Příbalový Leták

Azibiot 500 Mg

sp.zn.sukls77979/2016

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.    NÁZEV PŘÍPRAVKU

AZIBIOT 500 mg

potahované tablety

2.    KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna potahovaná tableta obsahuje azithromycinum 500 mg jako azithromycinum dihydricum 524 mg.

Pomocná látka se známým účinkem: monohydrát laktosy.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahované tablety

Bílé oválné potahované tablety s půlicí rýhou na obou stranách.

Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Azithromycin je indikován k léčbě infekcí způsobených mikroorganismy citlivými na azithromycin,

jako jsou:

•    infekce horních a dolních cest dýchacích: zánět středního ucha, sinusitidy, faryngotonzilitidy, bakteriální bronchitidy a akutní exacerbace chronické bronchitidy, pneumonie

•    infekce kůže a měkkých tkání: erythema migrans (1. stadium Lymeské borreliózy), erysipel, impetigo a sekundární pyodermie

•    pohlavně přenosné choroby: azithromycin je indikován k léčbě nekomplikovaných genitálních infekcí způsobených Chlamydia trachomatis nebo Neisseria gonorrhoeae (uretritida, cervicitida). Rovněž je indikován k léčbě měkkého vředu způsobeného Haemophilus ducreyi

Přípravek je určen pro dospělé a dospívající od 50 kg tělesné hmotnosti.

Při použití přípravku je třeba dbát oficiálních doporučení pro správné používání antibakteriálních

léčivých látek

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Způsob podání

Azithromycin se užívá jednou denně, tablety mohou být užity s jídlem i před jídlem. Schéma dávkování (závisející na druhu infekce) je následující:

Infekce horních a dolních cest dýchacích, infekce kůže a měkkých tkání (kromě migrujícího erytému): Celková terapeutická dávka je 1,5 g azithromycinu, rozdělená do dávek po 500 mg jednou denně po tři po sobě následující dny.

Erythema migrans: 1 g azithromycinu (dvě 500 mg tablety) první den a dále 500 mg jednou denně po dobu dalších 4 dnů.

Pohlavně přenosné choroby způsobené Chlamydia trachomatis, Haemophilus ducreyi nebo citlivou Neisseria gonorrhoeae: 1 g azithromycinu jednorázově (dvě 500 mg tablety).

Starší pacienti

U starších pacientů se používá stejná dávka jako u dospělých pacientů. Protože starší pacienti mohou být pacienty s trvalým sklonem k arytmiím, doporučuje se zvláštní opatrnost vzhledem k riziku rozvoje srdeční arytmie a torsade de pointes (viz bod 4.4).

Porucha funkce ledvin:

U pacientů s lehkou a středně těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu 10 - 80 ml/min) není třeba dávkování upravovat. U pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin (GFR < 10 ml/min) je třeba podávat s opatrností, protože systémová expozice může být zvýšená (viz bod 5.2).

Porucha funkce jater:

U pacientů s lehkou až středně těžkou poruchou funkce jater není třeba dávkování upravovat. Pacienty se závažnější jaterní chorobou je třeba pečlivě sledovat.

4.3    Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku, erythromycin, jakékoliv makrolidové nebo ketolidové antibiotikum nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Stejně jako na erythromycin a další makrolidová antibiotika byly hlášeny vzácné závažné alergické reakce včetně angioedému a anafylaktického šoku (vzácně fatálních). Některé z těchto reakcí na azithromycin vedly k opakujícím se symptomům a vyžadovaly delší pozorování a léčbu.

Porucha funkce jater

Játra jsou hlavní cestou vylučování azithromycinu, a proto má být azithromycin u pacientů s výrazným onemocněním jater užíván s opatrností. Při užívání azithromycinu byly hlášeny případy fulminantní hepatitidy potenciálně vedoucí k život ohrožujícímu selhání jater (viz bod 4.8). Někteří pacienti mohli mít již existující jaterní onemocnění nebo mohli užívat jiné hepatotoxické léčivé přípravky.

V případě známek a příznaků jaterní dysfunkce, jako je rychle se rozvíjející astenie spojená se žloutenkou, tmavou močí, sklonem ke krvácení nebo jaterní encefalopatií, mají být okamžitě provedeny testy jaterní funkce/vyšetření. Pokud se objevila jaterní dysfunkce, podávání azithromycinu má být ukončeno.

U pacientů léčených námelovými alkaloidy byl při současném podávání některých makrolidových antibiotik urychlen rozvoj ergotismu. Nejsou k dispozici údaje týkající se možnosti interakce mezi námelovými alkaloidy a azithromycinem. Avšak vzhledem k teoretické možnosti ergotismu nemají být azithromycin a námelové alkaloidy podávány současně.

Stejně jako u jiných antibiotických přípravků je doporučeno sledování příznaků superinfekce necitlivými organismy včetně plísní.

Průjem související s Clostridium difficile (CDAD) byl hlášen při užívání téměř všech antibakteriálních látek, včetně azithromycinu, a závažnost se může pohybovat od mírného průjmu až k fatální kolitidě. Léčba antibakteriálními látkami vyvolává změny normální flory tlustého střeva, které umožní přerůstání C. difficile.

C. difficile produkuje toxiny A a B, které přispívají k rozvoji CDAD. Kmeny C. difftcile produkující hypertoxin způsobují zvýšenou morbiditu a mortalitu, protože tyto infekce mohou být odolné vůči antimikrobiální léčbě a mohou vyžadovat kolektomii. CDAD je třeba vzít v úvahu u všech pacientů s průjmy vzniklými při užívání antibiotik. Pečlivá lékařská anamnéza je nutná, protože výskyt CDAD byl hlášen více než dva měsíce po podání antibiotik.

Téměř u všech antibiotik byla zaznamenána pseudomembranózní kolitida, která může být rozdílné intenzity, až ohrožující život.

Prodloužení QT intervalu

U pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin (GFR < 10 ml/min), bylo pozorováno 33% zvýšení systémové expozice azithromycinu (viz bod 5.2).

Při léčbě s jinými makrolidy, včetně azithromycinu, bylo pozorováno prodloužení srdeční repolarizace a QT intervalu, zvýšené riziko vzniku srdeční arytmie a torsade de pointes (viz bod 4.8). Protože následující situace mohou vést ke zvýšenému riziku ventrikulární arytmie (včetně torsade de pointes), která může vést k srdeční zástavě, má být azithromycin používán s opatrností u pacientů s trvalým sklonem k arytmiím (zejména ženy a starší pacienti), jako jsou pacienti:

-    s vrozeným nebo zdokumentovaným prodloužením QT intervalu

-    současně léčení jinými léčivými látkami, které prodlužují QT interval, jako jsou antiarytmika třídy IA (chinidin a prokainamid) a třídy III (dofetilid, amiodaron a sotalol), cisaprid a terfenadin; antipsychotika, jako je pimozid; antidepresiva, jako citalopram, a fluorochinolony, jako moxifloxacin a levofloxacin

-    s poruchami elektrolytů, zejména v případech hypokalemie a hypomagnesemie

-    s klinicky významnou bradykardií, srdeční arytmií nebo těžkou srdeční insuficiencí.

U pacientů užívajících léčbu azithromycinem byly hlášeny exacerbace symptomů myastenie gravis a nové propuknutí syndromu myastenie (viz bod 4.8).

Bezpečnost a účinnost intravenózně podávaného azithromycinu pro léčbu infekcí u dětí nebyla stanovena.

U pacientů trpících neurologickými nebo psychiatrickými chorobami má být azithromycin podáván s opatrností.

Není dostatečná zkušenost s ohledem na bezpečnost a účinnost azithromycinu při dlouhodobém podávání v uvedených indikacích. V případě rychle se opakujících infekcí má být zvážena léčba jiným antibiotikem.

Tablety azithromycinu nejsou vhodné pro léčbu těžkých infekcí, kde je potřeba rychle dosáhnout vysoké koncentrace antibiotika v krvi.

Může se vyskytnout zkřížená rezistence s jinými makrolidovými antibiotiky (viz bod 5.1).

Tento léčivý přípravek obsahuje monohydrát laktosy. Pacienti se vzácnými problémy s intolerancí galaktosy, vrozenou nedostatečností laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy nemají tento přípravek užívat.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Potahové tablety se vzájemně neovlivňují s potravou.

Antacida: Ve farmakokinetické studii zkoumající účinky současného podávání antacid s azithromycinem, nebyl pozorován žádný vliv na celkovou biologickou dostupnost, ačkoliv vrcholové sérové koncentrace poklesly přibližně o 25 %. Pacienti, kteří dostávají současně azithromycin a antacida, nemají léky užívat současně. Současné podávání azithromycinu, granulí s prodlouženým uvolňováním pro perorální suspenzi, s jednou 20 ml dávkou hydroxidu hlinitého a hydroxidu hořečnatého nemělo vliv na rychlost a rozsah absorpce azithromycinu.

Cetirizin: Současné podávání azithromycinu a 20 mg cetirizinu v 5denním režimu u zdravých dobrovolníků nevedlo v ustáleném stavu k žádné farmakokinetické interakci ani k významným změnám QT intervalu.

Didanosin (dideoxyinosin): Současné podávání denní dávky 1200 mg azithromycinu se 400 mg didanosinu 6 HIV pozitivním pacientům nemělo ve srovnání s placebem účinek na farmakokinetiku didanosinu v ustáleném stavu.

Digoxin (P-gp substráty): Při současném podávání makrolidových antibiotik, včetně azithromycinu, se substráty P-glykoproteinu, jako je digoxin, bylo hlášeno zvýšení sérových hladin P-gp substrátu. Z tohoto důvodu, jsou-li azithromycin a P-gp substráty, jako je digoxin, podávány současně, má být vzata v úvahu možnost zvýšených sérových koncentrací substrátu.

Zidovudin: Jednotlivé dávky 1000 mg a opakované dávky 1200 mg nebo 600 mg azithromycinu měly malý vliv na plazmatickou farmakokinetiku zidovudinu a jeho glukuronidového metabolitu a jejich vylučování močí. Azithromycin však zvýšil koncentraci fosforylovaného zidovudinu, klinicky aktivního metabolitu, v periferních mononukleárních buňkách. Klinický význam tohoto nálezu není jasný, ale může být přínosem pro pacienty.

Azithromycin významně neinteraguje se systémem jaterního cytochromu P450. Předpokládá se, že u azithromycinu neprobíhají farmakokinetické interakce léčiv, které byly pozorovány u erythromycinu a dalších makrolidů. Indukce nebo inaktivace jaterního cytochromu P450 prostřednictvím komplexu metabolitů cytochromu se u azithromycinu nevyskytuje.

Námelové alkaloidy. Kvůli teoretické možnosti ergotismu se nedoporučuje současné podávání azithromycinu a námelových alkaloidů (viz také bod 4.4). Byly provedeny farmakokinetické studie mezi azithromycinem a následujícími léky, o nichž je známo, že podstupují významnou metabolizaci zprostředkovanou cytochromem P450.

Atorvastatin: Současné podávání atorvastatinu (10 mg denně) a azithromycinu (500 mg denně) neovlivnilo plazmatické koncentrace atorvastatinu (na základě testu inhibice HMG CoA reduktázy). Nicméně, po uvedení na trh byly hlášeny případy rhabdomyolýzy u pacientů užívajících azithromycin se statiny.

Karbamazepin: Ve farmakokinetické interakční studii u zdravých dobrovolníků nebyl pozorován signifikantní účinek na plazmatickou hladinu karbamazepinu nebo jeho aktivního metabolitu u pacientů současně užívajících azithromycin.

Cimetidin: Ve farmakokinetické studii zkoumající účinky jedné dávky cimetidinu podané 2 hodiny před azithromycinem na farmakokinetiku azithromycinu nebyly pozorovány žádné změny farmakokinetiky azithromycinu.

Perorální antikoagulancia kumarinového typu. Ve farmakokinetické interakční studii neměnil azithromycin antikoagulační účinek jedné dávky 15 mg warfarinu podávaného zdravým dobrovolníkům. Po uvedení na trh byly hlášeny případy zvýšení antikoagulačního účinku po současném podávání azithromycinu a perorálních antikoagulancií kumarinového typu. I když nebyl zjištěn kauzální vztah, je třeba častější sledování protrombinového času, když je azithromycin podáván u pacientů užívajících perorální antikoagulancia kumarinového typu.

Cyklosporin: Ve farmakokinetické studii u zdravých dobrovolníků, jimž byla podávána perorální dávka azithromycinu 500 mg denně po dobu 3 dnů a následně byla podána jedna perorální dávka cyklosporinu 10 mg/kg, bylo zjištěno, že výsledná hladina cyklosporinu Cmax a AUC0-5 byla výrazně zvýšena. Při zvažování současného podávání těchto léčiv se tedy má postupovat velmi opatrně. Je-li současné podávání těchto léčiv nezbytné, je třeba sledovat hladiny cyklosporinu a odpovídajícím způsobem upravit dávku.

Efavirenz: Současné podávání jedné dávky 600 mg azithromycinu a 400 mg efavirenzu denně po dobu 7 dnů nemělo za následek žádné klinicky významné farmakokinetické interakce.

Flukonazol: Současné podání jednorázové dávky 1 200 mg azithromycinu nezměnilo farmakokinetiku jednorázové dávky 800 mg flukonazolu. Celková expozice a poločas azithromycinu nebyly současným podáním flukonazolu změněny, byl však pozorován klinicky nevýznamný pokles Cmax (18%) azithromycinu.

Indinavir: Současné podání jednorázové dávky 1 200 mg azithromycinu nemělo statisticky významný účinek na farmakokinetiku indinaviru podávaného v dávce 800 mg třikrát denně po dobu 5 dnů.

Methylprednisolon: Ve farmakokinetické interakční studii provedené na zdravých dobrovolnících neměl azithromycin významný účinek na farmakokinetiku methylprednisolonu.

Midazolam: U zdravých dobrovolníků nemělo současné podávání azithromycinu v dávce 500 mg denně po dobu 3 dnů za následek klinicky významné změny farmakokinetiky a farmakodynamiky jednorázové dávky 15 mg midazolamu.

Nelfinavir: Současné podávání azithromycinu (1 200 mg) a nelfinaviru v ustáleném stavu (750 mg 3x denně) vedlo ke zvýšení koncentrací azithromycinu. Nebyly pozorovány žádné klinicky významné nežádoucí účinky a úprava dávky není nutná.

Rifabutin: Současné podávání azithromycinu s rifabutinem neovlivnilo sérové koncentrace žádného z těchto léčiv.

U subjektů užívajících současně azithromycin a rifabutin byla pozorována neutropenie. Přestože byla neutropenie spojena s užíváním rifabutinu, příčinná souvislost s kombinací s azithromycinem nebyla prokázána (viz bod 4.8).

Sildenafil: U normálních zdravých dobrovolníků mužského pohlaví nebyl prokázán účinek azithromycinu (500 mg denně po dobu 3 dnů) na AUC a Cmax sildenafilu ani jeho hlavního cirkulujícího metabolitu.

Terfenadin: Během farmakokinetických studií nebyly hlášeny žádné důkazy interakce mezi azithromycinem a terfenadinem. Vzácně byly hlášeny případy, u kterých možnost takové interakce nebylo možno zcela vyloučit; avšak specifický důkaz, že k takové interakci došlo, neexistuje.

Theofylin: Neexistuje důkaz klinicky významné farmakokinetické interakce při současném podání azithromycinu a theofylinu zdravým dobrovolníkům.

Triazolam: U 14 zdravých dobrovolníků nemělo současné podávání 500 mg azithromycinu 1. den a 250 mg 2. den a dávky 0,125 mg triazolamu 2. den významný vliv na farmakokinetické parametry triazolamu ve srovnání s triazolamem a placebem.

Trimethoprim/sulfamethoxazol:    Současné podávání trimethoprimu/sulfamethoxazolu DS

(160 mg/800 mg) po dobu 7 dnů s azithromycinem v dávce 1200 mg 7. den nemělo významný vliv na maximální koncentrace, celkovou expozici ani vylučování močí, a to jak u trimethoprimu, tak sulfamethoxazolu. Sérové koncentrace azithromycinu byly podobné sérovým koncentracím pozorovaným v jiných studiích.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Nejsou k dispozici adekvátní údaje o použití azithromycinu u těhotných žen. Ve studiích reprodukční toxicity na zvířatech bylo prokázáno, že azithromycin prochází placentou, teratogenní účinky však nebyly pozorovány. Bezpečnost azithromycinu s ohledem na užívání léčivé látky během těhotenství nebyla potvrzena. Proto má být azithromycin užíván během těhotenství pouze, pokud přínos převáží riziko.

Kojení

Azithromycin přechází do mateřského mléka, nejsou však k dispozici adekvátní a náležitě kontrolované klinické studie u kojících žen, které by charakterizovaly farmakokinetiku exkrece azithromycinu do lidského mateřského mléka.

Fertilita

Ve studiích fertility u potkanů byl zaznamenán snížený počet zabřeznutí po podání azithromycinu. Význam tohoto zjištění pro člověka není znám.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Neexistuje žádný důkaz o tom, že azithromycin může mít vliv na schopnost pacienta řídit a obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

V níže uvedené tabulce jsou podle třídy orgánových systémů a četnosti uvedeny nežádoucí účinky zjištěné v rámci klinických studií a sledování po uvedení léčiva na trh. Skupiny četností jsou definovány pomocí následující konvence: velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až < 1/10), méně časté (> 1/1 000 až < 1/100), vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000), velmi vzácné (< 1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Nežádoucí účinky s možnou nebo pravděpodobnou souvislostí s azithromycinem získané z klinických studií a sledování po uvedení na trh:

Velmi

časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Není známo

Infekce a infestace

Kandidóza, vaginální infekce, pneumonie, mykotická infekce, bakteriální infekce, faryngitida, gastroenteritida, respirační poruchy, rýma, orální kandidóza

Pseudomembranóz ní kolitida (viz bod 4.4)

Poruchy krve a

lymfatického

systému

Leukopenie,

neutropenie,

eozinofilie

Trombocytopenie,

hemolytická

anémie

Poruchy

imunitního

systému

Angioedém,

hypersenzitivita

Anafylaktická reakce (viz bod 4.4)

Poruchy metabolismu a

výživy

Anorexie

Psychiatrické

poruchy

Nervozita, nespavost

Agitovanost

Agrese, úzkost,

delirium,

halucinace

Poruchy

nervového

systému

Bolest

hlavy

Závratě, ospalost, dysgeuzie, parestézie

Synkopa, křeče,

hypestezie,

psychomotorická

hyperaktivita,

ztráta čichu,

anosmie,

parosmie, myasthenia gravis (viz bod 4.4)

Poruchy oka

Zhoršení zraku

Poruchy ucha a labyrintu

Poruchy sluchu, vertigo

Zhoršení sluchu, včetně hluchoty a/nebo tinitu

Srdeční

poruchy

Palpitace

Torsade de pointes (viz bod 4.4), arytmie (viz bod 4.4) včetně ventrikulární, prodloužený QT na

elektrokardiogram u (viz bod 4.4)

Cévní poruchy

Návaly horka

Hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Dyspnoe, epistaxe

Gastrointestinál ní poruchy

Průje

m

Zvracení,

bolest

břicha,

nauzea

Zácpa, nadýmání, dyspepsie, gastritida, dysfagie, abdominální distenze, sucho v ústech, říhání, vředy v ústech, zvýšená sekrece slin

Pankreatitida, změna zbarvení jazyka

Poruchy jater a žlučových cest

Abnormální funkce jater, cholestatická žloutenka

Selhání jater (vzácně fatální) (viz bod 4.4) fulminantní hepatitida, jaterní nekróza

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Vyrážka, svědění, kopřivka, dermatitida, suchá kůže, hyperhidróza

Fotosenzitiv ní reakce

Stevens-Johnsonův

syndrom, toxická

epidermální

nekrolýza,

erythema

multiforme

Poruchy svalové a kosterní

soustavy a pojivové tkáně

Osteoartróza, myalgie, bolest zad, bolest krku

Artralgie

Poruchy ledvin a močových cest

Dysurie, bolest ledvin

Selhání ledvin, akutní

intersticiální

nefritida

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Metroragie, poruchy varlat

Celkové

poruchy a reakce v místě aplikace

Edémy, astenie, malátnost, únava, otok obličeje, bolest na hrudi, horečka, bolest,

periferní edém

Vyšetření

Snížení

počtu

lymfocytů,

zvýšení

počtu

eosinofilů,

snížení

hladiny

krevního

bikarbonát

u, zvýšený

počet

bazofilů,

monocytů

a

neutrofilů

Zvýšení

aspartátaminotransferá zy, zvýšení alaninaminotransferázy , zvýšení bilirubinu v krvi, zvýšení dusíku močoviny v krvi, zvýšení kreatininu v krvi, abnormální hladiny draslíku v krvi, zvýšení alkalické fosfatázy, zvýšení hladiny chloridu, zvýšená glukóza, zvýšení počtu trombocytů, snížení hematokritu, zvýšení hladiny bikarbonátu, abnormální natremie

Poranění, otravy a procedurální komplikace

Postprocedurální

komplikace

Nežádoucí účinky možná nebo pravděpodobně související s profylaxí a léčbou infekce kmeny Mycobacterium Avium Complex na základě zkušeností z klinických studií a postmarketingového sledování. Tyto nežádoucí účinky se liší od těch, které byly hlášeny u formulací s okamžitým nebo prodlouženým účinkem a to buď v typu reakce, nebo ve frekvenci:

MedDRA třídy orgánových systémů

Frekvence

Nežádoucí účinek

Poruchy metabolismu a výživy

Časté

Anorexie

Poruchy nervového systému

Časté

Bolesti hlavy, závratě, parestezie, dysgeuzie

Méně časté

Hypestezie

Poruchy oka

Časté

Poškození zraku

Poruchy ucha a labyrintu

Časté

Hluchota

Méně časté

Poškození sluchu, tinitus

Srdeční poruchy

Méně časté

Palpitace

Gastrointestinální poruchy

Velmi

časté

Průjem, bolest břicha, nauzea, flatulence, břišní diskomfort, řídká stolice

Poruchy jater a žlučových cest

Méně časté

Hepatitida

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté

Vyrážka, pruritus

Méně časté

Fotosenzitivní reakce, Stevens-Johnsonův syndrom

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Časté

Artralgie

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Únava

Méně časté

Malátnost, astenie

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Nežádoucí účinky, které se vyskytují při vyšších než doporučených dávkách, jsou podobné účinkům vyskytujícím se při normálních dávkách. V případě předávkování je indikována obecná symptomatická léčba a podpůrná opatření podle potřeby.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci, makrolidy,

ATC kód: J01FA10.

Mechanismus účinku

Azithromycin je první sloučeninou třídy antibiotik chemicky známých jako azalidy. Chemicky se odvozuje od vložení atomu dusíku do laktonového kruhu erythromycinu A. Chemický název azithromycinu je 9-deoxy-9a-aza-9a-methyl-9a-homoerytromycin A. Jeho molekulová hmotnost je 749,0.

Azithromycin působí inhibicí bakteriální proteinové syntézy spojením s podjednotkou ribozomu 50s a inhibicí peptidové translokace.

Azithromycin je aktivní in vitro proti širokému spektru grampozitivních a gramnegativních mikroorganismů.

Farmakodynamické účinky Limity:

Schopnost azithromycinu potlačit typické bakteriální patogeny:

NCCLS:

-    Citlivý < 2 mg/l; střední 4 mg/l; rezistentní > 8 mg/l

-    Haemophilus spp.: citlivý < 4 mg/l

-    Streptococcus pneumoniae a Streptococcus pyogenes:    citlivý < 0.5 mg/l;

střední 1 mg/l; rezistentní > 2 mg/l

Národní limity se mohou lišit od doporučených NCCLS.

V    současnosti nejsou doporučené NCCLS limity azithromycinu pro Neisseria gonorrhoeae a Moraxella catarrhalis.

V    současnosti neexistují doporučené NCCLS limity pro atypické patogeny jako Chlamydia spp., Mycobacterium avium Complex, Mycoplasma spp., Borrelia spp. a Helicobacter pylori, proti kterým azithromycin prokázal klinicky signifikantní aktivitu.

Prevalence rezistence se může lišit geograficky a s obdobím pro určité druhy, proto je žádoucí lokální informace o rezistenci zejména při léčbě těžkých infekcí. Tato informace poskytuje pouze přibližný vodítko pro pravděpodobnost, že organismus bude citlivý na azithromycin.

Následující bakterie jsou citlivé vůči azithromycinu in vitro:

Druh

Podíl získaných rezistentních druhů (%)

Běžně citlivé druhy

Grampozitivní aerobní bakterie

Corynebacterium diphteriae

-

Staphylococcus aureus - citlivý na methicilin

0-19

Koaguláza-negativní stafylokoky - citlivé na methicilin

-

Streptococcus pneumoniae Erythromycin - citlivý Penicilin-senzitivní

5-37

3-23

Streptococcus pyogenes

0-43

Erythromycin - citlivý

21

Streptococci viridans - skupina

20-32

Gramnegativní aerobní bakterie

Bordetella pertusis

-

Escherichia coli-ETEC

-

Escherichia coli- EIEC

-

Haemophilus influenzae

0-2

Haemophilus ducreyi

-

Legionella spp.

-

Moraxella catarrhalis

0-2

Erythromycin -citlivý

-

Erythromycin - středně citlivý

-

Neisseria gonorrhoae

0

Pasteurella mutocida

-

Anaerobní bakterie

Clostridium perfringens.

-

Fusobacterium nucleatum

-

Fusobacterium necrophorum

-

Prevotella spp.

-

Porphyromonas spp.

-

Propionibacterium spp.

-

Ostatní mikroorganismy

Borrelia burgdorferi

-

Chlamydia pneumoniae

-

Chlamydia trachomatis

Helicobacter pylori

-

Listeria spp.

-

Mycobacterium avium Complex

-

Mycoplasma pneumoniae

-

Ureaplasma urelyticum

-

Druhy, u nichž získaná rezistence může být

problémem

Grampozitivní aerobní

Streptococcus pneumoniae

Penicilin - středně citlivý

20-62

Penicilin - rezistentní

23-78

Erythromycin - středně citlivý

-

Streptococcus pyogenes

Erythromycin - středně citlivý

-

Streptococcus viridans skupina

Penicilin - středně citlivý

-

Gramnegativní aerobní

Moraxella catharrhalis - erythromycin-

rezistentní

Anaerobní

Peptostreptococcus spp.

-

Rezistentní organismy

Grampozitivní aerobní

Corynebacterium spp.

-

Enterococcus spp.

-

Staphylococci MRSA, MRSE

Rezistentní

Streptococcus pneumoniae

Erythromycin - rezistentní Penicilin a erythromycin-rezistentní

-

Streptococcus pyogenes

Erythromycin - rezistentní

Streptococcus viridans skupina Penicilin - rezistentní

Erythromycin - rezistentní

-

Gramnegativní aerobní

Pseudomonas aeruginosa

-

Aerobní

Bacteroides ^ fragilis skupina

-

Zkřížená rezistence

Úplná zkřížená rezistence je mezi erythromycinem, azithromycinem, dalšími makrolidy a linkosamidy

pro Streptococcus pneumoniae, Streptococcus beta-hemolyticus skupiny A, Enterococcus spp. a Staphylococcus aureus včetně Staphylococcus aureus rezistentní na methicilin (MRSA).

S. pneumoniae citlivé na penicilin jsou pravděpodobně citlivější na azithromycin, než jsou kmeny S. pneumoniae rezistentní na penicilin. S. aureus rezistentní (MRSA) je pravděpodobně méně citlivý na azithromycin než S. aureus citlivý na methicilin (MSSA).

Indukce významné rezistence u modelů in vitro a in vivo je < 1 nárůstu ředění u MIC pro S. pyogenes, H. influenzae a Enterobacteriacae po devíti subletálních pasážích léčivé látky a vzestup ve třech ředěních pro S. aureus a vývoj in vitro rezistence způsobené mutací je vzácný.

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Biologická dostupnost je zhruba 37 %. Maximální koncentrace v krevní plazmě je dosažena v průběhu 2 až 3 hod.

Distribuce

Po perorálním podání se azithromycin v široké míře distribuuje v organismu.

Farmakokinetické studie prokázaly tkáňové hladiny azithromycinu mnohem vyšší, než jsou plazmatické hladiny (až 50násobky maximální koncentrace v krevní plazmě), což ukazuje na významnou vazbu azithromycinu ve tkáních. Vysoké koncentrace azithromycinu v plicích, tonzilách a prostatě přetrvávají dokonce i v době, kdy koncentrace v krevní plazmě klesají pod detekovatelné hladiny. Koncentrace v cílových tkáních, jako jsou plíce, tonzily a prostata, převyšují MIC90 normálních patogenních zárodků po jednotlivé dávce 500 mg.

Eliminace

Poločasy eliminace krevní plazmy odrážejí poločas eliminace ze tkání mezi dvěma až čtyřmi dny. Vysoké koncentrace nemodifikovaného léku se nacházejí ve žluči spolu s 10 metabolity, produkty Na O-demethylace následkem hydrogenace deoxyaminu a aglukonového kruhu a hydrolýzy kladinosového konjugátu.

U starších dobrovolníků (> 65 let), hodnoty pod křivkou plazmatické koncentrace proti času (AUC) po 5denní léčbě byly nepatrně vyšší než hodnoty pozorované u mladých dobrovolníků (< 40 let), avšak tento rozdíl nemá žádný klinický význam, a proto není třeba doporučovat úpravy dávkování.

5.3    Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Ve studiích prováděných na zvířatech byly pozorovány vysoké koncentrace azithromycinu ve fagocytech. V experimentálních modelech jsou koncentrace uvolněného azithromycinu vyšší při aktivní fagocytóze než v nestimulovaných fagocytech. U zvířat to vede k ukládání vysokých koncentrací azithromycinu v infekčních ložiscích.

Ve studiích na zvířatech s vysokými dávkami bylo zjištěno, že po podání koncentrací, které jsou 40násobkem těch, které se užívají v klinické praxi, způsobuje azithromycin reverzibilní fosfolipidózu, obecně bez zaznamenatelných toxikologických následků. Neexistuje žádný důkaz, že totéž platí pro užívání azithromycinu u lidí.

Karcinogenita

Nebyly prováděny dlouhodobé studie na karcinogenitu na zvířatech, protože azithromycin je určen pouze pro krátkodobou léčbu a žádné náznaky karcinogenního působení nebyly pozorovány.

Mutagenita

U azithromycinu se neprokázal žádný mutagenní potenciál při standardním in vitro a in vivo testování genových a chromozómových mutací.

Reprodukční toxicita

Při testech na potkanech nebyly pozorovány žádné teratogenní účinky azithromycinu. U těhotných potkanů, kterým se podávalo 100-200 mg/kg azithromycinu denně, bylo pozorováno mírné snížení nárůstu tělesné hmotnosti matky a retardace tvorby kostí u plodu. Při testování perinatální a postnatální toxicity u potkanů při dávkách 50 mg/kg/den a více byla pozorována mírná retardace fyzického vývoje.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Jádro tablety: předbobtnalý škrob, krospovidon,

hydrogenfosforečnan vápenatý,

natrium-lauryl-sulfát,

magnesium-stearát.

Potahová vrstva: hypromelosa, oxid titaničitý (E171), monohydrát laktosy, triacetin.

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

5 let

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5    Druh obalu a obsah balení

Bílý neprůhledný Al/PVC blistr, krabička Velikost balení: 3 potahované tablety po 500 mg

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky na likvidaci.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7.    DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovinsko

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

15/409/07-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 12.9.2007

Datum posledního prodloužení registrace: 23.4.2014

10.    DATUM REVIZE TEXTU

14.4.2016