Příbalový Leták

Acetylcystein Saneca 600 Mg

Sp.zn.sukls32697/2015

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Acetylcystein Saneca 600 mg šumivé tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna šumivá tableta obsahuje účinnou látku acetylcysteinum 600 mg.

Pomocné látky se známým účinkem: laktosa, sorbitol a aspartam E951. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Šumivá tableta

Bílé až téměř bíle, kulaté, ploché tablety s půlicí rýhou na jedné straně. Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikace

Acetylcystein Saneca 600 mg se používá pro léčbu akutních a chronických onemocnění dýchacích cest, které jsou doprovázeny intenzivní produkcí hustého viskózního hlenu a obtížným vykašláváním. U pacientů s chronickou bronchitidou nebo mukoviscidózou může užívání acetylcysteinu profylakticky zabránit bakteriální infekci a snížit frekvenci a závažnost exacerbací.

Acetylcystein Saneca 600 mg je indikován k léčbě dospělých a děti ve věku 14 let.

4.2    Dávkování a způsob podání

Dávkování

Sekretolytikum při zánětlivém onemocnění dýchacích cest

Dospělí a děti starší 14 let: 600 mg acetylcysteinu denně v 1-2 samostatných dávkách, tzn. ‘A tablety dvakrát denně nebo 1 tableta jednou denně.

Mukoviscidóza

Léčba se má zahájit s nižšími dávkami a postupně zvyšovat. Celá denní dávka se rozdělí na tři samostatné dávky.

Průměrná denní dávka u pacientů s mukoviscidózou a tělesnou hmotností nad 30 kg se může zvýšit na 800 mg.

Lék se užívá po jídle.

Šumivá tableta se rozpustí v A sklenici vody. Rozpuštěná tableta se má užít krátce po přípravě. Ve velmi vzácných případech může připravený roztok stát po dobu 2 hodin, také teplý, protože obsahuje stabilizátor kyselinu askorbovou (vitamín C).

Během použití přípravku Acetylcystein Saneca 600 mg se doporučuje zvýšit příjem tekutin, protože to podporuje mukolytický účinek acetylcysteinu.

Trvání léčby je individuální.

Při chronické bronchitidě a mukoviscidóze má být léčba dlouhodobá, aby byla zajištěna profylaxe respirační infekce.

4.3    Kontraindikace

-    hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.

-    děti mladší než 14 let v důsledku vyššího obsahu léčivé látky

-    pacienti s aktivním peptickým vředem

4.4    Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Případy výskytu závažné kožní reakce, jako je Stevens-Johnsonův syndrom a Lyellův syndrom, byly velmi vzácně hlášeny v časové souvislosti s užíváním acetylcysteinu. Pokud se objeví kožní nebo slizniční změny, je nutné kontaktovat lékaře a užívání acetylcysteinu se musí ukončit.

Při užívání acetylcysteinu může dojít ke vzniku kaverny u pacientů s bronchiálním astmatem a u pacientů s anamnézou vředu.

U pacientů s anamnézou peptického nebo duodenálního vředu je nutno při užívání acetylcysteinu opatrnosti.

Použití acetylcysteinu, zejména na začátku léčby, může vést k rozpuštění a zvýšení objemu bronchiálních sekretů. Pokud není pacient schopen odpovídajícím způsobem vykašlávat, je třeba zvážit adekvátní opatření (jako je drenáž a aspirace).

U pacientů s intolerancí histaminu je nutná opatrnost. U těchto pacientů je důležité vyhnout se dlouhodobé léčbě, protože acetylcystein může ovlivnit metabolismus histaminu a může způsobit příznaky intolerance (například bolesti hlavy, vazomotorická rýma, svědění).

Acetylcystein Saneca 600 mg obsahuje laktosu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným deficitem laktázy nebo malabsorbcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

Acetylcystein Saneca 600 mg obsahuje sorbitol. Pacienti s vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy by tento přípravek neměli užívat. Sorbitol může mít mírný projímavý účinek, pokud se užívá ve vyšších dávkách.

Acetylcystein Saneca 600 mg obsahuje aspartam. Pacienti s dědičnou fenylketonurií by neměli tento lék přípravek užívat.

4.5    Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Antibiotika:

Inaktivace antibiotik byla popsána pouze in vitro po okamžitém smíchání s acetylcysteinem. Proto je třeba se vyhnout souběžnému použití antibiotik s acetylcysteinem. Acetylcystein se může užívat alespoň 2 hodiny po perorálním podání antibiotik.

Antitusika:

Antitusika mohou způsobit nebezpečnou retenci hlenu v dýchacích cestách v důsledku snížení kašlacího reflexu. Případné souběžné podání vyžaduje striktní indikace a pozorné sledování.

Glyceroltrinitrát (nitroglycerin):

Dle dostupných údajů může acetylcystein zesílit vazodilatační účinek glyceryl trinitrátu a může prohloubit antiagregaci u trombocytů. Klinická relevance těchto nálezů není momentálně jasná.

4.6 Fertilita, těhotenství a kojení

Studie u zvířat (králíci, potkani) nepotvrzují teratogenní potenciál acetylcysteinu.

Těhotenství

Nejsou dostatečné zkušenosti s podáním acetylcysteinu během těhotenství. Studie na zvířatech nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na průběh těhotenství, embryofetální vývoj, porod nebo postnatální vývoj (viz bod 5.3). Acetylcystein se může používat během těhotenství po důkladném zhodnocení poměru přínosu a rizika.

Kojení

Není známo, zda je acetylcystein vylučován do mateřského mléka. Acetylcystein se může používat během kojení po důkladném zhodnocení poměru přínosu a rizika.

4.7    Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Acetylcystein Saneca 600 mg nemá žádný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8    Nežádoucí účinky

Acetylcystein Saneca 600 mg je dobře tolerován a někdy se mohou objevit nežádoucí účinky.

Nežádoucí účinky byly rozděleny dle terminologie MedDRA podle skupin frekvence pomocí následující konvence:

velmi časté (> 1/10), časté (> 1/100 až <1/10), méně časté (> 1/1000 až < 1/100), vzácné (> 1/10000 až < 1/1000), velmi vzácné (< 1/10000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Poruchy imunitního systému Méně časté: hypersenzitivní reakce Velmi vzácné: anafylaktická reakce až šok

Poruchy nervového systému Méně časté: bolest hlavy

Poruchy ucha a labyrintu Méně časté: tinnitus

Srdeční poruchy Méně časté: tachykardie

Cévní poruchy Méně časté: hypotenze Velmi vzácné: krvácení

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Vzácné: dyspnoe, bronchospasmus - hlavně u pacientů s hyperaktivním bronchiálním systémem v případě astma bronchiale

Gastrointestinální poruchy

Méně časté: stomatitida, bolesti břicha, průjem, zvracení, pálení žáhy a nevolnost Poruchy kůže a podkožní tkáně

Méně časté: kopřivka, vyrážka, angioedém, pruritus, exantém

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Méně časté: horečka

V různých studiích bylo potvrzeno snížení agregace destiček vlivem acetylcysteinu. Klinický význam nebyl dosud objasněn.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10

Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

4.9 Předávkování

Po perorálním užití acetylcysteinu nebyly pozorovány žádné případy toxického předávkování. Nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky u dobrovolníků léčených dávkami 11,6 g acetylcysteinu/den po dobu tří měsíců. Perorální dávky až 500 mg acetylcysteinu/kg tělesné hmotnosti byly tolerovány bez známek intoxikace.

Příznaky intoxikace

Předávkování může způsobit gastrointestinální příznaky, jako je nevolnost, zvracení a průjem. U dětí je riziko hypersekrece.

Terapeutická opatření

Pokud je to třeba, postupujte dle příznaků.

U člověka jsou k dispozici zkušenosti s intravenózním podáním acetylcysteinu v případě předávkování paracetamolem, denní dávky až 30 g acetylcysteinu/den. Intravenózní podání extrémně vysokých koncentrací acetylcysteinu způsobuje částečnou ireverzibilní „anafylaktoidní“ reakci, zejména v případě rychlého podání. Jeden případ fatálních epileptických záchvatů a mozkového edému byl hlášen po masivním intravenózním předávkování.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1    Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: léčiva proti nachlazení a kašli; mukolytika ATC kód: R05CB01

Acetylcystein je derivát aminokyseliny cysteinu. Acetylcystein působí jako sekretolytikum a sekretomotorikum v dýchacích cestách. Předpokládá se, že účinná látka štěpí disulfidické vazby v řetězcích mukopolysacharidů (v hlenu) a má depolymerizační účinek na řetězce DNA (v purulentním hlenu). Tento mechanismus má dále význam při snižování viskozity hlenu, což usnadňuje expektoraci hlenu. Další mechanismus účinku acetylcysteinu je detoxikační účinek jeho reaktivní sulfhydrylové skupiny. Acetylcystein zvyšuje syntézu glutathionu, který má současně významný detoxikační účinek (proto se acetylcystein používá ve vysokých dávkách jako antidotum při intoxikaci paracetamolem).

5.2    Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Po perorálním podání se acetylcystein vstřebává rychle a téměř kompletně. V játrech se metabolizuje na farmakologicky aktivní metabolit cystein a diacetylcystein, cystin a další smíšené disulfidy. Vysoký účinek prvního průchodu způsobuje, že biologická dostupnost po perorálním podání je velmi nízká (asi 10 %).

U člověka je maximální plazmatická koncentrace dosažena 1 - 3 hodiny po perorálním podání, s maximální plazmatickou koncentrací cysteinu asi 2 pmol/l. Množství vázaného proteinu je přibližně 50 %. Acetylcystein a jeho metabolity se objevuje v těle částečně jako volná látka, částečně je vázán na plazmatické proteiny labilní disulfidovou vazbou a částečně se inkorporuje do aminokyselin.

Eliminace

Acetylcystein se eliminuje téměř výhradně ve formě inaktivních metabolitů (anorganické sulfáty, diacetylcystein) ledvinami. Pouze malá část se eliminuje nezměněná ve stolici.

Plazmatický poločas acetylcysteinu je asi jedna hodina a je determinován rychlou biotransformací v játrech. Porucha funkce jater působí na prodloužení plazmatického poločasu až na 8 hodin.

Po intravenózním podání je distribuční objem acetylcysteinu 0,47 l/kg. Plazmatická clearance je 0,11 l/hod/kg. Eliminační poločas po intravenózním podání je 30 - 40 minut a probíhá třemi kinetickými fázemi (alfa-, beta- a terminální gama-fáze).

U potkanů přechází acetylcystein placentou a byl detekován v amniové tekutině. Po perorálním podání 100 mg acetylcysteinu/kg tělesné hmotnosti je koncentrace metabolitu L-cysteinu (0,5, 1, 2 a 8 hodin po podání) vyšší v placentě a u plodu než v plazmě matky. Nejsou k dispozici žádné údaje o přechodu placentou, vylučování do mateřského mléka nebo o účinku na plod a děti u člověka.

Nejsou také k dispozici žádné údaje o přechodu hematoencefalické bariéry u člověka.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Akutní toxicita

Studie akutní toxicity neprokazují žádnou zvláštní citlivost. Existují zkušenosti s maximálními denními dávkami 30 mg acetylcysteinu podaného i.v. u pacientů s intoxikací paracetamolem.

Chronická toxicita

Ve studiích chronické toxicity s acetylcysteinem u potkanů nebo psů nebyly stanoveny patologické změny v laboratorních testech nebo změny v chování nebo tělesné hmotnosti během jednoho roku léčby.

Mutagenní a tumorigenní potenciál

Není možné očekávat mutagenní účinky acetylcysteinu. Při sledování mutagenity u bakterií nebyl pozorován žádný mutagenní účinek. Tumorigenní potenciál acetylcysteinu nebyl zkoumán.

Reprodukční toxikologie

U gravidních samic králíků nebo potkanů, které dostávaly acetylcystein během organogeneze, byly provedeny teratogenní studie. Dávkování u králíků bylo 250 - 500 a 700 mg/kg tělesné hmotnosti/den, u potkanů 500 - 1000 a 2000 mg/kg/den. Malformace plodu nebyly v žádných z těchto studií zjištěny. U potkanů byly provedeny studie, které ovlivňují fertilitu a perinatální a postnatální vývoj po perorálním podání acetylcysteinu. Výsledky ukázaly, že acetylcystein neovlivňoval funkci gonád, fertilitu, průběh porodu, laktaci nebo vývoj novorozenců zvířat.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Hydrogenuhličitan sodný Bezvodá kyselina citronová Kyselina askorbová Laktosa Sorbitol

Makrogol 6000

Leucin

Aspartam

Draselná sůl acesulfamu Pomerančové aroma

6.2    Inkompatibility

Není relevantní.

6.3    Doba použitelnosti

9 měsíců

6.4    Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkem.

6.5    Druh obalu a obsah balení

PP tuba, PE uzávěr garantující neporušenost obalu a obsahující vysoušedlo, papírová skládací krabička s příbalovou informací.

Velikost balení: 6, 10, 20 a 30 šumivých tablet Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6    Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Saneca Pharmaceuticals a.s.

Nitrianska 100, 920 27 Hlohovec Slovenská republika

8.    REGISTRAČNÍ ČÍSLO

52/225/16-C

9.    DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 1.6.2016

10. DATUM REVIZE TEXTU

1.6.2016

6