Amoksiklav 1 G
sp.zn.sukls63870/2016
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Amoksiklav 1 g potahované tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna potahovaná tableta obsahuje amoxicillinum 875 mg ve formě amoxicillinum trihydricum a acidum clavulanicum 125 mg ve formě kalii clavulanas. Poměr je 7:1.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Potahované tablety
Bílé až téměř bílé, oválné potahované tablety se zkosenými hranami, na jedné straně vyraženo AMC, na druhé straně půlicí rýha a vyraženo 875/125.
Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv za účelem dělení dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Přípravek Amoksiklav je indikován k léčbě následujících infekcí u dospělých a dětí (viz body 4.2, 4.4 a 5.1):
• akutní bakteriální sinusitida (odpovídajícím způsobem diagnostikovaná)
• akutní otitis media
• akutní exacerbace chronické bronchitidy (odpovídajícím způsobem diagnostikovaná)
• komunitní pneumonie
• cystitida
• pyelonefritida
• infekce kůže a měkkých tkání, zejména celulitida, pokousání zvířetem, těžký dentální absces s postupující celulitidou.
• infekce kostí a kloubů, zejména osteomyelitida.
Je nutno vzít v potaz lokální doporučení pro správné používání antibakteriálních látek.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávky jsou v textu vyjádřeny jako obsah amoxicilinu/kyseliny klavulanové.
Při stanovování dávky přípravku Amoksiklav, která se volí k léčbě individuální infekce, je nutno vzít v potaz:
• předpokládané patogeny a jejich pravděpodobnou citlivost na antibakteriální látky (viz bod 4.4)
• závažnost a umístnění infekce
• věk, tělesnou hmotnost a renální funkce pacienta, jak je uvedeno dále.
V případě potřeby je nutno zvážit použití alternativních prezentací kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová (tj. takových, které poskytují vyšší dávky amoxicilinu a/nebo jiné poměry amoxicilinu ke kyselině klavulanové) (viz body 4.4 a 5.1).
Pro dospělé a děti > 40 kg poskytuje tato formulace přípravku Amoksiklav celkovou denní dávku 1750 mg amoxicilinu/250 mg kyseliny klavulanové při dávkování dvakrát denně a 2625 mg amoxicilinu/375 mg kyseliny klavulanové při dávkování třikrát denně, pokud se podává podle níže uvedeného doporučení. U dětí
<40 kg tato formulace přípravku Amoksiklav poskytuje maximální denní dávku 1000 až 2800 mg amoxicilinu a 143 až 400 mg kyseliny klavulanové, pokud se podává podle níže uvedeného doporučení. Pokud se dospěje k závěru, že je potřebná vyšší denní dávka amoxicilinu, doporučuje se zvolit jiný přípravek obsahující amoxicilin/kyselinu klavulanovou, aby se zabránilo podávání zbytečně vysokých denních dávek kyseliny klavulanové (viz body 4.4 a 5.1).
Trvání léčby je nutno stanovit podle odpovědi pacienta. Některé infekce (např. osteomyelitida) vyžadují delší léčbu. Léčba nesmí přesáhnout 14 dní bez kontroly (ohledně dlouhodobé léčby viz bod 4.4).
Dospělí a děti > 40 kg Doporučené dávky:
• standardní dávka (ve všech indikacích): 875 mg/125 mg dvakrát denně;
• vyšší dávka (zejména u infekcí, jako je otitis media, sinusitida, infekce dolních dýchacích cest a infekce močových cest): 875 mg/125 mg třikrát denně.
Pediatrická populace Děti < 40 kg
Děti mohou být léčeny přípravkem Amoksiklav 1 g nebo jinou formulací kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová, jako jsou suspenze nebo pediatrické sáčky. Děti ve věku 6 let a mladší je lepší léčit kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová v suspenzi nebo pediatrických sáčcích.
Doporučené dávky:
• 25 mg/3,6 mg/kg/den až 45 mg/6,4 mg/kg/den podávaná ve dvou dílčích dávkách
• u některých infekcí (jako je otitis media, sinusitida a infekce dolních dýchacích cest) lze zvážit až 70 mg/10 mg/kg/den podáváno ve dvou dílčích dávkách.
U dětí mladších 2 let nejsou ohledně dávek vyšších než 45 mg/6,4 mg na kg za den pro formulace amoxicilinu/kyseliny klavulanové 7:1 k dispozici žádné klinické údaje.
U pacientů mladších 2 měsíců nejsou ohledně formulací amoxicilinu/kyseliny klavulanové 7:1 k dispozici žádné klinické údaje. U této populace žádné doporučení ohledně dávky nelze učinit.
Starší pacienti Úprava dávky není nutná.
Pacienti s poruchou funkce ledvin
U pacientů s clearance kreatininu větší než 30 ml/min není úprava dávky potřebná.
U pacientů s clearance kreatininu nižší než 30 ml/min se používání přípravku Amoksiklav 875/125 mg nedoporučuje, protože žádná doporučení ohledně úpravy dávek nejsou k dispozici.
Pacienti s poruchou funkce jater
Dávkujte opatrně a v pravidelných intervalech sledujte jaterní funkce (viz body 4.3 a 4.4).
Způsob podání
Přípravek Amoksiklav je určen k perorálnímu podání.
Podávejte na začátku jídla, aby se minimalizovala potenciální gastrointestinální nesnášenlivost a optimalizovala absorpce amoxicilinu/kyseliny klavulanové.
Léčbu je možno zahájit parenterálně podle souhrnu údajů o přípravku pro i.v. formulace a pak pokračovat perorálním přípravkem.
4.3 Kontraindikace
• Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1, nebo na kterýkoli z penicilinů.
• Těžká bezprostřední hypersenzitivní reakce (např. anafylaxe) na jiná beta-laktamová antibiotika (např. cefalosporin, karbapenem nebo monobaktam) v anamnéze.
• Žloutenka/zhoršení jaterních funkcí v důsledku užívání amoxicilinu/kyseliny klavulanové v anamnéze (viz bod 4.8).
4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Před zahájením léčby kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová je nutno se pečlivě dotázat na předchozí hypersenzitivní reakce na peniciliny, cefalosporiny nebo jiná beta-laktamová antibiotika (viz body 4.3 a 4.8).
U pacientů léčených peniciliny byly hlášeny závažné a potenciálně fatální hypersenzitivní (anafylaktické) reakce. Výskyt těchto reakcí je pravděpodobnější u jedinců s hypersenzitivitou na penicilin v anamnéze a u atopiků. Pokud se alergická reakce objeví, musí být léčba kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová ukončena a musí být zahájena vhodná alternativní léčba.
V případě, kdy se prokáže, že infekce je způsobena organismem (organismy) citlivým (citlivými) na amoxicilin, pak je nutno zvážit přechod z kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová na amoxicilin v souladu s oficiálními pokyny.
Tato prezentace přípravku Amoksiklav není vhodná pro použití při vysokém riziku, že předpokládané patogeny jsou rezistentní na betalaktamy, přičemž tato rezistence není zprostředkována beta-laktamázami citlivými na inhibici kyselinou klavulanovou. Tato prezentace se nesmí používat k léčbě
S. pneumoniae rezistentního na penicilin.
U pacientů s poruchou funkce ledvin a u pacientů na vysokých dávkách se mohou vyskytnout záchvaty křečí (viz bod 4.8).
Kombinaci amoxicilin/kyselina klavulanová je nutno se vyhnout v případě podezření na infekční mononukleózu, protože s touto nemocí je po podání amoxicilinu spojen výskyt morbilliformní vyrážky.
Současné používání alopurinolu během léčby amoxicilinem může zvýšit pravděpodobnost alergických kožních reakcí.
Dlouhodobé užívání může příležitostně vést k přerůstání necitlivých organismů.
Výskyt generalizovaného erytému spojeného s výskytem pustul doprovázený horečnatým stavem na začátku léčby může být symptomem akutní generalizované exantematózní pustulózy (AGEP) (viz bod 4.8). Tato reakce vyžaduje vysazení přípravku Amoksiklav a kontraindikuje jakékoli následné podávání amoxicilinu.
Kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová se musí používat opatrně u pacientů s prokázanou poruchou funkce jater (viz body 4.2, 4.3 a 4.8).
Jaterní příhody byly hlášeny převážně u mužů a u starších pacientů a mohou souviset s dlouhodobou léčbou. Tyto příhody byly u dětí hlášeny jen velmi vzácně. U všech populací se projevy a symptomy obvykle objeví během léčby nebo krátce po ní, nicméně v některých případech nemusí být zjevné ani několik týdnů po ukončení léčby. Jsou obvykle reverzibilní. Jaterní příhody mohou být těžké, přičemž za mimořádně vzácných okolností byla hlášena úmrtí. Téměř vždy k nim došlo u pacientů se závažnou základní chorobou nebo u pacientů užívajících další medikaci, o níž je známo, že má potenciál k navození jaterních účinků (viz bod 4.8).
U téměř všech antibiotik, včetně amoxicilinu, byla hlášena kolitida související s antibiotiky, jejíž závažnost se může pohybovat od mírné až po život ohrožující (viz bod 4.8). Proto je důležité, aby tato diagnóza byla zvážena u pacientů, kteří mají průjem v průběhu nebo po podávání jakéhokoli antibiotika. Pokud se kolitida související s antibiotiky objeví, musí být přípravek Amoksiklav ihned vysazen, musí proběhnout konzultace s lékařem a nasazena odpovídající léčba. V této situaci jsou antiperistaltika kontraindikována.
Při dlouhodobé léčbě se doporučuje pravidelné hodnocení systémových funkcí orgánů, včetně renálních, jaterních a krvetvorných funkcí.
U pacientů léčených kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová bylo vzácně hlášeno prodloužení protrombinového času. Při současném předepisování antikoagulancií je nutno provádět příslušné sledování. Může být nezbytná úprava dávky perorálních antikoagulancií, aby se udržela požadovaná hladina antikoagulace (viz body 4.5 a 4.8).
U pacientů s poruchou funkce ledvin je nutno dávku upravit podle stupně poruchy (viz bod 4.2).
U pacientů se sníženou tvorbou moči byla velmi vzácně pozorována krystalurie, převážně při parenterální léčbě. Při podávání vysokých dávek amoxicilinu se doporučuje udržovat odpovídající příjem tekutin a výdej moči, aby se snížila možnost krystalurie amoxicilinu. U pacientů s katetry v močovém měchýři je nutno pravidelně sledovat průchodnost katetru (viz bod 4.9).
Při léčbě amoxicilinem je nutno používat enzymatické glukosaoxidázové metody při testování přítomnosti glukosy v moči, protože u neenzymatických metod se mohou objevit falešně pozitivní výsledky.
Přítomnost kyseliny klavulanové v přípravku Amoksiklav může navodit nespecifickou vazbu IgG a albuminu na membrány červených krvinek, což vede k falešně pozitivnímu Coombsovu testu.
Existují hlášení pozitivních výsledků testů využívajících testu Bio-Rad Platelia Aspergillus EIA firmy BioRad Laboratories u pacientů léčených kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová, u nichž se následně zjistí, že infikováni Aspergillem nejsou. Při použití testu Bio-Rad Platelia Aspergillus EIA firmy Bio-Rad Laboratories byly hlášeny zkřížené reakce s ne-Aspergillovými polysacharidy a polyfuranosami. Proto je nutno pozitivní výsledky testu u pacientů léčených kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová interpretovat opatrně a potvrdit je jinými diagnostickými metodami.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Perorální antikoagulancia
Perorální antikoagulancia a penicilinová antibiotika se v praxi široce používají bez hlášených interakcí. V literatuře se však vyskytují případy zvýšeného mezinárodního normalizovaného poměru (INR) u pacientů léčených acenokumarolem nebo warfarinem, kterým je předepsána kúra amoxicilinu. Pokud je souběžné podávání nezbytné, musí být při nasazení nebo vysazení amoxicilinu pečlivě sledován protrombinový čas nebo mezinárodní normalizovaný poměr (INR). Navíc může být nutná úprava dávky perorálních antikoagulancií (viz body 4.4 a 4.8).
Methotrexát
Peniciliny mohou snižovat vylučování methotrexátu, což vede k potenciálnímu zvýšení toxicity. Probenecid
Současné užívání probenecidu se nedoporučuje. Probenecid snižuje renální tubulární sekreci amoxicilinu. Současné užívání probenecidu může vést ke zvýšeným a prodlouženým krevním hladinám amoxicilinu, nikoli však kyseliny klavulanové.
Mofetil-mykofenolát
U pacientů užívajících mofetil-mykofenolát byl při současném podávání s perorálním amoxicilinem v kombinaci s kyselinou klavulanovou hlášen přibližně 50% pokles koncentrace aktivního metabolitu kyseliny mykofenolové (MPA) před další dávkou. Změna koncentrace před další dávkou nemusí
přesně odrážet změny v celkové expozici MPA. Změna dávkování mofetil-mykofenolátu by obvykle neměla být nutná, pokud nedojde ke klinicky prokázané dysfunkci štěpu. V době léčby touto kombinací a krátce po ukončení léčby antibiotikem, je třeba provádět pečlivé klinické monitorování.
4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Studie na zvířatech neukazují na přímé či nepřímé škodlivé účinky pokud jde o březost, embryonální/fetální vývoj, porod nebo postnatální vývoj (viz bod 5.3). Omezené údaje o používání kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová během těhotenství u lidí na zvýšené riziko vrozených malformací neukazují. V jedné studii na ženách s předčasnou rupturou fetální membrány bylo hlášeno, že profýlaktická léčba kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová může být spojena se zvýšeným rizikem nekrotizující enterokolitidy u novorozenců. Používání během těhotenství je nutno se vyhnout, ledaže by jej lékař považoval za nezbytně nutné.
Kojení
Obě léčivé látky se vylučují do mateřského mléka (o vlivu kyseliny klavulanové na kojené dítě není nic známo). V důsledku toho je u kojence možný vznik průjmu a houbových infekcí sliznic, takže může být nutné kojení přerušit. Kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová se smí při kojení používat, pouze pokud ošetřující lékař vyhodnotí poměr riziko/přínos.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Studie o vlivu na schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje nebyly provedeny. Mohou se však vyskytnout nežádoucí účinky (např. alergické reakce, točení hlavy, křeče), které mohou schopnost řídit dopravní prostředky a obsluhovat stroje ovlivnit (viz bod 4.8).
4.8 Nežádoucí účinky
Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky jsou průjem, nauzea a zvracení.
Nežádoucí účinky zaznamenané v průběhu klinických studií a po uvedení přípravku na trh, setříděné pomocí třídy orgánových systémů MedDRA, jsou uvedeny níže.
Ke klasifikaci nežádoucích účinků je použita následující terminologie.
Velmi časté (>1/10)
Časté (> 1/100 až <1/10)
Méně časté (> 1/1 000 až <1/100)
Vzácné (>1/10 000 až <1/1 000)
Velmi vzácné (<1/10 000)
Není známo (z dostupných údajů nelze určit)
Infekce a infestace | |
Kandidóza sliznic a kůže |
Časté |
Přerůstání necitlivých organismů |
Není známo |
Poruchy krve a lymfatického systému | |
Reverzibilní leukopenie (včetně neutropenie) |
Vzácné |
T rombocytopenie |
Vzácné |
Reverzibilní agranulocytóza |
Není známo |
Hemolytická anémie |
Není známo |
Prodloužení doby krvácení a protrombinového času1 |
Není známo |
Poruchy imunitního systému 10 | |
Angioneurotický edém |
Není známo |
Anafylaxe |
Není známo |
Syndrom podobný sérové nemoci |
Není známo |
Hypersenzitivní vaskulitida |
Není známo |
Poruchy nervového systému | |
Závratě |
Méně časté |
Bolesti hlavy |
Méně časté |
Reverzibilní hyperaktivita |
Není známo |
Křeče2 |
Není známo |
Aseptická meningitida |
Není známo |
Gastrointestinální poruchy | |
Velmi časté | |
Časté | |
Časté | |
Poruchy trávení |
Méně časté |
Kolitida související s léčbou antibiotiky4 |
Není známo |
Lingua villosa nigra |
Není známo |
Poruchy jater a žlučových cest | |
Zvýšení AST a/nebo ALT5 |
Méně časté |
Hepatitida6 |
Není známo |
Cholestatická žloutenka6 |
Není známo |
Poruchy kůže a podkožní tkáně 7 | |
Kožní vyrážka |
Méně časté |
Méně časté | |
Kopřivka |
Méně časté |
Erythema multiforme |
Vzácné |
Stevens-Johnsonův syndrom |
Není známo |
Toxická epidermální nekrolýza |
Není známo |
Bulózní exfoliativní dermatitida |
Není známo |
Akutní generalizovaná exantematózní pustulóza (AGEP)9 |
Není známo |
Poruchy ledvin a močových cest | |
Intersticiální nefritida |
Není známo |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Krystalurie
8
Není známo
Viz bod 4.4 Viz bod 4.4
Nauzea je častěji spojována s vyššími perorálními dávkami. Pokud jsou gastrointestinální reakce evidentní, lze je omezit užíváním přípravku Amoksiklav na začátku jídla.
Včetně pseudomembranózní kolitidy a hemoragické kolitidy (viz bod 4.4)
U pacientů léčených betalaktamovými antibiotiky bylo zjištěno mírné zvýšení AST a/nebo ALT, nicméně význam těchto zjištění není znám.
Tyto příhody byly zaznamenány u jiných penicilinů a cefalosporinů (viz bod 4.4).
Pokud se objeví jakákoli hypersenzitivní dermatitida, musí být léčba ukončena (viz bod 4.4).
Viz bod 4.9 Viz bod 4.4 Viz body 4.3., 4.4
Hlášení podezření na nežádoucí účinky
Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv,
Šrobárova 48,
100 41 Praha 10,
webové stránky: www.sukl.cz/nahlasitnezadouci-ucinek.
4.9 Předávkování
Symptomy a projevy předávkování
Mohou se objevit gastrointestinální symptomy a poruchy rovnováhy tekutin a elektrolytů. Byla pozorována krystalurie amoxicilinu, v některých případech vedoucí k selhání ledvin (viz bod 4.4).
U pacientů s poruchou funkce ledvin nebo u pacientů užívajících vysoké dávky se mohou objevit křeče.
Bylo hlášeno, že se amoxicilin sráží v katetrech močového měchýře, převážně po intravenózním podání velkých dávek. Je nutno pravidelně sledovat průchodnost katetru (viz bod 4.4)
Léčba intoxikace
Gastrointestinální symptomy lze léčit symptomaticky, přičemž je nutno věnovat pozornost rovnováze tekutin a elektrolytů.
Kombinaci amoxicilin/kyselina klavulanová lze z oběhu odstranit hemodialýzou.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
Farmakoterapeutická skupina: antibakteriální léčiva pro systémovou aplikaci; kombinace penicilinového antibiotika s inhibitorem beta-laktamázy,
ATC kód: J01CR02
5.1 Farmakodynamické vlastnosti Mechanismus účinku
Amoxicilin je polosyntetický penicilín (beta-laktamové antibiotikum), které inhibuje jeden nebo více enzymů (často označovaných jako penicilin vážící proteiny, PBPs) při biosyntéze bakteriálního peptidoglykanu, což je integrální strukturní složka bakteriální stěny. Inhibice syntézy peptidoglykanu vede k oslabení buněčné stěny, po čemž obvykle následuje lýza buňky a její smrt.
Amoxicilin je citlivý na degradaci betalaktamázami vytvářenými rezistentními bakteriemi, takže spektrum aktivity samotného amoxicilinu nezahrnuje organismy, které tyto enzymy vytvářejí.
Kyselina klavulanová je betalaktam strukturně příbuzný penicilinům. Inaktivuje některé beta-lakatamázy, čímž brání inaktivaci amoxicilinu. Kyselina klavulanová samotná nemá klinicky využitelné antibakteriální účinky.
Vztah farmakokinetika/farmakodynamika
Čas nad minimální inhibiční koncentrací (T>MIC) se považuje za hlavní determinantu účinnosti amoxicilinu.
Mechanismy rezistence
Hlavními dvěma mechanismy rezistence na kombinaci amoxicilin/kyselina klavulanová jsou:
• inaktivace bakteriálními beta-laktamázami
• změna v proteinech vážících penicilin vedoucí ke snížení afinity antibiotika k cílové buňce.
Méně častými mechanismy přispívajícími k bakteriální rezistenci mohou být neprůchodnost bakterilní stěnou nebo mechanismus efluxní pumpy.
Limitní hodnoty
Limitní hodnoty MIC pro kombinaci amoxicilin/kyselina klavulanová jsou stanoveny Evropským výborem pro stanovení antimikrobiální citlivosti (EUCAST)
Organismus |
Limitní hodnoty citlivosti (^g/ml) | ||
Citlivý |
Středně citlivý |
Rezistentní | |
Haemophilus influenzael |
< 1 |
- |
> 1 |
Moraxella catarrhalisl |
< 1 |
- |
> 1 |
Staphylococcus aureus 2 |
< 2 |
- |
> 2 |
Koaguláza-negativní stafylokoky 2 |
< 0,25 |
> 0,25 | |
Enterococcusl |
< 4 |
8 |
> 8 |
Streptococcus A, B, C, G5 |
< 0,25 |
- |
> 0,25 |
Streptococcus pneumoniae3 |
< 0,5 |
1-2 |
> 2 |
Enterobacteriaceae 1,4 |
- |
- |
> 8 |
Gramnegativní anaerobyl |
< 4 |
8 |
> 8 |
Grampozitivní anaerobyi
Limitní hodnoty nesouvisející s žádnými druhy i
5
< 4
< 2
8
> 8
4-8
> 8
Hlášené hodnoty jsou pro koncentrace amoxicilinu. Pro účely testování citlivosti je koncentrace kyseliny klavulanové fixována na 2 mg/l.
Hlášené hodnoty jsou koncentrace oxacilinu.
Limitní hodnoty v tabulce jsou založeny na limitních hodnotách ampicilinu.
Limitní hodnota rezistence R>8 mg/l zajišťuje, že všechny izoláty s mechanismy rezistence jsou hlášeny jako rezistentní.
Limitní hodnoty v tabulce jsou založeny na limitních hodnotách benzylpenicilinu.
Prevalence rezistence se u zvolených druhů může lišit geograficky a v čase, přičemž je žádoucí znát místní informace o rezistenci, zejména při léčení těžkých infekcí. V případě potřeby je nutno vyhledat radu odborníka, pokud místní prevalence rezistence je taková, že užitečnost léčiva je u přinejmenším několika typů infekcí sporná.
Běžně citlivé druhy
Aerobní grampozitivní mikroorganismy
Enterococcus faecalis Gardnerella vaginalis
Staphylococcus aureus (citlivý na methicilin) £ Koaguláza-negativní stafylokoky
Streptococcus agalactiae Streptococcus pneumoniae 1
Streptococcus pyogenes a další betahemolytické streptokoky Skupina Streptococcus viridans
Aerobní gramnegativní mikroorganismy
Capnocytophaga spp.
Eikenella corrodens Haemophilus influenzae2 Moraxella catarrhalis Pasteurella multocida
Anaerobní mikroorganismy
Bacteroidesfragilis Fusobacterium nucleatum Prevotella spp.
Druhy, u kterých může být problémem získaná rezistence
Aerobní grampozitivní mikroorganismy
Enterococcus faecium $
Aerobní gramnegativní mikroorganismy
Escherichia coli Klebsiella oxytoca Klebsiella pneumoniae Proteus mirabilis Proteus vulgaris
Vrozeně rezistentní organismy
Aerobní gramnegativní mikroorganismy Acinetobacter sp. Citrobacter freundii Enterobacter sp.
Legionella pneumophila Morganella morganii Providencia spp.
Pseudomonas sp.
Serratia sp.
Stenotrophomonas maltophilia
Další mikroorganismy
Chlamydophila pneumoniae Chlamydophila psittaci Coxiella burnetti Mycoplasma pneumoniae
$ Přirozená střední citlivost za nepřítomnosti získaného mechanismu rezistence.
£ Všechny methicilin rezistentní stafylokoky j sou rezistentní na kombinaci amoxicilin/kyselina klavulanová
1 Streptococcuspneumoniae, které jsou rezistentní na penicilin se touto prezentací kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová nesmějí léčit (viz body 4.2 a 4.4).
2 V některých zemích EU byly kmeny se sníženou citlivostí hlášeny s frekvencí vyšší než 10 %.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti Absorpce
Amoxicilin a kyselina klavulanová jsou při fyziologickém pH ve vodném roztoku plně disociovány. Obě složky se při perorálním podání rychle a dobře absorbují. Absorpce amoxicilinu/kyseliny klavulanové je optimalizována, pokud se látky užijí na začátku jídla. Po perorálním podání jsou amoxicilin a kyselina klavulanová biologicky dostupné z přibližně 70 %. Plasmatické profily obou složek jsou podobné a čas do dosažení maximální plasmatické koncentrace (Tmax) je v obou případech přibližně 1 hodina.
Výsledky farmakokinetické studie, kde byla kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová (875 mg/125 mg tablety, podávané dvakrát denně) podávána nalačno skupinám zdravých dobrovolníků, jsou uvedeny dále.
Průměrná hodnota (± SD) farmakokinetických parametrů | |||||
Podaná (podané) aktivní látka (látky) |
Dávka |
Cmax |
Tmax * |
AUC (0-24h) |
T 1/2 |
(mg) |
(Mg/ml) |
(h) |
((Mgh/ml) |
(h) | |
Amoxicilin | |||||
AMX/CA 875 mg/125 mg |
875 |
11,64 ±2,78 |
1,50 (1,0-2,5) |
53,52 ±12,31 |
1,19 ± 0,21 |
Kyselina klavulanová | |||||
AMX/CA 875 mg/125 mg |
125 |
2,18 ±0,99 |
1,25 (1,0-2,0) |
10,16 ±3,04 |
0,96 ±0,12 |
AMX - amoxicilin, CA - kyselina klavulanová * Medián (rozmezí)
Sérové koncentrace amoxicilinu a kyseliny klavulanové dosahované při použití kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová jsou podobné koncentracím navozeným po perorálním podání ekvivalentních dávek amoxicilinu nebo kyseliny klavulanové samotných.
Distribuce
Asi 25 % celkové plasmatické kyseliny klavulanové a 18 % celkového plasmatického amoxicilinu je navázáno na protein. Zdánlivý distribuční objem je okolo 0,3 až 0,4 l/kg pro amoxicilin a okolo 0,2 l/kg pro kyselinu klavulanovou.
Po intravenózním podání byl jak amoxicilin, tak kyselina klavulanová nalezeny ve žlučníku, abdominální tkáni, kůži, tukové tkáni, svalové tkáni, synoviální a peritoneální tekutině, žluči a hnisu. Amoxicilin se odpovídajícím způsobem nedistribuuje do cerebrospinální tekutiny.
Ze studií na zvířatech nejsou pro žádnou ze složek žádné důkazy o významné retenci ve tkáních materiálu odvozeného od léčiva. Amoxicilin, jako většina penicilinů, lze detekovat v mateřském mléce. V mateřském mléce lze rovněž detekovat stopová množství kyseliny klavulanové (viz bod 4.6).
Bylo prokázáno, že jak amoxicilin, tak kyselina klavulanová prostupují placentální bariérou (viz bod 4.6).
Biotransformace
Amoxicilin se částečně vylučuje do moči jako neaktivní kyselina penicilinová v množstvích ekvivalentních až 10 až 25 % počáteční dávky. Kyselina klavulanová se u člověka rozsáhle metabolizuje a vylučuje se do moči a stolice a jako oxid uhličitý se vydechuje do vzduchu.
Eliminace
Hlavní cestou eliminace amoxicilinu je vylučování ledvinami, zatímco pro kyselinu klavulanovou je to jak renálními, tak nerenálními mechanismy.
Kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová má u zdravých subjektů střední hodnotu poločasu eliminace přibližně jednu hodinu a střední hodnotu celkové clearance přibližně 25 l/h. Po podání jediné tablety kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová 250 mg/125 mg nebo 500 mg/125 mg se přibližně 60 až 70 % amoxicilinu a přibližně 40 až 65 % kyseliny klavulanové vyloučí v nezměněné formě do moči během prvních 6 hodin. Různé studie zjistily, že do moči se za 24 hodin vyloučí 50 až 85 % amoxicilinu a mezi 27 až 60 % kyseliny klavulanové. V případě kyseliny klavulanové se největší množství léčiva vyloučí během prvních 2 hodin po podání.
Současné užívání probenecidu prodlužuje vylučování amoxicilinu, ale neprodlužuje renální exkreci kyseliny klavulanové (viz bod 4.5).
Věk
Poločas eliminace amoxicilinu je u dětí ve věku 3 měsíců až 2 roky a u starších dětí a dospělých podobný. U velmi malých dětí (včetně předčasně narozených novorozenců) nesmí v prvním týdnu života interval podávání kvůli nezralosti renální cesty eliminace přesáhnout dvakrát denně. Jelikož u starších pacientů je větší pravděpodobnost poklesu renálních funkcí, je nutno při volbě dávky postupovat opatrně, přičemž může být užitečné sledovat renální funkce.
Pohlaví
Po perorálním podání kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová zdravým mužům a ženám nemělo pohlaví žádný významný vliv na farmakokinetiku ani amoxicilinu, ani kyseliny klavulanové.
Porucha funkce ledvin
Celková sérová clearance kombinace amoxicilin/kyselina klavulanová se přímo úměrně snižuje s poklesem renálních funkcí. Snížení clearance léčiva je pravděpodobnější u amoxicilinu, než u kyseliny klavulanové, protože ledvinami se vylučuje větší podíl amoxicilinu. Dávky při poruše funkce ledvin tedy musí být takové, aby se zabránilo nevhodné akumulaci amoxicilinu a udržely se odpovídající hladiny kyseliny klavulanové (viz bod 4.2).
Porucha funkce jater
Pacientům s poruchou funkce jater je nutno dávky podávat opatrně a je nutno pravidelně sledovat jaterní funkce.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Neklinické údaje založené na bezpečnostní farmakologii, studiích genotoxicity a toxicity na reprodukci neodhalily žádné zvláštní riziko pro lidi.
Studie toxicity s opakovanými dávkami provedené na psech s kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová prokázaly podráždění žaludku a změnu barvy jazyka.
Studie karcinogenity nebyly s kombinací amoxicilin/kyselina klavulanová ani s jejími složkami provedeny.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Jádro tablety: koloidní bezvodý oxid křemičitý, krospovidon, sodná sůl kroskarmelosy, magnesium-stearát, mikrokrystalická celulosa
Potahová vrstva tablety: hyprolosa, ethylcelulosa, polysorbát 80, triethyl-citrát, oxid titaničitý (E171), mastek.
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
2 roky
Tento léčivý přípravek se nesmí používat po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
6.5 Druh obalu a obsah balení
Blistry (Al/Al) v krabičkách po 14 potahovaných tabletách (2x7).
Upozornění:
V členské zemi EHP, ze které je tento přípravek dovážen (Rumunsko), je přípravek registrován pod názvem Amoksiklav 2 x 1000 mg. Tento název je uveden na blistru.
Text na blistru je v rumunštině.
6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním
Žádné zvláštní požadavky.
Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
LEK Pharmaceuticals dd, Verovskova 57, 1526, Ljubljana, Slovenia SOUBĚŽNÝ DOVOZCE
RONCOR s.r.o., č.p. 271, 251 01 Čestlice, Česká republika
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
15/ 496/00-C/PI/001/16
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 27.7.2016
10. DATUM REVIZE TEXTU 27.7.2016