Ansilan 10 Mg Tvrdé Tobolky
sp.zn. sukls272320/2012
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU Ansilan 10 mg tvrdé tobolky
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna tobolka obsahuje medazepamum 10 mg.
Pomocné látky se známým účinkem: 226,5 mg monohydrátu laktózy a tartrazin.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Tvrdá tobolka.
Želatinová tobolka: modrá vrchní část, žlutá spodní část, obsahující světle žlutý prášek.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Medazepam je indikován k léčbě následujících stavů:
- symptomatická léčba akutních a chronických úzkostných stavů, psychické tenze a neklidu, které
se vyskytují buď jako individuální poruchy nebo doprovázejí určitá onemocnění
- krátkodobá léčba insomnie.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dospělí
Dávka by měla být stanovena individuálně.
Délka léčby by měla být co nejkratší, měly by být užity nejnižší ještě účinné dávky.
Doporučená dávka pro dospělé je jedna 10mg tobolka jednou až třikrát denně. V závažných případech může být léčba zahájena až šesti 10 mg tobolkami denně, pokud bude nemocný důsledně sledován.
V případě potřeby lze podat medazepam v jediné večerní dávce před spaním.
Léčba přípravkem Ansilan má být omezena na jednotlivé dávky nebo na krátkou dobu - u akutních poruch na několik dní.
U chronických onemocnění má být léčba přizpůsobena průběhu onemocnění, neměla by však překročit 8 až 12 týdnů včetně období postupného snižování dávky. V případě, že pacient užíval přípravek Ansilan každý den po dobu dvou týdnů, by měl lékař posoudit nutnost prodloužení léčby a postupně snižovat dávku.
Tento léčivý přípravek lze užívat před nebo po jídle. Tobolka se polyká celá a má se zapít polovinou sklenice vody.
Zvláštní skupiny pacientů
Vzhledem k lékové formě není přípravek určen pro ty skupiny pacientů, kterým je potřeba podat nižší jednotlivou dávku.
Starší _ pacienti
U starších pacientů se doporučuje podávat nižší dávky, i když k tomu neexistují specifické pokyny.
Porucha _ funkce _ jater
Pacientům s jaterním onemocněním je nutné podávat nižší dávky medazepamu; pacientům s těžkou hepatální insuficiencí se Ansilan nesmí podávat.
Porucha _ funkce ledvin
U pacientů s onemocněním ledvin je nutné podávat nižší dávky medazepamu.
Pediatrická _ populace
Bezpečnost a účinnost přípravku Ansilan u dětí nebyla dosud stanovena. Podávání přípravku Ansilan dětem se nedoporučuje.
Další zvláštní skupiny _pacientů
Dávky mají být sníženy rovněž u pacientů s oběhovou nedostatečností nebo aterosklerózou, stejně jako u pacientů s plicní nedostatečností a organickými mozkovými poruchami nebo změnami.
4.3 Kontraindikace
- Hypersenzitivita na léčivou látku, jiné benzodiazepiny nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1
- myasthenia gravis nebo ataxie
- respirační potíže (syndrom spánkové apnoe, těžká respirační insuficience)
- těžká hepatální insuficience nebo ikterus
- akutní intoxikace alkoholem nebo intoxikace látkami s tlumivými účinky na centrální nervový systém.
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Byly hlášeny případy těžké anafylaktické a anafylaktoidní reakce, včetně vzácných fatálních případů anafylaxe u pacientů léčených sedativními hypnotiky. Byly hlášeny případy angioedému jazyka, hlasivek nebo hrtanu u pacientů po užití první nebo následující dávky sedativních hypnotik.
Tolerance
Účinnost medazepamu v léčbě nespavosti klesá v případě nepřerušovaného užívání po dobu několik týdnů.
Závislost
Léčba medazepamem může vést k fyzické a psychické závislosti. Pravděpodobnost vzniku závislosti se zvyšuje u pacientů užívajících medazepam ve vysokých dávkách a po delší dobu. Závislost se častěji vyskytuje u pacientů s anamnézou alkoholové nebo drogové závislosti a u pacientů s výraznými poruchami osobnosti.
Náhlé vysazení medazepamu může vyvolat abstinenční příznaky. Pacient by o tom měl být informován před zahájením léčby tímto léčivým přípravkem.
Abstinenční příznaky zahrnuji bolest hlavy, svalů, extrémní úzkost, napětí, depresi, neklid, zmatenost, nespavost, nervozitu, dysforii, derealizaci, depersonalizaci, ztuhlost končetin, tremor, hyperreflexi, mimovolní pohyby, konvulze, abdominální a svalové křeče, hypersenzitivitu na světlo a hluk, nauzeu, zvracení, průjem, ztrátu chuti k jídlu, pocení, halucinace, delirium, palpitace, tachykardii, panické záchvaty, vertigo, krátkodobou amnézii a hypertermii. Konvulze mohou být častější u pacientů s již existujícími záchvatovitými poruchami nebo u pacientů užívajících léčiva snižující práh konvulzí, jako např. antidepresiva.
Pokud se místo dlouhodobě působících benzodiazepinů zavádějí krátkodobě působící benzodiazepiny, pacient by měl být upozorněn, že se mohou objevit abstinenční příznaky.
Nespavost a úzkost po vysazení léčby: po vysazení benzodiazepinů může být nespavost ještě výraznější než před začátkem léčby. Může být doprovázena změnami nálad, úzkostí, poruchami spánku a psychickým neklidem, Doporučeno je postupné snižování dávky.
Délka léčby
Léčba by měla být krátkodobá. Léčba nespavosti by měla trvat od pár dnů až do 2 týdnů a neměla by i s postupným snižováním dávky překročit 4 týdny. Léčba úzkosti by neměla překročit 8 až 12 týdnů, včetně období snižování dávky. Případnému prodloužení doby léčby musí předcházet vyhodnocení současného stavu pacienta.
Pacienti by měli být upozorněni, že se jedná o krátkodobou léčbu a že se dávka bude postupně snižovat. Dále by měli být upozorněni na možnost vzniku syndromu z vysazení léčby, tzv. rebound fenoménu, a příznaků z odnětí.
Amnézie
Byly hlášeny případy přechodné anterográdní amnézie a zhoršení paměti v souvislosti s užíváním benzodiazepinů. Tyto stavy se objevují nejčastěji několik hodin po požití léčivého přípravku. Pokud se medazepam užívá k léčbě nespavosti, je třeba, aby pacient měl zajištěn nepřerušovaný spánek 7 - 8 hodin.
Paradoxní a psychotické reakce
Příležitostně byly hlášeny neklid, agitovanost, agresivita, zuřivost, noční můry, psychotické symptomy (halucinace a bludy) a nevhodné chování. V těchto případech by měl být léčivý přípravek okamžitě vysazen. Tyto reakce jsou častější u dětí a starších pacientů.
Řízení ve spánku
Byly hlášeny komplexní příhody související se spánkem, jako je tzv. řízení ve spánku („sleep driving“) - řízení, zatímco pacient není zcela vzhůru po požití sedativního hypnotika a amnézie na dobu události. Tyto příhody se mohou vyskytovat i při užití v terapeutických dávkách. Zdá se, že požití alkoholu a užívání jiných látek tlumících CNS se sedativními hypnotiky zvyšuje riziko takového chování, stejně jako užití dávek překračujících maximální doporučené dávky.
Doporučuje se příležitostná kontrola krevního obrazu a jaterních testů při dlouhodobé léčbě.
Zvláštní upozornění týkající se pomocných látek
Přípravek Ansilan obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.
Přípravek Ansilan obsahuje tartrazin (E102), který může vyvolat alergické reakce.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Může se vyskytnout zesílení tlumivého účinku v případě současného užívání s antipsychotiky (neuroleptiky), hypnotiky, anxiolytiky/sedativy, antidepresivy, opioidními analgetiky, antiepileptiky, anestetiky a sedativními antihistaminiky.
Současné užívání alkoholu se nedoporučuje z důvodu zesílení sedativního účinku.
V případě opioidních analgetik může dojít ke zvýšení euforie, což může vést až k psychické závislosti. Může taktéž dojít k zesílení účinku myorelaxantií.
Současné užívání cimetidinu, disulfiramu a omeprazolu může zesílit a prodloužit účinek medazepamu. Nízkodávkový theofylin způsobuje ztrátu sedativního účinku navozeného medazepamem.
Medazepam může inhibovat účinek levodopy.
Fenobarbital a fenytoin mohou zvyšovat metabolizmus medazepamu a zesilovat tak jeho účinek.
Ve vzácných případech může medazepam inhibovat metabolizmus fenytoinu a zesilovat jeho účinek. U pacientů dlouhodobě léčených jinými léčivými přípravky jako jsou např. antihypertensiva, beta blokátory, antikoagulancia, kardioaktivní glykosidy, kontraceptiva nebo antidiabetika, nelze přesně předpokládat typ či rozsah interakcí. Z těchto důvodů by si ošetřující lékař měl před zahájením léčby nejdříve ověřit, zda již neprobíhá jiná léčba. V těchto případech je třeba dbát zvýšené opatrnosti, zvláště na začátku léčby.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Bezpečnost aplikace medazepamu v průběhu těhotenství nebyla stanovena.
Chronické užívání benzodiazepinů v průběhu těhotenství může vyvolat fyzickou závislost a syndrom z vysazení u novorozence. Podání benzodiazepinů před porodem může vyvolat hypotermii, hypotonii, respirační depresi a problém se sáním u novorozence.
Stejně jako ostatní benzodiazepiny, i medazepam může prostupovat placentou. Protože se medazepam u člověka metabolizuje na diazepam, je nutné se zmínit, že diazepam může zvýšit riziko kongenitálních malformací, je-li užíván v prvním trimestru těhotenství.
Medazepam by měl být během těhotenství užíván pouze ve výjimečných případech, pokud potenciální přínos pro matku převyšuje potenciální riziko pro plod/novorozence.
Kojení
S podáváním medazepamu kojícím ženám není dostatek zkušeností. Benzodiazepiny s dlouhým eliminačním poločasem, mezi něž medazepam patří, se při opakovaných dávkách kumulují v séru kojených dětí. Mohou vyvolávat útlum, spavost a snížený příjem mléka. Matky by proto neměly benzodiazepiny užívat během kojení, zejména ne v opakovaných dávkách.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek Ansilan 10 mg tvrdé tobolky má výrazný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.
4.8 Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinky jsou častější na začátku léčby a jsou závislé na dávce. V průběhu léčby a po kontinuálním užívání nebo po snížení dávek pomalu ustávají.
Nežádoucí účinky, které se mohou objevit, jsou: velmi časté (>1/10); časté (>1/100 až <1/10); méně časté (>1/1 000 až <1/100); vzácné (>1/10 000 až <1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).
Poruchy imunitního systému
Vzácné: hypersenzitivní reakce (viz bod 4.4)
Psychiatrické poruchy
Časté: ospalost, sedace, letargie, zmatenost
Není známo: paradoxní reakce, např. podrážděnost, agresivita, úzkost, suicidální tendence, poruchy spánku mohou vzniknout a jsou častější u dětí a starších pacientů. V takových případech je třeba přerušit léčbu.
Poruchy nervového systému
Časté: bolest hlavy, poruchy paměti, prodloužení reakčního času
Není známo: poruchy mluvení (dysartrie), poruchy pohybů nebo chůze (po dlouhodobém užívání, zejména vyšších dávek).
Poruchy oka
Není známo: oční poruchy, nystagmus, rozmazané a dvojité vidění (zejména po vyšších dávkách).
Poruchy ucha a labyrintu Časté: vertigo
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Není známo: známky útlumu dýchání u pacientů s již přítomnými respiračními poruchami (s obstrukcí dýchacích cest) a organickými poruchami mozku.
Gastrointestinální poruchy
Není známo: nauzea, zácpa a ve výjimečných případech průjem.
Poruchy jater a žlučových cest
Není známo: zvýšená hladina jaterních enzymů, ikterus
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně Časté: svalová slabost
Opatrnosti je zapotřebí z důvodu možného myorelaxačního účinku (riziko pádu), zvláště u starších pacientů.
Není známo: paradoxní reakce, jako např. svalové spasmy, se mohou objevit a jsou častější u dětí a starších pacientů. V takových případech má být léčba přerušena.
Poruchy reprodukčního systému a prsu Vzácné: menstruační poruchy, změny libida.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Časté: únava.
Amnézie
Může se vyskytnout anterográdní amnézie při užití terapeutických dávek, riziko stoupá při vyšších dávkách. Amnestické účinky mohou být spojovány s nevhodným chováním (viz bod 4.4)
Již existující deprese může být odhalena během užívání benzodiazepinu.
Závislost
Dlouhodobé užívání (i terapeutických dávek) může vyvolat závislost a rebound fenomén, a v některých případech vývoj tolerance. Náhlé přerušení dlouhodobé léčby může vést k příznakům z odnětí (viz bod 4.4).
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky prostřednictvím národního systému hlášení nežádoucích účinků na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky:
www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
4.9 Předávkování
Pokud není medazepam kombinován s jinými látkami tlumícími CNS (včetně alkoholu), nepředstavuje předávkování, podobně jako u jiných benzodiazepinů, hrozbu.
Při léčbě předávkování u kteréhokoli léčivého přípravku je nutné vzít v úvahu, že mohly být užity i další léky.
Po předávkování perorálními benzodiazepiny je v případě, že je pacient při vědomí, vhodné vyvolat zvracení (během 1 hodiny), v opačném případě se doporučuje výplach žaludku s ochranou dýchacích cest. Není-li vyprázdnění žaludku vhodné, lze podat aktivní uhlí pro snížení absorpce. Zvláštní pozornost je třeba věnovat respiračním a kardiovaskulárním funkcím.
Předávkování benzodiazepiny je obvykle provázeno několika stupni deprese CNS, od ospalosti po kóma. V lehčích případech zahrnují symptomy ospalost, mentální zmatenost a letargii, ve vážnějších případech až ataxii, hypotonii, hypotenzi, dechovou depresi, vzácně kóma a velmi vzácně úmrtí.
Jako antidotum lze užít flumazenil.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: psycholeptika, anxiolytika, benzodiazepinové deriváty, ATC kód: N05BA03
Mechanismus účinku
Ansilan 10 mg je psychotropní léčivo ze skupiny benzodiazepinů. Podobně jako jiné benzodiazepiny má medazepam anxiolytické, sedativní, hypnotické, myorelaxační a antikonvulzivní účinky. Jako všechny benzodiazepiny působí medazepam primárně na limbický systém (corpus amygdaloideum a hypotalamus); méně ovlivňuje neokortex a retikulární formaci v prodloužené míše. To jsou také místa rozložení benzodiazepinových receptorů.
Farmakodynamické účinky
Benzodiazepiny zesilují inhibiční účinky kyseliny y-aminomáselné (GABA) tím, že se váží jako agonisté na tyto benzodiazepinové receptory v centrálním nervovém systému, čímž navozují pozitivní allosterické modulace.
Když jsou aktivovány receptory GABA typu A, zlepší se volný průchod jejich chloridovými kanály, jakož i kontakt mezi GABA receptorem a chloridovým kanálem; je zvýšena účinnost GABA, ale jen do určité míry.
Pod inhibičním vlivem GABA jsou noradrenergní, serotoninergní a dopaminergní systémy. Jejich aktivita může být inhibována benzodiazepiny, v závislosti na podaných dávkách.
Klinická účinnost a bezpečnost
Medazepam působí primárně na emoční poruchy: úzkost, neklid, tenzi a nespavost.
Medazepam mírní psychosomatické poruchy v kardiovaskulární, trávicí, dýchací a urogenitální soustavě. Obnovuje narušenou neurovegetativní rovnováhu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpce
Medazepam se pohotově vstřebává z gastrointestinálního traktu. Jeho biologická dostupnost je mezi 49 a 76 %. Maximálních koncentrací v krvi dosahuje za 1 až 2 hodiny po perorálním užití.
Distribuce
Téměř všechen vstřebaný medazepam je vázán na plazmatické proteiny a neproniká do krvinek.
Biotransformace
Medazepam je rychle metabolizován v játrech na aktivní a inaktivní metabolity. Nejdůležitější jsou aktivní metabolity medazepamu, které jsou zodpovědné za jeho terapeutický účinek.
Eliminace
Medazepam má krátký eliminační poločas (2 hodiny); to se významně liší od eliminačních poločasů jeho aktivních metabolitů - diazepamu a demethyldiazepamu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku
Ve studiích akutní toxicity byla zjištěna relativně nízká toxicita medazepamu. Střední letální dávky (LD50) u potkanů byly 900 mg/kg po perorálním podání a 91 mg/kg po nitrožilním podání. Toxické účinky, tj. projevivší se příznaky, jsou: somnolence, svalová slabost a respirační poruchy. Podobné příznaky se vyskytly u myší (LD50 po perorálním podání byla 710 mg/kg) a u králíků (LD50 po perorálním podání byla 530 mg/kg).
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Obsah tobolky:
Monohydrát laktózy
Koloidní bezvodý oxid křemičitý
Magnesium-stearát
Tobolka:
Oxid titaničitý (E171)
Tartrazin (E102)
Indigokarmín (E132)
Želatina
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
5 let
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Hnědá skleněná lahvička, vata, PE uzávěr, krabička Velikost balení: 25 tvrdých tobolek
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky na likvidaci.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Lek Pharmaceuticals d.d., Ljubljana, Slovinsko
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
70/247/98-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 30. 09. 1998
Datum posledního prodloužení registrace: 27. 08. 2008
10. DATUM REVIZE TEXTU
1.10.2014
Strana 8