Příbalový Leták

Bromhexin Galmed 12

sp.zn.sukls26095/2016

Souhrn údajů o přípravku

BROMHEXIN Galmed 12

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

Bromhexin Galmed 12

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Bromhexini hydrochloridum 12 mg v 1 ml roztoku ( 25 kapek )

Pomocné látky viz 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Perorální kapky, roztok

téměř bezbarvý až lehce nažloutlý nebo nazelenalý čirý lehce viskózní roztok, s příchutí máty peprné

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Sekretolytická terapie při všech bronchopulmonálních onemocněních, kde dochází k poruchám tvorby a transportu hlenu.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dospělí a mladiství nad 14 let obvykle užívají 16-33 kapek 3krát denně (odpovídá 24-48 mg bromhexinu HCl za den). Děti od 6 do 14 let, případně pacienti s nižší tělesnou hmotností než 50 kg užívají 16 kapek Bromhexin Galmed 12 3krát denně (odpovídá 24 mg bromhexinu HCl za den).

Děti od 2 do 6 let užívají 8 kapek 3krát denně (odpovídá 12 mg bromhexinu HCl za den). Pacientům se závažným poškozením jater a ledvin musí být dávka výrazně redukována. Bromhexin Galmed 12 kapky se užívají po jídle a zapíjejí dostatečným množstvím tekutiny. Přípravek mohou užívat dospělí, děti od 2 let a mladiství.

4.3    Kontraindikace

Bromhexin Galmed 12 nesmí být podáván při přecitlivělosti na jakoukoliv složku přípravku, v těhotenství a během laktace.

4.4    Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Bromhexin Galmed 12 může být pouze výjimečně podáván dětem mladším než 2 roky v lůžkovém zařízení. Bromhexin Galmed 12 nemá být podáván pacientům s vředovou chorobou žaludku a dvanáctníku, protože může dojít k poškození tvorby hlenu v zažívacím traktu.

Velmi opatrně by měl být Bromhexin Galmed 12 podáván pacientům, u kterých je porušena motilita bronchů a současně přítomna výrazně zvýšená sekrece hlenů.

Při snížené funkci ledvin nebo při závažném poškození jaterních funkcí musí být dávka snížena podle stupně poškození. Je proto nutné zejména při dlouhodobém podávání pravidelně kontrolovat jaterní funkce.

Byla zaznamenána hlášení závažných kožních reakcí souvisejících s podáním bromhexinu, jako je například erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom (SJS)/toxická epidermální nekrolýza (TEN) a akutní generalizovaná exantematózní pustulóza (AGEP). Pokud se objeví symptomy nebo příznaky progresivní kožní vyrážky (někdy ve formě puchýřů nebo slizničních lézí), je nutno neprodleně ukončit podávání bromhexinu a vyhledat lékařskou pomoc.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Současné podávání bromhexinu s antitusiky může vyvolat nadměrné hromadění sekretu v dýchacích cestách v důsledku potlačení kašlacího reflexu. Takováto kombinace přípravků by měla být použita naprosto výjimečně.

Současné podávání s přípravky, které vyvolávají podráždění sliznice trávicího traktu, může vyvolat potenciaci iritačního účinku na žaludeční sliznici.

Podávání bromhexinu současně s některými antibiotiky zlepšuje průnik antibiotika do plicní tkáně.

4.6    Těhotenství a kojení

Nejsou k dispozici data o teratogenitě a embryotoxicitě bromhexinu podávaného v průběhu gravidity. Bromhexin přestupuje do mateřského mléka. Z těchto důvodů bromhexin nesmí být podáván v průběhu těhotenství a po dobu laktace.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nejsou předpoklady pro možnost ovlivnění schopnosti řízení motorových vozidel a vykonávání obdobné činnosti. Neměla by být proto uplatňována jakákoliv omezení v tomto směru.

4.8    Nežádoucí účinky

Přípravek je obvykle dobře snášen, ale mohou se vyskytnout zažívací obtíže jako nauzea, bolesti břicha, zvracení nebo průjem. Tyto příznaky jsou vyvolány lokální iritací sliznice trávicího traktu. Výjimečně může dojít k aktivaci vředové choroby. Ojediněle se může objevit vertigo, bolesti hlavy a přechodné zvýšení jaterních testů. Pouze výjimečně jsou přítomny otok obličeje, dyspnoe, zvýšení teploty s třesavkou. U pacientů s intolerancí sorbitolu a fruktózy se může objevit nauzea, zvracení, průjem, pokles hladiny glukózy v krvi (provázené třesem, studeným potem, bušením srdce, stavy úzkosti) a případně i s možností jaterního a ledvinového poškození.

Poruchy imunitního systému Vzácné: hypersenzitivní reakce

Není známo: anafylaktické reakce včetně anafylaktického šoku, angioedému a pruritu Poruchy kůže a podkožní tkáně Vzácné: vyrážka, kopřivka

Není známo: závažné nežádoucí kožní reakce (včetně erythema multiforme, Stevens-Johnsonova syndromu/toxické epidermální nekrolýzy a akutní generalizované exantematózní pustulózy).

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to

pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky,

aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Život ohrožující předávkování bromhexinem nebylo doposud popsáno.

V    několika případech excesivního předávkování se objevily následující příznaky - zvracení, dezorientace, ataxie, diplopie, lehká metabolická acidóza spojená s tachypnoe.

U dětí , které požily až 40 mg bromhexinu se neobjevily žádné příznaky předávkování, i když nebyly nijak léčeny.

Nejsou zprávy o toxických projevech chronického podávání bromhexinu u lidí.

V    případech výrazného předávkování je nutno sledovat zejména krevní oběh a pokud je nezbytné aplikovat symptomatickou terapii. Vzhledem k nízké toxicitě bromhexinu je možno upustit od drastických zásahů směřujících k omezení resorpce, nebo zvýšení eliminace bromhexinu z organismu. Není možno také očekávat výrazné zrychlení eliminace dialýzou, nebo forsírovanou diurézou, vzhledem k farmakokinetickým vlastnostem bromhexinu (velký distribuční objem, pomalá redistribuce, vysoká vazba na krevní bílkoviny).

I u dětí mladších než 2 roky je možno očekávat při předávkování pouze mírnou symptomatologii a není nutno pokoušet se o dekontaminaci, pokud nebylo požito více než 80 mg bromhexinu.

U nejmenších dětí je možno za limitní množství bromhexinu považovat 60 mg / kg požitého jednorázově.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina - mukolytikum, expektorans.

ATC skupina - R05CB02 - bromhexin

Bromhexin je syntetický derivát vasicinu, který se přirozeně vyskytuje v některých rostlinách. Má mukolytický, sekretolytický a sekretomotorický účinek na bronchiální trakt.

U zvířat po podání dochází ke zvýšené sekreci serosního bronchiálního hlenu. Vzhledem k redukci viskozity sekretu a aktivaci ciliárních buněk bronchiálního epitelu dochází k urychlenému odstraňování sekretu z dýchacích cest.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálním podání se bromhexin prakticky kompletně resorbuje s poločasem přibližně 0,4 hodiny. Tmax po perorálním podání je 1 hodina. Při průchodu játry se metabolizuje přibližně 80 % podané dávky na aktivní metabolity. Vazba na bílkoviny krevní plazmy dosahuje 99 %. Pokles hladiny v plazmě má multifázický charakter. Poločas účinku je přibližně 1 hodina. Plazmatický poločas terminální fáze je přibližně 16 hodin a je způsoben redistribucí bromhexinu v organismu. Distribuční objem je přibližně 7 l/kg.Při obvyklém dávkování nedochází ke kumulaci bromhexinu v organismu.

Bromhexin přechází přes hematoencefalickou bariéru, proniká placentární bariérou a přestupuje do mateřského mléka. Vylučování je převážně renální ve formě metabolitů, vytvářených v játrech. Vzhledem k vysoké vazbě na bílkoviny krevní plazmy, velkému distribučnímu objemu a pomalé redistribuci z orgánů do krve, není možno předpokládat výrazné urychlení vylučování z organismu forsírovanou diurézou nebo hemodialýzou.

Při závažném poškození jaterních funkcí může být snížena clearance bromhexinu. Při renální insuficienci je možno předpokládat prodloužení poločasu eliminace pro metabolity bromhexinu.

Za fyziologických podmínek může bromhexin vytvářet v žaludku nitroso sloučeniny.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Akutní toxicita

Při podání zvířatům (potkani, myši, králíci, psi) byla nalezena velmi nízká akutní toxicita bromhexinu. LD50 se pohybovala v rozmezí 3 - 16 g/kg.

Chronická toxicita

U potkanů a myší byla letální dávka při podávání po dobu 5 týdnů v oblasti 1500mg/kg až 2000 mg/kg. Dávky 500 mg/kg u potkanů a 200 mg/kg u myší byly tolerovány bez toxických příznaků. Chronická toxicita byla sledována u potkanů a psů po dobu až 2 roků. U potkanů se po dávce 500 mg/kg objevila alopecie. Objevily se také ojedinělé klonické křeče po 6 měsících podávání dávky 100 mg/kg. Nebyly však nalezeny specifické symptomy intoxikace. U zvířat se po podání extrémně vysokých dávek objevila výrazná salivace, zvracení a pokles krevního tlaku.

Mutagenní a kancerogennípotenciál

V    testech in vitro (Amesův test) i kombinovaných in vitro-in vitro testech nebyl prokázán mutagenní účinek bromhexinu.

V    testech kancerogenity u potkanů nebyl nalezen žádný kancerogenní potenciál bromhexinu. Ovlivnění reprodukční funkce

Embryotoxicita byla sledována u myší, potkanů a králíků. I při maximálních dávkách nebyl nalezen teratogenní účinek. U králíků se objevil embryotoxický účinek při podání dávky 500 mg/kg, která však již byla také toxická pro matku. Nebyl však nalezen vyšší výskyt malformací. U potkanů nebyly nalezeny žádné poruchy fertility po podávání bromhexinu.

Při sledování postnatálního vývoje byl pozorován zpomalený vývoj mláďat při podávání 250 mg/kg.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Propylenglykol, silice máty peprné, monohydrát kyseliny citronové, čištěná voda.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

Přípravek je možno po prvním otevření používat 28 dnů, pokud tato doba nepřesáhne celkovou dobu použitelnosti přípravku uvedenou na obalu.

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a velikost balení

Lahvička z hnědého skla uzavřená bílým HDPE uzávěrem s LDPE kapací vložkou v papírové krabičce.

30 ml nebo 50 ml roztoku

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku

Žádné zvláštní požadavky

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Galmed a.s., Těšínská 1349/296, Ostrava- Radvanice, 71 600, Česká republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

52/323/06-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

30.8. 2006

10.    DATUM POSLEDNÍ REVIZE

10.5.2016

5/5