofenu s:

Možné účinky:

Diuretika, inhibitory ACE, beta-blokátory a antagonisté angiotenzinu II

Nesteroidní antirevmatika mohou snižovat účinek těchto léků. Diuretika a ACE-inhibitory mohou zvýšit riziko nefrotoxicity nesteroidních antirevmatik. U některých pacientů se sníženou funkcí ledvin (např. u dehydratovaných pacientů nebo starších pacientů se sníženou funkcí ledvin) může souběžné užívání ACE inhibitoru, beta-blokátoru nebo antagonisty angiotenzinu II a látek, které inhibují cyklooxygenázu, vést k dalšímu zhoršování funkce ledvin, včetně případného akutního selhání ledvin, které je obvykle reverzibilní. Při podávání této kombinace je proto zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti, zvláště u starších lidí.

Pacienti by měli být dobře hydratovaní a je třeba zvážit sledování parametrů funkce ledvin na počátku kombinované terapie a dále v pravidelných intervalech.

Souběžné užívání ibuprofenu a draslík šetřících diuretik nebo ACE-inhibitorů může způsobit hyperkalémii (doporučuje se sledovat sérový draslík).

Digoxin

Užívání nesteroidních antirevmatik může vést k exacerbaci srdečního selhání, ke snížení rychlosti glomerulární filtrace a ke zvýšení hladiny kardioglykosidů (např. digoxinu) v plazmě. Současné užívání přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule a digoxinových přípravků může mít za následek zvýšení hladiny těchto léčivých přípravků v séru. Při souběžném užívání delším než 4 dny je třeba zvážit provedení kontroly

koncentrace digoxinu v séru.

Lithium

Současné užívání přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule a přípravků obsahujících lithium může mít za následek zvýšení hladiny těchto léčivých přípravků v séru. Při souběžném užívání delším než 4 dny je třeba zvážit provedení kontroly koncentrace lithia v séru.

Methotrexát

NSAID inhibují tubulární sekreci methotrexátu a mohou způsobit metabolické interakce, jejichž výsledkem je snížená clearance methotrexátu. Podávání přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule během 24 hodin před podáním nebo po podání methotrexátu může vést ke zvýšeným koncentracím methotrexátu a ke zvýšení jeho toxického účinku.

Proto je třeba se vyvarovat souběžnému užívání NSAID a vysokých dávek methotrexátu. I při léčbě nízkými dávkami methotrexátu je stále nezbytné zvažovat potenciální rizika interakce, zejména u pacientů s poruchou funkce ledvin. Při kombinované léčbě je třeba vždy sledovat renální funkce.

Ciclosporin

Riziko poškození ledvin vlivem ciclosporinu, se zvyšuje při současném podávání s některými nesteroidními antirevmatiky. Tento účinek nelze vyloučit ani pro kombinaci ciclosporinu s ibuprofenem.

Mifepriston

Následkem antiprostaglandinových vlastností nesteroidních antirevmatik, včetně kyseliny acetylsalicylové, může teoreticky dojít ke snížení účinnosti tohoto léčivého přípravku. Existují omezené důkazy, které naznačují, že podávání nesteroidních antirevmatik ve stejný den, kdy došlo k podání prostaglandinu, nemá žádný vliv na účinky mifepristonu nebo prostaglandinu na cervikální zrání a na děložní kontraktilitu a nesnižuje klinickou účinnost umělého ukončení těhotenství.

Kortikosteroidy

Přípravek Brufedol 200 mg šumivé granule by měl být užíván s opatrností v kombinaci s kortikosteroidy, protože může dojít ke zvýšení rizika výskytu nežádoucích účinků, zejména v gastrointestinálním traktu (gastrointestinální ulcerace a krvácení) (viz bod 4.3 a bod 4.4).

Antikoagulancia

Nesteroidní antirevmatika mohou zesílit účinky antikoagulancií, jako je například warfarin (viz bod 4.4). V případě souběžné léčby se doporučuje sledování koagulace.

Kyselina acetylsalicylová

Současné podávání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové se obecně nedoporučuje vzhledem k možnosti zvýšeného výskytu nežádoucích účinků. Preklinické údaje poukazují na to, že ibuprofen při současném podávání s nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové může kompetitivně inhibovat její vliv na agregaci krevních destiček. Ačkoliv panuje určitá nejistota týkající se extrapolace těchto údajů na klinickou situaci, nelze vyloučit možnost, že pravidelné a dlouhodobé užívání ibuprofenu může snížit kardioprotektivní účinek nízké dávky kyseliny acetylsalicylové. Při občasném užití ibuprofenu není klinicky významný vliv pravděpodobný (viz bod 5.1).

Sulfonylurea

U pacientů léčených sulfonylureou, kterým je podáván ibuprofen, jsou vzácně hlášeny případy hypoglykémie. Jako preventivní opatření při konkomitantním užívání těchto přípravků se doporučuje sledovat hladiny glykemie.

Zidovudin

Při podávání nesteroidních antirevmatik spolu se zidovudinem se zvyšuje riziko hematologické toxicity. U HIV(+) hemofiliků, kterým je současně podáván zidovudin a ibuprofen existují důkazy o vyšším riziku hemartróz a hematomů. Doporučuje se provést stanovení krevního obrazu 1 - 2 týdny po zahájení souběžného užívání.

Jiná nesteroidní antirevmatika, včetně salicylátů a selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2

Následkem jejich synergického působení může současné podávání několika nesteroidních antirevmatik vést ke zvýšení rizika vzniku gastrointestinálních vředů a krvácení. Současnému užívání ibuprofenu a dalších nesteroidních antirevmatik je tedy třeba se vyhýbat (viz bod 4.4).

Aminoglykosidy

Nesteroidní antirevmatika mohou snižovat vylučování aminoglykosidů.

Cholestyramin

Současné podávání ibuprofenu a cholestyraminu může vést ke snížené absorpci ibuprofenu v gastrointestinálním traktu. Nicméně klinický význam tohoto vzájemného působení zatím není znám. Tyto léčivé přípravky se musí podávat s odstupem alespoň dvou hodin.

Tacrolimus

Jsou-li oba léčivé přípravky podávány současně, zvyšuje to riziko nefrotoxicity.

Protidestičkové léky

(např. klopidogrel a

tiklopidin)

Zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4). NSAID se nesmí používat v kombinaci s tiklopidinem z důvodu rizika aditivního účinku na inhibici funkce krevních destiček.

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)

Zvýšené riziko gastrointestinálního krvácení (viz bod 4.4).

Rostlinné extrakty

Extrakt z ginkgo biloby (jinanu dvoulaločného) může při souběžném užívání s nesteroidními antirevmatiky zvyšovat riziko krvácení.

Chinolonová antibiotika

Údaje získané při podávání těchto přípravků zvířatům naznačují, že nesteroidní antirevmatika mohou zvyšovat riziko vzniku křečí způsobených chinolinovými antibiotiky. U pacientů užívajících nesteroidní antirevmatika a chinoliny může dojít ke zvýšení rizika vzniku křečí.

Inhibitory CYP2C9

Současné podávání ibuprofenu a inhibitorů CYP2C9 může zvýšit expozici ibuprofenu (substrát CYP2C9). Ve studii s vorikonazolem a flukonazolem (inhibitory CYP2C9) byla zjištěna zvýšená expozice S(+)-ibuprofenu přibližně o 80 až 100 %. Při současném podávání silných inhibitorů CYP2C9 je třeba zvážit snížení dávky ibuprofenu, zejména pokud jsou podávány vysoké dávky ibuprofenu současně s vorikonazolem nebo flukonazolem.

Phenytoin

Současné užívání preparátu Brufedol 200 mg šumivé granule a phenytoinových přípravků může mít za následek zvýšení hladiny těchto léčivých přípravků v séru. Při správném užívání

těchto přípravků (maximálně po dobu 4 dnů) není zpravidla třeba provádět kontrolu hladin phenytoinu v séru.

Probenecid a sulfinpyrazon

Léčivé přípravky, které obsahují probenecid nebo sulfinpyrazon mohou zpomalit vylučování ibuprofenu.

Kalium šetřící diuretika

Současné podávání přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule a kalium šetřících diuretik může vést k hyperkalémii (doporučuje se provádět kontrolu hladiny draslíku v séru).

Alkohol

Použití ibuprofenu u osob s chronickou konzumací alkoholu (14 až 20 nápojů týdně a více) je třeba zabránit z důvodu zvýšeného rizika významných gastrointestinálních nežádoucích účinků, včetně krvácení.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Fertilita

Užívání ibuprofenu může narušovat plodnost a nedoporučuje se proto u žen, které plánují otěhotnět. U žen, které mají potíže s početím nebo které podstupují vyšetření neplodnosti, je třeba zvážit vysazení ibuprofenu (viz bod 4.4).

Těhotenství

Inhibice syntézy prostaglandinů může mít nežádoucí vliv na těhotenství a/nebo na vývoj embrya/plodu. Data z epidemiologických studií naznačují zvýšené riziko potratů, srdečních malformací a gastrochízy při užívání inhibitorů syntézy prostaglandinů v raných stádiích těhotenství. Předpokládá se, že se riziko zvyšuje s dávkou a trváním terapie. U zvířat se prokázalo, že podávání inhibitorů syntézy prostaglandinů vede ke zvýšení pre- a postimplantačních ztrát a k embryo/fetální letalitě. Navíc byla hlášena zvýšená incidence různých malformací, včetně kardiovaskulárních, u zvířat, kterým byly podány inhibitory syntézy prostaglandinů v průběhu organogenetického období.

Ibuprofen by neměl být nikdy podáván v průběhu prvního a druhého trimestru těhotenství, pokud to není zcela nezbytné. Pokud je ibuprofen užíván ženou, která si přeje otěhotnět nebo ženou v prvním nebo v druhém trimestru těhotenství, musí být dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší.

Všechny inhibitory syntézy prostaglandinů mohou během třetího trimestru těhotenství

vystavovat:

plod:

-    kardiopulmonální toxicitě (s předčasným uzavřením ductus arteriosus a pulmonální hypertenzí),

-    renální dysfunkci, která může vést až k renálnímu selhání s oligohydramnion. matku a novorozence na konci těhotenství:

-    potenciálnímu prodloužení doby krvácení, jde o antiagregační účinek, který se může objevit i při velmi nízkých dávkách,

-    inhibici děložních kontrakcí vedoucí k opožděnému nebo prodlouženému průběhu porodu. Proto je ibuprofen kontraindikován v posledním trimestru těhotenství.

Kojení

Ibuprofen je vylučován do mateřského mléka. Nicméně, při užívání terapeutických dávek v průběhu krátkodobé léčby je riziko ovlivnění kojence nepravděpodobné. V případě, že je předepsána delší léčba, je třeba zvážit včasné odstavení dítěte.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Po užití nesteroidních antirevmatik se mohou objevit nežádoucí účinky, jako jsou závratě, malátnost, únava a poruchy zraku. V případě výskytu těchto nežádoucích účinků by pacienti neměli řídit ani by neměli obsluhovat jakékoli stroje. V kombinaci s alkoholem toto doporučení platí ještě ve vyšší míře.

4.8    Nežádoucí účinky

Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky jsou gastrointestinální. Objevit se mohou peptické vředy, perforace nebo gastrointestinální krvácení, někdy fatální, a to zejména u starších osob. Po podání přípravku byla hlášena nevolnost, zvracení, průjem, flatulence, zácpa, dyspepsie, abdominální bolesti, meléna, hemateméza, ulcerózní stomatitida a exacerbace kolitidy a Crohnovy choroby (viz bod 4.4). Méně často byla pozorována gastritida.

Nežádoucí účinky jsou převážně závislé na dávce. Na rozsahu dávky a době trvání léčby je především závislé riziko vzniku gastrointestinálního krvácení. Další známé rizikové faktory uvádí bod 4.4.

Hypersenzitivita: Po užití nesteroidních antirevmatik byly hlášeny hypersenzitivní reakce. Tyto zahrnují (a) nespecifické alergické reakce a anafylaxe (b) reakce dýchací soustavy, včetně astmatu, zhoršení astmatu, bronchospasmatu nebo dyspnoe, a (c) různé kožní poruchy, včetně vyrážek různých typů, svědění, kopřivky, purpury, angioedémů a ve vzácnějších případech, exfoliativní a bulózní dermatitidy (včetně Stevens-Johnsonova syndromu, toxické epidermální nekrolýzy a erythemi multiforme).

Bylo popsáno zhoršení zánětů souvisejících s infekcí (např. rozvinutí nekrotisující fascitidy) v souvislosti s užíváním NSAID. Pokud se objeví příznaky infekce nebo se zhorší během užívání ibuprofenu, pacientovi se doporučuje okamžitě se poradit s lékařem.

Ve výjimečných případech se mohou objevit závažné kožní infekce a během infekce varicelou se mohou objevit komplikace postihující měkké tkáně.

Zde uvádíme všechny nežádoucí příhody, které přinejmenším mohou souviset s ibuprofenem, a to dle četnosti výskytu a tříd orgánových systémů podle MedDRA. Nežádoucí účinky byly zařazeny do kategorií četnosti výskytu následovně: velmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), méně časté (>1/1,000 až <1/100), vzácné (>1/10,000 až <1/1,000), velmi vzácné (<1/10,000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Třídy orgánových systémů

Četnost

výskytu

Nežádoucí reakce

Infekce a infestace

Méně časté

Rinitida

Velmi

vzácné

Aseptická meningitida

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi

vzácné

Leukopenie, trombocytopenie, neutropenie, agranulocytóza, aplastická anémie a hemolytická anémie

Prvními příznaky jsou: horečka, bolest v krku, superficiální vředy v ústech, symptomy podobné chřipce, těžké vyčerpání, neobjasněné krvácení a tvorba modřin.

Poruchy imunitního systému

Méně časté

Hypersenzitiviní reakce jako utikarie, pruritus, purpura a exantém stejně jako záchvat astmatu (občas s hypotenzí)

Vzácné

Syndrom Lupus erythematosus

Velmi

vzácné

Závažné hypersenzitivní reakce Mezi možné symptomy patří: otoky obličeje, jazyka a hrtanu, dyspnoe, tachykardie, hypotenze (anafylaxe, angioedém nebo těžký šok).

Psychiatrické poruchy

Méně časté

Insomnie, anxieta

Vzácné

Deprese, stavy zmatenosti, halucinace

Poruchy nervového systému

Časté

Bolesti hlavy, somnolence závratě, agitace, podrážděnost

Méně časté

parastézie

Vzácné

Optická neuritida

Poruchy oka

Méně časté

Poruchy zraku

Vzácné

Toxická neuropatie optického nervu

Poruchy ucha a labyrintu

Méně časté

Porucha sluchu

Vzácné

Tinnitus, vertigo

Srdeční poruchy

Velmi

vzácné

Srdeční selhání, infarkt myokardu (viz bod 4.4.), palpitace, akutní plicní edém

Cévní poruchy

Velmi

vzácné

Hypertenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Méně časté

Astma, bronchospasmus, dyspnoe

Gastrointestinální poruchy

Časté

Dyspepsie, průjem, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, flatulance, zácpa, meléna, hemateméza, silné gastrointestinální krvácení

Méně časté

Gastritida, dvanácterníkový vřed, žaludeční vředy, ulcerace v dutině ústní, gastrointestinální perforace

Velmi

vzácné

Pankreatitida, ezofagitida, zúžení tenkého střeva

Četnost výskytu není známa

Kolitida a Crohnova choroba

Poruchy jater a žlučových cest

Méně časté

Hepatitida, žloutenka, abnormální funkce jater

Vzácné

Poškození jater

Velmi

vzácné

Jaterní selhání

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Méně časté

Vyrážka, kopřivka, svědění, purpura, fotosenzitivní reakce

Velmi

vzácné

Bulózní dermatóza, včetně Stevens-Johnsonova syndromu, toxické epidermální nekrolýzy a erythemi multiforme, exfoliativní dermatitida, alopecie, nekrotizující fascitida

Poruchy ledvin a močových cest

Velmi

vzácné

Tubulointersticiální nefritida, nefrotický syndrom a selhání ledvin Akutní selhání ledvin, papilární nekróza (zvláště u dlouhodobého užívání) spojovaná se zvýšeným množstvím urey v séru

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Únava

Vzácné

Edémy

Klinické studie poukazují na to, že podávání ibuprofenu, obzvláště ve vysokých dávkách (2400 mg/ den) může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody) (viz bod 4.4).

V souvislosti s léčbou nesteroidními antirevmatiky byly hlášeny edémy, hypertenze, srdeční selhání a zhoršení ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby.

Po užití přípravku Brufedol 200 mg šumivé granule můžete pociťovat přechodné pálení v ústech nebo v krku.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Srobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

4.9 Předávkování

Toxicita

Ani u dětí, ani u dospělých nebyly obecně pozorovány žádné známky nebo symptomy toxicity při dávkách do 100 mg/kg. Některé případy si nicméně budou vyžadovat podpůrnou léčbu. U dětí byly pozorovány projevující se známky a symptomy toxicity po užití dávky odpovídající 400 mg/kg a více.

Symptomy

U většiny pacientů, kteří užili značné množství ibuprofenu, se symptomy předávkování začnou projevovat během 4 až 6 hodin.

Nejčastěji hlášené symptomy předávkování zahrnují nevolnost, zvracení, bolest břicha, letargii a mátožnost. Účinky na centrální nervový systém (CNS) zahrnují bolesti hlavy, tinnitus, závratě, konvulze a ztrátu vědomí. Vzácně bývá hlášen i nystagmus, metabolická acidóza, hypotermie, různé renální účinky, gastrointestinální krvácení, kóma, apnoe a útlum CNS a respiračního systému. Hlášeny byly i příznaky kardiovaskulární toxicity, včetně hypotenze, bradykardie a tachykardie. V případě těžkého předávkování může dojít i k selhání ledvin a k poškození jater. Předávkování vysokými dávkami je obvykle dobře snášeno, nebyla-li požita ještě další léčiva.

Léčba

Na předávkování ibuprofenem neexistuje žádná specifická protilátka. Pokud množství pozřené v předcházející hodině překročilo 400 mg/kg, doporučuje se provést vyprázdnění žaludku následované podpůrnými opatřeními.

Léčba pacientů by měla být symptomatická a odpovídat potřebám daného případu. Do jedné hodiny od užití potenciálně toxické dávky by se mělo zvážit podání aktivního uhlí. Alternativně by se měl u dospělých osob zvážit výplach žaludku, a to do jedné hodiny od užití potenciálně život ohrožující dávky.

Na časté nebo dlouhotrvající křeče by se měl podávat intravenózně diazepam.

K získání nejaktuálnějších informací prosím kontaktujte vaše nejbližší toxikologické středisko.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Nesteroidní protizánětlivá a protirevmatická léčiva; deriváty kyseliny propionové.

ATC kód: M01AE01

Ibuprofen je nesteroidní antirevmatikum, jehož účinnost založená na inhibici syntézy prostaglandinů byla prokázána v konvenčním modelu zánětu u zvířat. U lidí snižuje ibuprofen bolest, otoky a horečku související se zánětem.

Ibuprofen vykazuje inhibiční účinek na syntézu prostaglandinů inhibicí aktivity cyklooxygenázy. Ibuprofen má dále reverzibilní inhibiční účinek na ADP a kolagenem stimulovanou agregaci destiček.

Experimentální údaje poukazují na to, že ibuprofen při současném podávání s nízkou dávkou kyseliny acetylsalicylové může kompetitivně inhibovat její vliv na agregaci krevních destiček. Některé farmakodynamické studie ukazují, že pokud byla užita jednorázová dávka 400 mg ibuprofenu během 8 h před nebo do 30 min po podání kyseliny acetylsalicylové s rychlým uvolňováním (81 mg), došlo ke sníženému účinku kyseliny acetylsalicylové na tvorbu tromboxanu nebo agregaci destiček. Ačkoliv panuje určitá nejistota týkající se extrapolace těchto údajů na klinickou situaci, nelze vyloučit možnost, že pravidelné a dlouhodobé užívání ibuprofenu může snížit kardioprotektivní účinek nízké dávky kyseliny acetylsalicylové. Při občasném užití ibuprofenu není klinicky významný vliv pravděpodobný (viz bod 4.5).

Ibuprofen inhibuje syntézu prostaglandinů v děloze, čímž zmírňuje děložní kontrakce a snižuje nitroděložní tlak a množství prostaglandinů uvolňované do oběhu. Tyto změny jsou předpokládaným vysvětlením zmírnění menstruačních bolestí. Ibuprofen inhibuje syntézu renálních prostaglandinů, což může vést k renální nedostatečnosti, zadržování tekutin a riziku srdečného selhání pacienta (viz bod 4.3).

Prostaglandiny mají spojitost s ovulací a použití léčivých přípravků inhibujících syntézu prostaglandinů může ovlivňovat ženskou plodnost (viz body 4.4, 4.6 a 5.3).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Při perorálním užití se ibuprofen částečně vstřebá již v žaludku a následně je zcela vstřebán v tenkém střevě s biologickou dostupností 80-90 %. Maximální plasmatické koncentrace po perorálním podání bylo dosaženo 1,7 hodin (střední hodnota) po užití šumivých granulí nalačno. Při podávání přípravku s jídlem byly maximální koncentrace séra o 34 % nižší a bylo jich dosaženo asi o 2 hodiny později než při užití na prázdný žaludek. Příjem potravin nemá výrazný vliv na celkovou biologickou dostupnost.

Distribuce

Ibuprofen se vysokou mírou váže na plasmatické proteiny (99 %). Ibuprofen má malý distribuční objem, něco mezi 0,12-0,2 l/kg u dospělé osoby.

Metabolismus

Ibuprofen se rychle metabolizuje v játrech prostřednictvím cytochromu P450, přednostně CYP2C9, na dva primární neaktivní metabolity, 2-hydroxyibuprofen a 3-karboxyibuprofen. Po perorálním užití léku lze jen o něco málo méně než 90 % perorální dávky ibuprofenu nalézt v moči jako oxidativní metabolity a jejich glukuronové konjugáty. Jen velmi malé množství ibuprofenu se vyloučí močí beze změn.

Eliminace

Vylučování z ledvin je rychlé a navíc beze zbytku. Eliminační poločas ibuprofenu je přibližně 2 hodiny. Ibuprofen se vyloučí téměř kompletně do 24 hodin od poslední dávky.

Zvláštní populace

Starší osoby

S výjimkou případů s poruchou funkce ledvin byly rozdíly ve farmakokinetickém profilu a ve vylučování přípravku močí mezi mladými a staršími osobami pouze velmi malé a klinicky bezvýznamné.

Děti

Systémová expozice ibuprofenu po terapeutickém dávkování podle hmotnosti (5 mg/kg až 10 mg/kg tělesné hmotnosti) u dětí ve věku 1 roku a více se zdá být podobná jako u dospělých.

Děti ve věku od 3 měsíců do 2,5 let měli vyšší distribuční objem (l/kg) a clearance (l/kg/h) ibuprofenu než děti ve věku >2,5 až 12 let.

Osoby s poruchou funkce ledvin

U pacientů s lehkou poruchou funkce ledvin byly hlášeny zvýšené hodnoty nevázaného (S)-ibuprofenu, vyšší hodnoty AUC (S)-ibuprofenu a zvýšený poměr AUC (S/R) enantiomerů ve srovnání s výsledky kontrol zdravých osob.

U pacientů s onemocněním ledvin v terminálním stádiu léčených dialýzou byla průměrná volná frakce ibuprofenu přibližně 3 % ve srovnání s přibližně 1 % u zdravých dobrovolníků. Těžká porucha funkce ledvin může vést k hromadění metabolitů ibuprofenu. Význam tohoto účinku není znám. Metabolity je možno odstranit hemodialýzou (viz body 4.2, 4.3 a 4.4).

Osoby s poruchou funkce jater

Onemocnění jater způsobené alkoholem a doprovázené mírnou až středně závažnou poruchou funkce jater nevedlo k výrazné změně farmakokinetických parametrů.

U pacientů s cirhózou se středně závažnou poruchou funkce jater (Child-Pugh skóre 6-10) léčených racemickým ibuprofenem bylo pozorováno průměrně dvojnásobné prodloužení poločasu, a poměr AUC (S/R) enantiomerů byl významně nižší ve srovnání s výsledky kontrol zdravých osob, což svědčí o narušení metabolické inverze (R)-ibuprofenu na aktivní (S)-enantiomer (viz body 4.2, 4.3 a 4.4).

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Subchronická a chronická toxicita ibuprofenu ve studiích provedených na zvířatech se projevila hlavně ve formě lézí a vředů v gastrointestinálním traktu. Studie provedené in vivo a in vitro nezjistily žádné klinicky relevantní důkazy mutagenního potenciálu ibuprofenu. Ve studiích u potkanů a myší nebyly zjištěny žádné důkazy karcinogenních účinků ibuprofenu. Ibuprofen vedl k inhibici ovulace u králíků a poruše implantace u různých živočišných druhů (králík, potkan, myš). Experimentální studie prokázaly, že ibuprofen přestupuje přes placentu. Po podání dávek toxických pro březí samici bylo pozorováno zvýšení incidence malformací (např. defekty septa komor) u potomků.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Uhličitan sodný Kyselina jablečná Sodná sůl sacharinu Hydrogenuhličitan sodný Sacharosa Povidon

Pomerančové aroma Natrium-lauryl-sulfát

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

6.5 Druh obalu a obsah balení

Zatavený vrstvený sáček (papír/PE/Al/PE).

Velikosti balení: 12, 20 nebo 30 sáčků.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

BGP Products Czech Republic s.r.o., Praha, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

29/288/13-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

10.7.2013

10.    DATUM REVIZE TEXTU

8.6.2016

17