Příbalový Leták

Amoxicillin/Clavulanic Acid Dr.Max 500 Mg/125 Mg Potahované Tablety

Sp. zn. sukls224513/2013


SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max 500 mg/125 mg potahované tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna potahovaná tableta obsahuje amoxicillinum trihydricum, odpovídající amoxicillinum 500 mg a kalii clavulanas, odpovídající acidum clavulanicum 125 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1

3. LÉKOVÁ FORMA

Potahovaná tableta.

Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max 500 mg/125 mg potahované tablety jsou bílé oválné potahované tablety, na jedné straně označené znakem "A" a na druhé straně znakem "64".

4.    KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Přípravek Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max je indikován pro léčbu následujících infekcí u dospělých a dětí (viz body 4.2, 4.4 a 5.1):

•    Akutní bakteriální sinusitida (správně diagnostikovaná)

•    Akutní otitis media

•    Akutní exacerbace chronické bronchitidy (správně diagnostikované)

•    Komunitní pneumonie

•    Cystitida

•    Pyelonefritida

•    Infekce kůže a měkkých tkání, především celulitida, pokousání zvířetem, těžké zubní abscesy se šířící se celulitidou.

•    Infekce kostí a kloubů, zejména osteomyelitida.

Pozornost je třeba věnovat oficiálním pokynům o správném používání antibakteriálních látek.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávky jsou vyjádřeny jako dávky kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová, kromě dávek vztažených na jednotlivé složky.

Při volbě dávky přípravku Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max amoxicilin pro léčbu jednotlivých infekcí je potřeba zohlednit:

•    Očekávané patogeny a jejich pravděpodobnou citlivost na antibakteriální látky (viz bod 4.4)

•    Závažnost a místo infekce

•    Věk, tělesnou hmotnost a renální funkce pacienta podle níže uvedeného.

Dle potřeby je třeba zvážit podávání alternativních přípravků s obsahem amoxicilinu/kyseliny klavulanové (např. takových, které obsahují vyšší dávky amoxicilinu a/anebo jiný poměr amoxicilinu ke kyselině klavulanové) (viz body 4.4 a 5.1).

Při doporučeném dávkování uvedeném níže poskytuje tato formulace přípravku Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max při podávání dospělým a dětem > 40 kg celkovou denní dávku 1500 mg amoxicilinu/375 mg kyseliny klavulanové. Při doporučeném dávkování uvedeném níže poskytuje tato formulace přípravku Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max při podávání dětem < 40 kg maximální denní dávku 2400 mg amoxicilinu/600 mg kyseliny klavulanové. Pokud je potřeba podat vyšší denní dávku amoxicilinu, doporučuje se zvolit jiná formulace přípravku Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max, aby se zabránilo podávání zbytečně vysokých denních dávek kyseliny klavulanové (viz body 4.4 a 5.1).

Délka léčby se řídí odpovědí pacienta. Některé infekce (např. osteomyelitida) vyžadují delší trvání léčby. Léčba by neměla trvat déle než 14 dní, aniž by byly stav pacienta a vhodnost léčby znovu přehodnoceny (viz bod 4.4 o dlouhodobé léčbě).

Dospělí a děti > 40 kg

Jedna dávka 500 mg/125 mg podávána třikrát denně.

Děti < 40 kg

Dávka 20 mg/5 mg/kg/den až 60 mg/15 mg/kg/den, rozdělena do třech dílčích dávek.

Děti mohou být léčeny kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová v tabletách, suspenzi nebo pediatrických sáčcích.

Děti ve věku 6 let a mladší mají být přednostně léčeny kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová v suspenzi nebo pediatrických sáčcích.

O používání amoxicilinu/kyseliny klavulanové v lékových formách s poměrem složek 4:1, který je podáván v dávkách vyšších než 40 mg/10 mg/kg/den, nejsou u dětí mladších 2 let dostupné žádné klinické údaje.

Starší osoby

Není nutná úprava dávky.

Porucha funkce ledvin

Dávka se upravuje dle maximální doporučené hladiny amoxicilinu.

Úprava dávky není nutná u pacientů s clearance kreatininu (CrCl ) vyšší než 30 ml/min.

Dospělí a děti > 40 kg

CrCl: 10-30 ml/min

500 mg/125 mg dvakrát denně

CrCl < 10 ml/min

500 mg/125 mg jednou denně

Hemodialýza

500 mg/125 mg každých 24 hodin, plus 500 mg/125 mg během dialýzy, opakovat na konci dialýzy (protože koncentrace amoxicilinu i kyseliny klavulanové v séru jsou snížené)

Děti < 40 kg

CrCl: 10-30 ml/min

15 mg/3,75 mg/kg dvakrát denně (maximálně 500 mg/125 mg dvakrát denně)

CrCl < 10 ml/min

15 mg/3,75 mg/kg v jedné denní dávce (maximálně 500 mg/125 mg)

Hemodialýza


15 mg/3,75 mg/kg /den jednou denně.

Před hemodialýzou 15 mg/3,75 mg/kg. Aby se obnovily hladiny léčiva v oběhu, po hemodialýze se podává 15 mg/3,75 mg/kg.


Porucha funkce jater

Stanovení velikosti dávky je nutné provádět s opatrností a v pravidelných intervalech je třeba monitorovat funkci jater (viz body 4.3 a 4.4).

Způsob podávání

Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max je určena pro perorální podání.

Podávejte na začátku jídla, aby se minimalizovala možnost gastrointestinální intolerance a optimalizovala se absorpce amoxicilinu/kyseliny klavulanové.

Léčbu je možno zahájit parenterálně podle Souhrnu údajů o přípravku pro i.v. lékovou formu a pak pokračovat perorálním přípravkem.

4.3    Kontraindikace

•    Hypersenzitivita na léčivé látky, na jakýkoli penicilin nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

•    Anamnéza silné hypersenzitivní reakce (např. anafylaxe) na jiné beta-laktamové léčivo (např. cefalosporin, karbanepem nebo monobaktam).

•    Anamnéza žloutenky/poruchy funkce jater způsobené amoxicilinem/kyselinou klavulanovou (viz bod 4.8).

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Před zahájením podávání amoxicilinu/kyseliny klavulanové je nutné pečlivě odebrat anamnézu s ohledem na předcházející hypersenzitivní reakce na peniciliny, cefalosporiny nebo jiná betalaktamová léčiva (viz body 4.3 a 4.8).

U pacientů léčených penicilinem byly hlášeny závažné a ojediněle smrtelné hypersenzitivní (anafylaktoidní) reakce. Pravděpodobnost výskytu těchto reakcí je vyšší u osob s anamnézou hypersenzitivity na penicilin a u atopických jedinců. Pokud dojde k alergické reakci, musí být léčba amoxicilinem/kyselinou klavulanovou přerušena a nahrazena vhodnou alternativní léčbou.

Pokud se ukáže, že infekce byla způsobena organizm(y)em citlivým na amoxicilin, lze uvažovat o změně z kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová na samotný amoxicilin v souladu s oficiálními pokyny.

Přípravek Amoxicillin/Clavulanic Acid Dr.Max není vhodný pro použití v případech, kdy je vysoké riziko, že předpokládané patogeny mají sníženou citlivost na beta-laktamová léčiva, nebo jsou vůči nim rezistentní a tato snížená citlivost či rezistence nejsou způsobeny beta-laktamázami, které lze kyselinou klavulanovou inhibovat. Tento přípravek není určen k použití u infekcí způsobených S. Pneumoniae rezistentním vůči penicilinu.

U pacientů s poruchou funkce ledvin nebo u pacientů, kterým jsou podávány vysoké dávky, se mohou vyskytnout křeče (viz body 4.8).

Kombinace amoxicilin/kyselina klavulanové není vhodná, pokud je podezření na infekční mononukleózu, protože podávání amoxicilinu při tomto onemocnění bylo spojeno s výskytem morbiliformní vyrážky.

Při souběžném používání alopurinolu během terapie amoxicilinem je riziko výskytu alergických kožních reakcí na amoxicilin zvýšené.

Dlouhodobé podávání může mít za následek přemnožení necitlivých organizmů.

Pokud se při zahájení terapie vyskytne horečnatý generalizovaný erytém spojený s vřídky, může to být symptom akutní generalizované exantematózní pustulózy (AGEP) (viz bod 4.8). Tato reakce vyžaduje ukončení léčby přípravkem Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max a je kontraindikací pro jakékoli další podávání amoxicilinu.

Amoxicilin/kyselinu klavulanovou je třeba používat opatrně u pacientů s diagnostikovanou poruchou funkce jater (viz body 4.2, 4.3 a 4.8).

Hepatické příhody byly hlášeny hlavně u mužů a starších pacientů a mohou být důsledkem delšího trvání léčby. Tyto příhody byly u dětí hlášeny velmi vzácně. U všech populací se příznaky a symptomy obvykle objeví během nebo krátce po léčbě, ale v některých případech se mohou projevit až několik týdnů po ukončení léčby a jsou obvykle reverzibilní. Hepatické příhody mohou být velmi závažné a ve velmi výjimečných případech byla hlášena úmrtí. Případy úmrtí se téměř výlučně týkaly pacientů s těžkým základním onemocněním, nebo pacientů, kteří souběžně užívali přípravky, o nichž je známo, že mohou mít nežádoucí jaterní účinky (viz bod 4.8).

Antibiotiky indukovaná kolitida, byla hlášena u téměř všech antibakteriálních látek, včetně amoxicilinu, a toto onemocnění může být různého stupně - od mírného onemocnění po život ohrožující onemocnění (viz bod 4.8). Je proto důležité tuto diagnózu zvážit u pacientů, které během podávání anebo po podání antibiotik postihuje průjem. Pokud se antibiotikem indukovaná kolitida objeví, podávání Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max se musí ihned přerušit, je nutné zahájit příslušnou terapii. V této situaci jsou léky potlačující peristaltiku kontraindikovány.

Při dlouhodobém podávání se doporučuje pravidelně vyhodnocovat funkce orgánů, včetně renální, hepatální a hematopoetické funkce.

Prodloužení protrombinového času bylo u pacientů, kterým byl podáván amoxicilin/kyselina klavulanová, hlášeno jen zřídka. Pokud jsou souběžně předepisovány antikoagulancia, je nutné provádět příslušná monitorování. Pro udržení požadované úrovně antikoagulace může být nutné upravit dávku perorálních antikoagulancií.

U pacientů s poruchou funkce ledvin se dávka upravuje podle stupně poruchy (viz bod 4.2).

U pacientů se sníženým vylučováním moči byla velmi vzácně pozorována krystalurie, především při parenterálním podávání. Během podávání vysokých dávek amoxicilinu se doporučuje zajistit odpovídající příjem tekutin a vylučování moče, aby se snížila možnost vzniku amoxicilinové krystalurie. U pacientů s katetrizovaným močovým měchýřem je třeba pravidelně kontrolovat průchodnost (viz bod 4.9).

Během léčby amoxicilinem je k testování přítomnosti glukózy v moči nutné používat enzymatické metody, protože při použití neenzymatických metod se mohou vyskytnout falešně pozitivní výsledky.

Přítomnost kyseliny klavulanové v přípravku Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max může způsobit nespecifické navázání IgG a albuminu na membrány červených krvinek, což vede k falešně pozitivnímu Coombsovu testu.

Byly hlášeny pozitivní výsledky při použití testu Platelia Aspergillus EIA od Bio-Rad Laboratories u pacientů léčených amoxicilinem/kyselinou klavulanovou, u kterých následně nebyla infekce Aspergillem nalezena. Byly hlášeny zkřížené reakce polysacharidů nepocházejících z Aspergillus a polyfuranóz s testem Platelia Aspergillus EIA od společnosti Bio-Rad Laboratories. Při interpretaci pozitivních výsledků u pacientů léčených kombinací amoxicilin/kyselina klavulanové je třeba být opatrný a potvrdit je jinými metodami.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Perorální antikoagulancia

Perorální antikoagulancia a penicilinová antibiotika se v praxi široce používají, přičemž interakce nebyly hlášeny. V literatuře lze však najít případy zvýšeného mezinárodně normalizovaného poměru (INR) u pacientů, kterým je dlouhodobě podáván acenokumarol nebo warfarin, jimž byl předepsán amoxicilin. Je-li nutné podávat tyto léčivé přípravky souběžně, musí se pečlivě monitorovat protrombinový čas nebo mezinárodně normalizovaný poměr, přidává-li se nebo se vysazuje amoxicilin. Navíc může být nutné dávky perorálních antikoagulancií upravit (viz body 4.4 a 4.8).

Methotrexát

Peniciliny mohou snížit vylučování methotrexátu a způsobit tak potenciální zvýšení toxicity. Probenecid

Souběžné použití probenecidu se nedoporučuje. Probenecid snižuje vylučování amoxicilinu renálními tubuly. Souběžné podávání probenecidu s amoxicilinem může mít za následek dlouhodobě zvýšené hladiny amoxicilinu v krvi, ale ne kyseliny klavulanové.

Mofetil-mykofenolát

U pacientů užívajících mofetil-mykofenolát byl při současném podávání s perorálním amoxicilinem v kombinaci s kyselinou klavulanovou hlášen přibližně 50% pokles koncentrace aktivního metabolitu kyseliny mykofenolové (MPA) před další dávkou. Změny hladin před podáním další dávky nemusí přesně odrážet změny v celkové expozici MPA. Proto při nepřítomnosti klinických známek dysfunkce štěpu není obvykle změna dávkování mofetil-mykofenolátu nutná. Nicméně během kombinované terapie a krátce po ukončení léčby antibiotiky se musí provádět pečlivé klinické sledování.

4.6    Fertilita, těhotenství a kojení

Těhotenství

Studie na zvířatech nenaznačují přímé nebo nepřímé účinky na těhotenství, vývoj embrya či plodu, porod nebo postnatální vývoj (viz bod 5.3). Omezené množství údajů o používání amoxicilinu/kyseliny klavulanové během těhotenství u člověka nenaznačuje zvýšené riziko kongenitálních deformací. V jediné studii žen s předčasným porodem, předčasným přerušením plodové membrány bylo zjištěno, že profylaktická léčba amoxicilinem/kyselinou klavulanovou může být spojena se zvýšeným rizikem nekrotizující enterokolitidy u novorozenců. Pokud to nenařídí lékař, používání během těhotenství se nedoporučuje.

Kojení

Obě látky se vylučují do mateřského mléka (o vlivu kyseliny klavulanové na kojené děti není nic známo). U kojených dětí se může následně vyskytnout průjem a plísňová infekce sliznic, takže se kojení musí přerušit.

Amoxicilin/kyselinu klavulanovou lze v průběhu kojení podávat pouze po vyhodnocení poměru přínosů/rizik ošetřujícím lékařem.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Studie hodnotící účinky na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje nebyly provedeny. Může však dojít k nežádoucím účinkům (např. alergickým reakcím, závratím, křečím), které mohou ovlivnit schopnost řídit a obsluhovat stroje (viz bod 4.8).

4.8    Nežádoucí účinky

Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky léčiva (ADR) jsou průjem, žaludeční nevolnost a zvracení.

ADR zjištěné v klinických studiích a po uvedení přípravku s kombinací amoxicilinu/kyseliny klavulanové na trh, seřazené podle MedDRA systému tříd orgánových systémů, jsou uvedeny níže.

Pro vyjádření frekvence nežádoucích účinků je použita následující terminologie. Velmi časté    (> 1/10)

Časté    (> 1/100 to < 1/10)

Méně časté (> 1/1 000 až < 1/100)

Vzácné    (> 1/10 000 až < 1/1 000)

Velmi vzácné (< 1/10 000)

Není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Infekce a infestace

Mukokutánní kandidóza

Časté

Přerůstání necitlivých organizmů

Není známo

Poruchv krve a lvmfatického svstému

Reverzibilní leukopenie (včetně neutropenie)

Vzácné

T rombocytopenie

Vzácné

Reverzibilní agranulocytóza

Není známo

Hemolytická anémie

Není známo

Prodloužení krvácení a protrombinového času1

Není známo

Poruchy imunitního systému10

Angioneurotický edém

Není známo

Anafylaxe

Není známo

Syndrom podobný sérové nemoci

Není známo

Hypersenzitivní vaskulitida

Není známo

Kounisův syndrom

Není známo

Poruchy nervového systému

Závratě

Méně časté

Bolest hlavy

Méně časté

Reverzibilní hyperaktivita

Není známo

Křeče2

Není známo

Aseptická meningitida

Není známo

Gastrointestinální poruchy

Průjem

Velmi časté

Žaludeční nevolnost3

Časté

Zvracení

Časté

Zažívací potíže

Méně časté

Antibiotiky indukovaná kolitida4

Není známo

Černý chlupatý jazyk

Není známo

Poruchy jater a žlučových cest

Zvýšení AST a/anebo ALT5

Méně časté

Hepatitida6

Není známo

Cholestatická žloutenka6

Není známo

Cholangitida

Není známo

Poruchy kůže a podkožní tkáně7

Kožní vyrážka

Méně časté

Pruritus

Méně časté

Kopřivka

Méně časté

Erythema multiforme

Vzácné

Stevensův-Johnsonsův syndrom

Není známo

Toxická epidermální nekrolýza

Není známo

Bulózní exfoliativní dermatitida

Není známo

Akutní generalizovanáexantematická pustulóza (AGEP)9

Není známo

Poruchv ledvin a močových cest

Intersticiální nefritida

Není známo

Krystalurie8

Není známo

1 Viz bod 4.4

2 Viz bod 4.4

Žaludeční nevolnost je častěji spojována s vyššími perorálními dávkami. Jsou-li gastrointestinální účinky zřejmé, lze je omezit tak, že se dávka amoxicilinu/kyseliny klavulanové podá na začátku jídla

4    Včetně pseudomembránózní kolitidy a hemoragické kolitidy (viz bod 4.4)

5    Střední zvýšení AST a/anebo ALT bylo pozorováno u pacientů léčených beta-laktamovými antibiotiky, ale význam těchto nálezů není jasný.

6    Tyto příhody byly pozorovány u jiných penicilinů a cefalosporinů (viz bod 4.4).

7

Pokud se vyskytne jakákoli hypersenzitivní dermatitida, léčbu je třeba přerušit (viz bod 4.4)

8    Viz bod 4.9

9    Viz bod 4.4

10    Viz body 4.3 a 4.4

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www .sukl .cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování Symptomy a známky předávkování

Mohou se projevit gastrointestinální symptomy a poruchy rovnováhy tekutin a elektrolytů. Byla pozorována amoxicilinová krystalurie, která v některých případech vedla k selhání ledvin (viz bod 4.4).

U pacientů s poruchou funkce ledvin nebo u pacientů, kterým j sou podávány vysoké dávky, se mohou objevit křeče.

Byly hlášeny případy, kdy amoxicilin precipitoval v močových katetrech, hlavně po intravenózním podání vysokých dávek. Průchodnost katetrů se musí pravidelně kontrolovat (viz bod 4.4).

Léčba intoxikace

Gastrointestinální symptomy lze léčit symptomaticky, pozornost je třeba věnovat rovnováze vody a elektrolytů.

Amoxicilin/kyselinu klavulanovou lze z krevního oběhu odstranit hemodialýzou.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.


5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Kombinace penicilinů, vč. inhibitorů beta-laktamázy; ATC kód J01CR02.

Mechanismus účinku

Amoxicilin je polosyntetický penicilin (beta-laktamové antibiotikum) inhibující jeden nebo vícero enzymů (často nazývaných penicilin-vážící proteiny, PBP) na biosyntetické dráze bakteriálního peptidoglykanu, který je integrální strukturální složkou buněčné stěny bakterií. Inhibice syntézy peptidoglykanů vede k oslabení buněčné stěny, což má obvykle za následek lýzu buňky a její smrt.

Amoxicilin je citlivý na degradaci beta-laktamázami, produkovanými rezistentními bakteriemi, a proto spektrum účinku samotného amoxicilinu nezahrnuje organizmy produkující tyto enzymy.

Kyselina klavulanová je beta-laktam strukturou příbuzný penicilinům. Inaktivuje některé enzymy beta-laktamázy a zabraňuje tak inaktivaci amoxicilinu. Samotná kyselina klavulanová nevykazuje klinicky přínosný antibakteriální účinek.

Vztah farmakokinetikv/farmakodvnamikv

Čas nad minimální inhibiční koncentrací (T > MIC) je považován za hlavní faktor určující účinnost amoxicilinu.

Mechanismus rezistence

Dva hlavní mechanizmy rezistence na amoxicilin/kyselinu klavulanovou jsou:

•    Deaktivace těmi beta-laktamázami, které samy kyselinou klavulanovou inhibovány nejsou, včetně třídy B, C a D.

•    Změna PBP, která snižuje afinitu antibakteriální látky k cílovému objektu.

Nepropustnost bakterií nebo mechanizmy aktivního vylučování (efluxní pumpa) mohou způsobit nebo přispět k rezistenci bakterií, hlavně v případě gramnegativních bakterií.

Break-pointv - hraniční hodnoty

Hraniční hodnoty MIC pro amoxicilin/kyselinu klavulanovou jsou určeny Evropským výborem pro testování antimikrobiální citlivosti (EUCAST)

Organizmus

Break-pointy cit

ivosti (pg/ml)

Citlivý

Středně citlivý

Rezistentní

Haemophilus influenzae1

< 1

-

> 1

Moraxella catarrhalis1

< 1

-

> 1

Staphylococcus aureus2

< 2

-

> 2

Koaguláza-negativní stafylokoky2

< 0,25

> 0,25

Enterococcus1

< 4

8

> 8

Streptococcus A, B, C, G5

< 0,25

-

> 0,25

Streptococcus pneumoniae3

< 0,5

1-2

> 2

Enterobacteriaceae1,4

-

-

> 8

Gramnegativní anaerobní1

< 4

8

> 8

Grampozitivní anaerobní1

< 4

8

> 8

Nespecifické break-pointy1

< 2

4-8

> 8

1    Hlášené hodnoty se týkají koncentrací amoxicilinu. Pro účely testování citlivosti je koncentrace kyseliny klavulanové pevně stanovena na 2 mg/l.

2    Hlášené hodnoty se týkají koncentrací oxacilinu.

3    Hodnoty break-pointů v tabulkách se zakládají na breakpointech ampicilinu.

4    Break-point rezistence R > 8 mg/l zaručuje, že všechny izoláty s mechanizmy

rezistence jsou hlášeny jako rezistentní. 5 Hodnoty break-pointů v tabulkách se zakládají na breakpointech benzylpenicilinu._


Prevalence rezistence zvolených druhů může být závislá na geografické poloze a čase, proto je žádoucí získat lokální informaci o rezistenci, hlavně při léčbě těžkých infekcí. V případě potřeby, pokud lokální prevalence rezistence vede k pochybám o účinnosti přípravku u některých typů infekcí, je nutné poradit se s odborníkem.


Běžně citlivé druhy

Aerobní grampozitivní mikroorganizmy

Enterococcus faecalis Gardnerella vaginalis

Staphylococcus aureus (citlivý na meticillin)£ Koaguláza-negativní stafylokoky (citlivý na meticillin)£

Streptococcus agalactiae Streptococcus pneumoniae1

Streptococcus pyogenes a jiné beta-hemolytické streptokoky Skupina Streptococcus viridans

Aerobní gramnegativní mikroorganizmy

Capnocytophaga spp.

Eikenella corrodens Haemophilus influenzaeMoraxella catarrhalis Pasteurella maltocida

Anaerobní mikroorganizmy

Bacteroides fragilis Fusobacterium nucleatum

Prevotella spp._

Druhy problematické kvůli získané rezistenci

Aerobní grampozitivní mikroorganizmy

Enterococcus faecium $

Aerobní gramnegativní mikroorganizmy

Escherichia coli Klebsiella oxytoca Klebsiella pneumoniae Proteus mirabilis Proteus vulgaris

Přirozeně rezistentní mikroorganizmy


Aerobní gramnegativní mikroorganizmy

Acinetobacter sp.

Citrobacter freundii Enterobacter sp.

Legionella pneumophila Morganella morganii Providencia spp.

Pseudomonas spp.

Serratia spp.

Stenotrophomonas maltophilia

Jiné mikroorganizmy

Chlamydophila pneumoniae Chlamydophila psittaci Coxiella burnetti Mycoplasma pneumoniae


$

£

1


2


Přirozená střední citlivost, když chybí získaný mechanizmus rezistence.

Všechny na meticilin-rezistentní stafylokoky jsou rezistentní vůči amoxicilinu/kyselině klavulanové

Streptococcus pneumoniae rezistentní vůči penicilinu nemá být tímto přípravkem s obsahem amoxicilinu/kyseliny klavulanové léčen (viz body 4.2 a 4.4).

Kmeny se sníženou citlivostí byly hlášeny v některých zemích EU s frekvencí vyšší než 10%.


5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Amoxicilin a kyselina klavulanová jsou ve vodním roztoku při fyziologickém pH plně disociovány. Obě komponenty se při perorálním podání rychle dobře absorbují. Absorpce amoxicilinu/kyseliny klavulanové je optimální, pokud je tato kombinace užita na začátku jídla. Po perorálním podání je biologická dostupnost amoxicilinu/kyseliny klavulanové přibližně 70 %. Profily obou složek v plazmě jsou podobné a čas do dosažení maximální koncentrace v plazmě (Tmax) je v obou případech asi jedna hodina.

Níže uvedené tabulky prezentují výsledky farmakokinetické studie, ve které byl amoxicilin/kyselina klavulanová (500 mg/125 mg tablety podávané třikrát denně) nalačno podáván skupinám zdravých dobrovolníků.

Střední hodnoty (± SO) farma

O

O

'■&

o

-EÁ

aarametrů

Podaná/é léčivá/é látka/y

Dávka

C

'-/max

x *

T max

AUC(0-24h)

T 1/2

(mg)

(pg/ml)

(h)

(pg.h/ml)

(h)

Amoxicilin

AMX/CA

500/125mg

500

7,19 ± 2,26

1,5 (1,0-2,5)

53,5 ± 8,87

1,15 ± 0,20

Kyselina klavulanová

AMX/CA

500/125mg

125

2,40 ± 0,83

1,5 (1,0-2,0)

15,72 ± 3,86

0,98 ± 0,12

AMX-amoxicilin, CA-kyselina klavulanová * Medián (rozsah)

Sérové koncentrace amoxicilinu a kyseliny klavulanové dosažené po podávání kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová jsou podobné těm, kterých se dosahuje po perorálním podání ekvivalentních dávek samotného amoxicilinu nebo samotné kyseliny klavulanové.

Distribuce

Přibližně 25 % celkové kyseliny klavulanové v plazmě a 18 % celkového amoxicilinu v plazmě je vázáno na proteiny. Zdánlivý distribuční objem je přibližně 0,3-0,4 l/kg u amoxicilinu a asi 0,2 l/kg u kyseliny klavulanové.

Po intravenózním podání byly amoxicilin i kyselina klavulanová nalezeny ve žlučníku, tkáních břicha, v kůži, tuku, svalovině, v synoviální a peritoneální tekutině, žluči a v hnisu. Amoxicilin není dostatečně distribuován do cerebrospinálního likvoru.

Studie na laboratorních zvířatech ukázaly, že žádná ze složek nezanechává ve tkáních významné množství látek derivovaných z léčiva. Amoxicilin, tak jako většinu penicilinů, lze najít v mateřském mléku. Také stopová množství kyseliny klavulanové lze v mateřském mléku detekovat (viz bod 4.6).

Amoxicilin i kyselina klavulanová procházejí placentární bariérou (viz bod 4.6).

Biotransformace

Amoxicilin je částečně vylučován močí ve formě inaktivní kyseliny peniciloinové v množstvích odpovídajících asi 10 až 25 % původní dávky. Kyselina klavulanová je v lidském organizmu rozsáhle metabolizována a vylučována močí a stolicí a vydechována jako oxid uhličitý.

Eliminace

Hlavní cestou vylučování amoxicilinu je vylučování ledvinami, zatímco kyselina klavulanová je vylučována jak renální cestou, tak mimorenálními cestami.

Střední poločas vylučování kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová je u zdravých jedinců přibližně jedna hodina a střední hodnota celkové clearance je asi 25 l/h. Přibližně 60 až 70 % amoxicilinu a přibližně 40 až 65 % kyseliny klavulanové se vyloučí v nezměněné formě močí během prvních 6 hodin po jednorázovém podání přípravku Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max tablety v dávce 250 mg/125 mg nebo 500 mg/125 mg. Různé studie zjistily, že za 24 hodin se močí vyloučí 50-85 % amoxicilinu a mezi 27-60 % kyseliny klavulanové. V případě kyseliny klavulanové se největší množství léčiva vyloučí během prvních 2 hodin po podání.

Souběžné podávání probenecidu zpomalí vylučování amoxicilinu, ale nezpomalí renální vylučování kyseliny klavulanové (viz bod 4.5).

Věk

Poločas vylučování amoxicilinu je podobný u dětí ve věku od 3 měsíců do 2 let, u starších dětí a dospělých. U velmi malých dětí (včetně předčasně narozených) by v prvním týdnu života interval podávání neměl být častější než dvě dávky denně, a to z důvodu nevyzrálosti renální eliminační cesty. Protože u starších pacientů je výskyt poruchy funkce ledvin častější, je při volbě dávky na místě opatrnost a doporučuje se monitorovat renální funkci.

Pohlaví

Po perorálním podání amoxicilinu/kyseliny klavulanové zdravým mužům a ženám nemělo pohlaví žádný významný vliv ani na farmakokinetiku amoxicilinu, ani na farmakokinetiku kyseliny klavulanové.

Porucha funkce ledvin

Celková clearance moxicilinu/kyseliny klavulanové ze séra se snižuje úměrně se zhoršováním renální funkce. Snížení clearance léčiva je výraznější u amoxicilinu než u kyseliny klavulanové, protože u amoxicilinu je renální cestou vylučována větší část léčiva. Při poruše funkce ledvin se proto musí přípravek dávkovat tak, aby nedošlo k nadměrné kumulaci amoxicilinu, a zároveň, aby byla zachována odpovídající hladina kyseliny klavulanové (viz bod 4.2).

Porucha funkce jater

U pacientů s poruchou funkce jater je nutné postupovat s opatrností a je třeba v pravidelných intervalech monitorovat funkci jater.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Neklinické údaje získané na základě farmakologických studií bezpečnosti, reprodukční toxicity a genotoxicity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka.

Studie toxicity po opakovaném podávání kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová provedené se psy prokázaly podráždění žaludku, zvracení a zbarvení jazyka.

Studie kancerogenity nebyly s kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová, nebo s jejími jednotlivými složkami provedeny.

6.    FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1    Seznam pomocných látek

Jádro tablety

Mikrokrystalická celulóza (E460)

Koloidní bezvodý oxid křemičitý Magnesium-stearát (E470b)

Sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A)

Potahová vrstva tablety Hypromelóza (E464)

Makrogol 400 Oxid titaničitý (E171)

6.2    Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3    Doba použitelnosti

2 roky

6.4    Zvláštní opatření pro    uchovávání

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

6.5    Druh obalu a velikost    balení

Tablety jsou baleny v blistrech Al/Al (polyamid/hliník/PVC - hliníková fólie), v krabičce.

Tablety Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max jsou dodávány v blistrech obsahujících 4/5/6/7/8/10/12/14/15/16/20/21/24/25/30/35/40/50/100/500 potahovaných tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v požadavky.

souladu s místními


7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Dr.Max Pharma Limited First Floor Roxburghe House 273-287 Regent Street London W1B 2HA Velká Británie

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLA

Amoxicillin/Clavulanic acid Dr.Max 500 mg/125 mg potahované tablety: 15/223/10-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 3.3.2010

Datum posledního prodloužení registrace: 11.9.2014

10. DATUM REVIZE TEXTU

12.11.2014

13/13