Příbalový Leták

Belosalic

Informace pro variantu: Mast (30gm,0,5mg/30mg/Gm), zobrazit další variantu

sp.zn. sukls215280/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

BELOSALIC

Mast

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Betamethasoni dipropionas 0,64 mg (odpovídá betamethasonum 0,5 mg, tj. 0,05 %), Acidum salicylicum 30 mg (3 %) v 1 g masti.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.    LÉKOVÁ FORMA

Mast

Popis přípravku: bílá homogenní mast

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.    Terapeutické indikace

Léčba subakutních a chronických hyperkeratotických suchých dermatóz reagujících na místní léčbu glukokortikoidy, jako jsou:

psoriáza, atopická dermatitida, neurodermitida, lichen planus, ekzémy (kontaktní alergický ekzém, numulární ekzém, ekzém rukou, ekzematoidní dermatitida), dyshidrotický ekzém, seboroická dermatitida, ichtyóza a jiné ichtyotické změny kůže.

Přípravek je možné používat u dospělých, mladistvých i dětí od 1 roku věku.

4.2.    Dávkování a způsob podání

Na postiženou oblast kůže se 2krát denně nanese tenká vrstva masti a jemně se vetře do celé postižené oblasti. Přípravek nesmí být aplikován do očí a periorbitální oblasti.

Po odeznění akutních příznaků lze interval mezi aplikacemi postupně prodloužit na 48 i více hodin. U mírnějších případů může stačit méně častá aplikace.

Ošetřené chorobné plochy se obvykle nezavazují.

Při dlouhodobé léčbě se doporučují méně časté aplikace, např. obden. Léčba přípravkem se provádí obvykle do vymizení příznaků a délka závisí na indikaci a průběhu onemocnění (akutní onemocnění 2-5 dní, chronická onemocnění ne déle než 3 týdny). Trvání léčby by nemělo být delší než 3 týdny.

Při chronických onemocněních s léčbou za stálého lékařského dozoru je vhodné pokračovat ještě nějakou dobu v léčbě po vymizení všech příznaků, aby se zabránilo recidivě.

4.3.    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1 Kožní tuberkulóza

Mykotické a parazitární infekce kůže

Většina virových onemocnění kůže, zvláště herpetické

Vakcínie, plané neštovice

Periorální dermatitida

Perianální a genitální pruritus

Rosacea

Akné

Syfilis

Děti do 1 roku

4.4.    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Při výskytu kožních nebo celkových nežádoucích účinků musí být léčba přípravkem přerušena. Přípravek Belosalic nesmí být používán při léčbě plenkové dermatitidy.

Vzhledem k možnosti zvýšené absorpce steroidů díky keratolytickému účinku kyseliny salicylové nesmí být použit okluzivní obvaz.

Při výskytu sekundární infekce musí být ihned zahájena odpovídající antiinfekční léčba.

Lokální kortikosteroidy při léčbě psoriázy mohou být nebezpečné z mnoha důvodů, včetně možnosti relapsu choroby po vzniku tolerance, rizika vzniku generalizované pustulózní psoriázy a lokálně systémové toxicity způsobené porušenou funkcí kožní bariéry. Je důležitá pečlivá kontrola pacientů.

Je nebezpečné, pokud se přípravek dostane do kontaktu s očima. Je tedy nutné kontaktu s očima a sliznicemi zabránit.

Nedoporučuje se použití léku při okluzivním obvazu, kromě případů, kdy je to nutné.

Opatrnosti je třeba při použití okluzivního obvazu vzhledem k možnosti zvýšené absorpce obou účinných látek a vzniku nežádoucích účinků.

Systémová absorpce betamethasondipropionátu a kyseliny salicylové může být zvýšená zvláště při dlouhodobé léčbě rozsáhlé plochy nebo kožních záhybů nebo při vysokých dávkách steroidů. V těchto případech musí být dodržována vhodná bezpečnostní opatření, zvláště při léčbě kojenců a dětí.

Pokud přípravek Belosalic vyvolá podráždění nebo alergickou reakci, léčba musí být přerušena či ukončena.

U malých dětí mohou velké kožní záhyby a plenky působit jako okluzivní obvaz a zvýšit absorpci betamethasonu kůží. Kromě toho u dětí je pro vyšší poměr povrchu kůže vůči tělesné hmotnosti a pro nedostatečně vyvinuté stratum corneum zvýšená systemová absorpce betamethasonu.

4.5.    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Kromě kumulativního škodlivého působení při současném používání přípravku a celkovém podávání glukokortikoidů nebo salicylátů neexistují klinicky významné interakce s jinými léky.

4.6.    Fertilita, těhotenství a kojení

Vzhledem k tomu, že bezpečnost použití lokálních kortikosteroidů v těhotenství nebyla dosud prokázána, léky této třídy mohou být v těhotenství používány, pouze pokud potenciální přínos léčby pro matku je vyšší než možné riziko pro plod. Léky této třídy nesmějí být u těhotných používány na rozsáhlé plochy, ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu.

Protože není známo, zda lokální aplikace kortikosteroidů může způsobit dostatečnou systémovou absorpci, aby se v mateřském mléku objevily detekovatelné hladiny účinné látky, musí být po posouzení závažnosti onemocnění matky rozhodnuto, zda je vhodné přerušit kojení nebo léčbu.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Žádné účinky na psychofyzické schopnosti nebyly hlášeny.

4.8. Nežádoucí účinky

Kožní přípravky s betamethasondipropionátem a kyselinou salicylovou jsou obecně dobře snášeny a výskyt nežádoucích účinků je vzácný.

Místní nežádoucí účinky

Místní nežádoucí účinky se častěji vyskytují při použití okluzivních obvazů a při použití připravků v intertriginózní zóně.

Kontinuální aplikace bez přerušení může způsobit lokální atrofii kůže a subkutánního vaziva, strie a povrchovou cévní dilataci, především v obličeji.

Nežádoucí účinky, které byly hlášeny při použití lokálních kortikosteroidů, zahrnují: pálení, svědění, podráždění, suchost, folikulitidu, pustulózu, hypertrichózu, hirsutismus, akneiformní erupce, sekundární infekce kůže, hypopigmentaci, hyperpigmentaci nebo depigmentaci pokožky, depigmentaci vlasů, periorální dermatitidu, alergickou kontaktní dermatitidu, miliaria rubra, eroze, ulcerace, laceraci a maceraci kůže.

Dále dlouhodobé používání přípravků s kyselinou salicylovou může způsobit dermatitidu.

Poruchy oka

Při použití přípravku v periorbitální oblasti se může vyskytnout katarakta nebo sekundární glaukom.

Celkové nežádoucí účinky

Systémové nežádoucí účinky lokálně podávaného betamethasonu se objevují velmi zřídka, většinou při předávkování, a obvykle vymizí okamžitě po přerušení léčby.

Perkutánní absorpce betamethasonu se může projevit celkovými nežádoucími účinky, jako jsou hyperglykémie, glykosurie a suprese osy hypothalamus-hypofýza-nadledviny, která je reverzibilní a odezní po vysazení léčby přípravkem. Dále se může vyskytnout Cushingův syndrom (kulatý obličej, neobvyklá únava a malátnost, mentální deprese, nepravidelnosti v menstruačním cyklu, pokles libida), retardace růstu, edémy, hypertenze, hypokalémie, deplece bílkovin.

Mohou se vyskytnout celkové nežádoucí účinky salicylátů jako bledost, únava, bolesti hlavy, edém obličeje, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, hyperventilace a tachypnoe, poruchy sluchu.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9. Předávkování

Nadměrné užívání lokálních kortikosteroidů po dlouhou dobu může potlačit funkci hypothalamus-hypofýza-nadledviny, a tak způsobit sekundární adrenální insuficienci nebo vyvolat příznaky hyperkorticismu včetně Cushingova syndromu.

Léčba: vhodná symptomatická léčba. Akutní příznaky z předávkování jsou obvykle reverzibilní. V případě potřeby se upraví elektrolytová nerovnováha. V případě chronické toxicity je doporučeno postupné vysazování kortikosteroidů.

Nadměrné užívání přípravků s kyselinou salicylovou po dlouhou dobu může způsobit salicylizmus, jehož příznaky jsou bledost, únava, bolesti hlavy, edém obličeje, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, hyperventilace a tachypnoe, poruchy sluchu.

Léčba je symptomatická a musí salicylát rychle odstranit z organizmu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1.    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Kortikosteroidy, silné, jiné kombinace ATC skupina: D07XC01

Belosalic je dermatologikum, kombinace glukokortikoidního antiflogistika betamethasonu a kyseliny salicylové.

Betamethason je syntetický, fluorovaný kortikosteroid pro lokální použití v dermatologii, má silný protizánětlivý, imunosupresivní a antiproliferační účinek. Je to syntetický derivát prednisolonu, který má vysokou kortikosteroidní aktivitu a zanedbatelný mineralokortikoidní účinek.

Přesný mechanizmus účinku lokálních kortikosteroidů není znám, předpokládá se, že to je kombinace protizánětlivého, imunosupresivního a antiproliferačního účinku, ze kterých protizánětlivý účinek je ten nejdůležitější. Kortikosteroidy inhibují tvorbu, uvolňování a aktivitu chemických mediátorů zánětu (kininy, histamin, lysozomální enzymy, prostaglandiny). Dále inhibují migraci leukocytů a makrofágů, jejichž přítomnost je nutná již v samém počátku imunitní reakce, k postiženému místu, snižují vasodilataci a zvyšují permeabilitu krevních cév v místě zánětu. Tento vasokonstrikční účinek snižuje extravazaci séra a tvorbu edémů. Kortikosteroidy vykazují také imunosupresivní účinek na typ III a IV hypersenzitivních reakcí inhibicí toxické aktivity komplexu antigen-protilátka, který je uložen ve stěně krevních cév a vyvolává alergickou kožní vaskulitidu, a inhibicí lymfokinové aktivity, cílových buněk a makrofágů, které spolu způsobují alergické reakce, např. alergickou kontaktní dermatitidu. Kortikosteroidy také zabraňují přístupu senzitizovaných T-lymfocytů a makrofágů k cílovým buňkám. Fluor zesiluje protizánětlivou aktivitu betamethasonu a řadí jej mezi silné lokální kortikoidy.

Kyselina salicylová působí keratolyticky, usnadňuje průnik kortikosteroidů kůží, má i skvamolytický, antibakteriální a antimykotický účinek a také obnovuje kyselý povrch kůže.

5.2.    Farmakokinetické vlastnosti

Perkutánní absorpci lokálně podaného betamethasonu a kyseliny salicylové ovlivňuje mnoho faktorů, včetně použitého vehikula, stavu epidermis a případné použití okluzivního obvazu.

Obě složky přípravku se mohou absorbovat normální intaktní kůží, avšak tato absorpce je za normálních okolností zanedbatelná. Zánět nebo jiný chorobný proces postihující kůži, použití přípravku na velké plochy, dlouhodobé používání přípravku nebo okluzivní obvaz mohou perkutánní absorpci zvýšit. Obě složky se snadněji absorbují po aplikaci přípravku na kůži skrota, obličeje a na vlasatou kůži.

Betamethason není místně v kůži metabolizován a z kůže se eliminuje odlučováním strata cornea a jeho stíráním z povrchu kůže.

Po absorpci odpovídá farmakokinetika betamethasonu i kyseliny salicylové farmakokinetice při jejich celkovém podávání.

Asi 64 % betamethasonu se váže na plazmatické bílkoviny. Betamethason se metabolizuje primárně v játrech a metabolity jsou z větší části vylučovány ledvinami a z menší části žlučí.

Kyselina salicylová dosahuje maximálních plazmatických koncentrací za 5 hodin po místní aplikaci přípravku a použití okluzivního obvazu. Přibližně 50-80 % kyseliny salicylové se váže na plazmatické bílkoviny. Její distribuční objem je 0,17 l/kg. Téměř 95 % absorbované kyseliny salicylové se vyloučí během 24 hodin ledvinami, hlavně jako glukuronidy nebo kyselina salicylmočová.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku

LD50 betamethasonu po perorální aplikaci potkanům je 200 mg/kg.

Při intramuskulární aplikaci králíkům betamethason působil teratogenně (umbilikální hernie, cefalokéla, rozštěpy patra).

V animálních studiích vedly místně aplikované glukokortikoidy k abnormalitám plodu, a to zvláště při použití většího množství, při krytí okluzivním obvazem, při dlouhodobém používání a při použití silně účinných glukokortikoidů.

Po perorální aplikaci opicím působila kyselina salicylová teratogenně.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1.    Seznam pomocných látek

Tekutý parafin Bílá vazelína

6.2.    Inkompatibility

Žádné

6.3.    Doba použitelnosti

4 roky

6.4.    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Chraňte před mrazem.

6.5.    Druh obalu a obsah balení

Hliníková tuba s plastovým uzávěrem, příbalová informace, papírová skládačka.

Velikost balení: 30 g.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Všechen nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Belupo s.r.o.

Cukrová 14

811 08 Bratislava

Slovenská republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

46/023/82-S/C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 27. 4. 1982

Datum posledního prodloužení registrace: 30.4.2014

10.    DATUM REVIZE TEXTU

30.4.2014

6/6